System bukmacherski to zbiór zasad, które określają, jak dobierać stawki kolejnych zakładów bukmacherskich, aby osiągnąć zysk. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych systemów stawkowania zakładów, wraz z opisem ich zasad i przykładami zastosowania. Uwaga: w obliczeniach nie zostały uwzględnione kwestie podatkowe. W Polsce obowiązuje podatek od gry, dlatego z każdej postawionej stawki zakładu firma bukmacherska od razu potrąca 12% jej kwoty w celu przekazania do fiskusa. Wyjątkiem są jedynie promocje typu „gra bez podatku”, kiedy to koszty podatku pokrywa ostatecznie bukmacher. Poza tym wygrane powyżej kwoty 2280 zł (z 1 kuponu) podlegają podatkowi od wygranej, który wynosi 10% uzyskanej kwoty. W związku z tym w większości przypadków zysk będzie niższy, niż wynika to z przedstawionych wyliczeń, które mają na celu przede wszystkim pokazać, na czym polega mechanizm działania systemu.

Dwie bramki przewagi lub 6:0 w secie i już zgarniasz pełne wygrane – bez względu na końcowy wynik! Załóż konto z kodem: MAKSYMALNYBONUS

L.p.System bukmacherskiOpis systemuPrzykład zastosowaniaSzczegóły
1

Płaska stawka

System płaska stawka jest najprostszym z możliwych systemów stawkowania zakładów bukmacherskich. Stawka każdego kolejnego zakładu wynosi tyle samo, jej zalecana wysokość to 2% bankrollu. Dzięki temu gracz ma minimum 50 zakładów do obstawienia, czyli dużą liczbę szans na poprawne wytypowanie zakładu. Oczywiście stawka może być wyższa (maks. 5% bankrollu), jednak wtedy gra jest bardziej ryzykowna. Stawka może być też niższa (np. 0,5% bankrollu), co jest zalecane wtedy, gdy budżet gracza jest bardzo duży. Zawsze należy jednak zachowywać stałą wysokość stawianej kwoty. Istnieje też modyfikacja płaskiej stawki (wariant 2): wysokość stawki uzależniamy od kursów – na niskie kursy stawiamy większe stawki, na wyższe kursy – mniejsze stawki. Płaska stawka jest systemem dość bezpiecznym i stabilnym, świetnym do nauki obstawiania zakładów bukmacherskich. Nie przynosi jednak zbyt dużych zysków.

Wariant 1. (podstawowy)
bankroll: 100 zł, stawka (s): 2 zł, kursy: 2,00
1.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 102 zł
2.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 100 zł
3.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 98 zł
4.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 100 zł …

Wariant 2. (z uwzględnieniem kursów)
bankroll: 100 zł, kursy (k): poniżej 2,0 – stawka (s) 5 zł, od 2,0 do 4,0 – (s) 2 zł, powyżej 4,0 – (s) 1 zł
1.zak. – (k) 2,5, (s) 2 zł, wygrana, kapitał 103 zł
2.zak. – (k) 4,2, (s)1 zł, przegrana, kapitał 102 zł
3.zak. – (k)1,9, (s)5 zł, wygrana, kapitał 106,5 zł
4.zak. – (k) 3,0, (s) 2 zł, przegrana, kapitał 104,5 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
2

Stawkowanie procentowe

Stawkowanie procentowe również polega na obstawianiu za stałą stawkę, jednak stała jest nie jej wartość nominalna, lecz wartość procentowa. Stawka każdego zakładu wynosi bowiem określony procent budżetu gracza. Oznacza to, że jej kwota się zmienia, ponieważ sam budżet też rośnie (gdy wygrywamy) lub maleje (gdy przegrywamy). Zalecana wysokość stawki to znów 2% bankrollu, a jej kwotę trzeba obliczać przed każdym kolejnym zakładem. W tym celu należy pomnożyć aktualną kwotę bankrollu przez przyjętą na początku  wartość procentową. Stawkowanie procentowe także jest bezpiecznym systemem, który pozwala graczowi na postawienie wielu zakładów i nadaje się dla początkujących graczy. W przypadku dużej skuteczności typowania przynosi lepsze profity niż płaska stawka, choć zyski i tak nie są imponujące. Uwaga: Żeby przyspieszyć grę i nie czekać na rozliczenie każdego zakładu, zanim postawimy kolejny, można obstawiać seriami, czyli np. po 3 zakłady. Wtedy stawka pierwszych 3. zakładów jest stała, a dopiero po ich rozliczeniu sprawdzamy aktualny bankroll i obliczamy wysokość stawki na kolejne 3 zakłady.

bankroll: 100 zł, stawka (s): 2 % bankrollu, kursy: 2,00

Wariant 1 (podstawowy)
1.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 98 zł
2.zak. – (s) 1,96 zł, przegrana, kapitał 96,04 zł
3.zak. – (s) 1,92 zł, wygrana, kapitał 97,96 zł
4.zak. – (s) 1,96 zł, przegrana, kapitał 96 zł …

Wariant 2 (gra seriami – tu po 3 zakłady)
1.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 98 zł
2.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 96 zł
3.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 98 zł
4.zak. – (s) 1,96 zł, przegrana, kapitał 96,04 zł
5.zak. – (s) 1,96 zł, wygrana, kapitał 98 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
3

Stawkowanie modulowane

System stawkowanie modulowane to bardziej zaawansowana wersja płaskiej stawki i tak jak ona jest dość bezpiecznym systemem. Stawka zakładu wynosi w tym systemie od 1 do 10 jednostek: najbardziej ryzykowne zakłady (z reguły bardzo wysokie kursy) obstawiamy za 1-3 jednostki, a im bardziej jesteśmy pewni, że dane zdarzenie zajdzie, tym więcej jednostek możemy na nie postawić. Gracz musi więc na początku ustalić, ile wynosi jego bankroll oraz maksymalna wartość stawki zakładu – nie powinno to być więcej niż 2% bankrollu. To maksimum musi zostać podzielone przez 10, co da wartość 1 jednostki. 10 jednostek stawiać można jedynie na wyjątkowo „pewne” zakłady, a mniej pewne – za część maksimum, w zależności od stopnia ryzyka. Przydatne jest ustalenie zakresów kursowych i przyporządkowanie im liczby jednostek (im wyższe kursy, tym mniej jednostek), choć zawsze warto analizować każdy zakład indywidualnie. Stosowanie systemu modulowanego jest więc dość czasochłonne oraz wymaga dobrej skuteczności typowania, a zyski nie są duże (w porównaniu do systemów progresywnych). Z drugiej strony przez ekspertów uważany jest często za najlepszy system stawkowania, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej przy dobrej skuteczności przynosi regularny zysk. Może być stosowany także przez początkujących graczy.

bankroll: 1000 zł, stawka (s): od 2 zł (1 jedn.) do 20 zł (10 jedn.), zakresy kursowe: kursy (k) do 1,50 – od 8 do 10 jedn.; 1,51 – 2,00 – od 5 do 7 jedn.; 2,01 – 4,00 – od 2 do 4 jedn.; wyższe od 4,0 – 1 jedn.

1.zak. – (k) 2,0, (s) 14 zł (7 j.), wygrana, kapitał 1014 zł
2.zak. – (k) 1,5, (s) 16 zł (8 j.), wygrana, kapitał 1022 zł
3.zak. – (k) 4,5, (s) 2 zł (1 j.), przegrana, kapitał 1020 zł
4.zak. – (k) 1,8, (s) 12 zł (6 j.), przegrana, kapitał 1008 zł
5.zak. – (k) 3,5, (s) 6 zł (3 j.), wygrana, kapitał 1023 zł …

Uwaga: gracz nie powinien trzymać się sztywno zakresów kursowych, ale każdorazowo analizować dane spotkanie sportowe

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
4

System Kelly’ego

System Kelly’ego opiera się na wzorze matematycznym, za pomocą którego gracz może obliczyć optymalną stawkę danego zakładu. System ma na celu takie dobieranie stawek, by zmaksymalizować potencjalny zysk, a jednocześnie ograniczyć do minimum ryzyko bankructwa. Wzór wygląda następująco: stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1), gdzie „K” to aktualny bankroll gracza, „k” to kurs zakładu, a „p” to prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia (wartość procentowa). Jeśli typer jest skuteczny i prawidłowo oszacuje wartość „p”, to połowa sukcesu. To jednak nie wystarczy, gdyż system sprawdza się tylko w przypadku obstawiania valuebetów, czyli zakładów, które mają dodatnią wartość oczekiwaną: „p * k” musi wynosić więcej niż 1. Valuebety to zakłady, dla których bukmacher nie oszacował prawidłowo prawdopodobieństwa zajścia danego zdarzenia i wystawił zbyt wysokie kursy. Umiejętność znajdowania przez gracza valuebetów jest więc drugim warunkiem skuteczności systemu Kelly’ego. System nie nadaje się więc dla nowych graczy, gdyż wymaga dużego doświadczenia i skutecznego typowania. Jednak ci gracze, którzy potrafią go właściwie stosować, mają spore szanse na zysk w dłuższej perspektywie czasowej przy osiąganiu wysokiego yieldu (czyli zysku rozpatrywanego w odniesieniu do zainwestowanych środków). System prawidłowo stosowany zapewnia przy tym dość duże bezpieczeństwo i stabilność kapitału.

1. zak. – bankroll: 100 zł, kurs: 1,80 (np. na wygraną drużyny A)
prawdopodobieństwo wg bukmachera: 55% (=1/1,8)
prawdopodobieństwo wg gracza: 70%

stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)
stawka = [ 100 * (0,7*1,80-1)] / (1,80-1) = 32,50 zł

wygrany zakład: bankroll = 126 zł
przegrany zakład: bankroll = 67,50 zł

2.zak. – bankroll: 126 zł, kurs: 2,4 (np. na remis)
prawdopodobieństwo wg bukmachera: 42% (=1/2,4)
prawdopodobieństwo wg gracza: 55%

stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)
stawka = [ 126 * (0,55*2,40-1)] / (2,40-1) = 28,80 zł

wygrany zakład: bankroll = 166,32 zł
przegrany zakład: bankroll = 97,20 zł

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
5

System Martingale’a

System zwany jest klasyczną progresją i tak jak inne systemy progresywne cechuje go zmienna stawka. To progresja malejąca – po każdym przegranym zakładzie gracz musi postawić zakład za dwukrotność poprzedniej stawki, dlatego wysokość stawek może rosnąć bardzo szybko. W przypadku, gdy zakład jest trafiony, typer następny zakład obstawia za stawkę początkową. Zaletą tego systemu jest to, że 1 wygrany zakład nadrabia, i to z nadwyżką, straty poniesione we wszystkich poprzednich zakładach. Jednak obstawianie przy zastosowaniu systemu Martingale’a może szybko doprowadzić do bankructwa, a w przypadku serii niepowodzeń, gracz ma mało szans do wykorzystania (z reguły kilka – kilkanaście zakładów). Poza tym skuteczną grę mogą uniemożliwić limity bukmacherskie ograniczające wysokość wnoszonych stawek. System może się sprawdzić w przypadku obstawiania zakładów o kursach powyżej 2,00 i np. remisów, ale nadal jego stosowanie jest bardzo ryzykowne, a ewentualny zysk nie wynagradza ryzyka.

bankroll: 300 zł, kursy: 2,00
1.zak. – (s) 10 zł, wygrana, kapitał 310 zł
2.zak. – (s) 10 zł, przegrana, kapitał 300 zł
3.zak. – (s) 20 zł, przegrana, kapitał 280 zł
4.zak. – (s) 40 zł, przegrana, kapitał 240 zł
5.zak. – (s) 80 zł, przegrana, kapitał 160 zł
6.zak. – (s) 160 zł, wygrana, kapitał 320 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
6

Progresja na remisy

Progresja na remisy to system Martingale’a zastosowany tylko do obstawiania remisów w meczach piłki nożnej lub hokeja na lodzie, gdyż kursy są tu odpowiednio wysokie (w piłce nożnej wynoszą z reguły od 2,5 do 4,0, w hokeju są często na poziomie 4,0). System polega na tym, by w oparciu o analizy statystyk ligowych wybrać drużynę, która często remisuje i konsekwentnie obstawiać wynik remisowy w meczu z jej udziałem aż do uzyskania wygranej (czyli wystąpienia remisu). W klasycznej wersji po każdym przegranym zakładzie stawka zostaje podwojona, choć można przyjąć też inny mnożnik. W momencie uzyskania wygranej poprzednie straty zostają odrobione, a gracz osiąga zysk i kończy rozgrywkę – może zacząć od początku obstawiać remis innej drużyny. Im później uda się wygrać zakład, tym większy jest profit. System wymaga posiadania odpowiednio dużego kapitału, gdyż stawki rosną bardzo szybko, a typer powinien mieć zapewnioną możliwość rozegrania wielu poziomów gry. Poza ryzykiem wyczerpania się bankrollu przed uzyskaniem wygranej zagrożeniem jest m.in. możliwość nałożenia przez bukmachera limitu wysokości stawek na dany mecz (lub indywidualnie na gracza). Ten system stawkowania wymaga cierpliwości – ligowe mecze danej drużyny rozgrywane są z reguły tylko raz na tydzień oraz konsekwencji – nie można zmieniać w trakcie rozgrywki drużyny czy mnożnika. Progresja na remisy uznawana jest za dość skuteczny i profitowy system, ale wiąże się też z dużym ryzykiem przegranej.  

bankroll: 10000, kursy: 3,50  

1.zak. – (s) 50 zł, przegrana, kapitał 9950 zł
2.zak. – (s) 100 zł, przegrana, kapitał 9850 zł
3.zak. – (s) 200 zł, przegrana, kapitał 9650 zł
4.zak. – (s) 400 zł, przegrana, kapitał 9250 zł
5.zak. – (s) 800 zł, przegrana, kapitał 8450 zł
6.zak. – (s) 1600 zł, przegrana, kapitał 6850 zł
7.zak. – (s) 3200 zł, wygrana, kapitał 14850 zł (wygrana 11200 zł + 3650 zł z bankrollu 

zysk = 11200 (wygrana) – 6350 (suma stawek) = 4850 zł 

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
7

System Fibonacciego

Inna odmiana systemu progresji malejącej – tu również stawki zwiększają się po każdym przegranym zakładzie, ale aby obliczyć o ile, należy wykorzystać ciąg Fibonacciego. Ciąg powstaje na zasadzie sumowania 2 kolejnych liczb, więc żeby poznać kolejną wartość, należy dodać 2 poprzednie liczby. Dokładnie wygląda to tak: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584 itd.  Tak więc zgodnie z systemem Fibonacciego po przegranym zakładzie wartość następnej stawki należy zwiększyć tak, aby odpowiadała sumie 2 poprzednich stawek. W przypadku postawienia wygranego zakładu należy cofnąć się o 1 poziom, a po 2 wygranych z rzędu powrócić do stawki wyjściowej. Gracz może obrać za stawkę początkową wyższą kwotę, niekoniecznie 1 zł. System Fibonacciego jest nieco mniej ryzykowny niż system Martingale’a, gdyż stawki po przegranych zakładach, zwłaszcza początkowo, nie rosną tak szybko. Dzięki temu przy tym samym bankrollu gracz może postawić znacznie więcej zakładów. Mimo to ten rodzaj progresji również jest bardzo ryzykowny i niezbyt zyskowny. Może się jednak sprawdzić, o ile kursy obstawianych zakładów wynoszą więcej niż 2,62.

bankroll: 100 zł, kursy: 3,00
1.zak. – (s) 8 zł, przegrana, kapitał 92 zł
2.zak. – (s) 13 zł, przegrana, kapitał 79 zł
3.zak. – (s) 21 zł, przegrana, kapitał 58 zł
4.zak. – (s) 34 zł, wygrana, kapitał 126 zł
5.zak. – (s) 21 zł, wygrana, kapitał 168 zł
6.zak – (s) 8 zł, przegrana, kapitał 160 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
8

System d’Alemberta

System d’Alemberta także jest systemem progresji malejącej – po każdym przegranym zakładzie stawka kolejnego zakładu rośnie o 1 jednostkę, a po każdym wygranym maleje o 1 jednostkę. Aby wyliczyć wartość jednostki, należy ustalić wielkość swojego bankrollu oraz zdecydować, ile minimum zakładów chce się postawić. Jeśli gracz np. chce mieć możliwość wniesienia co najmniej 10 zakładów, potrzebuje 55 jednostek, gdyż w najgorszym wypadku, stawiając same przegrane zakłady, będzie obstawiał kolejno za stawki o liczbie jednostek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10. Im więcej etapów gry ma być zapewnionych, tym niższa będzie wartość jednostki (co przekłada się na wysokość stawek), a chcąc grać za wyższe stawki, musimy ograniczyć liczbę zaplanowanych szans. W porównaniu do systemu Martingale’a stawki wnoszone po przegranych zakładach nie rosną w tak szybkim tempie, dlatego system d’Alemberta jest mniej ryzykowny, choć możliwość bankructwa przy serii porażek i tak jest bardzo realna. Trzeba też zwrócić uwagę, że aby system działał, kursy obstawianych zakładów powinny wynosić około 2,0, a to mocno ogranicza gracza. Aby temu zapobiec, można też wprowadzać modyfikacje, które będą uwzględniać wysokość kursów. Gdy gracz obstawi zakład o kursie większym niż 2,0, musi zwiększyć lub zmniejszyć stawkę o taką liczbę poziomów, ile wynosił kurs.

bankroll: 210 zł, min. liczba poziomów: 6 (21 jednostek), jednostka: 10 zł, kursy: 2,00
1.zak. – (s) 10 zł, przegrana, kapitał 200 zł
2.zak. – (s) 20 zł, przegrana, kapitał 180 zł
3.zak. – (s) 30 zł, przegrana, kapitał 150 zł
4.zak. – (s) 40 zł, wygrana, kapitał 190 zł
5.zak – (s) 30 zł, przegrana, kapitał 160 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
9

Stały profit

Stały profit to system progresji malejącej, który daje dość ogólne wytyczne: po każdym nietrafionym zakładzie stawka następnego zakładu musi wzrosnąć tak, aby gracz nadrobił wcześniejsze straty i osiągnął zaplanowany zysk. Jeśli typer chce stawkować tym systemem, musi na początku ustalić, jaki zysk chce wypracować w trakcie gry. Planowany profit nie powinien przekraczać 80% bankrollu gracza – w przeciwnym razie konieczne będzie stawianie zakładów bardzo ryzykownych lub dużej ich liczby, a to zwiększa ryzyko niepowodzenia. Żeby ustalić, ile powinna wynosić stawka zakładu, typer musi uwzględnić, jakim bankrollem dysponuje i jaki zysk chce osiągnąć, a następnie zdecydować, w ilu zakładach chce to rozegrać, po jakich kursach będzie obstawiać itp. Najważniejszym wyznacznikiem jest więc założony profit i posiadany budżet, a reszta zależy od obranej strategii gracza. Po każdym przegranym zakładzie typer musi postawić kolejny zakład czy zakłady, dobierając stawkę tak, by wygrana pokryła straty, ale też przyniosła założony zysk. Stały profit jest więc systemem dość ryzykownym, gdyż szybko można przegrać cały kapitał, ale wiele zależy od tego, jaka jest szczegółowa strategia gry. Założony profit można uzyskać już w pierwszym etapie gry, a dodatkowo plusem jest świadome dobieranie stawek i konieczność zaplanowania kolejnych etapów gry.

bankroll: 200 zł, planowany zysk: 150 zł,

Zaplanowane zakłady:

1.zak. – (s)50 zł, (k) 1,7, wygrana 85 zł
2.zak. – (s)70 zł, (k) 1,4, wygrana 98 zł
3.zak. – (s)30 zł, (k) 1,9, wygrana 57 zł
4.zak. – (s)20 zł, (k) 2,1, wygrana 42 zł
5.zak. – (s)30 zł, (k) 2,3, wygrana 69 zł
zysk netto = 85 + 98 + 57 + 42 + 69 – 200 = 151 zł

W przypadku przegranej konieczne są modyfikacje:

1.zak. – (s)50 zł, (k) 1,7, wygrana 85 zł
2.zak. – (s)70 zł, (k)1,4, wygrana 98 zł
3.zak. – (s)30 zł, (k) 1,9, wygrana 57 zł
4.zak. – (s)20 zł, (k) 2,1, przegrana
5.zak. – (s)62 zł, (k) 2,3, wygrana 142,6 zł
zysk netto = 85 + 98 + 57 +142,6 – 232 = 150,6 zł

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
10

System Labouchere’a

System Labouchere’a to modyfikacja stałego profitu. Tu także najpierw należy ustalić, jaki zysk jest celem gry. Następnie należy tę wartość przedstawić w postaci dowolnej sumy liczb. Liczby te zapisujemy jako ciąg w dowolnej kolejności – posłużą nam one do wyliczenia stawek zakładów. Stawką 1. zakładu jest suma pierwszej i ostatniej liczby z ciągu. Jeśli gracz wygrywa, skreśla z ciągu pierwszą i ostatnią liczbę – powstaje nowy ciąg, a kolejna stawka to suma jego pierwszej i ostatniej liczby. Jeśli gracz przegrywa, zamiast skreślać, do ciągu dopisuje sumę liczb, za którą obstawiał przegrany zakład, więc ciąg się wydłuża. Kolejny zakład typer obstawia za sumę pierwszej i ostatniej liczby nowego ciągu. Zysk zostaje osiągnięty, gdy wszystkie liczby z ciągu zostaną skreślone. Jeśli jednak w trakcie gry będzie zbyt dużo przegranych, bankroll może się wyczerpać, zanim osiągniemy cel. System Labouchere’a na pewno jest więc dość ryzykowny, jednak jego plusem jest to, że w przypadku serii przegranych stawki rosną dość wolno. Poza tym w dłuższej perspektywie czasowej, aby system się sprawdzał, wystarczy niska skuteczność typowania – około 34%, czyli 1 trafiony na 3 postawione zakłady (przy kursie około 2,0). Jednak profit, do jakiego dąży gracz, nie powinien wynosić więcej niż 5% bankrollu.

bankroll: 2000 zł, planowany zysk: 100 zł, kursy: 2,0

100 = 10 + 10 + 10 + 20 + 20 + 30
ciąg: 10, 10, 20, 10, 20, 30

1.zak. – (s) 40 zł (10+30), wygrana, zysk 40 zł
ciąg: 10,20,10,20
2.zak. – (s) 30 zł (10+20), wygrana, zysk 30 zł (łącznie zysk 70 zł)
ciąg: 20,10
3.zak. – (s) 30 zł (20+10), przegrana, strata 30 zł (łącznie zysk 40 zł)
ciąg: 20,10,30
4.zak. – (s) 50 zł (20+30), przegrana, strata 50 zł (łącznie strata 10 zł)
ciąg: 20,10,30,50
5.zak. – (s) 70 zł (20+50), wygrana, zysk 70 zł, (łącznie zysk 60 zł)
ciąg: 10,30
6.zak. – (s) 40 zł (10+30), wygrana, zysk 40 zł, (łącznie zysk 100 zł)

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
11

System Greenwood

System Greenwood to rodzaj stałego profitu, który stosowany jest do obstawiania zakładów akumulowanych. Tak jak w stałym proficie gracz decyduje, jaki zysk ma zamiar osiągnąć, biorąc pod uwagę wielkość swojego bankrollu. Po każdym przegranym zakładzie stawka następnego zwiększana jest tak, by nadrobić dotychczasowe straty i osiągnąć zaplanowany profit. System służy do typowania zakładów wielozdarzeniowych, na których znajduje się 4 – 5 zdarzeń o kursie około 1,3 – 1,8, tak aby ogólny kurs kuponu wynosił około 7,0. Oczywiście szanse na poprawne wytypowanie wyników kilku zdarzeń są dość niskie, dlatego trzeba być przygotowanym na serię przegranych, a bankroll powinien być bardzo duży. Jako zaletę systemu Greenwood można podać fakt, że wystarczy 1 poprawnie wytypowany kupon, aby osiągnąć pełen sukces oraz że stawki rosną dość powoli. Mimo wszystko realizacja tego zadania jest naprawdę trudna, a gracz ryzykuje z założenia dużym budżetem, dlatego Greenwood doczekał się złej sławy najbardziej ryzykownego systemu stawkowania.

bankroll: 2000 zł, planowany zysk: 100 zł

1.zak. – (s) 16,67 zł, (k) 7,0, przegrana
2.zak. – (s) 18,82 zł, (k) 7,2, przegrana
3.zak. – (s) 22,97 zł, (k) 6,9, przegrana
4.zak. – (s) 25,98 zł, (k) 7,1, wygrana 184,46 zł

zysk netto = 184,46 zł – 16,67 zł – 18,82 zł – 22,97 zł – 25,98 zł = 100,02 zł

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
12

System Paroli

W przeciwieństwie do omówionych powyżej systemów progresywnych, Paroli to progresja rosnąca. W tym systemie zwiększamy stawkę po każdym wygranym zakładzie. Zalecane jest, by stawka była w takiej sytuacji podwajana (jeśli kurs wynosi około 2,0). Jeśli postawiony zakład jest przegrany, gracz obstawia za stawkę początkową. W przypadku serii nietrafionych zakładów trzeba więc postawić wiele trafionych, by odrobić straty, podczas gdy w klasycznej progresji wystarczy 1 wygrana. Im dłużej przegrywamy, tym dłużej odrabiamy straty. Co gorsza, nawet seria wygranych zostaje zniweczona 1 przegranym zakładem i gracz musi zaczynać grę od początku – dlatego to ostatnie zakłady serii okazują się być decydujące. Stawka pojedynczego zakładu nie powinna wynosić więcej niż 2% bankrollu (5% przy bardziej agresywnej grze). System Paroli oceniany jest jako bardzo ryzykowny, a przy tym wymagający dużej skuteczności. Zaletą systemu jest odporność na długie serie nietrafionych zakładów – skoro gracz nie podnosi stawki, może obstawiać długo, nawet jeśli ciągle przegrywa. Z drugiej strony proces odrabiania strat jest długi, a 1 przegrana nawet po paśmie sukcesów oznacza powrót na start.

bankroll: 100 zł, kurs: 2,0

1.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 102 zł
2.zak. – (s) 4 zł, wygrana, kapitał 106 zł
3.zak. – (s) 8 zł, wygrana, kapitał 114 zł
4.zak. – (s) 16 zł, wygrana, kapitał 130 zł
5.zak. – (s) 32 zł, wygrana, kapitał 162 zł
6.zak. – (s) 64 zł, przegrana, kapitał 98 zł
7.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 96 zł
8.zak. – (s) 2 zł, przegrana, kapitał 94 zł
9.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 96 zł
10.zak. – (s) 4 zł, wygrana, kapitał 100 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
13

System 1-3-2-6

W systemie 1-3-2-6 gra podzielona jest na 4 etapy, podczas których gracz stawia kolejno: 1 jednostkę, 3 jednostki, 2 jednostki i 6 jednostek, choć jego bankroll na początku gry wynosi tylko 2 jednostki. Jeśli na wszystkich etapach postawione zostaną wygrane zakłady, jego budżet na koniec wynosi aż 14 jednostek, może więc to być bardzo zyskowny sposób gry. Zaletą jest też stosowanie zabezpieczeń – tylko przegrany zakład na poziomie 2. oznacza koniec gry (bankructwo). Jeśli gracz postawi nietrafiony zakład na 1. etapie, w zapasie ma jeszcze 1 jednostkę, na 3. etapie – 6 jednostek (czyli jest na sporym plusie), a na 4. – 2 jednostki (bilans wychodzi na 0). System 1-3-2-6 nie należy do najbardziej ryzykownych, ponieważ tylko przegrana na 2. etapie oznacza zupełną porażkę, na 1. etapie przynosi straty, ale grę można kontynuować, a na 2 poziomach gracz jest w pełni zabezpieczony przed stratą. Poza tym zysk może być naprawdę spory, jednak wyczyn, jakim jest 4-krotne postawienie wygranych kuponów nie jest wcale łatwym zadaniem. 

bankroll: 20 zł, (1 jednostka=10 zł), kursy: 2,0

 W przypadku wygranych na 4 poziomach: 

1.zak. – (s) 10 zł (1 jedn.), (1. jedn. w puli), wygrana 20 zł
2.zak. – (s) 30 zł (3 jedn.), (0. jedn. w puli), wygrana 60 zł
3.zak. – (s) 20 zł (2 jedn.), (4. jedn. w puli), wygrana 40 zł
4.zak. – (s) 60 zł (6 jedn.), (2. jedn. w puli), wygrana 120 zł
zysk = 20 + 60 + 40 + 120 + 40 (z puli) = 280 zł (14 jedn.)

Przejdź do szczegółowego opisu systemu
14

System Piętnastka

System Piętnastka to progresja rosnąca z zabezpieczeniem. System polega na przejściu 15 etapów gry, poprzez obstawianie zakładów o zalecanych kursach o wartości około 2,0. W systemie Piętnastka:
– Po 1. wygranej z rzędu następny zakład stawiamy za stawkę w takiej samej wysokości co poprzednio, resztę zysku odkładając do osobnej puli, która stanowi zabezpieczenie gracza.
– Podwajamy stawkę dopiero po 2-krotnej wygranej z rzędu (wtedy nic nie odkładamy do puli zabezpieczenia).
– Jeśli zakład jest nietrafiony, kolejny stawiamy za środki odłożone na poprzednim etapie gry, czyli znów obstawiamy za taką samą stawkę jak poprzednio.
– Z kolei 2 przegrane zakłady pod rząd wymuszają cofnięcie się o 1 etap, tj. obstawienie za połowę ostatniej stawki.
System Piętnastka stosowany jest do gry małymi kwotami (często jest to 2 zł), a mimo to jeśli uda się zrealizować założenia bezbłędnie (15 trafionych zakładów z rzędu), zysk będzie bardzo duży. Jednak w praktyce gra toczyć może się długo, a gracz może wielokrotnie zmieniać stawki – zwiększając je i zmniejszając. Gra kończy się w momencie przejścia 15 poziomów i uzyskaniu założonej wygranej lub w momencie wyczerpania się środków na grę. Na korzyść systemu przemawia niski wymagany wkład gracza i przewidziane zabezpieczenia w postaci środków odkładanych na wybranych etapach gry. Minusem natomiast jest wymóg wysokiej skuteczności typowania – na poziomie około 66% (2 trafione zakłady na 3 postawione).

bankroll: 2 zł, kursy 2,00

W przypadku 15 wygranych z rzędu:

1.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 4 zł
2.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 6 zł
3.zak. – (s) 4 zł, wygrana, kapitał 10 zł
4.zak. – (s) 4 zł, wygrana, kapitał 14 zł
5.zak. – (s) 8 zł, wygrana, kapitał 22 zł
6.zak. – (s) 8 zł, wygrana, kapitał 30 zł
7.zak. – (s) 16 zł, wygrana, kapitał 46 zł
8.zak. – (s) 16 zł, wygrana, kapitał 62 zł
9.zak. – (s) 32 zł, wygrana, kapitał 94 zł
10. zak. – (s) 32 zł, wygrana, kapitał 126 zł
11.zak. – (s) 64 zł, wygrana, kapitał 190 zł
12.zak. – (s) 64 zł, wygrana, kapitał 254 zł
13.zak. – (s) 128 zł, wygrana, kapitał 382 zł
14.zak. – (s) 128 zł, wygrana, kapitał 510 zł
15.zak. – (s) 256 zł, wygrana, kapitał 766 zł

W przypadku przegranych zakładów:

1.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 4 zł
2.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 6 zł
3.zak. – (s) 4 zł, wygrana, kapitał 10 zł
4.zak. – (s) 4 zł, przegrana, kapitał 6 zł
5.zak. – (s) 4 zł, przegrana, kapitał 2 zł
6.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 4 zł
7.zak. – (s) 2 zł, wygrana, kapitał 8 zł …

Przejdź do szczegółowego opisu systemu

Uwaga: Powyższe obliczenia nie uwzględniają kwestii podatkowych! Ostateczny zysk może być niższy ze względu na:

1. Podatek od gry (12% stawki), który pobierany jest przez bukmachera w momencie wnoszenia stawki. Przykładowo z wpłaty w wysokości 10 zł do gry wchodzi  tylko 8,80 zł, co ma oczywiście wpływ na wysokość potencjalnej wygranej.

2. Podatek od wygranej (10% wygranej kwoty), który obowiązuje dla wygranych powyżej 2280 zł z 1 kuponu. Przykładowo z wygranej w wysokości 3000 zł graczowi wypłacone zostanie 2700 zł.

Systemy bukmacherskie – czym są i które są najlepsze?

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy systemy bukmacherskie gwarantują wygraną?

Nie ma sposobu na uzyskanie pewnej wygranej. Systemy bukmacherskie zwiększają nieco prawdopodobieństwo wygranej, jednak z powodu licznych ograniczeń (np. nakładanych przez bukmacherów limitów na graczy) nie istnieje w 100% skuteczny system bukmacherski. Gdyby było inaczej to firmy bukmacherskie notowałyby wyłącznie straty ze swojej działalności.

Jakie są najpopularniejsze systemy bukmacherskie?

Do najbardziej znanych systemów bukmacherskich zaliczyć możemy, m.in. system płaska stawka, stawkowanie procentowe, stawkowanie modulowane, system stały profit, progresję, system Kelly’ego, system Labouchere’a, system Martingale’a (progresja klasyczna), system Fibonacciego, system d’Alemberta, system Paroli, system 1–3–2–6, system Piętnastka, system Greenwood. Każdy z tych systemów bukmacherskich jest szczegółowo opisany na naszej stronie.

O czym należy pamiętać stosując systemy bukmacherskie?

Stosując systemy bukmacherskie należy zawsze pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim musimy być pewni że w pewnym momencie nie zabraknie nam pieniędzy na kontynuowanie gry danym systemem (np. w przypadku systemów progresywnych polegających na stałym zwiększaniu stawki aż do osiągnięcia zysku). Musimy również pamiętać o limitach nakładanych na graczy przez firmy bukmacherskie – w przypadku nałożenia takiego limitu kontynuowanie gry danym systemem może okazać się niemożliwe. Zagrożeń wynikających z obstawiania systemem bukmacherskim może być znacznie więcej i opisujemy je na naszej stronie.

Czy każdy system bukmacherski posiada jednakowy poziom ryzyka?

Nie, ponieważ niektóre systemy bukmacherskie są nieco bardziej asekuracyjne, podczas gdy inne cechują się bardzo wysokim poziomem ryzyka. Szczegółowy opis każdego systemu znajdziesz na naszej stronie.

Systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie postrzegane są przez część osób obstawiających zakłady bukmacherskie jako remedium na dotychczasowe słabe wyniki czy pojawiające się od czasu do czasu całe serie porażek. Czy faktycznie dobry system bukmacherski potrafi zdziałać cuda? Na to prawdziwy gracz nie powinien liczyć, jednak najskuteczniejsze systemy bukmacherskie na pewno mogą zwiększać szanse na osiąganie regularnego zysku. Jeśli myślisz o stawianiu zakładów sportowych na poważnie, znalezienie opłacalnego systemu stawkowania może być pierwszym krokiem do prowadzenia zyskownej i satysfakcjonującej gry. Przeczytaj, jak działają i jak należy stosować systemy gry u bukmachera oraz jak wybrać system stawkowania odpowiedni dla siebie. Poznaj najbardziej popularne systemy bukmacherskie i sprawdź, jakie są ich największe zalety i wady.

systemy bukmacherskie

Co to są systemy bukmacherskie?

Zacznijmy od tego, że pod hasłem „system bukmacherski” kryje się tak naprawdę system stawkowania zakładów bukmacherskich. Jest więc to kwestia ściśle związana z zarządzaniem budżetem gracza, czyli kapitałem przeznaczanym na zawieranie zakładów (tzw. bankrollem). Czym innym natomiast jest strategia gry, która jest pojęciem znacznie szerszym i dotyczy np. rodzajów stawianych zakładów (pojedyncze, akumulowane, systemowe), dyscyplin sportowych, jakie w ogóle obstawiamy, sposobu wyboru typów, momentu zawarcia zakładu itd. Dlatego podkreślmy dobitnie, że w dziedzinie zakładów wzajemnych system bukmacherski tworzą zasady, które wskazują graczowi, jak ma dobierać stawki zakładów, ale nie mówią, jakie zakłady bukmacherskie ma on obstawiać.

Po co stosować systemy bukmacherskie?

O tym, czy gracz stosuje jakieś systemy obstawiania meczy, czy też nie, decyduje oczywiście on sam. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wnosić zakłady bez wcześniej ustalonego planu. Niestety takie podejście często kończy się nie tylko bałaganem w historii zawartych zakładów, ale też skutkuje notorycznym „byciem pod kreską”. Zakłady bukmacherskie to dziedzina, w której łatwo ulec emocjom, a te z kolei dyktują nam nieprzemyślane i, jak się zazwyczaj okazuje, nierozsądne decyzje. Z kolei system bukmacherski działa niezależnie od okoliczności zewnętrznych i zgodnie z nim stawki zakładów zawsze mają być takie a takie. I tu bardzo ważna kwestia – jeśli decydujemy się stosować dany system bukmacherski, nie powinniśmy robić wyjątków. Przykładowo, jeśli testujemy system płaska stawka, to zawsze stawiamy np. 2% naszego aktualnego kapitału i nie ma znaczenia, jaką „okazję” zaoferuje bukmacher.

Tak więc systemy bukmacherskie dają nam jasne wytyczne, dzięki którym podchodzimy do gry bardziej „na chłodno” i wprowadzają pewien porządek w stawkowaniu zakładów. Oczywiście założenie jest też takie, że chcemy wybierać tylko skuteczne systemy bukmacherskie, a te nie tylko usystematyzują naszą grę, ale przede wszystkim przyniosą pozytywne efekty w postaci regularnych zysków (choć z reguły następuje to dopiero po pewnym czasie). Jeśli profity się nie pojawiają, wtedy trzeba przeanalizować obstawiane typy i o ile nie w nich leży przyczyna, warto zmienić system bukmacherski. Ale uwaga, 1 miesiąc to naprawdę minimum potrzebnego czasu, aby przetestować dany system bukmacherski.

Jak stosować systemy bukmacherskie?

Jeśli chcesz, aby stawiane zakłady bukmacherskie były bardziej zyskowne i planujesz w tym celu zacząć stosować wybrany system bukmacherski, pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, jak już wspomniano, wszelkie systemy gry – bukmacherskie czy inne, wymagają  konsekwencji i wytrwałości. Jeśli decydujesz się na jakiś system bukmacherski, trzymaj się go i stosuj najlepiej przez kilka miesięcy, a dopiero po tym czasie wyciągnij wnioski. Niewskazana jest też sytuacja, kiedy gracz testuje jednocześnie 2 systemy obstawiania meczy (czy więcej). Zmiana systemu, o ile ten pierwszy nas nie satysfakcjonuje, powinna nastąpić dopiero po dłuższym czasie jego stosowania. Oczywiście niedopuszczalne jest także przekraczanie ustalonego bankrollu. Namawiamy też do tego, by  wszystkie postawione zakłady wraz z ich szczegółami zapisywać na bieżąco – czy to tradycyjnie w notesie, czy w arkuszu kalkulacyjnym typu Excel. Na pewno warto do nich co jakiś czas wracać i poddawać je analizie, w przeciwnym razie nawet naprawdę dobry system bukmacherski niewiele nas nauczy.

Jakie są najlepsze systemy bukmacherskie?

najlepsze systemy bukmacherskie
To, co z reguły interesuje graczy, to „najlepsze systemy bukmacherskie” czy też „najskuteczniejsze systemy bukmacherskie”. Co to jednak w ogóle znaczy? Czy istnieje taki wynalazek jak pewne systemy bukmacherskie? Gdyby tak było, bukmacherzy byliby bez szans w starciu z typerami, którzy znaliby tajemną regułę, a przecież nawet najlepsi gracze od czasu do czasu przegrywają. Trzeba więc mieć świadomość, że żadne systemy bukmacherskie nie są gwarantem wygranej. Co więcej, ich celem nie jest zupełne wykluczenie przegranych (bo to nie jest możliwe), ale zminimalizowanie ich liczby i wysokości, tak by w dłuższej perspektywie czasowej gracz więcej zyskiwał niż tracił. Kluczowym pojęciem powinno więc być raczej to, na ile stawiane zakłady bukmacherskie są opłacalne, dlatego należy przede wszystkim brać pod uwagę współczynnik „yield”. Stanowi on stosunek łącznego zysku do sumy pieniędzy, która została zainwestowana. Jeśli przyjęty system ma wysoki yield, jest to skuteczny system bukmacherski, a jeszcze lepiej – opłacalny system bukmacherski.

Systemy bukmacherskie poza zyskownością różnią się pod wieloma innymi względami i trzeba to uwzględnić, kiedy wybieramy ten, który będziemy testować w pierwszej kolejności. Pewne systemy bukmacherskie wymagają posiadania sporego kapitału na grę, inne nie, różna może być też liczba zdarzeń, które trzeba obstawiać, poziomy stawkowania (w systemach progresywnych) i ryzykowność, albo na odwrót – poziom bezpieczeństwa. Takich różnic jest więcej i nie wszystkie systemy gry u bukmachera nadają się do obstawiania zakładów na wszystkie dyscypliny sportowe czy typy (np. system stosowany podczas gry na remisy może nie sprawdzić się jako system bukmacherski na bramki). Wybierając najlepszy system bukmacherski pamiętajmy też, że ogromne znaczenie ma stopień znajomości sportów, które będziemy typować (czasem musi być wysoki, a czasem wystarczy tylko średni) oraz czas, jaki chcemy poświęcać na obliczanie stawek (niektóre systemy bukmacherskie są łatwiejsze w stosowaniu). Wszystko to trzeba więc dopasować do swoich możliwości i oczekiwań.

W dalszej części artykułu przedstawiamy najczęściej stosowane przez graczy darmowe systemy bukmacherskie, podając ich zalety i wady, a także doradzamy, jakie zakłady bukmacherskie najbardziej nadają się do obstawiania w dany sposób.

Płaska stawka

Jak działa?

To najprostszy system bukmacherski, dlatego może być polecany jako  system bukmacherski dla początkujących graczy. Cała idea sprowadza się do tego, że typer za każdym razem stawia zakład za tę samą stawkę.  W systemie płaska stawka nie ma więc znaczenia, czy gracz stawia zakład pojedynczy czy wielozdarzeniowy, czy poprzednio wygrał, czy przegrał i co bardzo ważne – niezależnie od tego, jaki jest kurs na dane zdarzenie. Jeśli decydujesz się przetestować ten bezpieczny system bukmacherski, musisz najpierw ustalić, jaką stawkę masz zamiar w najbliższej przyszłości obstawiać. Zalecane jest, aby nie było to więcej jak 2% kapitału, jaki przeznaczyłeś na grę. W przypadku planu bardziej agresywnej gry, stawka nie powinna przekraczać 5% bankrollu – o ile nie jest on bardzo duży. Trzeba bowiem pamiętać, że im większy jest kapitał przeznaczony na grę, tym stawka powinna być niższa.

Zalety i wady

Płaska stawka na tle pozostałych systemów stawkowania to bardzo bezpieczny system bukmacherski. Ryzyko przegrania wszystkich pieniędzy przeznaczonych na grę jest tu niewielkie, co wynika przede wszystkim z posługiwania się stawkami w okolicy 2% bankrollu. Jak łatwo policzyć, w ten sposób obstawimy minimum 50 zakładów, a i to tylko w sytuacji, gdy wszystkie będą przegrane. Stosując ten system gry u bukmachera łatwo też zorientować się, czy wybierane typy są w większości trafne, dlatego właśnie jest to tak dobry system bukmacherski dla początkujących, dopiero uczących się graczy. Poza tym płaska stawka jest tak prosta i nie wymaga dokonywania żadnych obliczeń podczas stawiania kolejnych zakładów, że gracz może skoncentrować się na wyborze zdarzeń i typów, co ma szczególne znaczenie dla nowicjuszy.

Niestety jest jednak poważna wada obstawiania zakładów sportowych przy zastosowaniu płaskiej stawki. Otóż zakłady bukmacherskie mają to do siebie, że z reguły bezpieczna gra wiąże się z niskimi zyskami. I na tej zasadzie również płaska stawka, jako dość bezpieczny system bukmacherski, ma ten mankament, że trudno przy jej użyciu osiągnąć większe zyski.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski płaska stawka”.

Stawkowanie procentowe

Jak działa?

Kolejne systemy bukmacherskie są już bardziej skomplikowane. System bukmacherski stawkowania procentowego polega na zwiększaniu oraz zmniejszaniu stawek następujących po sobie zakładów. Jest to w zasadzie zmodyfikowana wersja płaskiej stawki, gdyż tak naprawdę gracz stawia przez cały czas ten sam procent swojego kapitału na grę, jednak bierze pod uwagę to, że każdy rozliczony zakład zmienia wielkość bankrollu. W stawkowaniu procentowym również 2% kapitału uważane jest za optymalną wysokość stawki. Jeśli więc postawimy zakład za 2% określonego budżetu, to możliwe są 2 scenariusze. Jeśli postawiony kupon jest trafiony, nasz budżet rośnie, więc kolejny zakład stawiamy za 2%, ale nie wyjściowego kapitału, a kapitału powiększonego o wygraną. Z kolei w przypadku przegranej budżet gracza się pomniejsza i następny zakład będzie miał stawkę 2% z kwoty, jaka pozostała po stracie. Seria wygranych sprawi więc, że nominalna stawka zakładu będzie coraz większa i przeciwnie, każda przegrana obniży nominalną wartość stawki – choć zawsze będzie ona wynosiła 2% wysokości aktualnego bankrollu.

Zalety i wady

Choć zasady są tu nieco bardziej skomplikowane, oba omówione dotychczas systemy gry u bukmachera są dość bezpieczne i pozwalają na obstawienie wielu zakładów. Ryzyko przegrania wszystkich środków przeznaczonych na grę jest niewielkie, dlatego stawkowanie procentowe to dobry system bukmacherski dla początkujących. Lepiej przedstawia się w tym systemie kwestia zysku, gdyż stawki są sukcesywnie zwiększane, jeśli typer trafnie obstawia zakłady bukmacherskie. Jeśli natomiast gracz słabo sobie radzi z typowaniem wyników spotkań sportowych, w ostatecznym rozrachunku straci mniej, niż gdyby stosował system bukmacherski płaskiej stawki – bo każda przegrana skutkuje obniżeniem stawki.

Systemy bukmacherskie tego typu mimo wszystko nie przynoszą z reguły wysokich wygranych, bo optymalne 2% bankrollu to relatywnie niska stawka. System ten jest też bardziej pracochłonny, gdyż za każdym razem trzeba obliczać wysokość stawki każdego kolejnego zakładu. Co więcej, trzeba czekać na rozliczenie poprzedniego zakładu, aby móc postawić następny. Może to być męczące, a nawet mocno irytujące, zwłaszcza kiedy gramy dość intensywnie. Aby ograniczyć te negatywne skutki stawkowania procentowego, można przyjąć, że określona stawka jest taka sama dla kilku kolejnych zakładów, np. 5, a zmiana stawki następuje dopiero po rozliczeniu serii zakładów i określeniu ich łącznego wyniku.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stawkowanie procentowe”.

Stawkowanie modulowane

Jak działa?

system bukmacherski modulowanyJeśli chodzi o skuteczne systemy bukmacherskie, wielu (jeśli nie większość) profesjonalnych typerów za taki uważa właśnie stawkowanie modulowane i posługuje się  tym systemem. Można go rozumieć jako udoskonaloną wersję systemu płaska stawka. W stawkowaniu modulowanym gracz, który ma zdefiniowany bankroll, określa, ile maksymalnie może postawić na dany zakład – i znowu nie powinno to być więcej jak 2% całego kapitału. Następnie tą maksymalną kwotę dzieli przez 10 i w ten sposób otrzymuje wartość 1 jednostki. Na każdy zakład typer może postawić od 1 do 10 jednostek, a swoją decyzję uzależniać powinien od oszacowanego przez siebie prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Typy, które są dla gracza  dość pewne (z reguły mają niskie kursy), powinny być obstawiane za stawki od 7 do 10 jednostek, a te najbardziej ryzykowne (analogicznie z wysokimi kursami) za stawki od 1 do 3 jednostek. Ostateczna decyzja nie powinna opierać się jedynie na kursach na dane zdarzenie, jakie wyznaczył bukmacher, ale też na indywidualnej ocenie szans dokonywanej każdorazowo przez gracza.

Zalety i wady

Choć wielu graczy uważa, że stawkowanie modulowane to najlepszy system bukmacherski, jednak i ono nie jest wolne od wad. Po pierwsze nie jest to najbardziej zyskowny system stawkowania, w przypadku systemów progresywnych profity z trafionych typów są znacznie wyższe. Po drugie, żeby w ogóle odnotowywać zyski, gracz musi wykazać się dużą skutecznością w typowaniu, a co gorsza odpowiednie dobranie wysokości stawki nie jest sprawą prostą. Kursy, jakie dyktują bukmacherzy, mogą być bardzo mylące, dlatego trzeba też kierować się statystykami, wiedzą sportową i własną intuicją. Trzeba też zauważyć, że gracze często mają skłonność do obstawiania zakładów za maksymalną liczbę jednostek, co jest równoznaczne ze stosowaniem płaskiej stawki. Tymczasem stawka równa 10 jednostkom powinna być przeznaczona tylko dla najbardziej pewnych typów.

Pamiętając o tych zastrzeżeniach, trzeba przyznać, że stawkowanie modulowane to dość bezpieczny system bukmacherski, a jeśli gracz w miarę trafnie typuje, zyski z gry są całkiem dobre. Ryzyko bankructwa jest mniejsze niż w przypadku stosowania płaskiej stawki, gdyż stawka dopasowywana jest do poziomu ryzyka danego zakładu. Taki system, choć sprzyja mu doświadczenie gracza, ze względu na jego bezpieczeństwo może być stosowany także przez nowych graczy. Ponadto stosując stawkowanie modulowane przez jakiś czas, można zbadać, na ile dobre typy się obstawia oraz jaka jest ich średnia wartość. Jeśli ogólnie jesteś na plusie – to świetnie, jeśli zysk jest mizerny lub jesteś stratny, konieczna jest analiza obstawianych typów i wprowadzenie zmian.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stawkowanie modulowane”.

System Kelly’ego

Jak działa?

Niektórzy gracze uważają, że najlepszy system bukmacherski to właśnie system Kelly’ego. Bazuje on bowiem na wzorze matematycznym, który pozwala wyliczyć matematycznie optymalne zarządzanie pieniędzmi. Tzw. kryterium Kelly’ego jest wykorzystywane nie tylko w zakładach bukmacherskich czy grach hazardowych, ale  ogólnie w finansach, ekonomii i biznesie (zwłaszcza w obszarze inwestycji). Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, kryterium określa, jak w sposób optymalny wykorzystać daną pulę środków finansowych na grę, aby jednocześnie zmniejszyć do minimum ryzyko bankructwa. System bukmacherski Kelly’ego pozwala więc obliczyć, jaką stawkę należy postawić na zakład w przypadku dysponowania określonym kapitałem i w zależności od poprawnie oszacowanego prawdopodobieństwa zaistnienia konkretnego wyniku. Żeby więc system się sprawdzał, nie wystarczy podstawić do wzoru Kelly’ego prawidłowe dane, ale też obstawiać musimy tzw. valuebety. Valuebet to po polsku wartościowy zakład – taki, dla którego kurs jest zawyżony. Oznacza to, że w tym przypadku bukmacher pomylił się, szacując prawdopodobieństwo danego typu i wyznaczył kurs wyższy niż to wynika z procentowych szans na zajście danego zdarzenia. Ogólna zasada mówi, że im większy kapitał gracza i im większa przewaga nad bukmacherem, tym stawka zakładu powinna być większa. Wzór Kelly’ego i szczegółowe informacje znajdziesz w artykule o systemie Kelly’ego.

Zalety i wady

System Kelly’ego to na pewno stosunkowo bezpieczny system bukmacherski, gdyż prawdopodobieństwo zbankrutowania przez gracza jest tu zminimalizowane, a wysokość kapitału jest dość stabilna. Jeśli gracz trzyma się tego systemu przez dłuższy czas i skutecznie typuje, jego szanse na zysk są przy tym bardzo duże. Pamiętajmy też, że stosując system Kelly’ego prawidłowo, zarządzamy swoim budżetem na grę w sposób optymalny.

Mimo zastosowania matematycznie udowodnionego wzoru, nawet w tym przypadku nie można powiedzieć, że mamy przed sobą pewny system bukmacherski, który zawsze musi się sprawdzić. Jest to na pewno rozwiązanie przeznaczone dla bardziej doświadczonych graczy, którzy świetnie orientują się zarówno w obstawianych dyscyplinach sportowych, jak i tematyce zakładów bukmacherskich. Skuteczność systemu zależy bowiem przede wszystkim od tych umiejętności gracza, a bez nich niemożliwe jest przecież prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa danego typu. Poza tym obliczanie prawdopodobieństwa zajścia danego zdarzenia przed postawieniem każdego zakładu jest nie tylko czasochłonne, ale też bardzo trudne. System bukmacherski Kelly’ego komplikuje dodatkowo konieczność każdorazowego sprawdzania, gdzie bukmacher popełnił błąd w kursach (valuebety).

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Kelly’ego”.

System progresja

Jak działa?

Progresja to w zasadzie nie 1 system, a cała grupa systemów bukmacherskich, które mają wspólny mianownik. Otóż wszystkie one uzależniają wysokość stawki zakładu od tego, czy poprzedni zakład był wygrany, czy przegrany. Jak to wygląda w praktyce, to już zależy od konkretnego systemu. Najczęściej stawka zakładu jest zwiększana po każdym przegranym zakładzie – i wtedy mamy do czynienia z progresją malejącą. W klasycznej progresji stawka jest za każdym razem podwajana, w pozostałych systemach zwiększana jest według innej zasady, zawsze jednak cel jest taki, aby wygrana z nadwyżką pokryła poniesione dotychczas straty. Kiedy natomiast stawka rośnie po postawieniu trafionego zakładu, wtedy mówimy o progresji rosnącej. Progresja może być także wzbogacona o jakąś formę zabezpieczenia. W takim przypadku, gdy gracz osiągnie zysk na określonym poziomie, kolejne zakłady zaczyna obstawiać za część wygranych środków, resztę odkładając na wypadek przegranej. Gracze stosują też czasem różnego typu progresje mieszane, które łączą ze sobą zasady z odmiennych rodzajów systemów progresywnych.

Zalety i wady

Najogólniej mówiąc, system progresja, niezależnie od tego, do jakiej kategorii należy (malejąca, rosnąca, z zabezpieczeniem, mieszana), zawsze jest systemem bardzo ryzykownym i o bankructwo jest tu wyjątkowo łatwo. Żeby mieć jakiekolwiek szanse na zakończenie gry z sukcesem, trzeba posiadać odpowiednio duży bankroll. Zwłaszcza w przypadku systemów progresji malejącej stawki rosną bardzo szybko i seria błędnych typowań może błyskawicznie wyczerpać środki przeznaczone na grę. Należy też mieć świadomość, że taki system gry nie jest dla każdego. Na pewno trzeba być odpornym psychicznie na „czarne serie” oraz nie ulegać emocjom, tak, aby konsekwentnie trzymać się zasad systemu.

Jednak system progresja, jak żaden inny, może nam przynieść zwiększenie zysków – aczkolwiek jest to efekt chwilowy. Wysokie profity można przy tym uzyskać w bardzo krótkim czasie, a straty poniesione w wielu zakładach z rzędu można szybko nadrobić – czasem nawet tylko 1 wygranym kuponem. Mimo to, aby jakikolwiek system progresja był skuteczny, typy gracza też muszą być dość dobre, a przy tym musi mu dodatkowo sprzyjać tzw. szczęście.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski progresja”.

Poniżej omawiamy najbardziej znane odmiany systemów progresywnych.

Stały profit

Jak działa?

Stały profit to pierwszy system, który reprezentuje progresywne systemy bukmacherskie zamieszczone na naszej liście. System stały profit polega na tym, że gracz definiuje na początku, jaki zysk planuje osiągnąć. Jeśli pierwszy kupon jest przegrany, typer wnosi kolejny zakład, ale jego stawka jest zwiększona w stosunku do pierwszego i to tak, aby nie tylko uzyskać założony zysk, ale też odrobić poniesioną wcześniej stratę. Zysk, który jest naszym celem, nie powinien być większy jak 80% bankrollu. W przeciwnym przypadku ten system bukmacherski generuje wysokie ryzyko nieosiągnięcia celu, gdyż wymaga zawierania zakładów o wysokich kursach lub obstawiania dużej liczby zakładów. Trzeba też zaznaczyć, że w praktyce system bukmacherski stały profit może wyglądać bardzo różnie, gdyż można rozłożyć proces dochodzenia do zysku na różną liczbę etapów, różną liczbę zakładów czy stawiać zakłady tylko z określonego zakresu kursowego.

Zalety i wady

system bukmacherski stały profit

Czy stały profit to opłacalny system bukmacherski? Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jak zostanie rozegrana dana seria zakładów (liczba etapów, wysokość kursów itp.). Jednak porównując ten system bukmacherski do innych, trzeba zauważyć, że jego zastosowanie wiąże się z dużym ryzykiem straty wkładu. Ponadto, aby gra według zasad systemu była skuteczna, trzeba dobrze planować jej poszczególne etapy, gdyż ich zbyt mała liczba oznacza duże ryzyko niepowodzenia.

Z drugiej strony umiejętnie stosowany system stały profit może skutkować osiągnięciem założonego zysku bardzo szybko, nawet na pierwszym etapie gry. Poza tym – co dla niedoświadczonych graczy stanowi raczej trudność, ale dla pozostałych jest zaletą – ten system bukmacherski wymaga samodzielnego ustalenia stawek i opracowania konkretnego planu gry, czyli bardziej świadome obstawianie zakładów bukmacherskich. I choć istnieją bezpieczniejsze systemy bukmacherskie, to w porównaniu z innymi systemami progresywnymi (np. Martingale’a) system stałego profitu jest znacznie mniej ryzykowny.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stały profit”.

System Labouchere’a

Jak działa?

System Labouchere’a również stanowi progresję malejącą i można go postrzegać jako odmianę stałego profitu. Wykorzystywany pierwotnie do gry w ruletkę, znajduje też zastosowanie w zakładach bukmacherskich o kursie 2,00. W systemie Labouchere’a należy określić wysokość zysku, jaki chcemy wypracować i rozpisać go w postaci dowolnej sumy liczb całkowitych. W ten sposób powstaje lista, w której kolejność liczb nie ma znaczenia, a gracz musi obstawić zakład za stawkę, która jest sumą pierwszej i ostatniej liczby z listy. Jeśli typy były trafione, należy skreślić te 2 liczby i zagrać za sumę aktualnej pierwszej i ostatniej liczby z ciągu. Jeśli są przegrane, gracz dopisuje tę liczbę (sumę) na koniec listy i znów powtarza obstawianie zakładów za sumę pierwszej i ostatniej liczby. W najlepszym scenariuszu wszystkie liczby zostają skreślone, a gracz  uzyskuje założony zysk. W najgorszym, kończą się środki na grę. Warto zaznaczyć, że jest to skuteczny system bukmacherski już przy skuteczności gracza na poziomie 34%, a nie jak to najczęściej bywa 50%.

Zalety i wady

Jak na progresywny system bukmacherski stawki w systemie Labouchere’a rosną dość powoli, dlatego nie ma ryzyka błyskawicznego bankructwa. Wymagana skuteczność jest znacznie niższa niż standardowo – tylko 1 zakład na 3 musi być trafiony – co przy założeniu dużego budżetu sprawia, że w dłuższej perspektywie czasowej może to być dość skuteczny system bukmacherski. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z progresją, a więc system Labouchere’a na pewno nie jest odporny na dłuższe serie chybionych typowań. Poza tym w przypadku takiej czarnej serii bardzo prawdopodobne jest wyczerpanie się środków na grę. Z kolei zyski nie są wyjątkowo duże, zwłaszcza w kontekście podejmowanego ryzyka.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Labouchere’a”.

System Martingale’a – progresja klasyczna

Jak działa?

Kolejny system bukmacherski o charakterze progresywnym to system Martingale’a, który nazywany jest też progresją klasyczną. Jak to działa? Obstawiając zakłady bukmacherskie tym systemem, po każdej przegranej typer podwaja stawkę zakładu, a po każdej wygranej wraca do stawki wyjściowej. Chodzi więc o to, aby szybko nadrobić straty i to z nadwyżką, gdyż „wystarczy”, że któryś z kolejnych zakładów będzie wygrany, a wszelkie wcześniejsze przegrane zostaną zniwelowane. Po tej wygranej gracz wraca do początkowych zasad gry.

system bukmacherski Martingale'a

Zalety i wady

W pierwszej chwili może się wydawać, że jest to pewny system bukmacherski – przecież prędzej czy później uda się nam obstawić zakład poprawnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę twardą rzeczywistość, a do niej należy zapewne zasobność naszego portfela. Przykładowo zakładając, że nasz bankroll to 1000 zł, a pierwotna stawka zakładu to 20 zł, w przypadku serii przegranych zakładów, drugi zakład będzie miał stawkę 40 zł, trzeci 80 zł, czwarty 160 zł, a piąty 320 zł. Jeśli w tych 5 zakładach nie uda nam się wygrać, w zasadzie nie mamy już środków na dalszą grę (pozostaje nam tylko 380 zł, podczas gdy stawka kolejnego zakładu powinna wynieść aż 640 zł). Także system bukmacherski progresja to rozwiązanie tylko dla graczy o nieograniczonym budżecie… Dla pozostałych jest to raczej system, któremu towarzyszy bardzo wysokie ryzyko bankructwa. Co gorsza, stosując taki system bukmacherski, łatwo dużo przegrać, a wygrywa się często znacznie mniej. Jeśli bowiem zaliczymy wiele przegranych, nawet kiedy uda nam się wreszcie wygrać, zysk będzie w ostatecznym rozrachunku niewielki. Dopiero wygrane osiągnięte przy wysokich stawkach mogą przynieść efektowne zyski. I jeszcze jedno – nie można zapominać, że bukmacherzy często stosują limity bukmacherskie. Tym samym może się okazać, że nawet dysponując naprawdę dużym kapitałem na grę, natkniemy się na ścianę, którą postawił bukmacher.

Na pewno nie można więc powiedzieć, że klasyczna progresja to najlepszy system bukmacherski, ma jednak pewne zalety. Po pierwsze daje dość duże prawdopodobieństwo osiągnięcia ostatecznego zysku przy odpowiedni dużym budżecie, czemu sprzyja też dobre przygotowanie gracza (analizy meczu itp.). Jeśli rozważamy stosowanie takiego stawkowania, można wypróbować je na kuponach akumulowanych z kursem 2,00. Niektórzy szczególnie polecają obstawianie w ten sposób zakładów na remisy np. w meczach piłki nożnej czy hokeja na lodzie (ten sposób gry omawiamy poniżej) albo też sportów wirtualnych. Powtórzmy jednak na koniec wyraźnie, system bukmacherski Martingale’a to wyjątkowo wysokie ryzyko i najczęściej niskie wygrane.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Martingale’a”.

System progresja na remisy 

Jak działa? 

Progresja na remisy to w zasadzie progresja Martingale’a, ale zastosowana do szczególnego rodzaju zakładów – typowania remisów w piłce nożnej lub hokeju na lodzie. Ponieważ jednak ten sposób gry cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem graczy, poświęcimy mu chwilę na osobne wyjaśnienie. Specyfika tego systemu polega na tym, że obstawiamy za każdym razem wynik remisowy danej drużyny, którą wcześniej musimy wybrać na podstawie analizy statystyk ligowych. Szukamy takiego zespołu, który jak najczęściej remisuje. Grając progresją na remisy również zwiększamy stawkę po każdym nietrafionym zakładzie – w klasycznym ujęciu stawka zostaje podwojona (można też ją np. potroić). Kiedy dochodzi do remisu, nawet po długiej serii porażek, straty zostają odrobione, a typer osiąga zysk. W przypadku wygranej gracz może rozpocząć nową rozgrywkę, ponownie wybierając stawkę wyjściową, drużynę, której mecze będzie obstawiał oraz mnożnik stawki po przegranym zakładzie. 

Zalety i wady 

System bazuje na wysokich kursach, jakie najczęściej wystawiane są na remisy w meczach piłki nożnej oraz hokeja na lodzie. Skoro kursy często wynoszą powyżej 3,00, gracz może mieć niemal pewność, że pierwsza wygrana odrobi serię błędnych zakładów, a zysk może być bardzo duży. Ponadto im więcej zakładów typer obstawi, tym większy będzie jego profit, gdyż kolejne stawki rosną w szybkim tempie. Jednak ma to i złe strony – przede wszystkim budżet przeznaczony na grę musi być faktycznie duży, tak by pozwolił na obstawienie wielu zakładów i nie skończył się po kilku przegranych. Innym problemem mogą okazać się sztuczne ograniczenia, jakie może stworzyć bukmacher, czyli limity wysokości stawek na dany mecz albo dla danego typera. W takiej sytuacji gracz nie będzie miał możliwości postawić zakładu za stawkę o wymaganej wysokości i nawet gdy wygra, nie odrobi wcześniejszych strat. Jako minus systemu wskazywane są też dość długie odstępy pomiędzy kolejnymi zakładami (mecze w lidze często wypadają raz na tydzień), a więc wymaga to od gracza sporej cierpliwości.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski progresja na remisy”.

System Fibonacciego

Jak działa?

Ten system bukmacherski to modyfikacja systemu Martingale’a. Jeśli stosujemy system Fibonacciego podczas zawierania zakładów bukmacherskich, każdy kolejny poziom stawki stanowić będzie sumę 2 stawek postawionych wcześniej. Ciąg ten wygląda więc następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 itd. Rozpoczynając stosowanie systemu, pomijamy oczywiście 0. Jeśli gracz przegrywa, wtedy następny zakład obstawia za stawkę z kolejnego poziomu, a kiedy wygrywa, cofa się o 1 poziom. Jeśli jednak 2 razy postawi trafione kupony, wtedy wraca do punktu wyjścia, czyli stawki początkowej.

Zalety i wady

Co prawda ten system bukmacherski jest nieco mniej ryzykowny niż system Martingale’a, gdyż stawka w przypadku kolejnych przegranych  nie rośnie tak szybko, a na początku wzrasta wręcz bardzo powoli. Tym samym budżet potrzebny do gry może być mniejszy od tego, który wymagany jest do klasycznej progresji, jednak na tym zalety systemu się kończą. W ogólnym rozrachunku na wypadek serii niepowodzeń, których prawdopodobieństwo jest tu dość duże, kapitał i tak powinien być spory, a zysk, jaki można osiągnąć z zakładów, jest stosunkowo niewielki.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Fibonacciego”.

System d’Alemberta

Jak działa?

Tu również możemy mówić o zmodyfikowanym systemie Martingale’a z dodatkiem systemów z ubezpieczeniem. System ten znany jest też pod nazwą piramidy albo oscylatora. Ogólna zasada jest analogiczna jak w przypadku innych systemów progresywnych, lecz tu kluczowe jest pojęcie jednostki. I tak po każdym przegranym zakładzie należy zwiększać stawkę o jedną jednostkę (lub większą określoną liczbę jednostek), a po wygranym – zmniejszać też o określoną liczbę jednostkę (ale stawka nie może być niższa niż ta obrana na początku). Konkretne kwoty ustala gracz, dla nas ważne jest w tym momencie to, że o ile system Martingale’a posługuje się iloczynem, podczas obliczania wysokości kolejnej stawki, o tyle system d’Alemberta zwiększa stawkę o stałą wartość. Ten sposób stawkowania wiąże się także z koniecznością określenia kursów zakładów, jakie będą obstawiane.

Zalety i wady

Ta wariacja systemu progresywnego także nie jest tak ryzykowna jak klasyczna progresja i nawet dłuższa seria nietrafionych zakładów nie doprowadzi gracza tak szybko do wyczerpania środków na grę. Pamiętajmy jednak, czym charakteryzują się progresywne systemy bukmacherskie – ryzyko bankructwa zawsze jest wysokie. Tym bardziej, że obstawiając zakłady bukmacherskie systemem d’Alemberta, typer musi mieć dość dużą skuteczność typów, a nie sprzyja temu raczej ograniczenie w postaci sztywno określonych kursów.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski d’Alemberta”.

System Paroli

Jak działa?

Choć system bukmacherski Paroli nazywany jest także system anty-martingale, nadal jest to system progresywny, a dokładnie jest to system rosnącej progresji. W przeciwieństwie do systemu Martingale’a, gdzie gracz podwaja stawkę zakładu po każdej przegranej, w systemie Paroli stawka zostaje zwiększona w przypadku postawienia trafionego kuponu. Klasyczna wersja mówi o podwajaniu stawki przy zakładach o kursie 2,00 lub zbliżonym. Niestety jest to skuteczny system bukmacherski tylko w sytuacji, gdy następuje cała seria  wygranych zakładów, a z tym bywa naprawdę różnie. Co więcej, jeśli trafi nam się seria porażek, im jest ich więcej,  tym więcej musi być też zwycięstw podczas dobrej passy.

Zalety i wady

System Paroli ma tę zaletę, że w przypadku błędnego typowania stawki pozostają niezmienne, co umożliwia długą grę (gracz nie zbankrutuje w krótkim czasie). Z kolei w przypadku wygranej łatwo obliczyć wysokość następnej stawki. Tu jednak zalety systemu Paroli  się kończą. Jest to system bukmacherski o dużym ryzyku przegrania wszystkich dostępnych środków, a aby odrobić długą serię porażek, trzeba trafić wiele razy z rzędu, co nie jest ani łatwe, ani nie zdarza się zbyt często. Pojawia się też problem w przypadku serii wygranych kuponów – skąd wiedzieć, kiedy zakończyć obstawianie zakładów? I jeszcze jedno, dla wyniku gry decydujące są ostatnie zakłady bukmacherskie, co może wiązać się z dużym obciążeniem psychicznym gracza oraz pewnym lekceważeniem zakładów początkowych.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Paroli”.

System 1–3–2–6

Jak działa?

System 1-3-2-6 to jeszcze jedna odmiana progresji rosnącej. Jest to skuteczny system bukmacherski pod warunkiem, że gracz wygra 4 kolejne zakłady. System jest więc 4-etapowy i o ile cel zostanie osiągnięty, ostateczny zysk jest naprawdę relatywnie wysoki. Z drugiej strony, jeśli gracz przegra dopiero w ostatnim etapie, na jego saldzie zostaje kwota w wysokości pierwotnego bankrollu, a więc nic nie wygrywa, ale też nic nie przegrywa. Jeśli natomiast postawi nietrafione zakłady bukmacherskie już na drugim etapie, traci wszystko. Przegrana w pozostałych etapach to utrata części środków i możliwość dalszej gry.

Zalety i wady

Wiemy już, że w przypadku umiejętnego dobrania typów i odniesienia sukcesu 4 razy z rzędu, zysk jest duży nawet przy niewielkim wkładzie i przy założeniu poprawnego obstawiania zakładów można powiedzieć, że jest to opłacalny system bukmacherski. Drugi plus tej metody stawkowania to zabezpieczenie strat na 2 etapach gry (trzecim i czwartym), dlatego po przejściu 2 pierwszych etapów mamy już tę pewność, że nasz bankroll na pewno nie zostanie naruszony. Patrząc na inne systemy bukmacherskie o charakterze progresywnym trzeba przyznać, że tu ryzyko jest najmniejsze. Oczywiście osiągnięcie 4 kolejnych wygranych nie jest wcale łatwe i to zapewne jest najsłabszy punkt systemu. Poza tym zabezpieczenie nie dotyczy wszystkich etapów gry i jeśli drugi postawiony zakład będzie przegrany, oznacza to koniec, a gracz zostaje bankrutem.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski 1-3-2-6”.

System Piętnastka

Jak działa?

System Piętnastka to inaczej system bezpiecznego podwajania i jak można się domyślić, składa się on z 15 etapów. Gracze obstawiają przeważnie zakłady o kursach 2,00 lub nieco wyższych, stąd w przypadku wygranej uzyskują efekt podwojenia. Ogólnie ten system bukmacherski polega na typowaniu kolejnych zakładów za część wygranej z poprzedniego zakładu i jednoczesnym odkładaniu części wygranej do budżetu. Jeśli w pewnym momencie gracz obstawi zakład błędnie, może kontynuować grę, ponieważ nadal ma środki odłożone w bankrollu.

Zalety i wady

system bukmacherski Piętnastka

Piętnastka nie jest trudnym systemem stawkowania, nie wymaga dokonywania skomplikowanych obliczeń, wystarczy postępować zgodnie z prostym schematem. Ponadto ten system bukmacherski nie wymaga dużego wkładu – zaczynając klasycznie od stawki 2 zł możemy dojść (przy założeniu samych wygranych) do kwoty 768 zł. Niestety 15 zwycięstw z rzędu to nie lada wyczyn, co znacznie komplikuje sprawę. System bukmacherski Piętnastka wymaga skuteczności na poziomie 2/3, czyli 2 na 3 zakłady muszą być poprawnie wytypowane, aby przy kursie 2,00 był to dobry system bukmacherski. Poprzeczka jest więc zawieszona naprawdę wysoko.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Piętnastka”.

System Greenwood

Jak działa?

Jeśli chodzi o ryzykowne systemy bukmacherskie, system Greenwood jest zdecydowanym liderem. Łączy on w sobie system stałego profitu oraz progresji i stwarza jeszcze większe prawdopodobieństwo bankructwa niż to jest w przypadku systemu Martingale’a.  Metoda ta stosowana jest najczęściej do obstawiania zakładów akumulowanych z 4 – 5 zdarzeniami, których ogólny kurs wynosi mniej więcej 7,00. Oczywiście te parametry można modyfikować. Gracz najpierw określa, jaki zysk chce osiągnąć, a następnie oblicza, jaka stawka zapewni takie profity przy kursie dla wybranych zdarzeń. Jeśli typy są trafione, misja zostaje zakończona sukcesem. Jeśli jednak gracz przegra, stawia kolejny kupon na takiej samej zasadzie jak poprzednio, z tym, że musi jeszcze raz policzyć wymaganą wysokość stawki. Tym razem celem jest nie tylko uzyskanie zysku w ustalonej już wysokości, ale też odrobienie strat. I tak do skutku – lub do bankructwa. Szczegóły w artykule o systemie Greenwood.

Zalety i wady

System bukmacherski Greenwood jest szalenie ryzykowny, wymaga zaangażowania dużego kapitału i sprzyja długim seriom niepowodzeń typera. Trzeba przyznać, że nawet najlepsi gracze mogą polec, grając tą metodą. Trudno wskazać przy tym jakieś plusy, ewentualnie można powiedzieć, że stawki kolejnych zakładów nie zwiększają się gwałtownie. Cóż z tego, skoro ryzyko bankructwa i tak jest tu większe niż choćby w tak ryzykownym systemie jak system Martingale’a.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Greenwood”.

Systemy bukmacherskie – nieograniczone możliwości

Opisane systemy bukmacherskie nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości, jakie można wykorzystywać podczas typowania spotkań sportowych. Systemy gry u bukmachera mają wiele odmian, a jeśli obstawiasz zakłady bukmacherskie, systemy stawkowania możesz z czasem zacząć tworzyć też sam. Tak robi wielu bardziej doświadczonych typerów, którzy na podstawie własnych analiz i wniosków modyfikują stosowane systemy wedle swoich potrzeb. Jeśli jesteś nowym graczem, najbezpieczniej jednak będzie, jeśli w pierwszej kolejności wybierzesz jakiś system bukmacherski dla początkujących (np. płaską stawkę czy stawkowanie procentowe). Jeśli natomiast obstawiasz zakłady bukmacherskie już od dłuższego czasu, do wyboru masz cały wachlarz systemów i ich modyfikacji. Jedni i drudzy gracze nie powinni jednak zapominać jeszcze o jednym – własnym sprycie i pomysłowości.