Dziś jest: środa, 8 kwietnia 2020

/

Bonus bez depozytu:

Chcesz sprawdzić którzy bukmacherzy oferują bonus bez depozytu (za samą rejestrację)? Kliknij tutaj

Systemy bukmacherskie – czym są i które są najlepsze?

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy systemy bukmacherskie gwarantują wygraną?

Nie ma sposobu na uzyskanie pewnej wygranej. Systemy bukmacherskie zwiększają nieco prawdopodobieństwo wygranej, jednak z powodu licznych ograniczeń (np. nakładanych przez bukmacherów limitów na graczy) nie istnieje w 100% skuteczny system bukmacherski. Gdyby było inaczej to firmy bukmacherskie notowałyby wyłącznie straty ze swojej działalności.

Jakie są najpopularniejsze systemy bukmacherskie?

Do najbardziej znanych systemów bukmacherskich zaliczyć możemy, m.in. system płaska stawka, stawkowanie procentowe, stawkowanie modulowane, system stały profit, progresję, system Kelly’ego, system Labouchere’a, system Martingale’a (progresja klasyczna), system Fibonacciego, system d’Alemberta, system Paroli, system 1–3–2–6, system Piętnastka, system Greenwood. Każdy z tych systemów bukmacherskich jest szczegółowo opisany na naszej stronie.

O czym należy pamiętać stosując systemy bukmacherskie?

Stosując systemy bukmacherskie należy zawsze pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim musimy być pewni że w pewnym momencie nie zabraknie nam pieniędzy na kontynuowanie gry danym systemem (np. w przypadku systemów progresywnych polegających na stałym zwiększaniu stawki aż do osiągnięcia zysku). Musimy również pamiętać o limitach nakładanych na graczy przez firmy bukmacherskie – w przypadku nałożenia takiego limitu kontynuowanie gry danym systemem może okazać się niemożliwe. Zagrożeń wynikających z obstawiania systemem bukmacherskim może być znacznie więcej i opisujemy je na naszej stronie.

Czy każdy system bukmacherski posiada jednakowy poziom ryzyka?

Nie, ponieważ niektóre systemy bukmacherskie są nieco bardziej asekuracyjne, podczas gdy inne cechują się bardzo wysokim poziomem ryzyka. Szczegółowy opis każdego systemu znajdziesz na naszej stronie.

Systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie postrzegane są przez część osób obstawiających zakłady bukmacherskie jako remedium na dotychczasowe słabe wyniki czy pojawiające się od czasu do czasu całe serie porażek. Czy faktycznie dobry system bukmacherski potrafi zdziałać cuda? Na to prawdziwy gracz nie powinien liczyć, jednak najskuteczniejsze systemy bukmacherskie na pewno mogą zwiększać szanse na osiąganie regularnego zysku. Jeśli myślisz o stawianiu zakładów sportowych na poważnie, znalezienie opłacalnego systemu stawkowania może być pierwszym krokiem do prowadzenia zyskownej i satysfakcjonującej gry. Przeczytaj, jak działają i jak należy stosować systemy gry u bukmachera oraz jak wybrać system stawkowania odpowiedni dla siebie. Poznaj najbardziej popularne systemy bukmacherskie i sprawdź, jakie są ich największe zalety i wady.

systemy bukmacherskie

Co to są systemy bukmacherskie?

Zacznijmy od tego, że pod hasłem „system bukmacherski” kryje się tak naprawdę system stawkowania zakładów bukmacherskich. Jest więc to kwestia ściśle związana z zarządzaniem budżetem gracza, czyli kapitałem przeznaczanym na zawieranie zakładów (tzw. bankrollem). Czym innym natomiast jest strategia gry, która jest pojęciem znacznie szerszym i dotyczy np. rodzajów stawianych zakładów (pojedyncze, akumulowane, systemowe), dyscyplin sportowych, jakie w ogóle obstawiamy, sposobu wyboru typów, momentu zawarcia zakładu itd. Dlatego podkreślmy dobitnie, że w dziedzinie zakładów wzajemnych system bukmacherski tworzą zasady, które wskazują graczowi, jak ma dobierać stawki zakładów, ale nie mówią, jakie zakłady bukmacherskie ma on obstawiać.

Po co stosować systemy bukmacherskie?

O tym, czy gracz stosuje jakieś systemy obstawiania meczy, czy też nie, decyduje oczywiście on sam. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wnosić zakłady bez wcześniej ustalonego planu. Niestety takie podejście często kończy się nie tylko bałaganem w historii zawartych zakładów, ale też skutkuje notorycznym „byciem pod kreską”. Zakłady bukmacherskie to dziedzina, w której łatwo ulec emocjom, a te z kolei dyktują nam nieprzemyślane i, jak się zazwyczaj okazuje, nierozsądne decyzje. Z kolei system bukmacherski działa niezależnie od okoliczności zewnętrznych i zgodnie z nim stawki zakładów zawsze mają być takie a takie. I tu bardzo ważna kwestia – jeśli decydujemy się stosować dany system bukmacherski, nie powinniśmy robić wyjątków. Przykładowo, jeśli testujemy system płaska stawka, to zawsze stawiamy np. 2% naszego aktualnego kapitału i nie ma znaczenia, jaką „okazję” zaoferuje bukmacher.

Tak więc systemy bukmacherskie dają nam jasne wytyczne, dzięki którym podchodzimy do gry bardziej „na chłodno” i wprowadzają pewien porządek w stawkowaniu zakładów. Oczywiście założenie jest też takie, że chcemy wybierać tylko skuteczne systemy bukmacherskie, a te nie tylko usystematyzują naszą grę, ale przede wszystkim przyniosą pozytywne efekty w postaci regularnych zysków (choć z reguły następuje to dopiero po pewnym czasie). Jeśli profity się nie pojawiają, wtedy trzeba przeanalizować obstawiane typy i o ile nie w nich leży przyczyna, warto zmienić system bukmacherski. Ale uwaga, 1 miesiąc to naprawdę minimum potrzebnego czasu, aby przetestować dany system bukmacherski.

Jak stosować systemy bukmacherskie?

Jeśli chcesz, aby stawiane zakłady bukmacherskie były bardziej zyskowne i planujesz w tym celu zacząć stosować wybrany system bukmacherski, pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, jak już wspomniano, wszelkie systemy gry – bukmacherskie czy inne, wymagają  konsekwencji i wytrwałości. Jeśli decydujesz się na jakiś system bukmacherski, trzymaj się go i stosuj najlepiej przez kilka miesięcy, a dopiero po tym czasie wyciągnij wnioski. Niewskazana jest też sytuacja, kiedy gracz testuje jednocześnie 2 systemy obstawiania meczy (czy więcej). Zmiana systemu, o ile ten pierwszy nas nie satysfakcjonuje, powinna nastąpić dopiero po dłuższym czasie jego stosowania. Oczywiście niedopuszczalne jest także przekraczanie ustalonego bankrollu. Namawiamy też do tego, by  wszystkie postawione zakłady wraz z ich szczegółami zapisywać na bieżąco – czy to tradycyjnie w notesie, czy w arkuszu kalkulacyjnym typu Excel. Na pewno warto do nich co jakiś czas wracać i poddawać je analizie, w przeciwnym razie nawet naprawdę dobry system bukmacherski niewiele nas nauczy.

Jakie są najlepsze systemy bukmacherskie?

najlepsze systemy bukmacherskie
To, co z reguły interesuje graczy, to „najlepsze systemy bukmacherskie” czy też „najskuteczniejsze systemy bukmacherskie”. Co to jednak w ogóle znaczy? Czy istnieje taki wynalazek jak pewne systemy bukmacherskie? Gdyby tak było, bukmacherzy byliby bez szans w starciu z typerami, którzy znaliby tajemną regułę, a przecież nawet najlepsi gracze od czasu do czasu przegrywają. Trzeba więc mieć świadomość, że żadne systemy bukmacherskie nie są gwarantem wygranej. Co więcej, ich celem nie jest zupełne wykluczenie przegranych (bo to nie jest możliwe), ale zminimalizowanie ich liczby i wysokości, tak by w dłuższej perspektywie czasowej gracz więcej zyskiwał niż tracił. Kluczowym pojęciem powinno więc być raczej to, na ile stawiane zakłady bukmacherskie są opłacalne, dlatego należy przede wszystkim brać pod uwagę współczynnik „yield”. Stanowi on stosunek łącznego zysku do sumy pieniędzy, która została zainwestowana. Jeśli przyjęty system ma wysoki yield, jest to skuteczny system bukmacherski, a jeszcze lepiej – opłacalny system bukmacherski.

Systemy bukmacherskie poza zyskownością różnią się pod wieloma innymi względami i trzeba to uwzględnić, kiedy wybieramy ten, który będziemy testować w pierwszej kolejności. Pewne systemy bukmacherskie wymagają posiadania sporego kapitału na grę, inne nie, różna może być też liczba zdarzeń, które trzeba obstawiać, poziomy stawkowania (w systemach progresywnych) i ryzykowność, albo na odwrót – poziom bezpieczeństwa. Takich różnic jest więcej i nie wszystkie systemy gry u bukmachera nadają się do obstawiania zakładów na wszystkie dyscypliny sportowe czy typy (np. system stosowany podczas gry na remisy może nie sprawdzić się jako system bukmacherski na bramki). Wybierając najlepszy system bukmacherski pamiętajmy też, że ogromne znaczenie ma stopień znajomości sportów, które będziemy typować (czasem musi być wysoki, a czasem wystarczy tylko średni) oraz czas, jaki chcemy poświęcać na obliczanie stawek (niektóre systemy bukmacherskie są łatwiejsze w stosowaniu). Wszystko to trzeba więc dopasować do swoich możliwości i oczekiwań.

W dalszej części artykułu przedstawiamy najczęściej stosowane przez graczy darmowe systemy bukmacherskie, podając ich zalety i wady, a także doradzamy, jakie zakłady bukmacherskie najbardziej nadają się do obstawiania w dany sposób.

Płaska stawka

Jak działa?

To najprostszy system bukmacherski, dlatego może być polecany jako  system bukmacherski dla początkujących graczy. Cała idea sprowadza się do tego, że typer za każdym razem stawia zakład za tę samą stawkę.  W systemie płaska stawka nie ma więc znaczenia, czy gracz stawia zakład pojedynczy czy wielozdarzeniowy, czy poprzednio wygrał, czy przegrał i co bardzo ważne – niezależnie od tego, jaki jest kurs na dane zdarzenie. Jeśli decydujesz się przetestować ten bezpieczny system bukmacherski, musisz najpierw ustalić, jaką stawkę masz zamiar w najbliższej przyszłości obstawiać. Zalecane jest, aby nie było to więcej jak 2% kapitału, jaki przeznaczyłeś na grę. W przypadku planu bardziej agresywnej gry, stawka nie powinna przekraczać 5% bankrollu – o ile nie jest on bardzo duży. Trzeba bowiem pamiętać, że im większy jest kapitał przeznaczony na grę, tym stawka powinna być niższa.

Zalety i wady

Płaska stawka na tle pozostałych systemów stawkowania to bardzo bezpieczny system bukmacherski. Ryzyko przegrania wszystkich pieniędzy przeznaczonych na grę jest tu niewielkie, co wynika przede wszystkim z posługiwania się stawkami w okolicy 2% bankrollu. Jak łatwo policzyć, w ten sposób obstawimy minimum 50 zakładów, a i to tylko w sytuacji, gdy wszystkie będą przegrane. Stosując ten system gry u bukmachera łatwo też zorientować się, czy wybierane typy są w większości trafne, dlatego właśnie jest to tak dobry system bukmacherski dla początkujących, dopiero uczących się graczy. Poza tym płaska stawka jest tak prosta i nie wymaga dokonywania żadnych obliczeń podczas stawiania kolejnych zakładów, że gracz może skoncentrować się na wyborze zdarzeń i typów, co ma szczególne znaczenie dla nowicjuszy.

Niestety jest jednak poważna wada obstawiania zakładów sportowych przy zastosowaniu płaskiej stawki. Otóż zakłady bukmacherskie mają to do siebie, że z reguły bezpieczna gra wiąże się z niskimi zyskami. I na tej zasadzie również płaska stawka, jako dość bezpieczny system bukmacherski, ma ten mankament, że trudno przy jej użyciu osiągnąć większe zyski.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski płaska stawka”.

Stawkowanie procentowe

Jak działa?

Kolejne systemy bukmacherskie są już bardziej skomplikowane. System bukmacherski stawkowania procentowego polega na zwiększaniu oraz zmniejszaniu stawek następujących po sobie zakładów. Jest to w zasadzie zmodyfikowana wersja płaskiej stawki, gdyż tak naprawdę gracz stawia przez cały czas ten sam procent swojego kapitału na grę, jednak bierze pod uwagę to, że każdy rozliczony zakład zmienia wielkość bankrollu. W stawkowaniu procentowym również 2% kapitału uważane jest za optymalną wysokość stawki. Jeśli więc postawimy zakład za 2% określonego budżetu, to możliwe są 2 scenariusze. Jeśli postawiony kupon jest trafiony, nasz budżet rośnie, więc kolejny zakład stawiamy za 2%, ale nie wyjściowego kapitału, a kapitału powiększonego o wygraną. Z kolei w przypadku przegranej budżet gracza się pomniejsza i następny zakład będzie miał stawkę 2% z kwoty, jaka pozostała po stracie. Seria wygranych sprawi więc, że nominalna stawka zakładu będzie coraz większa i przeciwnie, każda przegrana obniży nominalną wartość stawki – choć zawsze będzie ona wynosiła 2% wysokości aktualnego bankrollu.

Zalety i wady

Choć zasady są tu nieco bardziej skomplikowane, oba omówione dotychczas systemy gry u bukmachera są dość bezpieczne i pozwalają na obstawienie wielu zakładów. Ryzyko przegrania wszystkich środków przeznaczonych na grę jest niewielkie, dlatego stawkowanie procentowe to dobry system bukmacherski dla początkujących. Lepiej przedstawia się w tym systemie kwestia zysku, gdyż stawki są sukcesywnie zwiększane, jeśli typer trafnie obstawia zakłady bukmacherskie. Jeśli natomiast gracz słabo sobie radzi z typowaniem wyników spotkań sportowych, w ostatecznym rozrachunku straci mniej, niż gdyby stosował system bukmacherski płaskiej stawki – bo każda przegrana skutkuje obniżeniem stawki.

Systemy bukmacherskie tego typu mimo wszystko nie przynoszą z reguły wysokich wygranych, bo optymalne 2% bankrollu to relatywnie niska stawka. System ten jest też bardziej pracochłonny, gdyż za każdym razem trzeba obliczać wysokość stawki każdego kolejnego zakładu. Co więcej, trzeba czekać na rozliczenie poprzedniego zakładu, aby móc postawić następny. Może to być męczące, a nawet mocno irytujące, zwłaszcza kiedy gramy dość intensywnie. Aby ograniczyć te negatywne skutki stawkowania procentowego, można przyjąć, że określona stawka jest taka sama dla kilku kolejnych zakładów, np. 5, a zmiana stawki następuje dopiero po rozliczeniu serii zakładów i określeniu ich łącznego wyniku.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stawkowanie procentowe”.

Stawkowanie modulowane

Jak działa?

system bukmacherski modulowanyJeśli chodzi o skuteczne systemy bukmacherskie, wielu (jeśli nie większość) profesjonalnych typerów za taki uważa właśnie stawkowanie modulowane i posługuje się  tym systemem. Można go rozumieć jako udoskonaloną wersję systemu płaska stawka. W stawkowaniu modulowanym gracz, który ma zdefiniowany bankroll, określa, ile maksymalnie może postawić na dany zakład – i znowu nie powinno to być więcej jak 2% całego kapitału. Następnie tą maksymalną kwotę dzieli przez 10 i w ten sposób otrzymuje wartość 1 jednostki. Na każdy zakład typer może postawić od 1 do 10 jednostek, a swoją decyzję uzależniać powinien od oszacowanego przez siebie prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Typy, które są dla gracza  dość pewne (z reguły mają niskie kursy), powinny być obstawiane za stawki od 7 do 10 jednostek, a te najbardziej ryzykowne (analogicznie z wysokimi kursami) za stawki od 1 do 3 jednostek. Ostateczna decyzja nie powinna opierać się jedynie na kursach na dane zdarzenie, jakie wyznaczył bukmacher, ale też na indywidualnej ocenie szans dokonywanej każdorazowo przez gracza.

Zalety i wady

Choć wielu graczy uważa, że stawkowanie modulowane to najlepszy system bukmacherski, jednak i ono nie jest wolne od wad. Po pierwsze nie jest to najbardziej zyskowny system stawkowania, w przypadku systemów progresywnych profity z trafionych typów są znacznie wyższe. Po drugie, żeby w ogóle odnotowywać zyski, gracz musi wykazać się dużą skutecznością w typowaniu, a co gorsza odpowiednie dobranie wysokości stawki nie jest sprawą prostą. Kursy, jakie dyktują bukmacherzy, mogą być bardzo mylące, dlatego trzeba też kierować się statystykami, wiedzą sportową i własną intuicją. Trzeba też zauważyć, że gracze często mają skłonność do obstawiania zakładów za maksymalną liczbę jednostek, co jest równoznaczne ze stosowaniem płaskiej stawki. Tymczasem stawka równa 10 jednostkom powinna być przeznaczona tylko dla najbardziej pewnych typów.

Pamiętając o tych zastrzeżeniach, trzeba przyznać, że stawkowanie modulowane to dość bezpieczny system bukmacherski, a jeśli gracz w miarę trafnie typuje, zyski z gry są całkiem dobre. Ryzyko bankructwa jest mniejsze niż w przypadku stosowania płaskiej stawki, gdyż stawka dopasowywana jest do poziomu ryzyka danego zakładu. Taki system, choć sprzyja mu doświadczenie gracza, ze względu na jego bezpieczeństwo może być stosowany także przez nowych graczy. Ponadto stosując stawkowanie modulowane przez jakiś czas, można zbadać, na ile dobre typy się obstawia oraz jaka jest ich średnia wartość. Jeśli ogólnie jesteś na plusie – to świetnie, jeśli zysk jest mizerny lub jesteś stratny, konieczna jest analiza obstawianych typów i wprowadzenie zmian.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stawkowanie modulowane”.

System Kelly’ego

Jak działa?

Niektórzy gracze uważają, że najlepszy system bukmacherski to właśnie system Kelly’ego. Bazuje on bowiem na wzorze matematycznym, który pozwala wyliczyć matematycznie optymalne zarządzanie pieniędzmi. Tzw. kryterium Kelly’ego jest wykorzystywane nie tylko w zakładach bukmacherskich czy grach hazardowych, ale  ogólnie w finansach, ekonomii i biznesie (zwłaszcza w obszarze inwestycji). Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, kryterium określa, jak w sposób optymalny wykorzystać daną pulę środków finansowych na grę, aby jednocześnie zmniejszyć do minimum ryzyko bankructwa. System bukmacherski Kelly’ego pozwala więc obliczyć, jaką stawkę należy postawić na zakład w przypadku dysponowania określonym kapitałem i w zależności od poprawnie oszacowanego prawdopodobieństwa zaistnienia konkretnego wyniku. Żeby więc system się sprawdzał, nie wystarczy podstawić do wzoru Kelly’ego prawidłowe dane, ale też obstawiać musimy tzw. valuebety. Valuebet to po polsku wartościowy zakład – taki, dla którego kurs jest zawyżony. Oznacza to, że w tym przypadku bukmacher pomylił się, szacując prawdopodobieństwo danego typu i wyznaczył kurs wyższy niż to wynika z procentowych szans na zajście danego zdarzenia. Ogólna zasada mówi, że im większy kapitał gracza i im większa przewaga nad bukmacherem, tym stawka zakładu powinna być większa. Wzór Kelly’ego i szczegółowe informacje znajdziesz w artykule o systemie Kelly’ego.

Zalety i wady

System Kelly’ego to na pewno stosunkowo bezpieczny system bukmacherski, gdyż prawdopodobieństwo zbankrutowania przez gracza jest tu zminimalizowane, a wysokość kapitału jest dość stabilna. Jeśli gracz trzyma się tego systemu przez dłuższy czas i skutecznie typuje, jego szanse na zysk są przy tym bardzo duże. Pamiętajmy też, że stosując system Kelly’ego prawidłowo, zarządzamy swoim budżetem na grę w sposób optymalny.

Mimo zastosowania matematycznie udowodnionego wzoru, nawet w tym przypadku nie można powiedzieć, że mamy przed sobą pewny system bukmacherski, który zawsze musi się sprawdzić. Jest to na pewno rozwiązanie przeznaczone dla bardziej doświadczonych graczy, którzy świetnie orientują się zarówno w obstawianych dyscyplinach sportowych, jak i tematyce zakładów bukmacherskich. Skuteczność systemu zależy bowiem przede wszystkim od tych umiejętności gracza, a bez nich niemożliwe jest przecież prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa danego typu. Poza tym obliczanie prawdopodobieństwa zajścia danego zdarzenia przed postawieniem każdego zakładu jest nie tylko czasochłonne, ale też bardzo trudne. System bukmacherski Kelly’ego komplikuje dodatkowo konieczność każdorazowego sprawdzania, gdzie bukmacher popełnił błąd w kursach (valuebety).

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Kelly’ego”.

System progresja

Jak działa?

Progresja to w zasadzie nie 1 system, a cała grupa systemów bukmacherskich, które mają wspólny mianownik. Otóż wszystkie one uzależniają wysokość stawki zakładu od tego, czy poprzedni zakład był wygrany, czy przegrany. Jak to wygląda w praktyce, to już zależy od konkretnego systemu. Najczęściej stawka zakładu jest zwiększana po każdym przegranym zakładzie – i wtedy mamy do czynienia z progresją malejącą. W klasycznej progresji stawka jest za każdym razem podwajana, w pozostałych systemach zwiększana jest według innej zasady, zawsze jednak cel jest taki, aby wygrana z nadwyżką pokryła poniesione dotychczas straty. Kiedy natomiast stawka rośnie po postawieniu trafionego zakładu, wtedy mówimy o progresji rosnącej. Progresja może być także wzbogacona o jakąś formę zabezpieczenia. W takim przypadku, gdy gracz osiągnie zysk na określonym poziomie, kolejne zakłady zaczyna obstawiać za część wygranych środków, resztę odkładając na wypadek przegranej. Gracze stosują też czasem różnego typu progresje mieszane, które łączą ze sobą zasady z odmiennych rodzajów systemów progresywnych.

Zalety i wady

Najogólniej mówiąc, system progresja, niezależnie od tego, do jakiej kategorii należy (malejąca, rosnąca, z zabezpieczeniem, mieszana), zawsze jest systemem bardzo ryzykownym i o bankructwo jest tu wyjątkowo łatwo. Żeby mieć jakiekolwiek szanse na zakończenie gry z sukcesem, trzeba posiadać odpowiednio duży bankroll. Zwłaszcza w przypadku systemów progresji malejącej stawki rosną bardzo szybko i seria błędnych typowań może błyskawicznie wyczerpać środki przeznaczone na grę. Należy też mieć świadomość, że taki system gry nie jest dla każdego. Na pewno trzeba być odpornym psychicznie na „czarne serie” oraz nie ulegać emocjom, tak, aby konsekwentnie trzymać się zasad systemu.

Jednak system progresja, jak żaden inny, może nam przynieść zwiększenie zysków – aczkolwiek jest to efekt chwilowy. Wysokie profity można przy tym uzyskać w bardzo krótkim czasie, a straty poniesione w wielu zakładach z rzędu można szybko nadrobić – czasem nawet tylko 1 wygranym kuponem. Mimo to, aby jakikolwiek system progresja był skuteczny, typy gracza też muszą być dość dobre, a przy tym musi mu dodatkowo sprzyjać tzw. szczęście.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski progresja”.

Poniżej omawiamy najbardziej znane odmiany systemów progresywnych.

Stały profit

Jak działa?

Stały profit to pierwszy system, który reprezentuje progresywne systemy bukmacherskie zamieszczone na naszej liście. System stały profit polega na tym, że gracz definiuje na początku, jaki zysk planuje osiągnąć. Jeśli pierwszy kupon jest przegrany, typer wnosi kolejny zakład, ale jego stawka jest zwiększona w stosunku do pierwszego i to tak, aby nie tylko uzyskać założony zysk, ale też odrobić poniesioną wcześniej stratę. Zysk, który jest naszym celem, nie powinien być większy jak 80% bankrollu. W przeciwnym przypadku ten system bukmacherski generuje wysokie ryzyko nieosiągnięcia celu, gdyż wymaga zawierania zakładów o wysokich kursach lub obstawiania dużej liczby zakładów. Trzeba też zaznaczyć, że w praktyce system bukmacherski stały profit może wyglądać bardzo różnie, gdyż można rozłożyć proces dochodzenia do zysku na różną liczbę etapów, różną liczbę zakładów czy stawiać zakłady tylko z określonego zakresu kursowego.

Zalety i wady

system bukmacherski stały profit

Czy stały profit to opłacalny system bukmacherski? Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jak zostanie rozegrana dana seria zakładów (liczba etapów, wysokość kursów itp.). Jednak porównując ten system bukmacherski do innych, trzeba zauważyć, że jego zastosowanie wiąże się z dużym ryzykiem straty wkładu. Ponadto, aby gra według zasad systemu była skuteczna, trzeba dobrze planować jej poszczególne etapy, gdyż ich zbyt mała liczba oznacza duże ryzyko niepowodzenia.

Z drugiej strony umiejętnie stosowany system stały profit może skutkować osiągnięciem założonego zysku bardzo szybko, nawet na pierwszym etapie gry. Poza tym – co dla niedoświadczonych graczy stanowi raczej trudność, ale dla pozostałych jest zaletą – ten system bukmacherski wymaga samodzielnego ustalenia stawek i opracowania konkretnego planu gry, czyli bardziej świadome obstawianie zakładów bukmacherskich. I choć istnieją bezpieczniejsze systemy bukmacherskie, to w porównaniu z innymi systemami progresywnymi (np. Martingale’a) system stałego profitu jest znacznie mniej ryzykowny.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski stały profit”.

System Labouchere’a

Jak działa?

System Labouchere’a również stanowi progresję malejącą i można go postrzegać jako odmianę stałego profitu. Wykorzystywany pierwotnie do gry w ruletkę, znajduje też zastosowanie w zakładach bukmacherskich o kursie 2,00. W systemie Labouchere’a należy określić wysokość zysku, jaki chcemy wypracować i rozpisać go w postaci dowolnej sumy liczb całkowitych. W ten sposób powstaje lista, w której kolejność liczb nie ma znaczenia, a gracz musi obstawić zakład za stawkę, która jest sumą pierwszej i ostatniej liczby z listy. Jeśli typy były trafione, należy skreślić te 2 liczby i zagrać za sumę aktualnej pierwszej i ostatniej liczby z ciągu. Jeśli są przegrane, gracz dopisuje tę liczbę (sumę) na koniec listy i znów powtarza obstawianie zakładów za sumę pierwszej i ostatniej liczby. W najlepszym scenariuszu wszystkie liczby zostają skreślone, a gracz  uzyskuje założony zysk. W najgorszym, kończą się środki na grę. Warto zaznaczyć, że jest to skuteczny system bukmacherski już przy skuteczności gracza na poziomie 34%, a nie jak to najczęściej bywa 50%.

Zalety i wady

Jak na progresywny system bukmacherski stawki w systemie Labouchere’a rosną dość powoli, dlatego nie ma ryzyka błyskawicznego bankructwa. Wymagana skuteczność jest znacznie niższa niż standardowo – tylko 1 zakład na 3 musi być trafiony – co przy założeniu dużego budżetu sprawia, że w dłuższej perspektywie czasowej może to być dość skuteczny system bukmacherski. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z progresją, a więc system Labouchere’a na pewno nie jest odporny na dłuższe serie chybionych typowań. Poza tym w przypadku takiej czarnej serii bardzo prawdopodobne jest wyczerpanie się środków na grę. Z kolei zyski nie są wyjątkowo duże, zwłaszcza w kontekście podejmowanego ryzyka.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Labouchere’a”.

System Martingale’a – progresja klasyczna

Jak działa?

Kolejny system bukmacherski o charakterze progresywnym to system Martingale’a, który nazywany jest też progresją klasyczną. Jak to działa? Obstawiając zakłady bukmacherskie tym systemem, po każdej przegranej typer podwaja stawkę zakładu, a po każdej wygranej wraca do stawki wyjściowej. Chodzi więc o to, aby szybko nadrobić straty i to z nadwyżką, gdyż „wystarczy”, że któryś z kolejnych zakładów będzie wygrany, a wszelkie wcześniejsze przegrane zostaną zniwelowane. Po tej wygranej gracz wraca do początkowych zasad gry.

system bukmacherski Martingale'a

Zalety i wady

W pierwszej chwili może się wydawać, że jest to pewny system bukmacherski – przecież prędzej czy później uda się nam obstawić zakład poprawnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę twardą rzeczywistość, a do niej należy zapewne zasobność naszego portfela. Przykładowo zakładając, że nasz bankroll to 1000 zł, a pierwotna stawka zakładu to 20 zł, w przypadku serii przegranych zakładów, drugi zakład będzie miał stawkę 40 zł, trzeci 80 zł, czwarty 160 zł, a piąty 320 zł. Jeśli w tych 5 zakładach nie uda nam się wygrać, w zasadzie nie mamy już środków na dalszą grę (pozostaje nam tylko 380 zł, podczas gdy stawka kolejnego zakładu powinna wynieść aż 640 zł). Także system bukmacherski progresja to rozwiązanie tylko dla graczy o nieograniczonym budżecie… Dla pozostałych jest to raczej system, któremu towarzyszy bardzo wysokie ryzyko bankructwa. Co gorsza, stosując taki system bukmacherski, łatwo dużo przegrać, a wygrywa się często znacznie mniej. Jeśli bowiem zaliczymy wiele przegranych, nawet kiedy uda nam się wreszcie wygrać, zysk będzie w ostatecznym rozrachunku niewielki. Dopiero wygrane osiągnięte przy wysokich stawkach mogą przynieść efektowne zyski. I jeszcze jedno – nie można zapominać, że bukmacherzy często stosują limity bukmacherskie. Tym samym może się okazać, że nawet dysponując naprawdę dużym kapitałem na grę, natkniemy się na ścianę, którą postawił bukmacher.

Na pewno nie można więc powiedzieć, że klasyczna progresja to najlepszy system bukmacherski, ma jednak pewne zalety. Po pierwsze daje dość duże prawdopodobieństwo osiągnięcia ostatecznego zysku przy odpowiedni dużym budżecie, czemu sprzyja też dobre przygotowanie gracza (analizy meczu itp.). Jeśli rozważamy stosowanie takiego stawkowania, można wypróbować je na kuponach akumulowanych z kursem 2,00. Niektórzy szczególnie polecają obstawianie w ten sposób zakładów na remisy np. w meczach piłki nożnej czy hokeja na lodzie albo też sportów wirtualnych. Powtórzmy jednak na koniec wyraźnie, system bukmacherski Martingale’a to wyjątkowo wysokie ryzyko i najczęściej niskie wygrane.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Martingale’a”.

System Fibonacciego

Jak działa?

Ten system bukmacherski to modyfikacja systemu Martingale’a. Jeśli stosujemy system Fibonacciego podczas zawierania zakładów bukmacherskich, każdy kolejny poziom stawki stanowić będzie sumę 2 stawek postawionych wcześniej. Ciąg ten wygląda więc następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 itd. Rozpoczynając stosowanie systemu, pomijamy oczywiście 0. Jeśli gracz przegrywa, wtedy następny zakład obstawia za stawkę z kolejnego poziomu, a kiedy wygrywa, cofa się o 1 poziom. Jeśli jednak 2 razy postawi trafione kupony, wtedy wraca do punktu wyjścia, czyli stawki początkowej.

Zalety i wady

Co prawda ten system bukmacherski jest nieco mniej ryzykowny niż system Martingale’a, gdyż stawka w przypadku kolejnych przegranych  nie rośnie tak szybko, a na początku wzrasta wręcz bardzo powoli. Tym samym budżet potrzebny do gry może być mniejszy od tego, który wymagany jest do klasycznej progresji, jednak na tym zalety systemu się kończą. W ogólnym rozrachunku na wypadek serii niepowodzeń, których prawdopodobieństwo jest tu dość duże, kapitał i tak powinien być spory, a zysk, jaki można osiągnąć z zakładów, jest stosunkowo niewielki.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Fibonacciego”.

System d’Alemberta

Jak działa?

Tu również możemy mówić o zmodyfikowanym systemie Martingale’a z dodatkiem systemów z ubezpieczeniem. System ten znany jest też pod nazwą piramidy albo oscylatora. Ogólna zasada jest analogiczna jak w przypadku innych systemów progresywnych, lecz tu kluczowe jest pojęcie jednostki. I tak po każdym przegranym zakładzie należy zwiększać stawkę o jedną jednostkę (lub większą określoną liczbę jednostek), a po wygranym – zmniejszać też o określoną liczbę jednostkę (ale stawka nie może być niższa niż ta obrana na początku). Konkretne kwoty ustala gracz, dla nas ważne jest w tym momencie to, że o ile system Martingale’a posługuje się iloczynem, podczas obliczania wysokości kolejnej stawki, o tyle system d’Alemberta zwiększa stawkę o stałą wartość. Ten sposób stawkowania wiąże się także z koniecznością określenia kursów zakładów, jakie będą obstawiane.

Zalety i wady

Ta wariacja systemu progresywnego także nie jest tak ryzykowna jak klasyczna progresja i nawet dłuższa seria nietrafionych zakładów nie doprowadzi gracza tak szybko do wyczerpania środków na grę. Pamiętajmy jednak, czym charakteryzują się progresywne systemy bukmacherskie – ryzyko bankructwa zawsze jest wysokie. Tym bardziej, że obstawiając zakłady bukmacherskie systemem d’Alemberta, typer musi mieć dość dużą skuteczność typów, a nie sprzyja temu raczej ograniczenie w postaci sztywno określonych kursów.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski d’Alemberta”.

System Paroli

Jak działa?

Choć system bukmacherski Paroli nazywany jest także system anty-martingale, nadal jest to system progresywny, a dokładnie jest to system rosnącej progresji. W przeciwieństwie do systemu Martingale’a, gdzie gracz podwaja stawkę zakładu po każdej przegranej, w systemie Paroli stawka zostaje zwiększona w przypadku postawienia trafionego kuponu. Klasyczna wersja mówi o podwajaniu stawki przy zakładach o kursie 2,00 lub zbliżonym. Niestety jest to skuteczny system bukmacherski tylko w sytuacji, gdy następuje cała seria  wygranych zakładów, a z tym bywa naprawdę różnie. Co więcej, jeśli trafi nam się seria porażek, im jest ich więcej,  tym więcej musi być też zwycięstw podczas dobrej passy.

Zalety i wady

System Paroli ma tę zaletę, że w przypadku błędnego typowania stawki pozostają niezmienne, co umożliwia długą grę (gracz nie zbankrutuje w krótkim czasie). Z kolei w przypadku wygranej łatwo obliczyć wysokość następnej stawki. Tu jednak zalety systemu Paroli  się kończą. Jest to system bukmacherski o dużym ryzyku przegrania wszystkich dostępnych środków, a aby odrobić długą serię porażek, trzeba trafić wiele razy z rzędu, co nie jest ani łatwe, ani nie zdarza się zbyt często. Pojawia się też problem w przypadku serii wygranych kuponów – skąd wiedzieć, kiedy zakończyć obstawianie zakładów? I jeszcze jedno, dla wyniku gry decydujące są ostatnie zakłady bukmacherskie, co może wiązać się z dużym obciążeniem psychicznym gracza oraz pewnym lekceważeniem zakładów początkowych.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Paroli”.

System 1–3–2–6

Jak działa?

System 1-3-2-6 to jeszcze jedna odmiana progresji rosnącej. Jest to skuteczny system bukmacherski pod warunkiem, że gracz wygra 4 kolejne zakłady. System jest więc 4-etapowy i o ile cel zostanie osiągnięty, ostateczny zysk jest naprawdę relatywnie wysoki. Z drugiej strony, jeśli gracz przegra dopiero w ostatnim etapie, na jego saldzie zostaje kwota w wysokości pierwotnego bankrollu, a więc nic nie wygrywa, ale też nic nie przegrywa. Jeśli natomiast postawi nietrafione zakłady bukmacherskie już na drugim etapie, traci wszystko. Przegrana w pozostałych etapach to utrata części środków i możliwość dalszej gry.

Zalety i wady

Wiemy już, że w przypadku umiejętnego dobrania typów i odniesienia sukcesu 4 razy z rzędu, zysk jest duży nawet przy niewielkim wkładzie i przy założeniu poprawnego obstawiania zakładów można powiedzieć, że jest to opłacalny system bukmacherski. Drugi plus tej metody stawkowania to zabezpieczenie strat na 2 etapach gry (trzecim i czwartym), dlatego po przejściu 2 pierwszych etapów mamy już tę pewność, że nasz bankroll na pewno nie zostanie naruszony. Patrząc na inne systemy bukmacherskie o charakterze progresywnym trzeba przyznać, że tu ryzyko jest najmniejsze. Oczywiście osiągnięcie 4 kolejnych wygranych nie jest wcale łatwe i to zapewne jest najsłabszy punkt systemu. Poza tym zabezpieczenie nie dotyczy wszystkich etapów gry i jeśli drugi postawiony zakład będzie przegrany, oznacza to koniec, a gracz zostaje bankrutem.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski 1-3-2-6”.

System Piętnastka

Jak działa?

System Piętnastka to inaczej system bezpiecznego podwajania i jak można się domyślić, składa się on z 15 etapów. Gracze obstawiają przeważnie zakłady o kursach 2,00 lub nieco wyższych, stąd w przypadku wygranej uzyskują efekt podwojenia. Ogólnie ten system bukmacherski polega na typowaniu kolejnych zakładów za część wygranej z poprzedniego zakładu i jednoczesnym odkładaniu części wygranej do budżetu. Jeśli w pewnym momencie gracz obstawi zakład błędnie, może kontynuować grę, ponieważ nadal ma środki odłożone w bankrollu.

Zalety i wady

system bukmacherski Piętnastka

Piętnastka nie jest trudnym systemem stawkowania, nie wymaga dokonywania skomplikowanych obliczeń, wystarczy postępować zgodnie z prostym schematem. Ponadto ten system bukmacherski nie wymaga dużego wkładu – zaczynając klasycznie od stawki 2 zł możemy dojść (przy założeniu samych wygranych) do kwoty 768 zł. Niestety 15 zwycięstw z rzędu to nie lada wyczyn, co znacznie komplikuje sprawę. System bukmacherski Piętnastka wymaga skuteczności na poziomie 2/3, czyli 2 na 3 zakłady muszą być poprawnie wytypowane, aby przy kursie 2,00 był to dobry system bukmacherski. Poprzeczka jest więc zawieszona naprawdę wysoko.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Piętnastka”.

System Greenwood

Jak działa?

Jeśli chodzi o ryzykowne systemy bukmacherskie, system Greenwood jest zdecydowanym liderem. Łączy on w sobie system stałego profitu oraz progresji i stwarza jeszcze większe prawdopodobieństwo bankructwa niż to jest w przypadku systemu Martingale’a.  Metoda ta stosowana jest najczęściej do obstawiania zakładów akumulowanych z 4 – 5 zdarzeniami, których ogólny kurs wynosi mniej więcej 7,00. Oczywiście te parametry można modyfikować. Gracz najpierw określa, jaki zysk chce osiągnąć, a następnie oblicza, jaka stawka zapewni takie profity przy kursie dla wybranych zdarzeń. Jeśli typy są trafione, misja zostaje zakończona sukcesem. Jeśli jednak gracz przegra, stawia kolejny kupon na takiej samej zasadzie jak poprzednio, z tym, że musi jeszcze raz policzyć wymaganą wysokość stawki. Tym razem celem jest nie tylko uzyskanie zysku w ustalonej już wysokości, ale też odrobienie strat. I tak do skutku – lub do bankructwa. Szczegóły w artykule o systemie Greenwood.

Zalety i wady

System bukmacherski Greenwood jest szalenie ryzykowny, wymaga zaangażowania dużego kapitału i sprzyja długim seriom niepowodzeń typera. Trzeba przyznać, że nawet najlepsi gracze mogą polec, grając tą metodą. Trudno wskazać przy tym jakieś plusy, ewentualnie można powiedzieć, że stawki kolejnych zakładów nie zwiększają się gwałtownie. Cóż z tego, skoro ryzyko bankructwa i tak jest tu większe niż choćby w tak ryzykownym systemie jak system Martingale’a.

Szczegółowe omówienie systemu znajdziesz w artykule „System bukmacherski Greenwood”.

Systemy bukmacherskie – nieograniczone możliwości

Opisane systemy bukmacherskie nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości, jakie można wykorzystywać podczas typowania spotkań sportowych. Systemy gry u bukmachera mają wiele odmian, a jeśli obstawiasz zakłady bukmacherskie, systemy stawkowania możesz z czasem zacząć tworzyć też sam. Tak robi wielu bardziej doświadczonych typerów, którzy na podstawie własnych analiz i wniosków modyfikują stosowane systemy wedle swoich potrzeb. Jeśli jesteś nowym graczem, najbezpieczniej jednak będzie, jeśli w pierwszej kolejności wybierzesz jakiś system bukmacherski dla początkujących (np. płaską stawkę czy stawkowanie procentowe). Jeśli natomiast obstawiasz zakłady bukmacherskie już od dłuższego czasu, do wyboru masz cały wachlarz systemów i ich modyfikacji. Jedni i drudzy gracze nie powinni jednak zapominać jeszcze o jednym – własnym sprycie i pomysłowości.