Dziś jest: 19 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

System bukmacherski progresja

Graj za darmo o nawet 100 000 zł w gotówce, co tydzień! Załóż konto z kodem: MAKSYMALNYBONUS

 

System bukmacherski progresja cieszy się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem graczy, jednak w praktyce konkretnych odmian systemów progresywnych jest naprawdę wiele. Dlatego zarówno schemat postępowania w przypadku poszczególnych systemów progresji, jak i wymogi co do wielkości kapitału czy umiejętności i wiedzy gracza są odmienne. W artykule opisujemy, jakie są rodzaje progresji, który z nich jest najskuteczniejszy i co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem obstawiania zakładów bukmacherskich przy użyciu progresji.

system-progresja

Jak działa progresja w zakładach bukmacherskich?

System progresja to taki system stawkowania zakładów bukmacherskich, w którym wysokość stawki zakładu zależy od wyniku zakładu postawionego poprzednio. Każdy system progresji określa, jakie są zasady zmiany stawki – czy w danej sytuacji jest zwiększana, czy zmniejszana i o ile – oraz kiedy gracz ma wrócić do stawki wyjściowej. Trzeba bowiem wiedzieć, że choć progresja to pojęcie, które kojarzy się przede wszystkim ze wzrostem, czasem system progresja polega na zmniejszaniu stawek.

Najogólniej mówiąc, jeśli chcemy zastosować system progresywny, musimy najpierw wybierać ciąg zdarzeń sportowych, które będziemy obstawiać i określić, jaki będzie typowany przez nas wynik. Następnie powinniśmy podjąć decyzję co do wysokości budżetu przeznaczonego na grę – od niego zależy w dużym stopniu wysokość stawki początkowej. Z wielkości tych 2 czynników wynika automatycznie maksymalna liczba etapów gry. Ostatni krok to samo wnoszenie zakładów. Na tym etapie powinniśmy trzymać się nakreślonego planu i konsekwentnie obstawiać kolejne zakłady bukmacherskie, aż do osiągnięcia założonego celu lub przejścia wszystkich etapów. Nawet, jeśli gra nie zakończy się sukcesem, zdecydowanie niewskazane jest zwiększanie liczby etapów i tym samym przekraczanie budżetu, gdyż prawdopodobieństwo przegranej jest ogromne.

Jakie są rodzaje progresji?

Rozmaitych wersji systemów progresywnych można spotkać bardzo dużo, jednak panuje ogólnie przyjęty podział na 4 kategorie progresji stosowanej w zakładach bukmacherskich. Poniżej krótkie ich omówienie oraz przykłady systemów:

  1. Progresja malejąca (ang. negative progression), czyli najbardziej popularna odmiana progresji, która polega na zwiększaniu stawki zakładu po każdym przegranym zakładzie. Idea jest taka, aby wzrost kwoty stawki nie tylko zapewnił zysk (w przypadku wygranej) na poziomie danego etapu, ale także pokrył wcześniejsze straty. Gracz obstawia kolejne zakłady tak długo, aż nie postawi trafionego kuponu. Trzeba zaznaczyć, że systemy bazujące na progresji malejącej są wyjątkowo ryzykowne i przy serii porażek szybko mogą doprowadzić do bankructwa gracza. Przykłady:
    • system Martingale’a – tzw. progresja klasyczna, w której po postawieniu nietrafionego zakładu kolejny zakład obstawiamy za stawkę podwojoną w stosunku do poprzedniej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
    • system Fibonacciego – w przypadku tego systemu stawka zakładu po zakładzie przegranym wynosi sumę stawek 2 poprzednich zakładów (zgodnie ze wzorem Fibonacciego). Szczegółowy opis działania systemu znajdziesz w tym artykule.
    • system Labouchere’a – w tym systemie musimy określić planowany zysk i rozpisać go w postaci sumy liczb, które przekształcamy w ciąg. Zakłady obstawiamy za sumę pierwszej i ostatniej liczby z ciągu, jeśli wygramy – skreślamy liczby z ciągu, jeśli przegrywamy, ich sumę zapisujemy na końcu ciągu. Tym samym po każdym przegranym zakładzie stawka kolejnego musi być zwiększona. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule.
    • system Greenwood – jeden z najbardziej ryzykownych, jeśli nie najbardziej ryzykowny system bukmacherski, jaki istnieje. Wymaga obstawiania zakładów akumulowanych o wysokim kursie łącznym (7,00). Nie jest to klasyczny system progresywny, gdyż zawiera element systemu nieprogresywnego – stałego profitu. Szczegóły działania systemu Greenwood opisaliśmy w tym artykule.
    • system progresja na remisy – to odmiana systemu Martingale’a, która stosowana jest tylko do obstawiania remisów w piłce nożnej i hokeju na lodzie. Zadaniem gracza jest wytypowanie często remisującej drużyny i obstawianie remisu w meczach, w których ona gra. Tu również stawka rośnie po każdym przegranym zakładzie – najczęściej jest podwajana. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
  1. system progresja rosnącaProgresja rosnąca (ang. positive progression) – zwana przez niektórych progresją odwrotną, gdyż w przeciwieństwie do progresji malejącej stawki są zwiększane po każdym wygranym zakładzie. Systemy bukmacherskie tego typu są bezpieczniejsze w tym sensie, że w przypadku serii przegranych straty nie są tak duże oraz wymagają mniejszego kapitału na grę. Zyski pojawiają się w przypadku serii wygranych. Przykłady:
    • system Paroli – zwany też systemem antimartingale, gdyż tu stawka podwajana jest po każdym trafionym zakładzie. Każda przegrana oznacza natomiast powrót do stawki wyjściowej. Szczegóły w tym artykule.
    • system 1-3-2-6 – system składający się z 4 etapów, w których gracz obstawia zakłady za część albo za całość kwoty już wygranej (w zależności od etapu). Szczegółowy opis znajdziesz w specjalnym artykule.
  1. Progresja z zabezpieczeniem (ang. insurance betting system) – ten rodzaj progresji stosuje mechanizm zmniejszania stawki zakładu po osiągnięciu dużych profitów, które są wynikiem serii wygranych lub zaangażowania do gry wysokich stawek na początku gry. Pomysł polega na tym, że kiedy gracz osiąga wysoki zysk, nie gra za całość posiadanych środków, a za ich część, tak, aby w przypadku przegranej mógł skorzystać z pieniędzy odłożonych w formie zabezpieczenia. Dzięki temu prawdopodobieństwo bankructwa jest zmniejszone, ale potencjalne zyski nie są zbyt mocno ograniczone.
  2. Progresja mieszana – jak wskazuje nazwa, ta progresja miesza różne rozwiązania opisane powyżej, korzystając z przedstawionych rozwiązań w różnym stopniu. Przykład:
    • system d’Alemberta – system, który stanowi połączenie systemu Martingale’a oraz systemu z ubezpieczeniem. Jak konkretnie działa ten system, przeczytasz w tym artykule.

Systemy progresywne – ocena skuteczności

Możliwości stawkowania zakładów bukmacherskich w sposób progresywny jest jak widać wiele, jednak podstawowym celem sięgania po jakiś system jest zwiększenie szans na osiągnięcie zysku. Które systemy progresywne są więc najbardziej skuteczne? A może powinniśmy najpierw zapytać, czy którykolwiek system progresywny jest w ogóle skuteczny? Zaznaczmy przy tym, że to co nas przede wszystkim interesuje, to nie teoretyczne kalkulacje, które często wyglądają bardzo przekonująco, a czysta praktyka. Szczególnie progresja malejąca w teorii stanowi pewny system bukmacherski, gdyż jeśli będziemy grać do skutku, po każdej przegranej podnosząc stawkę, prędzej czy później uda nam się postawić wygrany zakład. Jednak w praktyce ten rodzaj progresji wymaga posiadania dużego kapitału na grę, wysokiej skuteczności typowania i pewnej dozy szczęścia. Koniecznie należy również pamiętać o ustaleniu, a następnie nieprzekraczaniu wyznaczonego budżetu, gdyż złamanie tej zasady może nas naprawdę słono kosztować. Skuteczność danego systemu progresywnego może także zostać zredukowana nałożeniem przez bukmachera limitów, np. ograniczeniem wysokości stawki, jaką można postawić na dany zakład bukmacherski. Niestety jest to czynnik niezależny od gracza, choć warto uświadamiać sobie istnienie takiego zagrożenia.

Czy w takim razie progresja rosnąca stanowi lepszy system bukmacherski? Cóż, tu również ważna jest umiejętność typowania wyników zdarzeń sportowych i system progresji rosnącej jest skuteczny, o ile gracz potrafi poprawnie typować całe serie zakładów. Tego typu progresje nie są też zbyt zyskowne. Z kolei skuteczność progresji z ubezpieczeniem zależy od skuteczności zastosowanej progresji, a nie od samego zabezpieczenia – ono ma na celu jedynie uchronić gracza od szybkiego bankructwa.

Systemy progresywne – warto czy nie warto?

Systemy progresywne mają swoje zalety, do których należy możliwość osiągnięcia dużych profitów w krótkim czasie oraz szybkiego odrobienia wcześniejszych strat i wypracowania zysku (w przypadku progresji malejącej nawet po długiej serii przegranych gracz wychodzi na plus po postawieniu pierwszego wygranego kuponu). Poza tym stosowanie wybranego systemu progresji wymaga jedynie postępowania wedle z góry określonych zasad – typer nie musi dokonywać skomplikowanych obliczeń ani podejmować samodzielnych decyzji co do wysokości kolejnej stawki.

system progresja a ryzyko przegranejNiestety każdy system progresywny wiąże się jednocześnie z kolosalnym ryzykiem przegrania wszelkich środków przeznaczonych na grę – tu także progresja malejąca szczególnie się wyróżnia, gdyż wysokość kolejnych stawek rośnie w jej przypadku bardzo szybko. Dlatego przewidziany budżet na grę powinien być naprawdę spory, aby brak środków nie uniemożliwił osiągnięcia sukcesu. Na pytanie, czy warto ryzykować, każdy gracz musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie systemu progresywnego do obrócenia bonusu, choć i tu trzeba wiedzieć, która progresja sprawdzi się w danej sytuacji najlepiej.

Podsumujmy. Systemy progresywne w porównaniu do innych systemów bukmacherskich w znacznie większym stopniu narażają gracza na bankructwo, ale jednocześnie grając w ten sposób, typer może osiągnąć dużo większy zysk i to w krótszym czasie. W praktyce system progresja okazuje się sprawdzać jedynie jako krótkofalowy system bukmacherski (a i to tylko przy spełnieniu szeregu warunków), podczas gdy poprawnie stosowane systemy, takie jak stawkowanie modulowane czy płaska stawka są skuteczne w dłuższej perspektywie czasowej.