Obstawianie meczy online w Polsce w 2023 r.

Jak obstawiać mecze?

 • Obstawianie meczy zgodnie z prawem dozwolone jest tylko u legalnych bukmacherów, dlatego na początek sprawdź listę legalnych bukmacherów
 • Następnie wymagane jest zarejestrowanie się, zalogowanie na swoim koncie gracza i już możliwe będzie obstawianie meczy. Założenie konta gracza trwa tylko kilka minut
 • Obstawianie meczy polega na wybraniu z oferty bukmachera odpowiedniego meczu, wytypowaniu kto zwycięży (lub remisu), ustaleniu stawki na kupon i potwierdzeniu zawarcia zakładu
 • Obstawiać mecze można przez całą dobę bez wychodzenia z domu
Ranking firm bukmacherskich, w których obstawianie meczy jest legalne w 2023 r.
Zalety i wady obstawiania meczy przez Internet

Zalety

 • obstawianie meczy możliwe jest bez wychodzenia z domu
 • obstawiać mecze można przez całą dobę 7 dni w tygodniu
 • aby móc obstawiać mecze wystarczy zasilić swoje konto gracza u bukmachera, np. BLIKiem lub szybkim przelewem
 • jeśli mecze zostały obstawione prawidłowo to wygrana trafi na konto gracza, skąd można ją szybko wypłacić
 • legalni bukmacherzy internetowi oferują liczne bonusy powitalne
 • obstawiając mecze przez Internet często oglądać można też ich bezpłatną transmisję na stronie bukmachera

Wady

 • konieczne jest posiadanie dostępu do Internetu

Ważne informacje dotyczące obstawiania meczy

Obstawianie meczy onlineLegalne u wielu bukmacherów w Polsce
Obstawianie meczy stacjonarnieLegalne w wielu punktach bukmacherskich na terenie Polski
Obstawianie meczy na żywoDostępne u wielu legalnych bukmacherów
Kod promocyjnyMAKSYMALNYBONUS - upoważnia do odbioru wyjątkowego bonusu u niektórych legalnych bukmacherów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się u których

Obstawianie meczy to powszechna forma rozrywki. Jednak jeśli chcesz obstawiać mecze za pieniądze, to powinieneś robić to wyłącznie w firmach działających zgodnie z prawem. Legalnych firm bukmacherskich umożliwiających obstawianie meczy przez Internet w sposób zgodny z prawem jest już w Polsce kilkanaście. Poniżej omawiamy czym jest obstawianie meczy i o czym należy pamiętać.

Legalne obstawianie meczy – to trzeba wiedzieć

Czy obstawianie meczy przez internet jest w Polsce legalne?

Tak, obstawianie meczy jest legalne, jednak wyłącznie w przypadku korzystania z oferty bukmacherów posiadających wydane w Polsce zezwolenie. Pełna lista legalnych bukmacherów dostępna jest tutaj.

Czy legalnie obstawiać mecze można również w punktach stacjonarnych?

Tak, obstawiać mecze można w legalny sposób zarówno w punktach stacjonarnych jak i przez internet.

Ilu bukmacherów umożliwia obecnie legalne obstawianie meczy przez internet?

Aktualnie mecze przez internet można obstawiać legalnie w 15 firmach, a dodatkowo jeden bukmacher umożliwia wnoszenie zakładów na wyścigi konne. Jednak liczba dostępnych w Polsce legalnych bukmacherów stale rośnie. Aktualna lista legalnych bukmacherów – kliknij tutaj.

Czy obstawiając mecze można liczyć na jakieś bonusy od bukmachera?

Tak, bukmacherzy często oferują promocje związane z obstawieniem konkretnego meczu. Ponadto legalni bukmacherzy oferują także bonusy bukmacherskie przeznaczone dla nowych użytkowników, dlatego jeśli planujesz obstawiać mecze i założysz konto u bukmachera to będziesz mógł liczyć na taki bonus powitalny. Więcej o aktualnej ofercie bonusowej bukmacherów przeczytasz tutaj.

Obstawianie meczy

Skuteczne obstawianie meczy u bukmachera to zajęcie, które wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia. Nie zapominajmy jednak, że nawet najlepszy gracz też kiedyś zaczynał. Poniższy poradnik skrupulatnie i przystępnie wyjaśnia, przede wszystkim od strony technicznej, jak obstawiać mecze przez internet. Opisujemy, jak krok po kroku wygląda proces obstawiania meczy – począwszy od założenia konta gracza, aż po wypłatę wygranych. Dla wygody czytelnika instrukcja wzbogacona jest o mnóstwo zrzutów ekranu, które pokazują, jak dokładnie wyglądają kolejne kroki i gdzie szukać konkretnych opcji w serwisie bukmachera. W artykule dokładnie pokazujemy, jak obstawiać mecze. STS, na którego przykładzie pokazujemy jak wygląda to krok po kroku (STS to największy bukmacher w Polsce), to jednak tylko przykład, gdyż rozwiązania stosowane przez poszczególnych bukmacherów są co do zasady bardzo podobne. Na końcu zmierzymy się też z pytaniem: jak obstawiać mecze, żeby wygrywać?

Obstawianie meczy

Obstawianie meczy online – kwestie prawne

Na wstępie kilka słów na temat ogólnej sytuacji zakładów sportowych online w Polsce. Niektórzy zastanawiają się, czy obstawianie meczy przez internet jest legalne. Otóż zakłady bukmacherskie są zgodne z polskim prawem, o ile organizują je bukmacherzy, którzy otrzymali zezwolenie na taką działalność (tutaj sprawdzisz aktualny ranking legalnych bukmacherów). Licencjonowani bukmacherzy są zobowiązani do odprowadzania podatku od gry (12%), który zazwyczaj pobierają ze stawek wnoszonych przez graczy. Dodatkowo w wypadku, gdy wygrana przekracza kwotę 2280 zł, bukmacher potrąca 10% z jej sumy i odprowadza do fiskusa na rzecz opłacenia podatku od wygranej. Jeśli chodzi o kwestie prawne, trzeba też pamiętać, że obstawianie meczy jest dozwolone tylko pod warunkiem ukończenia 18 lat. Dlatego też legalni bukmacherzy mają obowiązek prowadzenia rejestracji graczy i weryfikacji ich wieku. Tym samym zakłady bukmacherskie online można w Polsce wnosić tylko po założeniu indywidualnego konta gracza u legalnego bukmachera. Jak to zrobić? Przejdźmy do kroku pierwszego na drodze do obstawiania meczy przez Internet.

Rejestracja konta gracza

Jeśli interesuje nas obstawianie meczy online, powinniśmy założyć indywidualne konto gracza – w przeciwnym razie nie będziemy mogli postawić ani jednego zakładu sportowego. Tych formalności nie da się w Polsce uniknąć, jednak sam proces rejestracji nie jest ani długi, ani trudny. Co więcej, wielu bukmacherów udostępnia opcję rejestracji uproszczonej, dzięki której można założyć konto tymczasowe. Taka szybka rejestracja zajmuje przeciętnie 2-3 minuty, a na uzupełnienie wszystkich danych i założenie konta pełnego użytkownik ma z reguły miesiąc albo nawet więcej czasu. Zobaczmy więc, jak wygląda rejestracja konta tymczasowego i pełnego na przykładzie bukmachera STS.

rejestracja konta w STS - 1. ekranPo wejściu na stronę internetową STS musimy kliknąć przycisk „Załóż konto”, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Wyświetli się formularz rejestracyjny, na którego pierwszym ekranie należy ustalić dane konta, czyli adres e-mail i hasło oraz podać swój numer telefonu. Jest tu także miejsce na podanie kodu promocyjnego, który zwiększa ofertę powitalną bukmachera STS. Kod promocyjny dostępny jest na naszej stronie, aby dowiedzieć się więcej na temat kodu STS przejdź do artykułu: STS kod promocyjny. Chęć otrzymania bonusu na start jest zaznaczona domyślnie, choć można ją odznaczyć, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z bonusu powitalnego. Natomiast obowiązkowo musimy zaznaczyć oświadczenie o ukończeniu 18 lat oraz zapoznaniu się z treścią i akceptacji postanowień Regulaminu i Polityki Prywatności. Jest to jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych, ale tylko w takim zakresie, który jest niezbędny do założenia konta i  świadczenia usług przez STS. Z kolei zgoda na przesyłanie informacji handlowych na adres e-mail jest już dobrowolna, jednak jeśli chcemy otrzymywać na bieżąco powiadomienia np. o najnowszych promocjach i dostępnych bonusach, powinniśmy ją zaznaczyć. Jeśli wszystkie obowiązkowe pola zostały wypełnione, możemy kliknąć w przycisk „Dalej” i przejść na drugi ekran rejestracji.

formularz rejestracyjny STS - 2. ekranNa drugim ekranie rejestracji należy podać swoje dane osobowe, mianowicie imię, nazwisko, narodowość i numer PESEL. Konieczne jest też wpisanie kodu SMS, który powinien przyjść na podany wcześniej numer telefonu. Na koniec należy jeszcze poświadczyć, że wpisane w formularzu dane są zgodne z prawdą oraz że środki finansowe, które będą przeznaczane na obstawianie meczy STS, będą pochodzić z legalnego źródła. Po kliknięciu w „Zarejestruj”, konto tymczasowe jest już założone i można korzystać z większości opcji dostępnych w STS. Szybka rejestracja nie pozwala jednak na wypłatę środków zgromadzonych na koncie i posiada limit kwotowy, a więc suma stawek, za które możliwe jest obstawianie meczy online nie może przekroczyć ustalonego poziomu. Poza tym często konto tymczasowe ma określony termin ważności, po przekroczeniu którego konto zostaje zawieszone i dopiero po uzupełnieniu brakujących danych obstawienie meczy zostaje z powrotem udostępnione (akurat w STS konto tymczasowe jest bezterminowe).

Aby dokończyć proces rejestracji i przekształcić konto tymczasowe w konto stałe, należy się zalogować (kliknąć „Zaloguj” w prawym górnym rogu), a następnie w sekcji „Moje konto” otworzyć zakładkę „Dane osobowe”. Po kliknięciu „Edytuj” należy uzupełnić brakujące dane, czyli wpisać swój pseudonim (którym gracz chce się posługiwać na czacie lub w rankingach konkursów STS), adres oraz numer rachunku bankowego, na który będą przelewane środki z konta gracza. Obowiązkowe jest też potwierdzenie swojej tożsamości – w tym celu należy zeskanować lub sfotografować obie strony swojego dowodu osobistego, karty pobytu bądź paszportu. Skan lub czytelne zdjęcie należy wgrać do systemu, poprzez kliknięcie przycisku „Dodaj”. Następnie wystarczy zapisać dane, a po weryfikacji przeprowadzonej przez bukmachera, konto zyska status konta pełnego, a informacja na ten temat wysłana zostaje na adres e-mail. Weryfikacja przeciętnie zajmuje do 15 minut, a po jej zakończeniu obstawianie meczy przez internet nie ma już dla gracza odgórnych ograniczeń.

konto tymczasowe i pełne w STS

Wpłata depozytu

Obstawianie meczów możliwe jest pod warunkiem posiadania zarejestrowanego konta gracza i co oczywiste zasilenia go pewną sumą środków finansowych. Bukmacherzy udostępniają różnego rodzaju metody na wpłatę depozytu, które zawsze są bezpieczne, bezpłatne (czyli bukmacher nie pobiera od nich żadnych prowizji) i najczęściej bardzo szybkie. Gracz może wybrać, który sposób płatności najbardziej mu odpowiada, warto jednak zwrócić uwagę na to, że czasem wybrane metody wiążą się z określoną minimalną wysokością depozytu. Przykładowo może być tak, że aby móc przelać pieniądze za pomocą karty płatniczej wystarczy, że kwota przelewu wyniesie 1 zł, a w razie wpłaty dokonywanej np. przez e-portfel kwota ta może być dużo wyższa, dlatego warto sprawdzić, jak to wygląda u konkretnego bukmachera.

Przyjrzymy się teraz, jak krok po kroku wpłacić pieniądze na konto gracza na przykładzie wpłat w STS. Po zalogowaniu na konto w STS należy kliknąć przycisk „Wpłata”, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Zostaniemy przeniesieni na stronę, na której zamieszczone są dostępne metody płatności oraz szczegółowe informacje na temat każdej z nich. W STS wszystkie internetowe wpłaty realizowane są natychmiastowo i to przez cały tydzień (24/7). Do wyboru gracza są tu płatności realizowane poprzez kartę płatniczą VISA lub Mastercard, szybki transfer PayU (banki i BLIK) albo Dotpay (banki i Paysefecard), przelew przez Tpay.com oraz przy użyciu e-portfela Skrill czy Netteller. Wpłat można również dokonywać w punktach naziemnych bukmachera. Błyskawiczny przelew do STS można wykonać z około 30 banków, które działają w Polsce.

metody wpłaty w STS

Żeby wybrać daną metodę i wykonać przy jej użyciu przelew, należy ją kliknąć i w zależności od wybranej metody wyświetli się nam inny ekran. Zawsze natomiast należy wpisać kwotę, jaką chcemy wpłacić i zatwierdzić swój wybór. wpłata w STS - kwota

W wypadku karty płatniczej należy podać jej dane – przy kolejnych płatnościach tą metodą nie jest to już potrzebne, gdyż informacje te zostaną zapisane w systemie.  Jeśli wybierzemy płatność poprzez PayU lub Dotpay, musimy następnie podać kwotę przelewu, kliknąć „Wpłać” i wybrać konkretną metodę płatności: dla PayU przelew, BLIK, kartę płatniczą, Google Pay, Masterpass lub Visa Checkout, a dla Dotpay BLIK, przelew lub Paysefecard. Dalsze kroki są standardowe dla danej metody płatności. W przypadku płatności przez Tpay wystarczy wybrać swój bank i również postępować tak jak zwykle. Jeśli chcemy zasilić konto gracza poprzez portfel elektroniczny, po jego wybraniu i wpisaniu kwoty depozytu zostaniemy przeniesieni na ekran, gdzie należy wpisać swoje dane uwierzytelniające do konta danego e-portfela i kliknąć „Zapłać teraz”. Ostatnia dostępna metoda to wpłata gotówkowa w punkcie stacjonarnym STS. Aby jej dokonać należy podać pracownikowi lokalu swój login do konta, a także kilka cyfr z numeru PESEL. Niezależnie od tego, którą szybką metodę dokonywania depozytu wybierzemy, pieniądze powinny pojawić się na naszym koncie natychmiast, co umożliwi nam od razu obstawianie meczy STS.

Przy okazji wpłat warto nadmienić, że obstawianie meczy za wirtualne pieniądze nie jest w Polsce możliwe – przynajmniej jak na razie żaden z legalnych bukmacherów nie udostępnił takiej opcji. Możliwe jest natomiast obstawianie meczy za darmo, czyli wnoszenie zakładów bukmacherskich nie za środki depozytowe, a bonusowe. Legalni bukmacherzy oferują różnego rodzaju bonusy dla nowych graczy (bonus powitalny w zamian rejestrację konta) i bonusy okazjonalne dla stałych graczy. Wśród nich wyróżnia się freebet (inaczej bonus bez depozytu / darmowy zakład / voucher bukmacherski), który nie wymaga wpłacania żadnych środków na konto i tym samym umożliwia zupełnie darmowe obstawianie meczy. Szczegółowe informacje na temat freebetów i innych bonusów bukmacherskich znajdziesz w zakładce „Bonusy bukmacherskie”.

Przegląd oferty

Kiedy mamy już zarejestrowane konto gracza zasilone środkami finansowymi, możemy rozpocząć obstawianie meczy przez internet. Najpierw należy się zorientować w ofercie zakładów sportowych bukmachera. Co oczywiste, każdy bukmacher organizuje swój serwis internetowy wedle własnego pomysłu, dlatego np. niektórzy wydzielają osobną podstronę na e-sporty, a inni umieszczają je po prostu jako jedną z dyscyplin sportowych na liście dostępnych sportów itp. Jednak ogólny schemat organizacji strony internetowej jest dość podobny, dlatego znając jeden serwis, dużo łatwiej odnaleźć się na innych stronach z zakładami bukmacherskimi. Jeśli chodzi o STS, zakłady bukmacherskie znajdziemy aż w 5 zakładkach, są to: Zakłady bukmacherskie, Zakłady live, Sporty wirtualne, BetGames oraz Esport.

Zakłady bukmacherskie – strona główna

Zakładka „Zakłady bukmacherskie” otwiera się automatycznie po wejściu na stronę sts.pl, jest więc to strona startowa serwisu. W jej centralnej części znajduje się sekcja „Zakłady live”, gdzie widnieją najbliższe zakłady bukmacherskie na żywo z najważniejszych dyscyplin sportowych – klikając w wybrany sport, zobaczymy zakłady live w ramach tej dyscypliny. Jeśli interesuje nas np. obstawianie meczy piłki nożnej na żywo, tu zobaczymy listę spotkań futbolowych właśnie rozgrywanych lub takich, które niebawem się rozpoczną. Od razu widzimy, ile już trwa dany mecz (lub za jaki czas się rozpocznie), jaki jest jego aktualny wynik i jakie są kursy na główne typy. Dodatkowo znajduje się tu pole oznaczone plusem i liczbą – mówi ona, ile jeszcze typów jest oferowanych na wybrany mecz. Jeśli dla zdarzenia udostępniono match tracker (komputerową animację odtwarzającą przebieg spotkania) lub transmisję na żywo, wyświetla się odpowiednia ikonka. Po wybraniu danego spotkania zobaczymy wszystkie dostępne typy z kursami, match tracker lub transmisję online czy statystyki spotkania.

Na stronie głównej pod sekcją „Zakłady live” znajdują się  „Najlepsze zakłady”, czyli najciekawsze zakłady przedmeczowe. Jest tu też lista „Zakładów specjalnych” na 2 najbliższe dni, czyli zakładów o wysokich kursach oferowanych w ramach promocji „HIT DNIA” i „SUPEROFERTA”. Można też wybrać inne zestawienia, np. zakładów zakwalifikowanych do „TOP 10” czy najlepszych zakładów na mecze piłki nożnej. Widzimy tu podstawowe informacje na temat prezentowanych zakładów, a po kliknięciu w ikonkę ze słupkami przejdziemy na stronę z rozbudowanymi statystykami, które dotyczą drużyn uczestniczących w danym spotkaniu. Natomiast wszystkie typy zobaczymy, klikając w dane wydarzenie.Zakłady bukmacherskie w STS

W STS obstawianie można też rozpocząć, sprawdzając, jakie są „Polecane” przez bukmachera wydarzenia – znajdziesz je po lewej stronie ekranu. Kliknięcie w wybrane wydarzenie przenosi gracza na stronę z wszystkimi zakładami, które go dotyczą. Pod wydarzeniami polecanymi znajduje się też lista wszystkich dostępnych dyscyplin sportowych, na które można postawić zakłady bukmacherskie, a po kliknięciu w  jedną z nich pojawią się propozycje wydarzeń sportowych. Wystarczy wybrać któreś z nich, a zobaczymy pełne zestawienie propozycji zakładów. Można tu skorzystać także z filtrowania i sprecyzować, obstawianie meczów z jakiego dnia nas interesuje (a nawet zawęzić okres czasu do np. godziny czy 30 minut).

Zakłady bukmacherskie live

Gracz, który chce dowiedzieć się, jak wygląda u bukmachera STS obstawianie meczy live, powinien otworzyć drugą zakładkę, czyli właśnie „Zakłady live”. Strona otwiera się na „Przeglądzie wydarzeń”, gdzie zamieszczone są wszystkie rozgrywane aktualnie spotkania sportowe oraz te, które wkrótce się rozpoczną. Dla wygody użytkownika są one posegregowane według dyscypliny sportowej. Obstawianie meczy live ułatwia szereg informacji na temat danego spotkania: wysokość kursów na poszczególne typy, aktualny wynik, a przede wszystkim możliwość oglądania spotkań na match trackerze, a wielu również za pośrednictwem internetowych transmisji na żywo. O tym, czy te opcje są dostępne dla danego spotkania informują ikonki. Poszukiwania ułatwia też wyszukiwarka zakładów, która znajduje się u góry ekranu po prawej stronie – można tu wybrać też tylko te spotkania, którym towarzyszą transmisje na żywo lub podgląd w formie animacji.

zakłady na żywo w STSJeśli wybierzemy jakieś spotkanie sportowe (wystarczy w nie kliknąć), zostaniemy przeniesieni do „Widoku szczegółowego”, gdzie rozpisane są wszystkie zakłady bukmacherskie na dany mecz, można sprawdzić historię spotkania oraz obejrzeć jego wizualizację. Jeśli bukmacher STS oferuje w danym przypadku live streaming, warto z niego skorzystać, gdyż to może zdecydowanie poprawić obstawianie wyników meczy. Trzeba jednak spełnić pewien warunek, mianowicie dostęp do darmowej transmisji jest odblokowany, jeśli typer w ciągu 24 godzin postawił w serwisie STS ze swoich środków depozytowych (tak więc nie liczą się zakłady za środki bonusowe) choć 1 zakład sportowy. Ale nawet jeśli transmisja dla danego meczu nie jest dostępna, obstawianie online może być łatwiejsze dzięki narzędziom takim jak statystyki na żywo, różnego typu porównania i zestawienia, informacje na temat zdarzeń czy składów itp.

Zaklady live w STS - widok szczegółowyJeśli chcemy się dowiedzieć, jakie propozycje na obstawianie meczy live na najbliższe dni przygotował bukmacher STS, powinniśmy kliknąć widok „Kalendarz”. Znajdziemy tu listę wydarzeń na dziś, a także na 4 kolejne dni, możemy też wskazać, zakłady na jaką dyscyplinę mają się wyświetlić.

Zakłady na sporty wirtualne

W zakładce „Sporty wirtualne” znajdują się zakłady na sporty wirtualne, czyli generowane komputerowo animacje, które odpowiadają tradycyjnym dyscyplinom sportowym. W zależności od tego, na jakie sporty wirtualne obstawianie zakładów bukmacherskich nas interesuje, możemy w STS wybrać zakładkę z wirtualną: piłką nożną, tenisem, koszykówką, wyścigami koni lub psów. Po wybraniu danej dyscypliny, wyświetli się odpowiednia animacja, lista dostępnych typów (podzielonych na kilka kategorii), statystyki i wyniki, a także lista następnych spotkań. Mecze sportów wirtualnych rozgrywane są przez całą dobę, dlatego obstawianie online zakładów na nie również możliwe jest w trybie 24/7.

sporty wirtualne w STS

Zakłady BetGames

W STS obstawianie online może też dotyczyć gier karcianych – taką możliwość znajdziemy w zakładce „BetGames”. Ponieważ internetowe kasyno ma w Polsce prawo organizować tylko Totalizator Sportowy (który realizuje monopol państwa w tym zakresie), żadne inne podmioty nie mogą legalnie oferować gry w karty przez internet. Jednak zakłady BetGames to coś innego, nie umożliwiają one użytkownikom brania udziału np. w pokerze, tylko obstawianie zakładów bukmacherskich na symulowane gry karciane online. Po wejściu w BetGames otwiera się „Lobby”, gdzie widzimy 3 gry do wyboru: wojnę, poker oraz bakarat, a poniżej znajduje się wyjaśnienie, jak obstawiać mecze karciane. Po kliknięciu w przycisk „Postaw zakład” przy wybranej grze zobaczymy jej transmisję na żywo. Możemy tu postawić zakłady bukmacherskie na kolejne zdarzenia – propozycje zakładów i kursy wyświetlają się po lewej stronie ekranu. W widoku „Wyniki” zobaczymy wyniki gier, które już się zakończyły, możemy też obejrzeć archiwalne filmy z rozgrywek.

zakłady BetGames w STS

Zakłady na e-sporty

Ostatnia zakładka na stronie internetowej STS, gdzie możliwe jest obstawianie meczy online, to „Esport”. Po jej kliknięciu zobaczymy „Przegląd wydarzeń”, w którym zamieszczone są zakłady bukmacherskie na aktualnie rozgrywane mecze e-sportowe (sekcja „Live”) i  na te spotkania, które wydarzą się w ciągu najbliższych 7 dni („Kalendarz wydarzeń”). Jeśli interesuje nas tylko obstawianie meczów z danej gry, np. tylko spotkania w ramach rozgrywek Counter Strike, wystarczy wybrać tę grę z menu „Esport”, które znajduje się po lewej stronie ekranu. Po wybraniu określonego zdarzenia poznamy jego szczegóły, a w wypadku spotkań na żywo często możliwe jest obejrzenie transmisji meczu live. Aby zaznajomić graczy z tym, na czym dokładnie polega obstawianie online zawodów e-sportowych, bukmacher przygotował wiele pomocy merytorycznych. W zakładce poświęconej sportom elektronicznym znajdziemy sekcję „ABC”, „Zasady” i „Blog” z wpisami dotyczącymi e-sportów, jest więc to świetne źródło informacji na temat tego, jak obstawiać mecze e-sportowe.

E-sporty w STS

Wnoszenie zakładu

Kiedy już zorientujemy się, jaką ofertę zakładów sportowych posiada dany bukmacher, pora dowiedzieć się, jak obstawiać mecze od strony technicznej, czyli jak krok po kroku wnieść zakład przez internet. Ponownie prześledźmy to na przykładzie serwisu internetowego STS. Po zalogowaniu się na swoje konto gracza, które jest zasilone pewnym depozytem, musimy wyszukać interesujący nas zakład (jak to wszystko zrobić, omówiliśmy powyżej). Kiedy już go znajdziemy, po jego wybraniu zobaczymy dostępne typy. Przykładowo, jeśli wybraliśmy mecz piłki nożnej, mamy do wyboru różnego rodzaju typy, a więc nie tylko zakłady na zwycięzcę czy wynik meczu, ale też możliwe jest m.in. obstawianie remisów, obstawianie rzutów rożnych, zdarzeń z 1. lub z 2. połowy meczu, typów dotyczących poszczególnych zawodników (np. kto strzeli gola, kto strzeli gola i jego drużyna wygra) itd. Obok każdego typu widnieje kurs, jaki na niego oferuje bukmacher. Kurs bukmacherski to bardzo ważny element sztuki, jaką jest obstawianie meczy online czy w punktach naziemnych. Im wyższy kurs (począwszy od 1,00) tym wygrana, jeśli padnie, będzie wyższa. Dlatego zastanawiając się nad postawieniem danego zakładu, trzeba rozważyć nie tylko prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia, ale też to, jaki będzie ewentualny zysk z postawienia zakładu.

obstawianie meczy - wnoszenie kuponu AKOKiedy zdecydujemy się na postawienie konkretnego zakładu, musimy kliknąć wybrany typ, a pojawi się on na naszym e-kuponie, który znajduje się po prawej stronie ekranu. W ten sposób obstawimy zakład pojedynczy (SOLO). Jeśli dodamy więcej zdarzeń do kuponu, otrzymamy kupon akumulowany, czyli wielozdarzeniowy (AKO). Jego zaletą jest to, że jeśli wszystkie zakłady będą trafione, kursy ze wszystkich obstawionych zakładów zostają przez siebie przemnożone, dzięki czemu wygrana jest znacznie wyższa. Z drugiej strony, jeśli choć 1 zakład będzie chybiony, cały kupon rozliczony zostanie jako przegrany. Aby tego uniknąć, można wykorzystać opcję „Bezpieczny zakład” (dzięki niemu 1 z zakładów może być nietrafiony), jednak kupon musi spełnić określone wymogi. Obstawianie meczy STS może też przebiegać przy użyciu kuponów systemowych (MAXICOMBI), czyli takich zakładów akumulowanych, w których nie wszystkie zakłady muszą być trafione, by kupon był wygrany. W tym celu na kuponie należy kliknąć odnośnik „MAXICOMBI” i uzupełnić puste pola. Niezależnie od tego czy obstawianie zakładów bukmacherskich realizujemy kuponami SOLO, AKO czy MAXICOMBI, zawsze automatycznie wpisze się tu kurs na każde wybrane zdarzenie, a gracz musi określić, jaką stawkę chce postawić. Z automatu obliczona zostanie potencjalna wygrana, która uwzględnia podatek na grę, jaki zostanie potrącony z wniesionej stawki (wyjątkiem jest promocja „gra bez podatku”). Jeśli chcemy usunąć któryś z typów z e-kuponu, wystarczy zaznaczyć „X”, który znajduje się obok niego. Można też usunąć wszystkie wstępnie dodane typy, klikając w ikonkę kosza na śmieci. Jeśli jednak jesteśmy przekonani co  do swojego wyboru, czas sfinalizować obstawianie meczy, klikając przycisk „Obstaw”.

zakłady na żywo - e-kupon w STSSytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy interesuje nas obstawianie meczy przez internet na żywo. Tu nie mamy możliwości postawienia zakładu systemowego, jest natomiast zakład SOLO, AKO, a także „Szybki zakład”. Na czym polegają i jak obstawiać mecze w tym trybie? Otóż szybki zakład to natychmiastowy zakład SOLO – wystarczy wpisać stawkę zakładu, a następnie kliknąć w wybrany zakład, który natychmiast zostanie przyjęty przez bukmachera. Ponadto, ponieważ zakłady live charakteryzują się szybko zmieniającymi się kursami, dlatego bukmacherzy w ich przypadku udostępniają często opcję akceptacji zmian kursów. Gracz może zaznaczyć, że akceptuje wszystkie zmiany lub tylko zmiany kursów na wyższe – wtedy będą one automatycznie akceptowane aż do momentu, kiedy gracz wniesie zakład. Tu również obstawianie meczy online musi zostać zatwierdzone kliknięciem w odnośnik „Obstaw”.

Kiedy e-kupon zostanie zatwierdzony, pozostaje czekać na zakończenie obstawionych meczów i rozliczenie kuponu. Standardowo, jeśli typy są nietrafione, gracz traci całą postawioną stawkę (wyjątkiem są np. promocje typu cashback). Z kolei w przypadku, gdy postawione zakłady bukmacherskie są bezbłędne, wygrana trafia na konto gracza. I choć obstawianie meczy dla zabawy to najzdrowsze i zdecydowanie zalecane podejście, jak wiadomo każdy gracz liczy na wysoką wygraną. Sprawdźmy więc jeszcze, jak obliczyć wygraną. Jak już wspomniano, zakłady bukmacherskie zawsze mają określony kurs i stawkę. Te 2 czynniki decydują o wysokości wygranej, a więc mnożymy wartość kursu przez wartość stawki zakładu, a dla kuponów wielozdarzeniowych dodatkowo mnożymy przez siebie kursy wszystkich obstawionych zakładów. Zawsze musimy też uwzględnić podatek od gry (12%), który bukmacherzy potrącają w momencie postawienia zakładu. Aby wyliczenia były prawidłowe, wzór na wygraną musi więc obejmować specjalny współczynnik (0,88) i finalnie wygląda tak:

kurs całkowity x stawka x 0,88 = wygrana

Oczywiście obstawianie meczy w wypadku, gdy korzystamy z promocji „gra bez podatku” (kiedy to koszty opodatkowania bierze na siebie bukmacher), powoduje, że wzór na wygraną to po prostu kurs przemnożony przez stawkę zakładu.

Sprawdzanie wyników

Żeby jednak się dowiedzieć, czy nasze obstawianie meczy się powiodło i czy czeka na nas wygrana, musimy sprawdzić wyniki postawionych zakładów. Przede wszystkim, jeśli posiadamy konto w serwisie internetowym danego bukmachera, status wniesionych kuponów poznamy po zalogowaniu się na swoje konto. Przykładowo w STS należy wejść w menu użytkownika i wybrać „Moje Zakłady” lub „Moje Zakłady Live”, po czym wyświetli się lista zagranych kuponów. Po kliknięciu w dany zakład zobaczymy szczegółowe informacje na temat obstawionych zakładów. Jeśli zakład jest już rozliczony, od razu wyświetli się też, czy jest on wygrany, czy przegrany. Bukmacher STS przygotował również wyszukiwarkę, w której można ustalić zakres czasowy, a także rodzaj zakładów, jakie chcemy sprawdzić, np. tylko zakłady wygrane lub tylko zakłady przegrane.

Poza tym dokładne wyniki rozegranych już meczów oraz to, które typy były poprawne możemy w STS sprawdzić w zakładce „Wyniki”. Wyniki są pogrupowane według dyscyplin sportowych, bardzo przydatna jest też wyszukiwarka zakładów znajdująca się po lewej stronie ekranu. Pozwala ona na wybranie konkretnego sportu, a także poszczególnych rozgrywek oraz wskazanie daty, kiedy miało miejsce interesujące nas spotkanie. Zakładka z wynikami umożliwia graczom poznanie wszystkich typów, które okazały się trafione w danym meczu. Jeśli było ich dużo (tym cechuje się np. obstawianie meczy piłkarskich), aby zobaczyć wszystkie, należy kliknąć w prostokąt z plusem i liczbą.

sprawdzanie wyników w STS

Wypłaty wygranych

Ostatni, ale jakże ważny dla graczy element obstawiania meczy to wypłata środków zgromadzonych na koncie online. Nie ma w tym nic skomplikowanego. W serwisie STS należy się zalogować, wejść w „Moje wypłata wygranych w STSkonto” i wybrać odnośnik „Wypłata”. Pamiętajmy, że aby wypłata była możliwa, konieczne jest przeprowadzenie pełnego procesu rejestracji – jeśli konto nie jest zweryfikowane na podstawie skanu dokumentu tożsamości, wypłacenie środków nie jest możliwe. Jeśli konto ma już status konta stałego i znajdują się na nim środki depozytowe, wystarczy wpisać kwotę, jaka ma zostać wypłacona i zatwierdzić akcję hasłem, które używamy do logowania się na konto STS. Natomiast jeśli chcemy wypłacić środki bonusowe, musimy najpierw poddać je obrotowi zgodnie z warunkami danej promocji.

Podstawową metodą służącą do wypłacania wygranych z konta są tradycyjne przelewy bankowe, jednak coraz częściej legalni bukmacherzy udostępniają graczom także szybkie wypłaty. Również STS oferuje taką opcję, aczkolwiek jest ona dostępna dla użytkowników, którzy posiadają rachunek bankowy w jednym z kilkunastu największych banków w Polsce. W takim przypadku wypłata pieniędzy zajmuje przeciętnie około 15 minut – przez cały tydzień i przez całą dobę. Jeśli konto bankowe gracza prowadzone jest w innym banku, wypłata wygranych zajmuje z reguły od 1 do 2 dni roboczych. Obie metody wypłaty środków są bezpłatne i w pełni bezpieczne.

Jak obstawiać mecze, żeby wygrywać?

Powyżej omówiliśmy krok po kroku, jak obstawiać mecze przez internet, koncentrując się na kwestiach technicznych. Obstawianie meczy online wymaga przede wszystkim założenia konta, a następnie wpłacenia depozytu, znalezienia i wniesienia interesującego nas zakładu, a na koniec sprawdzenia wyniku i w razie, gdy typowanie było trafione, być może także wypłacenia wygranej (choć zdobyte środki można też przeznaczyć na dalsze obstawianie meczy). Jednak początkujący gracze chcą się dowiedzieć nie tylko, jak obstawiać mecze przez internet od strony technicznej, ale też jak skutecznie obstawiać mecze. Szukają więc różnego typu porad i sprawdzonych sposobów na to, aby stawiane zakłady bukmacherskie były zawsze trafione. Przyjrzyjmy się więc na koniec kilku najbardziej popularnym rozwiązaniom.

Obstawianie meczy – pewniaki

Najpierw spójrzmy na tak popularny wśród nowicjuszy (ale nie tylko) sposób na obstawianie meczy – „pewniaki”. Czym są tzw. pewniaki? To typy, które wydają się być na 100% pewne, które mają najczęściej miejsce, kiedy np. jakiś zespół z góry tabeli ma grać mecz z drużyną z końca tabeli. Biorąc za przykład obstawianie meczy piłki nożnej: jeśli przykładowo Barcelona ma się spotkać z jakimś mało znanym zespołem z dalszej ligi, zapewne wielu graczy uzna typowanie wygranej Barçy za pewniaka. Co prawda kurs na ten typ będzie bardzo niski, ale dorzucenie go do kuponu z innym zdarzeniem, które chcemy obstawić, podniesie wygraną, a przynajmniej zniweluje koszty podatku od gry. Niestety, jak pokazuje praktyka, obstawianie meczy obarczone typami, które dodawane są bez przeprowadzenia odpowiedniej analizy, często nie jest skuteczne. Pewniaki zwyczajnie nie istnieją, bo w sporcie nic nigdy nie jest „na pewno”, a na ostateczny wynik meczu wpływ mają  różne okoliczności (konkretny skład, motywacja do gry w danym spotkaniu itd.). Analiza tych elementów to podstawa skutecznego typowania, podczas gdy pewniaki potrafią czasem popsuć kupon, na którym wszystkie pozostałe typy są trafione.

Obstawianie meczy – typy

W internecie można znaleźć też wiele stron, na których zamieszczane są bardziej czy mniej eksperckie typy. Czy warto z nich korzystać? Po pierwsze podstawą obstawiania meczy powinna być zawsze nasza własna analiza poszczególnych wydarzeń sportowych i kursów bukmacherskich. Dokładna analiza zajmuje jednak sporo czasu, a szczególnie na początku, kiedy dopiero zastanawiamy się, jak zacząć obstawiać mecze i brakuje nam wprawy, nie jest to zadanie łatwe. Dlatego jak najbardziej można też posiłkować się typami, które wskażą inni, bardziej doświadczeni gracze. Możemy je znaleźć na wyspecjalizowanych stronach internetowych, w mediach społecznościowych (np. Facebook, Twitter) czy na tematycznych forach. W internecie znajdziemy oczywiście typy różnej jakości – i to zarówno jeśli chodzi o typy bezpłatne, jak i płatne, a w wypadku tych ostatnich należy być szczególnie ostrożnym. Początkujący gracze w ogóle nie powinni sięgać po płatne typy, gdyż nie mając doświadczenia w typowaniu zakładów bukmacherskich, bardzo trudno będzie im odróżnić eksperta od oszusta. Tym samym z dużym prawdopodobieństwem stracą w ten sposób znacznie więcej, niż gdyby wybrali samodzielne obstawianie meczy. Typy (płatne czy bezpłatne) zawsze warto przeanalizować dodatkowo na własną rękę i wybierać tylko te, które również naszym zdaniem mają duże szanse na powodzenie. Jeśli chodzi o serwisy z typami bezpłatnymi najlepiej przetestować je „na sucho”, czyli przez kilka dni jedynie obserwować, jakie typy były rekomendowane, a następnie jaki ich procent się sprawdził. Zachęcamy do sprawdzenia również typów, które zamieszczamy w sekcji „Typy bukmacherskie” – są one w pełni darmowe i zawsze podparte rzetelną analizą, która pomaga graczowi zdecydować samodzielnie, na ile obstawianie meczy przy ich zastosowaniu będzie skuteczne.

Jak obstawiać mecze systemem?

Jeszcze inną kwestią jest odpowiedź na pytanie, jak obstawiać mecze systemem. Choć nowicjusze często myślą, że system obstawiania meczy to jakiś rodzaj strategii, która zapewnia poprawne typowanie, jest to błędne przekonanie. System bukmacherski oznacza sposób stawkowania, czyli zbiór zasad mówiących o tym, jak dobierać stawki kolejnych zakładów bukmacherskich, tak aby uzyskać maksymalny zysk i/lub zminimalizować ryzyko bankructwa. Istnieje wiele systemów stawkowania o różnym stopniu ryzykowności – wszystkie bardzo szczegółowo omawiamy w artykule „Systemy bukmacherskie”.

Oczywiście sposobów na to, jak skutecznie obstawiać mecze jest znacznie więcej, jednak trzeba podkreślić, że żaden z nich nie jest niezawodny, a część jest zupełnie nieskuteczna. Jak więc obstawiać mecze? Obstawianie zakładów bukmacherskich wymaga na pewno cierpliwości, wiedzy sportowej, porządnej analizy i trzymania się ustalonego jeszcze przed rozpoczęciem gry budżetu. Chłodna głowa i koncentracja na długoterminowych celach przynosi z reguły dużo lepsze efekty niż spontaniczne obstawianie meczy i „okazji życia” va banque. Pamiętajmy, że obstawianie meczy dla zabawy łatwo może się przerodzić w nałogowe uprawianie hazardu, dlatego zawsze grajmy odpowiedzialnie.