Esport

Zakłady bukmacherskie na esport – czym jest obstawianie sportu elektronicznego?

Zakłady bukmacherskie to forma rozrywki, w której gracz może obstawić wygraną ulubionej drużyny sportowej. Obstawianie może dostarczyć nie tylko korzyści materialnych, ale także ogromnych ilości adrenaliny i wrażeń. Coraz częściej w ofercie bukmacherów znaleźć możemy także zakłady na tajemniczo brzmiący „esport”. Czym jest esport i jakie gry można obstawiać u bukmacherów?

Na początek powiedzmy, że esport w Polsce rozwinął się wyjątkowo szybko, a nasi gracze są dostrzegani na arenie międzynarodowej. Pule nagród w zawodach osiągają zawrotne sumy, podobnie jak kwoty obstawiane w zakładach. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzują się zakłady bukmacherskie na esport, jakie są najpopularniejsze u bukmacherów gry e-sportowe i jakich emocji możemy się spodziewać podczas dopingowania ulubionych drużyn.

esport

Czym jest e-sport? Wszystko zaczęło się wraz z powstaniem gier komputerowych!

Esport jest obecnie jedną z najbardziej dochodowych dziedzin. Jednak zanim elektroniczna rozrywka osiągnęła obecną popularność, była najczęściej kojarzona z zapaleńcami, którzy cały czas spędzają przed monitorem lub na sesjach gier fabularnych. Historia zaczęła się od Ponga i Space Invaders, które rozpowszechniły się w domach i pozwoliły ćwiczyć refleks pod własnym dachem. Kolejnym wielkim krokiem było pojawienie się internetu, co umożliwiło grę z innymi bez opuszczania przytulnego pokoju. To właśnie wtedy powstały popularne do dzisiaj i wiecznie żywe tytuły, takie jak Quake, Warcraft, Diablo oraz Counter-Strike. Warto podkreślić, że esport to przede wszystkim te gry, które charakteryzują się drużynową rozgrywką, a ekipy przygotowują się do decydujących meczów tak samo, jak profesjonalni sportowcy. Śledzenie takich przygotowań napędza zakłady bukmacherskie. Esport i wyniki starć są możliwe do przewidzenia, jeśli potrafimy sprawnie analizować poczynania graczy.

Zakłady bukmacherskie – e-sport jest obstawiany coraz częściej

Nie we wszystkich grach wideo bukmacherzy widzą potencjał. Najlepsze tytuły to takie, które dostarczają maksymalnych emocji – już samo oglądanie meczów mocno podnosi adrenalinę. Starcia są widowiskowe, a z roku na rok rośnie sprawność i poziom graczy. Żeby rozgrywki nie stały się nudne i powtarzalne, co jakiś czas mapy są nieznacznie zmieniane (zazwyczaj wraz z rozpoczęciem nowego sezonu). Taki zabieg zmusza drużyny do zmiany taktyki i opracowania nowych strategii poruszania się po mapach. Największe turnieje esportowe gromadzą nie tylko profesjonalnych graczy szkolących się przez długi czas, ale również ich fanów. Miłośnicy wirtualnych zmagań śledzą poczynania idoli, a także korzystają z możliwości obstawiania meczów.

E-sport a zawody sportowe – rozrywka czy praca?

profesjonalna drużyna e-sportowaLudzie mniej zainteresowani tematem, esport widzą w systematycznym graniu po kilka godzin dziennie i wyjeżdżaniu na zawody. Jednak bycie profesjonalnym sportowcem nie kończy się tylko na tym. Esport to cała gałąź biznesu i inwestowanie w zawodnika – podobnie jak w biurze, graczom potrzebne są wygodne stanowiska i dbanie o “higienę pracy”. Myszka, klawiatura, fotel, monitor z regulowaną wysokością, to tylko podstawowe potrzeby. Profesjonalne drużyny e-sportowe niejednokrotnie mają swoich inwestorów, którzy zapewniają im wszystko, co może podnieść poziom treningów. Czynny wkład w rozwój nowoczesnej dyscypliny mają też zakłady bukmacherskie, esport jest bowiem systematycznie wspierany przez bukmacherów. Ponadto promowanie rozgrywek przyczynia się bezpośrednio do zwiększania popularności samych gier.

Obstawianie meczów e-sportowych

Zawody w esporcie organizowane są z rozmachem i na szeroką skalę. Jednak pierwsze z nich odbywały się przy okazji innych wydarzeń. Największy rozgłos osiągnęły te, zorganizowane wraz z konwentem DreamHack, gdzie pobito rekord Guinnessa w największej imprezie LAN-owej na świecie. Nieco później popularność esportu zwiększyła się na tyle, że każda z gier doczekała się swoich własnych mistrzostw, do których eliminacje rozgrywane były na całym świecie. Zakłady na esport towarzyszyły meczom już od początku, a sumy postawione na faworytów bywały zawrotne.

E-sportowcy stają się gwiazdami – coraz większa rozpoznawalność cyfrowej rozrywki

Liczne sukcesy bardzo szybko przyciągają do esportu inwestorów. W końcu rozpoznawalne twarze mogą przełożyć się również na sukces innych branż, co pozwala prowadzić współpracę opłacającą się obu ze stron. Świetnym przykładem może być tutaj Jarosław „Pashabiceps” Jarząbkowski, który został mianowany przez LVBet ambasadorem esportu. Gracz specjalizuje się w grze Counter-Strike i ma na swoim koncie wiele sukcesów, również tych międzynarodowych. Z kolei bukmacher STS sprzymierzył się z Pawłem “Innocentem” Mockiem, innym czołowym graczem w Counter-Strike. Dzięki takim współpracom popularność i świadomość wirtualnego sportu stale rośnie.

Zakłady na esport – obstawianie najpopularniejszych gier

Jakie gry e-sportowe są najlepsze do obstawiania u bukmacherów? Najwięcej wrażeń zapewnią te najpopularniejsze. Możemy spodziewać się po nich nie tylko dopracowania od strony technicznej, ale również sporych inwestycji ze strony drużyn e-sportowych. To wszystko składa się na stworzenie widowiska, które cieszy oko szybką rozgrywką i niespodziewanymi zwrotami akcji.

 

Oto najpopularniejsze gry, które ogląda się z wypiekami na twarzy, a bukmacherzy często przyjmują na nie zakłady.

Counter-Strike: Global Offensive – e-sport z krwi i kości

e-sport - cs:goCounter-Strike: Global Offensive to kultowa strzelanka, która w swojej pierwszej postaci ujrzała światło dzienne w 1999 roku. Początkowo nie była pełnoprawnym, osobnym tytułem, a funkcjonowała jako mod do gry Half-Life. Kolejne wersje przekształciły CS:GO w samodzielną grę, jednak dalej korzystającą ze starego silnika. Za co gra jest tak ceniona przez fanów? Gracze i bukmacherzy są jednogłośni – żaden tytuł wśród strzelanek nie oferuje tak intensywnej i różnorodnej rozgrywki. Counter-Strike: GO posiada bowiem kilka trybów, które różnią się od siebie nie tylko mapą, ale też wymuszają użycie innej taktyki i zmianę strategii wśród graczy.

Tryby rozgrywki oferowane przez CS:GO różnią się od siebie, a ostateczna wersja turniejowej rozgrywki wyciąga z nich to, co najlepsze. Oglądając mecze, na pewno spotkaliśmy się między innymi z:

  • odbicie zakładników – tryb CS:GO, w którym antyterroryści starają się odbić zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. Oczywiście ci drudzy starają się za wszelką cenę obronić swoją bazę przed atakami. Rozgrywka kończy się w momencie uwolnienia wszystkich zakładników, zakończenia czasu gry lub śmierci wszystkich graczy w jednej drużynie;
  • rozbrojenie bomby – tryb Counter-Strike, w którym terroryści mają podłożyć bombę. W całej akcji przeszkadzają im antyterroryści, którzy mogą także rozbroić podłożony ładunek wybuchowy, jednak mają na to ograniczoną ilość czasu. Antyterroryści wygrywają, jeśli drużyna terrorystów zostanie wyeliminowana lub uda się rozbroić bombę przed upływem czasu;
  • zamach – tryb, w którym antyterroryści eskortują ważną osobę do wyznaczonego punktu. Mecz kończy się, kiedy VIP zostanie bezpiecznie dostarczony lub terroryści zyskają przewagę (śmierć VIP-a lub drużyny antyterrorystów).

Counter-Strike: Global Offensive od początku swojego istnienia zebrał wiele nagród i utrzymywał się w czołówkach rankingów. Popularność gry rosła jak kula śnieżna – osoby bawiące się przy Counter Strike online, ściągały do gry swoich znajomych, a ci z kolei pokazywali tytuł kolejnym graczom.

Warto wspomnieć, że obecna wersja Counter-Strike: Global Offensive dalej w pewnym stopniu opiera się na grze Half-Life (tym razem drugiej części) i jej silniku Source, który jest dziełem firmy Valve Corporation.

Dopełnieniem popularności Counter-Strike: GO jest wykorzystanie gry na wielu ligach i turniejach o zasięgu międzynarodowym. Zmagania profesjonalnych graczy w CS:GO możemy podziwiać między innymi na:

  • ESL – międzynarodowa liga gier komputerowych. Zawody esport organizowane są w kilkudziesięciu krajach, a do rozgrywek kwalifikacyjnych rejestruje się prawie milion graczy. Warto wiedzieć, że mecze odbywają się na różnych poziomach zaawansowania: ESL Open, ESL Major i ESL Pro. Pierwszy z nich nie ma wymagań wstępnych, w kolejnym pojawiają się warunki przystąpienia do rozgrywek, a turniej ESL Pro ma ściśle ograniczone miejsca i ogromną pulę nagród. Zawody tego formatu aż proszą się o zakłady bukmacherskie. Counter-Strike jest grą drużynową, w której każdy ma swoich faworytów i ulubioną strategię;
  • Intel Extreme Masters – międzynarodowy turniej esportowy, którego finały odbywają się w Katowicach. Spodek stał się miejscem legendarnych zmagań, przyciągających do siebie fanów i najlepszych graczy Counter-Strike: Global Offensive z całego świata;
  • Electronic Sports World Cup – mistrzostwa świata w grach komputerowych kojarzone z Francją. Do finałów można zakwalifikować się poprzez rozgrywki krajowe, które odbywają się w różnych miejscach na świecie. Tak jak i w przypadku wcześniejszych zawodów esportowych, tu również obecni są oddani fani Counter-Strike. Zakłady bukmacherskie są tego dowodem, gdyż łatwo dojrzeć kumulujące się kwoty na stale rosnącej ilości kuponów.

Tryb turniejowej rozgrywki w Counter-Strike: GO opiera się na rozegraniu 30 rund. W profesjonalnych turniejach nie ma możliwości remisu, ponieważ po każdym organizowane są dogrywki, aż do rozstrzygnięcia zwycięskiego wyniku meczu po jednej ze stron. System rankingowy Counter-Strike: Global Offensive oparty jest o ranking szachowy elo, który oblicza siłę zawodników i umieszcza ich względem zdobytych punktów na jednej z 18 rang.

Transmisje meczów Counter-Strike: Global Offensive a zakłady bukmacherskie

Wielu fanom satysfakcję przynosi nie tylko granie w Counter-Strike: Global Offensive, ale też oglądanie meczów profesjonalistów. Dzięki nim mogą udoskonalić własną taktykę i nauczyć się najlepszych strategii CS:GO. Śledzenie rozgrywek zalecane jest również osobom planującym obstawiać e-sport u bukmacherów, gdyż znajomość aktualnej dyspozycji drużyn esportowych pozwala na łatwiejsze obstawianie z zyskiem.

League of Legends – najpopularniejsza MOBA

League of Legends jest najpopularniejszą grą z gatunku MOBA. Twórcy wzorowali się na modyfikacji do Warcraft III: The Frozen Throne – DotA. W założeniu gameplay miał być prosty i łatwy do przyswojenia, dzięki czemu włączenie się do zabawy nie powinno być dla nikogo problemem. Fabuła również przyciągała do tytułu. Każdy bohater miał własną historię i znaczący wpływ na uniwersum League of Legends. Sam pomysł na grę narodził się w głowach twórców pod koniec 2005 roku, a już w 2009 cieszyć się nią mogli gracze na całym świecie. LoL został ciepło przyjęty nie tylko przez szybko rosnących w liczbie fanów, ale także przez krytyków, czego dowodem były wysokie średnie w agregatorach ocen. W 2011 League of Legends zdobyło nagrodę w kategorii najlepszej gry dostępnej za darmo.

Wraz z rosnącą liczbą graczy League of Legends podnosił się poziom globalnych starć, a mistrzostwa świata w grze zyskały tytuł najpopularniejszego wydarzenia esportowego w historii. Finał obejrzało ponad 30 milionów widzów, co jest nie lada sukcesem.

League of Legends gromadzi przy sobie także polskich graczy, którzy grupują się w profesjonalne drużyny. Esport stał się na tyle dochodowym przedsięwzięciem, że gracze ćwiczą całymi miesiącami, żeby wziąć udział w turniejach o międzynarodowym szczeblu. Pule nagród potrafią zawrócić w głowie – już w drugim sezonie ogłaszano, że łączna suma do zdobycia w turnieju to aż 5 milionów dolarów. Oferta zakładów bukmacherskich na te rozgrywki staje się też coraz szersza u legalnych bukmacherów.

Dota 2 – e-sport w wydaniu klasycznym

e-sport - Dota2Dota 2 jest darmową grą stworzoną przez Valve Corporation i pierwszym tytułem wykonanym na silniku Source 2. Ponadto, jest to tytuł-spadkobierca kultowego Defense of the Ancients, moda do gry Warcraft III: Reign of Chaos. Podobnie jak inne gry typu MOBA, Dota 2 oferuje rozgrywkę wieloosobową, a głównym celem graczy jest niszczenie fortyfikacji przeciwnika. Przebieg zmagań zależy do wybranych przez graczy bohaterów. Każdy z nich ma inne statystyki i umiejętności, co przekłada się na różnorodne strategie. Dodatkowo w grze obecne są przedmioty specjalne, które umożliwiają teleportację w dowolnym momencie, niewidzialność, podniesienie statystyk bohatera, odnowienie punktów życia i wiele innych.

Dota 2 uznawana jest za trudniejszą niż LoL, głównie przez mniej intuicyjne sterowanie. Jednak drobne niedociągnięcia nie przeszkodziły Docie w sukcesie i niedługo po prezentacji otrzymała nominacje do gry roku i najlepszej gry esportowej. Ponadto w 2013 Dota 2 pobiła rekord popularności na platformie Steam. Grało w nią jednocześnie 330 tysięcy graczy. Niedługo później, bo po 2 latach, rekord został pobity ponownie, przekraczając milion aktywnych w tym samym czasie graczy.

Podobnie jak w przypadku innych gier MOBA, dużą popularnością cieszy się obstawianie meczów. Esport i Dota 2 to połączenie idealne. Znajomość taktyk i strategii pozwala na szybkie rozeznanie się w tym, która drużyna ma przewagę, jednak nie brakuje też zaskakujących zwrotów akcji, skutecznie podnoszących adrenalinę widzom i wszystkim osobom obstawiającym zakłady bukmacherskie.

StarCraft: Broodwar – gra legenda

StarCraft: Broodwar to gra kojarzona zazwyczaj z koreańskimi zawodnikami, którzy z prawdziwą wirtuozerią i niemalże niemożliwą szybkością klikają w przyciski myszy. Warto również wspomnieć, że StarCraft: Broodwar jest dodatkiem do StarCrafta, który wydano w 1998 roku. Przez lata wprowadzano poprawki usprawniające rozgrywkę, dodatkowe jednostki oraz mapy. W 2017 roku tytuł stał się darmowy, a na jego miejsce weszła wersja 1.18. Popularność StarCraft: Broodwar sprawiła, że wokół tytułu zgromadzili się profesjonalni gracze i ligi sportowe. Potencjał taktyczny i wizualny czyni z gry widowisko, które ogląda się z wypiekami na twarzy. Warto dodać, że mecze są transmitowane na żywo wraz z komentarzem. Podobnie jak u nas, w samej Korei Południowej esport ma wielu inwestorów, a obstawianie ulubionej drużyny nie jest niczym dziwnym, pomimo że państwo nie patrzy na to przychylnym okiem. Na szczęście w Polsce bukmacherzy mogą działać legalnie i obstawiać w sposób legalny można nawet przez internet. StarCraft: Broodwar jest klasykiem z ogromnym sportowym potencjałem, którym warto się zainteresować.

Call of Duty – e-sport i realistyczna strzelanka, połączenie idealne

Call of Duty jest tytułem odbiegającym od typowych gier sportowych, do których większość osób jest przyzwyczajona. Shooter został osadzony w realiach wojennych, a nacisk kładziony jest na współpracę z sojusznikami. Pikanterii dodaje realizm Call of Duty. Oglądając rozgrywkę, ma się wrażenie bycia w centrum akcji, szczególnie że poziom grafiki i efektów specjalnych podnosi się z edycji na edycję.

Call of Duty doczekało się również profesjonalnej ligi e-sportowej, gdzie najlepsze drużyny graczy mogą walczyć o tytuł mistrza i ogromne nagrody, których łączna pula osiąga miliony dolarów. Fani profesjonalnych rozgrywek nie mogą narzekać na nudę. Typowy legalny bukmacher często posiada w swojej ofercie zakłady na mecze Call of Duty, co pozwala przeżywać dodatkowe emocje miłośnikom tej gry.

Overwatch – najszybsze akcje w e-sporcie

Overwatch to popularna strzelanka od Blizzarda, która przyciąga szybkim gameplayem i kolorową grafiką. Te dwie cechy wystarczyły, żeby bez trudu odróżnić ją od innych, konkurencyjnych gier tego typu. Premiera Overwatch odbyła się w 2016 roku. Tytuł został bardzo ciepło przyjęty przez oczekujących na niego fanów. Już w tym samym roku Blizzard ogłosił, że jest to jego najlepiej sprzedająca się gra, a w Wielkiej Brytanii Overwatch długo utrzymywał się w top 10 gier na wszystkich platformach. Skalę sukcesu gry świetnie podsumowuje popularność w Korei Południowej, gdzie udało się przebić nawet League of Legends.

Podobnie jak w przypadku innych gier drużynowych, Overwatch może poszczycić się ligą i sezonowymi rozgrywkami. Umiejętności superbohaterów dostępne w grze sprawiają, że widowisko ogląda się bardzo przyjemnie. Starcia są niezwykle dynamiczne, a stopień przygotowania drużyny można łatwo wyczuć, zwracając uwagę na poziom opanowania postaci i współpracę z resztą ekipy. Obstawianie u legalnych bukmacherów rozgrywek odbywających się w grze Overwatch także jest możliwe.

Rainbow Six Siege

e-sport - rainbow sixRainbow Six to seria znana z tego, że podczas produkcji wzorowano się na prozie Toma Clancy’ego. Ponadto dla gry charakterystyczne jest to, że otoczenie jest możliwe do zniszczenia, co podkręca emocje podczas zmagań jednostek specjalnych. Tryby gry wieloosobowej w Rainbow Six Siege przypominają te z Counter-Strike: Global Offensive. Mamy rozbrajanie bomby, odbijanie porwanego zakładnika, a także zabezpieczanie terenu, które polega na zajęciu wyznaczonego obszaru przez jedną z drużyn. Zawartość broni i elementów obronnych robi wrażenie. W Rainbow Six Siege zobaczymy nie tylko typowe pistolety, strzelby i karabiny, ale również ładunki wybuchowe, drony, panele pancerne, pułapki, lustra weneckie, kolce i wiele innych.

Istnieje liga profesjonalnych graczy w Rainbow Six: Tom Clancy’s Rainbow Six Pro League. Pierwsze mecze rozgrywały się w Polsce w 2016 roku przy okazji Intel Extreme Masters. Same finały mistrzostw zorganizowano w Kolonii, podczas trwania słynnych targów PAX East. Pule nagród w zawodach bywają pokaźne, a pierwsze z nich opiewały na kwotę 150 tysięcy dolarów. Możliwość destrukcji otoczenia i oryginalnych akcji przyciąga do Rainbow Six Siege także widzów. Ponadto fani mają możliwość obstawiać mecze, w których biorą udział ich ulubione drużyny – warto sprawdzać, którzy legalni bukmacherzy dają taką możliwość.

Rocket League – połączenie piłki nożnej i wyścigów

Rocket League jest nietypową grą sportową, ponieważ jej idea opiera się na połączeniu wyścigów z piłką nożną. Zadaniem gracza jest kierowanie samochodu tak, aby udało mu się wbić piłkę do bramki. Wydaje się proste i właśnie tym zachwyciło graczy już w dniu premiery. Ponadto w Rocket League pojawiają się świąteczne tryby rozgrywki, które urozmaicają zabawę, a także możliwość skorzystania z modyfikatorów zmieniających zasady i wygląd boiska. Niezwykle wciągający tryb wieloosobowy sprawił, że kilka dni po premierze tytuł pobrano ponad 2 miliony razy. Rocket League zauważyli także profesjonalni gracze, co znacząco wzbogaciło esport. Gra dołączyła do Electronic Sports League, a pierwsze rozgrywki zaczęły się jeszcze w roku premiery.

Ciekawie prezentują się zakłady bukmacherskie na mecze Rocket League. Gra jest na tyle dynamiczna, że wszystko może się zdarzyć, niezależnie od ustalonej przez specjalistów taktyki.

Fortnite – battle royale, budowanie fortów i e-sport

Fortnite to wieloosobowa gra battle royale, która wyewoluowała z symulatora przetrwania Fortnite: Save the World. Początkowo rozgrywka miała polegać na odpieraniu ataków zombie i ukrywaniu się przed nimi we własnoręcznie budowanych bazach. Jednak po pierwszych sukcesach PUBG twórcy stworzyli dodatkowy tryb i okazał się on strzałem w dziesiątkę. Fortnite w roku premiery odniósł tak duży sukces, że Epic Games skoncentrował się na trybie battle royale. Duża kolorowa mapa i gra “na śmierć i życie” przyciągała coraz więcej fanów. Systematycznie toczone potyczki sprawiły, że Fortnite zainteresował także profesjonalistów, którzy w mgnieniu oka nauczyli się sprawnie budować fortyfikacje. Podobnie jak inne popularne strzelanki, Fortnite stał się jedną z popularnych gier e-sportowych – podczas turnieju w 2019 roku o puchar walczyło 100 graczy, a łączna pula nagród osiągnęła 24 miliony funtów. Czy mecze Fortnite można obstawiać u bukmacherów? Oczywiście, bowiem jest to jedna z najbardziej popularnych gier w ofercie legalnych bukmacherów.

Hearthstone – karcianka z e-sportowym sercem

Hearthstone jest kolekcjonerską grą karcianą wydawaną na urządzenia mobilne i komputery. Tytuł zadebiutował w 2014 roku i po roku mógł poszczycić się pokaźną ilością graczy – łączna liczba założonych kont wynosiła aż 40 milionów. Hearthstone oferuje kilka trybów rozgrywki, od klasycznych potyczek online z graczami lub sztuczną inteligencją po gry rankingowe. Aby potyczki były satysfakcjonujące dla gracza, należy zbierać walutę dostępną w grze, później wymienialną na nowe zestawy kart, z których składa się całe talie. Karty w Hearthstone mają różne funkcje i dzielą się na zaklęcia, bronie, zadania, bohaterów oraz stronników. Dodatkowo wybrana przez gracza postać ma umiejętność specjalną, która niejednokrotnie może przeważyć szalę na jego korzyść. Warto wspomnieć, że każda karta ma określony koszt użycia i należy nimi manipulować w taki sposób, żeby starczyło energii na zaplanowane ruchy. Strategiczne myślenie rozwijają nie tylko szachy, e-sport ma w tym również ogromny udział.

Hearthstone może nie jest najbardziej efektowną grą, jednak potrafi obronić się niesamowitą grywalnością. Ponadto tytuł bardzo szybko wpasował się w esport. Pierwsze mistrzostwa świata w Hearthstone odbyły się podczas imprezy BlizzCon 2014, organizowanej przez twórców. Co więcej, turnieje esportowe organizowane są również przy okazji rozgrywek Electronic Sports League. Dobry balans postaci i kart oraz świetne wyważenie pomiędzy losowością a decyzjami gracza, uplasowało Hearthstone wysoko wśród wirtualnych karcianek. Wnikliwy obserwator jest w stanie domyślić się, jaką taktykę przybierają rozgrywający, co przekłada się na większe szanse w obstawianiu pojedynków.

Bukmacherzy coraz częściej wspierają e-sport w Polsce

Zakłady bukmacherskie i obstawianie sportu istnieją od lat, jednak e-sport i kariera z nim związana dopiero nabierają tempa. Każda pomoc sponsorska działa na korzyść wirtualnej formy rozrywki. Wielu bukmacherów nie tylko posiada e-sport w swojej ofercie, ale również wspiera elektroniczną działalność w bardziej bezpośredni sposób. Niektórzy z nich zawierają z e-sportowcami umowy, działające na korzyść obu stron. Zawodowi gracze są ambasadorami e-sportu i edukują tych, którzy jeszcze się do niego nie przekonali. Z kolei bukmacherzy finansują szkolenia i wyjazdy na zawody graczy. Pozytywnym skutkiem dla branży e-sportowej jest dodatkowa popularyzacja gier i lepsze kojarzenie twarzy e-sportowców.

Jak zawierać zakłady na e-sport?

e-sport - zakłady bukmacherskie onlineKażdy klient bukmachera z pewnością chciałby, żeby niewielki kupon obrócił się w pokaźną wygraną. Bukmacher może doradzić co w danej chwili stanowi trendy i jak w statystykach plasują się konkretne drużyny, jednak nic nie zastąpi wiedzy i intuicji. Mecz e-sportowy można w legalny sposób obstawić w punkcie bukmacherskim lub przez Internet. Drugi sposób jest o wiele wygodniejszy, a potrzebujemy do niego jedynie zweryfikowanego konta gracza u wybranego bukmachera. Rejestracja konta odbywa się poprzez przesłanie skanu dowodu lub innego dokumentu tożsamości (ewentualnie można też złożyć konto tymczasowe, bez przesyłania takiego skanu). Następnie bukmacher udostępnia graczowi możliwość zawierania zakładów, jednak nie zrobimy tego, zanim nie doładujemy konta środkami finansowymi. Gdy na koncie gracza posiadamy już pieniądze, to pozostaje już tylko wybrać interesującą nas dyscyplinę i obstawić kupon. Ostatni krok to sprawdzenie wyników, w razie wygranej pieniądze są przesyłane na konto gracza.

Zakłady bukmacherskie na e-sport – podsumowanie

Obecnie zakłady bukmacherskie na e-sport są już niezwykle popularne. W przeciwieństwie do klasycznych dyscyplin sportowych, mecze e-sportowe oferują niekiedy bardziej intensywne starcia, które niosą ze sobą ogromną dawkę adrenaliny. Najwięcej emocji dostarczają rozgrywki finałowe, w których zawodnicy poruszają się swoimi postaciami z prawdziwą wirtuozerią. Obserwowanie esportowych zmagań jest więc ucztą dla oczu, od której trudno się oderwać. Fani obstawiania zakładów bukmacherskich zazwyczaj mają swoje ulubione gry i znają wszystkie popularne drużyny, podobnie z ich taktykami – nic nie umknie ich czujnym oczom. W e-sporcie ogromną rolę odgrywają detale.

Początkujący w zakładach na e-sport nie muszą obawiać się, że kupon zostanie wytypowany w ciemno. Bukmacher często przedstawia na swojej stronie podstawowe informacje dotyczące zakładu, a obycie w strategiach związanych z dyscyplinami esportowymi warto zbierać poprzez oglądanie toczących się eliminacji do mistrzostw. Rozgrywki nadawane są na żywo przez internet, co ułatwia wszystkim dostęp do cyfrowej zabawy.