Słownik bukmacherski

Słownik bukmacherski to niezwykle pomocne narzędzie, które ułatwia odnalezienie się w świecie zakładów bukmacherskich mniej doświadczonym graczom. Bukmacherzy i typerzy używają mnóstwa specyficznych dla branży pojęć – skrótów, terminów zapożyczonych z języka angielskiego i innych żargonowych nazw. Jest ich naprawdę sporo, dlatego kompleksowy słownik pojęć bukmacherskich to miejsce, do którego wielu graczy zagląda nie tylko na początku swojej przygody z bukmacherką. 

Słownik bukmacherskiPoniżej znajdziesz słownik bukmacherski, w którym wyjaśnionych zostało około 130 terminów używanych w branży bukmacherskiej. Niektóre z nich to podstawowe pojęcia, które musi znać każdy gracz, inne to wysoce specjalistyczne określenia, które dotyczą gry na wyższym poziomie. Dlatego ten słownik pojęć bukmacherskich to pomoc przydatna dla graczy o różnym stopniu zaawansowania. 

Słownik bukmacherski – podstawowe pojęcia

1X2 

Skrócony zapis dotyczący zakładu 3-drogowego, gdzie obstawiać można: wygraną gospodarza (1), remis (X) albo wygraną gości (2). Alternatywnie, choć znacznie rzadziej, stosowany jest też zapis „102”, gdzie remis oznaczany jest znakiem „0”. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie dostępne są m.in. w meczach piłki nożnej, piłki ręcznej czy koszykówki. 

3 za 3 

Sytuacja „3 za 3” ma miejsce, gdy drużyny grające dwumecz umawiają się, że jedna z nich wygra pierwsze spotkanie, a druga zwycięży w drugim meczu. Dzięki temu zapewniają sobie po 3 punkty w klasyfikacji. 

AH / AHO – zobacz: handicap azjatycki.

AKO – zobacz: akumulator.

Akumulator (AKO, combo, parlay, zakład akumulowany) 

Skrót AKO pochodzi od terminu „Akumulowany Kurs Ogólny”. Akumulator to prosty zakład zawarty na 1 kuponie, który składa się z 2 lub większej liczby pojedynczych zdarzeń (zakład wielozdarzeniowy). Obstawiając trafnie zdarzenia na akumulatorze, wygramy więcej niż typując je na pojedynczych zakładach. Wynika to z tego, że ogólny kurs akumulatora jest równy iloczynowi kursów na poszczególne zdarzenia dodane do zakładu. Jednak żeby akumulator był wygrany, wszystkie obstawione zdarzenia muszą być trafione – 1 chybiony typ oznacza przegraną całego zakładu. Ryzyko jest więc dużo większe niż w singlu. 

Angles  

Informacje wspomagające poprawne typowanie wyników wydarzenia sportowego, np. dane statystyczne, analizy sportowe, komentarze ekspertów itp. 

Ante post (zakłady przed czasem) 

Zakłady bukmacherskie na odległe w czasie zdarzenie, rodzaj zakładów długoterminowych. Kiedyś termin ten dotyczył tylko wyścigów koni lub psów i oznaczał obstawianie wyniku gonitwy zanim uczestnikom przydzielone zostały numery startowe. Jeśli wytypowany uczestnik wyścigu nie weźmie w nim udziału, zakład jest przegrany. Obecnie zakładami ante post określane są też zakłady stawiane na ostateczne wyniki imprezy sportowej jeszcze przed jej rozpoczęciem, często wtedy, kiedy nie ma oficjalnej listy jej uczestników (lub na inne odległe wydarzenia np. wyniki wyborów prezydenckich). 

Arbitraż – zobacz: surebet.

Azjan – zobacz: handicap azjatycki.

Bankroll 

Budżet, jaki gracz ma zamiar przeznaczyć na obstawianie zakładów w określonym przedziale czasu (np. tygodniu czy miesiącu). Gracze nie powinni przekraczać ustalonego bankrollu. 

Bet hedging

Bet hedging to forma zabezpieczenia wyniku gry poprzez obstawienie zakładu dodatkowego, odwrotnego w stosunku do pierwszego zakładu. 

Bet builder 

Kreator zakładów bukmacherskich czyli funkcjonalność, dzięki której gracze mogą samodzielnie tworzyć zakłady skrojone pod ich oczekiwania. Zakład tego rodzaju pozwala łączyć wiele zdarzeń z jednego meczu. Dzięki automatyzacji procesu nowe zakłady można skonstruować w łatwy i szybki sposób. 

Bezpieczny zakład 

Promocja, która polega na tym, że jeśli na kuponie akumulowanym gracz błędnie obstawi jakieś zdarzenie, zakład zostanie rozliczony jako wygrany. Najczęściej można popełnić tylko 1 błąd, choć zdarzają się też promocje dopuszczające większą liczbę pomyłek. 

Bilans konta 

Zestawienie uzyskanych przez gracza wygranych i postawionych stawek u danego bukmachera. Bilans może być dodatni (zysk gracza), ujemny (strata gracza) albo zerowy.  

Bismarck  

Przegrana gracza, dzięki której bukmacher osiąga zysk. 

Bonus bez depozytu – zobacz: freebet.

Bonus bukmacherski 

Bonus u bukmachera może przyjąć różną formę, jednak ogólnie ujmując, jest to premia udzielana przez bukmachera graczom. Celem bonusu jest zachęta do gry, wpłacenia depozytu czy rejestracji konta gracza. Trzeba wiedzieć, że każdy bonus obowiązują warunki jego realizacji (w tym warunki obrotu), które opisane są w regulaminie danej promocji.

Bonus od depozytu 

Tego rodzaju bonus gracz otrzymuje w zamian za wpłatę na konto u bukmachera środków finansowych. Bonus od depozytu zwiększa kwotę wpłaty – najczęściej polega to na jej podwojeniu (bonus od depozytu 100%). Szczegółowy opis działania bonusu od depozytu znajdziesz tutaj.

Bonus okolicznościowy  

Bonus oferowany w związku z ważnym wydarzeniem sportowym, np. Mistrzostwami Świata w piłce nożnej czy Wimbledonem. 

Bonus powitalny 

Bonus przyznawany nowym graczom w zamian za zarejestrowanie indywidualnego konta online u bukmachera. Bonus powitalny to najczęściej bonus od depozytu, ale może to też być cashback, freebet, „gra bez podatku” czy pakiet składający się z kilku różnych bonusów. 

Bonus reload 

Rodzaj bonusu od depozytu, który przyznawany jest dla drugiego czy kolejnego depozytu (nie pierwszego). 

BTTS (BTS)

Skrót BTTS pochodzi od angielskiego „both teams to score”, co można przetłumaczyć na „obie drużyny strzelą gola”. Jest to bardzo popularny zakład w meczach piłki nożnej, który jest trafiony, jeśli obie drużyny uczestniczące w spotkaniu zdobędą minimum 1 bramkę. Zakład dotyczy tylko regulaminowego czasu gry. W Polsce bardziej powszechny jest zapis BTS”. 

Buk (bukmacher, bookie) 

Buk to potoczna, skrótowa nazwa bukmachera, a więc podmiotu, który w sposób profesjonalny organizuje i przyjmuje zakłady bukmacherskie. Bukmacher może oferować zakłady przez Internet lub w lokalach naziemnych. W Polsce urządzaniem zakładów wzajemnych mogą się zajmować wyłącznie firmy, które uzyskały specjalne zezwolenie od Ministra Finansów – tu sprawdzisz ich listę.

Canadian 

Zakład, w skład którego wchodzi 26 zakładów w 5 sekcjach. Jest to 10 podwójnych, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i 1 pięciozdarzeniowy zakład. Canadian jest wygrany, jeśli choć 2 sekcje są trafione. 

Cashback (zakład bez ryzyka) 

Promocja bukmacherska, dzięki której w przypadku obstawienia nietrafionego zakładu gracz otrzymuje zwrot części lub całość jego stawki (po odliczeniu potrąconego już podatku od gier). Cashback określany jest też jako zakład bez ryzyka lub ubezpieczenie od przegranej. Zazwyczaj zwrot realizowany jest w formie bonusu, a więc gracz może wypłacić zwróconą kwotę dopiero po dokonaniu nią wymaganego obrotu. Dowiedz się więcej o cashbacku.

Cashout 

Cashout oznacza możliwość zamknięcia zakładu przed rozstrzygnięciem wszystkich zdarzeń, które zostały na nim obstawione. Opcja wcześniejszego rozliczenia zakładu możliwa jest tylko dla zakładów AKO, na których wszystkie już rozstrzygnięte zdarzenia są wygrane. Bukmacher wypłaca jednak w takiej sytuacji mniejszą wygraną niż gdyby wszystkie obstawione zdarzenia były zakończone i poprawnie wytypowane. Jak działa cashout, przeczytasz w tym artykule.

Chalk  

Chalk player to typer, który obstawia wygraną mocnych faworytów, czyli zakłady bukmacherskie o niskich kursach. Angielskie słowo chalk” oznacza kredę, więc taki sposób gry to typowanie po kredzie”. 

Cheater  

Cheater (z ang. oszust) to typer, który nagminnie obstawia zdarzenia po ich rozstrzygnięciu, wykorzystując luki w systemie bukmachera. Na takich graczy bukmacherzy nakładają indywidualne, niskie limity stawek.  

Combo – zobacz: akumulator.

Cover (coverowanie) 

Metoda służąca zabezpieczeniu gracza przed całkowitą stratą podczas obstawiania wybranego zdarzenia. Coverowanie polega na obstawieniu 2 z 3 dostępnych wariantów zakładu – tych które wydają się najbardziej prawdopodobne. Poprawne obstawienie 1. typu powinno dać graczowi zysk, a 2. typu – zwrócić postawione środki. Jeśli trafny okaże się 3. wariant zakładu, gracz ponosi stratę. 

Custom bet (zakład własny) 

Zakład zaproponowany przez gracza bukmacherowi – jeśli decyzja jest pozytywna, zakład zostaje dodany do ogólnodostępnej oferty bukmachera. To tzw. zakład własny czy zakład na życzenie.

Czas opóźnienia  

Okres czasu od momentu, gdy gracz zleci zakład do momentu jego przyjęcia przez bukmachera. Zazwyczaj wynosi on kilka sekund. Bukmacherzy celowo wprowadzają takie opóźnienie w odpowiedzi na opóźnienia wynikające z transmisji danych. 

Czyste konto 

Wynik meczu, w którym dana drużyna nie straciła ani jednej bramki, a więc jej bramkarz ma czyste konto. 

Darmowy zakład – zobacz: freebet.

Death match 

Sytuacja, kiedy 2 lub więcej uczestników plasuje się na tej samej pozycji. Wtedy najczęściej rozliczenie przebiega następująco: połowa zakładu jest wygrana (50% jego stawki służy do wyliczenia wygranej), a połowa przegrana. 

Depozyt 

Środki finansowe, jakimi gracz zasila swoje osobiste konto u bukmachera, a następnie może za nie obstawiać zakłady bukmacherskie. 

DNB (zakład bez remisu) 

DNB to skrót od angielskiego „draw no bet” i oznacza dosłownie „remis nie ma zakładu”. Stawiając zakład DNB, gracz może wytypować jedynie wygraną jednej z dwóch drużyn albo jednego z zawodników, jest to więc zakład bez remisu. Jeśli spotkanie zakończy się remisem, następuje zwrot stawki (zakład zostaje unieważniony). Kursy dla zakładów DNB są niższe niż w zakładach 1X2, gdyż istnieją tylko 2 warianty rezultatu spotkania, więc prawdopodobieństwo trafienia zakładu rośnie. 

Drop  

Spadek kursu. 

Dubel (doubel)

Zakład AKO, na którym gracz obstawił dokładnie 2 zdarzenia. Żeby zakład był wygrany, obie selekcje muszą być trafione. 

DW (dokładny wynik) 

Zakład na dokładny wynik całego meczu, np. w meczu piłki nożnej może to być wynik 3:1, 0:0, 0:2 itd. Dostępne bywają też zakłady np. na dokładny wynik spotkania do przerwy. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie mają stosunkowo wysokie kursy. 

Dywersyfikacja ryzyka   

Zabieg, który polega na rozproszeniu i rozdzieleniu ryzyka straty postawionych środków poprzez obstawianie wielu zakładów o niższych stawkach niż jednego czy kilku o wysokich stawkach. 

Each way 

Zakład, w którym gracz określa nie tylko zwycięzcę, ale też to, kto zajmie kolejne lokaty. W wyścigach konnych zakład dotyczy od pierwszego do czwartego miejsca, natomiast w innych dyscyplinach, jak wyścigi samochodowe czy piłka nożna najczęściej chodzi tylko o 2 pierwsze miejsca. 

Edge (przewaga) 

Edge to przewaga, jaką może uzyskać gracz nad bukmacherem i odwrotnie. Typerzy wyszukują błędne kursy wystawione przez bukmacherów, znajdując w ten sposób valuebety. Przewagę uzyskuje przede wszystkim ten (gracz lub bukmacher), kto ma lepsze informacje dotyczące czynników, które mogą mieć wpływ na przebieg danego spotkania. 

EH – zobacz: handicap europejski.

ET (extra time) 

ET oznacza dogrywkę w meczu. 

Evens  

Kurs zakładu, który w przypadku wygranej oznacza podwojenie przez gracza kwoty stawki zakładu (2.00, jednak w polskich realiach należy pamiętać o 12-procentowym podatku obrotowym). 

EWK (ewentualna wygrana kwota) 

Kwota, jaka zostanie wypłacona graczowi, jeśli obstawiony zakład okaże się trafiony. Wzór na EWK to: stawka * ogólny kurs zakładu * 0,88 (ostatnia zmienna to efekt podatku od gier o wartości 12%). 

Faworyt 

Faworyt to zawodnik albo drużyna, której szanse na zwycięstwo w spotkaniu czy turnieju są znacznie większe niż przeciwników. Kursy bukmacherskie na wygraną faworyta są zazwyczaj bardzo niskie. W ramach turnieju może być wielu faworytów, a w ramach pojedynczego meczu – 1 faworyt lub jego brak. 

Fix 

Fix to ustawione spotkanie sportowe lub inna ustawiona sytuacja. Jest to tzw. ustawka, która ma służyć uzyskaniu korzyści finansowych. 

Fixed odds 

Fixed odds to stałe kursy na główny wynik danego zdarzenia, przykładowo na typy „wygra / zremisuje / przegra”.  

Freebet (bonus bez depozytu, darmowy zakład) 

Freebet to tłumacząc z angielskiego darmowy zakład. Jest to rodzaj bonusu bukmacherskiego, dzięki któremu gracz otrzymuje darmowe środki na grę (nie wpłacając depozytu). Za freebet trzeba zagrać 1-razowo. W przypadku wygranej uzyskanej ze środków bonusowych, kwota wygranej zostaje pomniejszona o kwotę bonusu. Oczywiście w przypadku przegranej gracz nie traci swoich pieniędzy. Działanie freebetów omawia ten tekst.

FT (Full Time) 

FT to skrót od Full Time (z ang. pełny czas) i oznacza regulaminowy czas spotkania. Standardowo zakłady bukmacherskie np. na mecze piłki nożnej są przyjmowane na regulaminowy czas FT, czyli 90 minut – oczywiście poza specjalnymi przypadkami, takimi jak np. zakłady na dogrywkę. 

Giełda zakładów 

Giełda zakładów polega na zawieraniu zakładów pomiędzy graczami. W takim rozwiązaniu bukmacher jedynie umożliwia zawieranie tychże zakładów i pobiera za to opłaty, ale nie ustala ich kursów. Kursy zakładów zależne są od tego, ile osób obstawia dane zdarzenie i poszczególne typy, dlatego zmieniają się one w zależności od popytu i podaży. Giełda zakładów nie jest w Polsce legalna. 

Goalscorer  

Zakład na to, kto strzeli gola w meczu piłki nożnej. 

Gra pod spadki 

Sposób gry, który polega na obstawianiu tych zdarzeń, na które kurs zaczyna spadać. O ile kurs dalej spada, zakład staje się valuebetem. W przypadku gry na giełdzie taki zakład można też sprzedać po aktualnym (niższym) kursie. Przed rozpoczęciem meczu można również postawić kontrę. 

Gra bez podatku 

Bukmacherzy Polsce w momencie zawierania zakładu pobierają 12% kwoty stawki na rzecz podatku od gier. Niektórzy oferują jednak tzw. „grę bez podatku”, czyli promocję, dzięki której kwota podatku zostaje niejako pokryta przez bukmachera (wygrana zostaje zwiększona o 14%, co jest równoznaczne z zaangażowaniem do gry pełnej stawki zakładu). W ten sposób wygrane są wyższe niż zwykle. 

Gracz rekreacyjny 

Gracz, która obstawia zakłady bukmacherskie dla rozrywki, typuje w dużej mierze intuicyjnie, nie wykorzystując specjalnych technik czy strategii gry. 

Gracz zawodowy 

Gracz, którego celem jest zysk finansowy z obstawianych zakładów. Zawodowy gracz wykorzystuje specjalne techniki i strategie, które mają zwiększyć szanse na uzyskiwanie wysokiego, regularnego zysku z gry. Bukmacherzy nakładają na tego typu graczy indywidualne limity stawek. 

Greenbook 

Sytuacja, w której niezależnie od finalnego wyniku spotkania gracz ma zapewniony zysk albo brak straty. 

H2H (Head To Head) 

Head to Head dotyczy porównania 2 drużyn czy zawodników. Zakład H2H polega na wskazaniu drużyny lub zawodnika, który w danym spotkaniu czy turnieju osiągnie lepszy wynik. Strony mogą rywalizować ze sobą bezpośrednio (kiedy chodzi o konkretne spotkanie) albo pośrednio (np. kiedy zakład dotyczy tego, który klub zdobędzie więcej goli w całym turnieju czy uzyska lepsze miejsce w tabeli na koniec sezonu). 

Handicap 

Rodzaj zakładu służący wyrównaniu szans w meczu, w których występuje wyraźny faworyt. Zabieg polega na dodaniu lub odjęciu jednej z drużyn czy zawodników wirtualnych goli czy punktów – są one dodawane słabszej stronie lub odejmowane silniejszej stronie. W ten sposób szanse obu drużyn / zawodników zostają teoretycznie wyrównane. Handicapy mają z reguły lepsze kursy niż klasyczne zakłady np. na zwycięzcę spotkania i umożliwiają graczom typowanie wygranej także słabszych drużyn. Podstawowe rodzaje handicapu to handicap azjatycki i handicap europejski (patrz niżej). Szczegółowe omówienie handicapu – kliknij tutaj.

Handicap azjatycki (AH, AHO, azjan) 

Handicap azjatycki to zakład 2-drogowy, czyli nie można tu obstawiać remisu (remis skutkuje zwrotem stawki zakładu). Tego rodzaju handicap wyróżniają wartości połówkowe i ćwiartkowe (np. +0,5, +0,25, -1,5), choć możliwe są też wartości całkowite. Wyróżniamy różne rodzaje handicapów azjatyckich. 

Handicap europejski (EH) 

Handicap europejski polega na dodawaniu punktów lub goli słabszej stronie albo odejmowaniu ich faworytowi, jednak jest to zakład 3-drogowy. Oznacza to, że możliwy jest tu remis. Stosowane są tu jedynie wartości całkowite, np. +1, -3 itd. 

Heinz 

Heinz to 63 zakłady postawione w 6 selekcjach, mianowicie 15 podwójnych, 20 potrójnych, 15 poczwórnych, 6 pięciozdarzeniowych i 1 sześciozdarzeniowy. Zwrot z zakładu następuje, jeśli choć 1 zakład jest trafiony. 

HT (Half Time) 

HT to skrót od Half Time (z ang. połowa czasu), co oznacza typowanie wyniku spotkania do przerwy. Wynik drugiej połowy nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia zakładu, podobnie jak anulowanie meczu podczas drugiej połowy. 

HT/FT 

HT oznacza obstawianie rezultatu meczu do przerwy, a FT – na regulaminowy czas spotkania. Zakład HT/FT obejmuje więc wytypowanie na 1 zakładzie zarówno wyniku do przerwy, jak i całkowitego wyniku spotkania. W przypadku meczów piłki nożnej jest więc 9 wariantów zakładu: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2. Dla przykładu zakład X/1 wskazuje, że po zakończeniu pierwszej połowy wynik będzie remisowy, jednak mecz zakończy się zwycięstwem gospodarzy. Ponieważ zakład będzie wygrany tylko wtedy, gdy sprawdzą się oba założenia, zazwyczaj kursy dla HT/FT są atrakcyjne. 

Insider 

Tzw. przeciek dotyczący meczu, który pochodzi zazwyczaj od osoby wtajemniczonej (np. trenera, sędziego). 

Kod promocyjny (bonusowy)

Kod promocyjny to rodzaj promocji, dzięki której bonus powitalny, jaki otrzymuje użytkownik w zamian za założenie konta gracza online, może zostać wzbogacony o dodatkowe bonusy lub jego kwota może wzrosnąć. Kod ma postać hasła, które należy wpisać podczas rejestracji konta w specjalnym polu formularza. Czasem kod może być wykorzystany także przez zarejestrowanych graczy – wtedy należy go podać przy okazji dokonywania wpłaty na konto gracza u bukmachera. Dowiedz się więcej o kodach promocyjnych.

Kontra   

Kontra polega na obstawieniu przez gracza zdarzenia przeciwnego do tego, które wytypował on już wcześniej. Kontrowanie służy osiągnięciu pewnego zysku albo zminimalizowaniu strat. 

Krecz 

Termin dotyczy meczów tenisa ziemnego i oznacza poddanie spotkania walkowerem (już po jego rozpoczęciu) najczęściej z powodu kontuzji zawodnika. 

Kupon 

Zapis potwierdzający zawarcie zakładu między graczem a bukmacherem, który może mieć postać papierową (w punkcie naziemnym) lub elektroniczną (online). Kupon to podstawa do wypłaty wygranej. Na kuponie znajdują się informacje m.in. o stawce, obstawionych typach i możliwej wygranej. 

Kurs bukmacherski (odd) 

Kursy bukmacherskie wyrażone w liczbach określają prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia np. wygranej gospodarzy w meczu. Od wysokości kursów zależy kwota wygranej z zakładu, gdyż wygrana równa jest iloczynowi kursu i stawki zakładu (pomniejszonej o podatek od gry 12%). W Polsce stosowany jest dziesiętny format zapisu kursu np. 1.50, 2.00, 3.15. Inne sposoby zapisu to m.in. kurs brytyjski (ułamkowy, np. 2/5, 2/1) czy amerykański (zapisywany z użyciem +/-”, np. -200, +250).  Wszystkiego o kursach dowiesz się tutaj.

Kurs odwrotny (przeciwny) 

Kurs wystawiony na przeciwne zdarzenie tak, że marża bukmachera ma wartość „0”. Kurs odwrotny (w zapisie dziesiętnym) można wyliczyć ze wzoru: kurs przeciwny = 1/ (kurs podstawowy – 1). Wynik zaokrągla się do 2 miejsc po przecinku. Jeśli możliwych jest 3 lub więcej wyników zdarzenia, kursem przeciwnym objęte są wszystkie pozostałe wyniki. 

Late ticket 

Late ticket to zakład obstawiony już po rozstrzygnięciu danego zdarzenia albo też po zajściu akcji, która miała wpływ na to rozstrzygnięcie i tym samym na kursy danego zdarzenia. Możliwość postawienia takiego zakładu wynika z problemów po stronie bukmachera, który przykładowo nie zablokował na czas kursów (np. z powodu awarii systemu). W takiej sytuacji bukmacher na podstawie regulaminu może anulować przyjęte zakłady. 

LB 

Liczba bramek, jakie padły w danym meczu. 

Limit stawki 

Ograniczenie maksymalnej wartości stawki, za jaką można obstawić zakład na dane zdarzenie. Limity bukmacherskie są ogólne (dla wszystkich, dotyczą konkretnego zdarzenia czy meczu) i indywidualne (dla poszczególnych graczy). 

Linia 

Linia wyznacza wartość, której dotyczy zakład – stosowana jest w zakładach typu under/over. Przykładowo w zakładzie dotyczącym liczby goli, gdzie linia wynosi 2.5, można obstawić zakład, że liczba goli wyniesie poniżej linii 2.5 (0, 1 lub 2 bramki) lub powyżej tej linii (3 lub więcej bramek). Bukmacherzy ustalają zazwyczaj kilka linii dla danego spotkania co 0.5 punktu. 

Łamak 

Łamak jest specyficznym rodzajem zakładu HT/FT, czyli zakładu, który polega na jednoczesnym typowaniu wyniku do przerwy oraz wyniku całego meczu. HT/FT posiada 9 możliwości rezultatu, łamak natomiast dotyczy tylko tych, w których typowana jest wygrana jednej drużyny w pierwszej połowie i wygrana drugiej w całym spotkaniu. Są więc to opcje 1/2 (wygrana gospodarzy w 1. połowie i wygrana gości w meczu) oraz 2/1 (wygrana gości w 1. połowie i wygrana gospodarzy w meczu). Kursy dla tego rodzaju zakładów są wysokie. 

Marża bukmachera  

Marża bukmacherska to opłata pobierana przez bukmachera za przyjęcie zakładu, czyli jego prowizja. Marża wyrażana jest w wartościach procentowych. Im większa marża bukmachera, tym niższe kursy i niższe wygrane graczy. Jak obliczyć marżę, przeczytasz w tym tekście.

Masówka  

Masówka to zakład obstawiany masowo, czyli przez nadzwyczajnie liczną grupę graczy. Najczęściej tak duża liczba zakładów postawionych na dany typ to efekt szybko rozprzestrzeniającego się, niepotwierdzonego newsa na temat np. kontuzji zawodnika biorącego udział w meczu. Masówka wywołuje znaczący spadek kursów na dane zdarzenie czy typ. Zdarza się też, że w reakcji na masówkę bukmacher usuwa zdarzenie ze swojej oferty. 

Maxikombi – zobacz: zakład systemowy.

Middle bets (middling) 

Middle bets czyli „zakłady środkowe” to zestaw zakładów dobranych tak, żeby powstał wspólny zakres wyników, dla których zakłady te przyniosą wygraną. Jeśli nastąpi tzw. sprzyjający wynik, zysk powinien być wysoki. W innej sytuacji wygrany jest 1 zakład, co skutkuje zazwyczaj stosunkowo niewielką stratą. Middle bet powinien składać się z valuebetów, by gra była zyskowna w dłuższej perspektywie czasowej. Tu szczegóły.

Mirror bets 

Mirror bets to zakłady lustrzane, czyli seria takich samych zakładów. 

Misprint  

Termin oznacza oczywisty błąd bukmachera w określaniu kursów na jakieś zdarzenie polegający na wpisaniu kursów na odwrót (np. wysokiego kursu dla faworyta i niskiego dla underdoga). Bukmacherzy zabezpieczają się przed takimi pomyłkami w swoich regulaminach, dlatego tego rodzaju pomyłka może być naprawiona nawet po rozstrzygnięciu kuponu. Bukmacher dokonuje wtedy zwrotu stawki, dlatego nie warto obstawiać zakładów z ewidentnie błędnym kursem. 

ML (moneyline) 

Zakład na spotkanie, w którym musi nastąpić rozstrzygnięcie (rozgrywki pucharowe). ML jest więc zakładem na zwycięzcę uwzględniającym możliwość dogrywki i rzutów karnych. Jest stosowany głównie w przypadku sportów amerykańskich.  

Nieparzyste/parzyste 

Zakłady dotyczące tego, czy wynik zdarzenia (liczba goli, punktów, gemów itd.) okaże się nieparzysta czy parzysta. Zakłady te mają charakter mocno losowy, więc są bardzo ryzykowne. 

Non runner (non starter) 

Uczestnik zawodów, który ostatecznie nie wziął w nich udziału. Termin używany jest w wyścigach konnych i gonitwach psów. Z reguły zakład na wygraną takiego zawodnika zostaje anulowany, jeśli został zawarty w dniu gonitwy czy z oferty live lub jest rozliczony jako przegrany, jeśli był postawiony z większym wyprzedzeniem. 

NSBR (Najdłuższa Seria Bez Remisu) 

NSBR określa liczbę kolejnych z rzędu meczów, w których określona drużyna nie zremisowała. 

Obrót bonusem 

Bonusy niemal zawsze mają określone warunki obrotowe. Oznacza to, że aby móc wypłacić kwotę bonusu, należy najpierw obstawić zakłady bukmacherskie za środki bonusowe, spełniając warunki regulaminu promocji. Bukmacher może wymagać np. 1-krotnego obrotu bonusem, czyli zagrania za całą jego kwotę. Często określony jest też minimalny kurs zakładu, minimalna liczba zdarzeń na kuponie, czas na wykonanie obrotu itp. 

Oddsmaker / odds compiler – zobacz: trader.

Outright Winner 

Zakład na zawodnika lub drużynę, która wygra cały turniej lub sezon. 

Parlay – zobacz: akumulator.

Payback  

Payback wyraża stosunek środków finansowych wpłaconych przez gracza do zysków wypracowanych z gry za te środki. Np. payback 120% wskazuje, że gracz osiągnął zysk 20% w stosunku do wpłaconych pieniędzy. Bukmacherzy monitorują wartość paybacku dla poszczególnych graczy i jeśli jest ona wysoka, często reagują nakładaniem indywidualnych limitów stawek. 

Payout  

Payout oznacza różnicę między kwotę stawki na dane wydarzenie a marżą bukmachera (100% – marża). Wraz ze wzrostem wartości payoutu oferta bukmachera staje się więc dla graczy bardziej atrakcyjna. Jeśli gracz znajdzie zestaw zakładów dotyczących 1 zdarzenia, dla których łącznie payout wyniesie powyżej 100%, uzyska surebet. 

Pewniak 

Pewniak, czyli pewny mecz, zdarzenie, które na 100% powinno wejść, a jego obstawienie według gracza nie niesie żadnego ryzyka. Pewniaki to zazwyczaj te typy, którym przypisany jest bardzo niski kurs, a więc poniżej 1.50 – często są to typy na wygraną silnych faworytów. Jednak pewniaki w rzeczywistości nie istnieją, a każdy zakład zawiera w sobie ryzyko przegranej. 

Podwójna szansa (podpórka)

Podwójna szansa to zakład, który umożliwia wytypowanie 2 z 3 możliwych wyników spotkania (np. wyniku meczu piłki nożnej). Przykładowo gracz może obstawić zakład na wynik meczu, typując 1X (wygrana gospodarzy lub remis), X2 (wygrana gości lub remis) lub 12 (wygrana gospodarzy lub remis). Kursy zakładów z podwójną szansą są zazwyczaj niskie. 

Poniżej/powyżej – zobacz: under/over.

Prawie surebet 

Prawie surebet działa podobnie jak surebet, z tą różnicą, że gracz kończy grę z niewielką stratą. Tę technikę gry stosuje się, gdy typer obstawi już pierwsze zdarzenie wybrane do surebetu, po czym nastąpią zmiany kursów. Warto wtedy wyszukać zdarzenie do prawie surebetu (np. przez porównywarkę kursów), które zabezpieczy nas przed całkowitą stratą. Takie zestawy zakładów wykorzystywane są też do obrotu bonusami. 

Program lojalnościowy 

Stała promocja bukmachera, w ramach której przyznaje on graczom punkty w zamian za wykonywanie określonych akcji, np. zawieranie zakładów, wpłatę depozytu czy nawet logowanie się na koncie. Po uzbieraniu konkretnej liczby punktów użytkownik może je wymienić na bonusy czy inne nagrody. Program lojalnościowy służy zatrzymaniu gracza u danego bukmachera i pobudzeniu go do aktywności w serwisie bukmacherskim. 

Progresja 

Progresja to sposób stawkowania całej serii zakładów, w którym wysokość stawki zakładu zależna jest od wyniku poprzedniego zakładu. Istnieje wiele progresywnych systemów stawkowania zakładów, a każdy określa, kiedy i o ile stawka jest zwiększana, a kiedy i o ile zmniejszana oraz kiedy następuje powrót do stawki początkowej. Ogólny podział mówi o progresji rosnącej, malejącej, z zabezpieczeniem i mieszanej, ale w jego ramach znajduje się wiele specyficznych systemów. Celem stosowania progresji jest zwiększenie szans na osiągnięcie zysku z gry, jednak systemy te są wysoce ryzykowne. 

Public bet  

Obstawiane przez wielu graczy wydarzenie sportowe, typu mecz FC Barcelona – Real Madryt. Dla takich spotkań bukmacherzy często mocno obniżają kursy, korzystając z ich ogromnej popularności. 

Punkty za kartki 

W zakładach bukmacherskich na piłkę nożną żółta kartka ma wartość 10 pkt., a czerwona 25 pkt. Bukmacherzy przyjmują zakłady na łączną liczbę punktów wynikającą z pokazanych w meczu kartek – są to zakłady typu under/over. 

Punter – zobacz: typer.

Push 

Zakład nierozstrzygnięty (np. kiedy postawiono zakład DNB, a mecz zakończył się remisem). Jeśli zakład jest nierozstrzygnięty, bukmacher wypłaca graczowi zwrot stawki. 

Regulamin bonusu  

Zasady określające sposób działania konkretnej promocji, czyli jakie są warunki przyznania bonusu, w jaki sposób musi zostać obrócony, aby środki mogły zostać wypłacone itp. Biorąc udział w promocji, gracz zgadza się na jej warunki regulaminowe, dlatego warto się z nimi uprzednio zapoznać. 

Regulamin bukmachera 

Dokument, który zawiera zasady, zgodnie z którymi realizowane są usługi danego bukmachera i na które gracz musi przystać podczas zakładania konta online. Znajdują się tu regulacje dotyczące np. rozliczania zakładów na poszczególne dyscypliny sportowe, możliwości anulowania przez operatora zakładu, który zawierał oczywisty błąd kursowy itd. 

ROI – zobacz: yield.

Ryzyko  

Prawdopodobieństwo straty środków finansowych postawionych na zakład (stawki zakładu). Ryzyko towarzyszy obstawianiu każdego zakładu, gdyż w praktyce każdy może być przegrany. Wartość ryzyka można wyliczyć – jest ona proporcjonalna do wysokości stawki zakładu i kursu na obstawiane zdarzenie.  

Selekcja 

Selekcja (typ bukmacherski) to wynik zdarzenia, który można obstawić. Na jednym kuponie można zamieścić 1 lub wiele selekcji. 

Scorecast 

Zakład łączony dotyczący jednego spotkania sportowego, na którym jako 1 typ obstawione zostają 2 zdarzenia. Najczęściej w piłce nożnej jest to zakład na strzelca pierwszego gola oraz dokładny wynik meczu (chodzi o regulaminowy czas gry). 

Sidebet 

Sidebet oznacza zakład poboczny, czyli zakład, który nie należy do zakładów głównych (do nich zaliczany jest zakład na zwycięzcę meczu, under/over, handicapy). Sidebet to np. zakład na wynik pierwszej połowy, na liczbę goli – nieparzyste/parzyste, H2H, BTTS itd.  

Singiel (solo) 

Singiel to zakład pojedynczy, czyli kupon zawierający zakład tylko na 1 zdarzenie. To najprostszy rodzaj zakładu, z którego wygrana równa jest iloczynowi kursu danego zdarzenia i stawki zakładu (pomniejszonej o podatek od gry 12%). 

Spalone konto 

Spalone konto to określenie na konto gracza, na które bukmacher nałożył wyjątkowo niskie limity stawek. W takiej sytuacji dalsza gra jest zupełnie nieopłacalna. 

Sporty wirtualne 

Gry komputerowe stanowiące symulację krótkich spotkań sportowych (np. tenisa, piłki nożnej itd.). Kolejne zdarzenia są w dużym stopniu losowe, gdyż generowane są na podstawie algorytmu komputerowego (który jednak uwzględnia przygotowane statystyki sportowe). Bukmacherzy udostępniają komputerowe animacje z takich rozgrywek i przyjmują na nie zakłady, najczęściej całodobowo. Jak obstawiać sporty wirtualne, piszemy tutaj.

Spread betting 

Zakłady na określony zakres wyników, czyli tzw. „linię”. W przeciwieństwie do zakładów na precyzyjny wynik (np. wygra”, wynik 0 – 1”), spread betting polega na wskazaniu przedziału wyników, np. powyżej/poniżej zdefiniowanej linii (zakłady under/over). 

Stawka (stake) 

Stawka to kwota pieniędzy, jaką gracz przeznacza na zawarcie zakładu. Typer musi określić wysokość stawki na etapie tworzenia kuponu. Im wyższa stawka, tym większa wygrana, jeśli zakład jest trafiony i większa strata, jeśli jest chybiony. Bukmacherzy określają jednak minimalną i maksymalną wysokość stawki zakładu, a wartości te zależą np. od sportu czy ligi. 

Stream (streaming)

Transmisja spotkań sportowych na żywo dostępna w Internecie. Niektórzy bukmacherzy udostępniają użytkownikom streaming meczów po spełnieniu określonych warunków (np. posiadanie depozytu na koncie) – sprawdź, który bukmacher posiada ofertę transmisji meczów.

Super Heinz  

120 zakładów zgrupowanych w 7 sekcjach, a dokładnie: 21 podwójnych, 35 potrójnych, 35 poczwórnych, 21 pięciozdarzeniowych, 7 sześciozdarzeniowych i 1 siedmiozdarzeniowy. 

Surebet (arbitraż) 

Surebet to technika obstawiania zdarzenia sportowego. Polega ona na wytypowaniu zdarzeń przeciwnych u różnych bukmacherów w taki sposób, by niezależnie od wyniku spotkania osiągnąć zysk. Przykładowo obstawiając mecz koszykówki, gracz typuje wygraną gospodarzy u jednego bukmachera i zwycięstwo gości u drugiego. Surebet stanowi więc zestaw zakładów, który pokrywa każdy możliwy wynik danego meczu. Kluczowe są przy tym umiejętności wyszukiwania odpowiednich kursów u różnych bukmacherów, właściwego dobierania stawek i zachowania jak najkrótszego odstępu czasowego pomiędzy zawieranymi zakładami. Gra surebetami jest dość ryzykowna – problemem mogą się okazać m.in. limity stawek czy zmiana kursów dokonana przez drugiego bukmachera, a nawet wycofanie możliwości obstawiania danego zdarzenia (zanim zdążymy obstawić uzupełniający typ). Surebety często wykorzystywane są do obrotu bonusów. 

Szybkie zakłady (szybkie rynki) 

Rodzaj zakładów na żywo, który polega na obstawianiu kolejnych wydarzeń w danym meczu. Rozliczenie zakładu następuje natychmiast po zaistnieniu typowanego wyniku (zakład wygrany) albo przeciwnego wyniku (zakład przegrany). Szybkie zakłady mogą dotyczyć np. tego, czy w ciągu następnych 60 sekund sędzia podyktuje rzut karny w meczu piłki nożnej lub kto zdobędzie kolejny punkt w meczu koszykówki. Tego typu gra umożliwia błyskawiczne obstawianie mnóstwa zakładów w czasie 1 spotkania. 

Taśma (tasiemiec) 

Zakład wielozdarzeniowy, inaczej akumulowany, na którym znajduje się bardzo dużo zdarzeń. Zdarzenia obstawiane na taśmie mają z reguły niskie kursy, a gra tasiemcami kojarzona jest z grą amatorską i rekreacyjną. 

Tilt   

Stan mentalny gracza, polegający na tym, że nie myśli on racjonalnie, tylko kieruje się emocjami. Termin zaczerpnięty z gry w pokera. 

Tipster  

Gracz, który nieodpłatnie lub za opłatą dzieli się z innymi graczami swoimi typami bukmacherskimi. 

Trader (oddsmaker, odds compiler) 

Trader to analityk bukmacherski, specjalista od wystawiania kursów bukmacherskich. Może też zajmować się monitoringiem kont graczy, ich skuteczności itp. 

Trixie 

Zakład składający się z 3 zakładów podwójnych i 1 potrójnego – w ten sposób uzyskuje się 4 zakłady na zwycięzcę i 8 typu each way. Stosowany głównie w wyścigach konnych, ale też np. w piłce nożnej czy tenisie. 

Totalizator 

Totalizator polega na tym, że gracze nie obstawiają zakładów przeciwko bukmacherowi, lecz przeciwko sobie nawzajem. Bukmacher pobiera od tego rodzaju zakładów określoną prowizję, a z pozostałej kwoty wypłaca wygrane tym graczom, którzy postawili poprawne zakłady. W Polsce totalizator dostępny jest jedynie u bukmachera Traf (zakłady na wyścigi konne). 

Tripel (trebel)

Kupon zawierający dokładnie 3 typy (AKO3). Żeby był wygrany, wszystkie 3 selekcje muszą być trafione. 

Typer (gracz, punter)  

Osoba, która obstawia zakłady bukmacherskie. 

Under/over (poniżej/powyżej) 

Zakład under/over oznacza zakład na wynik poniżej albo powyżej wskazanej wartości i może dotyczyć np. liczby goli czy punktów w meczu, kartek, rzutów rożnych itd. Dla meczów piłki nożnej najpopularniejszą linią jest under/over 2.5, czyli zakład under 2.5 oznacza typowanie, że w spotkaniu padną nie więcej niż 2 bramki (co obejmuje też wynik bezbramkowy), a zakład over 2.5 to wytypowanie 3 lub większej liczby goli w meczu. Najczęściej zakłady under/over dotyczą tylko regulaminowego czasu gry. 

Underdog (outsider) 

Jako underdoga czy outsidera określa się zawodnika albo drużynę, których szanse na wygraną w danym spotkaniu wydają się znacznie mniejsze niż ich przeciwnika (faworyta). Kursy wystawiane przez bukmacherów na wygraną underdoga są znacznie wyższe niż na faworyta.  

Valuebet 

Valuebet można przetłumaczyć jako wartościowy zakład, czyli taki, którego kurs wystawiony przez bukmachera jest wyższy niż to wynika z prawdopodobieństwa zajścia danego zdarzenia. Zakład z value to zakład, przy szacowaniu którego bukmacher popełnił błąd, dlatego gracz uzyskuje nad nim przewagę. Valuebety to zakłady, którymi gra jest opłacalna w długoterminowej perspektywie – poznaj szczegóły.

Void  

Void oznacza, że zakład został unieważniony ze względu na specjalne okoliczności, takie jak np. popełnienie błędu przez bukmachera. Zakład nie może więc być ani wygrany, ani przegrany. W takiej sytuacji bukmacher dokonuje zwrotu stawki na konto gracza – nawet jeśli dany gracz obstawił wynik, który się nie sprawdził. 

Yield (ROI) 

Yield oznacza stosunek zysku do zainwestowanej w grę sumy pieniędzy i wyrażany jest w wartościach procentowych. Jest to najważniejszy wskaźnik mówiący o skuteczności gracza. Wylicza się go ze wzoru: (suma zysków / suma stawek) * 100%. Poza terminem yield używane jest też pojęcie ROI (Return On Investment), które oznacza stopę zwrotu”. Współczynnik ROI oblicza się jako sumę wartości yield i 100%, czyli ROI 110% to inaczej 10% zysku z gry. Przyjmuje się, że najlepsi gracze utrzymują yield o wartości co najmniej 10%, czyli długoterminowo gra przynosi im minimum 10% zysku. 

Yankee  

11 zakładów obstawionych w 4 sekcjach, czyli 6 zakładów podwójnych, 4 potrójne i 1 poczwórny. 

Zakład akumulowany – zobacz: akumulator.

Zakład bez remisu – zobacz: DNB.

Zakład bez ryzyka – zobacz: cashback.

Zakład długoterminowy (outrights, future betting) 

Zakłady długoterminowe to zakłady dotyczące wydarzeń, których rozstrzygnięcie nastąpi za kilka tygodni czy miesięcy. Mogą one dotyczyć wydarzeń sportowych (np. kto wygra następny mundial) lub pozasportowych (np. kto zostanie wybrany na prezydenta USA, kto zagra następnego Bonda). Z kolei termin future betting dotyczy przede wszystkim rozstrzygnięć lig koszykówki, hokeja na lodzie, futbolu amerykańskiego i baseballa, gdzie kursy wystawiane są jeszcze przed startem sezonu. Więcej informacji w tym artykule.

Zakład live (na żywo) 

Zakłady live polegają na obstawianiu zdarzeń sportowych w czasie rozgrywania danego spotkania sportowego. Kursy zakładów live aktualizowane są w trakcie meczu w zależności od kolejnych akcji meczowych. Niektórzy bukmacherzy umożliwiają na swoich platformach oglądanie transmisji z przebiegu spotkania. Dowiedz się więcej o zakładach live.

Zakład na fragment meczu (period betting) 

Zakład, który dotyczy tylko wybranej części spotkania, czyli np. połowy (piłka nożna), kwarty (koszykówka), tercji (hokej na lodzie). Kursy są tu wyższe niż analogiczne kursy na wyniki całego meczu. 

Zakład pre-match (przedmeczowy) 

Zakład przyjmowany przed rozpoczęciem spotkania sportowego. 

Zakład specjalny 

Zakłady specjalne wykraczają poza standardową ofertę bukmachera. Mogą dotyczyć wydarzeń sportowych (np. transferów piłkarskich), politycznych (np. które państwo opuści UE jako pierwsze), rozrywkowych (np. wyniki Oscarów), pogodowych (np. czy w bieżącym roku odnotowany zostanie rekordowo wysoka temperatura) itp. Szczegóły tutaj.

Zakład systemowy (system blokowy, rozpis, maxikombi)  

Zakład systemowy to zakład wielozdarzeniowy, w którym (w przeciwieństwie do zakładu akumulowanego) nie wszystkie typy muszą być poprawne, aby kupon został rozliczony jako wygrany. Składa się on z kilku – kilkunastu kuponów, dlatego nie trafiając niektórych zdarzeń, nadal możliwa jest wygrana z pozostałych kuponów. Przykładowo w systemie 3/5 wygrana zostanie wypłacona przy trafieniu minimum 3 z 5 zdarzeń. Kwota wygranej zależy od liczby trafionych kuponów. Zakłady systemowe służą minimalizacji ryzyka przegranej, choć w razie trafienia wszystkich typowanych zdarzeń wygrana jest niższa niż gdyby zostały one obstawione na zakładzie akumulowanym. 

Zakład własny – zobacz: custom bet.

Zdarzenie dwudrogowe 

Zdarzenie dwudrogowe (dwutorowe) może mieć tylko 2 wyniki i zapisywane jest jako „12”. Dotyczy to np. meczów siatkówki, tenisa czy boksu. 

Zdarzenie przeciwne  

Zdarzenie przeciwne oznacza takie zdarzenie, które jest odwrotne do wskazanego wyniku i po dodaniu którego do pierwszego wyniku wyczerpane zostaną wszelkie możliwe rozstrzygnięcia. Np. w meczu piłki nożnej zdarzeniem przeciwnym do „remisu” jest „wygrana gospodarzy lub wygrana gości”. 

Zdarzenie trzydrogowe 

Zdarzenie trzydrogowe (trzytorowe) posiada 3 możliwe wyniki (głównie wygrana, przegrana, remis) i oznaczane jest jako 1X2. Przykładem może być wynik meczu piłki nożnej czy piłki ręcznej. 

Ziemniak  

Potoczne określenie na punkt naziemny bukmachera. 

Słownik bukmacherski – uwagi

Powyższy słownik bukmacherski jest bardzo rozbudowany, jeśli jednak brakuje Ci w nim jakichś terminów, koniecznie daj nam o tym znać przez formularz kontaktowy lub wiadomość e-mail. Jeśli uznamy tę propozycję za zasadną, na pewno uzupełnimy nasz słownik bukmacherski o brakujące pojęcia czy skróty bukmacherskie.

Słownik bukmacherski a gra w praktycePamiętaj też, że słownik bukmacherski zawiera jedynie podstawowe informacje na temat danego pojęcia. Dlatego w wielu przypadkach pod hasłem znajduje się link kierujący do artykułu, w którym np. dany rodzaj zakładu czy technika obstawiania opisane są znacznie bardziej szczegółowo. Zachęcamy do lektury – im większa jest wiedza bukmacherska gracza, tym większe szanse na zyskowne obstawianie zakładów w praktyce!