Dziś jest: 27 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Cash-out

Czym jest cash-out?

Pojęciem cash-out określamy taką sytuację, w której gracz po poprawnym wytypowaniu jednego lub więcej zdarzeń z kuponu AKO może zrealizować wypłatę wygranej, bez czekania na wynik pozostałych obstawionych zdarzeń. Oczywiście wypłacona wygrana będzie niższa niż gdyby wszystkie zdarzenia z kuponu zostały zakończone.

Czy cash-out dostępny jest u wszystkich bukmacherów?

Cash-out nie jest oferowany przez wszystkich bukmacherów i nie zawsze można z takiej opcji skorzystać. Nawet jeśli firma bukmacherska oferuje opcję cash-out, to niekoniecznie dostępna będzie ona zawsze i przez cały czas dla każdego obstawionego kuponu.

Którzy bukmacherzy posiadają w ofercie opcję cash-out?

Na naszej stronie znajdziesz listę legalnych bukmacherów w Polsce, spośród których wielu oferuje opcję zamknięcia kuponu przed czasem (cash-out). Aby dowiedzieć się które konkretnie są to firmy należy przejrzeć ich recenzje. Przykładowo, cash-out oferują: STS, Fortuna, BetFan i ETOTO.

Cash-out jest powszechnie stosowany za granicą, ale od pewnego czasu coraz częściej można z tej opcji skorzystać także u legalnych bukmacherów w Polsce. Na czym polega cash-out i kiedy warto po niego sięgnąć? Jak od strony technicznej wykonać cash-out? Czy cash-out jest opcją godną uwagi, czy lepiej trzymać się od niego z daleka? Praktyczne odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Cashout

Co to jest cash-out? 

Cash-out to najprościej mówiąc opcja wcześniejszego rozliczenia zakładu czy też odsprzedania” go. Najczęściej wykorzystywany jest wtedy, gdy obstawione spotkanie nie idzie po myśli gracza – jeśli skorzysta on z cash-outu, zminimalizuje ewentualne straty. Najprawdopodobniej nie odzyska dzięki temu posunięciu całej postawionej kwoty (choć i tak może się zdarzyć), ale przynajmniej jej znaczną część. Cash-out nie oznacza więc anulowania zakładu, gdyż to byłoby równoznaczne z prostym odebraniem całej postawionej stawki. W przypadku cash-outu pod uwagę brane są jednak też inne czynniki, przede wszystkim zmiany kursu bukmacherskiego. Dlatego też takie zagranie może zakończyć się zarówno wypłatą kwoty niższej od postawionej, ale też kwoty wyższej (zwłaszcza kiedy zamknięcie następuje w momencie, gdy aktualny wynik jest dla gracza korzystny). 

Warto też od razu wyjaśnić, że cash-out to zupełnie coś innego niż cashback. Te 2 pojęcia bywają bowiem nagminnie mylone przez początkujących graczy, a odnoszą się do zupełnie odrębnych spraw. Cashback jest rodzajem bonusu bukmacherskiego, który polega na zwrocie stawki zakładu (pomniejszonej o 12-procentowy podatek od gier) na konto użytkownika, jeśli zakład okaże się nietrafiony. Cash-out jest natomiast opcją umożliwiającą wykonanie pewnego rodzaju zagrania i to jej przyjrzymy się bliżej w tym artykule. 

Jak działa cash-out? 

Jeśli chodzi o cash-out podstawowym warunkiem jest to, by wszystkie pozycje z kuponu, które są już rozliczone, były trafione. Nawet jeden nietrafiony wynik na zakładzie akumulowanym przekreśla możliwość odsprzedania zakładu i w takiej sytuacji tracimy wszystko. 

Cashout - jak działaPo drugie, nawet jeśli bukmacher dopuszcza możliwość skorzystania z cash-outu, nie jest on dostępny w każdym zakładzie, a nawet nie w każdym momencie spotkania. To, czy opcja jest udostępniona, możesz na bieżąco sprawdzić na stronie firmy bukmacherskiej. W zakładzie przedmeczowym bukmacher może ją odblokować np. wtedy, gdy po pewnym czasie zostanie zmieniony kurs na dane spotkanie. Taka możliwość pojawia się również w meczach na żywo, ale wszystko zależy od kursów, wyniku meczu oraz co ważne czasu, jaki pozostał do końca rozgrywki. Przykładowo często bywa tak, że można zamknąć zakład na 20 minut przed jego zakończeniem, ale już nie po upływie kolejnych 10 minut. I przeciwnie, czasem opcja jest niedostępna, ale na skutek pewnych zmian, nagle się pojawia. 

Jak skorzystać z opcji cash-out? 

Jak w praktyce wygląda wcześniejsze zamknięcie zakładu? To zależy od procedury danego bukmachera. Zdarza się, że cash-out dostępny jest nawet w punktach naziemnych, jednak najczęściej korzystamy z niego online. Po zalogowaniu się na stronie internetowej bukmachera z reguły trzeba wejść w zakładkę dotyczącą postawionych kuponów i szukać przy danym zakładzie oznaczenia w stylu „cash-out” czy „wypłać”. Jeśli się ono wyświetla (i jesteśmy pewni swojej decyzji), wystarczy kliknąć przycisk, po czym na naszym koncie powinny pojawić się środki ze zwrotu.  Oczywiście może się zdarzyć, że cash-out nie zostanie zaakceptowany, bo np. w międzyczasie zmienił się kurs. Aby mieć pewność co do powodzenia dyspozycji, najlepiej sprawdzić historię typów, gdzie powinna znajdować się informacja o przebiegu danego zakładu. 

Niektórzy bukmacherzy zamieszczają w swoich serwisach szczegółowe instrukcje, które tłumaczą, jak krok po kroku dokonać wcześniejszego zamknięcia zakładu w ich serwisie bukmacherskim. 

Dla jakich rodzajów zakładów rozważać cash-out? 

Cashout - kontraKorzystanie z opcji cash-out jest najbardziej sensowne w przypadku zakładów wielokrotnych, czyli tzw. akumulatorów – taki zabieg powinien poprawić nam statystyki. To samo dotyczy zakładów przeciwnych, czyli grania kontry. W tym przypadku cash-out pozwoli szybko i niewielkim kosztem przerzucić pieniądze z pierwotnie wybranej opcji na tę, która w miarę klarowania się sytuacji w danym spotkaniu sportowym zaczyna wydawać się bardziej prawdopodobna (i zyskowna). 

W przypadku zakładów pojedynczych wcześniejsze rozliczenie zakładu również może okazać się opłacalne, jednak nie powinno być to rozwiązanie stosowane zbyt często. Wynika to z tego, że cash-out wiąże się z podwójną marżą bukmachera i tym samym niewielkimi zyskami typera. Dlatego grając w ten sposób notorycznie, wiele nie ugramy.

Kiedy cash-out może się opłacać? 

Jednak od czasu do czasu skorzystanie z opcji cash-out może co najmniej zminimalizować skalę porażki gracza. Na potrzebę dalszych wyjaśnień załóżmy, że przykładowo w meczu Borussii Dortmund z FC Köln obstawiasz wygraną Borussii. Rozważmy następujące scenariusze: 

  • Do końca meczu nie zostało dużo czasu, a Twoi faworyci przegrywają. Co więcej, nie zapowiada się, żeby zła passa miała się odwrócić. W takiej sytuacji zdecydowanie warto rozważyć odsprzedanie kuponu. 
  • Również w przypadku niepewnego remisu jest to kwestia do przemyślenia. Po pierwsze, może być tak, że remisowy wynik się utrzyma do końca spotkania i jeśli nie wycofasz postawionego zakładu, nic nie wygrasz. Natomiast jeśli w czasie trwania wyniku remisowego wykorzystasz cash-out, to odzyskasz więcej pieniędzy, niż gdybyś zamknął zakład dopiero wtedy, gdy Borussia straci już bramkę i zacznie przegrywać.  
  • Ale wcześniejsze rozliczenie zakładu możesz przeprowadzić nawet wtedy, gdy aktualny wynik meczu zapowiada Twoją wygraną. Choć typerzy nie decydują się na to zbyt często, mogą pojawić się przesłanki, że pozostawanie w grze jest zbyt ryzykowne. W takiej sytuacji i tak zarobisz na zakładzie, choć oczywiście mniej niż gdybyś doczekał do końca meczu, a Borussia odniosłaby zwycięstwo. 

Cashout - ratunek przy pomyłceJest jeszcze jeden przypadek, gdy cash-out może wybawić Cię z opresji. Otóż najzwyklejsza w świecie pomyłka, która zdarzyć się może nawet najlepszym. Przez nieuwagę możemy źle zaznaczyć opcję na kuponie czy w ogóle wejść nie w ten zakład, o który nam chodziło. W takiej sytuacji pozostaje liczyć na ślepy los, próbować zagrać jakąś kontrę lub właśnie odsprzedać kupon. Co prawda nie odzyskasz całej kwoty, ale przynajmniej oszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów. 

Cash-out – warto czy nie warto? 

Podsumowując, trzeba zauważyć, że opcja wcześniejszego zamknięcia zakładu jest szczególnie popularna wśród ostrożnych graczy i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z zakładami bukmacherskimi. Cash-out daje poczucie bezpieczeństwa, ale ma też swoje minusy. Przede wszystkim w ogólnym rozrachunku bukmacherzy na niej korzystają, gdyż zarabiają w ten sposób podwójną marżę, a jednocześnie minimalizują ryzyko dużej liczby wysokich wygranych. W końcu niejeden typer, który zbyt pochopnie odsprzedał kupon, „pluł” sobie później w brodę, powtarzając przysłowie: kto nie ryzykuje… Dlatego korzystajmy z cash-outu, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, bo jest to posunięcie nieodwracalne. 

Opcję cash-out posiadają w swojej ofercie legalni bukmacherzy w Polsce m.in. STS, Fortuna, Betfan, Etoto oraz PZBuk.