Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Wirtualne sporty 

Wirtualne sporty to wciąż dość nowa i bardzo rozwojowa gałąź bukmacherki, dlatego budzi zainteresowanie coraz większej liczby graczy. Czym są zakłady na sporty wirtualne, jak obstawiać je skutecznie i czy w ogóle można osiągać zyski, typując tę kategorię zakładów? Czy jest jakiś skuteczny system na sporty wirtualne i jak analizować wydarzenia, które nie dzieją się naprawdę? Czym różnią się od siebie sporty elektroniczne i sporty wirtualne? Poradnik z odpowiedziami na te i inne pytania dotyczące wirtualnych sportów znajdziesz poniżej. 

Wirtualne sporty - BetFan

Sporty wirtualne – co to jest? 

Sporty wirtualne dostępne w ofertach bukmacherów nie stanowią jakiejś nowej, osobnej dyscypliny sportowej. Tzw. virtualezdarzeniami generowanymi w sposób losowy przez program komputerowy, którego zadaniem jest stworzenie symulacji wydarzeń sportowych określonego sportu. Co to oznacza w praktyce? Od strony użytkownika wirtualne sporty to po prostu animacje, które pokazują pewne wydarzenia sportowe „wyliczone” przez algorytmy komputerowe. Oglądamy np. wizualizację meczu piłki nożnej, który nie jest rozgrywany przez prawdziwych zawodników (tylko animowanych), natomiast to, co się wydarzy na boisku, zależy wyłącznie od obliczeń systemu komputerowego.  

Wirtualne sporty przypominają nieco gry komputerowe, z tą różnicą, że my nie jesteśmy graczami – nie mamy wpływu np. na to, czy za chwilę padnie bramka lub będzie faul. Kolejne akcje meczu są w dużym stopniu przypadkowe, chociaż system bazuje też na konkretnych statystykach sportowych. To, jak dokładnie wyglądają wirtualne sporty, zależy od tego, jaka dyscyplina sportowa jest symulowana. Najczęściej w ofertach bukmacherów w Polsce dostępna jest wirtualna piłka nożna, koszykówka, tenis, żużel, wyścigi samochodowe, motocyklowe, kolarstwo, wyścigi koni i psów. Zdarzają się też bardziej egzotyczne sporty, jak np. wyścigi rydwanów. Poszczególne rozgrywki są bardzo krótkie – trwają 2 – 4 minuty (w zależności od sportu). Dlatego wirtualny sport typu piłka nożna czy tenis musi stanowić jakby skrót najważniejszych akcji meczu. Natomiast animacje przedstawiające wirtualne wyścigi, np. koni czy samochodów pokazują całą rywalizację na torze. Ich jakość zależy od dostawcy produktu, jednak postęp w tej dziedzinie robi wrażenie. 

Sporty wirtualne – zakłady bukmacherskie 

Na czym w takim razie polegają zakłady na sporty wirtualne? Oczywiście na obstawianiu tego, co wydarzy się podczas wirtualnej rozgrywki sportowej. Zasady typowania odwzorowują w ogromnym stopniu zwykłe zakłady bukmacherskie. Co prawda niektórzy gracze uważają, że obstawianie virtuali ma tak naprawdę niewiele wspólnego z zakładami bukmacherskimi i traktują je jak rodzaj loterii (zakłady na sporty wirtualne porównywane są często z grą na automatach). Nie jest to do końca trafne porównanie, choć znajduje się w nim ziarno prawdy. Element losowości jest w virtualach na pewno dużo większy niż w tradycyjnych zakładach sportowych (bo przecież i tam jest znaczący), ale Wirtualne sporty - statystyki w Etototo, co się wydarzy w wirtualnym meczu czy wyścigu, opiera się też o udostępnione typerom statystyki zawodników i/lub drużyn. Ich analiza powinna być podstawą podejmowanej przez gracza decyzji, tak samo jak w obstawianiu tradycyjnych sportów. Statystyki podawane są jednak na krótko przed rozpoczęciem spotkania – gracz ma tylko 2 czy 3 minuty na ich weryfikację i wybranie typów. Co oczywiste, jeśli chodzi o obstawianie sportów wirtualnych, nie możemy też w ich przypadku wesprzeć się własną wiedzą sportową czy analizami ekspertów. 

Poza tymi różnicami wszystko przebiega dość typowo: gracz zapoznaje się z podanymi statystykami, oferowanymi kursami na zdarzenia, a następnie obstawia wybrane selekcje. Zakłady na sporty wirtualne nie są przy tym tak bogate jak ich pierwowzory, ponieważ najczęściej można obstawić tylko najbardziej podstawowe typy. W zależności od dyscypliny sportowej należą do nich: zakłady na wynik 1X2 lub 12, wynik bez remisu, zwycięzcę meczu / seta / gema, handicap, under / over (liczba goli / gemów / punktów) czy dokładny wynik. W przypadku wyścigów koni lub psów z reguły można typować miejsce na mecie, kolejność 1-2, 1-2-3, TOP 2 czy TOP 3. Kiedy typy są wybrane, podajemy stawkę zakładu, zatwierdzamy kupon i czekamy na rozstrzygnięcie rywalizacji. Przyjmowanie zakładów zostaje zawieszone tuż przed rozpoczęciem rozgrywki, a chwilę po jej zakończeniu można już wnosić kolejne zakłady na sporty wirtualne. Warto zaznaczyć, że wirtualny sport jest dostępny u bukmacherów internetowych na okrągło – każdego dnia o dowolnej porze można wnosić zakłady, dlatego typer może długo nie przerywać gry. Całodobowa dostępność tego rodzaju zakładów jest oczywiście dużym plusem, jednak niesie też spore zagrożenia (zajmiemy się tym rozpatrując zalety i wady sportów wirtualnych). 

Sporty wirtualne – jak obstawiać skutecznie? 

Choć same rozgrywki virtuali są błyskawiczne a rynek zdarzeń wąski, obstawianie sportów wirtualnych wcale nie należy do łatwych. Gracz ma niewiele czasu na analizę statystyk, wyniki są w dużym stopniu losowe, a wszystko dzieje się w zawrotnym tempie. Z drugiej strony obstawianie sportów wirtualnych nie wiąże się z koniecznością posiadania dogłębnej wiedzy sportowej, co może być dla niektórych sporym plusem.  

Jaki jest więc sposób na wirtualne sporty? Można pokusić się o kilka sprawdzonych wskazówek. Przede wszystkim nie warto zaczynać od gry na pieniądze – można sporo stracić i na samym początku zniechęcić się do tej kategorii zakładów. Żeby dowiedzieć się, jak obstawiać sporty wirtualne, trzeba poznać zasadę ich działania – obserwując i wyciągając wnioski. Skoro to algorytmy decydują o tym, jakie wyniki przynoszą sporty wirtualne, systemy te trzeba jak najlepiej poznać i w miarę możliwości rozpracować. „Na tapetę” należy wziąć wybrany wirtualny sport u danego bukmachera i Wirtualne sporty - analizaspisywać wszystko, co może mieć znaczenie: zakłady, typy, kursy, wyniki, czyli wszelkie istotne dane historyczne. Ręczne spisywanie danych będzie oczywiście czasochłonne, zwłaszcza, że zależy nam na dużej bazie danych (im więcej danych, tym większe prawdopodobieństwo odkrycia jakichś zależności), można jednak wesprzeć się specjalnym programem do pobierania i przetwarzania informacji.  

Dysponując większą bazą danych (np. z kilku czy kilkunastu dni), można po pierwsze porównywać wysokość kursów z wynikami rozgrywek. Po drugie trzeba szukać innych zależności, szczególnie pomiędzy nazwą zawodników czy drużyny a ich stałą siłą gry. Załóżmy, że chcemy rozpracować sporty wirtualne u bukmachera X – np. na piłkę nożną. Sprawdzamy więc, ile przeciętnie goli zaliczają, a ile tracą w meczach poszczególne zespoły i na tej podstawie szacujemy ich siłę. Niestety nie zawsze uda się dojść do sensownych wniosków. Trzeba uwzględnić możliwość, że ten parametr może być jednak zmienny, co oczywiście będzie ogromnym utrudnieniem dla rozpracowania algorytmu. Podczas takiej analizy można też mieć szczęście i odkryć jakąś lukę w algorytmie, choć nie zdarza się to zbyt często. Jednak jeśli analiza nasuwa konkretne wnioski, które są potwierdzane przez kolejne rozgrywki, można zacząć obstawiać wirtualne sporty na serio i zacząć odnosić sukcesy. Szczególnie na początku zalecamy mimo wszystko niezbyt wysokie stawki. 

Sporty wirtualne – jak grać? Może rekreacyjnie?

Powyższe wskazówki mogą być mocno zniechęcające dla osób, które nie mają czasu czy ochoty na tak zaawansowane analizy i zabawę w łamanie algorytmów. Czy w ich przypadku wirtualne sporty zupełnie odpadają? Zdecydowanie nie! Pamiętajmy, że zakłady na sporty wirtualne mogą stanowić po prostu dobrą rozrywkę, w której nie chodzi o zyski, a o ciekawie spędzony czas. W zasadzie virtuale najlepiej sprawdzają się właśnie w przypadku gry rekreacyjnej. Szybkie tempo akcji i duża losowość kolejnych zdarzeń sportowych gwarantują sporo adrenaliny. Dopóki gramy bezpiecznie, stawiając kwoty, które możemy bez problemu stracić, wystarczy liczyć na szybkie szacunki, intuicję czy zwyczajnie łut szczęścia. 

Bonusy na wirtualne sporty 

Wirtualne sporty - bonusy w BetFanZarówno, kiedy gramy czysto rekreacyjnie, jak wtedy, gdy chcemy testować, jak zyskownie obstawiać sporty wirtualne, zakłady bukmacherskie na virtuale warto stawiać przy wykorzystaniu dostępnych bonusów bukmacherskich. W ostatnim czasie bonusy na wirtualny sport pojawiają się w ofertach bukmacherów dość często i przyjmują różne formy. Obecnie na virtuale oferowane są nawet bonusy powitalne, czyli takie bonusy, które dedykowane są użytkownikom w zamian za rejestrację konta w serwisie bukmacherskim. Obok nich dostępne też bywają bonusy przeznaczone dla już zarejestrowanych graczy. Znajdziemy wśród nich zarówno tak pożądane przez graczy freebety, czyli zupełnie darmowe środki na grę czy promocje typu cashback (zwrot środków w przypadku obstawienia nietrafionego zakładu). Popularne są też bonusy od depozytu (zwiększenie wartości wpłaty gracza), zwiększenie wygranej z trafionego kuponu czy tzw. gra bez podatku.  

Warunkiem w przypadku tych wszystkich bonusów jest to, by zakłady stawiane były za środki depozytowe i/lub bonusowe na wirtualne sporty. Najczęściej bonusy tego rodzaju dostępne są w kanałach online bukmacherów, jednak zdarzają się też promocje na virtuale oferowane w punktach naziemnych. W każdym razie warto wykorzystywać takie okazje (w szczególności dotyczy to wszelkich freebetów), dzięki którym możemy obstawiać sporty wirtualne i zdobywać doświadczenie na tym polu, nie ryzykując własnym kapitałem. 

System na sporty wirtualne 

Gracze poszukują czasem odpowiedzi na pytanie, czy jest jakiś specjalny, niezawodny system na sporty wirtualne. Niestety, podobnie jak w przypadku zakładów bukmacherskich w ogóle, tak i w przypadku wirtualnych sportów nie istnieje system gry, który zagwarantuje nam uzyskanie wygranej. Oczywiście typerzy korzystają z rozmaitych systemów stawkowania, które mogą zwiększać szanse na osiągnięcie zysku, jednak w praktyce ich skuteczność jest bardzo różna. Co więcej, niektóre z nich mogą wręcz zwiększać ryzyko dużych przegranych (systemy progresywne), dlatego trzeba je stosować tylko w przemyślany sposób. Stosując progresję, zaczynamy gonić za stratami, a ich odrabianie często przynosi przeciwny skutek i może skończyć się ogromną przegraną. Dlatego niezależnie od tego, czy korzystamy z jakiegoś systemu bukmacherskiego, czy nie, najważniejsze na pewno jest to, by trzymać się ustalonego budżetu (np. w perspektywie dziennej) i nie ulegać emocjom, które podczas obstawiania sportów wirtualnych mogą być naprawdę silne.  

Poza zagadnieniem dotyczącym tego, jakie są metody na stawkowanie zakładów na wirtualne sporty, pozostaje jeszcze kwestia sposobów doboru zdarzeń, ale i tu nie mamy dobrych wieści. Nie ma uniwersalnego sposobu, żeby trafnie dobierać typy na sporty wirtualne. Oczywiście można go szukać na własną rękę w oparciu o omówione już analizy, ale to wymaga sporo czasu i wysiłku. 

Wirtualne sporty – plusy 

Wirtualne sporty nadal są dla wielu graczy tematem nowym, a część z nich z góry je skreśla, choć ani razu nie spróbowali grać na virtuale. Jednak pomimo tego, że sporty wirtualne pod wieloma względami nigdy nie dorównają rywalizacji prawdziwych zawodników (ludzi czy zwierząt), nie można nie dostrzec ich kilku zalet. Jeśli chodzi o zakłady na sporty wirtualne, jednym z największych walorów virtuali jest ich całodobowa i całoroczna dostępność. Czasem mamy ochotę poobstawiać, ale w naszych ulubionych sportach nic się akurat nie dzieje – wtedy dobrą alternatywą mogą okazać się sporty wirtualne. Piłka nożna i inne popularne dyscypliny sportowe są tu uprzywilejowane – ich fani podczas martwego okresu mogą poratować się właśnie ich wirtualną wersją. A z drugiej strony czasem dobra zabawa polega przecież na spróbowaniu czegoś nowego. 

Wirtualne sporty - transmisje w FortunieI tu wirtualne sporty znów punktują – szybka akcja bez przydługich, nudnych okresów, kiedy nic się nie dzieje, może zapewnić dużo emocji. Gracze muszą szybko podejmować decyzje co do typów i stawek (podobnie jak w zakładach na żywo), a rozstrzygnięcia rozgrywek następują w błyskawicznym tempie. Dzięki temu możemy obstawić niewyobrażalną w przypadku tradycyjnych sportów liczbę zakładów w ciągu 1 dnia – oglądając przy tym ich przebieg. Kolejną zaletą jest właśnie to, że wirtualne sporty zawsze są „transmitowane” na żywo i możemy je śledzić na bieżąco. W przypadku prawdziwych meczów transmisje dostępne są z reguły dla najbardziej popularnych wydarzeń sportowych, a wizualizacje graficzne także nie dotyczą wszystkich spotkań. Wyliczając dalej, ogarnięcie zasad virtuali jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż to jest w przypadku ich realnych odpowiedników. Plusem dla wielu osób jest też fakt, że na otrzymanie wygranej nie trzeba długo czekać – pojawia się na koncie zaraz po rozstrzygnięciu króciutkiego spotkania. 

I jeszcze jedna kwestia, dotycząca wyścigów psów, które ma w ofercie virtuali niemal każdy działający w Polsce bukmacher. Sporty wirtualne dają graczom przebywającym w kraju jedyną legalną możliwość obstawiania gonitw chartów (animowanych rzecz jasna), ponieważ zakłady na prawdziwe wyścigi psów są u nas zakazane. Wirtualne sporty są przy tym wyjątkowo humanitarne – nie można oskarżyć nikogo o męczenie zwierząt (a takie argumenty pojawiają się czasem nie tylko w kontekście gonitw psów, ale też koni). Pod tym względem gracze mogą obstawiać zakłady na sporty wirtualne z czystym sumieniem. 

Wirtualne sporty – minusy 

Jednak jeśli chodzi o wirtualne sporty, opinie graczy wskazują też na ciemne strony ich typowania. Zalety virtuali są przewrotne i dla niektórych mogą okazać się tak naprawdę wadami. Całodobowa dostępność i szybkie tempo rozgrywek mogą być przede wszystkim uzależniające. Obstawianie jednej gry za drugą może mieć podobne efekty, jak gra na jednorękim bandycie – trudno jest przestać, nawet jeśli sporo tracimy. Poza tym nie ukrywajmy, że mała ilość czasu na analizę statystyk i poprzednich wyników nie sprzyja trafnemu typowaniu, a nie ma możliwości wsparcia się zewnętrznymi analizami czy eksperckimi typami.  

Sama oferta na wirtualne sporty jest też znacznie uboższa od tej na zwykłe sporty, jeśli chodzi o dostępne dyscypliny sportowe czy rynek zdarzeń. Nie można też pominąć kwestii związanych z zyskami z gry. Kursy na wirtualne sporty nie są co prawda złe, jednak bukmacherzy najczęściej narzucają na wirtualne sporty wyższą marżę niż na pozostałe wydarzenia w swojej ofercie. Graczy przyzwyczajonych do typowania prawdziwego sportu może też mierzić sam przedmiot virtuali. Obstawianie sportów wirtualnych sprowadza się ostatecznie do walki z bezdusznym algorytmem komputerowym, a to nie będzie pasowało każdemu. 

Wirtualne sporty a e-sporty 

Na koniec słówko wyjaśnienia. Choć zdarza się to coraz rzadziej, wirtualne sporty bywają mylone ze sportami elektronicznymi. Są to jednak dwie zupełnie różne sprawy. E-sporty polegają na rywalizacji zawodników czy drużyn, które grają w gry komputerowe, takie jak np. Counter-Strike, Dota2, League of Legends itd. Jeśli typujemy wyniki meczu e-sportowego, obstawiamy realne wydarzenie, w którym udział biorą prawdziwi zawodnicy, a wyniki zależą w dużej mierze od ich umiejętności, aktualnej formy itd. Same zawody trwają też dość długo, kilkadziesiąt minut lub nawet więcej, a bukmacherzy przyjmują często zakłady zarówno w trybie przedmeczowym, jak i na żywo, oferując szerokie rynki zdarzeń. 

Bezdyskusyjnie więc e-sporty mają znacznie więcej wspólnego z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi niż sporty wirtualne, a za jakiś czas nikogo pewnie nie będzie już dziwić, że e-sport to po prostu jedna z dyscyplin sportowych. Tak samo typowanie wyników rywalizacji e-sportowej nie różni się specjalnie od typowania tego, co wydarzy się np. w meczu piłki nożnej, podczas gdy obstawianie sportów wirtualnych, jak pokazaliśmy, ma w dużym stopniu inną specyfikę.