Zakłady długoterminowe 

Zakłady długoterminowe to obok zakładów przedmeczowych i zakładów stawianych na żywo jeszcze jedna możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich. Co prawda zakłady długoterminowe są znacznie słabiej znane większości graczy i rzadziej przez nich obstawiane, ale trzeba wiedzieć, że często towarzyszą im naprawdę wysokie kursy, dlatego stanowią okazję do imponujących wygranych. Na czym polega specyfika zakładów bukmacherskich tego typu, kiedy warto je stawiać i na co trzeba uważać, wyjaśniamy w tym artykule. 

Zakłady długoterminowe

Zakłady długoterminowe – co to takiego? 

Zakłady bukmacherskie długoterminowe nazywane są z języka angielskiego także zakładami outrights” lub „future betting”. Podobnie jak w przypadku zakładów przedmeczowych (pre-match) zadaniem graczy jest tu obstawienie wyniku wydarzeń, które odbędą się dopiero za jakiś czas, a nie jak to jest z zakładami na żywo (live) w rozgrywanym aktualnie spotkaniu sportowym. Jednak podstawowa różnica między zakładami przedmeczowymi a długoterminowymi dotyczy właśnie kwestii czasu. Typowe zakłady pre-match dotyczą meczów, które odbędą się za kilka dni czy tego samego dnia, w którym obstawiamy. Natomiast zakłady długoterminowe bukmacherzy przyjmują znacznie wcześniej – w skrajnych przypadkach może chodzić nawet o okres wielu lat. Najczęściej jednak zakłady tego rodzaju stawiane są na wydarzenia, które odbędą się za kilka czy kilkanaście miesięcy. 

Zakłady długoterminowe – rodzaje zdarzeń sportowych 

Na początek przyjrzyjmy się, jak wyglądają zakłady długoterminowe na sport. Ponieważ zakłady te są przyjmowane z bardzo dużym wyprzedzeniem, nie dotyczą raczej konkretnych meczów, lecz finalnych rozstrzygnięć w różnego typu rozgrywkach, ligach bądź innych cieszących się dużą popularnością wydarzeniach sportowych. Co oczywiste, bardzo często zakłady długoterminowe to zakłady na zwycięzcę wybranego turnieju (np. Mistrzostw Świata w piłce nożnej czy Pucharu Świata w skokach narciarskich).

Bukmacherzy przyjmują też zakłady typu H2H, w których można typować, jaki zawodnik lub zespół uczestniczący w rozgrywkach zajmie w nich ostatecznie wyższą pozycję (np. czy w Wibledonie lepsze miejsce wywalczy Roger Federer czy Novak Đoković). Najczęściej zakłady długoterminowe H2H pojawiają się dla wydarzeń rozgrywanych w ramach sportów indywidualnych, ale mogą być też wystawiane np. dla turniejów piłki nożnej.  

Zakłady długoterminowe - najlepszy strzelecPopularne są też zakłady na króla strzelców danej imprezy. Jest to stały punkt ofert na ważniejsze turnieje piłki nożnej, choć bukmacherzy wystawiają takie propozycje zakładów także w przypadku np. piłki ręcznej czy hokeja na lodzie (np. zakład o to, czy Arkadiusz Moryto ponownie zostanie królem strzelców Superligi polskiej w piłce ręcznej mężczyzn).

Inną ciekawą opcją są zakłady typu Top, gdzie bukmacherzy podają określoną liczbę, np. Top 3. Chodzi tu o to, by gracz wskazał, jaki zespół czy zawodnik znajdzie się w gronie najlepszych w danym turnieju, np. w najlepszej trójce. Można też podejść do tematu od drugiej strony, czyli obstawiać, którzy uczestnicy turnieju zajmą ostatnie miejsca i spadną do niższej ligi. Są to zakłady na spadkowiczów, które pojawiają się przeważnie w ofertach na piłkę nożną.  

Oczywiście jest to tylko zestawienie najpopularniejszych rodzajów zakładów długoterminowych, ponieważ dla najbardziej atrakcyjnych wydarzeń sportowych w niektórych ofertach bukmacherskich można znaleźć jeszcze więcej interesujących typów. Poza tym, choć największy wybór zakładów mają w Polsce fani piłki nożnej i innych dość popularnych dyscyplin sportowych, to bukmacherzy oferują zakłady tego typu także np. na żużel, kolarstwo czy rzutki. 

Zakłady długoterminowe pozasportowe 

Kolejna kwestia jest taka, że bukmacherzy przyjmują zakłady długoterminowe nie tylko na zdarzenia sportowe. Pierwszą kategorią zakładów niezwiązanych ze sportem są zakłady na politykę i to zarówno na wydarzenia z rodzimego „podwórka, jak i z innych części świata. Jednym z najczęściej spotykanych zakładów jest zakład na to, kto wygra wybory (prezydenckie, parlamentarne, wybory na burmistrza itp.) – oczywiście takie, które będą miały miejsce w dalszej przyszłości. W związku z tym kursy na poszczególne typy są tu często bardzo wysokie, choć oczywiście trafienie zakładu to nie lada sztuka. Ale gracze mają też szanse obstawiać inne zdarzenia o charakterze politycznym, np. które państwo najszybciej opuści Unię Europejską albo czy Korea Północna i Południowa zjednoczą się jako jedno państwo przykładowo przed upływem najbliższych 3 lat. 

Zakłady długoterminowe - BetFanZakłady długoterminowe przyjmowane są także na wydarzenia związane ze światem rozrywki i kultury. Klasyką są zakłady na to, kto otrzyma Oscara, nagrodę Grammy czy wygra Eurowizję. Oczywiście, ponieważ rozmawiamy o zakładach długoterminowych, proponowane przez bukmacherów typy wystawiane mogą być jeszcze przed ogłoszeniem wszystkich nominacji. Jednak ryzyko, że ostateczny zwycięzca konkursu nie znajdzie się wśród wystawionych typów, jest na szczęście niewielkie. 

Poza tym niektórzy bukmacherzy oferują zakłady długoterminowe również na wydarzenia dotyczące gospodarki, ekonomii, społeczeństwa, nauki czy pogody. Jeśli przykładowo podczas świąt Wielkanocy masz silne przeczucie, że w Wigilię tego roku spadnie śnieg, całkiem możliwe, że u któregoś z bukmacherów będziesz mógł obstawić odpowiedni zakład. 

Zakłady długoterminowe = zakłady specjalne? 

Zakłady długoterminowe przez wiele osób utożsamiane są z zakładami specjalnymi, jednak nie można między nimi postawić znaku równości. Zakłady specjalne to właśnie wymienione w poprzednim rozdziale zakłady na wydarzenia pozasportowe albo też zakłady sportowe, ale nie dotyczące konkretnego meczu (czyli choćby na zwycięzcę całego turnieju). Jednak zwróćmy uwagę, że nie wszystkie zakłady specjalne dotyczą zdarzeń mocno oddalonych w czasie, a wtedy zaliczyć je należy do oferty pre-match bukmachera. Ma to swoje konsekwencje. Kwestia czasu, jaki pozostał do rozstrzygnięcia zakładu, ma bowiem przełożenie na wystawiane kursy bukmacherskie, które właśnie dla zakładów długoterminowych są często bardzo atrakcyjne. Sprawdźmy więc teraz, jakie są zalety i wady oferty zakładów tego typu. 

Zakłady długoterminowe – zalety i wady 

Zalety 

Wspomniane przed chwilą kursy bukmacherskie to bardzo ważny element oferty bukmachera i jeśli chodzi o zakłady długoterminowe – jeden z ich największych, jeśli nie największy, plus. Skoro obstawiamy wydarzenie, które jest bardzo oddalone w czasie, brakuje nam wielu danych do poprawnego wytypowania jego wyniku. Obniża to oczywiście teoretycznie szanse na trafienie zakładu, ale z drugiej strony wiąże się z wysokimi kursami. Z kolei atrakcyjne kursy pozwalają na odnoszenie dużych wygranych, nawet jeśli stawka zakładu jest dość niska. Mając jakieś przewidywania czy przeczucia, spokojnie można zaryzykować niezbyt dużą kwotę, gdyż taki zakład o wysokim kursie albo przyniesie niewielką stratę albo pokaźną wygraną. 

Ale na tym nie kończą się dobre strony obstawiania zakładów z oferty outrights. Zakłady długoterminowe cechuje też duża stabilność oraz tworzenie przestrzeni do skutecznego reagowania na kolejne wydarzenia np. danego turnieju sportowego. Pierwsza cecha dotyczy np. obstawiania faworytów. Jeśli w jakimś wydarzeniu typujemy wygraną czy zajęcie jednego z pierwszych miejsc przez tzw. pewniaka, najprawdopodobniej zakład będzie trafiony. O ile pojedyncze mecze mogą nie wyjść nawet najlepszym, o tyle słabe występy w całym turnieju są bardzo mało prawdopodobne. Przypadek, który może zadecydować o wyniku 1 meczu, ma dużo mniejsze szanse, by wpłynąć na wynik całego turnieju.  

Zakłady długoterminowe - kontrola typuKolejna kwestia to naprawdę spora kontrola gracza nad obstawionym typem. Zakłady długoterminowe dają typerowi ponadprzeciętną przestrzeń do reagowania na kolejne akcje znaczące dla obstawianego wydarzenia. Cecha ta dotyczy przypadku, kiedy w miarę rozwoju sytuacji obserwujemy, że obstawiony typ nie do końca lub w ogóle się nie sprawdza. Wtedy gracz może sięgnąć np. po grę kontrą, skorzystać z cash-outu itp., tak by aby mimo wszystko uzyskać jakąś wygraną lub przynajmniej zminimalizować straty. Ma przy tym nie tylko dużo możliwości do wykorzystania, ale też znacznie więcej czasu niż w przypadku zakładów przedmeczowych, czy tym bardziej zakładów stawianych na żywo. 

Poza tymi „twardymi argumentami warto też wspomnieć, że zakłady długoterminowe mogą stanowić ciekawą odmianę od gry pre-match i na żywo. Tego typu zakłady świetnie nadają się do celów rozrywkowych, np. zagorzali kibice mogą obstawiać wygraną swojej drużyny przed rozpoczęciem danego turnieju, co dodatkowo podkręci emocje. 

Wady 

Jednak, tak jak każdy rodzaj obstawiania, również zakłady bukmacherskie długoterminowe mają swoje wady. Jak już było powiedziane, typowanie wyników tego, co wydarzy się za kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat nie jest proste. W skrajnych przypadkach taka gra może mieć więcej wspólnego z loterią (np. jeśli obstawiamy wynik wyborów politycznych za 4 lata) niż z obstawianiem opartym o rzetelne analizy przedmiotu zakładów. Pomiędzy chwilą, kiedy zawieramy zakład, a momentem jego rozstrzygnięcia, może zdarzyć się multum rzeczy, których nie przewidzieliśmy, a które zmienią losy całego wydarzenia. W pewnym sensie nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Stawiając zakład dowolnego rodzaju, musimy się liczyć z tym, że może stać się coś, co pokrzyżuje nam plany – jeśli chodzi o zakłady długoterminowe takich akcji i czynników jest po prostu znacznie, znacznie więcej. 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że przeznaczając część swojego budżetu na zakłady długoterminowe, nie zobaczymy wygranej zbyt szybko. W tym przypadku trzeba więc liczyć się z zamrożeniem swoich środków finansowych na długi czas, dlatego na pewno nie jest to sposób gry dla niecierpliwych. 

Jak obstawiać zakłady długoterminowe? 

Jak widać, zakłady bukmacherskie długoterminowe mają więcej zalet niż wad, a na polskim rynku obserwowalny jest wzrost zainteresowania obstawianiem tego rodzaju. Jednak za wyjątkiem tzw. gry czysto rekreacyjnej, kiedy to po prostu chcemy mieć dobrą zabawę z wytypowania wydarzenia, które odbędzie się w odległej przyszłości, warto mieć na uwadze pewne kluczowe zasady. Po pierwsze zakłady długoterminowe tak jak wszystkie inne powinny być poprzedzone zaawansowaną analizą wielu czynników. Jeśli obstawiamy zwycięzcę turnieju, musimy wiedzieć, jaka jest forma zawodników i zespołów biorących w nim udział, jaki jest aktualny układ sił, historia ostatnich spotkań uczestników turnieju itp. Takie analizy są dużo bardziej skomplikowane niż te prowadzone przed pojedynczym meczem, bo i danych jest zdecydowanie więcej. Po drugie trzeba pamiętać, że analizowane czynniki w przypadku odległych czasowo wydarzeń mogą się szybko zdezaktualizować i wziąć to pod uwagę, ustalając stawkę zakładu.  

Zastanawiając się, jak obstawiać zakłady długoterminowe, warto też zauważyć, że gra na tzw. pewniaków choć jest dość bezpieczna, raczej nie przyniesie dużego zysku. Kursy są tu mimo wszystko zbyt niskie, by to się mogło opłacać (zwłaszcza, że zamrażamy pieniądze na dłuższy czas). Często sprawdza się natomiast obstawianie typów zwanych underdogami. Są to takie Zakłady długoterminowe - gra na underdogizespoły (lub zawodnicy), które są słabsze od faworytów, jednak istnieją przesłanki, że mogą osiągnąć wysokie miejsce w rywalizacji. Polecanym rynkiem jest w tym przypadku zakład typu Top, czyli na najlepszych np. 5 zespołów turnieju. Słabszy, ale dobrze rokujący zespół (zawodnik) ma niemałe szanse, by znaleźć się w tym elitarnym gronie, a kurs na niego powinien gwarantować dość wysoką wygraną. 

Jak znaleźć zakłady długoterminowe w ofercie bukmachera? 

Dla zakładów przedmeczowych i zakładów na żywo bukmacherzy tworzą na swoich stronach internetowych osobne zakładki, a najważniejsze propozycje prezentują w eksponowanych miejscach serwisu. Natomiast zakłady długoterminowe są bardziej ukryte i z reguły nie znajdziemy podstrony z samymi zakładami długoterminowymi. Najczęściej, żeby znaleźć zakłady sportowe tego typu, musimy ich szukać w ofercie zakładów na konkretną ligę albo turniej. Czyli po wejściu w odnośnik do zakładów np. na Ligę Mistrzów w piłce ręcznej możemy zobaczyć ofertę na poszczególne mecze, ale też osobną sekcję z zakładami typu Liga Mistrzów – zwycięzca, Liga Mistrzów – klasyfikacja końcowa itp. Okazuje się więc, że na stronie z zakładami na dane wydarzenie znajdują się nie tylko zakłady przedmeczowe, ale też zakłady długoterminowe, choć te ostatnie są jakby na drugim planie. 

Warto też wiedzieć, że niektórzy bukmacherzy tworzą na liście kategorii zakładów odrębne pozycje, gdzie gromadzą wyłącznie zakłady długoterminowe na dane wydarzenie czy sport, nazywając je np. Piłka nożna – specjalne czy PGE Ekstraliga – Zakłady sezonowe. Czasem trzeba więc po prostu dobrze się przyjrzeć stronie bukmacherskiej, żeby zrozumieć zasadę, według jakiej rozmieszczono na niej zakłady długoterminowe na sport. 

Jeśli natomiast chodzi o zakłady bukmacherskie długoterminowe na wydarzenia pozasportowe, bukmacherzy umieszczają je na swoich stronach pod hasłami takimi jak: „rozrywka, „polityka czy „zakłady specjalne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie takich kategorii na liście dostępnych dyscyplin, ale bukmacherzy z bardziej rozwiniętą ofertą zakładów tego typu mają osobną podstronę z zakładami na wydarzenia o charakterze pozasportowym.