Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Zakłady specjalne u bukmachera

Zakłady bukmacherskie dotyczą przede wszystkim wydarzeń sportowych, a u bukmacherów można z reguły typować wyniki rywalizacji toczących się w ramach kilkudziesięciu dyscyplin sportowych. Jednak zakłady na sport to nie wszystko – bukmacherzy posiadają w swojej ofercie także zakłady na to, co wydarzy się w innych dziedzinach życia, takich jak np. polityka, rozrywka, finanse czy meteorologia. Niektóre kategorie zakładów mogą być szczególnie interesujące dla kobiet, jednak de facto zakłady specjalne to rozrywka, która może przypaść do gustu każdemu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na czym polegają zakłady specjalne, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zakłady specjalne

Zakłady specjalne – co to? 

Zakłady specjalne są rodzajem zakładów bukmacherskich, a wyróżnia je właśnie przedmiot typowania. Jeszcze nie tak dawno zakłady specjalne dotyczyły przede wszystkim wydarzeń politycznych, szczególnie często chodziło o wynik najbliższych wyborów – prezydenckich czy parlamentarnych i to nie tylko w Polsce. Jednak coraz bardziej zauważalny staje się trend rozwijania i poszerzania oferty na zakłady specjalne, a niektóre propozycje są naprawdę zaskakujące.

Standardem stało się już, że bukmacherzy przyjmują zakłady bukmacherskie na wyniki najbardziej prestiżowych konkursów związanych z kulturą i/lub nauką, jak Nagrody Nobla, Oscary, Nagrody Grammy itp. Jednak zakłady specjalne na wyniki telewizyjnych show typu Taniec z gwiazdami”, Mam Talent” czy Top Model” także są już na porządku dziennym. Gracze pytani są też o przewidywanie co do losów bohaterów najpopularniejszych seriali oraz tego, co wydarzy się w realnym życiu gwiazd i celebrytów. Do tego dochodzi mnóstwo innych zagadnień związanych z życiem współczesnego społeczeństwa, począwszy od pogody w najbliższym miesiącu po rozwój lotów kosmicznych w kolejnych latach.  

Warto zauważyć, że tego typu zakłady bukmacherskie mogą być szczególnie interesujące dla kobiet. Kobiety są w mniejszości, jeśli chodzi o graczy obstawiających zakłady bukmacherskie, ponieważ wiele z nich niespecjalnie interesuje się sportem. Z kolei tematy z obszaru kultury i rozrywki są ważne dla wielu kobiet i często to właśnie one mogą mieć większe szanse na poprawne wytypowanie zakładów specjalnych niż mężczyźni. 

Zakłady specjalne – przykłady

Poniżej podajemy przykłady zakładów specjalnych zaczerpnięte ze stron legalnych bukmacherów w Polsce: 

  • polityka: Władimir Putin zrezygnuje z funkcji prezydenta Rosji 2021, tak: 25,00, nie: brak zakładu (Fortuna), 
  • film: Podczas filmu Indiana Jones wpadnie do siedliska węży i użyje stwierdzenia: Why did it have to be snakes?, tak: 1,50, nie: brak zakładu (LVBet), 
  • muzyka: Nagrody Grammy – Piosenka Roku, Cardigan 2,10, Black Parade 4,00, Don’t Start Now 4,25, Everything I Wanted 8,00, I Cant Breathe 12,00, If The World Was Ending 17,00, The Box 18,00 (Etoto), 
  • showbiznes: Czy Ewa Chodakowska urodzi dziecko w 2021 roku?, tak: 10,00, nie: 1,01 (BetFan), 
  • ekonomia: Cena ropy BRENT wzrośnie powyżej 100 USD za baryłkę według strony money.pl, tak: 7,00, nie: brak zakładów (Fortuna), 
  • pogoda: Elbląg vs. Suwałki, marzec 2021 – Wyższa średnia prędkość wiatru, Elbląg 2,15, Suwałki 1,55 (BetFan), 
  • wokół sportu: Czy Paulo Sousa zostanie zwolniony w 2021 roku?, tak: 1,55, nie: 2,25 (BetFan). 

Zakłady specjalne na rozrywkę - BetFanOczywiście powyższe zestawienie nie tworzy wyczerpującej listy kategorii zakładów specjalnych. Bukmacherzy mogą pytać niemal o wszystko – wyznacznikiem jest tak naprawdę popularność i medialność poszczególnych wydarzeńDlatego niektóre zagadnienia pozasportowe stają się przedmiotem zakładów u wielu bukmacherów.

Uwaga! Niektórzy bukmacherzy w sekcji Zakłady specjalne” na stronie internetowej zamieszczają zakłady proponowane w ramach specjalnych promocji. Są to zakłady, dla których bukmacher wystawia wyższe niż standardowo kursy bukmacherskie (najczęściej na wyjątkowo popularne spotkania sportowe). Jednak ten artykuł dotyczy zakładów specjalnych rozumianych jako zakłady na wydarzenia pozasportowe. 

Zakłady specjalne okołosportowe 

Warto zwrócić uwagę, że zakłady specjalne są czasem związane także ze światem sportu, jednak w przeciwieństwie do standardowych zakładów sportowych nie dotyczą wyników konkretnych meczów, turniejów itp. Zakłady bukmacherskie specjalne okołosportowe najczęściej stawiają pytania o poszczególnych zawodników, zespoły, trenerów itd., które wiążą się z ich przyszłością zawodową. Przykładem mogą być zakłady takie jak: Czy Messi trafi do Manchesteru City?; Czy Polska zakończy rok 2021 w TOP 10 rankingu FIFA? itp 

Jednak duża liczba zakładów dotyczy tak naprawdę życia prywatnego gwiazd sportu – przykładami są zakłady o to: Czy Robert Lewandowski będzie miał syna czy córkę?; Czy Marcus Rashford otrzyma tytuł Sir? itp. Niekoniecznie więc gracze, którzy świetnie radzą sobie z trafnym typowaniem wyników sportowych, będą odnosić sukcesy, obstawiając zakłady specjalne – tu często wiedza sportowa na niewiele się przyda. Nierzadko okazuje się, że ważniejsza jest tu intuicja, a tą zwykło się uważać za lepiej rozwiniętą u kobiet.  

Zakłady specjalne – nie do końca serio 

Jeśli decydujemy się stawiać zakłady bukmacherskie specjalne, najlepiej będzie potraktować je jako formę rozrywki. Oczywiście również typując tę kategorię zakładów, można i jak najbardziej należy przeanalizować dostępne informacje na dany temat i na ich podstawie wybrać najbardziej prawdopodobne typy. Jednak trzeba mieć świadomość, że niejednokrotnie zagadnienia poruszane przez bukmacherów cechuje w tym przypadku bardzo duży stopień nieprzewidywalności. Niektóre zakłady specjalne są wręcz ewidentnie przygotowywane z myślą o rozbawieniu graczy. Świetnym przykładem były zakłady bukmacherskie przyjmowane na liczbę wykolejeń tramwajów we Wrocławiu w 2020 r. po tym, jak w październiku 2019 r. doszło tam do setnego wykolejenia tramwaju w ciągu roku.  

Ale takie dziwne zakłady specjalne można mnożyć – zwłaszcza jeśli sięgniemy po przykłady z przebogatego rynku brytyjskiego. Tam gracze mają możliwość obstawiać tak zagadkowe wydarzenia, jak np. czy w danym roku udowodnione zostanie życie pozaziemskie albo potwierdzi się, że Elvis żyje. Jeszcze dziwniejsze wydają się zakłady dotyczące tego, kiedy nastąpi koniec świata lub w jaki sposób to się stanie – nie wiadomo bowiem, jak po rozstrzygnięciu tego zakładu gracz miałby odebrać wygraną… 

Zakłady specjalne na życzenie 

Zakłady specjalne mogą tworzyć naprawdę obszerną ofertę i szczególnie na bardziej rozwiniętych rynkach bukmacherskich, gracze mają mnóstwo propozycji do wyboru. Polski rynek zakładów specjalnych dopiero się rozwija i tylko nieliczni bukmacherzy przykładają większą wagę do tworzenia bogatszych i ciekawszych ofert tego typu. Jednak nawet w ich przypadku mamy do czynienia z mocną selekcją zdarzeń. Warto w tym kontekście wspomnieć o jeszcze jednej opcji, jaką udostępniają niektórzy bukmacherzy: zakłady własne czy z angielskiego custom bet”. Jest to usługa, która polega na możliwości zgłoszenia bukmacherowi, że w jego ofercie brakuje konkretnego zakładu, jaki chcielibyśmy obstawić. Operator zakładów bukmacherskich analizuje propozycję i jeśli uzna ją za ciekawą, dodaje ją do ogólnodostępnej oferty zakładów. Co kluczowe ze względu na nasz temat, zakłady własne mogą być zgłaszane nie tylko dla wydarzeń sportowych, ale też wszelkich innych: rozrywkowych, kulturalnych, politycznych, społecznych itd. W ten sposób możemy więc dodać nowe zakłady specjalne do standardowej oferty buka. 

Zakłady specjalne - custom bet

Niestety jak na razie (stan na luty 2021 r.) legalni bukmacherzy w Polsce nie zautomatyzowali opcji custom bet (choć pojawiały się pierwsze takie ułatwienia dla zakładów sportowych). Dlatego gracze muszą zgłaszać swoje propozycje np. mailowo, a następnie czekać na decyzję bukmachera, co może zająć kilkanaście godzin. Jeśli więc chcielibyśmy porównać kursy oferowane przez różnych operatorów, jest to dość kłopotliwe. Mimo wszystko zakłady własne to często jedyna szansa na to, by móc obstawiać takie zakłady specjalne, jakie nam chodzą po głowie, dlatego też warto pamiętać o tej możliwości. 

Zakłady specjalne dla kobiet? 

Od razu sprostujmy – nie istnieją zakłady specjalne przygotowywane wyłącznie dla kobiet. Trzeba jednak przyznać, że poszerzenie przez bukmacherów oferty o zakłady bukmacherskie, które nie dotyczą sportu, może być szczególnie znaczące właśnie dla kobiet. Jak już wspominaliśmy, jest spora grupa pań, które w ogóle nie śledzą wydarzeń sportowych i tym samym nie interesuje ich typowanie wyników meczów. Z drugiej strony badania pokazują, że obecnie kobiety stawiają zakłady bukmacherskie częściej niż kiedyś – aktualnie ich udział w grupie graczy wynosi nawet 15% (w zależności od badań), podczas gdy nie tak dawno liczba ta nie przekraczała 10%. Jednym z głównych czynników może być właśnie udostępnienie przez wybranych bukmacherów szerokiej oferty zakładów na politykę, kulturę czy rozrywkę. Wiele kobiet śledzi wydarzenia polityczne z kraju i świata, ogląda nowości kinowe i serialowe czy rozmaite programy rozrywkowe w telewizji itp. – a to buduje wiedzę, którą można wykorzystać, stawiając zakłady bukmacherskie.  

Nie oznacza to rzecz jasna, że kobiety obstawiają wyłącznie zakłady specjalne. Dziś częściej niż kiedyś kobiety typują także sport – niekoniecznie piłkę nożną, prędzej dyscypliny, takie jak np. tenis czy siatkówka. Ogromne znaczenie ma też pojawienie się możliwości gry przez Internet, z której kobiety chętnie korzystają. Wszystko to razem przekłada się na zwiększony udział kobiet wśród osób typujących zakłady bukmacherskie: zarówno zakłady sportowe, zakłady specjalne czy zakłady na gry wirtualne. 

Jak obstawiać zakłady specjalne? 

Zakłady specjalne co do zasady działania niczym nie różnią się od innych zakładów bukmacherskich. Bukmacherzy przygotowują ofertę zdarzeń do typowania i przypisują poszczególnym typom kursy bukmacherskie, a do gracza jak zwykle należy wybranie obstawianych typów i decyzja co do wnoszonej stawki. Żeby obstawiać zakłady specjalne online, trzeba oczywiście mieć konto użytkownika w danym serwisie bukmacherskim, na którym znajdują się środki (depozytowe lub bonusowe). Ponieważ zakłady specjalne przyjmowane są tylko w trybie przedmeczowym, a co więcej są to często zakłady długoterminowe, na ich rozstrzygnięcie i wypłatę ewentualnej wygranej trzeba najczęściej poczekać. Przypominamy też, że wypłata środków z konta gracza możliwa jest tylko wtedy, gdy konto jest zweryfikowane przez bukmachera i ma charakter stały (wypłata nie jest możliwa z konta tymczasowego). 

Czy warto obstawiać zakłady specjalne? 

Zakłady specjalne na pogodę - BetFanZakłady bukmacherskie specjalne to bardzo specyficzna działka bukmacherki. Jak już podkreślaliśmy, często obstawianie zdarzeń pozasportowych w nikłym stopniu opiera się na gruntownej analizie jakichś danych. Oczywiście można analizować szanse np. na to, który film otrzyma Oscara na podstawie przewidywań branżowych ekspertów i własnej znajomości rynku filmowego (choć margines błędu i tak będzie duży – decyzje Akademii Filmowej nie raz były przecież dla kinomanów dużym zaskoczeniem). Tym bardziej typowanie na poważnie np. imienia dziecka pary celebrytów czy pogody na święta (z czym nadal często nie radzą sobie sami meteorolodzy) może zakrawać na szaleństwo. Dlatego tego typu gra powinna być traktowana po prostu jako sposób na dobrą zabawę – zakłady specjalne mogą być przyjemną odskocznią od codziennego typowania na poważnie wydarzeń sportowych. Zakłady bukmacherskie tego typu mogą być źródłem dobrej zabawy zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – jak najbardziej można też połączyć siły w typowaniu. 

Czy natomiast zakłady specjalne mogą być bardzo zyskowne? Mogłoby się wydawać, że tak – przecież kursy zdarzają się tu naprawdę kosmiczne. Wracając do rynku bukmacherskiego w Wielkiej Brytanii, można przytoczyć znany przykład ojca Chrisa Kirklanda, który razem z przyjaciółmi postawił w 1994 r. zakład o to, że jego (wówczas nastoletni) syn będzie grał w reprezentacji Anglii przed ukończeniem 30 lat. Stawka zakładu wynosiła 100 funtów, a jego kurs 100 do 1. Wygrana była więc niemała. Niestety w Polsce jest to mało realne. Choć kursy mogą być bardzo zachęcające, trzeba mieć świadomość, że na zakłady specjalne z reguły nakładany jest niski limit stawek. Jest to kolejny powód, dla którego zakłady specjalne pozostają w strefie gry czysto rekreacyjnej.