Zakłady na żywo

Zakłady na żywo – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czym są zakłady na żywo?

„Zakłady na żywo” to jedna z form wnoszenia zakładów u bukmacherów. Polega to na tym, że obstawia się zakład w trakcie trwającego już meczu piłkarskiego lub innego wydarzenia sportowego. Oczywiście sytuacja w meczu wpływa na wysokość kursów oferowanych przez bukmachera. Obstawiając zakłady na żywo obstawić można np. który z zawodników w meczu tenisa ziemnego zdobędzie szybciej punkt lub wygra gema, albo który zespół w meczu piłki nożnej szybciej otrzyma żółtą kartkę. Możliwości jest oczywiście dużo więcej.

Czy legalni bukmacherzy oferują możliwość obstawiania zakładów na żywo?

Tak, legalni bukmacherzy posiadają w swojej ofercie zakłady na żywo.

Czy zakłady na żywo są w jakiś sposób wyróżnione na stronie bukmachera?

Tak, bukmacherzy z reguły posiadają specjalne zakładki „zakłady na żywo” lub „zakłady live”, w których znajduje się oferta tego typu zdarzeń.

Czy jest możliwość oglądania na stronie bukmachera meczów na które wnosi się zakłady na żywo?

Niektórzy legalni bukmacherzy udostępniają na swoich stronach internetowych możliwość oglądania bezpłatnych transmisji meczów, dzięki czemu można wnosić zakłady na żywo jednocześnie śledząc przebieg meczu bezpośrednio na stronie bukmachera.

Zakłady na żywo

Zakłady na żywo tworzą dziś rozbudowaną ofertę zakładów u niemal każdego legalnego bukmachera w Polsce i korzysta z nich coraz większa liczba graczy. Po pierwsze temu sposobowi gry towarzyszą zazwyczaj większe emocje, niż typowaniu wyników spotkań sportowych przed ich rozpoczęciem, a po drugie jest to szansa na spore zyski. Jednak zakłady live to także większe ryzyko podejmowania nieprzemyślanych decyzji i tym samym przegranej, dlatego warto wiedzieć, jak obstawiać zakłady na żywo, żeby gra przynosiła optymalne efekty. W artykule wyjaśniamy, czym są zakłady bukmacherskie w wersji „na żywo”, jak je wnosić i jak zakłady live wyglądają u poszczególnych bukmacherów w Polsce.

zakłady na żywo

Zakłady na żywo – jak to działa?

Zakłady bukmacherskie na żywo to taki rodzaj zakładów wzajemnych, który polega na obstawianiu spotkania sportowego w trakcie jego trwania. Tak więc czas wnoszenia zakładu to podstawowa różnica między zakładami pre-match (przedmeczowymi) i zakładami live. Duże znaczenie ma tu fakt, że bukmacher często zmienia kursy na poszczególne typy w trakcie meczu w zależności od tego, co się dzieje na boisku. Oczywiście jeśli postawimy zakład w momencie, kiedy kurs wynosi np. 2,00, a po chwili bukmacher zmieni jego wartość (zwiększy ją lub zmniejszy), nasz zakład i tak rozliczony zostanie po kursie, który obowiązywał w chwili zawierania zakładu. Kursy w zakładach live są bardzo zmienne, a jakie typy można tu obstawiać? Większość z nich jest takich samych jak w zakładach przedmeczowych, są jednak typy „specjalne”, np. w piłce nożnej na to, który zawodnik strzeli następnego gola, czy gol padnie w najbliższych 5 minutach itd.

Ważnym elementem oferty zakładów live są narzędzia, które ułatwiają typowanie wyników meczów. Na stronach internetowych, które oferują zakłady na żywo znajdziemy aktualizowane na bieżąco wyniki na żywo, a często także statystyki danego spotkania. Standardem jest już opcja „match tracker”, czyli komputerowa wizualizacja zakłady na żywo - transmisje u bukmacherówprzebiegu meczu. Niektórzy bukmacherzy udostępniają zarejestrowanym użytkownikom darmowe transmisje meczów na żywo, choć czasem aby móc je oglądać, trzeba spełnić dodatkowe warunki (np. mieć jakieś środki na koncie depozytowym lub postawić zakład). Dla graczy, którzy obstawiają zakłady na żywo, transmisje live to bardzo silny magnes, gdyż dzięki nim otrzymują nie tylko suche dane liczbowe, ale uzyskują pełny obraz spotkania, informacje o dyspozycji zespołów czy poszczególnych zawodników itd.

Pozostałe kwestie dotyczące tego, jak działają zakłady na żywo, są standardowe, czyli zawsze musimy wybrać jakiś typ, określić stawkę zakładu czy rodzaj kuponu (pojedynczy lub akumulowany), musimy też mieć aktywne konto gracza oraz środki na grę itp. Rzecz jasna zakłady bukmacherskie na żywo obowiązują takie same podatki, jak zakłady przedmeczowe, a dostęp do nich powinny mieć tylko osoby pełnoletnie. Zakłady live, tak jak i zakłady pre-match z reguły można wnosić zarówno przy użyciu komputera, jak i urządzeń przenośnych, takich jak smartfony czy tablety. Większość bukmacherów w Polsce udostępnia specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki czemu zakłady live można obstawiać nawet wtedy, gdy oglądamy mecz na żywo np. ze stadionu czy hali sportowej.

Jak obstawiać zakłady na żywo?

Po pierwsze zakłady bukmacherskie na żywo, tak jak zakłady przedmeczowe, warto typować tylko wtedy, gdy znamy się na danej dyscyplinie sportowej. Brak odpowiedniej wiedzy o zasadach gry, jej specyfice, a także konkretnych zespołach biorących udział w spotkaniu itd. w większości przypadków kończy się stratami gracza. Po drugie nasza wiedza powinna być aktualna, dlatego przed rozpoczęciem meczu warto dokładnie przeanalizować typy ekspertów i zapoznać się ze wszelkimi informacjami na temat bieżących wydarzeń (kontuzje zawodników itp.). Natomiast podczas meczu, na który chcemy obstawiać zakłady live, powinniśmy skoncentrować uwagę na analizie kolejnych zdarzeń na boisku – zdecydowanie warto wybierać te mecze, które możemy oglądać w formie transmisji na żywo – oraz analizie wyników i statystyk meczu, ale też kursów bukmacherskich.

zakłady na żywo - kursy bukmacherskieJak już wspomnieliśmy, zakłady na żywo wyróżniają często zmieniające się kursy bukmacherskie na poszczególne typy. Są one ściśle powiązane z kolejnymi wydarzeniami, jakie następują na boisku. Co więcej, bukmacherzy często zawieszają na chwilę możliwość wnoszenia zakładu na dany mecz, kiedy dzieje się coś ważnego, co może zmienić dalsze losy spotkania. Ze względów technicznych blokada obstawiania zakładów live nakładana jest też zaraz po zmianie wyniku, kiedy to operator przelicza aktualne kursy. Również w ostatnich minutach meczu zakłady na żywo zostają często zablokowane, jeśli jego wynik wydaje się być już przesądzonym. Zmiany kursów należy oczywiście cały czas śledzić i starać się wykorzystywać je na swoją korzyść. Pamiętajmy, że duża dynamika akcji spotkania nie tylko przekłada się na częste zmiany w ofercie  zakładów, ale też sprzyja popełnianiu błędów przez bukmachera. Zakłady live szczególnie obfitują w takie bukmacherskie wpadki, gdyż buk może np. nie zdążyć odpowiednio szybko zareagować na określone wydarzenie czy w pośpiechu po prostu pomylić się, wystawiając dany kurs. Dobrze przygotowany typer, który uważnie ogląda transmisję meczu oraz sprawdza na bieżąco wyniki i statystyki, może na bazie swojej wiedzy i obserwacji szybciej wysnuć trafne wnioski i tym samym przechytrzyć bukmachera.

Najbardziej popularne są 2 strategie obstawiania zakładów live. Jeśli postawiliśmy kupon na określony wynik meczu, a jego przebieg wskazuje na to, że nasze typy okażą się błędne, zawsze możemy postawić kolejny zakład, w którym typować będziemy inny wynik spotkania. W ten sposób zminimalizujemy straty, a przy dużym szczęściu być może nawet osiągniemy jakiś zysk. Czasem warto też rozważyć wykorzystanie funkcji cash-out, czyli wycofanie się z zakładu (o ile bukmacher dopuszcza taka możliwość). Jeśli natomiast cały czas mamy przekonanie, że wytypowany przez nas wynik się sprawdzi, możemy oczywiście postawić kolejny zakład, powtarzając swój typ i maksymalizując wygraną.

Oprócz czysto technicznych zagrań i dokładnej analizy informacji na temat przebiegu meczu, równie ważna jest samokontrola gracza. Zakłady na żywo to niesamowita pożywka dla intensywnych emocji, jednak te nie sprzyjają rzeczowej analizie szans na sprawdzenie się poszczególnych typów i mogą szybko doprowadzić gracza do sporych strat. Dlatego warto przed meczem ustalić swój bankroll (budżet na grę) i nigdy nie pozwalać sobie na jego przekroczenie. Szczególnie w przypadku obstawiania meczów drużyn, którym kibicujemy, łatwo dać ponieść się nieuzasadnionemu entuzjazmowi, dlatego niektórzy typerzy z założenia nie obstawiają takich meczów.

Zakłady live – zalety i wady

zakłady na żywo - emocjeZakłady bukmacherskie na żywo mają spore grono fanów, którzy podkreślają niesamowite emocje, jakie towarzyszą obstawianiu zakładów w ten sposób. Oglądanie transmisji live i jednoczesne obstawianie meczu skutkuje intensywniejszym przeżywaniem tego, co dzieje się na boisku oraz swojej własnej gry. Zakłady live dają graczom możliwość reagowania na bieżące wydarzenia i poczucie większej kontroli nad tym, czy ostatecznie gra przyniesie nam zyski czy straty. Co więcej, szansa na popełnienie błędu przez bukmachera przy ustalaniu kursów na zakłady na żywo jest dużo większa, a zawyżone kursy nie należą do rzadkości, dlatego wizja dużego zysku jest tu wyjątkowo wyraźna. Z drugiej jednak strony zdarzają się tu naprawdę duże spadki kursów, a intensywne emocje, które postrzegane są często jako plus zakładów live, łatwo mogą się obrócić przeciwko typerowi. W związku z tym zakłady na żywo często wiążą się z jeszcze większym ryzykiem przegranej niż zakłady przedmeczowe, dlatego trzeba zachować tu szczególnie dużą ostrożność.

Zakłady na żywo – legalni bukmacherzy

Zakłady bukmacherskie na żywo znajdziesz u prawie wszystkich legalnych bukmacherów online i choć wybór zakładów live jest mniejszy niż tych pre-match, różnice te (zwłaszcza u największych bukmacherów) zaczynają się powoli zacierać. Zakłady na żywo można wnosić nie tylko na spotkania w ramach wielu różnych dyscyplin sportowych, ale też na urozmaicone typy. Poniżej zamieszczamy listę licencjonowanych bukmacherów, którzy oferują zakłady live oraz opisujemy ich ofertę.

Betclic – zakłady na żywo

Bukmacher Betclic przygotował dla graczy ofertę zakładów live, która znajduje się na podstronie „Na żywo”. Choć z reguły dostępne są tu zakłady live z kilku dyscyplin sportowych, gracze mają do wyboru sporo rynków zdarzeń (zwłaszcza na mecze piłki nożnej) oraz darmowe transmisje na żywo z wybranych spotkań sportowych. Wszystkie mecze można też śledzić na match trackerze.

BetFan – zakłady na żywo

Na stronie internetowej bukmachera BetFan zakłady na żywo znajdziemy na podstronie „Live”. Jest tu „Kalendarz”, który zawiera zakłady live, jakie będą dostępne w najbliższym tygodniu i lista wszystkich meczów, na które można w danej chwili postawić zakład. Po wejściu w wybrany mecz można sprawdzić aktualizowane na bieżąco wyniki i wizualizację na match trackerze. Ciekawą opcją w BetFan jest funkcja „Multi”, dzięki której można w jednym czasie śledzić przebieg kilku spotkań i stawiać na nie zakłady na żywo.

BetX – zakłady na żywo

Oferta zakładów sportowych live w serwisie bukmachera BetX znajduje się w zakładce „Zakłady na żywo”. Po wybraniu dyscypliny sportowej wyświetla się oferta na trwające spotkania – w widoku „Przegląd na żywo”. Z kolei w „Przeglądzie zdarzeń” dostępne są wszystkie zakłady na dane wydarzenie, wizualizacje na match-trackerze, statystyki  i inne szczegółowe informacje związane ze spotkaniem. Kalendarz  najbliższych zdarzeń znajduje się w sekcji „Nadchodzące mecze na żywo”.

Etoto – zakłady na żywo

Po wejściu w zakładkę „Zakłady live” na stronie bukmachera Etoto widzimy najpierw „Wszystkie wydarzenia”,  a po wybraniu jednego z nich jesteśmy przenoszeni do „Podglądu zdarzeń”. Poza wizualizacjami komputerowymi dla wybranych spotkań zapewnione są transmisje online na żywo, a ich plusem na pewno jest fakt, że aby mieć do niech dostęp, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków – wystarczy zalogować się na konto gracza. Informacje na temat tego, na które mecze w danym tygodniu będę przyjmowane zakłady na żywo, a także które będą transmitowane w Etoto, znajdziemy w zakładce „Kalendarz na żywo”.

eWinner – zakłady na żywo

Bukmacher eWinner również posiada na stronie internetowej zakładkę „Zakłady na żywo” i listę aktualnie rozgrywanych meczy, które można obstawiać oraz kalendarz wydarzeń na najbliższy tydzień. Po kliknięciu w dane spotkanie sportowe można zobaczyć wyniki na żywo, statystyki i wizualizację graficzną meczu. Jest tu również opcja „Zobacz wiele”, która ułatwia obserwowanie i obstawianie kilku spotkań jednocześnie.

forBET – zakłady na żywo

Bukmacher forBET zakłady live zamieścił na stronie „Zakłady na żywo” – tu domyślnie otwiera się „Lista spotkań”, czyli tych meczów, na które można właśnie postawić zakłady live. Znajdziemy tu także „Kalendarz spotkań i transmisji wideo” na 7 dni do przodu oraz „Statystyki”. Dla wszystkich zakładów na żywo bukmacher zapewnia wizualizacje graficzne.

Fortuna – zakłady na żywo

Bukmacher Fortuna zakłady na żywo zgromadził na podstronie „Zakłady live”. Domyślnie otwiera się tu „Przegląd”, w którym wyświetlone są wszystkie trwające spotkania sportowe, na które typer może wnieść w danej chwili zakłady na żywo. W „Kalendarzu” znajdziemy propozycje zakładów na dziś oraz na jutro, a szczegóły rozgrywanych właśnie spotkań (np. statystyki) można sprawdzić w sekcji „Jedno wydarzenie”. Można tu też obejrzeć interesujący nas mecz na komputerowej wizualizacji, a niektóre mecze także dzięki transmisjom live w świetnej jakości. Codziennie Fortuna udostępnia ofertę zakładów na żywo na kilkaset spotkań sportowych, a na najważniejsze spotkania oferuje nawet około 100 rynków zdarzeń –  miesięcznie znajdziemy tu nawet 10 tys. zakładów live. Fortuna oferuje też dodatkowe funkcje (cashout, chat z innymi graczami itp.), a wszystko to sprawia, że od lat jest w Polsce liderem w kategorii „zakłady na żywo”.

LVBet – zakłady na żywo

W serwisie internetowym LVBet oferta live znajduje się w zakładce „Zakłady na żywo”. Od razu po jej otworzeniu zobaczymy zakłady na trwające spotkania sportowe (widok konferencyjny), a po kliknięciu w dane wydarzenie informacje na temat dostępnych typów, wyniki na żywo i dla części meczów – match tracker. LVBet posiada też transmisje na żywo, ale jedynie rozgrywek e-sportowych (zakłady na żywo na sporty elektroniczne to silna strona LVBet). Można tu też włączyć widok „Multi”.

Noblebet – zakłady na żywo

W Noblebet, aby obstawiać zakłady live, najpierw trzeba otworzyć zakładkę „Zakłady na żywo” na stronie bukmachera. Lista trwających spotkań, które można obstawiać w systemie live znajduje się w „Widoku konferencyjnym”, a w „Widoku pojedynczym” znajdziemy szczegóły dotyczące interesujących nas meczów. Jest tu też „Kalendarz” na najbliższe 7 dni.

PZBuk  – zakłady na żywo

W PZBuk obstawianie na żywo możliwe jest po wejściu na podstronę „Zakłady na żywo”. Znajdują się tu „Wszystkie wydarzenia”, „Kalendarz na żywo” oraz „Podgląd wydarzeń”, gdzie dla każdego spotkania sportowego dostępne są wizualizacje graficzne i statystyki. Dla meczów koszykówki udostępniane są też często transmisje live.

STS – zakłady na żywo

W STS zakłady na żywo znajdują się w osobnej zakładce „Zakłady live”. Informacje na temat aktualnie rozgrywanych meczów zamieszczone są w sekcji „Przegląd wydarzeń”, a w „Kalendarzu” można sprawdzić, jakie zakłady live będą przyjmowane w najbliższych dniach – każdego dnia bukmacher STS oferuje zakłady na żywo na kilkaset spotkań sportowych z bardzo różnych dyscyplin (w tym świetna oferta na e-sporty). W „Widoku szczegółowym” znajdziemy szczegóły trwających meczów oraz ich wizualizacje na match tackerze, a dla wybranych spotkań także transmisje na żywo. Transmisje meczów live w STS to ogromna przewaga bukmachera nad konkurencją – są bardzo dobrej jakości i jest ich naprawdę dużo (ok. 2 tys. miesięcznie).

Totalbet – zakłady na żywo

Wszystkie aktualnie dostępne zakłady na żywo w serwisie Totalbet znajdują się w zakładce „Live”. W „Kalendarzu” można sprawdzić, jakie zakłady live będą dostępne w ciągu najbliższych 2 tygodni, można tu też skorzystać z opcji „Multi”. Po wejściu w konkretne wydarzenie dostępny jest livetracker i statystyki.

Totolotek – zakłady na żywo

Żeby zobaczyć oferowane przez bukmachera Totolotek zakłady na żywo, należy kliknąć w przycisk „Live”. Korzystając z filtrów, można określić, np. jaka dyscyplina sportowa, kraj czy liga nas interesuje, a po kliknięciu w wybrany mecz zobaczymy szczegóły dotyczące spotkania i rodzaje przyjmowanych zakładów. Jeśli chodzi o zakłady na żywo w Totolotku, towarzyszą im wizualizacje na match trackerze oraz aktualizowane na bieżąco wyniki i statystyki danego meczu (aby je zobaczyć, należy rozwinąć pasek znajdujący się na górze ekranu).