Dziś jest: 30 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Yield, czyli czy grasz opłacalnie? 

Yield to pojęcie, które powinien znać każdy typer – także ten, który dopiero wkracza w świat zakładów bukmacherskich. Wysoki yield oznacza, że gra faktycznie przynosi zyski i to takie, które są na zadowalająco wysokim poziomie. Ujemny yield z kolei to sygnał do zwiększenia czujności, zastanowienia się nad swoją grą, która ewidentnie jest nierentowna. Yield jest więc bardzo przydatnym wyznacznikiem opłacalności gry i co ważne, nie jest trudno go obliczyć. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę, wyjaśniamy w tym artykule.

Yield

Yield – co to? 

Yield po polsku możemy przetłumaczyć z języka angielskiego jako wydajność czy też uzysk albo plon. Pojęcie yield zaczerpnięte zostało ze świata finansów, gdzie służyło do określenia, czy i na ile opłaca się dana inwestycja. O czym natomiast mówi nam yield wyliczany z obstawionych zakładów bukmacherskich? Na zasadzie analogii, tu yield również wskazuje, na ile opłacalne lub nieopłacalne było postawienie konkretnych zakładów bukmacherskich. Innymi słowy dzięki temu wskaźnikowi możemy poznać procentową wartość zysku lub strat, jakie wygenerowała gra.  

Trzeba pamiętać, że miarodajny yield to taki, do obliczenia którego posłużyła większa liczba zakładów postawionych w dłuższej perspektywie czasowej. Dopiero taka wiedza może powiedzieć, na ile skutecznym typerem jest dana osoba. Yield jest bardzo znaczącym wskaźnikiem, a policzenie jego wartości nie jest trudne. 

Jak obliczyć wartość yield? 

Żeby dowiedzieć się, jaki jest yield dotyczący określonej puli zakładów, należy dysponować 2 wartościami. Pierwszą jest suma zysków, drugą – suma wszystkich stawek (zakładów wygranych i przegranych). Dla formalności przypomnijmy, że zysk nie jest równy kwocie wygranej, ponieważ należy od niej odjąć jeszcze wartość wniesionej stawki zakładu. Kiedy podliczymy, ile wynoszą te 2 czynniki, wystarczy podstawić je do następującego wzoru: (suma zysków / suma stawek) * 100%. W ten sposób uzyskamy wartość procentową, która stanowi wartość yield 

Dla przykładu, załóżmy, że postawiliśmy 10 zakładów, każdy za stawkę 5 zł i po kursie 2,0. Przyjmijmy też, że 6 zakładów było trafionych, czyli skuteczność gracza wyniosła całkiem sporo, bo 60%. Na ile gra była w tym przypadku wydajna? Po podstawieniu danych do wzoru na yield wyjdzie nam, że: 

Suma zysków to: (6 * (5 zł * 2,0)) – (10 * 5) = 10 zł (suma wygranych pomniejszona o sumę stawek) 

Suma stawek to: 10 * 5 = 50 zł 

Yield to: 10 / 50 * 100% = 20% 

yield a zyskCo nam te liczby mówią? Otóż yield w wysokości 20% oznacza, że zyskaliśmy 20% z zagranej kwoty. Wszystko się zgadza, bo budżet, jaki wprowadziliśmy do gry wynosił 50 zł, a uzyskany profit to 10 zł, czyli 20% naszego pierwotnego kapitału. Czy jednak yield może być ujemny? Oczywiście, jeśli gra przynosi straty, to zyskowność stawianych zakładów jest ujemna, tak samo jak yield (bukmacher tymczasem notuje zysk). Dla przykładu, jeśli yield z zakładów postawionych za łączną stawkę np. 100 zł wynosi -10%, to oznacza to, że ogólnie na grze straciliśmy 10 zł. Może też zdarzyć się tak, że bilans wychodzi na zero: po postawieniu określonej liczby zakładów nie zyskaliśmy, ale też nic nie straciliśmy. W takim przypadku yield będzie zerowy. 

Ponieważ yield oblicza się dla większej liczby zakładów, typerzy często stosują do tego celu arkusze kalkulacyjne ze specjalną formułą, czyli tzw. kalkulator yield. 

Po co obliczać yield? 

Wnioski są proste. Wysoki yield oznacza, że zakłady bukmacherskie wnoszone przez typera są bardzo opłacalne, z kolei im niższy yield, tym gra jest mniej rentowna. Dlatego wiedza na temat tego, jak kształtuje się ten wskaźnik, powinna być niezmiernie ważna dla każdego, kto podchodzi do gry profesjonalnie. Dobry yield upewnia nas o tym, że faktycznie dobrze inwestujemy środki przeznaczone na grę i nie tylko nasza skuteczność jest w porządku, ale też prawidłowo dobieramy stawki zakładów. Jeśli yield jest niski, ale dodatni, to nie jest źle – na grze na pewno nie tracimy, ale warto zastanowić się, co można zrobić jeszcze lepiej. Natomiast yield ujemny jest jak alarm: uwaga, gra nie przynosi zakładanych efektów, sprawdź dlaczego, przeanalizuj, w czym leży problem, zmień coś i nie brnij w to dalej. Oczywiście tak radykalnych wniosków nie można wysnuwać na podstawie kilku zakładów czy krótkiego okresu czasu.  

Analizując stawiane zakłady bukmacherskie w taki sposób, można dojść do przydatnych wniosków dotyczących obstawiania poszczególnych rodzajów zakładów. Można np. sprawdzić, jaki yield uzyskujemy z zakładów stawianych na konkretne dyscypliny yield - dyscypliny sportowesportowe, co może skłonić nas do skoncentrowania się na obstawianiu tych sportów, w przypadku których w ostatnim czasie wartość ta była najwyższa. Inna ciekawa opcja to porównanie, jaki jest yield zakładów o różnych zakresach kursowych. Taki zabieg może wykazać, czy zakłady o niższych kursach w dłuższej perspektywie czasowej okazują się bardziej lub mniej rentowne od zakładów o kursach wyższych. 

Ponadto gracze lubią też porównywać własny yield z tym, jakie wartości osiągają inni typerzy. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to wystarczający i w pełni miarodajny wyznacznik umiejętności typera. 

Co wpływa na wysokość yield? 

Dlaczego yield nie może służyć jako samodzielny wskaźnik oceny skuteczności typowania zakładów bukmacherskich? Dzieje się tak, ponieważ na wartość tego miernika ma wpływ wiele innych czynników, m.in. liczba obstawionych typów, rodzaj stosowanego stawkowania oraz wysokość kursów obstawianych zakładów. Przeanalizujmy je po kolei. 

Yield a liczba zakładów 

W prypadku gdy do obliczeń bierzemy małą liczbę zakładów, nasz yield może okazać się naprawdę wysoki, ale będzie też podlegać bardzo dużym wahaniom. Im więcej zakładów uwzględnimy, tym trudniej będzie zachować wysoki yield, ponieważ nietrafione zakłady mocno obniżają jego wartość. Żeby obliczenia były jak najbardziej wiarygodne, należy postawić minimum kilkadziesiąt zakładów (co najmniej 50, jednak i to może być za mało). Trzeba więc podkreślić, że dość niski (ale dodatni) yield uzyskany dzięki obstawieniu dużej liczby typów może w rzeczywistości przynieść większy zysk nominalny niż mała grupa zakładów o wysokiej wartości yield. Zakłady bukmacherskie można przy tym stawkować w różny sposób, ale jeśli stawka analizowanych zakładów jest cały czas taka sama (np. za każdym razem 5 zł), wtedy nie ma ona znaczenia dla wartości yield. Chodzi o to, że jeśli postawimy np. 10 trafionych i 5 przegranych zakładów, to jeśli w 1 serii stawka każdego zakładu wyniesie 10 zł i w analogicznej serii (o tych samych parametrach) stawka każdego zakładu wyniesie 100 zł, yield dla obu serii będzie identyczny. 

Yield a wysokość stawek 

Przejdźmy więc do wpływu systemu stawkowania na yield gracza. Na podstawie tego, co już zostało powiedziane, oczywistym jest, że płaska stawka to system stawkowania idealny do tego, by sprawdzić swój yield. Gorzej jest wtedy, gdy typer obstawia w sposób progresywny, miesza różne systemy stawkowania lub po prostu stawia bardzo różne stawki, nie stosując żadnego systemu. W takiej sytuacji yield nie da nam jasnej i rzetelnej informacji na temat tego, jak dobrymi graczami jesteśmy. Jeśli założymy, że kursy obstawianych zakładów będą takie same (aby niepotrzebnie nie komplikować sytuacji), to analiza wykaże, że przy różnych stawkach zakładów najważniejsze jest to, czy zakłady o wysokich stawkach były wygrane. Spójrzmy na przykład – dla uproszczenia weźmy pod uwagę tylko 4 zakłady bukmacherskie o kursie 2,0.

Nr zakładu Stawka Wynik 1 Wynik 2 Wynik 3 
1 2 zł wygrana przegrana przegrana 
2 5 zł wygrana wygrana przegrana 
3 8 zł przegrana wygrana wygrana 
4 10 zł przegrana przegrana wygrana 
Yield  – 44% + 4% + 44% 


Jak wyraźnie widać, w takim przypadku nie jest najważniejsza liczba trafionych zdarzeń. W powyższym przykładzie za każdym razem graczowi udaje się postawić 2 wygrane na 4 zakłady bukmacherskie (skuteczność 50%), jednak wysoki
yield uzyskuje tylko wtedy, gdy trafia 2 zakłady o najwyższych stawkach. Kiedy prawidłowo wytypowane są zakłady o średnich stawkach yield jest znacznie niższy (choć nadal dodatni), natomiast jeśli wygrane pochodzą z zakładów o kursach niższych, yield jest ujemny. 

Dla porównania stawiając 4 zakłady systemem płaska stawka (przy tym samym kursie zakładów), nie bylibyśmy skazani na taką niestabilność. Przy tej samej liczbie trafień zawsze yield musiałby zachować ten sam poziom. 

Yield a obstawiane kursy bukmacherskie 

Jak można się domyślić, podobnie jak w przypadku wysokości stawek, także zachowywanie takiej samej czy zbliżonej wartości kursów gwarantuje uzyskanie rzetelnego wyniku wartości yield. Wyobraźmy sobie, że do analizy bierzemy zakłady o tej samej stawce, np. 2 zł, ale o różnych kursach. 

Nr zakładu Kurs Wynik 1  Wynik 2 Wynik 3 
1 2,0 wygrana przegrana przegrana 
2 2,0 wygrana wygrana przegrana 
3 3,0 przegrana wygrana wygrana 
4 3,0 przegrana przegrana wygrana 
Yield  0% + 25% + 50% 


Przy 50% skuteczności gracza trafienie zakładów o niższym kursie nie przekłada się na wysoki
yield (jest zerowy). Kiedy jednak wygrane będą zakłady o wysokim kursie (wynik 3), wtedy yield również okazuje się wysoki. W tym uproszczonym przykładzie jest to w pewien sposób uzasadnione – zazwyczaj zakłady o wysokim kursie trudniej prawidłowo wytypować, więc ich trafienie świadczy o skuteczności gracza. Chodzi jednak o coś innego. Jeśli postawimy szereg zakładów o niskim kursie, a choćby 1 zakład o bardzo wysokim kursie, to wartość yield będzie zależała przed wszystkim od tego ostatniego, podczas gdy zakłady z niskim kursem będą miały niewielkie znaczenie. Dlatego też łączna analiza zakładów o wysokich i niskich kursach nie jest najlepszym wyjściem – zdecydowanie lepiej jest obliczać wartość yield dla zakładów o zbliżonych wartościach kursów bukmacherskich. 

Jakie yield to dobry yield? 

yield a czas graczaNa pytanie o to, jaki yield jest dobrym wynikiem, nie jest łatwo odpowiedzieć, a opinie w tej materii są mocno podzielone. W pierwszej chwili może się wydawać, że wystarczy, by yield był dodatni, bo to oznacza, że typer jest na plusie, a gra przynosi większe czy mniejsze zyski. Trzeba jednak zauważyć, że obstawianie zakładów bukmacherskich wymaga też poświęcenia swojego czasu, wiąże się z wysiłkiem umysłowym i niejednokrotnie mocno szarga nerwy typera. Jeśli więc przez wiele miesięcy przeznaczamy energię i czas na grę, yield na poziomie np. 2% nie powinien być dla nas satysfakcjonujący. Żeby to dobrze zobrazować, załóżmy, że nasz budżet na grę wynosi 10 tys. zł, przez pół roku obstawiamy setki zakładów, po czym okazuje się, że nasz zysk wynosi 200 zł. Cóż, trudno uznać, by ten wynik – chociaż faktycznie dodatni – był dobrym wynikiem. 

Yield, który uznawany jest za wysoki wynik dla zaawansowanych typerów to minimum 10%. Zdarzają się oczywiście wyższe wartości, jednak bardzo rzadko przekraczają one 15%. Zaznaczmy od razu, że mowa jest o dłuższej perspektywie czasowej i setkach obstawionych zakładów. Jeśli natomiast chodzi o yield wyższy niż 20%, jest to już wartość, której nie spotyka się w analizach tego typu. Tak wysoki yield może się oczywiście pojawić, kiedy do analizy weźmiemy małą liczbę zakładów, np. na początku tworzenia statystyk. Z czasem jednak yield będzie w naturalny sposób się obniżać. Dlatego trzeba mieć świadomość, że yield po 1000 zakładach w wysokości np. 8% to świetny wynik, podczas gdy dla dużo mniejszej liczby typów np. 200 dobry yield powinien wynosić już co najmniej 12%. Pamiętajmy też, że wartości te są czysto szacunkowe, a co więcej dotyczą najlepszych graczy. Mniej doświadczeni typerzy powinni je traktować jako coś, do czego warto dążyć, bo po prostu jest to osiągalne. Te liczby są też niezwykle ważne, jeśli interesują nas płatne typy. Wtedy koniecznie powinniśmy zwracać uwagę na yield danego typera i liczbę zakładów, dla których został on obliczony. 

Yield  – najważniejsze wnioski 

Jak widać, omawiane zagadnienie nie jest takie proste, jak sugeruje wzór na yield. Nawet, jeśli wiemy już, co to jest yield i jak go obliczyć, powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Po pierwsze sam yield nie mówi w pełni, na ile skuteczny jest dany gracz – aby to stwierdzić niezbędne są dodatkowe informacje (np. ile zakładów zostało obstawionych, w jakim okresie czasu, po jakich kursach czy jakie były ich stawki).  

Jak więc dobrać zakłady bukmacherskie, by wyliczony na ich podstawie yield był miarodajny, a gracz mógł uzyskać wiarygodną informację, czy gra w opłacalny sposób? Jak już wspomniano, najlepiej jest, jeśli typer stawkuje systemem płaska stawka, ewentualnie w inny, ale stabilny sposób (przykładowo sprawdzić może się system stawkowanie modulowane, jednak to wymaga już sporego doświadczenia w obstawianiu). Również kursy zakładów powinny lokować się w dość wąskim przedziale, tak by zakłady o skrajnych wartościach kursów nie zaciemniały ogólnego obrazu opłacalności gry. Liczba zakładów powinna być wysoka, od 50 wzwyż. Jeśli zakładów będzie za mało, są niewielkie szanse, że wynik będzie wiarygodny – choćby zwykły fart w grze może zafałszować analizę tego, na ile skuteczny jest typer. Mała liczba zakładów cechuje się też tym, że każdy kolejny zakład uwzględniony w obliczeniach może mocno zmienić wartość yieldu. Z drugiej strony duża liczba typów w prowadzonych statystykach oznacza większą stabilność i miarodajność wartości yield.