Valuebet

Valuebet, czyli jak zdobyć przewagę nad bukmacherem?

Jaki jest cel gracza obstawiającego zakłady bukmacherskie? Zgarnąć wysoki zysk? Pewnie. Uzyskiwać regularne profity z gry? Jak najbardziej. Ale dla prawdziwego typera ważne jest jeszcze coś: ograć bukmachera. Te wszystkie cele można spełnić, umiejętnie wyszukując i obstawiając valuebety. Jeśli traktujesz grę poważnie, musisz wiedzieć co to jest valuebet, jak poprawnie obliczyć jego wartość i w jaki sposób najłatwiej można go znaleźć. 

valuebet

Valuebetco to jest? 

Trzeba przyznać, że termin valuebet (albo value bet) przewija się w na stronach internetowych poświęconych zakładom bukmacherskim wyjątkowo często. Dlatego chcąc zgłębiać tajniki bukmacherki, po prostu trzeba wiedzieć, co to jest valuebet. Najprościej mówiąc valuebet to taki zakład bukmacherski, który ma wartość (value). Oczywiście to niewiele wyjaśnia. Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy zakład ma wspomnianą wartość. Otóż dzieje się tak wtedy, kiedy kurs wystawiony przez bukmachera jest zawyżony w stosunku do prawdopodobieństwa danego typu, czyli wtedy, kiedy buk popełni błąd. Czy to w ogóle możliwe? Tak, co więcej zdarza się naprawdę często, a typerzy starają się wyłapywać takie okazje, gdyż dają im one przewagę nad bukmacherem. Warto wiedzieć, że obstawianie valuebetów to sposób na uzyskiwanie zysków w długoterminowej perspektywie. Dlatego wyszukiwanie takich wartościowych zakładów jest często stosowane przez zaawansowanych graczy, ale szanse na sukces mają też mniej doświadczeni typerzy. Jak więc najlepiej zabrać się do gry przy użyciu valuebetów?  

Jak obliczyć valuebet? 

Żeby wyliczyć, jaką wartość ma dany zakład, nie jest potrzebny jakiś specjalistyczny kalkulator. Valuebet wyliczymy z 2 wartości: wysokości kursu ustalonej przez bukmachera oraz obiektywnego prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku. Wzór na wartość konkretnego zakładu stanowi bowiem iloczyn tych 2 zmiennych, czyli: 

v = k * p obliczanie valuebet

gdzie v to wartość zakładu (value),  

k – kurs bukmacherski (w formie dziesiętnej),  

p – obiektywne prawdopodobieństwo analizowanego typu (wartość procentowa podzielona przez 100). 

Kluczem do sukcesu jest to, by wartość v przekraczała 1, bo właśnie wtedy mamy do czynienia z valuebetem, czyli zakładem z pozytywną wartością oczekiwaną. Tak więc: 

v > 1 

Czy w takim razie obstawianie zakładów, dla których wartość v jest niższa lub równa 1 mija się z celem? Oczywiście nie, takie zakłady jak najbardziej mogą być wygrane (a z drugiej strony valuebety mogą być przegrane). Jak wspomniano, chodzi tu o grę w dłuższym okresie czasu – gra bazująca na wartościowych zakładach przynosi w ogólnym rozrachunku zysk, bo to gracz ma przewagę nad bukmacherem. Kiedy v ma wartość niższą od 1, to bukmacher uzyskuje przewagę nad typerem, a więc w dłuższej perspektywie czasowej to on będzie zyskiwał, a gracz tracił. 

Jak oszacować prawdopodobieństwo zdarzenia? 

Oczywiście powyższe wyjaśnienia nie odpowiadają w pełni na pytanie o to, jak oszacować valuebet. O ile sprawdzenie kursu bukmacherskiego danego zakładu zajmuje chwilkę, o tyle prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia jest już sztuką. W jaki sposób można w miarę obiektywnie i rzetelnie ocenić tę wartość? 

Metody określania szans 

Metod na to jest wiele, choć nie wszystkie są równie skuteczne i na pewno dobrze jest korzystać z więcej jak jednego sposobu. Można więc analizować tabele ze statystykami – dla przykładu w meczach piłki nożnej sprawdzając m.in. liczbę zdobytych punktów, goli, liczbę wygranych (także w rozbiciu na wygrane u siebie i w meczach wyjazdowych), średnią liczbę bramek w meczu, wyniki poszczególnych zawodników itd. Analiza powinna uwzględniać także skład, jaki wystąpi, to, gdzie odbędzie się mecz, informacje na temat formy całego zespołu i pojedynczych zawodników, a nawet prognozy pogody. Bardziej dogłębna analiza obejmuje też szczegółowe kwestie poboczne, takie jak np. kontuzje zawodników, zmianę trenera, poziom motywacji zespołu, intensywność sezonu itd. Jednak podczas analizy należy zachować dużą ostrożność – nie wszystkie informacje będą miały tak naprawdę znaczenie dla wyniku meczu, dlatego konieczna jest ich odpowiednia selekcja. Warto zaznaczyć, że sami bukmacherzy często nie uwzględniają tych bardziej szczegółowych danych, dlatego ich sprawdzenie może się opłacić. A skoro już przy bukmacherach jesteśmy, to warto też valuebet - analizaobserwować, jak oni się zachowują, czyli jak kształtuje się wysokość kursu na dane zdarzenie w czasie. W sytuacji, gdy kurs na dane zdarzenie maleje (albo wzrasta), taka tendencja może być sygnałem, by jak najszybciej obstawiać po wysokim kursie, choć też nie musi to być zasadą. Każdy przypadek trzeba więc analizować indywidualnie. 

Wszystko to pochłania jednak dużo czasu, dlatego warto również wspierać się gotowymi rozwiązaniami, jakie oferują serwisy porównujące kursy różnych bukmacherów. W ten sposób szybko można wychwycić błąd bukmachera np. na tle innych ofert kursowych. Przydatne mogą też być tzw. przewidywarki wyników meczów, których wyniki opierają się wyłącznie lub głównie (te są bardziej zaawansowane, wykorzystując specjalne algorytmy) na danych statystycznych. W internecie dostępne są również typy innych graczy – zarówno płatne, jak i darmowe. Trzeba też dodać, że zaawansowani gracze polegają czasem na swojej intuicji, która wynika z bogatego doświadczenia w typowaniu zakładów. Kierowanie się takimi przeczuciami faktycznie może przynosić pozytywne efekty, zwłaszcza w przypadku zakładów na żywo. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać? 

Na koniec części poświęconej szacowaniu prawdopodobieństwa wybranego zdarzenia, 2 ważne uwagi. Po pierwsze określając wartość tej zmiennej, nie powinniśmy sugerować się tym, jakie kursy zostały wystawione przez bukmachera. Nierzadko gracze podążają błędnym tokiem myślenia, zgodnie z którym niskie kursy określone przez bukmachera są równoznaczne z wysokimi szansami na wygraną i odwrotnie, wysokie kursy bukmacherskie to małe szanse wygranej. Tak jednak nie jest. Niestety nawet jeśli o tym wiemy, wysokość wystawionego kursu może podświadomie zniekształcić naszą własną ocenę prawdopodobieństwa. Dlatego w zasadzie optymalnym rozwiązaniem byłoby uprzednie samodzielne ustalenie szans na wystąpienie danego zdarzenia i dopiero późniejsze sprawdzanie, jaki jest kurs bukmachera. 

Po drugie niezależnie od tego, ile metod szacowania prawdopodobieństwa zastosujemy i ile czasu na to poświęcimy, nigdy nie będziemy w stanie określić go bardzo precyzyjnie. Sport jest nieprzewidywalny i o ostatecznym wyniku spotkań sportowych decydują czasem zupełnie niezrozumiałe czynniki. Dlatego określone prawdopodobieństwo zawsze jest tylko przybliżone, a co za tym idzie, obliczanie valuebetu również daje wyniki jedynie szacunkowe. 

Jak znaleźć valuebet? 

Jak to w bukmacherce bywa, znajomość samej teorii nie sprawi, że nauczymy się skutecznie grać. Tak samo jest z wartościowymi zakładami – aby dowiedzieć się, jak znaleźć valuebet, potrzeba sporo praktyki. Najbezpieczniej jest robić to początkowo na sucho”, czyli bez ryzykowania własnymi pieniędzmi. Dużo rozsądniej jest zapisywać każdy zakład, który oceniamy jako valuebet, a później sprawdzać jego wynik. Po znalezieniu powiedzmy 100 takich zakładów i zweryfikowaniu ich skuteczności, zobaczymy jak na dłoni, jak dobra jest nasza aktualna umiejętność wyszukiwania valuebetów. 

valuebet - bukmacherzyNiezależnie od tego, czy ćwiczymy w ten sposób, czy chcemy już obstawiać, przystępując do tzw. value betting, warto pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli mamy zamiar obstawiać value bet, powinniśmy mieć konta u wielu bukmacherów. Dzięki temu zapewnimy sobie znacznie więcej możliwości znalezienia wartościowego zakładu i szybkiego obstawienia go. Po drugie konieczny jest monitoring ofert bukmacherów i wyłapywanie większych różnic. Czasem zdarza się tak, że wszyscy analizowani bukmacherzy oferują kurs na dane zdarzenie oscylujący np. wokół 2,0, ale pewien bukmacher się wyłamuje ze znacząco wyższym kursem, np. 2,4. W takiej sytuacji niemal pewne jest, że znaleźliśmy valuebet. Można też zawęzić pole poszukiwań, skupiając się na wybranym rodzaju zdarzeń sportowych – tu polecić można mniej znane ligi (albo ligi niższe albo niszowe dla Polaków, jak ligi azjatyckie). W ich przypadku bukmacherom szczególnie często zdarzają się pomyłki, choćby z tego względu, że z reguły nie poświęcają tak dużej uwagi na prawidłowe określenie kursów, jak to ma miejsce w przypadku bardziej popularnych lig. Jeśli staniemy się ekspertami od mniej znanych lig, łatwiej będzie nam znaleźć zakład z niedoszacowanym kursem, czyli valuebet. 

Oczywiście w poszukiwaniu zakładów z pozytywną wartością oczekiwaną mogą nam też pomóc inni typerzy. Warto więc odwiedzać branżowe fora internetowe czy strony w mediach społecznościowych poświęcone zakładom bukmacherskim. W takich miejscach często pojawiają się doświadczeni gracze, którzy value betting mają „w małym palcu” i chętnie dzielą się swoimi typami z innymi użytkownikami. Nadal oczywiście musimy sami ocenić, czy polecany typ to prawdziwy valuebet czy nie, jednak jeśli namierzymy już wiarygodnego typera, wiele z jego typów powinno okazywać się strzałem w dziesiątkę. 

Nie powinniśmy się też zrażać początkowymi niepowodzeniami. Im więcej typów przeanalizujemy, tym skuteczniej i łatwiej będziemy znajdować valuebety, a zyski z gry stawać się będą bardziej satysfakcjonujące. Zanim jednak dojdziemy do tego poziomu, powinniśmy obstawiać tylko najbardziej pewne zdarzenia. 

Valuebet – jakie kursy? 

Można też zastanawiać się, czy valuebet zdarza się częściej w przypadku zakładów o niskich czy wysokich kursach. Naturalnie to wysokie kursy sprzyjają pomyłkom bukmacherów i tu najłatwiej je znaleźć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obstawianie zakładów o wysokich kursach wiąże się z ryzykiem zaliczania długich ciągów przegranych. Dobrzy gracze, którzy umiejętnie dobierają stawki zakładów, powinni mimo to wychodzić na plus. 

Jak natomiast wygląda value betting, jeśli chodzi o wyszukiwanie zakładów o niższych kursach bukmacherskich? Tu znacznie trudniej jest znaleźć valuebet i na pewno trzeba wykazywać się świetnymi umiejętnościami analitycznymi. Jednak niektórzy gracze specjalizują się właśnie w valuebetach o niskich kursach, co przynosi im stały zysk. 

Czy każdy valuebet oznacza zysk? 

valuebet - zyskNa koniec wróćmy jeszcze do kwestii, którą już sygnalizowaliśmy. Musimy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że fakt, że znaleźliśmy valuebet, nie oznacza jeszcze, że mamy wygraną w kieszeni. Nawet jeśli poprawnie oszacujemy prawdopodobieństwo konkretnego typu, a po podstawieniu do wzoru otrzymamy wartość zakładu większą niż 1, nadal nie wiemy, jakim wynikiem skończy się spotkanie. Valuebet bywa zakładem trafionym lub błędnym, czyli to, że ma pozytywną wartość oczekiwaną, nie ma znaczenia dla wyniku pojedynczego zakładu. W value betting chodzi o to, że gracz zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ogólnego zysku z gry w dłuższej perspektywie czasowej, a nie z pojedynczych zakładów. Tak więc przy założeniu, że typer umie znaleźć prawdziwy valuebet, to obstawienie każdego takiego zakładu podnosi szanse na uzyskanie profitu z gry w dłuższym okresie czasu. 

Valuebet – podsumowanie 

Wyszukiwanie i obstawianie valuebetów to specyficzny sposób gry, który polega na wykorzystywaniu przewagi nad bukmacherem, jaką gwarantują popełniane przez tego buka błędy (niedoszacowanie kursów). Choć valuebet nie zapewnia wygranej w pojedynczym zakładzie, w określonym czasie postawienie większej liczby prawidłowo zdefiniowanych wartościowych zakładów przynosi graczowi zysk. 

Żeby skutecznie znajdować valuebety, konieczna jest umiejętność dość precyzyjnego oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia oraz wyszukiwania pomyłek bukmacherów.  Pomocnych w tym jest wiele metod i aby zwiększyć szanse na sukces, warto korzystać z kilku uzupełniających się sposobów. Sam wzór służący do obliczenia wartości zakładu jest bardzo przydatny szczególnie dla początkujących graczy. Z czasem, kiedy typer wyrobi w sobie umiejętność dostrzegania niedoszacowanych kursów, kalkulator valuebet będzie mieć w głowie. Zanim to jednak nastąpi, należy wielokrotnie wykonać obliczanie valuebetu, sprawdzając swoją skuteczność. Trzeba też pamiętać, że nie każdy valuebet jest wart obstawiania i nie każdy przynosi wygraną.