System bukmacherski Labouchere’a

 

System Labouchere’a to jedna z odmian progresywnego stawkowania zakładów bukmacherskich, a dokładnie odmiana stałego profitu. To, co go wyróżnia, to dość niska wymagana skuteczność stawianych zakładów – wystarczy, że co trzeci zakład będzie wygrany, aby wyjść na zero, a przy skuteczności na poziomie od 34% gracz obstawiający zakłady z kursem 2,00 będzie już na plusie. Dlatego też zakłady z kursami 2,00 lub wyższymi najlepiej nadają się do gry przy użyciu tego systemu. System bukmacherski Labouchere’a znany jest też jako system odwołania albo też system rozdzielone martingale i jest to system malejącej progresji.

Jak działa system Labouchere’a?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki zysk nas interesuje, po czym rozpisanie go w postaci dowolnej sumy liczb. Jeśli np. chcemy wygrać 100 zł, możemy rozpisać je przykładowo tak:system Labouchere'a

  • 10 + 15 + 15 + 20 + 40;
  • 5 + 5 + 5 + 35 + 15 + 20 + 15;
  • 100 + 0 (to najmniej bezpieczne rozwiązanie).

Uzyskane w ten sposób liczby zapisujemy w postaci ciągu, czyli dla pierwszego przykładu otrzymamy: 10, 15, 15, 20, 40 – kolejność liczb nie ma znaczenia, ustawiamy je wedle własnego pomysłu. Teraz możemy przystąpić do gry. Pierwszy zakład to suma pierwszej i ostatniej liczby z ciągu, a więc tu będzie to 10 + 40 = 50 i nasz pierwszy zakład będzie właśnie za 50 zł. Jak zwykle możliwe są 2 scenariusze:

  • Zakład jest wygrany. W takim przypadku należy skreślić z naszego ciągu pierwszą i ostatnią liczbę – w przykładzie jest to 10 i 40, po czym aktualny ciąg wygląda 15, 15, 20, a my obstawiamy zakład znów za sumę pierwszej i ostatniej liczby, czyli za 35 zł.
  • Zakład jest przegrany. Wtedy na końcu pierwotnego ciągu dopisujemy sumę, za którą postawiony był przegrany zakład, czyli nasz ciąg będzie teraz wyglądał następująco: 10, 15, 15, 20, 40, 50. Również w tej sytuacji trzeba znów zastosować tę samą zasadę, czyli w tym przykładzie sumujemy 10 oraz 50 i stawiamy zakład za 60 zł.

system Labouchere'a - wygrany zakładJak widać, czy wygrywamy czy przegrywamy, zawsze kolejny zakład wnoszony jest za stawkę równą sumie pierwszej i ostatniej liczby z danego ciągu. Jeśli zakład jest wygrany, ciąg liczb się skraca, a gracz jest coraz bliższy osiągnięcia założonego zysku. Kiedy już na liście wszystkie liczby będą skreślone, gra zostanie zakończona sukcesem.

Natomiast każda przegrana powoduje, że ciąg liczb się wydłuża, a cel oddala, gdyż do postawienia mamy coraz więcej zakładów.

System Labouchere’a – plusy i minusy

Już na początku artykułu wspomnieliśmy, że aby system bukmacherski Labouchere’a się sprawdzał, wymagana jest dość niska skuteczność – około 34% (o ile kursy wynoszą 2,00 lub podobnie). Ponadto, mimo że jest to system progresywny, stawki zakładów stawiane po zakładach przegranych rosną dość powoli. Z drugiej strony wszystkie systemy bukmacherskie, które działają na zasadzie progresji, wiążą się z dużym ryzykiem bankructwa i mogą nas zawieść, jeśli trafi się dłuższa seria porażek, a nasz budżet nie będzie odpowiednio duży. Ogólnie warto też wiedzieć, że zalecane jest, by zysk, jaki chcemy osiągnąć, wykorzystując system bukmacherski Labouchere’a, nie przekraczał 5% naszego kapitału na grę.