Podatek od zakładów bukmacherskich – jakie podatki trzeba płacić, grając u bukmachera?

Zakłady bukmacherskie, a także inne gry hazardowe tworzą dziedzinę, która w Polsce podlega opodatkowaniu. Czy podatki trzeba opłacać zawsze, czy tylko w konkretnych przypadkach? Czy podatek od zakładów bukmacherskich obstawianych przez Internet jest taki sam, jak w przypadku tych obstawianych w punktach stacjonarnych? Czym jest podatek od wygranej i kiedy trzeba go uiścić? W artykule omówione są wszystkie najważniejsze dla graczy kwestie dotyczące podatków związanych z branżą hazardową.

podatek od zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie – podatek od każdego zakładu

Podstawowy podatek od zakładów bukmacherskich, jaki obowiązuje w Polsce, to podatek obrotowy, który musi zostać odprowadzony od każdego zawartego zakładu. Taki obowiązek nakłada na bukmacherów „Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”, która jako podstawę opodatkowania ustanowiła sumę wpłaconych stawek, a wysokość podatku ustaliła na poziomie 12%. Choć podatnikiem tego podatku jest organizator zakładów wzajemnych, w praktyce bukmacherzy pobierają jego kwotę ze stawek wnoszonych przez typerów. Tak więc równowartość podatku potrącana jest w momencie zawarcia zakładu – zarówno w punkcie naziemnym, jak poprzez konto gracza online. Dla przykładu, kiedy przeznaczamy 10 zł na wniesienie danego zakładu, tylko 8,80 zł faktycznie wchodzi do gry, podczas gdy 1,20 zł automatycznie zostaje zabrane, aby później bukmacher przekazał je do urzędu skarbowego. Trzeba podkreślić, że ten podatek od zakładów sportowych jest niezależny od wyniku zawartego zakładu, tak więc czy typer wygrywa, czy przegrywa, za każdym razem 12% postawionej stawki trafia do budżetu państwa.

Czy jednak zawsze podatek od zakładów bukmacherskich opłacany musi być ze środków wniesionych przez typera? Cóż, ustawa hazardowa wymaga tylko od organizatorów zakładów wzajemnych, by odprowadzali podatek w określonej wysokości, pozostawiając im wolną rękę w zakresie tego, kto w rzeczywistości będzie pokrywał koszty opodatkowania. Bukmacherzy jednomyślnie stosują więc zasadę, że najlepiej jest przerzucić podatek od zakładów bukmacherskich przez Internet i w punktach naziemnych na drugą stronę, czyli na graczy. Można się jednak spotkać ze specyficzną promocją, która nazywana jest „grą bez podatku”. Takie określenie może być nieco mylące, sugeruje bowiem, że podatek od zakładów bukmacherskich nie jest płacony wcale. Nie jest to prawdą – podkreślmy jeszcze raz, że legalni bukmacherzy bezwarunkowo muszą odprowadzać ten podatek. Natomiast pojęcie tzw. gry bez podatku oznacza, że jest to gra bez podatku dla gracza, gdyż w ramach promocji to bukmacher opłaca podatek obrotowy z własnych środków. Dzięki temu cała wniesiona stawka zostaje zaangażowana do gry i w przypadku wygranego kuponu, zysk gracza zostaje zwiększony o około 14%.

Spójrzmy jeszcze na wyliczenia dotyczące kwoty wygranej. W przypadku standardowej procedury, a więc wtedy, gdy podatek od gier zostaje potrącony z  postawionej przez gracza stawki, aby obliczyć wygraną, należy zastosować następujący wzór:

kurs x stawka x 0,88 = finalna wygrana

W ten sposób otrzymamy wygraną pomniejszoną o koszty opodatkowania, czyli wysokość kwoty, która faktycznie trafi do kieszeni gracza. Natomiast w sytuacji, gdy typer obstawia kupon w ramach akcji promocyjnej „gra bez podatku”, wystarczy przemnożyć kurs i stawkę zakładu, a otrzymana wartość będzie już tą ostateczną wygraną, czyli:

kurs x stawka = finalna wygrana

Podatek od wygranej u bukmachera

Omówiony podatek od zakładów bukmacherskich jest więc obecny w każdym zakładzie postawionym u legalnego organizatora zakładów wzajemnych. Natomiast osobną kwestią jest podatek od wygranej u podatek od wygranej - zakłady bukmacherskiebukmachera, który trzeba pokryć w przypadku postawienia trafionego zakładu sportowego. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich wygranych kuponów, a jedynie tych, których wartość wynosi ponad 2280 zł. W takiej sytuacji obowiązkowe jest oddanie 10% z uzyskanej wygranej do budżetu państwa  i tu również za odprowadzenie podatku odpowiada bukmacher. Tak więc przykładowo, jeśli wygrana wyniesie 2300 zł, typerowi zostanie wypłacone 2070 zł, a 230 zł trafi na konto urzędu skarbowego.

Warto od razu wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące tego, jak działa podatek od wygranej u bukmachera:

 • Liczy się tylko wartość pojedynczej wygranej, czyli wygrane z kolejnych kuponów danego gracza się nie sumują. Przykładowo, jeśli gracz postawi 10 wygranych kuponów (nawet 1 dnia), a łączna kwota wygranych wyniesie 5000 zł, ale wygrana na żadnym z pojedynczych kuponów nie przekroczy 2280 zł, kwota podatku od wygranej nie zostanie pobrana.
 • Natomiast na niekorzyść graczy działa fakt, że podatek naliczany jest od całkowitej kwoty wygranej, a nie od kwoty wygranej powyżej 2280 zł. Tak więc jeśli gracz wygra 2500 zł, zapłaci podatek w wysokości 10% z 2500 zł, a nie od kwoty powyżej 2280 zł, czyli 10 % z 220 zł.
 • To samo dotyczy kwestii wniesionej stawki, ona również nie ma tu znaczenia. Jeśli więc gracz zagra za przykładowo 2000 zł i jego wygrana wyniesie 2500 zł, to pomimo tego, że jego zysk wyniesie tylko 500 zł i tak wygrana przekroczy dopuszczalny limit. Dzieje się tak, ponieważ gracz opłaca podatek od wygranej u bukmachera nie od uzyskanej nadwyżki (2500 zł – 2000 zł = 500 zł), a od całej wygranej (2500 zł). Może nawet dojść do sytuacji, że gracz, który postawi trafiony kupon, w ostatecznym rozrachunku i tak będzie stratny, gdyż suma stawki zakładu i podatku od wygranej przewyższy kwotę wygranej.

Kwestie dotyczące podatku od wygranej reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek od gier i zakładów wzajemnych w Europie

W Polsce standardowo stosowany jest więc podatek obrotowy (12%), a w przypadku wygranych kuponów o kwocie powyżej 2280 zł także podatek od wygranej (10%). Jak się jednak okazuje, przyjęty w naszym kraju system opodatkowania zakładów bukmacherskich nie jest zbyt popularny w Europie. Większość państw europejskich stosuje bowiem inny podatek od gier, który opiera się na GGR (Gross Gaming Revenue). Jak to działa? Otóż system GGR polega na wyliczaniu podatku na podstawie sumy środków finansowych wniesionych przez graczy do kasy bukmachera czy innego organizatora gier hazardowych, która to suma jest jednak obniżona o wypłaty wygranych. Sam podatek od gier hazardowych ma taką wysokość, jaka zostanie w danym kraju przyjęta, w Europie w poszczególnych państwach wynosi on od 10% do 25%. Przykładowo w Danii podatek od gier i zakładów wzajemnych pobierany w systemie GGR wynosi 15%, w Wielkiej Brytanii 20% , a u naszych południowych sąsiadów, w Czechach 23% dla zakładów bukmacherskich i loterii oraz 35% dla gier online.

W praktyce okazuje się, że podatki pobierane po odliczeniu sumy wygranych lepiej sprawdzają się w przypadku rynku hazardowego i takie rozwiązanie jest postulowane przez polskie środowisko bukmacherskie. W systemie GGR pomimo wyższej procentowej wartości podatku od przychodów brutto bukmacherzy płacą ostatecznie mniej niż w przypadku podatku obrotowego. Kolejna niezaprzeczalna zaleta tzw. „modelu duńskiego” to ewidentne podatek od zakładów bukmacherskich - Polska a Europazwiększenie wpływów z legalnego hazardu do budżetu państwa. Przykładowo stosowany w Polsce podatek obrotowy jest z jednej strony bardzo wysoki, jeśli uwzględnić, jak dużym obciążeniem jest on dla gracza, a z drugiej strony wpływy do skarbu państwa relatywnie nie są wcale aż tak duże (biorąc pod uwagę wysokość podatku i liczbę obywateli). Warto też zauważyć jedną rzecz – inne europejskie państwa, które tak jak Polska stosują podatek od gier wyliczany od obrotów, mają dużo niższy poziom opodatkowania niż ten obowiązujący u nas – w Niemczech jest to 5%, w Austrii czy Irlandii 2%, a na Malcie tylko 0,5%.

Warto na koniec dodać, że korzyści finansowe państwa i bukmacherów to nie wszystko. Pamiętajmy, że wysokość podatków od gier hazardowych w danym kraju ma wpływ na wielkość szarej strefy rynku bukmacherskiego i hazardowego, rozwój rynku legalnego, a tym samym  jakość usług i bezpieczeństwo graczy.

Podatki od innych gier hazardowych w Polsce

Podatek obrotowy – inne gry hazardowe

Jeśli chodzi o gry hazardowe inne niż zakłady bukmacherskie, również tu nałożony jest specjalny podatek od gier. Ustawa o grach hazardowych precyzuje, że wysokość opodatkowania zależy od rodzaju gry, a stawka podatku konkretnie wynosi:

 • 10% dla loterii fantowej oraz fantowej gry bingo,
 • 15% dla loterii pieniężnej,
 • 20% dla gry liczbowej,
 • 25% dla pieniężnej gry bingo, gry telebingo, loterii audioteksowej oraz pokera rozgrywanego w postaci turnieju gry pokera,
 • 50% dla gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości, gry w karty (wyłączając turniej gry pokera),
 • 2,5% dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt organizowane w oparciu o specjalne zezwolenie – jest to wyjątek, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie (tu stawka wynosi 12%).

Podatek od gier hazardowych – w Internecie i w punktach naziemnych – opłacany jest przez organizatorów gier hazardowych.

Podatek od wygranej – inne gry hazardowe

Pojawia się jednak bardzo istotne pytanie: czy podatek od wygranej dotyczy tylko zakładów bukmacherskich, czy także innych gier hazardowych? Odpowiedzi musimy znów poszukać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Najpierw dobra wiadomość, zwolnieniu z podatku podlegają wygrane uzyskane podczas gry:

 • na automatach do gier,podatek od wygranej - gry hazardowe
 • w karty,
 • w kości,
 • w gry cylindryczne,
 • w gry bingo pieniężne,
 • w gry bingo fantowe.

Jest jednak jedna ważna rzecz, o której zdecydowanie należy pamiętać. Zapis dotyczący zwolnienia podatkowego to jedno, ale aby przydał się on w praktyce, gracz musi być w stanie odpowiednio udokumentować pochodzenie środków, które uzyskał. Dlatego tak istotne jest, aby uzyskać pisemne zaświadczenie o wygranej od organizatora gry hazardowej, np. od kasyna. W sytuacji, gdy gracz nie będzie dysponował takim dokumentem, fiskus może opodatkować wygraną, żądając zapłaty w wysokości 75% jej wartości (jako dochodu pochodzącego z nieudokumentowanego źródła).

Natomiast pozostałe gry hazardowe są zwolnione z podatku od wygranej tylko w sytuacji, gdy kwota wygranej nie przekracza 2280 zł. Tak więc podatki od wygranych powyżej limitu 2280 zł muszą opłacić także ci gracze, którzy uzyskali je w ramach:

 • gry liczbowej,
 • loterii pieniężnej,
 • gry telebingo,
 • loterii promocyjnej,
 • loterii audioteksowej,
 • loterii fantowej.

Każdorazowo podatek ten wynosi 10% wygranej kwoty.

 

Ważne linki:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000165 – Ustawa o grach hazardowych (po wejściu na stronę należy wybrać wersję Tekst ujednolicony)

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350 – Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (po wejściu na stronę należy wybrać wersję Tekst ujednolicony)