Dziś jest: 19 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

System bukmacherski Kelly’ego

Graj za darmo o nawet 100 000 zł w gotówce, co tydzień! Załóż konto z kodem: MAKSYMALNYBONUS

 

System Kelly’ego to jeden z bardziej skomplikowanych systemów stawkowania zakładów bukmacherskich. Opiera się on na wzorze matematycznym autorstwa amerykańskiego naukowca Johna Kelly’ego. Formuła ta pozwala obliczyć optymalną stawkę zakładu, przy której można uzyskać maksymalny możliwy zysk, a jednocześnie zminimalizować ryzyko utraty całego kapitału. Ogromne znaczenie ma także wymóg dodatniej wartości oczekiwanej obstawianych zakładów, co oznacza, że system bukmacherski Kelly’ego sprawdza się w przypadku valuebetów.

system Kelly'ego

Jak działa system Kelly’ego?

System bukmacherski Kelly’ego to w pierwszej kolejności wzór, który może ułatwiać obliczenie odpowiedniej stawki zakładu – o ile tylko podstawimy właściwe wielkości. Wygląda on następująco: stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1). Mamy tu 2 zmienne, które łatwo ustalić: „K” – to wysokość naszego aktualnego kapitału na grę, „k” – to kurs na dany zakład. Natomiast zmienna „p” stanowi klucz do stosowania systemu z sukcesem. Jest to prawdopodobieństwo wygranej i ustalenie wielkości tej zmiennej jest zdecydowanie najtrudniejsze.

Ale to jeszcze nie wszystko. Stosowanie systemu Kelly’ego ma sens tylko dla specyficznych zakładów. Warunek jest taki, aby „p * k” wynosiło więcej niż 1, co oznacza, że zakład musi być valuebetem. Czym jednak jest valuebet? Tłumacząc z języka angielskiego, powiemy, że jest to wartościowy zakład, czyli taki, gdzie nastąpiła pomyłka bukmachera. Kurs valuebetu jest zawyżony w stosunku do realnego prawdopodobieństwa zwycięstwa typu, a  obstawienie takiego zakładu daje graczowi przewagę nad bukmacherem. Dlatego też uważa się, że system bukmacherski Kelly’ego jest przeznaczony dla doświadczonych graczy, którzy potrafią po pierwsze z dużą skutecznością poprawnie wyliczyć prawdopodobieństwo wygranej, a po drugie nie mają problemu z wyszukiwaniem valuebetów. To właśnie doświadczenie gracza w połączeniu z chłodną analizą statystyk i informacji dotyczących konkretnego spotkania jest podstawowym warunkiem  prawidłowego oszacowania niezbędnych parametrów zakładów. Nie należy przy tym sugerować się wysokością kursów ustalonych przez bukmachera, gdyż może to wypaczyć nasze własne szacunki.

Bezpieczniejsza wersja systemu Kelly’ego

Warto też wspomnieć o pewnych modyfikacjach, dzięki którym system Kelly’ego jest jeszcze bardziej bezpieczny. Otóż część graczy po wyliczeniu optymalnej stawki zakładu obstawia go za niższą kwotę, najczęściej za połowę albo nawet za jedną czwartą jej wysokości. Jest to system „ułamkowy Kelly”, którego zastosowanie skutkuje zmniejszeniem zarówno wygranych, jak i przegranych, a tym samym ogranicza zmienność wielkości budżetu gracza. Patrząc na efekty w dłuższym okresie, zobaczymy, że co prawda tak zmodyfikowany system bukmacherski przynosił będzie zysk wolniej, ale za to kapitał nie będzie podlegał zbyt niebezpiecznym wahaniom.

System Kelly’ego – plusy i minusy

system Kellyego - wzór matematycznyPoprawnie stosowany system bukmacherski Kelly’ego ma niezaprzeczalne zalety, do których należy małe ryzyko bankructwa, stabilność kapitału, duże szanse na osiąganie zysku w dłuższej perspektywie czasowej oraz wysoki yield (czyli stopa zwrotu stawianych zakładów). Z drugiej strony wszystkie systemy bukmacherskie mają jednak swoje wady. System Kelly’ego na pewno nie jest łatwym sposobem stawkowania, gracz musi dokonywać obliczeń i szacunków samodzielnie i to przed każdym postawionym zakładem. Jest to niełatwe zadanie, które zajmuje sporo czasu, a dodatkowo potrzebny jest czas na znalezienie valuebetów. To wszystko na nic się nie zda, jeśli gracz nie odznacza się wysoką skutecznością w typowaniu zakładów, jest więc to raczej system bukmacherski dla „wybranych”. Co więcej, ponieważ charakter systemu jest długoterminowy, stosowanie go wymaga od gracza dużej ilości cierpliwości i wytrwałości.