Dziś jest: 19 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich 

 

Stawkowanie zakładów bukmacherskich to jedno z zagadnień, które mają kluczowe znaczenie dla osiągania satysfakcjonujących zysków z gry. W tym artykule wyjaśniamy kwestie związane z ustalaniem stawek poszczególnych zakładów i opisujemy najważniejsze rodzaje stawkowania zakładów bukmacherskich. 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich

Stawkowanie w bukmacherce a opłacalność gry 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich oznacza dobieranie stawki do konkretnego zakładu lub serii zakładów. Odpowiednie stawkowanie zakładów jest niezwykle istotną sprawą, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej ma przełożenie na to, czy gra w ogóle jest opłacalna. Czy jednak rentowność gry nie zależy tylko od tego, na ile trafnie gracz typuje? 

Cóż, ten sposób myślenia jest charakterystyczny dla początkujących, niedoświadczonych graczy. Mają oni tendencję do skupiania się na wyborze poprawnego typu, podczas gdy ustalenie odpowiedniej stawki zakładu nie zajmuje im zbyt wiele czasu. Okazuje się jednak, że jeśli stawkowanie zakładów bukmacherskich nie jest dobrze przemyślane, gra może okazać się nierentowna nawet wtedy, gdy gracz obstawia stosunkowo dużo trafionych typów. Dlatego właśnie stawki zakładów nie powinny być za wysokie, ale też nie za niskie. Zbyt zachowawcze stawki sprawiają, że wiedza typera i poprawnie obstawione zakłady bukmacherskie nie dają takiego zysku, jakiego należałoby oczekiwać.  

Z drugiej strony zbyt wysokie stawki mogą szybko doprowadzić do bankructwa gracza. Tym bardziej, że kiedy stawkowanie nie jest zaplanowane, to zakłady bukmacherskie obstawiane są bardzo często pod wpływem emocji, a to zawsze jest niebezpieczne. Przykładowo, jeśli kolejne stawiane zakłady bukmacherskie okazują się chybione, wielu typerów niemal odruchowo zaczyna obstawiać kolejne zakłady za znacznie wyższe stawki niż dotychczas. Chęć odegrania się odnosi jednak bardzo często skutek przeciwny do zamierzonego, prowadząc do szybkiego powiększania się bilansu strat. 

Natomiast zaplanowane stawkowanie zakładów pozwala dobierać stawki „na zimno” i to w taki sposób, by środki przeznaczane na grę były w optymalny sposób wykorzystywane i dawały jak najwyższy zwrot. 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich a bankroll gracza 

Stawkowanie w bukmacherce jest zagadnieniem ściśle związanym z pojęciem bankrollu gracza, czyli jego budżetu przeznaczonego na grę. Każdy typer, który chce obstawiać zakłady bukmacherskie w sposób profesjonalny i bezpieczny, musi wiedzieć, jaki kapitał ma zamiar przeznaczyć na grę – czy to w skali miesiąca, tygodnia czy też pojedynczego dnia. Oczywiście im większy bankroll (w stosunku do stawki zakładu), tym lepiej, bo oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo szybkiego bankructwa. Z drugiej strony budżet na grę nie powinien obciążać Stawkowanie w zakładach bukmacherskich - bankrollbudżetu domowego gracza – trzeba mieć świadomość, że są to pieniądze, które możemy w całości stracić. Dlatego też bankroll powinien być nieprzekraczalny, a więc niezależnie od wszelkich czynników – nawet, jeśli np. bukmacher udostępni wyjątkowo atrakcyjną promocję – gracz nie może wydać na zakłady bukmacherskie kwoty większej niż to wcześniej ustalił (to podstawowa zasada bezpiecznej, odpowiedzialnej gry). 

Stawkowanie zakładów nie może być oderwane od tego, jaki jest nasz ogólny kapitał na grę. Wielkość bankrollu gracza powinna być każdorazowo odniesieniem podczas ustalania wysokości stawki zakładów. W zależności od tego, jaki rodzaj stawkowania wybierzemy, wielkość stawki w stosunku do całego bankrollu może kształtować się bardzo różnie. Jeśli będziemy stosować któryś z nieprogresywnych, czyli dość bezpiecznych rodzajów stawkowania, zgodnie z zaleceniami kwota przeznaczana na pojedynczy zakład nie powinna przekraczać 2% – 5% bankrollu. Z kolei progresja, którą posługuje się znacznie bardziej ryzykowne stawkowanie w zakładach bukmacherskich, może w łatwy sposób doprowadzić do realizacji scenariusza, w którym stawki są zdecydowanie wyższe, a bankroll narażony jest na szybkie wyczerpanie. Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jaki sposób mogą być stawkowane zakłady bukmacherskie i z czym wiąże się wybór danego rodzaju stawkowania.  

Rodzaje stawkowania zakładów 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich można podzielić na 2 podstawowe kategorie: stawkowanie progresywne i nieprogresywne, jednak w ich ramach funkcjonuje wiele bardzo różnych sposobów na ustalanie wysokości stawki zakładu. W zależności od stopnia zaawansowania gracza, sposobu jego gry i osobistych preferencji, może on wybrać optymalny dla siebie rodzaj stawkowania. Poniżej zebraliśmy podstawowe informacje na temat tego, jakie są rodzaje stawkowania w bukmacherce, na czym polegają i jakie systemy bukmacherskie je wykorzystują. 

Płaska stawka 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich - płaska stawkaDla osób, które dopiero zaczęły stawiać zakłady bukmacherskie, dobrym wyborem stawkowania będzie „płaska stawka”. Tego typu stawkowanie zakładów polega na przeznaczaniu na każdy zakład identycznej kwoty. Jak jednak ustalić, ile powinna wynosić stawka pojedynczego zakładu? System bukmacherski, który wykorzystuje płaską stawkę wskazuje, że najbezpieczniej jest, gdy stawka nie przekracza 2% bankrollu. Dzięki temu nawet gdy gracz ma bardzo niską skuteczność, nie może szybko zbankrutować – w ramach swojego budżetu może obstawić aż 50 chybionych zakładów, zanim skończą się mu środki na dalszą grę. Taki scenariusz jest jednak w praktyce naprawdę mało prawdopodobny. Zaawansowani gracze mogą sobie pozwolić na nieco wyższą wartość stawki pojedynczego zakładu, jednak 5% bankrollu to zdecydowanie maksimum. 

Płaska stawka w swojej podstawowej wersji nie bierze pod uwagę kursów obstawianych zdarzeń, co należy uznać za minus. Logika podpowiada przecież, że zakłady bukmacherskie o wyższym ryzyku (z wyższymi kursami) powinny być obstawiane za niższe kwoty, a te o niższym ryzyku (niższych kursach) – za stawki wyższe. Dlatego też spotkać można też taki system bukmacherski, w którym płaska stawka obowiązuje w ramach ustalonych przedziałów kursowych. Gracz może wyznaczyć np. 5 takich przedziałów i zakłady bukmacherskie o najwyższych kursach obstawiać za najniższą stawkę, a o najniższych – za stawkę maksymalną (stanowiącą np. 2% bankrollu). 

Jak dokładnie powinno wyglądać stawkowanie przy wykorzystaniu płaskiej stawki, opisuje artykuł „System bukmacherski płaska stawka”. 

Stawkowanie procentowe 

Bardzo podobnie do płaskiej stawki działa stawkowanie procentowe. Można powiedzieć, że tu stawka też jest stała, ponieważ gracz przyjmuje, że stawka każdego zakładu wynosić będzie określoną wartość procentową aktualnego bankrollu, np. jego 1%. Tym samym stawka ulega nominalnym wahaniom w związku z wynikami kolejnych zakładów – kiedy gracz stawia trafione zakłady bukmacherskie, jego kapitał się powiększa, a kiedy chybia – bankroll się pomniejsza. Warto zauważyć, że logiczną konsekwencją takiego rodzaju stawkowania jest to, że jeśli gra idzie po naszej myśli, stawki nominalnie rosną, a kolejne wygrane są coraz wyższe (zakładając, że obstawiamy zakłady bukmacherskie o zbliżonych kursach). Jeśli natomiast trafi się tzw. czarna seria, gracz traci w kolejnych zakładach coraz mniejsze kwoty. 

Takiego rodzaju stawkowanie w bukmacherce ma swoje zalety, bo choć nadal jest mało ryzykowne (pozwala na obstawienie wielu zakładów), to przy dobrej skuteczności przynosi nieco wyższe zyski niż płaska stawka. Z kolei minusem jest konieczność każdorazowego obliczania wysokości stawki danego zakładu oraz czekania na rozliczenie zakładu zanim zagramy kolejny. I ponownie, tu także 2% do 5% bankrollu uznawane jest powszechnie za odpowiednią wysokość stawki. 

System bukmacherski wykorzystujący stawkowanie procentowe również może być tak skonstruowany, że dla bardziej ryzykownych typów stawki będą wyższe, a dla mniej – niższe. Tym razem jednak należy zmieniać wartość procentową stawki, przykładowo zakłady bukmacherskie o wysokich kursach stawiać za 2% aktualnego bankrollu, a te o niskich kursach – za 5% (przedziałów kursowych można oczywiście wyznaczyć więcej). Z kolei czasochłonność systemu można zminimalizować – np. zmieniając wysokość stawki nie po każdym rozliczonym zakładzie, a po zagraniu większej liczby zakładów za określoną łączną kwotę stawek. 

Szerzej stawkowanie procentowe opisujemy w artykule „System bukmacherski stawkowanie procentowe”. 

Stawkowanie modulowane 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich - stawkowanie modulowaneStawkowanie modulowane to jeszcze bardziej zaawansowany rodzaj stawkowania. Punktem wyjścia jest ustalenie maksymalnej wartości stawki (nie więcej jak 2% bankrollu). W kolejnym kroku ta wartość dzielona jest na 10 równych części – 1/10 maksymalnej stawki to 1 jednostka. Zakłady bukmacherskie w tym rodzaju stawkowania mogą być obstawiane za kwotę od 1 do 10 jednostek. Żeby zdecydować, ile jednostek powinno przypaść na dany zakład, gracz musi ocenić szanse na zajście danego zdarzenia. Jeśli zakład jest wysoce ryzykowny, należy go obstawić za niewiele jednostek (np. 1-3), a jeśli prawdopodobieństwo sprawdzenia się typu jest bardzo wysokie – nawet za maksimum jednostek (jednak 10 jednostek powinno być zarezerwowanych tylko dla wybitnie „pewnych” zakładów). Kursy bukmacherskie będą tu dużą podpowiedzią, dlatego warto wyznaczyć przedziały kursowe i przyporządkować im odpowiednią liczbę jednostek. Ponieważ jednak kursy, jakie wyznaczają bukmacherzy, mogą być z różnych przyczyn mylące, jak najbardziej należy także dokonywać samodzielnej analizy prawdopodobieństwa zajścia obstawianych zdarzeń. 

Na marginesie dodajmy, że modyfikacje stawkowania płaska stawka i stawkowania procentowego, o których wspominaliśmy wcześniej, są do pewnego stopnia połączeniem tych rodzajów stawkowania ze stawkowaniem modulowanym. 

Stawkowanie modulowane wymaga, jak widzimy, sporego zaangażowania w ustalanie wysokości stawek poszczególnych zakładów, a zyski nie są spektakularne. Jednak taki rodzaj stawkowania jest jeszcze bezpieczniejszy niż płaska stawka (bo uwzględnia ryzykowność zakładu), a na dłuższą metę w miarę skuteczni gracze uzyskują przy jego pomocy systematyczne zyski z gry. 

Praktyczne wskazówki na temat tego, jak stosować stawkowanie modulowane, znajdziesz w artykule „System bukmacherski stawkowanie modulowane”. 

Progresja 

Najogólniej mówiąc progresywne stawkowanie w zakładach bukmacherskich polega na tym, że stawka zakładu zależna jest od tego, czy poprzedni zakład był wygrany czy przegrany. Progresja malejąca polega na tym, że stawki są zwiększane po każdej porażce (żeby odrobić straty), a progresja rosnąca wymaga od gracza zwiększania stawek po każdym sukcesie. Istnieją też systemy poszerzające stawkowanie progresywne o jakieś formy zabezpieczenia oraz progresje mieszane. W zależności od wybranego systemu, stawki mogą być w określonej sytuacji podwajane (jak to jest np. w systemie Martingale’a) lub modyfikowane wedle innych reguł (np. w systemie Fibonacciego stawka zakładu po porażce równa jest sumie stawek 2 poprzednich zakładów). Systemy bukmacherskie wykorzystujące progresywne stawkowanie determinują też, kiedy gracz musi powrócić do stawki początkowej. 

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich - progresjaPoszczególne systemy bazujące na progresji różnią się w wielu punktach i można wskazywać na ich odmienne zalety i wady. Jednak co do zasady, szczególnie graczom początkującym nie zaleca się praktykowania progresywnego stawkowania zakładów, gdyż każda odmiana progresji wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem straty całego bankrollu. Trzeba też pamiętać, że systemy progresywne mogą być nieskuteczne, np. ze względu na limity, jakie stosują bukmacherzy. Stawkowanie progresywne mogą co prawda z powodzeniem wykorzystywać gracze zaawansowani, ale też nie jako podstawowy rodzaj stawkowania, a doraźnie, dla określonych strategii gry lub np. aby obrócić bonus (zwłaszcza bonusy powitalne, które bukmacherzy przyznają nowym graczom). 

Stawkowanie progresywne i poszczególne systemy bukmacherskie, które je wykorzystują, przedstawia artykuł „System bukmacherski progresja”. 

Rodzaje stawkowania dla zaawansowanych graczy 

Jeśli chodzi o rodzaje stawkowania, które są najczęściej wykorzystywane przez doświadczonych typerów, na pewno w czołówce znajduje się omówione już stawkowanie modulowane. Inne warte przywołania stawkowanie to metoda wykorzystywana w systemie Kelly’ego. Jest to stawkowanie nieprogresywne, w którym wysokość stawki obliczana jest tu według wzoru matematycznego, gdzie zmiennymi jest wielkość aktualnego budżetu gracza, kurs danego zakładu i prawdopodobieństwo sprawdzenia się wybranego typu. Wyliczenie wysokości stawki jest w tym systemie trudne i czasochłonne, a gracz powinien obstawiać tylko te zakłady bukmacherskie, które są Stawkowanie w zakładach bukmacherskich - system Kelly'egovaluebetami (czyli dla których bukmacherzy wystawili za wysokie kursy). Z drugiej jednak strony stawkowanie wyliczane ze wzoru Kelly’ego może przynosić w dłuższej perspektywie czasowej wysokie zyski, a przy tym jest stosunkowo bezpieczne, aczkolwiek ze względu na wysokie wymogi wobec gracza, nie jest polecane dla początkujących typerów. 

Więcej na temat stawkowania w oparciu o wzór Kelly’ego dowiesz się z artykułu „System bukmacherski Kelly’ego”.