Dziś jest: 12 czerwca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Problemy z bukmacherem online i sposoby na ich rozwiązanie

Nigdy jeszcze obstawianie zakładów bukmacherskich nie było tak łatwo dostępne. Bukmacherzy online oferują swoje usługi całą dobę i można z nich korzystać niemal z dowolnego miejsca na świecie. Szybka rejestracja konta, błyskawiczne płatności internetowe i mnóstwo udogodnień pozwalają graczom obstawiać zakłady bukmacherskie niemal z marszu. Jednak mimo to na linii gracz – bukmacher nadal pojawiają się rozmaite problemy, które mogą zniechęcić do dalszej gry u danego operatora zakładów. Jakie trudności są najbardziej powszechne i co robić, kiedy nas spotkają, wyjaśniamy w tym artykule. 

Problemy z bukmacherem online

Jak działa bukmacher? 

Słowem wstępu warto przypomnieć, kim w ogóle jest bukmacher i dlaczego jego działanie może kolidować z tym, czego oczekują gracze. Otóż za każdą marką bukmacherską stoi firma, której celem jest generowanie zysków. Spółki bukmacherskie zarabiają przede wszystkim na marży, którą pobierają od swoich klientów za możliwość obstawiania zakładów (opłata ta uwzględniona jest w kursie bukmacherskim każdego zakładu – więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Marża bukmachera”). Dlatego im więcej zakładów przyjmie bukmacher, tym dla niego lepiej, zwłaszcza jeśli stawki zakładów na wybrane zdarzenie rozkładają się równomiernie.  

Jednak co oczywiste, wszystkie wygrane uzyskane przez typerów są dla firmy bukmacherskiej kosztem, który obniża jej przychód. Dlatego bukmacherzy stosują różne praktyki, które mają na celu ograniczenie ponoszonych strat (jak np. limity stawek). Poza tym każdy bukmacher zabezpiecza się, określając w swoim regulaminie zakładów, co jest dozwolone, a co nie i jeśli dochodzi do złamania tych zasad, może zastosować konkretne sankcje (nawet zamknąć konto gracza).  

Trzeba też mieć świadomość, że po obu stronach relacji klient obstawiający zakłady bukmacherskie – firma, które je przyjmuje, może dojść do nieuczciwych praktyk. Jednak zdarzają się i takie problemy, które wynikają z braku wiedzy, zaniedbań czy kłopotów technicznych. Sprawdźmy więc, jakie trudności najczęściej napotykają gracze, jak ich unikać oraz – jeżeli już wystąpią – w jaki sposób reagować, by je szybko pokonać. 

Indywidualne limity nałożone na konto gracza 

Skoro już wspomnieliśmy o limitach bukmacherskich, to zacznijmy właśnie od tego problemu, zwłaszcza że jest on dla graczy szczególnie dotkliwy. Pierwszą sprawą są limity ogólne, czyli takie, które bukmacher nakłada na dane wydarzenie sportowe czy rynek zdarzeń i obowiązują one wszystkich graczy. Przykładowo bukmacher ustala, że na wybrany mecz można postawić nie więcej niż 50 zł, dlatego jeśli dowolny gracz będzie próbował zagrać za większą kwotę, zakład nie zostanie przyjęty. Użytkownik zobaczy komunikat wyjaśniający, że musi zmniejszyć stawkę zakładu i dopiero po spełnieniu tego żądania zakład zostanie zawarty. 

Problemy z bukmacherem online - limityJednak prawdziwą zmorą graczy są nie limity ogólne, a indywidualne, a więc takie, którymi bukmacher objął konto konkretnego gracza. Kiedy bukmacherzy stosują takie zabiegi? Najczęściej wtedy, gdy typer jest dla nich zbyt niebezpieczny, czyli gra za dobrze: wygrywa często i/lub wygrywa wysokie kwoty. W ten sposób bukmacher minimalizuje ryzyko potencjalnych strat i choć z punktu widzenia graczy taka praktyka może wydawać się nieuczciwa, trzeba pamiętać, że bukmacher ma do niej prawo. Możliwość nałożenia limitów jest bowiem zawsze uwzględniona w regulaminie zakładów danego operatora. Co więcej, każda firma bukmacherska zapewnia sobie prawo do ograniczenia stawki zakładu, a nawet odmówienia jego przyjęcia bez podania przyczyny. 

Trzeba też dodać, że nie tylko skuteczni gracze są narażeni na indywidualne limity bukmacherskie, ale też ci, którzy są podejrzewani przez bukmachera o praktykowanie niemile widzianych aktywności. Przykładowo, jeśli analitycy firmy bukmacherskiej uznają, że dany typer może obstawiać surebety (inaczej zakłady arbitrażowe) albo że jego działania mają na celu tzw. wyłudzenie bonusu, zapewne ustalą niewysoki limit stawek, w związku z czym konto zostanie „spalone”, czyli niewiele da się już na nim ugrać. 

Co do limitów ogólnych to można jedynie szukać bukmachera, u którego są one wysokie. Natomiast ryzyko otrzymania limitów indywidualnych można zmniejszać, rozkładając swoją grę na kilka serwisów bukmacherskich. Jeśli już zostaną nałożone i są restrykcyjne, pozostaje zmienić bukmachera. 

Nieprawidłowo rozliczony zakład 

Czasem zdarza się, że gracz jest przekonany, że jego zakład zostanie rozliczony jako wygrany, tymczasem po wejściu na swoje konto widzi, że kupon wyświetla się „na czerwono”. Czy to możliwe, że bukmacher się pomylił? Jak najbardziej, pomyłki zdarzają się wszędzie, dlatego sytuacja wymaga wyjaśnienia.  

W pierwszym kroku należy upewnić się, czy zdarzenie rzeczywiście zostało rozliczone błędnie, czyli czy racja jest po naszej stronie. Warto sprawdzić w regulaminie zakładów bukmacherskich danego operatora, w jaki sposób dokonywane jest rozliczanie obstawionego rynku zdarzeń. Dla przykładu, gracz może uważać, że mecz piłki nożnej wygrał gospodarz, jednak nie wie, że bukmacher rozlicza tego rodzaju zakład na podstawie wyniku z regulaminowego czasu spotkania, a więc gole, które zostaną zdobyte podczas dogrywki nie są uwzględniane. 

Jeśli natomiast okaże się, że nasze rozumienie sposobu rozliczania wybranego rynku jest właściwe, dobrze jest jeszcze upewnić się, czy oficjalne wyniki są na 100% takie, jak myślimy. Na stronach internetowych należących do federacji sportowych publikowane są oficjalne wyniki i statystyki meczowe, więc jest to najlepsze miejsce, by sprawdzić, czy mamy rację. Jeśli to się potwierdzi, czas skontaktować się z działem obsługi klienta firmy bukmacherskiej. 

Zamiast od razu składać reklamację, na początek warto spróbować wyjaśnić sprawę z konsultantem. Często wystarczy podać informacje na temat postawionego zakładu i na spokojnie wytłumaczyć, w czym leży problem, powołując się na oficjalne wyniki meczu. Bardzo możliwe, że błędnie rozliczony zakład to zwykła pomyłka, a bukmacher szybko naprawi swój błąd: zmieni status zakładu na wygrany i przeleje wygraną na nasze konto gracza.  

Problemy z bukmacherem - formularz reklamacji SuperbetJeśli jednak tak się nie stanie, należy złożyć oficjalną reklamację – drogą elektroniczną lub tradycyjną. Bukmacherzy często zamieszczają na stronie specjalny formularz ułatwiający załatwienie sprawy. Bukmacher ma na rozpatrzenie sprawy maksymalnie kilku tygodni. Jeśli reklamacja nie zostanie uwzględniona, pozostaje jeszcze droga sądowa, na której gracz może dochodzić swoich praw. 

W artykule Źle rozliczony zakład u bukmachera? Działaj!” opisujemy szczegółowo postępowanie w sytuacji, gdy zakład zostanie nieprawidłowo rozliczony.

Zakład anulowany przez bukmachera 

Kolejny zapis regulaminowy, o którym początkujący gracze zazwyczaj nie mają pojęcia, dotyczy możliwości anulowania zakładu, jeśli doszło do pomyłki w wystawionym kursie bukmacherskim. Taka praktyka budzi u typerów często sprzeciw i może wydawać się nieuczciwa. Jednak trzeba podkreślić, że nie chodzi o sytuację, gry bukmacher błędnie oszacował prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia, tylko przypadek, gdy doszło do odwrócenia kursów lub innej ewidentnej pomyłki. W obronie bukmachera można dodać, że taki błąd może być rezultatem błędnych kursów dostarczonych przez zewnętrznego dostawcę, a same pomyłki tego rodzaju nie zdarzają się często. 

Graczom obstawiającym zakłady bukmacherskie takie postępowanie bukmacherów oczywiście nie może się podobać. Przykładowo: bukmacher wystawia ofertę kursową, w której kurs na wygraną faworyta jest bardzo wysoki, a na outsidera bardzo niski. Teoretycznie więc typer może obstawić zakład na zwycięstwo faworyzowanej drużyny z niecodziennie atrakcyjnym kursem i zgarnąć wysoką wygraną. Jednak w praktyce, bukmacher, jak tylko zorientuje się, że doszło do pomyłki, anuluje ten zakład, czyli zwróci jego stawkę na konto gracza i będzie to w pełni legalne. Jeśli natomiast okaże się, że zakład został już rozliczony jako wygrany i środki trafiły na saldo użytkownika, bukmacher ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy. 

Uwaga! W tej sytuacji niemal pewne jest, że sąd stanie po stronie firmy bukmacherskiej – praktyka pokazała to już nie raz. 

Nałożenie blokady lub zamknięcie konta gracza przez bukmachera 

Problemy z bukmacherem online - blokada konta graczaBukmacher nie tylko może nałożyć na gracza limity stawek, ale jeśli użytkownik naprawdę zajdzie mu za skórę, może zablokować jego konto i ostatecznie nawet je dożywotnio zamknąć. Takie konsekwencje mogą zostać zastosowane wtedy, gdy bukmacher podejrzewa użytkownika o łamanie regulaminu czy próbę oszustwa. Powodem nałożenia blokady może być m.in.: próba otrzymania bonusu powitalnego więcej niż 1 raz (przez zakładanie większej liczby kont gracza) i inne nadużycia dotyczące korzystania z promocji bukmacherskich, założenie konta gracza na inną osobę, przesłanie nieprawdziwych dokumentów w celu weryfikacji konta, niepełnoletność. 

Bukmacher najpierw blokuje konto gracza aż do wyjaśnienia sprawy, a jeśli uzna, że jego podejrzenia się potwierdziły, zamyka je na zawsze. Co więcej, nierzadko rekwiruje część lub całość środków znajdujących się na saldzie użytkownika, jeśli stwierdzi, że zostały one uzyskane w sposób sprzeczny z regulaminem. 

Oczywiście i w tym przypadku może okazać się, że bukmacher się pomylił, a jego podejrzenia są bezpodstawne. W takiej sytuacji należy w miarę swoich możliwości starać się udowodnić swoją niewinność, choć analitycy firmy bukmacherskiej sami powinni dojść do prawdy. Jeśli niewinność gracza zostanie potwierdzona, bukmacher odblokuje konto gracza i z powrotem udostępnia mu posiadane przez niego środki finansowe.  

Jak zwykle w przypadku problemu z bukmacherem zachęcamy, by najpierw skonsultować sprawę z działem obsługi klienta firmy bukmacherskiej. Konsultant powinien wyjaśnić, z jakiej przyczyny konto zostało zablokowane i kiedy możemy oczekiwać rozwiązania problemu. 

Długie oczekiwanie na wypłatę lub jej brak 

Blokada nałożona na konto gracza to dość rzadka sytuacja, natomiast znacznie częściej zdarzają się problemy z płatnościami. Podstawową przyczyną tego, że na rachunek bankowy gracza nie mogą wpłynąć pieniądze z konta u bukmachera, jest niedokonanie weryfikacji konta. Legalni bukmacherzy w Polsce mogą wypłacać środki finansowe użytkowników tylko pod warunkiem, że pełnoletniość i tożsamość klienta zostały potwierdzone np. w oparciu o skan dowodu osobistego. Dopóki konto ma status konta tymczasowego, nie może zostać z niego zlecona żadna wypłata. Jeśli gracz będzie próbował tego dokonać, na pewno wyświetli mu się komunikat, że najpierw musi dokończyć rejestrację konta.

Jeśli dokumenty zostały już przesłane, a wypłata nadal nie została zrealizowana, możliwe, że trwa weryfikacja danych lub pojawił się jakiś problem z nią związany. W tym drugim przypadku zapewne bukmacher poprosi o dosłanie dodatkowych dokumentów, przesłanie bardziej czytelnego skanu dokumentu itp. Może też być tak, że dokonując pierwszej wypłaty u danego bukmachera, gracz zobowiązany jest do ponadstandardowej weryfikacji. Informację na ten temat użytkownik otrzymuje w wiadomości e-mail – jeśli jej nie ma, warto sprawdzić, czy nie wpadła do spamu. 

Problemy z bukmacherem online - limity wypłatProblem z wypłatą wygranych może być spowodowany również wielkością kwotą wypłaty. Bukmacherzy zazwyczaj mają ustaloną zarówno minimalną, jak i maksymalną wartość jednorazowej wypłaty. Jeśli chodzi o dolny limit, bukmacherzy internetowi najczęściej umożliwiają wypłaty o wartości nawet 1 zł, choć w niektórych firmach wartość ta wynosi więcej, np. 10 zł czy 25 zł. Co do górnej granicy, często spotykanym maksimum jest 50 tys. zł lub 100 tys. zł, choć są też w Polsce legalni bukmacherzy, którzy deklarują, że nie istnieją u nich limity maksymalnej wypłaty. 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest termin zlecenia wypłaty. Jeśli zadysponowaliśmy wypłatę w weekend czy święto, jej realizacja może się opóźnić i to nawet wtedy, gdy bukmacher oferuje tzw. błyskawiczne wypłaty. Bardzo często bukmacherzy umieszczają na swojej stronie internetowej w zakładce dotyczącej płatności tabele, w których można znaleźć informacje, jaka jest dostępność szybkich wypłat w poszczególnych bankach. Niektóre instytucje bankowe realizują płatności w trybie 24/7, a inne mają w tym zakresie określone ograniczenia. 

Każdy bukmacher precyzuje też w swoim regulaminie, w jakim czasie dokonuje zleconych wypłat wygranych (np. maksymalnie 7 dni roboczych). Jeśli ten czas upłynął, należy dopytać o zaistniałą sytuację np. przez czat na żywo konsultanta. Warto wiedzieć, że legalni bukmacherzy w Polsce są wiarygodni, a interes ich klientów jest chroniony m.in. przez złożone zabezpieczenie finansowe (jest ono jednym z warunków otrzymania zezwolenia na organizację zakładów). Natomiast jeśli gracz obstawia zakłady bukmacherskie u innych operatorów zakładów (co jest niezgodne z polskim prawem), szanse na uzyskanie wypłaty mogą okazać się mniejsze, a polski użytkownik nie ma do kogo zwrócić się po pomoc. 

Komplikacje podczas weryfikacji konta gracza 

Niestety czasem, kiedy gracz chce dokonać pełnej rejestracji, dzięki czemu będzie mógł dokonywać wypłat wygranych, także mogą pojawić się pewne problemy. Przede wszystkim może okazać się, że pomimo wysłania wszystkich wymaganych dokumentów i podaniu brakujący danych, weryfikacja przedłuża się. Problemy na pewno pojawią się, jeśli jakiś dokument był nieczytelny lub jeśli podane dane się nie zgadzają z tymi, które widnieją w przesłanych dokumentach. Bukmacher może też zażądać, by gracz przesłał np. dodatkowe informacje lub inny dokument tożsamości. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu spełnić te wymogi jak najszybciej, by przyspieszyć proces weryfikacji konta. 

Warto zwrócić uwagę na to, że legalni bukmacherzy w Polsce stosują zasadę, że z konkretnego adresu IP czy nawet adresu gospodarstwa domowego może być dokonana rejestracja tylko 1 konta gracza. Jeśli więc okaże się, że np. z tego adresu IP zarejestrowane zostało już inne konto gracza (np. współmałżonka), to wynik weryfikacji może być negatywny. I to bez względu na to, że konto zakłada użytkownik o innych danych osobowych. 

Trzeba też dodać, że bukmacherzy standardowo weryfikują dane konto gracza tylko raz. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy bukmacher po jakimś czasie może poddać konto użytkownika ponownemu sprawdzeniu, np. jeśli jego aktywność wzbudza jakieś podejrzenia. 

Problemy z bukmacherem online - weryfikacja konta graczaOczywiście czasem opóźnienia w przekształceniu konta tymczasowego w konto stałe nie wynikają z żadnych wątpliwości związanych z danym użytkownikiem, a z kwestii organizacyjnych czy technicznych. Dla przykładu, bukmacher może mieć akurat sporą liczbę nowych rejestracji, dział odpowiedzialny za weryfikację użytkowników może być w danym momencie przeciążony z innych powodów, może wystąpić awaria serwisu bukmachera itp. W takim przypadku należy rzecz jasna poczekać trochę dłużej, ewentualnie można dopytać o to, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta konsultanta. Nie zmienia to faktu, że każdy bukmacher podaje w regulaminie usług informację na temat tego, jaki jest maksymalny czas na zweryfikowanie konta gracza i musi tego przestrzegać. 

Problemy z bonusem powitalnym i innymi promocjami 

Bonus powitalny zapewnia określone korzyści graczom, którzy zarejestrują nowe konto online u bukmachera. Może to być np. zakład bez ryzyka, darmowy zakład, zwiększenie depozytu czy „gra bez podatku”. Jednak jest i druga strona medalu – każdy bonus ma regulamin, który określa, w jaki sposób można korzystać z przyznanych środków bonusowych. Nieznajomość tych zasad jest często przyczyną, dla której gracz może mieć problemy. 

Podstawową zasadą jest konieczność obrotu bonusem (często kilkukrotnego) w taki sposób, by spełnić warunki promocji, np. obstawiając zakłady bukmacherskie o określonym kursie minimalnym. Gracze bardzo często nie wgłębiają się jednak w szczegółowe zasady dotyczące wykorzystania bonusu, przez co narażają się na jego utratę. Dość powszechne są bowiem zapisy, które zakazują: dokonania wypłaty przed zrealizowaniem całego wymaganego obrotu bonusem, typowania zakładów przeciwstawnych, obstawienia danego zakładu czy spotkania sportowego więcej niż 1 raz czy postawienia zakładu za stawkę przekraczającą połowę kwoty bonusu.  

Jeśli gracz złamie tego rodzaju zapisy regulaminu danej promocji, bukmacher pozbawi go przyznanych środków bonusowych i ewentualnych wygranych, które już uzyskał przy ich wykorzystaniu. Czasem przyczyna utraty bonusu może być naprawdę błaha – dla przykładu, jeśli gracz dokona wymaganego przez regulamin promocji depozytu niewłaściwą metodą płatniczą, to to także dyskwalifikuje go z udziału w akcji promocyjnej. 

Jedyną możliwością zabezpieczenia się przed takim scenariuszem wydarzeń jest dokładne sprawdzenie warunków danej promocji. Jeśli cokolwiek jest niejasne, warto dopytać o to konsultantów bukmachera. Dzięki temu, jeśli zdecydujemy się na udział w wybranej akcji promocyjnej, to robimy to w pełni świadomie – wiemy, jakie warunki mamy spełnić i czy uczestnictwo w ogóle się opłaca. 

Słaba jakość lub dostępność obsługi klienta 

Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce zapewniają swoim klientom obsługę online i najczęściej możliwy jest kontakt za pomocą kilku metod, np. czatu na żywo, wiadomości e-mail czy formularza kontaktowego. Najczęściej jednak dział obsługi klienta pracuje tylko w wybranych godzinach, a w nocy wsparcie nie jest dostępne. Na plus zaliczyć trzeba natomiast to, że BOK u bukmacherów działa nie tylko w dni robocze, ale też w weekendy i dni świąteczne, co jest raczej zrozumiałe (wtedy obstawia wielu graczy, którzy na co dzień nie mają na to czasu). 

Problemy z bukmacherem online - obsługa klientaOczywiście niska dostępność konsultantów może być problemem i nie chodzi tylko o godziny nocne. Czasem nawet zadając pytanie w środku dnia, na odpowiedź trzeba czekać zdecydowanie za długo. W skrajnych przypadkach na odpowiedź na maila można czekać nawet kilka dni, a w bardziej intensywnych okresach czas na zgłoszenie się konsultanta na czacie na żywo można liczyć w dziesiątkach minut. Gracz, który potrzebuje pilnej pomocy, na pewno może być tym sfrustrowany. W przypadku korespondencji mailowej warto sprawdzić, czy odpowiedź nie trafiła czasem do folderu spam. 

Być może jeszcze bardziej denerwująca i działająca na szkodę graczy bywa niska jakość obsługi klienta. Nie jest to oczywiście standardem, ale zdarza się, że konsultanci nie są wystarczająco kompetentni i brakuje im wiedzy na tematy związane z ofertą zakładów, sposobem ich rozliczania, aktualną ofertą promocji itd. Nierzadko pracownicy BOK firmy bukmacherskiej idą po linii najmniejszego oporu, a więc przykładowo zamiast wyjaśnić graczowi, jaka przedstawia się konkretna zasada dotycząca wybranej promocji, odsyłają go do jej regulaminu.  

W takiej sytuacji można spróbować zadać pytanie za jakiś czas lub za pomocą innej metody kontaktu, licząc na to, że trafimy na bardziej kompetentną lub chętną do pomocy osobę. Zawsze warto też zachowywać jakąś formę dokumentacji rozmowy z konsultantem, by móc się na nią powołać, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Problemy z bukmacherem – jak postępować? 

Podstawowa kwestia, o jakiej należy pamiętać, obstawiając zakłady bukmacherskie w wybranej firmie, to fakt, że wiele problemów rozstrzyganych jest w oparciu o regulamin zakładów wzajemnych. Kiedy więc mamy jakieś wątpliwości, pierwszym miejscem, jakie warto sprawdzić jest właśnie ten dokument (ewentualnie inne dokumenty np. regulamin promocji danego operatora zakładów). Każdy legalny bukmacher musi zamieścić takie dokumenty na swojej stronie internetowej – wystarczy je odszukać i zweryfikować, jak się przedstawia interesująca nas kwestia. 

Jeśli natomiast chcemy daną sprawę wyjaśnić czy zmienić coś na naszą korzyść, wtedy należy zacząć od kontaktu z obsługą klienta danej firmy bukmacherskiej. Niezależnie od metody kontaktu, ważne by szczegółowo opisać sytuację i problem. Zalecany jest przy tym spokój i opanowanie – atakowanie konsultanta na pewno nie sprawi, że będzie on bardziej skłonny do pomocy, a często może to mieć wręcz przeciwny efekt. 

Problemy z bukmacherem online - media społecznościoweW przypadku, gdy rozmowy z działem obsługi klienta nie pomagają, można też spróbować innej taktyki. Już nieraz gracze wygrywali z bukmacherem dzięki nagłośnieniu swojej krzywdy w mediach społecznościowych. Jeśli mamy ewidentne dowody, że bukmacher potraktował nas nieuczciwie, warto opisać sprawę na Facebooku, X czy w innych popularnych miejscach w sieci. Bukmacher, dbając o swój wizerunek, może szybko zmienić zdanie i spełnić nasze żądania. 

Kolejnym krokiem jest złożenie oficjalnej reklamacji dotyczącej usług bukmachera. Bukmacherzy najczęściej publikują w swoim serwisie specjalny formularz elektroniczny, który ułatwia taką procedurę. Pismo można też najczęściej wysłać drogą mailową lub listowną (w formie papierowej). 

Dopiero kiedy te sposoby nie pomagają, a nadal jesteśmy przekonani, że mamy rację, warto rozważyć, czy nie zgłosić sprawy do organu regulacyjnego. Można przy tym sięgnąć po pomoc prawną, zwłaszcza gdy problem jest złożony. Ekspert specjalizujący się w prawie hazardowym może obiektywnie stwierdzić, czy są podstawy do skierowania sprawy na drogę sądową – trzeba się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj taka konsultacja to dodatkowe koszty. 

Dość często jednak wikłanie się w proces sądowy z bukmacherem nie jest opłacalne, chyba że w grę wchodzą duże pieniądze, których bukmacher nie chce nam wypłacić. W innym przypadku lepiej jest machnąć ręką i po prostu zmienić platformę, na której stawiamy zakłady bukmacherskie. Po takich nieprzyjemnych doświadczeniach warto dokonać rzetelnego rozpoznania, sprawdzając nie tylko, który bukmacher oferuje najwyższy bonus powitalny czy ma najbardziej atrakcyjne kursy, ale też zwracając uwagę na takie aspekty jak np. jaką ma politykę związaną z limitowaniem kont graczy, jak działa jego obsługa klienta, na ile restrykcyjne są zasady związane z obrotem bonusami itd. W wyborze najlepszego bukmachera pomocny jest nasz „Ranking bukmacherów w Polsce”. 

Legalny bukmacher to jedyna szansa na dochodzenie swoich praw 

Na koniec bardzo ważna uwaga: pamiętajcie, że obstawiając zakłady bukmacherskie u nielegalnych w Polsce bukmacherów, pozbawiacie się szansy na możliwość dochodzenia swoich praw w sytuacji spornej.

Problemy z bukmacherem online - prawoJeśli gramy u legalnego bukmachera, możemy korzystać z oficjalnej reklamacji i jeśli nic ona nie da, starać się odzyskać to, co nam się należy (przede wszystkim pieniądze) na drodze sądowej. Jeśli natomiast bukmacher działa w naszym kraju bez wymaganego zezwolenia, nie mamy tak naprawdę jak dochodzić swoich praw, bo po pierwsze sami złamaliśmy prawo, uczestnicząc w zakładach organizowanych przez nielegalnego bukmachera. 

Żeby sprawdzić, które serwisy oferują zakłady bukmacherskie zgodnie z polskim prawem, wystarczy przejść na aktualną „Listę legalnych bukmacherów w Polsce”.