Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Weryfikacja tożsamości przez bukmachera

Weryfikacja tożsamości przez bukmachera, w tym sprawdzanie wieku gracza jest obecnie powszechnie spotykaną praktyką. Czy każdy bukmacher sprawdza gracza i czy zawsze trzeba przesyłać skan dokumentu tożsamości? Jakie dane koniecznie trzeba podać, a które można zachować dla siebie i jak to zrobić od strony technicznej? Wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

weryfikacja tożsamości przez bukmachera

Czy bukmacher musi weryfikować wiek gracza?

„Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” mówi, że dozwolone jest obstawianie zakładów bukmacherskich tylko przez osoby, które ukończyły 18 lat (dotyczy to także uczestników innych gier hazardowych, takich jak automaty do gier, poker, blackjack czy ruletka itp.). Wymóg pełnoletniości wynika przede wszystkim z chęci uchronienia niepełnoletnich osób przed negatywnymi skutkami uprawiania hazardu. Statystycznie małoletni gracze są znacznie bardziej narażeni na uzależnienie od gier hazardowych niż osoby pełnoletnie, dyskusyjna jest także kwestia tego, na ile odpowiedzialne są ich decyzje (np. co do postawienia dużych kwot w zakładach sportowych). W każdym razie prawo polskie przyzwala na obstawianie zakładów bukmacherskich tylko osobom powyżej 18 r.ż. (i tylko u bukmacherów, którzy posiadają zezwolenie na organizację zakładów).

W praktyce, żeby przestrzegać przepisów prawnych, legalni bukmacherzy muszą weryfikować wiek uczestników, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie. Bukmacher naziemny nie musi w tej kwestii kombinować – jeśli klient wydaje się podejrzanie młody, pracownik punktu sprzedaży może poprosić o okazanie dowodu osobistego i na tej podstawie zdecydować, czy może dojść do zawarcia zakładu bukmacherskiego. Natomiast ze względu na specyfikę działalności online, bukmacher internetowy musi o takie „wylegitymowanie się” poprosić każdego gracza. Dlatego właśnie każdy działający zgodnie z prawem bukmacher online wymaga rejestrowania indywidualnego konta gracza, a na podstawie przedstawionych dokumentów sprawdza, czy dany użytkownik jest pełnoletni.

Weryfikacja tożsamości przez bukmachera online

Tak więc weryfikacja tożsamości przez bukmachera internetowego następuje w procesie rejestracji konta gracza. Formularze rejestracyjne poszczególnych bukmacherów mogą się różnić, jednak zawsze trzeba w nich podać podstawowe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL. Podczas rejestracji rejestracja konta graczakonieczne jest podanie danych kontaktowych typu adres e-mail czy numer telefonu oraz zaznaczenie określonych zgód i oświadczeń, w tym oświadczenie o ukończeniu 18 r.ż. Jednak samo oświadczenie niestety nie wystarczy. Aby wiek gracza został ostatecznie potwierdzony, musi on przesłać swój skan dowodu osobistego. Bukmacher zweryfikuje przesłaną fotokopię dokumentu tożsamości (najczęściej może to być również paszport) i dopiero wtedy proces rejestracji zostanie w pełni przeprowadzony.

Jak łatwo się zorientować, odwiedzając serwisy różnych legalnych bukmacherów, nie zawsze podczas rejestracji konta wymagany jest skan dowodu. Bukmacher może bowiem udostępnić opcję tzw. szybkiej czy też uproszczonej rejestracji. Dzięki temu gracz, który chce postawić zakład bukmacherski w danym serwisie, nie musi od razu zajmować się wykonywaniem fotokopii dowodu osobistego. Może bowiem zarejestrować konto tymczasowe, które nie wymaga ani przesyłania skanu dokumentu tożsamości, ani podawania np. numeru rachunku bankowego. Takie niepełne konto pozwala na obstawianie zakładów bukmacherskich, wnoszenie depozytów i często korzystanie z bonusów bukmacherskich. Dzięki niemu gracz może przetestować konkretny serwis z legalnymi zakładami bukmacherskimi i zdecydować, czy warto kończyć proces rejestracji. Konto tymczasowe nie może na pewno zastąpić konta pełnego – nie pozwala ono nigdy na wypłatę zgromadzonych środków na rachunek bankowy, najczęściej ma też inne ograniczenia (np. limit stawek lub określony termin ważności, po którym ulega zawieszeniu aż do dokończenia rejestracji). Najczęściej gracz ma więc 2 możliwości, może albo od razu przeprowadzić pełny proces rejestracji, albo założyć na początek koto tymczasowe, a jeśli serwis przypadnie mu do gustu, uzupełnić brakujące dane i dosłać skan dowodu osobistego. Bukmacher dopiero po weryfikacji autentyczności dokumentu i zgodności danych będzie miał prawo wypłacać nam wygrane środki.

Weryfikacja tożsamości przez bukmachera – bezpieczeństwo

Powtórzmy więc jeszcze raz, przesłanie fotokopii dokumentu tożsamości jest niezbędne do korzystania z usług legalnych bukmacherów w pełni. U części osób budzi to naturalne wątpliwości i niechęć do przesyłania poufnych danych, gdyż przejęcie ich przez niepowołane osoby grozi kradzieżą tożsamości. Takie zagrożenie jest jednak znikome, gdyż legalni bukmacherzy przykładają szczególną wagę do bezpieczeństwa powierzanych im danych i stosują w tym celu zaawansowane rozwiązania informatyczne. Jednak kierując się zasadą: przezorny zawsze ubezpieczony, nic nie szkodzi zabezpieczyć się dodatkowo.

skan dowodu osobistego - jak zrobićPo pierwsze skan dowodu nie musi przedstawiać dokumentu w całości. Ponieważ bukmacherzy nie potrzebują wszystkich danych, które znajdują się na dokumencie, te, które informacje, które są im zbędne, można po prostu przesłonić. Na pewno można zakryć np. swoje zdjęcie, wzór podpisu czy imiona rodziców itp. W tym celu można użyć jakiegokolwiek edytora graficznego, gdyż wymazanie określonych pól jest czynnością naprawdę prostą. Jeszcze innym rozwiązaniem jest dodanie do zdjęcia dokumentu tożsamości np. znaku wodnego czy jakiegoś adekwatnego napisu – to również bez problemu zrobimy w programie graficznym. Oczywiście taki dodatkowy element musi być zamieszczony w taki sposób, aby nie zasłaniał istotnych dla bukmachera danych.