Dziś jest: 26 lutego 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Legalni bukmacherzy w Polsce dla Ukraińców

Jesteś Ukraińcem, ale przebywasz w Polsce i chciałbyś obstawiać legalnie zakłady bukmacherskie? Polska ma ściśle uregulowane kwestie dotyczące tego, na jakich zasadach możliwa jest gra przez Internet. Poniżej wyjaśniamy, którzy legalni bukmacherzy w Polsce umożliwiają grę obcokrajowcom i jakie dokumenty trzeba posiadać, aby móc założyć konto gracza i rozpocząć obstawianie zakładów online. Informujemy, które firmy w Polsce to legalni bukmacherzy dla Ukraińców.

bukmacherzy w Polsce dla Ukraińców

Obstawianie zakładów w Polsce – podstawowe zasady 

Zakłady bukmacherskie w Polsce można obstawiać legalnie przez Internet lub w punktach naziemnych, jednak tylko u tych bukmacherów, którzy mają odpowiednie zezwolenie. Przepisy prawne regulujące polski rynek zakładów wzajemnych znajdują się w tzw. ustawie hazardowej, która została radykalnie znowelizowana pod koniec 2016 r.  

Dla graczy najważniejsze jest to, że obstawianie zakładów w Polsce dozwolone jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie online można zawierać tylko po uprzedniej rejestracji konta gracza, przy czym na początek zazwyczaj można założyć konto tymczasowe, co wymaga podania tylko podstawowych danych. Natomiast obstawianie u nielegalnych bukmacherów jest w Polsce zakazane i grożą za nie wysokie kary finansowe.  

Obywatel Ukrainy może oczywiście obstawiać legalne zakłady bukmacherskie w Polsce, pod warunkiem, że dostosuje się do obowiązujących tu przepisów prawnych, w tym założy indywidualne konto gracza. Legalni bukmacherzy dla Ukraińców i innych obcokrajowców są natomiast w Polsce bez problemu dostępni, a firm takich jest całkiem sporo.

Bukmacherzy w Polsce dla Ukraińców – gdzie można założyć konto gracza? 

Poniżej wymieniamy najlepszych legalnych bukmacherów działających w Polsce przez Internet (niektórzy z nich oferują także zakłady sportowe w punktach naziemnych). Wyjaśniamy też, jakie warunki musi spełnić obywatel Ukrainy przebywający w Polsce, aby móc założyć internetowe konto gracza w każdej z tych firm. Sprawdź poniżej aktualny ranking bukmacherów w Polsce, tworzony przez ekspertów naszego portalu.

Miejsce 1. – Bukmacher Superbet

Firma bukmacherska Superbet to legalny bukmacher w Polsce dla Ukraińców. Jeśli obywatel Ukrainy czy inny obcokrajowiec chce obstawiać legalne internetowe zakłady bukmacherskie w Polsce, obowiązuje go oczywiście rejestracja u bukmachera. Tymczasowe konto gracza może jednak założyć tylko osoba, która posiada numer PESEL – w innym przypadku niestety nie ma możliwości, aby założyć konto gracza w Superbet. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że nie jest wymagany polski dowód osobisty. 

Na kolejnym etapie, żeby zweryfikować konto gracza i móc je przekształcić w konto stałe, użytkownik musi podać numer dokumentu tożsamości, którym może być paszport albo polski dowód osobisty. Konieczne jest jednocześnie przesłanie skanu albo wyraźnego zdjęcia tego dokumentu. 

A jak wygląda kwestia adresu typera? Nie ma znaczenia, czy użytkownik jest zameldowany w Polsce czy w Ukrainie, ponieważ ważne jest tylko miejsce zamieszkania (a nie adres zameldowania). Jeśli jednak Ukrainiec nie ma miejsca zamieszkania czy zameldowania w Polsce, to w takiej sytuacji konto gracza nie będzie mogło zostać założone. 

Ostatnia sprawa dotyczy rachunku bankowego. Jego podanie nie jest wymagane podczas zakładania tymczasowego konta gracza, jednak konto bankowe należy podać podczas weryfikacji konta. Z kolei z niezweryfikowanego konta nie jest możliwe dokonanie wypłaty wygranych. Jak się okazuje, w Superbet musi to być konto prowadzone w banku w Polsce, a nie w Ukrainie czy w innym państwie. 

Miejsce 2. – Bukmacher Fortuna

Fortuna to kolejny legalny bukmacher w Polsce dla Ukraińców. Konto gracza u bukmachera Fortuna można założyć tylko wtedy, kiedy przebywa się na terytorium Polski. Obcokrajowiec musi posiadać podczas pełnej rejestracji któryś z następujących dokumentów: paszport międzynarodowy, karta pobytu, wydana w Polsce zgoda na pobyt tolerowany lub krajowy dowód osobisty. Tylko na podstawie któregoś z tych dokumentów może zostać potwierdzona tożsamość gracza, dzięki której uzyska się stałe konto i możliwość dokonywanie wypłat. Natomiast Fortuna nie wymaga, aby obywatel Ukrainy czy inny obcokrajowiec podawał numer PESEL. 

Użytkownik, rejestrując konto gracza, powinien podać adres swojego stałego pobytu w Polsce. Podane miejsce zamieszkania musi znajdować się tylko i wyłącznie na terytorium RP. 

Ostatni wymóg dotyczy konta bankowego, które musi być prowadzone w banku działającym na terenie Polski. Jak zaznacza bukmacher Fortuna, rachunek bankowy musi należeć do osoby zarejestrowanej na iKoncie, czyli nie jest możliwe korzystanie z kont bankowych współdzielonych. 

Miejsce 3. – Bukmacher STS 

Do grona legalnych bukmacherów w Polsce dla Ukraińców zalicza się także STS. Oczywiście bukmacher STS także przyjmuje zakłady sportowe i pozasportowe tylko od tych osób, które zarejestrują osobiste konto gracza. W formularzu służącym do założenia tymczasowego konta można wpisać numer PESEL, a jeśli się go nie posiada, to datę urodzenia. Osoby o obywatelstwie innym niż polskie (np. Ukraińcy) muszą też wpisać swoje miejsce zamieszkania. Natomiast weryfikacja konta gracza może zostać dokonana za pomocą ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, którym może być albo paszport, albo polski dowód osobisty. 

Rejestracja u bukmachera STS może zostać dokonana dzięki podaniu miejsca zamieszkania, które zlokalizowane jest w Polsce. 

Do konta gracza należy przypisać rachunek bankowy, który posiada polski numer IBAN. Ponadto użytkownik musi być jego właścicielem. 

Miejsce 4. – Bukmacher Betfan 

Ukrainiec chcący obstawiać w Polsce zakłady w sposób legalny możne wybrać także bukmachera Betfan. W przypadku Betfan, Ukraińcy i inni obcokrajowcy powinni podczas pełnej rejestracji podać numer PESEL. Nie muszą natomiast posiadać polskiego dowodu, żeby założyć internetowe konto gracza. Bukmacher wymaga podczas weryfikacji użytkownika wgrania skanu, zdjęcia czy elektronicznej kopii swojego dokumentu tożsamości, którym może być dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. 

Jeśli chodzi o adres, zakładając konto gracza w Betfan należy podać miejsce zamieszkania w Polsce, a nie np. adres zameldowania na Ukrainie. Niestety osoba, która nie posiada polskiego adresu nie przejdzie weryfikacji konta, nawet jeśli posiada PESEL. Bukmacher wyjaśnia, że jeśli ktoś nie ma adresu w Polsce czy legitymuje się tylko zagranicznymi dokumentami bez polskiego numeru PESEL, nie może mieć zweryfikowanego konta gracza. 

Natomiast co do rachunku bankowego, którego numer trzeba podać podczas weryfikacji konta, musi być on prowadzony w polskim banku licencjonowanym przez KNF. Tym samym, żadne konto założone w zagranicznym banku albo na Revolut/Zonda itd. nie może służyć do weryfikacji BetKonta. 

Podsumowując, minimalne wymogi, aby założyć konto gracza w Betfan to posiadanie adresu w Polsce oraz rachunku bankowego w polskim banku i przesłanie skanu np. ukraińskiego paszportu. 

Miejsce 5. – Bukmacher Fuksiarz 

Kolejnym bukmacherem oferującym Ukraińcom legalne zakłady bukmacherskie w Polsce jest Fuksiarz. Osoby, które zaznaczą w formularzu rejestracyjnym bukmachera Fuksiarz, że ich narodowość jest inna niż polska, mogą założyć konto gracza na sam paszport lub inny dokument tożsamości, np. kartę pobytu. Natomiast bez ważnego fizycznego dokumentu tożsamości aktywacja konta nie jest możliwa. 

Zameldowanie w Polsce nie jest wymagane, ale użytkownik musi podać aktualne miejsce zamieszkania czy pobytu, który znajduje się na terenie Polski. 

Ponadto wypłata środków finansowych zrealizowana może być wyłącznie na rachunek bankowy z Polskim numerem IBAN. Dodajmy, że Fuksiarz umożliwia skorzystanie z opcji Revolut, który ma polski IBAN do wyboru. 

Miejsce 6. – Bukmacher ETOTO 

Firma ETOTO to legalny bukmacher dla Ukraińców w Polsce. Obywatel Ukrainy może założyć osobiste konto gracza u bukmachera ETOTO, przedstawiając paszport oraz kartę pobytu albo wizę. Nie jest problemem sytuacja, kiedy użytkownik nie posiada numeru PESEL, ponieważ w formularzu rejestracji jest opcja „Nie mam numeru PESEL” – w takim przypadku internauta musi podać jedynie datę urodzenia. Jeśli natomiast Ukrainiec posiada numer PESEL, a nie ma karty pobytu czy wizy, może przesłać ważny paszport oraz potwierdzenie nadania numeru PESEL. 

Adres zameldowania nie jest konieczny do tego, aby zweryfikować konto gracza w ETOTO. Wystarczy podać miejsce zamieszkania, który musi znajdować się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. 

Z kolei rachunek bankowy przypisany do konta gracza musi być prowadzony w banku działającym w Polsce. 

Miejsce 7. – Bukmacher Betcris 

W Betcris legalnie obstawiać na terytorium Polski mogą także Ukraińcy. Rejestracja u bukmachera Betcris także może zostać dokonana jedynie wtedy, gdy Ukrainiec posiada numer PESEL – jest on niezbędny do przejścia procesu rejestracji uproszczonej. Następnie, aby uzyskać status konta stałego, należy przesłać skan lub zdjęcie paszportu oraz karty stałego pobytu lub też dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL wydany przez odpowiedni polski urząd. Nie jest więc konieczne posiadanie polskiego dowodu osobistego. Natomiast zagraniczny dowód osobisty w ogóle nie jest przez bukmachera akceptowany jako dokument tożsamości (także jeśli wydany został przez państwo należące do Unii Europejskiej). 

Zakładając konto gracza można podać miejsce zamieszkania w Polsce, a jeśli użytkownik go nie posiada, można również podać adres ukraiński. Jednak trzeba pamiętać, że aktywne korzystanie z konta gracza w Betcris możliwe jest tylko z terytorium Polski. 

Gracz musi jednocześnie posiadać rachunek bankowy w standardzie IBAN z polskim kodem (PL). Dodatkowo, zakładając konto gracza, użytkownik musi podać polski numer telefonu komórkowego. 

Miejsce 8. – Bukmacher GO+bet

GO+bet również zaliczany jest do legalnych dla Ukraińców bukmacherów w Polsce. Żeby założyć stałe konto gracza w GO+bet, konieczne jest posiadanie numeru PESEL i przesłanie skanu dokumentu potwierdzającego nadanie tegoż numeru czy karty pobytu. Jako dokument tożsamości może zostać wykorzystany paszport użytkownika lub polski dowód osobisty. 

Rejestracja u bukmachera GO+bet wymaga podania miejsca urodzenia, a więc jeśli jest to przykładowo Ukraina, to oczywiście należy wpisać ten kraj. Natomiast jeśli chodzi o aktualny adres, konieczne jest podanie miejsca zamieszkania, czyli miejsce aktualnego pobytu w Polsce. 

Rachunek bankowy musi być prowadzony przez bank działający w Polsce – bez jego podania nie jest możliwa weryfikacja konta gracza. 

Miejsce 9. – Bukmacher Betters 

Ukraińcy przebywający na terytorium Polski mogą legalnie grać u bukmachera Betters. W przypadku Betters obywatel Ukrainy może założyć konto gracza online, jeśli nie ma ani polskiego dowodu osobistego ani numeru PESEL – wystarczy, że posiada paszport bądź kartę pobytu. Dokumenty tożsamości, które mogą zostać wykorzystane podczas weryfikacji konta gracza, to wyłącznie: paszport, karta pobytu albo polski dowód osobisty. 

Podczas rejestracji internetowego konta gracza należy podać miejsce zamieszkania w Polsce (nie może to być adres zameldowania w Ukrainie). 

Podobnie wygląda kwestia dotycząca rachunku bankowego – musi on być prowadzony w banku, który działa w Polsce. 

PZBuk - logoMiejsce 10. – Bukmacher PZBuk

Kolejnym legalnym bukmacherem w Polsce dla Ukraińców jest PZBuk. Obcokrajowiec, który chce założyć konto gracza w PZBuk, musi posiadać polski numer PESEL. Weryfikacja konta, która dokonywana jest podczas przekształcania konta tymczasowego w konto stałe, może zostać zrealizowana poprzez przesłanie skanu lub zdjęcia określonych dokumentów. W PZBuk można wybrać 1 z 2 sposobów weryfikacji. Po pierwsze użytkownik może przedstawić paszport oraz dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL. Po drugie może zweryfikować konto, przedstawiając aktualną kartę pobytu zawierającą numer PESEL. 

W przypadku PZBuk nie trzeba podawać miejsca zamieszkania czy zameldowania w Polsce. Należy jednak mieć świadomość, że obstawianie zakładów w serwisie bukmachera jest możliwe jedynie dla osób przebywających na terenie Polski (względy prawne i licencyjne). 

W PZBuk wypłaty mogą być realizowane jedynie na polski numer rachunku bankowego i tylko taki można podać podczas weryfikacji konta gracza. Musi być to osobisty numer rachunku gracza. 

Miejsce 11. – Bukmacher TOTALbet 

TOTALbet oferuje Ukraińcom legalne zakłady bukmacherskie na terenie Polski. Standardowo rejestracja u bukmachera TOTALbet wymaga podania numeru PESEL, jednak Ukraińcy i inni obcokrajowcy nie muszą posiadać tego numeru. W ich przypadku konieczne jest podanie numeru paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, daty urodzenia i miejsca zamieszkania. Natomiast weryfikując konto gracza, należy przesłać skan lub zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości, którym może być paszport lub polski dowód osobisty. 

Należy też podać miejsce zamieszkania lub adres zameldowania, jednak co bardzo ważne, wymagany jest adres znajdujący się na terenie Polski 

Podczas uzupełniania danych do weryfikacji należy także podać polski rachunek bankowy, którego właścicielem lub współwłaścicielem jest użytkownik. 

Miejsce 12. – Bukmacher Betclic

Międzynarodowa firma bukmacherska Betclic to także legalnie działający w Polsce bukmacher, u którego grać mogą Ukraińcy. Rejestracja u bukmachera Betclic bezwzględnie wymaga podania numeru PESEL, a więc nie tylko Polacy, ale i Ukraińcy czy inni obcokrajowcy nie założą konta gracza, jeśli takiego numeru nie podadzą. Żeby zweryfikować konto gracza, należy przesłać zdjęcie lub skan ważnego dokumentu tożsamości i/lub potwierdzenie posiadania numeru PESEL. Akceptowane przez Betclic dokumenty to: karta pobytu, dowód osobisty (wystawiony przez kraj należący do UE) wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL albo paszport wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL. Jeśli chodzi o potwierdzenie nadania numeru PESEL, może to być zawiadomienie o jego nadaniu, dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub też polskie prawo jazdy. 

Zakładając konto gracza w Betclic, należy też podać miejsce zamieszkania, który musi znajdować się na obszarze należącym do Polski. 

W trakcie weryfikacji konta gracza konieczne jest też uzupełnienie danych dotyczących rachunku bankowego. Musi to być polskie, osobiste konto bankowe (IBAN zaczynający się od przedrostka „PL”). 

Miejsce 13. – Bukmacher LV BET 

Firma bukmacherska LV BET to również legalny bukmacher w Polsce dla Ukraińców. Rejestracja u bukmachera LV BET nie wymaga podania numeru PESEL. Jeśli użytkownik go posiada, to powinien go wpisać, jeśli jednak taki numer nie został mu nadany, to musi podać w formularzu rejestracyjnym datę urodzenia i miejsce zamieszkania. Nie jest konieczne także, by gracz miał polski dowód osobisty. Jako dokument tożsamości podczas weryfikacji konta gracza może posłużyć również paszport. Użytkownik musi załączyć skan lub fotografię wybranego dokumentu tożsamości – może to być paszport lub polski dowód osobisty. 

Gracz musi podać adres miejsca zamieszkania, który nie może znajdować się w Ukrainie czy innym miejscu poza granicami Polski. 

Rejestracja konta stałego wymaga podania konta bankowego prowadzonego przez bank działający w Polsce. 

Gdzie Ukrainiec najłatwiej założy konto gracza? 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - rachunek bankowyJak widać, legalni bukmacherzy w Polsce mają dość zróżnicowane zasady dotyczące tego, co jest potrzebne, by z sukcesem założyć konto gracza. Jednak co do jednego są zgodni – żeby obstawianie zakładów w Polsce było możliwe, koniecznym warunkiem jest posiadanie rachunku bankowego, który jest prowadzony w instytucji bankowej działającej w RP. Takie konto bankowe musi więc mieć polski numer IBAN, czyli zaczynający się od przedrostka „PL”. 

Jednocześnie niemal wszyscy polscy bukmacherzy wymagają, by także obcokrajowiec, który ma zamiar założyć konto gracza, posiadał miejsce zamieszkania w Polsce. Co ważne, nie chodzi tu o adres zameldowania, a jedynie adres pobytu, choć i to może stanowić dla niektórych osób pewien problem. Pod tym względem wyróżniają się 2 legalni bukmacherzy w Polsce: Betcris i PZBuk. Nie wymagają oni, żeby użytkownik podczas rejestracji konta gracza podawał miejsce zamieszkania znajdujące się w Polsce. Bukmacherzy ci przypominają jednak o tym, że obstawianie zakładów w ich serwisach dostępne jest jedynie wtedy, kiedy dana osoba przebywa na terenie Polski. 

Bukmacherzy w Polsce w większości wymagają, aby zakładając konto gracza online, podać także numer PESEL. Również legalni bukmacherzy w Polsce zazwyczaj wymagają tego od Ukraińców. Jednak jest też spora grupa organizatorów zakładów, którzy nie mają takiego wymogu. Należą do nich bukmacherzy: Fortuna, STS, Fuksiarz, Etoto, Betters, Totalbet i LV BET. U tych operatorów zakładów można zamiast numeru PESEL, wpisać datę urodzenia lub też rejestracja dokonywana jest w oparciu o dokument tożsamości 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - rejestracja w Etoto

Polski dowód osobisty nie jest na szczęście warunkiem koniecznym do założenia konta gracza u bukmachera. Poszczególni bukmacherzy w Polsce wymagają oczywiście weryfikacji konta, ale dopuszczalne są też inne dokumenty tożsamości. Zawsze może to być paszport albo właśnie polski dowód osobisty, a w Betclic także dowód osobisty wystawiony przez kraj należący do UE. Zazwyczaj bukmacherzy umożliwiają też zweryfikowanie tożsamości i wieku obcokrajowca na podstawie aktualnej karty pobytu w Polsce. Jeśli natomiast bukmacher wymaga podania numeru PESEL, to z reguły należy też przedstawić jakieś potwierdzenie jego nadania, np. zawiadomienie o nadaniu numeru albo kartę pobytu z wpisanym numerem PESEL. 

Zakłady bukmacherskie w Polsce a prawo dla Ukraińców 

Wyjaśniliśmy już szczegółowo, na jakich zasadach Ukraińcy i inni obcokrajowcy mogą założyć konto gracza u różnych bukmacherów w Polsce i którzy bukmacherzy dla Ukraińców mają te wymogi najłatwiejsze do spełnienia. Jeśli interesuje Cię rejestracja u bukmachera działającego w oparciu o polskie zezwolenie i legalne obstawianie zakładów w Polsce, mogą Ci się przydać także informacje na temat polskich przepisów hazardowych. Warto wiedzieć, na jakich zasadach można obstawiać zakłady bukmacherskie w Polsce, jakie wiążą się z nimi podatki i co grozi za nielegalne zakłady bukmacherskie. Polska ma bowiem prawo hazardowe, które w ścisły sposób reguluje nie tylko to, jak działają naziemni, ale też internetowi bukmacherzy, a ma to ogromny wpływ na to, jak wygląda obstawianie zakładów w Polsce.

Oczywiście Ukraińcy i inni obcokrajowcy mogą się zastanawiać, czy będąc obywatelami innego kraju, w ogóle muszą się stosować do polskich przepisów hazardowych. Ta kwestia jest jednak bezsporna. Jeśli gracz przebywa na terytorium danego państwa, obowiązuje go prawo w nim przyjęte i dotyczy to także korzystania z usług świadczonych przez Internet. Tym samym, czy to obywatel Ukrainy czy Polski czy jeszcze innego kraju – każdy, kto chce obstawiać zakłady bukmacherskie w Polsce (stacjonarne czy online), musi stosować się do polskich regulacji prawnych w tym zakresie. 

Poniżej wyjaśniamy więc bardziej szczegółowo, na czym polegają obowiązujące na obszarze Polski przepisy dotyczące obstawiania zakładów w Polsce i inne kwestie z tym związane. Legalni bukmacherzy w Polsce przestrzegają tych zasad, także gdy graczem jest osoba pochodząca z Ukrainy.

Zakłady bukmacherskie w Polsce dla Ukraińców, a polska ustawa hazardowa 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - ustawa hazardowaJak już wspomniano na początku artykułu, gry hazardowe, w tym zakłady bukmacherskie dla wszystkich przebywających w Polsce osób (także Ukraińców) reguluje tzw. ustawa hazardowa („Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”). Nowelizacja tej ustawy została uchwalona 15 grudnia 2016 r., a przyjęte zmiany wprowadzono w 2017 r. Jeśli chodzi o zakłady sportowe i inne zakłady wzajemne, nowe regulacje dotyczyły głównie usług świadczonych przez Internet. Z jednej strony dozwolono, by na terenie kraju zakłady wzajemne oferowali także zagraniczni bukmacherzy – polska ustawa hazardowa dopuściła możliwość ich działania po uzyskaniu zezwolenia od Ministerstwa Finansów RP. Oznacza to, że zarówno firmy zarejestrowane w Polsce jak i zagranicą, ale posiadające odpowiednie zezwolenie na działalność wydane w Polsce, to legalni bukmacherzy, także dla Ukraińców przebywających w Polsce.

Wprowadzono także tzw. rejestr domen zakazanych, czyli rządową listę adresów stron internetowych, na których oferowane są zakłady bukmacherskie i inne gry hazardowe bez zezwolenia. Rejestr jest ważnym narzędziem walki z nielegalnym hazardem. Dostęp do zgłoszonych w nim witryn jest blokowany przez firmy telekomunikacyjne dla osób, które przebywają na terytorium Polski (także Ukraińcom przebywającym w Polsce), a operatorzy płatności muszą zaprzestać świadczenia usług na tych stronach. 

Z kolei wiele innych przepisów nie uległo zmianie. Zakłady bukmacherskie w Polsce nadal mogą obstawiać jedynie te osoby, które mają ukończone co najmniej 18 lat (oczywiście dotyczy to także osób z Ukrainy). W przypadku usług online obstawianie zakładów w Polsce możliwe jest dopiero po założeniu indywidualnego konta gracza, a wypłata wygranych dopiero po weryfikacji tożsamości i wieku użytkownika. Legalni w Polscy bukmacherzy muszą wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry i udostępniać graczom narzędzia wspomagające samokontrolę (np. limity czasu i środków finansowych przeznaczanych na obstawianie). Nie ma też możliwości, by pieniądze na typowanie pożyczył graczowi bukmacher – polska ustawa zakazuje gry „na kredyt”, na stronach bukmacherów nie mogą się też reklamować firmy świadczące usługi finansowe (np. udzielające pożyczek). 

Nielegalne zakłady bukmacherskie w Polsce – kary dla graczy 

Co oczywiste, sankcje za oferowanie w sposób niezgodny z prawem zakładów bukmacherskich mogą otrzymać bukmacherzy. Polska ma jednak także przepisy, które przewidują kary finansowe dla osób, które z takich usług korzystają, czyli dla samych graczy. Czy to Polak, czy Ukrainiec – jeśli obstawia zakłady na sport lub inne zakłady bukmacherskie w Polsce u operatora, który nie posiada zezwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności, może otrzymać karę pieniężną. Może ona zostać wyznaczona na podstawie 2 aktów prawnych. 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - kary za nielegalny hazardPo pierwsze, kary za nielegalne obstawianie zakładów w Polsce przewiduje tzw. ustawa hazardowa. W tym przypadku nie jest ważne, czy gracz wiedział, że zakłady są oferowane niezgodnie z prawem, czy też nie. Kara administracyjna wynosi równowartość wygranej uzyskanej z gry i to niepomniejszonej o wniesione do gry stawki. Kary tego rodzaju wymierzane są przez naczelnika urzędu celno-skarbowego odpowiedniego ze względu na miejsce obstawiania zakładów, a czas na zapłatę wymierzonej grzywny to 7 dni. 

Po drugie, za to samo przewinienie można otrzymać karę na podstawie „Kodeksu karnego skarbowego”. Żeby jednak została ona wyznaczona, musi zostać udowodnione, że gracz wiedział, że obstawia nielegalne zakłady bukmacherskie. Polska w tym przypadku pozostawia sprawę do rozpatrzenia przez sąd, który określa, czy należy wyznaczyć grzywnę i w jakiej wysokości. Maksymalna kara to 120 stawek dziennych. Sąd ustala, ile stawek i w jakiej wysokości zostaje zasądzonych, uwzględniając przy tym sytuację finansową i osobistą gracza. Minimalna możliwa wartość stawki dziennej to 1/30 część najniższego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, a maksymalna to 400-krotność tejże (1/30 x 400). Oznacza to, że za świadome nielegalne obstawianie zakładów w Polsce, teoretycznie grożą kary w wysokości nawet kilku milionów złotych. Oczywiście aż tak wysoka kara dotyczy wyjątkowych sytuacji, jednak warto mieć świadomość takiego zagrożenia. Dlatego tylko legalni bukmacherzy w Polsce oferują grę zgodną z prawem i pozbawioną ryzyka otrzymania wysokiej kary. Czy to Polacy, Ukraińcy, czy obywatele innych krajów, przepisy prawa są pod tym względem takie same dla wszystkich.

Obstawianie zakładów w Polsce a podatki

Dlaczego jednak niektórzy gracze decydują się obstawiać w firmach działających bez zezwolenia? Polska branża legalnych zakładów bukmacherskich ma z perspektywy gracza dość poważną wadę, jaką są obowiązujące podatki. Na zakłady bukmacherskie w Polsce – zarówno te w punktach naziemnych, jak i obstawiane przez Internet – nałożony jest przez polskie prawo podatek od gier oraz podatek od wygranej. Dotyczą one wszystkich graczy, którzy przebywają w granicach kraju, a więc także Ukraińcy i inni przyjezdni nie mogą tych podatków uniknąć. 

Podatek od gier wynosi 12% od stawki każdego zawartego zakładu. W praktyce polscy bukmacherzy potrącają kwotę podatku z wpłat wniesionych przez graczy, czyli koszty opodatkowania ponoszą właśnie typerzy. Oznacza to, że jeśli gracz stawia np. 10 zł na wygraną wybranej drużyny, de facto stawka zakładu wynosi 8,80 zł, ponieważ 1,20 zł zostaje pobrane przez bukmachera i przekazane do urzędu skarbowego. Wartość podatku potrącana jest w chwili zawarcia zakładu, gdyż nie ma znaczenia, czy zakład będzie wygrany czy przegrany. Opodatkowane są więc wszystkie obstawione zakłady bukmacherskie w Polsce. 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - podatek od gierOczywiście kwestie podatkowe mają wpływ na to, jakie wygrane wypłacają legalni bukmacherzy w Polsce. Wygraną wyliczyć można, wykorzystując wzór: kurs x stawka x 0,88 = wygrana. Współczynnik „0,88” odzwierciedla skutki stosowania 12% podatku od gier. Czasem jednak polscy bukmacherzy udostępniają graczom promocję na tzw. grę bez podatku, w ramach której koszty opodatkowania ponoszą nie gracze, a bukmacherzy. 

Natomiast drugi rodzaj podatku, jaki obowiązuje zakłady bukmacherskie w Polsce, jest już nieunikniony. Chodzi o podatek od wygranej, który wynosi 10% i dotyczy wszystkich wygranych, których wysokość przekracza kwotę 2.280 zł. Kwota ta odnosi się do wygranej z pojedynczego kuponu, natomiast wygrane z kolejnych kuponów typera nie sumują się. Za pobranie i odprowadzenie do urzędu podatku znów odpowiedzialni są bukmacherzy w Polsce, a gracz otrzymuje po prostu wygraną uszczuploną o kwotę podatku. Podatek ten pobierany jest również w przypadku, gdy osobą wygrywającą jest Ukrainiec lub inny obcokrajowiec. Legalni bukmacherzy w Polsce pobierają więc w takich przypadkach automatycznie 10% wygranej również od Ukraińców.

Zaświadczenie o wygranej  

Jeśli gracz chce mieć dokument potwierdzający, że posiadane pieniądze mają legalne źródło, może wystąpić do bukmachera o wydanie imiennego zaświadczenia o wygranej. Może ono okazać się przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy kwota wygranej jest spora, a użytkownik będzie chciał za nią nabyć np. samochód czy inną kosztowną rzecz. W przypadku kontroli finansowej warto mieć dokument, który poświadczy, że środki finansowe przeznaczone na zakup zdobyte zostały w sposób zgodny z prawem. Zaswiadczenie takie może otrzymać zarówno Polak jak i Ukrainiec. Jak jednak uzyskać zaświadczenie? 

Polski bukmacher ma obowiązek wystawić tego rodzaju dokument na wniosek gracza, który uzyskał wygraną z zakładów zawartych w serwisie online czy punkcie naziemnym przez niego prowadzonym. Może o nie wystąpić także obywatel Ukrainy czy każdego innego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba się o nie zwrócić jak najszybciej, ponieważ musi być ono wystawione najpóźniej dzień po dniu, w którym użytkownik uzyskał wygraną lub po dniu, w którym tę wygraną mu przekazano. Najczęściej wystarczy wysłać maila z prośbą o wystawienie zaświadczenia, pamiętając o podaniu numeru kuponu. Zaświadczenie wystawiane jest na specjalnym druku i należy je odebrać osobiście w siedzibie bukmachera albo w jednym z jego punktów naziemnych (o ile takowe posiada). Należy je zachować przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wygrana została wypłacona, ponieważ w tym czasie może w Polsce dojść do kontroli urzędu skarbowego w tym zakresie. 

A co, jeśli gracz nie ma zaświadczenia i nie może udowodnić, że pieniądze zostały wygrane poprzez legalne obstawianie zakładów w Polsce? W takiej sytuacji skarbówka może uznać, że źródło środków finansowych jest nielegalne albo nieujawnione, a to pociąga za sobą konieczność opłacenia podatku w horrendalnej wysokości – aż 75% kwoty przychodu. Oczywiście zaświadczenie wydane przez bukmachera nie jest jedynym sposobem udokumentowania dochodów z wygranej u bukmachera, a więc w razie potrzeby można spróbować wykazać w inny sposób, że wygrana kwota pochodzi z legalnych zakładów bukmacherskich.

Skąd wiedzieć, którzy bukmacherzy w Polsce są legalni dla Ukraińców? 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - zezwolenie MF

Ukrainiec, który ma zamiar obstawiać legalne zakłady bukmacherskie w Polsce, może mieć jednak problem z rozpoznaniem, którzy bukmacherzy działają zgodnie z prawem, a którzy nie. Jak to rozpoznać? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy wybrany bukmacher otrzymał zezwolenie na urządzanie zakładów. Polskie zezwolenie na urządzanie zakładów ma specjalny numer, który legalni bukmacherzy zawsze podają na swojej stronie internetowej (zazwyczaj numer zezwolenia wraz z datą jego otrzymania podany jest na samym dole strony bukmachera). W naszym serwisie z kolei znajduje się lista, na której wymienieni są wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce (są to także legalni bukmacherzy dla Ukraińców przebywających w Polsce)

Ponadto polscy bukmacherzy działający zgodnie z prawem wyróżniają się pod kilkoma względami, dlatego czasem już na pierwszy oka można ocenić, czy dany serwis bukmacherski to legalna opcja.

Chodzi tu o kwestie takie jak: 

  • Gry hazardowe inne niż zakłady bukmacherskie dostępne w serwisie 

W Polsce kasyno online może być oferowane wyłącznie przez państwo polskie, dlatego żaden legalny polski bukmacher nie udostępnia gier, takich jak np. ruletka w swoim serwisie. Widzisz możliwość zagrania w gry kasynowe na stronie bukmachera? Możesz być pewien, że nie jest to strona działająca zgodnie z prawem, a zakłady bukmacherskie na niej oferowane także nie są legalne. Oczywiście legalni bukmacherzy w Polsce nie mogą oferować takich gier także Ukraińcom. 

Jednak tu zalecana jest ostrożność. Pamiętaj, że bukmacherzy w Polsce mają prawo przyjmować nie tylko zakłady na sport, ale też na gry wirtualne, w tym wirtualne gry karciane. Niemal każdy legalny polski bukmacher udostępnia dziś tego typu zakłady bukmacherskie, więc trzeba przyjrzeć się, czy na stronie oferowane jest uczestniczenie w grach kasynowych, czy tylko obstawianie wyników takich gier. 

  • Polska końcówka domeny 

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - domena ".pl"Zezwolenie zawiera informację, na jakiej stronie będą oferowane internetowe zakłady bukmacherskie. Polska ustawa hazardowa wymaga, żeby domena takiej strony kończyła się na „.pl”. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli zakłady sportowe znajdują się na stronie o takiej końcówce, to muszą być legalne, ale jeśli końcówka jest inna, to na 100% oferta ta jest nielegalna. 

  • Polski język i waluta jako główne opcje 

Bukmacherzy w Polsce dość często udostępniają więcej niż 1 wersję językową swojego serwisu z ofertą zakładów online. Warto zauważyć, że Ukraińcy mogą być ostatnio coraz bardziej zadowoleni, bo u niektórych bukmacherów udostępniony został także wariant strony w języku ukraińskim. Jednak jako domyślna, główna wersja strony powinna być zawsze ustawiona ta polskojęzyczna, ponieważ usługi kierowane są do osób przebywających w Polsce, czyli głównie do Polaków. Niedopuszczalne natomiast jest, by język polski w ogóle nie był uwzględniony przez bukmachera, a więc żeby dostępna była strona np. tylko w języku angielskim. W przypadku gdy strona firmy bukmacherskiej jest dostępna tylko w języku angielskim (lub innym) i brakuje tam polskiej wersji językowej to prawdopodobnie jest to nielegalny bukmacher w Polsce.  

Z tego samego względu konsultanci powinni udzielać odpowiedzi co najmniej w języku polskim, choć oczywiście dostępność innych języków to zawsze plus. Ponadto legalni bukmacherzy w Polsce mogą realizować płatności wyłącznie w polskiej walucie (PLN). 

  • Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - metody płatności w SuperbetDostępne metody płatności 

Polski bukmacher umożliwia graczom korzystanie z wielu bezpiecznych i szybkich metod płatności online.  Jeśli na stronie są tylko metody niezbyt popularne w Polsce, to serwis może działać nielegalnie. Legalni bukmacherzy w Polsce dla Ukraińców udostępniają te same metody płatności co dla Polaków.

  • Podatek od gier i wygranych 

Wyjaśniliśmy już, że podatek od gier to coś, co musi odprowadzać każdy legalny bukmacher. Polska ustawa hazardowa wymaga uiszczania podatku od każdego zawartego zakładu, więc jeśli bukmacher go nie potrąca, należy go sprawdzić. Z kolei podatek od wygranych potrącony powinien zostać, jeśli kwota 1-razowej wygranej przekroczyła 2.280 zł. 

  • Informacje na stronie bukmachera 

Legalni bukmacherzy w Polsce mają szereg obowiązków informacyjnych. Na ich stronie znajdziemy informacje na temat możliwości gry dopiero po ukończeniu 18 r.ż., o tym, że hazard może uzależniać oraz o posiadanym zezwoleniu na urządzanie zakładów bukmacherskich. 

  • Punkty naziemne i sponsoring sportu 

Chociaż dziś na rynku działają przede wszystkim internetowi bukmacherzy, w Polsce jest też sporo punktów naziemnych, w których można obstawić zakłady sportowe. Stacjonarne punkty bukmacherskie dostępne są także dla Ukrainców. Jeśli jakiś polski bukmacher znany jest Ci „z widzenia”, czyli kojarzysz tę markę dzięki jej punktom stacjonarnym, to niemal pewne jest że musi on oferować legalne zakłady bukmacherskie. Polska zezwala też na sponsoring sportu tylko legalnym bukmacherom, więc jeśli bukmacher jest sponsorem np. polskiego klubu sportowego, to też musi to być firma posiadająca zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich.

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - sponsoring sportu STS

Inne gry hazardowe w Polsce dla Ukraińców

Na koniec kilka słów na temat tego, jakie są ogólne zasady oferowania innych gier hazardowych w Polsce. Zasady te są jednakowe dla wszystkich osób przebywających w Polsce, a więc również dla Ukraińców. Po pierwsze gry kasynowe naziemne mogą udostępniać tylko kasyna gry, które posiadają koncesję, a liczba koncesji jest limitowana. Kasyna oferują m.in. grę w ruletkę, gry karciane typu poker, blackjack czy bakarat oraz gry na automatach. Te ostatnie mogą także znajdować się w tzw. salonach gier, które są prowadzone przez państwową spółkę Totalizator Sportowy. Natomiast gra w pokera poza kasynem może się odbywać tylko w formie turnieju pokerowego, a jego organizacja też jest ściśle regulowana przez prawo i wiąże się z wieloma formalnościami. 

Z kolei legalne kasyno online jest objęte monopolem państwa i jest ono dostępne wyłącznie na stronie internetowej prowadzonej przez Totalizator Sportowy. Tak więc np. ruletka, blackjack czy jednoręki bandyta online oferowane na innych stronach są nielegalne i udział w nich grozi takimi samymi karami, jak to jest wtedy, gdy obstawiane są nielegalne zakłady bukmacherskie w Polsce. Domeny, na których te gry są dostępne także trafiają do tzw. rejestru domen zakazanych i są blokowane przez dostawców Internetu dla osób przebywających na terenie Polski.

Oczywiście także w przypadku tego rodzaju gier hazardowych przepisy polskiego prawa dotyczą wszystkich osób, które znajdują się w Polsce. Podkreślmy raz jeszcze: nawet jeśli Ukraina ma inne przepisy dotyczące wybranej kwestii, to Ukrainiec przebywający na terenie Polski musi stosować się do prawa obowiązującego w Polsce. Legalni bukmacherzy w Polsce dla Ukraińców są jednak łatwo dostępni i bez przeszkód można legalnie korzystać z gier które oferują.