Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Rejestr domen zakazanych – jak działa blokada stron hazardowych i płatności

Rządowy rejestr domen zakazanych to rozwiązanie, które stosowane jest w Polsce dopiero od 2017 r. Rejestr to rządowa strona internetowa, na której zamieszczona jest lista firm oferujących zakłady bukmacherskie i inne gry hazardowe na terenie Polski nielegalnie, a korzystanie z ich usług jest zakazane i karalne. W jaki sposób działa rejestr domen zakazanych, dowiesz się z artykułu.

rejestr domen zakazanych

Czym jest rejestr domen zakazanych?

Pełna nazwa rejestru brzmi „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”, a wszelkie zapisy dotyczące jego funkcjonowania znajdują się w „Ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. Pomysł na stworzenie takiego ogólnodostępnego rejestru został wpisany w nowelizację ustawy, której zapisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 r. Rejestr domen zakazanych jest z założenia narzędziem, które ma pomagać w walce z nielegalnym hazardem i na różne sposoby minimalizować szarą strefę na polskim rynku zakładów bukmacherskich i innych gier hazardowych. Zostają do niego na bieżąco dodawane kolejne firmy, które nie posiadając specjalnego zezwolenia, oferują np. zakłady bukmacherskie, gry karciane (np. poker, blackjack), gry cylindryczne (np. ruletkę), bingo, gry w kości, automaty do gier itd.

Jak korzystać z rejestru?

Ministerstwo Finansów rejestr domen zakazanych udostępnia na stronie internetowej pod adresem hazard.mf.gov.pl. Rejestr ten ma formę listy, na której widnieją adresy witryn oferujących nielegalny hazard oraz datę dodania pozycji do rejestru. Wyszukanie konkretnej firmy ułatwia specjalna wyszukiwarka – jeśli użytkownik chce sprawdzić, czy dany organizator gier hazardowych nie działa bez zezwolenia, wystarczy, że w pasek wyszukiwarki wpisze adres jego strony, jego nazwę albo tylko jej fragment. W odpowiedzi opcja wyszukiwania przedstawi odpowiednie wyniki. Jeśli wśród nich znajdzie się poszukiwana domena, oznacza to, że obejmuje ją rejestr domen zakazanych – bukmacherzy czy inni organizatorzy gier hazardowych, którzy tu się znajdują, są na pewno nielegalni. Na osobę, która gra za pośrednictwem takiej strony internetowej może zostać nałożona kara administracyjna (zgodnie z ustawą o grach hazardowych), a jeśli zostanie jej udowodniony świadomy udział w nielegalnym hazardzie, może otrzymać też wysoką grzywnę na podstawie „Kodeksu karnego skarbowego” (taki czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo skarbowe). Więcej o karach za uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych przeczytasz w osobnym artykule.

Blokowanie stron i płatności

Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą działa w ten sposób, że informacja o każdej nowej pozycji na liście automatycznie trafia do systemów teleinformatycznych firm telekomunikacyjnych (dostawców Internetu) oraz dostawców usług płatniczych. Jest to kluczowa kwestia, gdyż rejestr domen zakazanych sam w sobie nie byłby zbyt skuteczny, gdyby umożliwiał jedynie weryfikację legalności poszczególnych serwisów z grami hazardowymi zainteresowanym osobom. Ustawodawca przewidział jednak inne sposoby na wykorzystanie rejestru.

Po pierwsze dostawcy Internetu mają obowiązek blokować strony internetowe, które zostaną zamieszczone na liście i mają na to maksymalnie 48 godzin od momentu pojawienia się nazwy domeny w rejestrze. Sama blokada jednak nie wystarcza, firmy telekomunikacyjne muszą bowiem dodatkowo przekierować użytkownika, który próbuje wejść na zakazaną stronę na stronę rządową, na której wyświetla się specjalny komunikat. Co więc powinniśmy zobaczyć po otworzeniu witryny internetowej, która trafiła już do rejestru domen zakazanych? Komunikat, który informuje, że dana domena została wpisana do rejestru domen zakazanych, podaje lokalizację rejestru, adres strony, na której zamieszczona jest lista legalnych organizatorów gier hazardowych w Polsce oraz informację o odpowiedzialności karno-skarbowej osób biorących udział w nielegalnym hazardzie. Aby „zakazane” strony były faktycznie na bieżąco blokowane przez firmy telekomunikacyjne, w ustawie o grach hazardowych przewidziano wysokie kary dla tych, którzy nie wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku (do 250 tys. zł). Dzięki takim zapisom dostawcy Internetu faktycznie stosują się do przepisów i rejestr zakazanych domen ma realne przełożenie na szybko nakładane blokady na strony oferujące nielegalne zakłady bukmacherskie i inne gry hazardowe.

Rejestr domen zakazanych wiąże się z jeszcze jedną kwestią, mianowicie ustawa o grach hazardowych zakazuje również udostępniać usługi płatnicze na stronach, które znajdują się na liście. W związku z tym ani banki, ani żadne systemy płatności internetowych (polskie i zagraniczne) nie mają prawa współpracować z serwisami tego typu i w ciągu 30 dni od wpisania konkretnej domeny internetowej do rejestru, muszą przestać obsługiwać dany podmiot. Jeśli tego nie zrobią, im także grozi kara finansowa w wysokości do 250 tys. zł.

Warto zauważyć, że oba rozwiązania stosowane są w bardzo wielu krajach Europy. Podając za Ministerstwem Finansów (raport Roland Berger Przeciwdziałanie szarej strefie 2015–2016 r.), blokada stron z nielegalnymi grami hazardowymi stosowana jest także w: Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, na Litwie, Łotwie, Słowenii, Węgrzech oraz we Włoszech. Z kolei blokowanie płatności odbywa się w: Belgii, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii oraz na Litwie, Łotwie i Słowenii.

Czy rejestr domen zakazanych jest skuteczny?

Czy jednak zastosowane rozwiązania, a więc rejestr domen zakazanych i powiązane z nim blokowanie stron z nielegalnym hazardem oraz nieudostępnianie na nich systemów płatności są w rzeczywistości skuteczne? Jak wynika z raportu NIK „Nadzór nad rynkiem gier hazardowych” z 2019 r. tak faktycznie jest. Tropieniem nielegalnych domen zajmuje się specjalistyczna komórka Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i robi to naprawdę skutecznie. Tylko do grudnia 2018 r. ujawniono blisko 5 tys. nielegalnych stron internetowych oferujących udział w grach hazardowych (natomiast do końca października 2019 r. było ich już ponad 8 300). Dostawcy Internetu i systemów płatności w większości  wywiązują się ze swoich obowiązków, choć zdarzały się też przypadki niewykonania tych obowiązków – w tych sprawach wszczęto postępowanie. Jednak najczęściej gracze mają uniemożliwiony dostęp do stron internetowych zamieszczonych w rejestrze domen zakazanych, a konkurencyjność tych serwisów także rejestr domen zakazanych - skutecznośćspadła w związku z brakiem opcji szybkich i bezpiecznych płatności. Również wzrost świadomości graczy rośnie – rejestr zakazanych domen uświadamia im, że dany serwis oferuje nielegalne zakłady bukmacherskie lub nielegalne gry kasynowe oraz informuje, że korzystanie z niego jest karalne. Tego wszystkiego część graczy wcześniej w ogóle nie była świadoma, a sama informacja często zniechęca ich do dalszych prób wejścia na stronę.

Jak podaje raport NIK, od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych wielkość nielegalnego rynku hazardowego w Polsce zdecydowanie zmalała, a wpływy do budżetu państwa z organizacji legalnego hazardu zwiększyły się. Jeśli chodzi o sam rynek zakładów bukmacherskich, w porównaniu z 2015 r., w 2018 r. wartość legalnego rynku zakładów wzajemnych wzrosła z 543 mln zł do  3 878 mln zł, czyli aż 7-krotnie. W tym samym czasie wartość nielegalnego rynku zakładów wzajemnych wzrosła z 2 822 mln zł do 4 007 mln zł, czyli znacznie mniej. Z drugiej strony nadal to wartość nielegalnego rynku zakładów wzajemnych jest większa niż tego legalnego.

Rejestr domen zakazanych – uwagi końcowe

Warto też dodać, że rejestr domen zakazanych nie jest i nigdy nie będzie wyczerpujący, gdyż stale pojawiają się nowe domeny z nielegalnymi grami hazardowymi. Nierozwiązanym jak na razie problemem jest też kwestia tzw. domen klonów, czyli takich stron internetowych, które mają taką samą zawartość – treść i zasady działania – jak strony już dodane do rejestru domen zakazanych. Ich nazwy domeny mają bardzo podobne brzmienie do domen „zakazanych”, a więc w ich nazwie dodane są np. cyfry czy określone znaki. Ponieważ tak zmodyfikowana nazwa domeny przez pewien czas nie znajduje się w rejestrze, gracze nadal mają do dostęp do usług podmiotu, który działa nielegalnie. Rekordziści potrafią mieć po kilkadziesiąt a nawet kilkaset domen znajdujących się w rejestrze, nadal dodając kolejne nieco zmienione adresy internetowe. Dlatego wspomniany wcześniej raport NIK zwraca uwagę na skalę negatywnego wpływu „domen klonów” na skuteczność rejestru i postuluje poszukiwanie zarówno prawnych, jak i technicznych rozwiązań tego problemu.

Z punktu widzenia gracza na pewno ważne jest więc, aby nie traktować rejestru domen zakazanych jako ostatecznego źródła weryfikacji, czy dany bukmacher jest legalny. Zawsze warto dodatkowo sprawdzić, czy znajduje się on na liście legalnych bukmacherów, którzy posiadają zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów bukmacherskich. Jeśli bowiem typer skorzysta z usług bukmachera działającego bez wymaganego zezwolenia, nawet jeśli nie był on w tym momencie wpisany do rejestru, gracz i tak może odpowiadać za udział w nielegalnych grach hazardowych.

 

Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą dostępny jest pod adresem http://hazard.mf.gov.pl/