Unihokej

Unihokej to mniej brutalna od hokeja na lodzie, ale równie ekscytująca i dynamiczna dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Żeby grać w unihokeja, nie trzeba mieć dostępu do lodowiska ani umieć jeździć na łyżwach – wystarczy zwykła hala sportowa i podstawowy sprzęt, a zasady gry są łatwe do opanowania. Na czym dokładnie polega unihokej, jakie są jego zasady oraz jak działa Polski Związek Unihokeja, dowiesz się z tego artykułu. 

Unihokej

Unihokej – co to za sport? 

Unihokej, znany na arenie międzynarodowej jako floorball, to dość młody sport zespołowy, który cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Dyscyplina sportowa powstała w USA w latach pięćdziesiątych XX w. i początkowo określana był mianem floorhockey. Natomiast w Polsce sport ten zaczął był promowany z początkiem lat dziewięćdziesiątych XX w. i funkcjonuje pod nazwą unihokej. Prawny reprezentant polskiego unihokeja to Polski Związek Unihokeja (PZUnihokeja), który został założony w 1997 r. 

Unihokej pod wieloma względami przypomina hokeja na lodzie, ale między obiema dyscyplinami sportowymi istnieje kilka kluczowych różnic. Przede wszystkim mecze unihokeja rozgrywane są w halach sportowych o twardej nawierzchni, a nie na lodowisku. Dzięki temu unihokej jest łatwiej dostępny i można go uprawiać niezależnie od warunków pogodowych. Zamiast stosowanego w hokeju na lodzie ciężkiego krążka w unihokeju używa się lekkiej, plastikowej piłki, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji i czyni grę szybszą oraz bardziej dynamiczną. Do gry wykorzystuje się poliwęglanowe kije zakończone specyficzną, ażurową łopatką. Przy ich użyciu gracze mogą bardzo precyzyjnie operować piłką, wykonując zarówno dokładne podania, jak i mocne strzały na bramkę przeciwnika. 

Unihokej – zasady gry 

Unihokej to dynamiczna gra zespołowa, w której rywalizują ze sobą 2 zespoły złożone z 5 zawodników i bramkarza. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej goli (umieści piłeczkę w bramce), a w spotkaniach sędziują zawsze 2 równorzędni arbitrzy. Zawodnicy mogą być zmieniani w czasie meczu dowolną liczbę razy. 

Unihokej - bramkarzNajważniejsze zasady unihokeja zabraniają gry kijem uniesionym wyżej od wysokości kolan, dotykania piłki rękami, ramionami czy głową, a także przebywania i obrony w polu bramkowym. Z kolei bramkarz nie posiada kija, ale jako jedyny może łapać piłkę w ręce. Jeśli zawodnik łamie przepisy, może otrzymać od sędziego karę. Szczegółowe zasady dotyczące tego, jak należy grać w unihokeja, zamieścił na swojej stronie internetowej Polski Związek Unihokeja. 

Spotkanie unihokeja trwa 3 serie – każda po 20 minut, do czego doliczyć trzeba przerwy między tercjami o długości 10 minut. Jeżeli po 3 tercjach wynik jest remisowy, dochodzi do 10-minutowej dogrywki, a w dalszej kolejności przeprowadzana jest seria rzutów karnych. Dzięki temu mecz unihokeja nigdy nie kończy się remisem. 

Polski Związek Unihokeja 

Polski Związek Unihokeja to organizacja, która jest wyłącznym prawnym reprezentantem unihokeja mężczyzn oraz kobiet w Polsce i to we wszystkich istniejących kategoriach wieku – na kraj i poza jego granicami. Związek sportowy został założony w styczniu 1997 r., a jego siedziba mieści się w Gdańsku. 

Polski Związek Unihokeja jest członkiem wielu prestiżowych organizacji: w 1997 r. został członkiem Międzynarodowej Federacji Unihokeja (IFF), a w 2014 r. – Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Warto też dodać, że 2018 r. związek wstąpił do Komitetu Sportów Nieolimpijskich – więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule. 

Unihokej - graZanim powstał Polski Związek Unihokeja, w Polsce organizowane już były pierwsze turnieje unihokeja i tworzyły się pionierskie w skali kraju kluby unihokejowe. Podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów, który miał miejsce w lutym 1995 r. powołano do życia Polską Federację Unihoca, która skupiać miała różnego rodzaju kluby unihokeja (szkolne, miejskie itp.) z całego kraju. W 1997 r. zadecydowano o tym, że nazwa organizacji zostanie zmieniona na: Polska Federacja Unihokeja – Floorball.  

W 1998 r. związek zorganizował ogólnopolskie rozgrywki przeznaczone dla 2 kategorii wiekowych, czyli juniorów oraz seniorów. W tym samym roku polska reprezentacja mężczyzn w unihokeju wzięła po raz pierwszy udział w międzypaństwowym meczu, w którym zmierzyła się z Łotwą. Natomiast w 2000 r. Polscy unihokeiści po raz pierwszy w historii wystąpili w Mistrzostwach Świata w unihokeju. Rok później w MŚ unihokeja uczestniczyła polska reprezentacja kobiet, a także juniorów.  

W 2002 r. związek sportowy ponownie zmienił swoją nazwę i od tego momentu jego oficjalna nazwa to: Polski Związek Unihokeja.  

Polski Związek Unihokeja działa prężnie, zrzeszając kilkadziesiąt klubów unihokejowych i tysiące zawodników i zawodniczek z całej Polski. Rozgrywki organizowane przez ten związek sportowy przygotowywane są z uwzględnieniem wszystkich kategorii wiekowych, a dokładnie: dzieci, młodzika, juniora młodszego, juniora starszego i seniora. Polski Związek Unihokeja był też organizatorem imprez międzynarodowych, np. Mistrzostw Świata Kobiet do lat 19 w unihokeju, turnieju finałowego Pucharu Europy czy Eliminacji Mistrzostw Świata Kobiet w unihokeju oraz Eliminacji Mistrzostw Świata Mężczyzn w unihokeju. 

Ekstraliga Unihokeja  – klasyfikacja końcowa

Ekstraliga Unihokeja MężczyznEkstraliga Unihokeja Kobiet
Sezon 2010/2011
Sezon 2011/2012Sezon 2011/2012
Sezon 2012/2013Sezon 2012/2013
Sezon 2013/2014Sezon 2013/2014
Sezon 2014/2015Sezon 2014/2015
Sezon 2015/2016Sezon 2015/2016
Sezon 2016/2017Sezon 2016/2017
Sezon 2017/2018Sezon 2017/2018