Ekstraliga Unihokeja Kobiet – klasyfikacja końcowa sezonu 2012/2013

1. UKS Absolwent Siedlec 
2. Energa Olimpia Osowa Gdańsk 
3. Dzikie Gęsi Zielonka 
4. MMKS Podhale Nowy Targ  
5. MLUKS SUS Travel „Jedynka” Trzebiatów 
6. KS Worwa Szarotka Nowy Targ 
7. UKS Multi – 75 Killers Kraków 

 

Finałowy mecz Ekstraligi Unihokeja Kobiet sezonu 2012/2013 odbył się 18 maja 2013 r. O mistrzostwo Polski walczyły w nim Energa Olimpia Osowa Gdańsk (który to klub bronił tytułu mistrza kraju) oraz UKS Absolwent Siedlec. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:6 dla drużyny z Siedlca, tak więc to UKS Absolwent Siedlec zakończył rywalizację na pierwszym miejscu w klasyfikacji końcowej rozgrywek pań. 

Mecz o trzecie miejsce rozegrały w tym samym dniu zespoły MMKS Podhale Nowy Targ i Dzikie Gęsi Zielonka. Walka była dość wyrównana, ale mecz udało się rozstrzygnąć bez dogrywki. Drużyna Dzikie Gęsi Zielonka wygrały go 6:5, po raz drugi z rzędu zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej ligi. 

Wyniki poszczególnych meczów zadecydowały również o tym, że rywalizację na ostatnim miejscu klasyfikacji końcowej zakończył zespół UKS Multi – 75 Killers Kraków.

Podsumowując, sezon 2012/2013 najwyższej kobiecej ligi unihokeja w Polsce przyniósł zmianę na pozycji lidera rozgrywek. Energa Olimpia Osowa Gdańsk, która 4 sezony pod rząd wygrywała ligę, tym razem osiągnęła gorszy wynik, zostając wicemistrzem kraju. Jej pogromcą okazał się wicemistrz z poprzedniego sezonu – UKS Absolwent Siedlec. 

Indywidualne statystyki zawodniczek tak samo jak w sezonie 2011/2012 wykazały, że najlepszą zawodniczką ligi jest Justyna Rudzińska z klubu MLUKS SUS Travel „Jedynka” Trzebiatów. W tym sezonie wystąpiła ona w 16 meczach, podczas których zdobyła 42 bramki i zaliczyła 15 asyst, gromadząc łącznie 57 punktów. Ciekawostką jest, że najbardziej wyróżniającą się bramkarką okazała się zawodniczka UKS Multi – 75 Killers Kraków. Izabela Mrugała wzięła udział w 15 meczach i obroniła 411 strzałów, co przełożyło się na skuteczność na poziomie 77.26%. Jednak te sukcesy nie wystarczyły, by jej drużyna znalazła się w ścisłej czołówce najlepszych żeńskich zespołów unihokeja w Polsce.