Dziś jest: 3 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Co bukmacher wie o graczu i jego zakładach? 

Czy zdajesz sobie sprawę, że obstawiając zakłady bukmacherskie online, zostawiasz liczne ślady cyfrowe? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co dokładnie bukmacher o Tobie wie? Sprawdź, jakie dane na Twój temat gromadzi bukmacher, jak je analizuje i w jakim celu może je wykorzystać. Dowiedz się, jak utrudniać bukmacherom analizę Twojego sposobu obstawiania zakładów, aby móc czerpać zyski z gry bez obaw o zlimitowanie konta gracza. 

Co bukmacher wie o graczach - analiza danych graczy

Dane wymagane podczas rejestracji konta gracza 

Oczywistym powinno być, że bukmacher posiada informacje na temat podstawowych danych osobowych każdego użytkownika, który obstawia w jego serwisie zakłady bukmacherskie. Już podczas rejestracji tymczasowego konta gracza trzeba podać nie tylko swoje imię i nazwisko, ale też co najmniej kilka innych danych. W zależności od wymogów danej firmy bukmacherskiej może to być np.: data urodzenia, numer PESEL, narodowość, miejsce zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail. Bukmacher zna także nazwę użytkownika, natomiast o tym, jakie jest jego hasło do logowania, powinien rzecz jasna wiedzieć tylko dany gracz. 

Podczas pełnej rejestracji, w wyniku której powstaje konto stałe, użytkownik musi uzupełnić dodatkowe niezbędne informacje. Wszyscy legalni bukmacherzy online na pewno wymagają podania osobistego numeru rachunku bankowego, na który mają być przelewane wygrane typera. Jeśli weryfikacja dokonywana jest na podstawie skanu dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego, użytkownik (jeśli jest bardzo zapobiegliwy) może zasłonić czy zamazać te dane, które nie są potrzebne do rejestracji u bukmachera. Coraz częściej bukmacherzy oferują jednak rejestrację stałego konta gracza poprzez opcję „MojeID”, gdzie potwierdzenie tożsamości użytkownika dokonuje się w oparciu o dane z bankowości internetowej. Jest to opcją łatwiejszą, szybszą i na pewno bardzo bezpieczną. 

Dane finansowe gracza – co sprawdza bukmacher? 

Dane osobowe to rzecz jasna tylko część informacji, jakie gromadzi na temat każdego gracza bukmacher. Bukmacherzy wkładają sporo wysiłku w to, żeby poznać swoich użytkowników jak najlepiej, dlatego zatrudniają także analityków, których zadaniem jest analiza zachowań graczy i rozmaitych danych na ich temat. 

Co bukmacher wie o graczu - płatnościPo pierwsze bardzo znaczące są dla firm bukmacherskich wszelkie kwestie finansowe związane z danym graczem, czyli dokonywane przez niego wpłaty i wypłaty z konta u bukmachera. W serwisie bukmacherskim rejestrowany jest każdy dokonany depozyt i każda wypłata, a do historii transferów pieniężnych wgląd ma nie tylko typer, ale co oczywiste także analitycy firmy bukmacherskiej. Analizie poddawana może być wielkość wpłat i wypłat, ich regularność czy nawet stosowane metody płatnicze. Jeśli chodzi o finanse, bukmacherzy analizują również kwestie związane z wygranymi i stawkowaniem zakładów, o czym powiemy więcej w rozdziale poświęconym informacjom związanym ze sposobem obstawiania graczy. 

Trzeba też mieć świadomość, że w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy bukmacherzy są zobowiązani przez prawo do zbierania dodatkowych danych na temat majątku swoich klientów. Gracze podczas rejestracji konta muszą podać, co jest źródłem ich dochodów, a w szczególnych przypadkach muszą też przedstawić dowody na to, że podane informacje są prawdziwe. Następnie bukmacher musi monitorować aktywność finansową gracza, a w razie zaistnienia podejrzeń co do nieprawidłowości w zakresie finansowania zakładów danego użytkownika, musi o tym poinformować określone instytucje. Specjalne programy niezwykle ułatwiają bukmacherom wykrywanie takich procederów. 

Dane na temat sposobu gry typera 

Kolejnym obszarem, który bukmacherzy monitorują i analizują dość ściśle, są zachowania graczy w zakresie samego obstawiania zakładów. Bukmachera interesuje wszystko, co może wskazywać na stosowanie przez typera np. określonych strategii gry czy sięganie po zakazane w regulaminie zakładów praktyki. Tu wymienić można wiele kwestii, mianowicie: 

  • stawki zakładów 

Naturalnie bukmacherzy analizują, jakiej wielkości stawki przeznacza z reguły dany gracz na zakłady bukmacherskie. Znaczenie ma również to, czy stawki zakładów są do siebie w miarę zbliżone czy mocno rozstrzelone, czy na jakiegoś rodzaju wydarzenia stawiane kwoty są wyższe niż na pozostałe, czy stawki rosną po przegranych zakładach itd. W ten sposób bukmacher może zauważyć, czy gracz z dużym prawdopodobieństwem stosuje jakąś konkretną strategię gry lub system stawkowania.  

To z kolei może skutkować nałożeniem limitów, które zapewne obniżą opłacalność gry lub w ogóle uniemożliwią graczowi uzyskanie zysku (np. zakłady arbitrażowe wymagają obstawiania po wyliczonych stawkach tak, by niezależnie od wyniku spotkania osiągnąć zysk, dlatego limit nałożony przez 1 bukmachera może zniweczyć cały plan). 

  • wygrane z zakładów 

Co bukmacher wie o graczu - wygraneW tym kontekście bardzo istotne są także wygrane z zakładów. Z jednej strony znaczenie mają kwoty wygranych, ale z drugiej nie mniej ważny jest stosunek zainwestowanych środków finansowych do środków wygranych. Bukmacher sprawdza przykładowo, ile pieniędzy łącznie gracz postawił na zakłady bukmacherskie i ile w tym samym okresie czasu wygrał albo ile wypłacił ze swojego konta. Nietrudno się domyślić, że gracze, na których bukmacher traci zbyt dużo, są często ograniczani poprzez indywidualne limity. 

  • preferencje co do oferty bukmachera 

Bukmacherzy nie ograniczają swoich obserwacji wyłącznie do obszaru związanego z finansami gracza. Analitycy firmy bukmacherskiej mogą sprawdzać także dane na temat tego, jakie dyscypliny sportowe, ligi, turnieje itp. najczęściej obstawia dany typer. Analizie poddane mogą być też rynki zdarzeń, które gracz typuje częściej od pozostałych. Bukmacher może w ten sposób zauważyć, czy gracz specjalizuje się np. w jakiejś niszowej lidze czy sporcie albo czy ma wysoką skuteczność, typując wybrane warianty zawarcia zakładu.  

Ale to nie wszystko. Inne elementy, na które może zwracać uwagę bukmacher, to to, jak gracz konstruuje swoje zakłady bukmacherskie. Czy są to przede wszystkim zakłady pojedyncze, 2- lub 3- zdarzeniowe zakłady akumulowane, a może długie taśmy? Czy najczęściej gracz obstawia zakłady z oferty przedmeczowej czy na żywo? Te wszystkie dane bukmacher może następnie analizować, przyglądając się historii obstawianych zakładów i w ten sposób badając nie tylko ogólną skuteczność gracza, ale też jego wyniki w przypadku poszczególnych sposobów gry. 

  • czas i częstotliwość obstawiania zakładów 

Kolejnym zagadnieniem, jakie analizuje bukmacher, są aspekty związane z czasem gry. Trzeba pamiętać, że każde zalogowanie się na konto gracza u bukmachera i jego wylogowanie zostaje odnotowane w systemie. Nie ma więc problemu, żeby bukmacher sprawdził, ile czasu gracz spędza jednorazowo na obstawianiu zakładów, czyli ile trwa jego pojedyncza sesja. Takie informacje na pewno mogą świadczyć o poziomie zaangażowania się w grę typera i do pewnego stopnia o jego profesjonalizmie. Dodatkowo bukmacher może zaobserwować, jakie są preferowane pory w ciągu doby albo dni w tygodniu, kiedy gracz z reguły typuje zakłady bukmacherskie. 

Co bukmacher wie o graczu - częstotliwość obstawiania zakładówDrugą istotną sprawą jest częstotliwość, z jaką dany użytkownik zawiera zakłady bukmacherskie. Bukmacher może wywnioskować dzięki temu, czy ma do czynienia z graczem, który obstawia sporadycznie, a jego gra ma charakter okazjonalny i czysto rekreacyjny, czy może jednak typuje on regularnie i w bardziej zaplanowany (czytaj: niebezpieczny) sposób. 

Po co bukmacher analizuje informacje o graczach? 

Jak już wspomnieliśmy, bukmacherzy są zobowiązani do zbierania danych na temat swoich klientów przez prawo, jednak w rzeczywistości gromadzą i analizują znacznie więcej informacji niż jest to konieczne ze względów prawnych. Są 2 podstawowe powody, dla których bukmacher tak szczegółowo przygląda się poszczególnym graczom obstawiającym zakłady bukmacherskie przez jego stronę internetową czy aplikację mobilną. 

Kontrola nad zyskiem graczy 

O pierwszej przyczynie wspominaliśmy już kilkukrotnie. Otóż takie działania mają na celu zminimalizowanie strat ponoszonych przez firmę bukmacherską. Bukmacherzy starają się namierzyć najbardziej skutecznych graczy, którzy nie obstawiają dla zabawy czy w dość przypadkowy sposób, ale dysponują dużą wiedzą sportową i umiejętnościami bukmacherskimi, stosują strategie zwiększające szanse na zysk itp. Jednym zdaniem – wyszukują tych typerów, których gra regularnie obniża przychody bukmachera, graczy szczególnie niebezpiecznych dla rentowności interesu bukmacherskiego.  

Następnie bukmacher może ograniczyć możliwości danego gracza, nakładając na jego zakłady bukmacherskie indywidualne limity.  W efekcie ze zlimitowanego konta nie można uzyskać większej wygranej niż określił to bukmacher i mogą to być naprawdę niskie progi. Chociaż z punktu widzenia użytkowników takie postępowanie może wydawać się nieuczciwe, to możliwość tę firmy bukmacherskie zastrzegają w regulaminie oferowanych zakładów, a gracz rejestrujący konto na danej platformie online ten regulamin musi zaakceptować przed rozpoczęciem obstawiania. Wszystko odbywa się więc zgodnie z prawem.  

Oczywiście bukmacher zdaje sobie sprawę, że jeśli jego klienci nie będą u niego mogli w ogóle zyskiwać, szybko zmienią go na innego operatora zakładów bukmacherskich. Dlatego limity nie zawsze są bardzo niskie i niekoniecznie muszą obejmować całą ofertę bukmachera. Więcej informacji na temat limitów bukmacherskich znajdziesz w specjalnym artykule. 

Możliwość personalizacji oferty  

Chociaż bukmacherzy zbierają informacje na temat swoich klientów w celu obniżenia zysków najlepszych graczy, analiza danych dotyczących poszczególnych użytkowników może służyć też ich dobru. W ostatnich latach na sile przybiera trend, zgodnie z którym bukmacherzy coraz większy nacisk kładą na personalizację oferty oraz dostosowanie jej do indywidualnych preferencji i oczekiwań pojedynczych typerów. 

Co bukmacher wie o graczu - specjalne bonusyBukmacher może więc analizować, jakiego rodzaju zakłady bukmacherskie gracz lubi obstawiać oraz jaki sposób gry najbardziej mu pasuje. Wiedza ta może posłużyć mu np. do tworzenia specjalnych zakładów, ofert promocyjnych czy bonusów bukmacherskich skierowanych indywidualnie do wybranych typerów i tylko dla nich dostępnych. Jest to oczywiście pewnego rodzaju strategia marketingowa, ale warto podkreślić, że ma ona na celu także podniesienie jakości całego doświadczenia z zakładami danego klienta i stworzenie dla niego jeszcze bardziej dopasowanego środowiska gry. 

Jak utrudnić bukmacherom analizę? 

Wszyscy gracze powinni mieć świadomość, że każdy bukmacher to po prostu firma, więc zależy jej przede wszystkim na tym, by biznes przynosił jak największe zyski. Równie oczywiste jest jednak i to, że typerzy, którzy korzystają z usług bukmachera również chcą zarabiać na obstawianych zakładach jak najwięcej. Warto więc wiedzieć, jakie są sposoby na to, by umiejętnie ukryć stosowane strategie i nie zwracać na siebie niepotrzebnie uwagi analityków firmy bukmacherskiej. 

W tym celu warto na pewno starać się różnicować stawiane zakłady bukmacherskie. Oczywiście jak zwykle zalecamy specjalizację w zakresie typowanej dyscypliny sportowej (maksymalnie 2-3 sporty), a nawet lig czy rynków zdarzeń. Jednak dla zaciemnienia obrazu warto typować od czasu do czasu również inne rodzaje wydarzeń sportowych (dobrym sposobem może być też sięganie np. do oferty zakładów na wydarzenia wirtualne czy pozasportowe). Po drugie bardzo ważne jest, by starać się zamaskować stosowane strategie gry. Obstawianie dodatkowych zakładów, które nie wpisują się w obraną strategię stawiania zakładów albo w ogóle rotowanie strategii może mocno utrudnić lub nawet uniemożliwić ich wykrycie. 

Co bukmacher wie o graczu - sposoby na bukmacheraOczywiście pojawia się tu poważny problem. Zaawansowani typerzy wypracowują określone sposoby gry po to, aby osiągać satysfakcjonujące profity z gry, natomiast różnicowanie zakładów i strategii czy dodawanie innych zakładów może obniżyć zyskowność obstawiania. Należy więc szukać tzw. złotego środka, dzięki któremu Twoje intencje i strategia nie zostaną łatwo odczytane przez analityków firmy bukmacherskiej, ale nadal obstawianie zakładów będzie przynosić porządny zysk. Na pewno nie jest to łatwe zadanie, a czasem skutecznym graczom pozostaje tylko przeniesienie gry do innego bukmachera.