Dziś jest: 12 czerwca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie 

Skoki narciarskie to w Polsce najpopularniejszy sport zimowy, co wynika z licznych sukcesów odnoszonych przez polskich skoczków w XXI wieku. Bukmacherzy dostrzegają potencjał, jaki posiadają skoki – zakłady bukmacherskie na ten sport można więc typować w bardzo urozmaicony sposób. Na czym polega obstawianie skoków narciarskich i w jaki sposób analizować, które miejsca zajmą poszczególni zawodnicy, wyjaśniamy w tym artykule. 

Zakłady bukmacherskie - skoki narciarskie

Skoki narciarskie – co trzeba wiedzieć? 

Zanim zaczniemy obstawianie skoków narciarskich, warto dowiedzieć się na temat tego sportu jak najwięcej. Zacznijmy od tego, że na to, jakie miejsce zajmie zawodnik, wpływ ma zarówno uzyskana przez niego odległość, jak i styl skoku. O ile ten pierwszy element jest łatwo mierzalny, o tyle punkty za styl wynikają z ocen 5 sędziów. Średnią wylicza się na podstawie środkowych ocen, a więc najniższa i najwyższa nota nie są uwzględnianie. Dodatkowo punkty mogą być dodawane lub odejmowane w związku z warunkami atmosferycznymi, jakie panowały w czasie danego skoku (tzw. punkty za wiatr) oraz jeśli obniżona lub podwyższona została belka startowa. Ma to na celu uzyskanie bardziej sprawiedliwych wyników rywalizacji. 

Przed każdym konkursem odbywają się sesje treningowe oraz sesja kwalifikacji, podczas której 50 skoczków z najlepszymi wynikami zapewnia sobie możliwość udziału w danym konkursie. Konkurs skoków składa się z 2 serii – zazwyczaj po pierwszej odpada 20 zawodników z najsłabszymi wynikami. Z kolei podczas Turnieju Czterech Skoczni zawodnicy dobierani są losowo w pary i do drugiej serii przechodzi ten skoczek, który był lepszy od bezpośredniego rywala oraz 5 przegranych zawodników z najlepszymi wynikami. Obok zawodów indywidualnych rozgrywane są też konkursy drużynowe. 

Przedkonkursowe zakłady na skoki narciarskie 

O ile w sportach takich jak piłka nożna czy siatkówka zakłady bukmacherskie obstawiane przed rozpoczęciem spotkania nazywane są przedmeczowymi, o tyle w skokach mówi się o nich: przedkonkursowe zakłady. Skoki narciarskie można więc przedkonkursowo typować, korzystając z różnego rodzaju rynku zdarzeń, a my omówimy pokrótce, jakie są te bardziej popularne i te mniej znane możliwości zawarcia zakładu na ten sport.  

Warto wiedzieć, że na konkursy drużynowe przyjmowane są podobne zakłady jak na konkursy indywidualne, czyli np. dostępne są nie tylko typy na to, który kraj wygra konkurs, ale też zakłady na miejsce czy zakłady H2H (czy lepszy wynik uzyska np. Austria czy Słowenia) itd. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę  

W każdym sporcie kibiców interesuje najbardziej to, który zawodnik czy która drużyna wygra rywalizację. Zakłady na skoki narciarskie dotyczące tego, kto wygra konkurs, także cieszą się ogromnym powodzeniem. Jeśli chodzi o ofertę bukmacherów na skoki, zakłady bukmacherskie można obstawiać na to, kto wygra dany konkurs, ale też kto wygra kwalifikacje lub pierwszą serię skoków.  

Skoki narciarskie - wynikiTrzeba mieć świadomość, że tego rodzaju zakłady na skoki narciarskie nie należą do najłatwiejszych, ponieważ wiele trudnych do przewidzenia czynników (jak siła wiatru czy dyspozycja w danym dniu poszczególnych liderów) może wpłynąć na ostateczny wynik rywalizacji. Poza tym teoretycznie szanse na zwycięstwo ma aż 50 skoczków i choć oczywistym jest, że w praktyce liczy się tylko ścisłe grono najlepszych zawodników, to i tak ryzyko pomyłki typera jest spore. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na miejsce 

Znacznie łatwiejsze do poprawnego wytypowania są zakłady bukmacherskie, w których należy wskazać, jakie miejsce uzyska dany skoczek (czy drużyna). W tym przypadku gracz nie musi obstawić konkretnej lokaty wywalczonej przez zawodnika – wystarczy wybrać z podanych przedziałów miejsc. Bukmacherzy udostępniają m.in. typy: 1-3 (zakład, czy skoczek stanie na podium), ale też 1-6, 1-10, 1-15 itp. Co zrozumiałe, im szerszy zakres miejsc obejmuje dany typ, tym niższy jest przypisany mu kurs bukmacherski. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie H2H 

Inne popularne zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie mają postać zakładów H2H (Head to Head). Są to zakłady, w których chodzi o obstawienie, który zawodnik z podanej pary osiągnie lepszy wynik. Tego typu zakłady na skoki narciarskie mogą dotyczyć miejsca uzyskanego w klasyfikacji na koniec konkursu, jak i pojedynczej serii konkursowej. To, jakich skoczków wybiorą różni bukmacherzy do takiego wirtualnego pojedynku, zależy już od ich fantazji, choć oczywiście zestawiani są ze sobą zawodnicy o podobnych wynikach w danym sezonie.  

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na odległość 

Jeśli chodzi o skoki, obstawianie może dotyczyć także odległości, jaką osiągną poszczególni zawodnicy. W takim przypadku stosowane są zakłady typu under/over, czyli poniżej/powyżej. Bukmacherzy ustalają więc jakąś linię, np. 220 m, a gracz ma wytypować, czy konkretny skoczek uzyska odległość większą czy mniejszą od podanego wyniku. Czasem bukmacherzy udostępniają też zakłady na skoki narciarskie, w których gracz ma wskazać przedział długości skoku wybranego zawodnika. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na rekord skoczni 

To, czy któremuś z zawodników uda się podczas konkursu pobić rekord skoczni, a więc poprawić najdłuższą odległość skoku oddanego na tym obiekcie, bardzo interesuje kibiców i komentatorów. Nic więc dziwnego, że typowanie tego zdarzenia także jest przewidziane w ofertach bukmacherów. Co prawda w przypadku wielu skoczni ich rekordy są tak zoptymalizowane, że o ich pobicie jest naprawdę ciężko, dlatego też kursy na to zdarzenie są naprawdę wysokie. Jednak nie jest to niemożliwe, tym bardziej, jeśli któryś z zawodników jest w genialnej dyspozycji, a pogoda sprzyja. Z drugiej strony, kiedy warunki atmosferyczne są kiepskie, a belka startowa nie znajduje się zbyt wysoko, kursy na pobicie rekordu są jeszcze bardziej atrakcyjne, choć ryzyko porażki typera oczywiście wzrasta. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na awans 

Obstawianie skoków narciarskich może dotyczyć również tego, czy wybrany skoczek awansuje do konkretnej fazy konkursu. Po pierwsze, zakłady bukmacherskie mogą dotyczyć udziału w konkursie, czyli tego, czy podczas kwalifikacji zawodnik zajmie najdalej 50. miejsce. Po drugie, zakłady na skoki narciarskie mogą odnosić się do awansu do drugiej serii skoków, czyli najczęściej uzyskaniu w pierwszej serii miejsca od 1 do 30.  

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie na Polaków 

Adam Małysz i Kamil Stoch - ceremonia medalowa Oslo 2011

Adam Małysz i Kamil Stoch – ceremonia medalowa Oslo 2011
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Tadeusz Mieczyński

Polscy skoczkowie z reguły bardzo dobrze radzą sobie w sporcie, jakim są narciarskie skoki, zakłady bukmacherskie dotyczą więc często tego, jak spiszą się nasi rodacy. Tego rodzaju zakłady specjalne przybierają różną formę – bukmacherzy pytają np. o to, ilu Polaków zakończy konkurs w TOP10, ilu znajdzie się w drugiej serii, a nawet ilu stanie na konkursowym podium. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie łączone 

Bukmacherzy w Polsce oferują też nierzadko łączone zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie również można obstawiać przy ich wykorzystaniu. Najczęściej spotkać można zakład na to, że wybrany skoczek odniesie zwycięstwo w pierwszej serii skoków oraz będzie triumfatorem całego konkursu. Ten zakład może być też nieco zmodyfikowany, mianowicie dotyczyć dowolnego zawodnika (ten skoczek, który wygra pierwszą serię, wygra też konkurs), jednak wtedy kursy bukmacherskie są znacznie niższe. Niektórzy bukmacherzy oferują też inne zakłady na skoki narciarskie łączące różne zdarzenia, np. zwycięży w pierwszej serii i zwycięży w drugiej serii. 

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie innego typu 

Oczywiście im bardziej prestiżowy konkurs, tym więcej wariantów jego obstawiania przygotowują bukmacherzy, dlatego nasze zestawienie nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Typowanie może dotyczyć np. różnicy punktów zdobytych przez triumfatora konkursu (lub wybranej serii) a wynikiem zdobywcy drugiego miejsca – tu stosowane są zakłady bukmacherskie typu under/over. Obstawianie skoków narciarskich może też przykładowo dotyczyć tego, czy po wykonaniu skoku dany zawodnik obejmie prowadzenie albo czy uzyska najlepszy wynik spośród wymienionych przez bukmachera skoczków. 

Skoki narciarskie – obstawianie na żywo 

Jeśli chodzi o udostępniane na żywo zakłady bukmacherskie, skoki narciarskie można typować, korzystając z tych samych rynków zdarzeń, co obstawiając konkurs przed jego rozpoczęciem. W trakcie konkursu można więc przykładowo stawiać zakłady na to, kto wygra 1. serię, kto będzie ostatecznym zwycięzcą, jaką odległość osiągnie dany zawodnik, który z 2 skoczków (lub która z 2 drużyn) zajmie lepsze miejsce w klasyfikacji generalnej, jakie miejsce ze wskazanego przedziału zajmie dany zawodnik (lub dana drużyna) itd. Niestety, nie są raczej przygotowywane zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie dedykowane grze live, czyli takie, których nie znajdziemy w ofercie przedkonkursowej. 

Zakłady bukmacherskie - skoki narciarskie liveTrzeba też przyznać, że gra na żywo w przypadku tej dyscypliny sportowej to dość specyficzne obstawianie. Skoki narciarskie są bowiem sportem o zupełnie innej specyfice niż np. piłka nożna czy tenis – w przypadku wymienionych dyscyplin gracz może przez dłuższy czas obserwować dyspozycję zawodników czy obraną strategię gry w danym meczu i na tej podstawie wnioskować, jakim wynikiem zakończy się spotkanie czy jakie zdarzenia w nim wystąpią. Tymczasem w konkursie skoków każdy uczestnik wykonuje tylko 2 skoki (o ile zakwalifikuje się do 2 serii), tak więc obstawianie skoków narciarskich live można tak naprawdę realizować tylko w oparciu o pierwszą próbę skoczka, a ta często daje nie aż tak dużo informacji, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście można też analizować takie czynniki, jak aktualne warunki atmosferyczne i to na pewno są cenne wskazówki. 

Długoterminowe zakłady na skoki narciarskie 

Spójrzmy jeszcze, jak przedstawiają się w przypadku omawianej dyscypliny sportowej długoterminowe zakłady bukmacherskie. Skoki narciarskie to przecież wiele prestiżowych imprez – od Olimpiady i Mistrzostw Świata zaczynając, przez zawody Pucharu Świata, Turniej Czterech Skoczni, po inne mniej i bardziej znaczące turnieje (Raw Air, Planica 7 itp.). Przynajmniej przed najważniejszymi imprezami bukmacherzy oferują długoterminowe zakłady na ich wyniki i również one mogą dotyczyć nie tylko indywidualnych zawodników, ale też całych drużyn. 

Typowanie może dotyczyć rzecz jasna tego, kto zostanie zwycięzcą turnieju oraz na jakim miejscu zakończy rywalizację dany zawodnik (drużyna) np. na koniec sezonu. Dostępne są też zakłady bukmacherskie H2H i tu trzeba wskazać, który z pary skoczków (drużyn) ulokuje się wyżej w klasyfikacji generalnej turnieju czy sezonu. Zakłady na skoki narciarskie mogą dotyczyć też tego, ile łącznie punktów zdobędzie zwycięzca turnieju (zakłady under/over) albo który zawodnik zajmie najlepsze miejsce na koniec sezonu spośród swoich rodaków (np. najlepszy Norweg, najlepszy Niemiec itd.).  

Oczywiście, jeśli chodzi o skoki narciarskie, obstawianie zakładów sezonowych może dotyczyć także wielu innych zdarzeń i jeśli lubimy tego rodzaju grę, powinniśmy przeglądać oferty różnych bukmacherów. Długoterminowe zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie pojawiają się nawet na kilka miesięcy przed danym turniejem czy sezonem, a kursy na nie są często bardzo korzystne. 

Jak trafnie typować zakłady na skoki narciarskie? Porady 

Jeśli chodzi o trafne obstawianie, skoki narciarskie nie należą do najłatwiejszych dyscyplin sportowych. Przede wszystkim wyniki konkursów są w dużym stopniu zależne od pogody, choć trzeba przyznać, że najwybitniejsi skoczkowie w szczytowej formie potrafią wygrywać w zasadzie bez względu na panujące warunki. Poprawne typowanie nie jest więc łatwe, ale na pewno dobra analiza różnych czynników może mocno podnieść skuteczność obstawianych typów. To, co na pewno warto wziąć pod uwagę, zanim postawimy zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie, to: 

  • Zakłady bukmacherskie - skoki narciarskie a pogodaWarunki atmosferyczne na skoczni – pogoda, a szczególnie siła wiatru to czynnik, który ma niezwykle duże znaczenie dla wyników osiąganych przez zawodników. Na pewno zanim postawimy jakiekolwiek zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie, powinniśmy sprawdzić w specjalistycznej prognozie pogody, jakich zjawisk spodziewają się synoptycy w miejscu, w którym rozgrywany będzie konkurs. Silny, zmienny wiatr może spowodować dużą przypadkowość ostatecznych wyników konkursu – w takiej sytuacji faworyt może skoczyć zdecydowanie poniżej swoich możliwości, a słabszy zawodnik,który trafi na lepszy moment, może uzyskać niespodziewanie wysoką lokatę. Co prawda stosowany jest w związku z tym mechanizm rekompensaty punktowej za wiatr, jednak nie do końca niweluje on konsekwencje odmiennych warunków pogodowych.
    Jest jeszcze jedna sprawa, jeśli chodzi o złą pogodę i obstawianie. Skoki narciarskie to sport, w którym w przypadku gorszych warunków pogodowych ze względu na bezpieczeństwo uczestników konkursu może dojść do odwołania 2. serii skoków. To z kolei oznacza, że lepsze niż standardowo miejsca mogą zająć zawodnicy nierówni, którzy mają problemy z oddaniem 2 tak samo dobrych skoków. 
  • Forma zawodników – tu bez zaskoczenia, bo przecież typowanie dowolnej dyscypliny sportowej opiera się w dużej mierze na analizie aktualnej formy poszczególnych zawodników. Trzeba pamiętać, że jeden świetny skok może być dziełem przypadku, dlatego bardzo dobre miejsce startowe zapewnione w kwalifikacjach niekoniecznie świadczy o wysokiej formie zawodnika. Żeby sprawdzić, w jakiej kondycji jest dany skoczek, trzeba prześledzić jego wyniki w ostatnich konkursach, ale też w kwalifikacjach, a nawet te uzyskiwane podczas sesji treningowych.
    Obstawiając zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie, trzeba też mieć świadomość, że w tym sporcie sezon trwa kilka miesięcy, podczas których dzieje się bardzo wiele. Trudno spodziewać się, by jeden zawodnik był przez cały czas w szczytowej formie – nawet najlepsi miewają spadki kondycji. Oczywiście team zawodnika stara się tak wycelować z przygotowaniami, by jego najlepsza dyspozycja wypadła podczas kluczowych turniejów. Jeśli więc zawodnik, który odnosił sukcesy w poprzednim sezonie, na początku nowego sezonu nie uzyskuje świetnych wyników, nie oznacza to wcale, że wkrótce się to nie zmieni. Obserwując jego wyniki uzyskiwane np. podczas treningów, można zauważyć tendencje wzrostowe i dzięki temu postawić trafne zakłady na skoki narciarskie. 
  • Zakłady bukmacherskie - skoki narciarskie a skoczniaSpecyfika skoczni narciarskiej – skoki narciarskie odbywają się na 3 rodzajach skoczni: średniej, dużej lub mamuciej i niektórzy zawodnicy zdecydowanie lepiej radzą sobie na wybranym typie obiektu. Poza wielkością i profilem skoczni znaczenie ma również przygotowanie zeskoku, gdyż od niego zależeć może lądowanie zawodnika. Każda skocznia jest więc inna, a skoczkowie często mają swoje ulubione obiekty, na których jest bardziej prawdopodobne, że uda im się uzyskać dobry wynik. O lepsze skoki łatwiej jest też na tych obiektach, które skoczek zna bardzo dobrze, bo np. tam najczęściej trenuje. Zanim zaczniemy obstawianie skoków narciarskich, warto sprawdzić, jakie miejsca zajmował na danej skoczni wybrany zawodnik w ostatnich latach i jaki ma do niej stosunek. 
  • Sprzęt zawodnika – to, jakiego rodzaju narty czy kombinezon może mieć na sobie skoczek, jest ściśle zdeterminowane przez przepisy FIS. Jednak oczywiście sprzęt poszczególnych ekip do pewnego stopnia się różni i warto śledzić wszelkie newsy na ten temat, ponieważ nawet drobne udoskonalenia mogą przełożyć się na lepsze wyniki zawodnika. Znajomość takich niuansów z kolei może sprawić, że zakłady na skoki narciarskie częściej okażą się wygrane. 

Obstawianie skoków narciarskich – co warto grać? 

Poprawne typowanie oznacza wygraną, jednak nie wszystkie zakłady na skoki narciarskie opłaca się grać. Do tej kategorii zakładów dość często zaliczają się zakłady bukmacherskie na wygraną faworyta. Kursy bukmacherskie są dla takich typów oczywiście bardzo niskie, a z drugiej strony ryzyko porażki stosunkowo duże. Skoki narciarskie to sport bardzo nieprzewidywalny i jak już tłumaczyliśmy, nierzadko murowani liderzy za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych czy minimalnego błędu mogą zająć nie pierwsze, a drugie czy nawet znacznie dalsze miejsce w klasyfikacji generalnej konkursu. 

Obstawianie skoków narciarskich przynosi z reguły lepsze efekty, jeśli sięgniemy np. po zakłady bukmacherskie H2H. Jeśli mamy aktualną wiedzę na temat formy zawodników, wiemy jakie są ich umiejętności i styl skakania, jak zazwyczaj radzą sobie w prognozowanych warunkach pogodowych i na danej skoczni, to z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie przewidzieć, który z 2 zestawionych skoczków uzyska lepszy wynik. Plusem są też wysokie kursy tego rodzaju zakładów oraz to, że nie musimy znać dogłębnie możliwości i dyspozycji każdego z zawodników uczestniczących w konkursie – możemy wybrać taką parę, co do której mamy największą pewność. 

Skoki narciarskie - oferta zakładówJeśli chodzi o obstawianie skoków narciarskich na różnych imprezach, najlepiej jest wybierać najbardziej znaczące wydarzenia. Po pierwsze to na Igrzyska Olimpijskie, a w drugiej kolejności na Mistrzostwa Świata przygotowywana jest najwyższa forma skoczków (jeśli akurat te imprezy odbywają się w danym roku), dlatego tu należy się spodziewać największej przewidywalności typów. Kolejne najważniejsze wydarzenia to Puchar Świata i Turniej Czterech Skoczni. W przypadku konkursów organizowanych w ramach wymienionych turniejów na pewno możemy liczyć na telewizyjne transmisje, a wiele przydatnych informacji można znaleźć w ogólnodostępnych mediach. To wszystko oczywiście powinno ułatwić nam trafne obstawianie skoków narciarskich.