Dziś jest: 9 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Jak dobrać optymalną stawkę zakładu? 

Na sukces w zakładach bukmacherskich składa się wiele czynników, a jednym z kluczowych jest właściwy dobór stawek do poszczególnych zakładów. Wielkość stawki zależy oczywiście od rodzaju typowanego zdarzenia i prawdopodobieństwa trafienia zakładu, ale też od charakteru gracza, jego budżetu na obstawianie czy stylu gry. W jaki sposób ustalać najlepszą w danym przypadku wartość stawki oraz na co trzeba zwracać uwagę, żeby typowanie zakładów przynosiło satysfakcjonujące wyniki? 

Jak dobrać stawkę zakładu?

Czym jest i od czego zależy optymalna stawka zakładu? 

Optymalna wartość stawki zakładu bukmacherskiego nie jest czymś, co można zdefiniować w jednym zdaniu. Z jednej strony chodzi o to, żeby była to kwota, która przyniesie graczowi stosunkowo wysoką wygraną, jeśli zakład będzie trafiony, a z drugiej taka, która nie będzie oznaczała zbyt dużej straty w przypadku zagrania niepoprawnego typu bukmacherskiego. Oczywistym jest więc, że najkorzystniejsza stawka musi zostać wyliczona w odniesieniu do tego, jakim bankrollem dysponuje dany typer, czyli w stosunku do tego, jaki jest jego budżet na grę.  

Po drugie optymalna stawka musi odnosić się także do tego, jak duże jest prawdopodobieństwo trafienia danego zdarzenia. W przypadku bardziej ryzykownych zakładów zazwyczaj stawka powinna być dość niska, a wyższe kwoty będą bardziej uzasadnione, jeśli szanse na zajście wybranego zdarzenia są stosunkowo duże. 

Jednocześnie niezwykle istotne są kwestie związane z samym graczem, zwłaszcza jego preferencjami co do sposobu gry. Dla osoby, która obstawia zakłady bukmacherskie w sposób ostrożny i nie czuje się komfortowo, podejmując większe ryzyko, optymalna stawka niemal zawsze będzie dość niską kwotą pieniędzy. Z kolei gracze, którzy lubią ryzykowne zagrania i najważniejsze są dla nich wysokie wygrane, będą mieli tendencję do ustalania większych stawek zakładów. Wielkość kwot stawianych na zakłady bukmacherskie powinno się też odnosić do tego, jakie są umiejętności typera – im bardziej doświadczony i skuteczny gracz, tym częściej stawia prawidłowe zakłady, a więc może sobie pozwolić na wyższe stawki (ale to już w zależności od tego, jak sam ocenia szanse danego zakładu). 

Podstawą jest ustalenie wielkości budżetu gracza 

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowicjusza czy arcymistrza bukmacherki, dla każdego gracza kluczową kwestią podczas ustalania stawki zakładu powinna być wielkość jego kapitału na grę. Jest to dość oczywiste – jeśli bowiem typer będzie obstawiać zakłady bukmacherskie za stawki o wartości np. 20% posiadanego budżetu, tylko 5 kolejnych przegranych zakładów sprawi, że jego środki finansowe ulegną całkowitemu wyczerpaniu. Im większą wartość procentową bankrollu przeznaczy się na 1 zakład, tym większe jest ryzyko szybkiej straty wszystkich pieniędzy, które zostały zarezerwowane na obstawianie zakładów. 

Jak dobrać stawkę zakładu - budżet graczaPierwszym krokiem jest więc ustalenie, ile środków pieniężnych przeznaczymy na grę np. w ciągu miesiąca. Najogólniej mówiąc, trzeba podliczyć, jakie są nasze miesięczne przychody i wydatki, a z tego co nam zostanie, należy wydzielić jakąś część na poczet obstawiania. To, jak duża to będzie część, to już kwestia indywidualna. Może to być nawet 100% naszej nadwyżki, o ile tylko jesteśmy przekonani, że nie będziemy rozpaczać, jeśli sprawdzi się czarny scenariusz i cała ta kwota zostanie przegrana.  

Ponadto ustalony budżet na grę powinien być żelazny. Gracz nie może uznać, że zwiększy tę kwotę, bo np. wszystko już przegrał, a pojawiła się „niepowtarzalna okazja”. Pod żadnym pozorem nie powinien też obstawiać zakładów za pożyczone środki finansowe. 

Budżet gracza a stawka zakładu 

Znając wartość bankrollu na dany okres, gracz może określić, jaka stawka będzie w tym czasie zazwyczaj optymalną. Ogólnie rzecz ujmując, rozsądną wielkością procentową jest 2% posiadanego kapitału na grę. Oczywiście nie jest to sztywna zasada – gracz powinien samodzielnie oszacować, czy wartość ta nie powinna być większa lub mniejsza.  

Zmniejszenie stawki rekomendowane jest na pewno w przypadku, gdy budżet gracza jest bardzo duży. W takiej sytuacji 2% bankrollu to pokaźna kwota, a stawianie jej na 1 zakład, nawet jeśli jest to zakład pojedynczy, jest dużym ryzykiem (więcej o tym, od czego zależy ryzyko w zakładach bukmacherskich, dowiesz się z tego artykułu). Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie wartości stawki – np. do 0,5% czy innej mniej ryzykownej wartości procentowej bankrollu. 

Z kolei zwiększenie stawki może mieć sens wtedy, gdy budżet nie jest duży. Granie „za drobne” może być dla niektórych graczy irytujące, więc zamiast się rozdrabniać, mogą oni zwiększyć stawkę np. do 5% czy 10% kapitału na obstawianie zakładów. Jednak coś za coś – skoro 1 zakład może kosztować nas np. 1/10 naszego bankrollu, to już 10 chybionych zakładów będzie równoznaczne z końcem gry. Z kolei przy uzyskaniu 50% skuteczności (co jest już dobrym wynikiem) i stawianiu zakładów o kursie około 2.00, gracz będzie mógł postawić tylko 20 zakładów (a po uwzględnieniu 12% podatku od zakładów bukmacherskich, jaki obowiązuje w Polsce, będzie to jeszcze mniejsza liczba). I oczywiście nic w ten sposób nie zyska, tylko wyzeruje swoje konto gracza. 

Ocena szans na trafienie zakładu a jego stawka 

Podczas ustalania adekwatnej stawki zakładu wskazane jest również przyjrzenie się temu, na ile duże jest prawdopodobieństwo, że wybrany typ okaże się prawidłowy. Oczywiście każdy gracz powinien dążyć do tego, by obstawiane przez niego typy bukmacherskie były jak najczęściej poprawne, dzięki czemu gra będzie przynosić zysk. W tym celu typer musi analizować kwestie takie jak: aktualna forma drużyn czy zawodników uczestniczących w obstawianym meczu, statystyki i dane historyczne, w tym dane typu Head to head (historia spotkań rywali i związane z nimi dane statystyczne), nowinki dotyczące np. kontuzji kluczowych zawodników, poziomu motywacji drużyn czy konfliktów w zespole itp. Cenne informacje można uzyskać także dzięki analizie oferty kursowej i zachodzących w niej zmian (dowiedz się więcej na temat skutecznej analizy sportowej). 

Jak dobrać stawkę zakładu - analiza statystykDokładna analiza szans na zajście danego zdarzenia powinna przede wszystkim podpowiadać, które typy warto obstawiać, ale może też być wskazówką co do wielkości stawki zakładu. Co do zasady, wielkość stawki powinna być proporcjonalna do pewności i przewidywalności zakładu. W związku z tym, jeśli po przeprowadzeniu rzeczowej analizy sportowej okazuje się, że: 

  • szanse na zajście danego zdarzenia są bardzo duże, gracz może rozważyć obstawienie zakładu za wyższą niż standardowo stawkę. Oczywiście podbicie stawki nie powinno być radykalne – nie należy zapominać, że tzw. pewne typy bukmacherskie nie istnieją, a zbyt znaczne podniesienie kwoty, za którą się obstawia, oznacza ryzyko poważnych strat. 
  • szanse na zajście danego zdarzenia są mniejsze, to gracz powinien przemyśleć obniżenie stawki – jeśli z pewnych względów i tak zamierza obstawić dany zakład bukmacherski (np. znalazł tu tzw. value). 
  • szanse na zajście zdarzenia są większe niż wskazują na to kursy bukmacherskie (bukmacher popełnił błąd przy szacowaniu kursów), gracz ponownie może zastanowić się nad zwiększeniem stawki zakładu. W tej sytuacji występuje valuebet, który jest bardzo pożądany z perspektywy typerów, bo daje im przewagę nad bukmacherem. Szczegóły w tym artykule. 

Są to ogólne wytyczne, jednak nadrzędne powinno być zrównoważone podejście do obstawiania zakładów. Należy mieć świadomość, że żadna pojedyncza stawka nie powinna stanowić zbyt dużej części budżetu gracza, bo zbyt agresywna gra zazwyczaj kończy się bankructwem. Generalnie – podczas dobierania stawek zakładów należy unikać skrajności, ale można nieco zmodyfikować wartość stawki, jeśli przemawiają za tym oszacowane przez nas szanse na wejście typu lub znalezione w ofercie kursowej bukmachera value. 

Stawka zakładu a preferencje i charakter gracza 

Każdy gracz jest tak naprawdę inny i może mieć inne cele obstawiania. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jakim typem gracza jestem i na czym mi zależy. Czy chcesz pracować nad regularnymi, długoterminowymi zyskami czy bardziej interesują Cię pojedyncze, wysokie wygrane, a może tak naprawdę najważniejsze są dla Ciebie emocje towarzyszące grze, a nie jej wyniki finansowe. 

Jak dobrać stawkę zakładu - ryzyko przegranejRównie ważną sprawą jest, by przemyśleć, z jakim poziomem ryzyka czujesz się komfortowo, a gdzie leży granica, po przekroczeniu której zaczynasz być nerwowy i niepewny. Tolerancja na ryzyko także jest różna u różnych osób, a gracze nie powinni działać wbrew sobie. Warto odnieść się do swoich dotychczasowych doświadczeń i przypomnieć sobie, jakie straty były dla Ciebie akceptowalne, a kiedy przez długi czas nie mogłeś pogodzić się z przegraną. 

Dobór stawki zakładu – jak robić to coraz lepiej? 

W tym momencie niedoświadczonym graczom może wydawać się, że dobór optymalnej stawki zakładu to bardzo trudne zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników, a wynik może okazać się nie najlepszy – łatwo przecież przesadzić zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Kiedy stawki zakładów będą za wysokie, ryzykujemy tym, że szybko wyczerpie się nasz kapitał na obstawianie zakładów. Z kolei jeśli stawki będą za niskie, nawet bardzo skuteczna gra będzie przynosić mizerne zyski, co może być zniechęcające, a inwestycja czasu i pieniędzy w zakłady bukmacherskie okaże się nieopłacalna. 

Dlatego osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z bukmacherką, zalecamy przyjęcie standardowej stawki, czyli stawianie około 2% posiadanego kapitału na 1 zakład. To powinien być punkt wyjściowy, który wraz z nabieraniem doświadczenia w określonych sytuacjach można dostosowywać do poszczególnych przypadków. Jak zwykle doradzamy też regularne monitorowanie wyników swojego obstawiania. Dzięki temu będziemy mogli odkryć pewne wzorce, popełniane błędy i swoje słabe punkty, ale też te aspekty, które są naszą silną stroną. Następnie należy dostosowywać strategię gry zgodnie z wnioskami, jaki płyną z analizy dotychczasowej gry. 

Dopiero gdy dzięki nabytemu doświadczeniu nadejdzie moment, że zaczniemy osiągać stabilne zyski z gry, możemy rozważyć stopniowe zwiększanie stawek. I na odwrót – kiedy obstawianie przynosi straty, warto zredukować wielkość stawek, aby zminimalizować negatywne skutki gry. Można też zrobić sobie na jakiś czas przerwę od typowania. Natomiast na pewno warto przemyśleć swoją strategię gry i poszukać, w czym tak naprawdę leży problem, a następnie wprowadzić konieczne zmiany. 

Systemy stawkowania zakładów – ogromna pomoc przy doborze stawek 

We właściwym stawkowaniu zakładów bukmacherskich bardzo pomocne mogą być systemy bukmacherskie. Tego rodzaju system określa, w jaki sposób gracz powinien dobierać stawkę do poszczególnych zakładów. W przypadku prostszych systemów typer nie musi za każdym razem zastanawiać się, ile pieniędzy zaangażować w każdy kolejny zakład, więc oszczędza czas i może go poświęcić np. na bardziej szczegółową analizę obstawianych typów. 

Jak dobrać stawkę zakładu - system płaska stawkaDla nowych graczy najlepszym wyborem jest system płaska stawka lub stawkowanie modulowane. Pierwszy jest bardzo prosty – polega na obstawianiu zakładów zawsze za tę samą kwotę, np. 2% początkowego bankrollu. Z kolei stawkowanie modulowane jest bardziej skomplikowane, za to gra przy jego wykorzystaniu jest bardziej efektywna. Oba systemy są natomiast dość bezpieczne i mogą stanowić element skutecznego zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich. Szczegóły dotyczące tych systemów znajdziesz w artykułach: „System bukmacherski płaska stawka” oraz „System bukmacherski stawkowanie modulowane”. 

Oczywiście istnieją też inne systemy stawkowania, ale warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie są równie bezpieczne. W szczególności systemy progresywne, takie jak np. system Martingale’a (klasyczna progresja malejąca), system Paroli (progresja rosnąca) czy d’Alemberta (progresja mieszana) są bardzo ryzykowne i niezalecane nie tylko poczatkującym, ale w zasadzie wszystkim graczom. Więcej na temat różnych rodzajów progresji oraz tego, kiedy ewentualnie można je wykorzystywać, piszemy tu: System bukmacherski progresja”. 

Jak widać to, że stawkujemy zakłady bukmacherskie według jakiegoś systemu stawkowania nie oznacza jeszcze, że nasze wyniki będą lepsze. Kluczowy jest wybór takiego systemu, który jest odpowiedni do poziomu umiejętności gracza oraz do rodzaju obstawianych zakładów bukmacherskich. Wszystkie najważniejsze systemy wraz z przykładami ich zastosowania oraz wyjaśnieniem, jak je wykorzystywać, opisaliśmy w obszernym tekście pt. „Systemy bukmacherskie – czym są i które są najlepsze?”. 

Jak dobrać stawkę zakładu – zapamiętaj! 

Chociaż gracze początkowo koncentrują się tylko na odpowiednim wyborze typów do obstawiania, w praktyce okazuje się, że dobór adekwatnej stawki jest niemniej ważny. Kluczowe jest dostosowanie stawek zakładów bukmacherskich do: 

  • posiadanego budżetu na grę, 
  • szans na trafienie danego zakładu, 
  • własnych preferencji i poziomu akceptowalności ryzyka. 

Oczywiście znaczenie mają też umiejętności i wiedza na temat bukmacherki gracza. Typerzy, którzy dopiero rozpoczynają naukę obstawiania zakładów bukmacherskich, powinni grać za dość skromne stawki, stawiając raczej na naukę niż oczekując od razu imponujących wyników finansowych.  

Jak dobrać stawkę zakładu - system bukmacherskiW odpowiednim doborze stawek na pewno pomocny może być sprawdzony system bukmacherski, który zapewni dość duże bezpieczeństwo gry i możliwość obstawienia wielu przegranych zakładów zanim budżet gracza ulegnie wyczerpaniu. W miarę doskonalenia swoich umiejętności bukmacherskich typer może modyfikować i doskonalić stosowaną strategię obstawiania, w tym testują bardziej ryzykowne sposoby stawkowania zakładów sportowych. 

Natomiast to, co powinno być najważniejsze dla wszystkich graczy, bez względu na ich stopień zaawansowania w temacie bukmacherki, to zrównoważone podejście do gry, które pozwala unikać skrajności i zapewnia niezbędny poziom bezpieczeństwa podczas obstawiania zakładów bukmacherskich.