Dziś jest: 29 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Analiza sportowa w bukmacherce 

Zakłady bukmacherskie to dziedzina, w której niczego nie da się przewidzieć na 100%, jednak dobra analiza sportowa potrafi mocno poprawić skuteczność typowania. Jakich informacji i gdzie należy szukać oraz które dane statystyczne warto analizować? W jaki jeszcze sposób uzyskać przewagę nad bukmacherem, typując zakłady bukmacherskie? 

Analiza sportowa w bukmacherce

Analiza sportowa – jakich informacji szukać? 

Wiedza sportowa to podstawa skutecznej gry. Żeby trafnie obstawiać zakłady bukmacherskie na sport, trzeba nie tylko dobrze znać zasady i charakterystykę wybranej dyscypliny sportowej, ale też dysponować aktualnymi informacjami związanymi z meczem, który mamy zamiar typować. To, jakie dane będą przydatne, zależy w dużej mierze od sportu – my za przykład weźmiemy mecze piłki nożnej, na które Polacy najczęściej stawiają zakłady bukmacherskie. 

Przedmeczowa analiza sportowa musi rzecz jasna odnosić się do stricte sportowych elementów, które dotyczą zarówno obu zespołów, jak i ogólnie meczu. Na pewno znaczenie mają kwestie takie jak np.: składy drużyn (absencje spowodowane kontuzjami itp.), forma zawodników i drużyn (na jej spadek mogą mieć wpływ m.in. intensywny sezon, daleka podróż do miejsca, w którym odbędzie się mecz, brak czasu na aklimatyzację), stopień zmotywowania drużyn (czasem może być zupełnie inny u obu drużyn), zmiany kadrowe i transfery (np. niedawna zmiana trenera czy pojawienie się nowego ważnego zawodnika), atmosfera w drużynie (np. konflikty personalne mogą osłabiać jakość gry), specyfika meczu (np. w meczach bez publiczności przewaga gospodarzy jest znacznie mniejsza niż standardowo) itp. Obok tego typu danych istotne okazują się też czasem newsy sportowe niezwiązane bezpośrednio z samym meczem, które jednak mogą wskazywać na osłabienie lub wzmocnienie drużyny. Przykładem mogą być problemy finansowe klubu, gdyż poczucie niepewności i destabilizacji wzbudzone w zawodnikach może mieć wpływ na jakość ich gry i przebieg spotkania. 

Analiza sportowa - jak to zrobićPoniżej opisujemy, gdzie szukać informacji tego typu i na co zwracać uwagę, tak aby analiza sportowa była wartościowa i faktycznie pomagała w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, które zakłady bukmacherskie warto obstawić. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każda informacja np. o zmianie składu będzie znacząca, czyli nie każda powinna zostać uznana jako istotna dla wyniku spotkania. Co więcej, nie każda będzie wiarygodna. Gracz musi więc nie tylko umieć wyszukiwać informacje, ale też potrafić ocenić ich wartość i wagę oraz dokonywać selekcji, dzięki czemu analiza sportowa będzie przekładać się na skuteczność obstawianych zakładów bukmacherskich. 

Analiza tabeli ligowej 

Analiza sportowa dla wielu graczy oznacza przede wszystkim sprawdzenie, jak drużyny uczestniczące w obstawianym spotkaniu wypadają w tabeli rozgrywek. O formie zespołów świadczą w jakimś stopniu wszystkie mecze, jakie oba zespoły rozegrały w ostatnim czasie, choć warto też zwrócić uwagę na inne czynniki. Tego rodzaju analiza sportowa jest najbardziej wartościowa, kiedy większość drużyn rozegrała ze sobą 1 spotkanie, gracze mają więc już sporo danych do porównania. Co oczywiste, na początku sezonu tabele ligowe dostarczają zbyt mało informacji. Z kolei pod jego koniec wiele zespołów może być dużo słabiej zmotywowana do gry „na 100%”, gdyż wyniki rywalizacji ligowej są już w dużej mierze przesądzone. 

W tym miejscu trzeba zauważyć, że stopień zmotywowania drużyny do wygrywania to element, który także można próbować oszacować w oparciu o dane tabeli rozgrywek (a przecież jeśli chcemy zwiększyć szanse na trafne zakłady bukmacherskie, powinniśmy wiedzieć, na ile dany mecz jest dla każdej z drużyn ważny). Kiedy będziemy znać konsekwencje wygranej, przegranej czy remisu dla obu zespołów, dowiemy się też, jak duża powinna być motywacja każdego z nich do walki. Przykładowo, kiedy gospodarze grają tzw. mecz ostatniej szansy (np. o awans do następnej fazy rozgrywek), a goście nie mają już nic do stracenia (niezależnie od wyniku spotkania i tak odpadną), oczywistym jest, kto najprawdopodobniej będzie bardziej waleczny. 

Analiza sportowa dokonywana na podstawie tabel ligowych powinna też mocno skupić się na wynikach tych meczów, które gospodarze zagrali na swoim boisku oraz na tych spotkaniach, które goście grali wyjazdowo. W ten sposób można czasem zauważyć zależność wskazującą na to, na ile na wyniki danej ekipy wpływa miejsce gry. Jak wiemy, większość drużyn zazwyczaj lepiej wypada przed własną publicznością, dlatego w piłce nożnej mówi się o efekcie dwunastego zawodnika. Jednak intensywność tego zjawiska jest różna w przypadku różnych zespołów, zdarza się też, że niektórym paradoksalnie lepiej idzie na wyjazdach. 

Analiza historii spotkań drużyn 

Analiza sportowa - historia spotkańAnaliza sportowa przygotowana z myślą o wybranym meczu 2 zespołów powinna obejmować nie tylko weryfikację danych z tabeli ligowej, ale też sprawdzenie, jak przedstawia się historia spotkań rozegranych między obiema drużynami. Co oczywiste, najważniejsze będą te mecze, które odbyły się stosunkowo niedawno – w ciągu ostatnich kilku sezonów. Do dawniejszej historii nie ma sensu sięgać, gdyż zbyt wiele zmiennych musiało ulec w tym czasie zmianie.  

Analiza sportowa bezpośrednich pojedynków z ostatnich lat może pokazać na określone zależności, a więc nie tylko wskazywać na to, kto częściej odnosi zwycięstwo lub czy drużyny mają tendencję do remisowania, ale też np. czy przewaga jednej z drużyn jest wyraźna (co jest przydatne, np. kiedy obstawiamy zakłady bukmacherskie typu handicap) albo czy w meczach pada dużo goli lub sędzia pokazuje wiele kartek (to z kolei cenna informacja, gdy stawiamy np. zakłady bukmacherskie under/over). 

Analiza składów zespołów 

Następny bardzo istotny element, jaki musi uwzględniać porządna analiza sportowa, to sprawdzenie, jakie będą składy obu zespołów. Braki kadrowe mogą jak najbardziej zaważyć na losie spotkania, szczególnie jeśli chodzi o kluczowych zawodników. Co prawda oficjalny skład drużyny ogłaszany jest zazwyczaj nie wcześniej jak na godzinę przed rozpoczęciem meczu, ale cenne informacje mogą zostać opublikowane wcześniej np. w mediach społecznościowych klubu (na profilu na Facebooku czy Twitterze) albo na stronach o tematyce sportowej. Analiza sportowa powinna obejmować przegląd tego typu miejsc i w razie znalezienia ważnych (i wiarygodnych) newsów na temat składów w obstawianym meczu, jak najszybsze ich wykorzystanie – zanim bukmacherzy zaktualizują wystawione na spotkanie kursy.  

Oczywiście niektóre absencje i zmiany kadrowe są powszechnie znane już dużo wcześniej, przykładowo wtedy, gdy przyczyną nieobecności danego zawodnika jest np. poważna kontuzja, zbyt duża liczba kartek na jego koncie czy zawieszenie. Takie informacje bezwzględnie należy brać pod uwagę podczas ustalania, jakie zakłady bukmacherskie warto obstawić. Jednak w tym przypadku musimy mieć świadomość, że bukmacherzy także uwzględnili te zmiany podczas tworzenia oferty kursowej na dane spotkanie, a tym samym gracz nie uzyska dzięki tym informacjom przewagi nad bukmacherem. 

Analiza terminarza wydarzeń 

Ten punkt wiąże się z poprzednim – chodzi o to, aby zwrócić uwagę, jakie jeszcze spotkania czekają oba zespoły w najbliższych dniach. Pamiętajmy, że bardzo często drużyny (zwłaszcza te najlepsze) uczestniczą w jednym czasie w kilku różnych rozgrywkach, których waga nie jest taka sama. Jeśli obstawiamy zakłady bukmacherskie na mecz ligowy, a jedna z drużyn na dniach gra dwumecz w ramach eliminacji Ligi Mistrzów, z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać, że w spotkaniu zaprezentuje się mocno rezerwowy skład.  

Niestety dość powszechnym błędem jest założenie, że w każdym meczu wystąpią najlepsi zawodnicy – przeciwnie, trzeba dużą uwagę przykładać do tego, aby przewidzieć możliwe rotacje, gdyż tzw. drugi skład to zupełnie inna drużyna i nierzadko kompletnie inny wynik spotkania. 

Analiza sportowa – gdzie szukać informacji? 

Jeśli chcemy, aby obstawiane przez nas zakłady bukmacherskie były skuteczne, nie wystarczy, że będziemy przeglądać tabele ligowe, terminarze meczowe i źródła z danymi historycznymi. Dużą dozę uwagi należy poświęcić także tym miejscom, w których publikowane są informacje o aktualnych sprawach mogących wpłynąć na wynik meczu. Należą do nich na pewno oficjalne strony internetowe i profile w mediach społecznościowych klubów oraz portale o tematyce sportowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zazwyczaj znajdziemy tu wiarygodne informacje. 

Analiza sportowa - wywiady z zawodnikamiOczywiście godne uwagi powinno być wszystko, co pochodzi „z pierwszej ręki” – niezwykle cenne są wypowiedzi udzielane mediom przez zawodników, trenerów i inne osoby bezpośrednio związane z drużyną czy publikowane przez nie wpisy na prywatnych profilach w social media. Ważne newsy i obserwacje mogą być podane także przez dziennikarzy i komentatorów sportowych – czasem nawet w formie niepotwierdzonej informacji mogą oni przekazać odbiorcom kluczowy dla wyniku spotkania fakt. 

Obok tego warto wymienić takie strony, jak fora sportowe i grupy tematyczne w mediach społecznościowych poświęcone tematyce sportowej, jednak tu trzeba być bardzo selektywnym. Wiele wpisów jest niestety bezwartościowych, a duża część zamiast pomóc nam poprawnie obstawiać zakłady bukmacherskie, może wręcz zaszkodzić. Możemy też sprawdzać blogi i vlogi fanów sportowych, ale oczywiście tylko tych, do których wiedzy i uczciwości mamy pełne zaufanie. 

Tego rodzaju źródeł aktualnych wiadomości jest mnóstwo, a ich kompleksowy, bieżący przegląd jest dla jednego człowieka w zasadzie niemożliwy. Żeby ułatwić sobie to zadanie, można wykorzystać jakiś agregator treści, czyli program czy aplikację, która będzie zbierać informacje na interesujący nas temat z sieci. Jednak interpretacja danych nadal należeć będzie do nas. 

Oglądanie meczów jako źródło informacji 

Nie możemy też nie wspomnieć o pewnej metodzie, której celem jest nie tyle zdobycie informacji przed konkretnym meczem, co budowanie rozległej i szczegółowej wiedzy sportowej. W tym właśnie pomoże nam oglądanie transmisji z meczów (nie tylko tych, na które obstawiliśmy zakłady bukmacherskie). Każdy obejrzany mecz wybranej drużyny dostarcza nam mnóstwa informacji: na temat stylu gry i skuteczności poszczególnych zawodników oraz niuansów dotyczących gry całej drużyny (stosowane formacje, taktyki, ustawienia itd.). W ten sposób zaznajamiamy się z tym, co reprezentują sobą zespoły i sportowcy oraz jaki jest ich potencjał, a także możemy dostrzec pewne zależności, które wpływają na wyniki spotkań.  

Analiza sportowa - oglądanie meczówTego rodzaju wiedza z jednej strony przyda się, kiedy będziemy za jakiś czas ponownie obstawiać zakłady bukmacherskie na mecz tego zespołu, ale nie tylko. Analityczne oglądanie wielu spotkań różnych drużyn przekłada się na kompetencje gracza, który z czasem potrafi znacznie skuteczniej interpretować aktualne dane pozyskane ze źródeł zewnętrznych. Trzeba bowiem mieć świadomość, że nawet mocno rozbudowane dane to co najwyżej połowa sukcesu – użyteczna analiza sportowa powstaje dopiero wtedy, gdy ten materiał potrafimy właściwie zinterpretować. 

Analiza sportowa a bukmacherzy 

Szczegółowa analiza sportowa nie jest oczywiście narzędziem wykorzystywanym tylko przez graczy. W przypadku mnóstwa spotkań bukmacherzy także sprawdzają różnego rodzaju informacje sportowe i aktualizują ofertę kursową pod wpływem newsów. Gdyby zależało nam tylko na tym, by trafnie przewidzieć wynik wybranego zdarzenia, taki stan rzeczy nie przeszkadzałby nam aż tak bardzo.  

Jednak dobry gracz nie tylko chce obstawiać poprawnie wytypowane zakłady bukmacherskie, ale też dąży do obstawiania zakładów wartościowych (valuebetów), czyli chce uzyskać nad bukmacherem przewagę. Kiedy analiza sportowa może mu tę przewagę zapewnić? Otóż wtedy, kiedy pozyska on cenne informacje wcześniej – bukmacherzy mogą początkowo przeoczyć jakieś ważne newsy lub w ogóle do nich nie dotrzeć. Tak dzieje się szczególnie, jeśli chodzi o dalsze ligi czy mniej popularne sporty. W ich przypadku bukmacherzy często analizują tylko same statystyki sportowe albo korzystają z dostarczonych z zewnątrz kursów bez ich weryfikacji, dlatego zwłaszcza tu analiza sportowa może przynieść graczom wymierne rezultaty. 

Analiza wahań kursowych 

W związku z tym warto na koniec wspomnieć, że analiza sportowa, która dotyczy czynników związanych bezpośrednio z drużynami i zawodnikami uczestniczącymi w typowanym meczu, może być uzupełniona o analizę zachowania kursów, jakie bukmacherzy wystawiają na to spotkanie. Na czym to polega? Najpierw należy sprawdzić, jakie kursy mają zakłady bukmacherskie dotyczące interesującego nas zdarzenia. Jeśli kursy są zadowalające, zaczynamy obserwować ich zmiany. Żeby obserwacja miała sens, powinna dotyczyć ofert, jakie posiadają różni bukmacherzy, a gracz powinien mieć u nich zarejestrowane konto, aby móc szybko reagować na korzystną sytuację.

Analiza zmian kursów u bukmacherówTo, co będzie nas interesować, to spadki kursów (obniżanie się kursów na dane zdarzenie), które mogą sugerować, że z jakichś przyczyn wybrany typ ma większe szanse na sprawdzenie się niż wcześniej przypuszczano. Może to być po pierwsze związane z pojawieniem się nieujawnionej wcześniej informacji o czymś, co może mieć znaczący wpływ na rezultat spotkania, np. kontuzji czołowego strzelca drużyny. Taki przeciek to tzw. insider – jednak kiedy bukmacherzy zauważą, że nagle postawiono zakłady bukmacherskie za wysokie stawki na dane zdarzenie, często obniżają kursy na tę selekcję. 

Jeśli chodzi o obserwację zachowań kursów, służy ona znajdowaniu wspomnianych już valuebetów (są to takie zakłady bukmacherskie, w przypadku których bukmacherzy wystawili zbyt wysokie kursy). Trzeba jednak mieć świadomość, że spadki mogą wynikać też z innych przyczyn. Bardzo często to dzieje się tak, że określony wynik obstawiany jest masowo, co może wynikać np. z szerokiego upowszechnienia się jakiejś niesprawdzonej, często nieprawdziwej informacji dotyczącej meczu. Nie ma to więc nic wspólnego ze zwiększeniem się szans na zajście danego zdarzenia. Pomimo to bukmacherzy i tak często obniżają w takiej sytuacji jego kurs, podnosząc jednocześnie kurs na zdarzenia przeciwne. Zabieg ten ma zachęcić do obstawiania selekcji, na które jak dotąd postawiono mało zakładów i zrównoważenia stawek przeznaczonych na poszczególne opcje zakładu. 

Jeśli interesuje Cię analiza kursów bukmacherskich, zadanie ułatwią Ci internetowe porównywarki kursów bukmacherskich.