Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich? 

Zakłady bukmacherskie powinny sprawiać frajdę, uatrakcyjniać kibicowanie i dawać satysfakcję z poprawnie obstawionych typów. Nie ukrywajmy jednak, że wysokość wygranej też ma znaczenie i każdy gracz liczy na jak najwyższy zysk z postawionych kuponów. W tym artykule wyjaśniamy, jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich i jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość. Podajemy wzory i przykłady i mówimy, jak w legalny sposób zwiększyć wysokość ostatecznej wygranej. 

Jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich?

Jak obliczyć wygraną – zakład pojedynczy 

Temat artykułu jest dość prosty, dlatego przejdźmy od razu do wyjaśnień, jak obliczyć wygraną u bukmachera. Obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich należy zacząć od sprawdzenia, jaki jest kurs na zdarzenie lub zdarzenia, które chcemy obstawić oraz zdecydowania, za jaką stawkę chcemy zagrać. Kurs i stawka zakładu to 2 podstawowe czynniki, od których zależy wysokość możliwej wygranej. Jeśli mamy zamiar typować więcej niż 1 zdarzenie, teraz jest czas, by zdecydować, czy zamieścimy je na osobnych kuponach prostych czy na 1 kuponie akumulowanym (wielozdarzeniowym) lub systemowym.  

W pierwszym przypadku, czyli kiedy obstawiamy zakład pojedynczy, obliczanie wygranej należy przeprowadzić osobno dla każdego kuponu. Wygrana z zakładu 1-zdarzeniowego wynosi: 

kurs zakładu (zdarzenia) x stawka x 0,88 = wygrana z zakładu prostego 

0,88 stanowi współczynnik oznaczający koszt podatku od gier, o którym piszemy na końcu artykułu. 

Jak obliczyć wygraną – zakład akumulowany 

Jeśli zdecydujemy się na postawienie większej liczby zakładów na 1 kuponie (akumulowanym), sposób obliczania wygranej nie zmieni się jakoś mocno. Po prostu musimy pomnożyć kursy poszczególnych zdarzeń zamieszczonych na kuponie. W ten sposób otrzymamy kurs całkowity kuponu (kurs łączny, ogólny). Np. dla kuponu 3-zdarzeniowego wysokość kursu łącznego wyniesie iloczyn: kurs zdarzenia nr 1 x kurs zdarzenia nr 2 x kurs zdarzenia nr 3. Obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich wielozdarzeniowych przebiega więc według wzoru: 

kurs zakładu całkowity x stawka x 0,88 = wygrana z zakładu akumulowanego 

zakład akumulowany - wygranaZauważmy przy okazji, że wygrana z zakładu akumulowanego zawierającego np. zdarzenia A (kurs 2,00) i B (kurs 2,20) będzie wyższa niż suma wygranych z zakładów pojedynczych A i B przy zachowaniu łącznej stawki w tej samej wysokości (np. 20 zł). Z zakładów prostych otrzymamy w ten sposób wygraną w kwocie 36,96 zł ([2,00 x 10 zł x 0,88] + [2,20 x 10 zł x 0,88]), a z zakładu akumulowanego wygraną w wysokości 77,44 zł (4,4 x 20 zł x 0,88). Jednak stawianie zakładów wielozdarzeniowych wiąże się ze znacznie większym ryzykiem straty całego postawionego kapitału (1 nietrafiony typ skutkuje natychmiastową utratą całej stawki). 

Jak obliczyć wygraną – zakład systemowy 

Jak widać wyjaśnienie, jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich prostych lub akumulowanych nie jest skomplikowane. Jednak bukmacherzy oferują także możliwość zawierania zakładów systemowych, czyli takich zakładów wielozdarzeniowych, w przypadku których do wygranej nie jest konieczne poprawne wytypowanie wszystkich obstawionych zdarzeń. Taki sposób gry polega na stawianiu zakładów w blokach, dzięki czemu obstawianie jest bezpieczniejsze niż gra przy użyciu zakładów akumulowanych. Zakłady systemowe mogą przy tym wyglądać bardzo różnie i to od naszej decyzji zależy, ile błędów będziemy mogli popełnić. Dla przykładu zakład 2/3 dopuszcza popełnienie 1 błędu na 3-zdarzeniowym kuponie, a 2/4 – 2 błędów na 4-zdarzeniowym kuponie. Idąc dalej, system 2/4 to mniejsze ryzyko poniesienia straty niż system 2/3, ale trzeba pamiętać, że wybór systemu ma także przełożenie na wysokość wygranej. Im więcej nietrafionych zakładów na kuponie systemowym (mieszczących się w dozwolonej liczbie), tym niższa wygrana. 

Żeby zrozumieć, jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich systemowych, prześledźmy poniższy przykład. 

Gracz tworzy zakład w systemie 2/3, na którym obstawia 3 zdarzenia o następujących kursach:  

typ X – kurs 2,50,  

typ Y – kurs 2,00,  

typ Z – kurs 1,80.  

W rzeczywistości obstawia więc następujące zestawy typów: XY, XZ i YZ. Na każdy z tych bloków przeznacza stawkę w kwocie 10 zł, czyli jego wkład do gry to łącznie 30 zł. Jeśli 2 lub 3 typy z obstawionych będą błędne, traci wszystko. Ale jeśli tylko 1 typ będzie chybiony, otrzyma wygraną, a jej wysokość zależy od tego, które typy okazały się prawidłowe. Spójrzmy, jak obliczyć wygraną, w przypadku gdy trafiony jest zestaw: 

XY = 2,50 x 2,00 x 10 zł x 0,88 = 44 zł 

XZ = 2,50 x 1,80 x 10 zł x 0,88 = 39,60 zł 

YZ = 2,00 x 1,80 x 10 zł x 0,88 = 31,68 zł 

XYZ = 44 zł + 39,60 zł + 31,68 zł = 115,28 zł 

Dla porównania sprawdźmy też, jaką wygraną otrzymalibyśmy, obstawiając te same zdarzenia na kuponie akumulowanym za tę samą stawkę łączną: (2,50 x 2,00 x 1,80) x 30 zł x 0,88 = 237,60 zł. Wygrana z AKO jest więc znów wyższa, ale podkreślmy, że ponownie ryzyko zupełnej przegranej jest tu także większe. 

Wracając do obliczeń – jeśli chodzi o systemowe zakłady bukmacherskie, obliczanie wygranej sprowadza się do wyliczenia wygranych z trafionych bloków zakładów. Oczywiście przedstawiony przykład (system 2/3) jest najprostszy z możliwych, a im więcej zdarzeń obstawimy na kuponie systemowym, tym bardziej skomplikowane będą obliczenia. Na szczęście nie trzeba tego robić ręcznie – spójrzmy więc, jakie są dostępne pomoce. 

Jak obliczyć wygraną szybciej? 

Obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskichPytanie o to, jak obliczyć wygraną szybciej mogłoby znaleźć się na początku artykułu – wtedy wzory i pozostałe wyjaśnienia stałyby się zbędne. Jednak trudno wyobrazić sobie dobrego gracza, który nie rozumie, od czego zależy wysokość uzyskiwanej przez niego wygranej. Poza tym w prostszych przypadkach do wykonania obliczeń nie jest potrzebny nawet zwykły kalkulator – mnożenie można zrobić w pamięci. Co jednak, kiedy tworzymy skomplikowany zakład systemowy lub po prostu bardzo zależy nam na czasie? 

Po pierwsze każdy, kto obstawiał już zakłady bukmacherskie, wie, że potencjalna wygrana podana jest na zawartym kuponie. Jeśli gramy poprzez serwis internetowy czy aplikację mobilną bukmachera, po wybraniu typu na dane spotkanie sportowe i podaniu stawki zakładu, na e-kuponie automatycznie zostanie wyliczona możliwa wygrana. Jeśli dodamy kolejne zdarzenie czy zmienimy rodzaj zakładu, wartość wygranej też ulegnie zmianie. W obliczeniach uwzględnione są też koszty podatku, dlatego jest to bardzo wygodny i szybki sposób na błyskawiczne obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich. W ten sposób możemy też bardzo łatwo sprawdzić, jak zmieni się wygrana po zmianie rodzaju kuponu czy wysokości stawki. 

Do obliczania wygranej można również wykorzystać specjalne kalkulatory internetowe, które wyliczą ją na podstawie podanych parametrów. Wystarczy wpisać liczbę zdarzeń, jakie chcemy obstawić, ich kursy, łączną stawkę, a w przypadku zakładów systemowych – wskazać, które z typów mają być trafione (na potrzeby kalkulacji). Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy wybrane narzędzie uwzględnia obowiązujący w Polsce podatek od gier. Jeśli korzystamy z kalkulatora na stronie zagranicznej, możemy być pewni, że tak nie jest. 

Wygrana a podatek od gier 

Wiemy już, jak obliczyć wygraną u bukmachera, warto jednak poświęcić chwilę na wyjaśnienie dotyczące opodatkowania zakładów bukmacherskich. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych w Polsce obowiązuje podatek od gier. Na zakłady bukmacherskie nałożony jest podatek w wysokości 12% wpłaconej stawki, który potrącany jest przez bukmachera w momencie zawierania zakładu. Jest to równoznaczne z przeniesieniem kosztów opodatkowania na gracza i taka praktyka stosowana jest przez wszystkich legalnych bukmacherów w kraju. Dlatego właśnie obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich nie ogranicza się do pomnożenia przez siebie kursów i stawki zakładu – w rachunkach musimy uwzględnić także podatek od gier (czyli dodatkowo pomnożyć całość przez wartość 0,88). 

Nie ma legalnego sposobu na to, by nie płacić podatku od gier – pobierają go wszyscy licencjonowani bukmacherzy, a grę u tych działających w Polsce nielegalnie zdecydowanie odradzamy. Legalni bukmacherzy organizują jednak często promocje, dzięki którym w efekcie koszty podatku pokrywają organizatorzy zakładów. Jest to tzw. gra bez podatku. Co prawda podatek i tak potrącany jest z wnoszonej stawki, ale do trafionych zakładów przyznawany jest bonus kursowy o wartości 14%, który niweluje koszty opodatkowania. 

Podatek od wygranej 

podatek od wygranejOmówiony powyżej podatek od gier pobierany jest od każdego stawianego zakładu i nie ma znaczenia ani jego stawka, ani to, czy zakład będzie trafiony czy chybiony. Inaczej jest z podatkiem od wygranej. Ten rodzaj opodatkowania obowiązuje wyłącznie w przypadku wygranych zakładów bukmacherskich i tylko wtedy, gdy wygrana z kuponu przekracza kwotę 2280 zł. W takiej sytuacji gracz musi wiedzieć, że ponownie uszczuplony zostanie zysk, jakie przyniosły mu zakłady bukmacherskie. Jak obliczyć wygraną, kiedy obliczenia wskażą kwotę przekraczającą limit objęty zwolnieniem podatkowym? Ponieważ podatek od wygranej wynosi w Polsce 10% uzyskanej kwoty, od wygranej z zakładu należy odjąć 10% jej wartości. 

Oczywiście kolejny podatek nakładany na tą samą grę jest, delikatnie mówiąc, irytujący i na pewno nikt nie ma ochoty go płacić. Dlatego wcześniejsze obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich, czyli kontrolowanie możliwej wygranej, okazuje się szczególnie ważne. Niezależnie od tego, czy mamy zamiar postawić zakład z wysokim kursem (z reguły jest to zakład akumulowany) czy zakład za wysoką stawkę, w takiej sytuacji ryzyko podpadnięcia wygranej pod 10-procentowy podatek jest całkiem duże. Jeśli więc okaże się, że w przypadku obstawienia trafionego kuponu wygrana przekroczy 2280 zł, lepiej jest postawić np. 2 takie same kupony (lub więcej), tak, aby suma ich stawek dawała kwotę stawki planowanej pierwotnie. Chodzi więc o to, by wygrana z każdego kuponu nie przekraczała limitu, gdyż podatek od wygranej liczony jest zawsze od pojedynczego kuponu. 

Jak obliczyć wygraną u bukmachera? Zapamiętaj! 

  • Do obliczenia wygranej z zakładów bukmacherskich potrzebna jest wysokość kursu wszystkich obstawianych zdarzeń, wysokość stawki i współczynnik związany z podatkiem od gier. 
  • Obliczanie wygranej w zakładach bukmacherskich systemowych jest bardziej skomplikowane i zależy od rodzaju systemu oraz liczby trafionych bloków. 
  • Warto wiedzieć, jak obliczyć wygraną, ale na co dzień obliczenia ułatwić nam mogą kalkulatory online czy symulacje wykonywane automatycznie na e-kuponie u bukmachera. 
  • Od każdego zakładu bukmacherskiego zawieranego w Polsce odprowadzany jest podatek od gry w wysokości 12% postawionej stawki – kwota potrącana jest w momencie stawiania zakładu. Zniwelować go mogą promocje typu gra bez podatku”. 
  • Od wygranych z 1 kuponu powyżej 2280 zł pobierany jest (też automatycznie) 10-procentowy podatek od wygranej. Często można go uniknąć, rozkładając zakład na kupony dające kilka wygranych nieprzekraczających limitu (ale łącznie wygrana jest równie wysoka).