Dziś jest: 13 czerwca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie siatkówka 

Obstawianie siatkówki jest wśród polskich graczy bardzo popularne, a bukmacherzy przygotowują dla nich naprawdę obszerną ofertę zakładów. Jeśli interesuje Cię, jakie zakłady na siatkówkę są dostępne, które warto typować i w jaki sposób analizować mecze siatkarskie, sprawdź poniższy poradnik obstawiania meczów siatkówki. 

Zakłady bukmacherskie - siatkówka

Siatkówka – charakterystyka dyscypliny 

Zanim przejdziemy do głównego tematu artykułu, jakim jest obstawianie siatkówki, przypomnijmy podstawowe zasady tej dyscypliny. Zawodnicy przebijają piłkę ponad siatką rękami, choć nie jest zakazane odbicie jej inną częścią ciała, np. nogą czy głową. Zespół ma możliwość odbić piłkę maksymalnie 3 razy (odbiór, wystawa, atak), po czym musi zagrać ją na stronę rywala. Punkt zostaje przyznany drużynie, kiedy piłka trafi w boisko drużyny przeciwnej albo też kiedy przeciwnik zaliczy aut, zagra w siatkę czy popełni inny błąd, np. podwójne odbicie piłki (pod rząd) przez tego samego zawodnika. 

Mecz piłki siatkowej wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza wygra 3 sety – maksymalna liczba setów w meczu wynosi więc 5. Set kończy się, kiedy jeden z zespołów uzyska 25 punktów, o ile posiada też minimum 2 punkty przewagi. W przeciwnym razie gra jest kontynuowana aż któraś z drużyn wypracuje taką przewagę. Z kolei jeśli rozgrywany jest piąty set, czyli tzw. tie-break, to w nim do wygranej wystarczy zdobyć 15 punktów przy zachowaniu 2-punktowej przewagi. Osoby obstawiające zakłady na siatkówkę muszą wiedzieć, że zasady tej dyscypliny są identyczne w przypadku męskiej i kobiecej piłki siatkowej. 

Każda drużyna może wystawić maksymalnie 12 zawodników, jednak na boisku gra tylko 6 z nich. Siatkarze zmieniają swoje pozycje rotacyjnie i ma to bardzo duże znaczenie – obstawiając zakłady na siatkówkę live, trzeba zwracać uwagę, czy obecne ustawienie zawodników jest mocne czy tzw. trudne (rozgrywający nie ma wielu opcji rozegrania akcji). Pozycje w siatkówce to: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający i libero. Oczywiście trener może dokonywać zmian (nie więcej niż 6 w secie). Podczas każdego seta odbywają się 2 przerwy techniczne. Poza tym każda drużyna może wziąć 2 przerwy na żądanie oraz 2 razy w ciągu seta poprosić o challange, czyli wideo weryfikację ostatniej akcji.  

Zakłady bukmacherskie na siatkówkę – oferta przedmeczowa 

Po tych wstępnych wyjaśnieniach możemy przejść do meritum, czyli analizy tego, w jaki sposób może być typowana siatkówka. Obstawianie tej dyscypliny daje dużo możliwości, ponieważ niektórzy bukmacherzy przygotowują naprawdę wiele różnych wariantów zawarcia zakładu na mecz czy turniej siatkarski. Poniżej prezentujemy najczęściej udostępniane zakłady na siatkówkę. 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie na zwycięzcęNajpopularniejszy rodzaj zakładów w każdym sporcie to zakłady bukmacherskie na zwycięzcę meczu. Jeśli chodzi o obstawianie meczów siatkówki możliwe są tylko 2 opcje, czyli wygrana jednej lub drugiej drużyny. Spotkanie nie może zakończyć się remisem, a więc w przeciwieństwie np. do meczów piłki nożnej zakłady na siatkówkę dotyczące wyniku rywalizacji są 2-drogowe. Ze statystycznego punktu widzenia prawidłowe typowanie wyników meczów siatkarskich jest więc łatwiejsze, bo każdy z możliwych wyników ma 50% szans na sprawdzenie się (przy 33% szans w przypadku zakładów 3-drogowych). 

Poza tym, że bukmacherzy oferują zakłady bukmacherskie na zwycięzcę całego meczu, możliwe jest również typowanie zwycięzcy wybranego seta. Dostępne są też zakłady długoterminowe na to, kto wygra cały turniej siatkarski, np. Mistrzostwa Świata. 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie na dokładny wynik 

Również jeśli chodzi o obstawianie meczy siatkówki odnośnie tego, jaki będzie dokładny wynik spotkania, jest tu prościej niż w przypadku piłki nożnej. Jeśli chodzi o tę drugą dyscyplinę możliwości jest multum, a poprawne typowanie tego zdarzenia jest bardzo ryzykowne. Jednak w niektórych sportach nie są to już tak trudne do trafnego obstawienia zakłady. Siatkówka to sport, w którym może być tylko 6 różnych wyników meczów, mianowicie: 3:0, 3:2, 3:1, 0:3, 1:3, 2:3. Prawdopodobieństwo trafienia wyniku meczu jest więc znacznie większe, a szanse na wygraną rosną, jeśli typowanie poparte jest gruntowną analizą sportową. Warto też wiedzieć, że tego rodzaju zakłady bukmacherskie na siatkówkę mają bardzo atrakcyjne kursy. 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie under/over 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie under/overZakłady bukmacherskie na siatkówkę mogą również posługiwać się tzw. linią, gdzie zadaniem graczy jest obstawianie, czy wynik będzie poniżej czy powyżej tej linii. Zakład może dotyczyć liczby setów, a linia może wynosić wtedy np. 3.5 – zakład under 3.5 będzie wygrany, jeśli mecz zostanie rozegrany w 3 setach, a zakład over 3.5 – kiedy odbędzie się 4 lub 5 setów.  

Bukmacherzy umożliwiają też typowanie zakładów z linią dotyczących liczby punktów w secie lub w meczu i chodzi tu o sumę punktów zdobytych przez oba zespoły. Oferowane mogą być  zakłady bukmacherskie under/over na liczbę punktów w meczu z linią np. 140 punktów. 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie z handicapem 

Obstawianie meczy siatkówki może odbywać się także przy pomocy zakładów z handicapem. W takim przypadku jednej z drużyn zostają na potrzeby zakładu przyznane (drużynie teoretycznie słabszej) lub odjęte (faworytowi) wirtualne punkty, dzięki czemu ich szanse na wygraną zostają wyrównane. Zakłady bukmacherskie z handicapem są przydatne szczególnie wtedy, gdy jedna z drużyn to zdecydowany faworyt spotkania, a takie sytuacje nie są rzadkością w sporcie takim jak siatkówka. Obstawianie może dotyczyć 2 rodzajów handicapu, mianowicie w ofercie na mecze siatkarskie wyróżniamy: 

  • handicap setowy 

Bukmacherzy udostępniają po pierwsze zakłady na siatkówkę z handicapem, który dotyczy wygranych setów. Udostępniany jest handicap –1.5 seta, -2.5 seta, +1.5 seta i +2.5 seta. Jeśli obstawimy wygraną drużyny z AH(-1.5), to zakład będzie trafiony, jeśli wygra ona wynikiem 3:0 lub 3:1. Z kolei żeby wygrany był zakład z AH(-2.5), typowana drużyna musi wygrać i to nie oddając rywalowi ani jednego seta (wynik 3:0). W przypadku zakładu AH(+1.5), obstawiany zespół musi wygrać co najmniej 2 sety, a AH(+2.5) – przynajmniej 1 set. 

  • handicap punktowy 

Obstawianie meczów siatkówki może też przebiegać przy wykorzystaniu zakładów z handicapem punktowym, czyli takich, gdzie jednej z drużyn doliczane lub odliczane są punkty. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie mogą dotyczyć wyniku wybranego seta lub całego meczu. Przykładowo jeśli typujemy, że gospodarz spotkania wygra je z handicapem -3.5 punktu, to stawiamy zakład o to, że zdobędzie on co najmniej 4 punkty więcej w danym secie (zakład o wynik seta) albo że suma punktów zdobytych we wszystkich setach przez gospodarza będzie wyższa od wyniku gości o minimum 4 punkty (zakład o wynik meczu). 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie na statystyki zawodników 

Obstawianie siatkówki może też jak najbardziej dotyczyć wyników poszczególnych siatkarzy. Mogą to być np. zakłady bukmacherskie na to, czy dany zawodnik zdobędzie określoną liczbę punktów, asów czy bloków i to są często zakłady typu under/over. Bukmacherzy oferują też zakłady H2H (Head to Head), gdzie zestawiani są 2 zawodnicy, a gracz musi wytypować, który z nich zakończy mecz z wyższym dorobkiem punktowym itp.  

Siatkówka – zakłady bukmacherskie łączone 

Poza tym bukmacherzy oferują czasem łączone zakłady bukmacherskie. Siatkówka jest pod tym względem uboższa niż piłka nożna, jednak i tu można czasem trafić na ciekawe propozycje. Najczęściej bukmacherzy udostępniają zakłady typu „drużyna wygra pierwszego seta i drużyna wygra cały mecz” (tu możliwe są inne warianty, np. goście wygrają pierwszy set i gospodarze wygrają cały mecz) czy „drużyna wygra mecz i powyżej/poniżej liczby setów”. Tu także kursy bukmacherskie są zazwyczaj interesujące. 

Siatkówka – zakłady bukmacherskie innego typu 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie - ofertaOczywiście w powyższym zestawieniu znajdują się tylko najbardziej popularne zakłady bukmacherskie – siatkówka może być jednak obstawiana na wiele innych sposobów. W bardziej rozbudowanych ofertach znaleźć możemy m.in. zakłady na dokładny wynik po 2 setach, zakłady na zwycięzcę pierwszego seta, zakłady na to, czy rozegrany zostanie czwarty set oraz zakłady na to, czy odbędzie się piąty set.

Wspomnieć warto również o zakładach typu „parzyste/nieparzyste”, czyli dotyczących tego, czy suma punktów zdobytych przez oba zespoły w całym spotkaniu lub też w pojedynczym secie okaże się liczbą parzystą czy nieparzystą. Typowanie dotyczyć też może sumy punktów gospodarzy, sumy punktów gości, liczby setów rozstrzygniętych przez dodatkowe punkty itd. 

Obstawianie siatkówki na żywo 

Jeśli chodzi o oferowane na żywo zakłady bukmacherskie, siatkówka może być obstawiana przy użyciu tych samych rodzajów zakładów co kiedy gramy przedmeczowo. Bukmacherzy udostępniają oczywiście zakłady na zwycięzcę spotkania, zakłady under/over, zakłady bukmacherskie z handicapem itd. Można też znaleźć rynki zdarzeń zarezerwowane tylko dla oferty live, jak np. wyścig do 5 punktów, w którym chodzi o to, która drużyna jako pierwsza zdobędzie wskazaną liczbę punktów (liczba ta jest modyfikowana w trakcie meczu, czyli w późniejszym etapie może to być np. wyścig do 10, 15 czy 20 punktów). 

Obstawianie siatkówki na żywo ma na pewno swoje zalety. Przede wszystkim kursy bukmacherskie zmieniają się tu bardzo często i jeśli któryś z zespołów uzyska przewagę kilku punktów, kursy na wygraną rywala szybko rosną. W przypadku, gdy typer ma „nosa” i obstawi w tym momencie, że drużyna, która przegrywa, nadrobi stratę, może uzyskać sporą wygraną. Podobnie jest, kiedy jedna z drużyn przegra seta, a gracz postanowi wytypować jej zwycięstwo – wtedy też kursy tego zakładu będą wysokie, a jak wiemy, w piłce siatkowej nierzadko ekipa, która przegrywa pierwsze 2 sety, potrafi wygrać całe spotkanie. 

Warto też wiedzieć, że bukmacherzy internetowi udostępniają graczom obstawiającym zakłady bukmacherskie na żywo wiele dodatkowych pomocy, jak livescore, match-trackery, a niektórzy nawet bezpłatne transmisje meczów. Obstawianie siatkówki w trybie live również można realizować na takich platformach bukmacherskich, na których jednocześnie można oglądać streaming z danego spotkania, co umożliwia błyskawiczną reakcję gracza na wydarzenia na boisku. 

Długoterminowe zakłady na siatkówkę 

Poza klasycznymi zakładami przedmeczowymi i zakładami na żywo bukmacherzy przygotowują też długoterminowe zakłady bukmacherskie. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń siatkarskich np. Igrzysk Olimpijskich, Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy, PlusLigi itp. Typowanie może dotyczyć tego, która drużyna wygra całą imprezę lub które zespoły zdobędą poszczególne medale. Takie zakłady pojawiają się na kilka tygodni czy miesięcy przed rozpoczęciem danego wydarzenia, a na rozliczenie zakładu trzeba oczywiście czekać aż do jego zakończenia. Kursy na takie zakłady na siatkówkę są atrakcyjne, jednak obstawianie zakładów długoterminowych jest z reguły mocno ryzykowne. 

Jak trafnie typować zakłady na siatkówkę? Wskazówki 

Bez porządnej analizy sportowej trudno o skuteczne typowanie wyników jakiegokolwiek meczu, warto jednak wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku wybranej dyscypliny. Poniżej wymieniamy te czynniki, które na pewno trzeba przeanalizować, jeśli mamy zamiar obstawić trafione zakłady na siatkówkę. 

Składy obu zespołów 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie a składy zespołówTo, jakim wynikiem zakończy się mecz, w ogromnej mierze zależy od tego, czy wystąpią w nim kluczowi zawodnicy drużyny. Jeśli najlepsi siatkarze są kontuzjowani czy nie będą brać udziału w meczu z innych względów, szanse na wygraną zespołu zdecydowanie maleją. Dodatkowo w danym meczu mogą celowo zostać wystawieni słabsi zawodnicy (np. stawka meczu nie jest wysoka i lepiej ich oszczędzać” na ważniejsze mecze). Dlatego obstawianie siatkówki zdecydowanie należy poprzedzić sprawdzeniem, czy nie ma jakichś istotnych absencji, które mogą zadecydować o losie spotkania.  

Forma zawodników i drużyn 

Oczywiście ogromne znaczenie ma nie tylko to, którzy zawodnicy wystąpią w meczu, ale też to, jak wygląda ich aktualna forma. Znaczenie ma z jednej strona dyspozycja poszczególnych siatkarzy – może być ona słabsza z powodu niedawnych kontuzji, bardzo intensywnego sezonu czy choćby dalekiej podróży, jaką musieli przebyć zawodnicy bezpośrednio przed meczem. Ponadto ocenić też trzeba kondycję, w jakiej jest drużyna jako całość. Zanim więc postawimy zakłady na siatkówkę, powinniśmy sprawdzić też, jakie miejsca w tabeli zajmują oba zespoły i jakie wyniki odnotowały w ostatnich meczach. 

Historia spotkań 

Zdarza się też, że nawet jeśli jedna z drużyn jest ogólnie uznawana za silniejszą i znajduje się wyżej w rozmaitych rankingach, to z reguły ma spory problem, kiedy przychodzi do konfrontacji z jakąś konkretną drużyną (nawet o dużo słabszej pozycji). Styl gry przeciwnika może po prostu danemu zespołowi nie pasować, a wtedy nie warto kierować się tylko ogólnymi wynikami drużyn, a wziąć pod uwagę także historię rywalizacji tych drużyn. 

Miejsce meczu 

Nie tylko jeśli chodzi o obstawianie siatkówki oczywistym jest, że drużyna gospodarzy ma handicap w postaci dopingu swoich kibiców. Miejsce, w którym rozgrywany jest mecz ma szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy gospodarzem jest ousider – kiedy będą mu pomagać nawet ściany”, może niespodziewanie pokonać mocnego faworyta spotkania. Sama hala też ma znaczenie, tym bardziej, że niektóre obiekty sportowe mają dość wyjątkową specyfikę i zawodnikom jest niełatwo się do nich nagle dostosować. To z kolei może bardzo utrudniać dobrą grę, a przede wszystkim może wpływać na jakość tak ważnej dla wyniku meczu zagrywki. 

Inna sprawa, że jeśli chodzi o wielkie turnieje siatkarskie, drużyny muszą czasem pokonywać tysiące kilometrów i kilkukrotnie przekraczać strefy czasowe, co odbija się na formie zawodników. Dlatego obstawiając zakłady na siatkówkę, warto sprawdzić, czy jedna z drużyn nie ma znacznie dłuższej drogi do przebycia, co może obniżyć jej szanse na zwycięstwo. 

Tabela turniejowa i potencjalne scenariusze 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie a strategia zespołuKibice siatkarscy zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze opłaca się wygrać mecz. Warto prześledzić, jak wygląda tabela turnieju i sprawdzić, czy dla danej drużyny nie będzie czasem korzystniejsze przegranie najbliższego spotkania, tak aby w dalszej fazie imprezy grać z (przynajmniej w teorii) łatwiejszym przeciwnikiem. Jeśli tak jest, trener może np. wystawić drugi skład, tak aby zmniejszyć szanse na sukces swojego zespołu. Choć takie kalkulacje nie wydają się zgodne z duchem sportu, trzeba pamiętać, że wszystkim zależy w pierwszej kolejności na uzyskaniu jak najlepszego miejsca w całym turnieju. 

Etap sezonu siatkarskiego 

Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, kiedy chodzi o obstawianie meczów siatkówki, to to, jaki jest aktualnie etap sezonu siatkarskiego. Sezon dla reprezentacji zaczyna się w czerwcu, natomiast dla rozgrywek ligowych startuje jesienią, a to właśnie na początku sezonu zdarza się najwięcej niespodzianek. Zazwyczaj trenerzy w początkowej fazie ligowych zmagań dają odpocząć najlepszym zawodnikom, gdyż ci liderzy zakończyli dopiero co walkę w meczach reprezentacyjnych. Analogiczna sytuacja ma miejsce na początku sezonu reprezentacyjnego. Jeśli więc wchodzi w grę obstawianie siatkówki w pierwszych meczach sezonu, warto przyjrzeć się, jak prezentują się drugoplanowi zawodnicy i nie szarżować ze stawkami, bo tego rodzaju mecze są często nieprzewidywalne. 

Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy chodzi o mecze z fazy przed play-offami. Te zespoły, które mają zapewnioną grę w dalszym etapie rozgrywek, mogą pozwolić sobie na przegraną, oszczędzając siły na później. Trener może wystawiać do takich meczów słabszych zawodników, dlatego także te zakłady na siatkówkę należy obstawiać bardzo zachowawczo lub zwyczajnie je sobie odpuścić. 

Obstawianie siatkówki – jakie wydarzenia typować? 

Wszyscy bukmacherzy, którzy udostępniają zakłady bukmacherskie na wiele sportów, na pewno mają też w ofercie siatkarskie zakłady. Siatkówka ma w Polsce rzesze fanów, dlatego jest także dobrze reprezentowana w serwisach bukmacherskich. Najszersza oferta dotyczy najbardziej prestiżowych turniejów (np. Ligi Mistrzów, Mistrzostw Świata, Ligi Narodów), meczów z udziałem polskiej reprezentacji, polskich lig (zwłaszcza PlusLigi) i najlepszych lig zagranicznych (np. ligi włoskiej, rosyjskiej). Bukmacherzy oferują też zakłady bukmacherskie na mniej znaczące wydarzenia i słabsze ligi, choć tu oferta jest rzecz jasna znacznie skromniejsza. 

Co do zasady, najlepiej stawiać zakłady bukmacherskie na siatkówkę na najważniejsze turnieje, mecze reprezentacji i PlusLigę, gdyż w ich przypadku mamy najłatwiejszy dostęp do informacji niezbędnych do poprawnego typowania wyników. Tak samo jest, jeśli chodzi o obstawianie siatkówki live i tu znaczenie ma także większa dostępność transmisji z meczów. 

Obstawianie siatkówki – typy i kursy 

Siatkówka - zakłady bukmacherskie i typyNajpopularniejsze zakłady bukmacherskie na siatkówkę to zakłady na zwycięzcę, często obstawiane są też typy na liczbę punktów (under/over). Jednak nie warto się do nich ograniczać – na pewno godne uwagi są handicapy i to zwłaszcza dotyczące liczby setów. Zakłady bukmacherskie z handicapem są często korzystne, jeśli w meczu mamy zdecydowanego faworyta, można bowiem obstawiać jego wygraną po znacznie wyższym kursie. Kiedy przeciwnikami są dość wyrównane zespoły, często opłaca się zagrać typ na liczbę setów over 3.5 czy nawet 4.5. 

Jeśli chodzi o obstawianie siatkówki na żywo, ciekawą opcją jest stawianie zakładów na faworyta w sytuacji, kiedy przegra on pierwszego czy nawet 2 sety. Jak już tłumaczyliśmy, wtedy kursy na jego zwycięstwo mocno rosną, a siatkówka to gra, w której nierzadko przegrywający nawet 2 pierwsze sety potrafi wygrać cały mecz.