Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Zakłady bukmacherskie na żużel

Firma bukmacherska eWinner specjalizuje się w ofercie zakładów na żużel. Otwierając w eWinner konto gracza z kodem MAKSYMALNYBONUS otrzymasz wyższy niż standardowy bonus dla nowych graczy: zwrot za pierwszy zakład (w przypadku gdyby okazał się przegrany) aż do 110 zł oraz dodatkowe 50% od drugiej wpłaty na konto gracza (jeśli zdecydujesz się taką wykonać) do 500 zł! Kod promocyjny MAKSYMALNYBONUS należy wpisać w formularzu rejestracyjnym podczas zakładania konta gracza. Możesz też kliknąć tutaj – poprawny kod promocyjny zostanie automatycznie umieszczony w formularzu.

Zakłady bukmacherskie na żużel

Żużel to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu w Polsce. Część osób nie rozumie fenomenu jazdy po owalu, inni natomiast nie wyobrażają sobie w weekend nie odwiedzić stadionu żużlowego w trakcie sezonu, by poczuć zapach metanolu. Poza naszym krajem żużel cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim w Danii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Jednak to właśnie rodzima Ekstraliga uważana jest za najlepszą żużlową ligę świata.

Zakłady bukmacherskie na żużel

Żużel – charakterystyka dyscypliny

Zanim omówimy zakłady bukmacherskie na żużel warto bliżej przyjrzeć się samej dyscyplinie. Nie jest bowiem ona jednowymiarowa. Zawodnicy rywalizują w tym przypadku w zmaganiach drużynowych, ale także indywidualnie. Organizowane są również turnieje par czy reprezentacji. Tabele biegowe poszczególnych zawodów mocno się od siebie różnią, co także może u laików powodować pewną dezorientację.

Fani speedwaya nie mają oczywiście problemu z rozszyfrowaniem zasad poszczególnych zawodów. Wiadomo, że ligowe rozgrywki toczą się innym trybem niż choćby cykl Grand Prix, Indywidualne Mistrzostwa Polski czy też Speedway Best Pairs lub Mistrzostwa Polski Par Klubowych. Jedno jest niezmienne. W normalnym trybie zawodów w każdym biegu startuje czterech zawodników. Punktacja to 3 pkt za wygranie biegu, 2 za miejsce drugie, 1 za miejsce trzecie i 0 za ostatnie.

Żużel to także upadki, wykluczenia, defekty czy zerwane taśmy podczas startu. Niuansów sportu żużlowego jest zatem dość sporo, do tego dochodzi interpretacja sędziowska w poszczególnych sytuacjach. Obstawianie żużla u bukmachera wymaga poznania choćby podstawowych zasad tego sportu. Sprawny typer bez problemu poruszał się będzie w żużlowych regulaminach i nie będzie musiał dochodzić tego, dlaczego gospodarze meczu klubowego jadą w kaskach niebieskim i czerwonym, czy dlaczego w cyklu Grand Prix konkretny kolor kasku przyporządkowany jest do danego pola startowego.

Kolejną ciekawostką jest to, że żużlowcy mogą rywalizować w wielu zawodach w jednym sezonie. Czołowi zawodnicy mają podpisane kontrakty w klubach polskich, ale także brytyjskich czy skandynawskich. Elita startuje w Grand Prix czy SEC – żużlowych mistrzostwach Europy. Do tego dochodzą mecze reprezentacji. W przeszłości były to przede wszystkim Drużynowe Mistrzostwa Świata na żużlu, zastąpione swego czasu przez mistrzostwa par. Ponadto organizowane są różne mniejsze bądź większe turnieje – Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim, Memoriał im. Edwarda Jancarza w Gorzowie itp.

Typowanie żużla. Jakie zakłady bukmacherskie na żużel?

Obstawianie żużla to zagadnienie dość złożone. Wszystko zależy od rodzaju zawodów jakie bukmacher nam proponuje. Przy okazji meczów ligowych oczywiście typer znajdzie takie możliwości jak obstawianie wyniku meczu, czy też wyniku meczu z handicapem punktowym jednej z drużyn. W przypadku meczów żużlowych to bardzo powszechna propozycja. O ile bowiem faworytów w niektórych meczach wskazać jest dość łatwo, o tyle przewaga punktowa pozostaje już kwestią otwartą. W wielu – choć nie wszystkich – przypadkach faworytami pojedynków żużlowych są ich gospodarze. Tu sporą rolę odgrywa kwestia własnego toru, przygotowanego pod preferencje konkretnego zespołu (w ramach możliwości regulaminowych).

Typowanie wyniku meczu odbywać może się dwudrogowym lub trzydrogowym systemem. Remisy w żużlu nie należą do częstych rozstrzygnięć, ale się zdarzają.

Zawodnik żużluW zawodach indywidualnych typowanie na żużel wygląda już nieco inaczej. Tu przede wszystkim skupiamy się na osiągnięciach konkretnego zawodnika. Popularnym typem zakładów bukmacherskich jest tu obstawianie progu punktowego (więcej/mnie niż…). W zawodach takich jak choćby cykl Grand Prix możemy również skusić się na typowanie miejsca zajętego na koniec zmagań przez konkretnego żużlowca i/lub na etap zmagań do których dotrze (półfinał, finał).

Co ciekawe, progi punktowe to również zakłady dość powszechnie dostępne przy okazji meczów klubowych czy międzynarodowych. Wszak trzeba pamiętać, że poza zbieraniem punktów dla klubu każdy zawodnik gromadzi je również indywidualnie w każdych zawodach.

Zakłady bukmacherskie na żużel to również inny, bardzo popularny typ zakładów. Mowa tu o pojedynkach H2H (Head to Head). W tym przypadku musimy oszacować, który z dwóch zawodników będących tematem zdarzenia osiągnie lepszy wynik w zawodach, najczęściej poprzez liczbę zdobytych punktów. Zazwyczaj bukmacherzy zestawiają tu żużlowców o podobnym potencjale, a więc obstawianie H2H wygląda solidnie od strony proponowanych kursów.

Jakie jeszcze zakłady na żużel możemy znaleźć w ofertach bukmacherów? Często są to specjalne propozycje np. „z jakiego toru będzie najwięcej zwycięstw w zawodach” czy „który zestaw startowy wylosuje sędzia”. To oczywiście swego rodzaju dodatek do głównej bazy zakładów bukmacherskich. Bukmacherzy jednak – podobnie jak w innych dyscyplinach – potrafią wyszukać smaczki, które typer może zechcieć obstawiać.

Obstawianie żużla. Gdzie i kiedy obstawiać zawody?

Typowanie żużla nie jest aż tak powszechne jak w przypadku takich dyscyplin jak tenis czy piłka nożna. Nie wszyscy bukmacherzy oferują obstawianie żużla, co też jest pewnym ograniczeniem. Typer musi więc wiedzieć gdzie szukać ciekawej i bogatej listy zdarzeń na zawody żużlowe. Najczęściej taką posiada bukmacher, który jest związany ze speedwayem jako sponsor np. danej ligi.

Topowi bukmacherzy zazwyczaj mają w swojej ofercie zdarzenia na najbardziej popularne imprezy żużlowe takie jak Ekstraliga czy Speedway Grand Prix. Bukmacher, który specjalizuje się w żużlu, pozwoli na obstawianie również niższych lig, lig zagranicznych a także imprez indywidualnych.

Zakłady bukmacherskie na żużel pojawiają się zazwyczaj na najwyżej kilka dni przed zawodami. Czasem bukmacherzy kursy wystawiają nawet na dzień przed zawodami. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest… pogoda. Ma ona ogromny wpływ na zawody żużlowe. Z powodu opadów deszczu imprezy często są przekładane, a już skromne opady, które pozwolą mimo wszystko zmagania rozegrać, mocno wpływają na stan toru. Wówczas zmieniają się też faworyci i trudno w związku z tym przygotować ofertę z dużym wyprzedzeniem.

Oczywiście w szerszej perspektywie możliwe jest obstawianie zdarzeń długoterminowych – zwycięzców całego sezonu ligowego czy całego cyklu danych zmagań indywidualnych. Takie zakłady pojawiają się co jakiś czas w ofercie danego bukmachera, który pozwala na obstawianie żużla.

Często obstawianie na żużel wiąże się zatem ze śledzeniem tego, co dany bukmacher już zdołał przygotować w związku ze zbliżającymi się zawodami. Warto też orientować się w prognozach pogodowych, które mogą zupełnie przewrócić do góry nogami szanse poszczególnych rajderów w danych zmaganiach.

Zakłady bukmacherskie na żużel. Najważniejsze imprezy i rozgrywki

Wyścig żużlowyJak zostało wspomniane już wyżej – niemal każdy bukmacher mający w swojej ofercie żużel proponuje zakłady na najważniejsze imprezy. Obstawianie na żużel klubowy to zatem Ekstraliga, 1 Liga czy zmagania Elitserien (Szwecja) oraz ligowych rozgrywek w Wielkiej Brytanii. Z kolei typowanie na żużel indywidualny związane jest przede wszystkim z cyklem Speedway Grand Prix.

Poniżej lista najważniejszych żużlowych zmagań w sezonie:

  • Ekstraliga – Najlepsza żużlowa liga świata. Tu ścigają się największe gwiazdy speedwaya i to tu kibice zapełniają obiekty żywiołowo dopingując swoje drużyny. Najwyższy poziom rozgrywek żużlowych w Polsce co roku gości czołówkę światowego speedwaya i praktycznie każdy liczący się w żużlu zawodnik startuje właśnie w tych zmaganiach. Ekstraliga to też najczęściej spotykana u bukmacherów liga żużlowa, którą można obstawiać.
  • 1 Liga – Zaplecze Ekstraligi, które także cieszy się sporą popularnością. Niegdyś drugi poziom żużlowych zmagań w Polsce mocno odstawał od elity, ale coraz częściej ta granica się zaciera. 1 Liga potrafi być równie widowiskowa, w klubach startują również stali uczestnicy cyklu Grand Prix czy SEC, a telewizja chętnie pokazuje zmagania na tym froncie. Na pierwszoligowych torach meldowały się także ekipy zza granicy, np. z Łotwy. Eksperci i kibice często są zdania, że mecze 1 Ligi bywają bardziej emocjonujące niż te w Ekstralidze. Bukmacherzy więc coraz chętniej umieszczają w swojej ofercie typy właśnie na zmagania pierwszoligowe. Prym wiodą tu oczywiście te firmy, które z żużlem związane są kontraktami sponsorskimi.
  • Elitserien – Liga w Szwecji stoi na solidnym poziomie. Daleko jej do polskiej czołówki, ale i tu startuje wielu czołowych zawodników znanych również z polskich torów. Elitserien można typować u czołowych bukmacherów, którzy regularnie publikują kursy na zawody żużlowe.
  • Premiership – Znana wcześniej jako Elite League. Najstarsza liga żużlowa świata, która swój dom ma w Wielkiej Brytanii. W Premiership również spotkać możemy światową śmietankę speedwaya. Najlepsi rajderzy chętnie ścigają się na brytyjskich torach, których specyfika jest nieco inna od tych znanych w Polsce. W Anglii sport żużlowy nie jest aż tak popularny jak w Polsce, ale mimo wszystko Premiership ma wiernych fanów i bukmacherzy pozwalają typować także te zmagania. W Anglii, tak samo jak w Polsce, popularny jest również drugi poziom rozgrywkowy – Championship.
  • Speedway Grand Prix – Gran Prix to najważniejszy cykl indywidualny w światowym żużlu. W tych zmaganiach zawodnicy walczą o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Co roku w stawce jest 15 stałych uczestników zmagań + 1 zawodnik z „dziką kartą” startujący w konkretnej rundzie. Rund zazwyczaj jest kilkanaście, choć z różnych przyczyn ich liczba może się delikatnie zmieniać. Bukmacherzy, nawet ci rzadziej oferujący typy na żużel, chętnie proponują obstawianie właśnie tego, najbardziej prestiżowego cyklu. To właśnie tu startuje elita światowego speedwaya. W przeszłości tytuł IMŚ na żużlu zdobywali m.in. Tony Rickardsson, Jason Crump, Tomasz Gollob, Tai Woffinden czy Bartosz Zmarzlik.
  • SEC – Speedway Euro Championship. Zmagania organizowane od 2001 roku, których stawką jest tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Podobnie jak w przypadku cyklu Grand Prix, tak i SEC posiada stałą stawkę zawodników rywalizujących o trofeum w kilku rundach. SEC nie od samego początku cieszył się dużym prestiżem, ale z czasem zyskał na popularności, a w rywalizacji biorą udział również niektórzy żużlowcy startujący w Grand Prix. To sprawia, że SEC przyciągnął sponsorów, kibiców i został też doceniony przez bukmacherów. Kursy, podobnie jak w przypadku pozostałych topowych zmagań, znajdziemy w ofercie wielu firm bukmacherskich.

Poza wspomnianymi zmaganiami warto pamiętać o jednodniowych zawodach. Takimi są choćby finały Złotego Kasku, Srebrnego Kasku i Brązowego Kasku czy finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Do tego dochodzi szereg memoriałów i okolicznościowych zawodów jak również wspominany Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim, czy czeska Zlata Prilba w Pardubicach. Do listy można dołożyć również turnieje Speedway Best Pairs czy Mistrzostwa Polski Par Klubowych. To wydarzenia, które również dostrzegają bukmacherzy, choć głównie Ci obecni w żużlu np. od strony sponsorskiej.

Najbardziej zaangażowani w żużel bukmacherzy mogą także proponować typy na inne ligi – duńską, zaplecze ligi angielskiej czy pozostałe zmagania w Polsce. W kalendarzu żużlowym jest ponadto sporo innych wydarzeń, które jednak nie są zbyt popularne u bukmacherów. To często zawody młodzieżowe lub organizowane przy nieco słabszej obsadzie zawodników.

Typy na żużel w pigułce

Podsumowując, typowania żużla – tak jak i większości innych dyscyplin sportu – wymaga od typera pewnej wiedzy na temat całej otoczki speedwaya. Żużel jest o tyle specyficzny, że rozgrywany jest zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Jednak niemal zawsze możemy typować osiągnięcia konkretnego zawodnika (liczba zdobytych punktów).

Zakłady bukmacherskie na żużel na drużynęPonadto zawody drużynowe pozwalają u bukmacherów typować triumf danej drużyny, a zawody indywidualne mogą obfitować w zdarzenia określające osiągnięcie danego etapu przez zawodnika (np. półfinał czy finał). Popularne są też zakłady sezonowe. Często obecne w ofercie dla konkretnych zmagań są też zakłady H2H.

Minusem może być nieregularna oferta bukmacherów. Typy na żużel pojawiają się w stosunkowo niedługim czasie przed samymi zawodami – warto być zatem czujnym w tej kwestii. Warunki pogodowe mają mocny wpływ na samą dyscyplinę, zarówno w kwestii wyników startów jak i samego rozegrania poszczególnych imprez. Żużel nie jest również dyscypliną całoroczną. Zmagania startują wiosną (najczęściej marzec/kwiecień) i trwają najpóźniej do jesieni (wrzesień/październik).

Nie wszyscy bukmacherzy oferują bogatą ofertę za zawody żużlowe. Najczęściej typować można te najbardziej popularne i prestiżowe zmagania jak cykl Speedway Grand Prix czy żużlowa Ekstraliga. Najbogatsza oferta jest dostępna u partnerów danych imprez. W tym przypadku dodatkowo atutem są bonusy, które pojawią się dla żużlowych typerów.

Dla miłośników tego sportu typowanie żużla jest ciekawym wyborem. Przede wszystkim w speedawyu dużo można przewidzieć, nawet – co brzmi paradoksalnie – niespodzianki. Sam sport żużlowy w Polsce jest niezwykle popularny, a większość osób interesujących się żużlem ma na jego temat sporą wiedzę. To pozwala im z dużą dozą prawdopodobieństwa skutecznie typować wyniki.