Zakłady bukmacherskie – dart 

Dart to bardzo dynamiczny i emocjonujący sport, który także w Polsce zyskuje coraz liczniejsze grono kibiców. Zakłady bukmacherskie na dart stają się jednocześnie dość częstym wyborem polskich graczy, a legalni bukmacherzy online oferują obecnie naprawdę interesujące opcje obstawiania tego sportu. Jakie zakłady na dart są dostępne, które są szczególnie wartościowe i co robić, by nasze typy na mecze darterów były trafione? Wyjaśniamy. 

Zakłady na dart

Dart – zasady sportu 

Dart, określany też w Polsce jako rzutki czy lotki, znany jest u nas przede wszystkim jako gra często spotykana w pubach. Jednak w krajach takich jak np. Anglia, Holandia czy Irlandia jest to bardzo popularny sport, a w ostatnich latach zyskuje też coraz więcej miłośników w naszym kraju, także wśród graczy obstawiających zakłady bukmacherskie. Dart profesjonalny ma oczywiście ściśle określone zasady, które należy poznać, zanim zaczniemy jego typowanie. 

Tarcza i punktacja 

W meczu darta udział bierze 2 zawodników, którzy na zmianę po 3 razy rzucają lotkami do specjalnej tarczy. Jest ona podzielona na 20 trójkątnych obszarów, w ramach których znajdują się po 4 pola. Pola zlokalizowane na zewnętrznym okręgu ponumerowane są od 1 do 20 i to przekłada się na ich punktację. Z kolei punktacja pól wewnętrznych to wielokrotność wartości pola zewnętrznego, mamy więc kolejno (idąc od zewnątrz do środka tarczy) pola punktowane: podwójnie – double, pojedynczo – single i potrójnie – triple.  

Dart- tarczaW centrum tarczy znajdują się 2 koła: zewnętrzne tzw. bull (outer bull) o wartości 25 pkt i wewnętrzne tzw. bull’s eye (inner bull) o wartości 50 pkt. Szczególnie wartościowe dla zawodników jest pole T20, czyli potrójna 20, gdyż jego trafienie daje aż 60 punktów (maksymalna wartość w 1 rzucie). Trafienie 3 razy pod rząd T20 daje tzw. 180-tkę.  

Same lotki mogą mieć różną wagę i zazwyczaj to zawodnicy decydują o ich wyborze. Oczywiście rzut jest zaliczony tylko wtedy, gdy lotka wbije się w któreś pole tarczy. 

Przebieg meczu darta 

Jedna seria rzutów określana jest w tym sporcie jako leg, a legi rozgrywane są w ramach setów. Zwycięzcą meczu jest zawodnik, który uzyska określoną liczbę punktów – najczęściej 301 lub 501 – jednak, co dość nietypowe, w darcie celem zawodników jest dojście do liczby zero, czyli wyzerowanie pierwotnej puli punktów.  

W zależności od regulaminu turnieju, mogą obowiązywać dodatkowe zasady. Jeśli np. obowiązuje zasada „double-in”, punkty zaczynają być naliczane dopiero wtedy, gdy zawodnik trafi w podwójnie punktowane pole. Z kolei zasada „double-out” powoduje, że zawodnik może zakończyć set, jeśli wyzeruje wynik, trafiając bezpośrednio w centralny punkt tarczy (rzut za 50 punktów, czyli bull’s eye) albo w podwójnie punktowane pole. Można też spotkać inne reguły, dlatego zanim postawimy zakłady bukmacherskie na dart, upewnijmy się co do zasad obowiązujących w danym meczu. 

Przedmeczowe zakłady na dart 

Jeśli chodzi o przedmeczowe zakłady bukmacherskie, dart może być najczęściej obstawiany za pomocą następujących rodzajów zakładów: 

Dart – zakłady bukmacherskie na wynik 

Podstawowe zakłady bukmacherskie w każdym sporcie to zakłady na ogólny wynik spotkania, czyli tzw. zakłady 1X2 lub 12 (zakłady bez remisu). Obstawianie darta także dotyczyć może właśnie tego, czy mecz zakończy się wygraną pierwszego zawodnika, drugiego zawodnika czy też remisem. Jednak trzeba wiedzieć, że zakłady bukmacherskie na dart zazwyczaj nie pozwalają na typowanie wyniku remisowego, ponieważ ten możliwy jest tylko w niektórych rozgrywkach (przede wszystkim w Premier League). Najczęściej mecze muszą zakończyć się wyłonieniem zwycięzcy, a wtedy oczywiście bukmacherzy oferują zakłady na dart typu 12 (zwycięstwo gracza nr 1 lub gracza nr 2). 

Dart – zakłady bukmacherskie na sumę setów 

Bukmacherzy udostępniają też zakłady na dart na inne zdarzenia, w tym na to, ile setów odbędzie się w danym spotkaniu. Tego rodzaju zakłady mają z reguły postać zakładów under/over (poniżej/powyżej), gdzie gracz wskazuje, czy jego zdaniem w meczu rozegranych zostanie łącznie więcej czy mniej setów niż określona liczba (np. 2,5 czy 3,5). 

Dart – zakłady bukmacherskie na pierwszy set 

Obstawianie darta może dotyczyć także tego, ile legów rozegranych zostanie w pierwszym secie meczu. Tu również dostępne są zazwyczaj zakłady bukmacherskie under/over. Przykładowo zakłady bukmacherskie można obstawiać, czy w pierwszym secie odbędzie się więcej czy mniej legów niż 3,5. Bukmacherzy mogą też oferować zakłady bukmacherskie na zwycięzcę pierwszego seta itp. 

Dart – zakłady bukmacherskie z handicapem 

Zakłady bukmacherskie z handicapem znane są większości graczy choćby z obstawiania piłki nożnej. Jeśli chodzi o dart, obstawianie także można realizować przy wykorzystaniu handicapu. Polega to na tym, że jednemu z zawodników dodaje się lub odejmuje wirtualne legi lub sety, tak, aby „wyrównać” szanse uczestników meczu. Zgodnie z logiką, legi czy sety dodawane są zawodnikowi, który uważany jest za słabszego (handicap dodatni) albo odejmowane są graczowi, który jest faworytem spotkania (handicap ujemny).  

Dart – zakłady bukmacherskie na 180-tki 

Zakłady na dart na 180-tkiCiekawe zakłady na dart odnoszą się do liczby 180-tek, jakie uzyska wybrany zawodnik. Przypomnijmy, że 180-tka to określenie sytuacji, kiedy gracz w jednym legu 3-krotnie trafi w pole T20 (triple20), które ma najwyższą liczbę punktów (60). Bukmacherzy oferują w tym przypadku zakłady H2H, w których gracz wskazuje, który z zawodników trafi więcej 180-tek (możliwa jest też opcja remisu) lub który jako pierwszy uzyska 180 punktów w jednym podejściu.  

Dostępne są również zakłady under/over – tu z kolei typowanie może dotyczyć łącznej liczby 180-tek obu zawodników albo wyniku, jaki uzyska wybrany zawodnik. Zakłady na dart odnoszące się do liczby 180-tek mogą też uwzględniać handicap. 

Dart – zakłady bukmacherskie na checkout 

Checkout to zdobycie w jednym podejściu tylu punktów, ile pozostało, aby wygrać etap. Bukmacherzy udostępniają różnorodne zakłady na to zdarzenie np. zakłady H2H na to, który z graczy uzyska najwyższy checkout (możliwy jest tu remis). Dostępne są także zakłady under/over dotyczące wartości najwyższego checkoutu (np. najwyższy checkout poniżej/powyżej: 129,5 punktów, 139,5 punktów, 147,5 punktów itd.) czy też checkoutów o określonej wartości (np. liczba minimum 100-punktowych checkoutów poniżej/powyżej 4.5). 

Popularne są też zakłady bukmacherskie na najwyższy możliwy checkout, czyli 170-punktowy checkout w meczu. Zgarnięcie 170 punktów wymaga dwukrotnego trafienia pola T20 (2 x 60 punktów) oraz bull’s eye (50 punktów). Gracze mogą obstawiać np., czy dany zawodnik choć w 1 legu uzyska zamknięcie w 170 punktach albo czy którykolwiek z rywali tego dokona. 

Dart – zakłady bukmacherskie na dokładny wynik 

Bukmacherzy oferują jednocześnie zakłady na dart, w których należy wskazać dokładny wynik meczu w setach. Tego rodzaju obstawianie darta jest dość trudne, gdyż możliwości wyniku jest wiele. Dokładny wynik w setach może wyglądać np. 6:0, 6:1, 6:2, 6:3…, a więc liczba dostępnych typów jest spora, a ryzyko pomyłki bardzo duże. Dlatego też kursy bukmacherskie na tego rodzaju zakłady na dart są bardzo atrakcyjne. Czasem możliwe jest też typowanie, jaki będzie dokładny wynik np. pierwszego seta i wtedy chodzi oczywiście o wynik w legach. 

Dart – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę 1. seta lub lega 

Tego rodzaju zakłady bukmacherskie na dart nie wymagają raczej wyjaśnień. Typer musi wskazać, który z zawodników będzie triumfował w pierwszym secie lub też w pierwszym legu wybranego spotkania. 

Dart – zakłady bukmacherskie łączone 

Zakłady bukmacherskie na dart mogą mieć też charakter zakładów łączonych, czyli stawiając 1 zakład, obstawiamy w tym przypadku 2 czy nawet więcej zdarzeń. Przykładowo typowanie może dotyczyć takich zdarzeń: zawodnik nr 1 wygra i łączna liczba setów poniżej 8,5 seta; zawodnik nr 2 wygra, osiągnie najwyższy checkout i i rzuci najwięcej 180-tek. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie mają wyższe kursy, lecz żeby były trafne, spełnione muszą zostać wszystkie wymienione w nich warunki. 

Dart – zakłady bukmacherskie innego rodzaju 

Zakłady na dart - checkoutNajlepsi bukmacherzy pod kątem obstawiania darta oferują znacznie więcej możliwości gry przedmeczowej. Gracze mogą typować m.in. jaka będzie średnia meczowa danego zawodnika (np. poniżej/powyżej 97,5), jaki będzie wynik po 2 pierwszych legach, czy obaj zawodnicy trafią potrójną 20 w ich pierwszej rzutce meczu, czy podczas meczu nastąpi wyzerowanie przy pomocy tylko 9 rzutów (leg w 9 rzutach), czy będą co najmniej np. 2 checkouty na czerwonym środku (bull’s eye), czy liczba setów w meczu będzie parzysta czy nieparzysta itp.  

Dart – zakłady bukmacherskie na żywo 

Obstawianie darta można realizować także poprzez zakłady bukmacherskie stawiane na żywo. Rynki zdarzeń są tu raczej skromniejsze niż w przypadku oferty przedmeczowej, ale zwłaszcza dla ważniejszych turniejów bukmacherzy udostępniają nie tylko zakłady na zwycięzcę, ale też zakłady na sety, na dokładny wynik, z handicapem, under/over itp. Poza tym bukmacherzy oferują także zakłady bukmacherskie dotyczące tego, co wydarzy się za chwilę, np. w kolejnym legu, co jest niemożliwe w przypadku oferty przedmeczowej. Przykładowo typowanie live może dotyczyć tego, czy następny checkout osiągnie poziom powyżej 41, jaki kolejny checkout będzie mieć kolor (zielony czy czerwony) albo czy pozostałą część seta zawodnik wygra np. 1:3. 

Trzeba jednak przyznać, że obstawianie darta w trybie live nie należy do zadań łatwych. Przede wszystkim akcja jest tu bardzo szybka, a sytuacja meczowa potrafi się zmieniać nie w minutach, a w sekundach. Gracz obstawiający zakłady bukmacherskie na dart na żywo musi zachowywać wysoki poziom koncentracji przez całe spotkanie i błyskawicznie reagować na kolejne zdarzenia, typując odpowiednie zakłady. Dart ma też to do siebie, że nierzadko los spotkania odwraca się o 180 stopni, gdyż wiele zależy od psychiki i stylu gry zawodników. Niektórzy mają problem ze skutecznością w decydujących momentach, inni potrzebują sporo czasu, by się rozkręcić i z czasem mogą uzyskać przewagę, choć początkowo nic tego nie zapowiadało. Dlatego obstawianie darta na żywo wymaga czujności i dokonywania nieustającej analizy gry w trakcie całego meczu. 

Długoterminowe zakłady na dart 

Raymond van Barneveld - PDC World Darts Championship 2007
Raymond van Barneveld – PDC World Darts Championship 2007
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Chris Ibbotson from Wakefield/Leeds, UK

Poza tym, że zakłady bukmacherskie na dart dostępne są przedmeczowo i na żywo, bukmacherzy oferują również długoterminowe zakłady. Dart posiada oczywiście swoje mistrzostwa świata i to jest najbardziej prestiżowa impreza tego sportu o nazwie PDC World Darts Championship (PDC, czyli Professional Darts Corporation to obecnie wiodąca brytyjska federacja darta). Do najważniejszych turniejów PDC należą też m.in. UK Open, World Matchplay, World Grand Prix, Grand Slam of Darts, Players Championship Finals, European Champions oraz Premier League Darts, czyli najlepsza liga darta.

Poza tym bukmacherzy mogą oferować zakłady na dart federacji WDF (World Darts Federation, która zastąpiła BDO, British Darts Organisation, po ogłoszeniu jej upadłości), np. WDF World Championship, Scottish Open i Denmark Open. Można też czasem znaleźć zakłady na polskie rozgrywki, czyli Puchar Polski POD (Polska Organizacja Darta). 

Tego rodzaju najważniejsze imprezy można obstawiać poprzez długoterminowe zakłady na dart. Trzeba jednak przyznać, że bukmacherzy w Polsce najczęściej ograniczają się do podstawowych zakładów tego typu. 

Jak trafnie typować zakłady na dart? Wskazówki 

W każdym sporcie trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę oraz co konkretnie sprawdzać i analizować, aby jak najczęściej stawiać trafne zakłady. Dart także ma swoją specyfikę, dlatego poniżej wyjaśniamy, które czynniki na pewno warto analizować podczas typowania wyników meczów tego rodzaju. 

Analizuj statystyki i tabele 

Żeby móc poprawnie oszacować szanse zawodników w danym spotkaniu, trzeba po pierwsze monitorować wyniki, jakie uzyskali w ostatnich występach. Zanim obstawisz zakłady na dart, sprawdź ligowe tabele i dane statystyczne dotyczące występów poszczególnych graczy – także na tych mniej znaczących turniejach. To pozwoli zorientować się, w jakiej formie jest dany zawodnik i chodzi tu zarówno o kondycję fizyczną, jak i – co nawet ważniejsze – jaka jest jego aktualna forma psychiczna. Każdy dobry typer obstawiający zakłady bukmacherskie na dart ma bowiem świadomość, że w tym sporcie to nie siła fizyczna, a „głowa”, czyli pewność siebie i odporność na stres są najważniejsze. 

Monitoruj wszelkie informacje o zawodnikach 

W związku z powyższym same dane statystyczne to dopiero początek góry lodowej – jeśli obstawianie darta ma przynosić zyski, musimy dowiedzieć się o zawodnikach jak najwięcej. Na pewno trzeba dowiedzieć się, jakiego typu sportowcem jest dany gracz. Czy od razu potrafi wejść z pełną koncentracją w mecz i dobrze radzi sobie od samego początku rywalizacji, czy może jakość jego gry poprawia się wraz z kolejnymi legami? Kolejna sprawą jest to, jak zawodnik zachowuje się w kluczowych momentach, kiedy stres jest szczególnie silny – czy kończenie setów (zwłaszcza decydujących) nie jest słabym punktem gracza, który we wcześniejszych partiach meczu wydaje się być faworytem?  

Zakłady na dart - zawodnikPoza tym warto sprawdzić, czy dany zawodnik równie dobrze gra na małych, jak i dużych imprezach. Szczególnie mniej doświadczeni uczestnicy meczów mogą zawodzić w obliczu dużej publiki i telewizyjnych kamer. Idąc dalej, na dyspozycję gracza wpływ mogą mieć inne, także pozasportowe czynniki, dlatego na pewno warto monitorować wszelkie medialne doniesienia, ze szczególnym naciskiem na media społecznościowe zawodników, federacji darta itp.  

Przyjrzyj się historii spotkań zawodników 

Jak w każdym sporcie, czasem drużyny czy zawodnicy odnoszący większe sukcesy mają problemy z pokonaniem teoretycznie słabszych przeciwników, którzy im z niejasnych powodów „nie leżą”. Jeśli chodzi o obstawianie darta naprawdę należy wziąć to sobie do serca, gdyż tu dobre czy złe doświadczenia z przeszłości mogą mieć zdecydowanie znaczący wpływ na kondycję mentalną zawodnika w danym spotkaniu i zadecydować o wyniku kolejnego starcia. 

Sprawdzaj informacje o turnieju 

Obstawianie darta powinno również być poprzedzone weryfikacją, jakie są zasady, ale też ranga danego turnieju oraz waga poszczególnych meczów. Przykładowo imprezy, w ramach których rozgrywane są długie mecze, oznaczają większe prawdopodobieństwo wygranej mocnych faworytów. Jeśli nawet faworyt zaliczy chwilowy spadek koncentracji, ma więcej czasu na odrobienie strat – w krótkich pojedynkach może nie zdążyć powrócić do dominacji. Dlatego typowanie outsiderów może częściej być skuteczne w przypadku turniejów o krótszej formule – jeśli widzimy potencjał underdoga, obstawianie darta na jego wygraną może przynieść nam wtedy niezły zysk. 

Znaczenie może mieć także ranga wydarzenia. Z jednej strony występy na prestiżowych imprezach mogą być, jak już sygnalizowaliśmy, zbyt trudne do udźwignięcia przez niedoświadczonych zawodników. Z drugiej natomiast utytułowani gracze mogą zaliczać słabsze występy właśnie na turniejach o mniejszym znaczeniu, nie przywiązując do nich tak dużej wagi. 

Wybieraj opłacalne rynki zdarzeń 

Wiedza sportowa to jedno, pamiętajmy jednak, że niezbędna jest też wiedza bukmacherska – dopiero połączenie tych elementów pozwoli nam typować zyskowne zakłady bukmacherskie. Dart, jak każdy sport, w pewnych przypadkach opłaca się typować, w innych zdecydowanie mniej. Co oczywiste, kursy na wygraną faworytów nie są wysokie, dlatego nie zarobimy na nich zbyt wiele, choć zdarzają się wyjątki. Chodzi np. o zakłady na dart na żywo i sytuację, kiedy dochodzi do przełamania teoretycznie silniejszego zawodnika. W takim przypadku bukmacherzy najczęściej zmieniają ofertę kursową – kursy na faworyta mogą mocno wzrosnąć, zwłaszcza jeśli w tym momencie meczu przeciwnik dobrze sobie radzi. Jeśli pomimo to typer przewiduje ostateczną wygraną pierwotnego faworyta spotkania, może rozważyć typowanie jego zwycięstwa po atrakcyjnym kursie. 

Zakłady na dart - kursyInnym przykładem rentownej gry mogą być zakłady na dart na najwyższe checkouty – często warto je obstawiać wtedy, kiedy w szranki stają zawodnicy będący w świetnej dyspozycji. Tak dzieje się na pewno wtedy, gdy mamy rozstrzygające mecze mistrzostw świata czy innych najważniejszych turniejów darta. Co ważne, kursy na tego rodzaju zakłady bukmacherskie są zazwyczaj bardzo dobre. 

Można też w ogóle wybierać takie spotkania, w których łatwiej jest o pomyłkę bukmachera, czyli np. turnieje o mniejszym znaczeniu. 

Obstawianie darta – podsumowanie 

Obstawianie darta może na początku wydawać się niełatwe, zwłaszcza dla polskich graczy, którzy często mają o nim niewielką wiedzę. Trudności mogą wiązać się też z tym, że w tym sporcie zdarza się stosunkowo dużo niespodzianek, gdyż wiele zależy od dyspozycji zawodników w danym dniu oraz ich psychiki. Poza tym jakość gry najlepszych darterów jest na bardzo wyrównanym poziomie, więc o sukcesie decydować mogą niuanse – które jednak wnikliwy typer może przewidzieć. Tak więc skuteczne obstawianie darta jest możliwe i jak w każdym sporcie, aby je osiągnąć, niezbędna jest odpowiednia analiza sportowa i umiejętności bukmacherskie.  

Na plus z kolei można zaliczyć to, że zakłady na dart bywają nierzadko niedoszacowane, jeśli chodzi o współczynniki kursowe. Wynika to z faktu, że w Polsce ta dyscyplina sportowa nadal nie należy do grupy sportów o największej popularności, więc bukmacherzy, szczególnie jeśli chodzi o turnieje mniejszej rangi, nie poświęcają jej wystarczająco dużo uwagi. Tego rodzaju wpadki kursowe to na pewno łakomy kąsek dla czujnych graczy, którzy potrafią je wyłapać i przekuć na wysokie wygrane.