Słownik pokerowy
Słownik pokerowy to zbiór terminów często stosowanych podczas rozgrywek pokera, które mogą być niezrozumiałe zwłaszcza dla początkujących graczy. Słownik pokera jest więc bardzo przydatnym narzędziem, które pomaga odnaleźć się w świecie doświadczonych pokerzystów. Poniższy słownik pokerowy zawiera aż ponad 150 najpopularniejszych, kluczowych pojęć dotyczących gry w pokera.
Słownik pokera
A-game
Poziom gry, do którego dąży każdy pokerzysta – „najwyższa forma” umiejętności. Nie jest to jednak stała wartość, gdyż w miarę jak gracz doskonali swoje umiejętności i spędza więcej czasu przy stole, jego A-game również się rozwija.
ABC pokera
Najbardziej podstawowy, podręcznikowy, a co za tym idzie najbardziej przewidywalny sposób gry w pokera. Gracz grający w stylu ABC nie zagłębia się w złożone strategie czy analizę przeciwników i ich gry, a jego decyzje podejmowane są przede wszystkim na podstawie kart własnych i wspólnych. Nie jest to gra błędna, ale mocno przewidywalna dla bardziej doświadczonych graczy, a więc sygnalizuje niższy poziom grania w pokera.
Add-on
Opcja dostępna w niektórych pokerowych turniejach pozwalająca na zakup dodatkowych żetonów w ostatniej możliwej chwili – zwykle po zakończeniu okresu rebuy (podczas którego gracze mogą dokupić żetony po stracie wszystkich posiadanych żetonów). Add-on to sposób na wzmocnienie swojego żetonowego salda za korzystną cenę.
Agresywny (aggresive)
Określenie opisujące styl gry pokerowej, który charakteryzuje się ofensywnością i wywieraniem dużej presji na przeciwników. Gracz agresywny często podbija i przebija stawki, dążąc do zdominowania gry i wytrącenia przeciwników z równowagi. Samo sprawdzanie jest w tym stylu stosowane rzadko.
Akcja (action)
Termin określający wszelkie działania podjęte przez gracza podczas rozdania lub licytacji. Akcja może obejmować różne ruchy, takie jak sprawdzanie, podbijanie, pasowanie czy rezygnację. To, jakie działania podejmuje gracz, odzwierciedla jego strategię i styl gry.
Action card
Karta, która powoduje, że aktywność większości graczy zwiększa się (kiedy ta karta pojawi się na stole). Dzieje się tak, gdyż może ona znacząco poprawić układy wielu zawodników jednocześnie. Action card często sprawia, że gra staje się bardziej dynamiczna i otwarta, a gracze częściej podejmują ryzyko, licząc na korzystne kombinacje.
Air
Określenie używane, gdy gracz ma w ręku karty o niskiej wartości – słabsze niż te na stole. Posiadanie „air” oznacza, że gracz nie ma żadnego mocnego układu i jego szanse na wygraną mogą opierać się raczej na blefowaniu niż na sile kart.
All in (move in, push)
Wyrażenie oznaczające stawianie wszystkiego, co gracz posiada w danej chwili. Decyzja o „all in” jest równoznaczna z tym, że gracz ryzykuje wszystkie swoje żetony, co może skutkować albo znacznym zwrotem, albo całkowitą przegraną. To pojęcie używane jest też w innych grach hazardowych.
Angle (shot)
Zagranie, które choć teoretycznie jest dozwolone, budzi kontrowersje etyczne i moralne. Angle shooting to wykorzystywanie luk w przepisach lub niejednoznacznych sytuacji w celu uzyskania nieuczciwej przewagi nad przeciwnikami, często na granicy fair play.
Ante
Obowiązkowa stawka, którą każdy gracz musi wpłacić do ogólnej puli przed każdym rozdaniem (na wejściu). W grach pokerowych z ante tego rodzaju stawki składają się na pulę początkową gry.
Bad beat
Sytuacja, gdy gracz przegrywa rozdanie pomimo posiadania początkowo silniejszej ręki – a to na skutek tego, że w trakcie gry jego przeciwnik otrzymuje karty, które skutecznie przewyższają układ tego gracza.
Backdoor draw
Sytuacja, w której gracz ma szansę na dobry układ, ale potrzebuje do tego konkretnych kart w 2 kolejnych etapach gry – turnie i riverze. Gracz ma więc „połowiczne” szanse na dobry układ i liczy na szczęśliwe kolejne karty.
Backer
Osoba, która wspiera finansowo konkretnego pokerzystę. Backerzy inwestują w graczy, w których widzą potencjał, pomagając im w udziale w większych turniejach lub w grze na wyższe stawki.
Bankroll
Suma pieniędzy, które gracz rezerwuje wyłącznie na grę w pokera, czyli jego budżet na grę. Na podstawie wielkości bankrollu zawodnik powinien określać, na jak duże stawki może sobie pozwolić.
Barrel
Zakład zagrany na flopie pomimo braku układu w ręku. Gracz stawiający barrel często próbuje blefować lub wywierać presję na przeciwników, licząc, że ci spasują.
Bet (zakład, zagranie, stawianie)
Pierwszy zakład postawiony w konkretnej rundzie licytacji. Wszystkie późniejsze podbicia stawek nazywane są przebiciem, czyli „raise”.
Big stack
Gracz posiadający znaczną liczbę żetonów.
Blank (brick)
Karta, która pojawia się na stole, ale nie wpływa istotnie na układy żadnego z graczy. Blank nie zmienia dynamiki rozdania i często nie wpływa na decyzje graczy.
Blind (zakład w ciemno)
Zakład, który jest obowiązkowy – musi zostać wpłacony zanim rozpocznie się rozdanie. W typowej grze, pierwszy gracz na lewo od rozdającego wpłaca small blinda, a drugi – big blinda. Blindy zapewniają, że w każdym rozdaniu jest coś na stawce. Duży blind to z reguły dwukrotność małego blinda.
Blind level (poziom blindów)
Określa wysokość blindów, które muszą być wpłacone do puli w każdym rozdaniu. Wysokość blindów zmienia się w trakcie turnieju, wzrastając w miarę postępu gry.
Blocker
To karty, które uniemożliwiają innym graczom skompletowanie silnego układu, ponieważ znajdują się w ręce innego gracza.
Blef (bluff, blefowanie)
Blefowanie to zagrywanie zakładów pomimo posiadania słabej ręki, w celu skłonienia przeciwników do spasowania. To forma strategii oparta na wprowadzaniu w błąd przeciwników, sugerując posiadanie silniejszego układu niż to w rzeczywistości ma miejsce.
Bluff catcher
To określenie ręki, która nie jest mocna, ale jest wystarczająco silna do złapania przeciwnika na blefie. Bluff catcher zazwyczaj przegrywa ze standardowymi, silnymi układami.
Board (stół, karty ze stołu, karty wspólne)
Ogólne określenie na karty leżące na stole, dostępne dla wszystkich graczy do tworzenia układów.
Boat
Inaczej: full.
Break-even
Sesja pokerowa, która kończy się bez zysku, ale też bez straty dla gracza.
Broadway
Oznacza: 1. najwyższy możliwy strit lub 2. każdą wysoką kartę od dziesiątki wzwyż.
Bubble
Sytuacja w turnieju, kiedy, żeby doszło do przejścia do fazy miejsc płatnych, musi odpaść jeszcze tylko 1 gracz.
Bubbleboy
Ostatni gracz, który odpada z turnieju tuż przed wejściem do strefy płatnych miejsc, nie uzyskując żadnej nagrody finansowej.
Busted (bust-out)
Określenie na gracza, który odpada z gry w pokera po utracie wszystkich posiadanych żetonów. Bust-out to z kolei końcowy moment uczestnictwa w rozgrywce.
Button
Oznacza: 1. symbolicznego rozdającego w konkretnym rozdaniu lub 2. plastikowy krążek, który przesuwa się po stole o 1 miejsce (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), wskazując rozdającego.
Buy-in (wpisowe)
Kwota wymagana do wzięcia udziału w turnieju. Część tej sumy tworzy pulę nagród, a część (znacznie mniejsza) jest prowizją turniejową dla organizatora.
Call (sprawdzenie)
Podstawowe zagranie w pokerze, polegające na wyrównaniu poprzedniego zakładu postawionego przez innego gracza.
Calling station
Gracz, który bierze udział w dużej liczbie rozdań, ale rzadko decyduje się na podbicie czy spasowanie, za to często sprawdza.
Cash game (gra stolikowa)
Forma pokera, w której gra się na pieniądze przy stałych blindach. Gracze mogą dołączać i opuszczać stół według własnego uznania w każdej chwili oraz dokupywać i uzupełniać żetony.
Check (czekanie)
Gdy nikt nie postawił jeszcze zakładu, gracz może wybrać czekanie, czyli pozostać w rozdaniu bez wkładania pieniędzy do puli. Jest to odłożenie decyzji na później.
Check-call
Strategia wykorzystująca czekanie, a następnie sprawdzenie zakładu rywala.
Check-raise
Strategia wykorzystująca czekanie, a potem podbicie zakładu przeciwnika.
Chipleader
Gracz, który w danym momencie posiada największą liczbę żetonów.
Coinflip
Sytuacja w pokerze, gdy 2 graczy ma zbliżone szanse na wygraną.
Connector
Minimum 2 karty, które sąsiadują pod względem wartości, na przykład 9 i 10. Kiedy są jednocześnie w tym samym kolorze, są to „suited connectors”.
Continuation bet (C-bet)
Zakład, jaki ostatni gracz podbijający przed flopem stawia na flopie.
Cutoff
Pozycja gracza siedzącego jako pierwszy po prawej stronie od rozdającego.
Dead money
Pieniądze znajdujące się w puli wpłacone przez graczy, którzy spasowali i nie biorą udziału w danym rozdaniu.
Deal
Zakończenie turnieju przed czasem, które jest skutkiem porozumienia graczy – określa ono, jak podzielona zostanie pula nagród (zazwyczaj proporcjonalnie do żetonów zawodników). Nierzadko dzielona jest jedynie większa część puli, a o mniejszą część gracze dodatkowo grają.
Dealer
Osoba rozdająca karty. W grze w kasynie lub turnieju jest nim pracownik kasyna lub oficjalny rozdający. W innych przypadkach rola dealera często rotuje między graczami, a pozycja ta jest oznaczana za pomocą plastikowego krążka („button”).
Downswing
Okres niepowodzeń i pechowości w grze, często frustrujący dla gracza i prowadzący do uzyskiwania przez niego jeszcze gorszych wyników.
Draw
Układ kart, który wymaga 1 lub kilku konkretnych kart, aby stać się pełnym, silnym układem.
Drawing dead
Sytuacja, w której gracz kontynuuje grę ręką, która nie ma już szans na wygranie rozdania. Niezależnie od tego, jakie karty pojawią się na stole, gracz nie będzie w stanie ułożyć wygrywającego układu.
Dry board (suchy board)
Sytuacja, gdy na stole pojawiają się karty, które nie tworzą drawów lub oferują na nie niewielkie szanse. Oznacza to mniej możliwości na złożone układy.
Entry fee (opłata turniejowa)
Część wpisowego przeznaczona dla organizatora turnieju pokerowego (nie trafia ona do puli nagród).
Equity (udział w puli)
Szanse na wygraną przemnożone przez wartość puli. Przykładowo, gdy masz 30% szans na wygraną i pula wynosi 1 tys. zł, Twój equity wynosi 300 zł.
EV (expected value, wartość oczekiwana)
Średni zysk bądź strata, jaką można oczekiwać z danego zagrania w pokerze, uwzględniając wszystkie możliwe wyniki i ich prawdopodobieństwo.
Exploiting
Proces rozpoznawania słabych punktów w stylu gry i umiejętnościach przeciwników, który umożliwia dostosowanie własnej strategii, aby maksymalizować zyski i minimalizować straty podczas gry przeciwko rywalom. Exploiting polega na inteligentnym reagowaniu na obserwacje i przewidywaniu zachowań przeciwników.
Fish
Bardzo słaby gracz.
Flat call
Sprawdzenie zakładu rywala, pomimo tego, że posiada się rękę wystarczająco silną, by przebić.
Floorman
Pracownik kasyna rozwiązujący ewentualne spory pomiędzy graczami albo między krupierami a graczami.
Flop
Oznacza: 1. 3 pierwsze karty wspólne wykładane na stół lub 2. drugą rundę licytacji.
Flush (kolor)
Układ stworzony z 5 kart w tym samym kolorze.
Flush draw
Sytuacja, w której gracz ma 4 karty w tym samym kolorze i potrzebuje jeszcze tylko 1, aby ułożyć flusha.
Fold
Spasowanie (zrzucenie kart) i wycofanie się z aktualnego rozdania, co skutkuje brakiem możliwości wygrania puli w tym rozdaniu.
Fold equity
Prawdopodobieństwo, że minimum 1 gracz za Tobą spasuje.
Free play
Karta, która pojawia się na stole bez konieczności wnoszenia zakładu przez graczy (darmowa).
Freeroll
Darmowy turniej pokerowy.
Freezeout
Popularny format turniejów pokerowych, w którym gracze nie mogą dokupywać żetonów po przegranej. Przegranie wszystkich żetonów oznacza odpadnięcie z gry. Ponadto cała pula nagród jest przeznaczona dla zwycięzcy.
Full house (full)
Silny układ kart: złożony z trójki i pary.
Full ring
Gra stolikowa na 9 albo 10 graczy.
Gotowy układ (made hand)
Kompletny układ pokerowy o określonej wartości.
GTO (Game Theoretical Optimum)
Koncepcja z teorii gier, mówiąca, że gdy pokerzysta gra optymalną strategią, to zagrania rywala nie mają dla niego znaczenia, ponieważ przeciwnik i tak nie będzie w stanie osiągnąć dodatniego EV.
Gutshot
Układ, w którym brakuje tylko 1 karty do ukończenia strita.
Hand
Oznacza: 1. konkretne karty lub kombinację kart, które gracz trzyma w danym rozdaniu albo 2. całe pojedyncze rozdanie trwające od rozdania kart do wyłonienia zwycięzcy.
Heads up
Sytuacja, gdy w rozdaniu albo w grze uczestniczy tylko 2 graczy.
High card (najwyższa karta)
Najniższy układ pokerowy.
High roller
Gracz, który gra na bardzo wysokie stawki.
Hijack
Pozycja przy stole pokerowym znajdująca się przed pozycją cutoff. Gracz na hijacku może obserwować większość ruchów innych graczy przed własnym zagraniem.
Hole cards
Karty rozdane graczom twarzami do dołu. Każdy gracz zna tylko wartość swoich kart własnych i wykorzystuje je do stworzenia najlepszego możliwego układu.
Implied odds
Rozszerzenie koncepcji pot odds, biorące pod uwagę możliwe przyszłe zakłady i zmiany w puli, szczególnie przy grze draw. Implied odds liczy się, uwzględniając zarówno zagrane, jak i przyszłe zakłady rywali.
Kicker
Kicker to karta, która decyduje o wygranej, kiedy 2 zawodników ma identyczne układy – zwycięzcą jest ten, kogo kicker ma większą wartość. Kickery występują w układach: kareta, set, 2 parach i parze (czyli układach złożonych z mniej niż 5 kart).
Lag
Gracz o stylu loose-aggressive, który często podbija i gra dużą liczbę rąk. Zagrania są agresywne, ale raczej niewysoko stawkowane.
Leak
Słabość w strategii gracza.
Limit
Może odnosić się do: 1. gry w pokera Fixed Limit, gdzie zakłady mają ustalone limity albo 2. do określenia wysokości blindów i maksymalnego wpisowego w grze.
Limp
Zagranie polegające na sprawdzeniu big blinda przed flopem, bez podbijania.
Live cards
Karty, które nie zostały jeszcze odkryte i raczej znajdują się w talii.
Loose
Gracz, który gra więcej rąk niż przeciętnie, także ryzykując ze słabszymi układami.
Low card (low)
Najniższa karta w hierarchii pokerowej.
Min-raise
Najniższe podbicie stawki, jakie można w danej chwili wykonać. Zwykle podwaja ono obecny zakład i umożliwia zwiększanie puli bez zbytniego ryzyka.
Monster
Bardzo silny układ kart w ręce gracza, który zazwyczaj prowadzi do wygranej.
MTT (Multi Table Tournaments)
Turniej wielostolikowy z udziałem wielu graczy i dużymi pulami nagród.
Muck
Akcja zrzucenia kart bez ich pokazywania przeciwnikom.
Nuts
Najlepszy układ kart, jaki można mieć w danym momencie gry.
Offsuit
2 karty, które mają różne kolory.
Omaha
Rodzaj pokera, gdzie zawodnicy dostają po 4 karty własne. Aby ułożyć 5-kartowy układ, muszą użyć 2 z kart na ręce oraz 3 karty wspólne.
Open pair
Zagranie w rozdaniu zagrane jako pierwsze.
Open ended draw do strita
Draw do strita, który można ukończyć, dobierając odpowiednią kartę do jednej lub drugiej strony układu.
Outy
Karty, które – gdy pojawią się na stole – uzupełniają układ gracza, dając mu wygraną.
Out of position (bez pozycji)
Sytuacja, w której gracz musi podejmować decyzje przed swoimi przeciwnikami, co zwykle jest niekorzystne.
Overbet
Zakład, który przekracza wartość puli.
Overcard
Karta w ręce gracza, która jest wyższa niż jakakolwiek inna karta na stole.
Overpair
Para w ręce gracza, której wartość jest wyższa niż wszystkie karty wspólne.
Para
Dwie karty o identycznej wartości (najprostszy układ pokerowy).
Pocket pair
Para trzymana w ręce gracza.
Poker (straight flush)
Układ 5 kolejnych kart jednym kolorze.
Poker królewski (royal flush)
Najmocniejszy układ w pokerze, składający się z asa, króla, damy, waleta i dziesiątki w tym samym kolorze.
Poker tracker
Program komputerowy służący do analizowania poprzednich rozdań i strategii gracza oraz jego przeciwników.
Position (pozycja)
Miejsce gracza przy stole w stosunku do rozdającego – im dalsze, tym lepiej (pozwala na późniejsze podjęcie decyzji w rundzie).
Pot
Pula, czyli łączna kwota wszystkich zakładów, jakie gracze wnieśli do gry w danym rozdaniu i o którą walczą.
Pot odds
Stosunek bieżącej wielkości puli do kwoty potrzebnej do kontynuowania gry.
Postflop (po flopie)
Etap gry po wyłożeniu flopa, obejmujący zarówno tę rundę licytacji, jak i kolejne.
Preflop (przed flopem)
Etap gry przed wyłożeniem kart wspólnych (flopa).
Probe bet
Zakład dokonany w celu uzyskania informacji o rękach przeciwników, często przy użyciu niskiej stawki.
Przebicie (podbicie, raise)
Postawienie zakładu wyższego niż poprzedni zakład.
Push
Wejście za całość posiadanych żetonów.
Rainbow (tęcza)
Sytuacja, gdy wszystkie karty na flopie bądź turnie są w odmiennych kolorach.
Rake
Opłata dla poker roomu za prowadzenie gry.
Range (zakres)
Wszystkie możliwe kombinacje kart, które może aktualnie posiadać rywal.
Rebuy
Dokupienie żetonów w turnieju po utracie pierwotnego zestawu.
Re-raise
Podbicie po wcześniejszym podbiciu przez innego gracza.
River
Piąta, a zarazem ostatnia karta wspólna.
Runner-runner
Układ pokerowy, który dopiero po uzupełnieniu kartami z turnu i rivera będzie pełny.
Runner-up
Gracz, który zajmuje drugie miejsce w turnieju.
Satelita
Turniej kwalifikacyjny, w którym nagrodą jest wejściówka do większego turnieju.
Second barrel
Drugi zakład postawiony na turnie, po tym jak zagrało się zakład na flopie.
Set
Układ składający się z 3 kart o tej samej wartości, gdzie 2 karty są własne, a 1 wspólna.
Shark
Świetny gracz, który w długofalowej perspektywie osiąga zyski z gry w pokera.
Shorthanded
Gra w pokera przy stole z 3 do 6 graczy.
Short stack
Gracz z małą liczbą żetonów.
Showdown
Moment końcowy rozdania, w którym gracze odkrywają swoje karty i dochodzi do rozstrzygnięcia, kto jest zwycięzcą.
Slow play
Strategia polegająca na pasywnym graniu pomimo posiadania silnego układu. Celem jest zwiększenie puli poprzez wciągnięcie jak największej liczby graczy w rozdanie, nie zdradzając przy tym siły posiadanych kart.
Spalona karta (burncard)
Karta, którą rozdający odrzuca przed odsłonięciem kolejnych kart wspólnych (aby zapobiec oszustwom).
Split pot (podział puli)
Sytuacja, w której pulę dzieli się między 2 lub więcej graczy, którzy mają układy o identycznej wartości.
Stack
Całkowita liczba żetonów/pieniędzy, jaką posiada gracz w danym momencie gry.
Straight (strit)
Układ składający się z 5 kolejnych kart pod względem wartości.
Suck-out
Sytuacja, kiedy gracz wygrywa rozdanie, mimo iż początkowo miał słabsze karty niż jego przeciwnik.
Suit (kolor w kartach)
Pik, trefl, kier, karo.
Suited (w kolorze)
Karty będące w tym samym kolorze.
Tell
Zachowanie gracza zdradzające siłę posiadanej ręki.
Third barrel
Blefowanie na riverze, które następuje po próbach blefu na flopie i turnie.
Tight
Strategia wykorzystująca granie tylko najsilniejszych rąk i zrzucanie słabych lub średnich kart.
Tilt
Stan psychiczny gracza, w którym silne emocje negatywnie wpływają na podejmowane przez niego decyzje.
Trips
Układ złożony z 3 kart o identycznej wartości, przy czym 2 są na stole, a 1 w ręku pokerzysty.
Trash (trash hand)
Karty bez wartości, które dają niemal zerowe szanse na wygraną.
Trójka
Układ w postaci 3 kart o identycznej wartości, np. 3 damy czy 3 walety.
Turn
Karta wspólna, która wykładana jest jako czwarta po flopie i przed riverem.
Ukraść pulę
Wygrać pulę stosując blefowanie.
Underpair
Para w ręce gracza, która jest niższa niż każda z kart na stole.
Under the Gun (UTG)
Pozycja gracza, który jest pierwszym podejmującym decyzję w pierwszej rundzie licytacji, siedzącym bezpośrednio na lewo od big blinda.
Upswing
Okres, w którym gracz ma szczęście.
Value
Wartość ręki w pokerze.
Value bet
Zakład, który ma zwiększyć wygraną, stawiany w sytuacji posiadania silnej ręki.
Villain
Przeciwnik w rozdaniu.
Walk
Sytuacja, kiedy zawodnik na big blindzie zgarnia pulę, ponieważ pozostali gracze spasowali przed flopem.
Wet board
Sytuacja, gdy karty wspólne na stole tworzą wiele możliwości na silne układy, takie jak strity i kolory (przeciwieństwo dry board).
Wheel (koło)
Najniższy strit, składający się z kart od asa do piątki.
Słownik pokera – uwagi
Przedstawiony powyżej słownik pokerowy nie wyczerpuje rzecz jasna wszystkich pojęć i terminów, z jakimi można się spotkać podczas gry w pokera. Jeśli tematem przewodnim jest poker, słownik taki powinien być znacznie obszerniejszy, o ile miałby zawierać wszelkie wyrazy i wyrażenia, jakie mogą być stosowane w odniesieniu do tej gry karcianej. Jednak w tym miejscu ograniczyliśmy się tylko do tych haseł, które są najczęściej spotykane i najbardziej potrzebne początkującym graczom.
Pamiętaj też, że w naszym serwisie znajdziesz nie tylko słownik pokerowy, ale także różne artykuły dotyczące tej gry w karty. Zapoznając się np. z zasadami gry w pokera czy stosowanymi strategiami, łatwo przyswoisz przy okazji wiele kluczowych pojęć. Natomiast jeśli interesują Cię kwestie prawne związane z grą w pokera, sprawdź poradnik „Poker i legalne zakłady na poker online w Polsce”, gdzie omówione zostały przepisy dotyczące legalnej gry w pokera w trybie naziemnym, jak i przez Internet.