Projekt „Miliony sposobów na nudę” – origami 

Uwaga: niniejszy serwis jest kierowany wyłącznie do osób pełnoletnich. Jeśli nie ukończyłeś 18 roku życia, opuść tę stronę.

Akcja społeczna „Miliony sposobów na nudę” Lotto zorganizowana została w czasie pandemii COVID-19. Jej celem było podsunięcie Polakom różnych pomysłów na twórcze i ciekawe spędzanie czasu w domu. Sporo uwagi poświęcono propozycjom dla dzieci. 

Origami - miliony sposobów na nudę

„Miliony sposobów na nudę” – akcja Lotto 

Projekt „Miliony sposobów na nudę” był jednym z działań Lotto (marki Totalizatora Sportowego) służących walce z pandemią koronawirusa. W ramach akcji przygotowana została strona internetowa, na której opublikowano wiele materiałów pomocnych w zagospodarowaniu wolnego czasu we własnym domu. 

Wśród opracowanych publikacji i nagrań wideo znalazły się nie tylko propozycje skierowane do dorosłych, ale też specjalne sekcje, w których organizator zgromadził pomysły na wartościowe i wesołe zajęcia dla dzieci. W jednej z nich zamieszczono pomysłowe zabawy (kilkadziesiąt zabaw o charakterze ruchowym, plastycznym, konstrukcyjnym, edukacyjnym itp.), w kolejnej kolorowanki do druku, a w trzeciej – instrukcje wykonania origami.  

W tym artykule przyjrzymy się, jakie inspiracje do wykonania origami zamieszczono na stronie projektu „Miliony sposobów na nudę” Lotto. 

Origami – propozycje 

Origami pochodzi z Japonii i polega na umiejętnym składaniu kartki papieru w taki sposób, by ostateczny kształt przywodził na myśl konkretny kształt – jakiś kwiat, zwierzę, przedmiot czy osobę. Sztuka ta jest dziś bardzo popularna na całym świecie, choć trzeba przyznać, że na pewno na początku może sprawiać sporo trudności. 

Z drugiej strony zabawa w origami jest dostępna niemal dla każdego – także dla dzieci. Już najmłodsze przedszkolaki (czyli 3- czy 4-latkowie) mogą z powodzeniem składać swoje pierwsze origami. Ważne jest jednak, by zacząć od dość prostych konstrukcji, żeby pokazać dziecku, że nie jest to wcale takie trudne i może sprawiać sporo radości. Na pewno świetną inspiracją do wspólnej zabawy z dzieckiem w składanie origami były instrukcje opublikowane w ramach wspomnianej akcji Lotto. 

Na stronie projektu „Miliony sposobów na nudę” w specjalnej zakładce „Origami” znajdowało się 20 różnych pomysłów na wykonanie origami z dzieckiem. Najwięcej propozycji dotyczyło stworzenia z kartki papieru jakiegoś zwierzątka, bo jak wszyscy wiemy, to właśnie zwierzaki są szczególnie lubiane przez maluchy. Dzieci mogły wybierać z następujących tutoriali: Kaczka, Kot (2 wersje), Latający Ptak, Lis, Łabędź, Miś Trzymający Serce, Motyl, Świnka i Żaba. Poza tym jako origami wykonać można było różne pojazdy, takie jak: Łódeczka, Samolot i Statek oraz inne ciekawe przedmioty, mianowicie: Czapkę Samuraja, Głowę Wampira, Gwiazdkę Ninja, Gwiazdkowe Pudełko, Serce, Szpony czy Zamykane Pudełko.