Dziś jest: 20 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Książki o zakładach bukmacherskich

Literatura dotycząca tematyki hazardowej nie jest bardzo obszerna, ale wśród polskich i zagranicznych tytułów znaleźć można wiele wartościowych pozycji. Które książki o zakładach bukmacherskich warto przeczytać? 

Książki o zakładach bukmacherskich

Czy czytanie książek o zakładach ma sens? 

Typerzy mogą mieć wątpliwości, czy w dobie Internetu w ogóle warto sięgać po książki o zakładach bukmacherskich. Trzeba przyznać, że faktycznie mnóstwo informacji i wartościowych porad na temat obstawiania zakładów znajduje się na specjalistycznych stronach poświęconych tematyce bukmacherskiej, takich jak nasz serwis. Jednak należy też pamiętać, że czytanie książek pozwala uzyskać pełniejszy obraz bukmacherki, a to może pomóc nowym graczom w zrozumieniu, jak działają zakłady bukmacherskie i co jest w nich najważniejsze. Z kolei książki o zakładach bukmacherskich dla zaawansowanych typerów mogą zawierać naprawdę wysokospecjalistyczną wiedzę i być bardzo pomocne przy opracowywaniu strategii ogrywania bukmacherów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc korzystać zarówno z serwisów o tematyce bukmacherskiej, jak i czytać książki o zakładach bukmacherskich.  

Książki o zakładach bukmacherskich

Poniżej wymieniamy i opisujemy książki napisane w języku polskim i najlepsze pozycje anglojęzyczne. 

  • Bukmacherski profesjonalizm 

Autor: Arkadiusz Kwiatkowski, data I wydania: 2007 r. 

Na początek omówimy książki o zakładach bukmacherskich, które będą dobrym wyborem dla początkujących graczy. Książka „Bukmacherski profesjonalizm”, której podtytuł brzmi „Czyli po prostu bezpieczny wzrost Twojego kapitału” to dość skondensowany wstęp do świata zakładów bukmacherskich. W pierwszej części autor opisuje ogólne zasady rządzące hazardem jako takim oraz podpowiada, jak usunąć te czynniki, z powodu których dochodzi do błędów w typowaniu, a zakłady bukmacherskie są mało skuteczne. Książka wyjaśnia też, co stało za sukcesem Adama Małysza, przekonując, że tajemnica „orła z Wisły” sprawdza się też wtedy, kiedy mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie. Z lektury dowiemy się także, czym jest tajemnicza „Siła” najważniejsza podczas gry. W dużej mierze książka przedstawia więc właściwe podejście do obstawiania zakładów czy uczestniczenia w innych grach hazardowych, dzięki któremu gracz powinien odnieść sukces. 

Książki o zakładach bukmacherskich - strategia gryW drugiej połowie Kwiatkowski przechodzi do konkretów, czyli wskazówek dotyczących obstawiania zakładów bukmacherskich. Autor opisuje „zwycięską metodę”, która przynosi graczowi stałe zyski oraz poszczególne strategie gry, których stosowanie zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Wszystko to razem wzięte stanowi przepis na to, jak w prosty sposób i przy zachowaniu niskiego ryzyka, dorobić się sporej fortuny. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Zakłady sportowe i bukmacherskie kontra multilotek 

Autor: Arkadiusz Kwiatkowski, data I wydania: 2008 r. 

Ta książka Kwiatkowskiego jest znacznie obszerniejsza i cieszy się sporą popularnością wśród polskich typerów (doczekała się już trzeciego, rozszerzonego wydania). Tu także autor zaczyna od przedstawienia specyfiki hazardu, przy czym zgodnie z tytułem porównuje zakłady bukmacherskie do gry multilotek. Publikacja zawiera analizy matematyczne, które jasno dowodzą, że to zakłady bukmacherskie dają graczom największe szanse na wygraną. Jednak autor tłumaczy też, kiedy i dlaczego lepiej obstawić zakłady bukmacherskie, a w jakich przypadkach lepsza będzie gra liczbowa (oraz jak zwiększyć szanse na wygraną także w multilotku). 

Jednak książka poświęcona jest głównie zakładom bukmacherskim. Autor wyjaśnia sporo podstawowych zagadnień bukmacherskich, jak ogólne zasady zakładów czy sposób działania bukmacherów naziemnych i online. Poradnik opisuje też bardziej zaawansowane kwestie, czyli zarówno pełne, jak i skrócone systemy z podanymi gwarancjami wygranych obstawiania oraz ciekawe metody gry. Książka w sporej części zajmuje się tematem progresji, którą autor szczegółowo analizuje, podając liczne przykłady oraz opisuje własne podejście do tego bardzo popularnego systemu. Jest to więc na pewno wartościowa pozycja, jednak tak jak poprzednia, będzie przydatna przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają obstawiać zakłady bukmacherskie. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Stań się postrachem bukmacherów 

Autor: Bartłomiej Boruta, data II wydania: 2007 r. 

Kolejna książka o zakładach bukmacherskich dla osób, których wiedza w tym zakresie jest niewielka, choć i średniozaawansowani typerzy znajdą w niej wiele cennych wskazówek. W poradniku „Stań się postrachem bukmacherów” omówionych jest naprawdę bardzo wiele zagadnień z różnych obszarów bukmacherki. Autor wyjaśnia, na czym tak naprawdę zarabiają bukmacherzy, jakie są poszczególne rodzaje zakładów, jak obliczyć prawdopodobieństwo wyniku, jak zminimalizować ryzyko straty pieniędzy, jak dobrze przygotować się do obstawiania, jak zarządzać budżetem i czasem przeznaczonym na grę itd. Książka zawiera przy tym mnóstwo bukmacherskich terminów, które są w bardzo przystępny sposób wyjaśnione. 

Boruta przekonuje też, że jedną z kluczowych kompetencji dobrego typera jest umiejętność prawidłowej interpretacji oficjalnych informacji dotyczących drużyny czy zawodnika. Taką sprawność zyskuje się po miesiącach czy latach analizy statystyk sportowych, jednak książka pozwala zaoszczędzić czas gracza. Autor dzieli się bowiem wypracowanymi metodami analizy meczów piłki nożnej, aktualnej formy drużyny czy ostatnich goli. Z kolei to, co zapewne najbardziej zainteresuje graczy o dłuższym stażu, to część poświęcona omówieniu strategii i systemów bukmacherskich, które służą poprawie efektywności gry i mogą przyczynić się do uzyskiwania regularnych zysków. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Systemy bukmacherskie 

Autor: Marcin Opaliński, data I wydania: 2006 r. 

Książki o zakładach bukmacherskich - strategie gryNietrudno się domyślić, co jest tematem tej książki – są nim oczywiście systemy bukmacherskie. Autor zachęca do lektury hasłem: „Poznaj sprawdzone w praktyce i skuteczne systemy bukmacherskie – znane tylko nielicznym”. Czy faktycznie systemy te są wiedzą tajemną, o to na pewno można się spierać, jednak dla graczy początkujących czy nawet o nieco dłuższym stażu pozycja będzie niewątpliwie odkrywcza. Co bardzo ważne, opisy wzbogacone są o przykłady, wzory, obliczenia i schematy matematyczne. 

Po wstępnych, bardziej ogólnych informacjach związanych z tym, co oferują bukmacherzy, książka zajmuje się opisem różnego rodzaju zakładów, np. poszczególnych odmian handicapów czy zakładów typu under / over. W dalszej części omówione są właściwe systemy bukmacherskie. Książka opisuje m.in. system progresji klasycznej, ciąg Fibonacciego, system 100%, zasadę słupkową czy system antyryzykant. Wśród omówionych systemów znajduje się też „ulubione dziecko” Opalińskiego. Jest to system stworzony przez matematyków na potrzeby gry w ruletkę. Po wielu modyfikacjach może być też stosowany, kiedy obstawiamy zakłady bukmacherskie i – jak mówi autor – przynosi mu największe pieniądze podczas typowania zdarzeń, o których nie ma on żadnej wiedzy. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Cover booker  

Autor: Paweł Kata, data I wydania: 2008 r. 

Książki o zakładach bukmacherskich omówione powyżej podchodzą do tematyki bukmacherskiej dość kompleksowo, natomiast kolejna książka na naszej liście skupia się na tylko 1 metodzie obstawiania zakładów. Chodzi o metodę Cover, którą w poradniku „Zakłady sportowe i bukmacherskie kontra multilotek” scharakteryzował uprzednio Arkadiusz Kwiatkowski. Natomiast publikacja „Cover booker” omawia ten temat jeszcze bardziej szczegółowo i dogłębnie, podając jednocześnie wiele praktycznych przykładów zastosowania metody Cover. Książka ta jest więc wysoce specjalistyczna i przeznaczona dla osób, które są zainteresowane tą konkretną metodą gry. 

Jak przekonuje autor, metoda Cover jest bardzo skuteczna, a jej stosowanie pozwala zwiększyć częstotliwość wygranych oraz mocno obniżyć ryzykowność gry. Zakłady bukmacherskie obstawia się za niskie stawki, można grać w dowolnym czasie i oszczędza się czas, bo większość zdarzeń może być obstawiana tą właśnie metodą. Co więcej, gracz natychmiast wie, jaką wygraną otrzyma, a dochodzi do niej w znacznie krótszym czasie niż w przypadku obstawiania zakładów systemem progresywnym.  

Książka wyjaśnia, jak działa Cover i jakie możliwości otwiera, opisuje różne rodzaje Coverów i wskazuje, gdzie warto grać tą metodą. Autor wtajemnicza też czytelnika, w jaki sposób zmaksymalizować zyski, jak dokładnie obstawiać Coverem i jak postępować, jeśli zakłady bukmacherskie będą przegrane. Znajdziemy tu także praktyczne zastosowanie metody Cover.  

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Recepta na bukmacherski sukces 

Autor: Mateusz Macek, data I wydania: 2011 r. 

Książki o zakładach bukmacherskich dla początkującychTa dość krótka publikacja to zdecydowanie propozycja dla nowicjuszy, którzy potrzebują wprowadzenia w podstawowe zagadnienia dotyczące zakładów bukmacherskich. Na początku autor tłumaczy, czym w ogóle jest hazard i dlaczego ludzie w nim uczestniczą oraz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat pieniędzy, wygrywania, odpowiedniego nastawienia psychicznego itp. Z dalszej części lektury czytelnik może dowiedzieć się, gdzie i jak można obstawiać zakłady bukmacherskie, jakie są ich rodzaje i jakie są rodzaje kursów. Książka zawiera też praktyczne porady, np. w jaki sposób wyszukiwać wysokie kursy czy które ligi piłki nożnej najbardziej opłaca się typować.  

Macek opisuje również 4 systemy bukmacherskie i to w 2 wariantach, czyli bardziej i mniej ryzykownym. Gracz może więc wybrać ten z 8 systemów, który najbardziej odpowiada np. jego budżetowi przeznaczonemu na grę czy preferencjom. 

Książka dostępna tylko w formie elektronicznej. 

  • Perfekcyjny zakład 

Autor: Adam Kucharski, data wydania: 2020 r. 

Książka „Perfekcyjny zakład” nosi podtytuł „Jak nauka i matematyka pozbawiają hazard ślepego szczęścia” i nie jest to już poradnik, a literatura popularnonaukowa. Czytanie tego typu książek co prawda nie da nam odpowiedzi na pytania typu: jak obstawiać zakłady bukmacherskie, żeby wygrywać. Jednak ta książka pomaga czytelnikowi zrozumieć, jak działają zakłady bukmacherskie i ogólnie hazard oraz na ile w wygrywaniu ważne jest tzw. szczęście. Autor przytacza wyniki różnych badań i eksperymentów dotyczących gier hazardowych oraz podaje wiele interesujących przykładów na to, jak odpowiednie zastosowanie matematyki i statystyki pozwala graczom wygrywać. Intrygującym może też być wniosek z tych rozważań, mówiący o tym, że hazard i nauka idą ze sobą w parze i nawzajem się napędzają. „Perfekcyjny zakład” to opowieść o rewolucji, jaka nastąpiła w matematyce i, szerzej, nauce, dzięki wysiłkom wielu różnych ludzi, którzy chcieli znaleźć sposób na wygraną w grach hazardowych.  

Jednocześnie książka ta napisana jest w lekkim stylu i obfituje w mnóstwo świetnych anegdot, więc powinna przypaść do gustu zarówno osobom stawiającym pierwsze kroki w świecie bukmacherki, jak i wytrawnym graczom. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • Mathematics in Games, Sports, and Gambling 

Autor: Ronald J. Gould, data wydania: 2009 r. 

Jeśli chodzi o zagraniczne książki o zakładach bukmacherskich, ta pozycja jest jednym z bestsellerów.  Celem, jaki postawił sobie autor, było wykazanie, jakie znaczenie ma matematyka, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa w zakładach bukmacherskich. Gould precyzyjnie wykazuje, że aby zakłady bukmacherskie przynosiły zysk, wybór typów powinien odbywać się w oparciu o matematyczne wyliczenia. Książka zawiera mnóstwo przykładów ze świata sportu, na których pokazane jest, jak można zastosować matematyczne teorie podczas typowania zdarzeń sportowych. Znajdziemy tu bardzo dużo wyliczeń, wykresów, metod czy systemów, które są pomocne przy wybieraniu właściwych typów dla różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Każdy temat wzbogacony jest też o ćwiczenia dotyczących prawdziwych gier i danych sportowych. 

Książki o zakładach bukmacherskich - matematykaCo bardzo ważne, żeby być w stanie zrozumieć wszystkie te teorie i ich zastosowanie, nie trzeba znać zaawansowanych teorii matematycznych – wystarczy poziom matematyki ze szkoły średniej. Poza tym książka ta może być przydatna nie tylko dla graczy obstawiających zakłady bukmacherskie – sprawdza się też jako podręcznik podczas kursów czy seminariów dotyczących rachunku prawdopodobieństwa. 

Na rynku znaleźć można wydanie pierwsze (z 2009 r.) i rozszerzone wydanie drugie (z 2017 r.). Niestety książka nie została przetłumaczona na język polski, więc skorzystać z niej mogą jedynie osoby, które dość dobrze opanowały język angielski. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej. 

  • New Complete Guide to Gambling 

Autor: John Scarne, data I wydania: 1961 r. 

Ta opasła księga (blisko 900 stron) to nie książka o zakładach bukmacherskich, a całe kompendium wiedzy o wszelkich grach hazardowych. Każdy, kogo interesuje hazard, powinien zapoznać się z dziełem Scarne’a, gdyż – pomimo, że powstało w 1961 r. – do dziś przez wielu ekspertów branży hazardowej i samych graczy uznawane jest za numer 1 wśród napisanych dotąd poradników o tej tematyce. Książka porusza wszystkie kluczowe wątki dotyczące gier, jakie oferują kasyna i bukmacherzy. Autor omawia oficjalne zasady poszczególnych gier, instruuje, jak stosować najróżniejsze strategie obstawiania, a także wyjaśnia, jakie są różne metody oszustw i sposoby na ich wykrycie.  

Każda gra hazardowa jest tu dokładnie omawiana i analizowana. Jeden z pierwszych rozdziałów książki poświęcony jest zakładom na wyścigi konne, a kolejny – zakładom na wydarzenia sportowe (wśród podrozdziałów znajdziemy część dotyczącą np. piłki nożnej, koszykówki czy hokeja). 

Warto zaznaczyć, że John Scarne uznawany jest za największy autorytet, jeśli chodzi o hazard, w dziejach ludzkości. Pełnił funkcję konsultanta ds. hazardu dla rządów kilku państw i najbardziej prestiżowych kasyn świata, znał najbardziej wpływowe postacie tej branży, a na łamach książki dzieli się z czytelnikami także wieloma anegdotami zaczerpniętymi z własnego życia. 

Książka dostępna tylko w formie papierowej, w języku angielskim. 

  • Sports Betting: Profiting from Point Spread 

Autor: Daniel Fabrizio, Joseph Hunter, data I wydania: 2010 r. 

Książki o zakładach bukmacherskich - biznes i ekonomiaKsiążka o zakładach bukmacherskich napisana przez duet Fabrizio i Hunter przez dłuższy czas po publikacji była bestsellerem w kategorii literatury dotyczącej hazardu. Tytuł „Sports Betting: Profiting from Point Spread” reprezentuje bardzo specyficzne podejście do bukmacherki. Autorzy omawiają bowiem zakłady bukmacherskie, patrząc na nie z perspektywy ściśle biznesowej i ekonomicznej. Gracze z kolei nazywani są inwestorami (a nie np. hazardzistami). Zastosowane przez autorów podejście ma charakter akademicki i statystyczny, ale służy wyszukiwaniu wartości na rynku zakładów sportowych. Publikacja opisuje więc różne strategie oraz taktyki, które mają pomnożyć kapitał gracza obstawiającego zakłady bukmacherskie.  

Fabrizio i Hunter podkreślają, że opisywane przez nich strategie i systemy bukmacherskie są przez nich sprawdzone i przynoszą profity. Trzeba dodać, że Fabrizio założył i kieruje SportsInsights.com, który jest ważnym serwisem informacyjnym specjalizującym się w tematyce sportowej. Ma też wieloletnie doświadczenie jako menadżer ryzyka dla zakładów bukmacherskich online i jest twórcą podejścia kontrariańskiego SportsInsights. 

Książka dostępna tylko w formie papierowej, w języku angielskim. 

  • Fixed Odds Sports Betting 

Autor: Joseph Buchdahl, data I wydania: 2003 r. 

Książka Buchdahla pt. „Fixed Odds Sports Betting” (Zakłady sportowe o stałych kursach) nosi podtytuł „Statistical Forecasting and Risk Management”, który wskazuje, że autor koncentruje się na temacie prognozowania statystycznego i zarządzania ryzykiem podczas obstawiania zakładów. Takie podejście ma na celu zmienić zakłady bukmacherskie obarczone wysokim ryzykiem w zakłady, dla których niebezpieczeństwo przegranej jest niskie. Autor rozkłada na czynniki pierwsze i za pomocą technik numerycznych wyjaśnia, w jaki sposób gracze mogą ogrywać bukmacherów oraz jak powinni zarządzać ryzykiem, aby ich zyski były bezpieczne. Zastosowanie się do przedstawionych zasad powinno pomóc graczom zamienić uprawiany przez nich niebezpieczny hazard w pewnego rodzaju inwestycję niskiego ryzyka.  

Książka daje nowym graczom solidne podstawy wiedzy o zakładach bukmacherskich, gdyż są tu omówione różne podstawowe zagadnienia, takie jak np. stałe kursy, rodzaje kursów, rynki kursów, marże, jakie nakładają bukmacherzy itp. Po wyjaśnieniu tych kwestii autor przechodzi do bardziej skomplikowanych tematów, omawiając systemy ratingowe dla prognoz sportowych, ryzyko i zyski w zakładach o stałych kursach oraz strategię stawkowania i zarządzania pieniędzmi. Książka porusza też zagadnienie zwycięskiego systemu i na pewno wiele wartościowych rad mogą z tej lektury wynieść także bardziej doświadczeni typerzy. 

Dodajmy, że Buchdahl ma ponad 20-letnie doświadczenie na stanowisku analityka zakładów sportowych i od lat współpracuje z jednym z największych bukmacherów o globalnym zasięgu. 

Książka dostępna tylko w formie papierowej, w języku angielskim. 

  • Sharp Sports Betting 

Autor: Stanford Wong, data I wydania: 2001 r. 

Książka o zakładach bukmacherskich - kompendiumKsiążka „Sharp Sports Betting” przez wielu nazywana jest biblią typerów i jeśli omawiana jest literatura dotycząca zakładów bukmacherskich, ta pozycja na pewno nie może zostać pominięta. Książka jest dość obszerna (blisko 400 stron) i nadaje się zarówno jako podręcznik dla debiutantów, jak i poradnik dla nieco bardziej wtajemniczonych graczy. Na początku omawiane są podstawowe zagadnienia, jak definicje terminów bukmacherskich czy rodzaje zakładów, a następnie wyjaśniane są bardziej zawiłe kwestie. Czytelnicy znajdą tu wyjaśnienie zasad zakładów i działania kursów, opisy metod i strategii zawierania zakładów, które są profitowe w dłuższej perspektywie czasowej, sposoby na określenie swojej przewagi itd. Autor kładzie duży nacisk na matematykę i sporo miejsca przeznacza na zagadnienie prawdopodobieństwa, omawiając, jak wyliczać szanse na wygraną i ryzyko przegranej. Książka wzbogacona została też o różnego rodzaju wykresy, np. dla rozkładów Poissona (metoda kwantyfikacji prawdopodobieństwa zdarzeń losowych), które są bardzo przydatnym narzędziem podczas obstawiania.  

Trzeba jednak zaznaczyć, że książka napisana została w 2001 r., dlatego miejscami treść zdążyła się już trochę zdezaktualizować. Jednak jako całość pozycja ta opowiada o zasadach, które są ponadczasowe i powinien je znać każdy poważny typer. Inna sprawa, że autor odnosi się przede wszystkim do futbolu amerykańskiego. 

Książka dostępna w formie papierowej lub elektronicznej, tylko w języku angielskim.  

Genialna książka o zakładach bukmacherskich, czyli rewolucja w głowie gracza 

Jak widać na rynku dostępne są książki o zakładach bukmacherskich napisane w języku polskim i na pewno znajdziecie w nich wiele cennych informacji oraz wskazówek dotyczących tego, jak sprawić, by to bukmacherzy częściej okazywali się przegranymi, a Wasza gra stawała się coraz bardziej skuteczna i zyskowna. Jeśli jednak znacie język angielski, polecamy również czytanie światowych bestsellerów – wybrane przez nas tytuły mogą zrobić prawdziwą rewolucję w Waszej grze i jej wynikach.  

Na koniec przypomnijmy, że choć na wstępie to bukmacherzy zawsze mają przewagę, można z nimi wygrywać, a żeby robić to regularnie i jak najbardziej profitowo, trzeba inwestować przede wszystkim w rozwój swojej wiedzy i umiejętności bukmacherskich. Od tego właśnie jest dobra książka o zakładach bukmacherskich oraz dobry specjalistyczny serwis zajmujący się tą tematyką.