Dziś jest: 20 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Wysokie kursy bukmacherskie – jak obstawiać? 

Zakłady bukmacherskie o wysokich kursach mogą przynieść duże wygrane, ale wiąże się z nimi ogromne ryzyko porażki. Jak obstawiać takie zakłady bukmacherskie i jak dobierać dla nich stawki? Kiedy warto grać typy o wysokich kursach oraz jaką strategię powinni stosować gracze w zależności od stopnia zaawansowania? 

Wysokie kursy - zakłady bukmacherskie

Wysokie i niskie kursy bukmacherskie, czyli jakie? 

Kursy bukmacherskie wyrażają, jak duże jest prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia. Im bardziej kurs zbliża się do 1.00, tym są większe szanse, że wybrany typ się sprawdzi. Przykładowo kurs 2.00 oznacza prawdopodobieństwo na poziomie 50%, kurs 1.50 – 66.66%, kurs 1.25 – 80%, a kurs 1.02 to aż 98% szans na wystąpienie określonego zdarzenia. Zakłady o niskich kursach dotyczą bardzo prawdopodobnych zdarzeń, ale to z kolei oznacza niskie wygrane. W Polsce takie zakłady bukmacherskie mogą też oznaczać straty, ponieważ legalni bukmacherzy pobierają zgodnie z prawem 12% podatek od każdego zawartego zakładu. Skutkuje to tym, że jeśli gracz trafi zakład o kursie 1.13 lub niższym, jego zakład przyniesie mu stratę! 

Z kolei zakłady bukmacherskie o znacznie wyższych kursach są też dużo mniej prawdopodobne, ale w razie wejścia mogą przynieść naprawdę spory zysk (w stosunku do stawki zakładu). Co to jednak znaczy wysoki kurs bukmacherski? W zasadzie trudno jest mówić o jakimś progu, od którego zaczynają się wysokie kursy. Kurs 2.00 oznacza znacznie większe ryzyko porażki niż np. kurs 1.25 i zdecydowanie większą ewentualną wygraną, ale czy jest to już wysoki kurs? Dla bardzo ostrożnych graczy – na pewno, choć dla wielu jest to po prostu kurs średni. Niektórzy przyjmują, że wysokie kursy bukmacherskie zaczynają się od wartości 5.00 (tu prawdopodobieństwo trafienia wynosi 20%). Są i tacy, którzy jak już grają ryzykownie, to idą na całość i mierzą w kursy 10.00 lub wyższe. Wysoki kurs dla każdego gracza może więc znaczyć coś innego. 

Wysokie kursy – zakłady akumulowane 

Od razu trzeba zaznaczyć, że wysoki kurs zakładu wynikać może nie tylko z tego, że jakieś pojedyncze zdarzenie, np. wygrana Nottingham Forest w meczu z Arsenalem jest bardzo mało prawdopodobne. Wysoki kurs można także osiągnąć, obstawiając zakłady bukmacherskie akumulowane, czyli dodając do kuponu kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt zdarzeń. Kurs całkowity zakładu wielozdarzeniowego równy jest iloczynowi kursów pojedynczych zdarzeń, więc budując tego rodzaju zakład, można uzyskać wysoki łączny współczynnik kursowy. I to nawet wtedy, gdy kursy na poszczególne zdarzenia są bardzo niskie. 

Wysokie kursy - zakłady akumulowaneOczywiście w przypadku zakładów AKO można mówić o 2 sposobach na uzyskanie wysokiego kursu. Po pierwsze, można do zakładu dodać 2 czy 3 zdarzenia o dość wysokich parametrach kursowych. Po drugie, można obstawić zakład złożony ze znacznie większej liczby selekcji, za to dużo bardziej prawdopodobnych. Przykładowo, żeby uzyskać kurs około 6.00, można obstawić na 1 kuponie 2 zakłady o kursie 3.00 lub 5 zakładów o kursie 1.25 (oczywiście w praktyce kursy poszczególnych zdarzeń są bardziej zróżnicowane).  

Oba wyjścia są co do zasady dość ryzykowne. W pierwszym przypadku musimy co prawda trafić tylko 2 typy, jednak kurs 3.00 oznacza prawdopodobieństwo na poziomie 33.33% (szanse 1 do 3). Nie jest to dużo, a przecież musimy to osiągnięcie powtórzyć dwukrotnie. W drugim przypadku szanse na poprawne wytypowanie każdego ze zdarzeń są znacznie większe – wynoszą po 80% – ale pamiętajmy, że w sporcie stosunkowo często dochodzi do niespodzianek. Jeśli musimy trafić aż 5 dość pewnych zakładów, ryzyko, że choć 1 z nich okaże się błędny, jest spore.  

Tu dochodzimy do niby oczywistego, ale bardzo ważnego punktu. Otóż prawdopodobieństwo trafienia zakładu akumulowanego wynika z jego ogólnego kursu, a skoro wynosi on w naszym przykładzie 6.00 to szansa na wygraną wynosi nie 80% (jak wskazuje prawdopodobieństwo każdego pojedynczego zdarzenia), a tylko 16.67%. Kolejna oczywistość – niezależnie czy zagramy zakład 2-zdarzeniowy czy 5-zdarzeniowy z naszego przykładu, teoretyczne szanse na wygraną są równie małe, ponieważ ogólny kurs zakładu jest identyczny. 

To jak grać wysokie kursy? 

Teoria teorią, jednak nie wyciągajmy pochopnych wniosków. To, że zakłady bukmacherskie posiadające wysokie kursy (czy to zakłady pojedyncze, czy akumulowane) są ryzykowne i szanse na ich trafienie nie są duże to jedno, ale są sposoby na to, by w ogólnym rozrachunku czerpać z nich zyski. 

Podstawowa sprawą, jaką trzeba zrozumieć, jest to, że kursy bukmacherskie nie są idealnym odzwierciedleniem rzeczywistych szans na wystąpienie danego zdarzenia (pomijamy przy tym kwestie techniczne, czyli marżę bukmachera, która rutynowo obniża kursy). Chodzi o to, że aby wyliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia konieczne jest uwzględnienie mnóstwa zmiennych, więc nie można mówić o dużej precyzji wyniku. Co więcej, bukmacherzy też popełniają pomyłki, a jeśli z jakichś powodów nie doszacują parametrów dla wybranego zdarzenia, mówimy o valuebecie (wartościowym zakładzie). Chodzi tu o sytuację, kiedy kurs podany przez bukmachera jest znacząco zawyżony w stosunku do prawdopodobieństwa wystąpienia wskazanego zdarzenia. Przykładowo bukmacher uważa, że szanse na wygraną przez gości są niewielkie, jednak ponieważ przeoczył jakiś ważny fakt, okazuje się, że szanse te są zdecydowanie większe. Jeśli dostrzeżemy taką pomyłkę w ofercie zakładów, uzyskujemy przewagę nad bukmacherem. Natomiast jeśli chcemy w zyskowny sposób obstawiać zakłady bukmacherskie o wysokich kursach, powinniśmy właśnie wybierać odpowiednie valuebety. 

Uwaga! Valuebety najczęściej znaleźć można wśród zakładów o wysokich kursach. 

Wysokie kursy - valuebetyGdzie ich szukać? Najlepsze do tego celu są dalsze czy bardziej egzotyczne ligi oraz niszowe sporty. W przypadku piłki nożnej, o ile trudno o większe niedoszacowania oferty na mecze np. Bundesligi, La Liga czy Serie A, o tyle rozgrywki państw z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej to obszar, w którym bukmacherzy nie zawsze są dobrze poinformowani. Warto też stać się ekspertem od konkretnych rynków zdarzeń (np. handicapów azjatyckich) albo nawet wyspecjalizować się w takich dyscyplinach sportowych, do których bukmacherzy w Polsce nie przywiązują zbyt dużej wagi. W tych wszystkich przypadkach bukmacherzy najczęściej wystawiają kursy bukmacherskie tylko w oparciu o suche dane statystyczne, co będącym na bieżąco z wszelkimi newsami graczom daje ogromną przewagę – mogą oni błyskawicznie reagować na każdą pomyłkę bukmachera. 

Co jednak ważne, valuebety są opłacalne tylko jako długoterminowa strategia gry, czyli ich obstawianie przynosi zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Valuebety tak jak wszystkie zakłady bukmacherskie mogą być bowiem przegrane – w tym artykule dowiesz się więcej, na temat tego, jak skutecznie obstawiać zakłady z value. 

Stawkowanie zakładów z wysokim kursem 

Żeby zakłady bukmacherskie o wysokich kursach przynosiły zyski, należy odpowiednio dobierać ich stawki. Wysoki kurs zakładu to jak już wiemy niskie prawdopodobieństwo jego trafienia, dlatego rozsądny gracz powinien ryzykować niezbyt dużymi kwotami własnych środków. Pamiętajmy, że jeśli kurs zakładu jest atrakcyjny, to nawet niewielka stawka może przynieść sporą wygraną. 

Inną sprawą jest to, że valuebety o wysokich kursach to opcja, którą warto obstawiać po wyższych stawkach. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem występowania długich ciągów przegranych, jednak wartość oczekiwana obstawiania jest dodatnia, czyli w dłuższym okresie czasu gra powinna być rentowna. Pojawia się jednak problem, który jest główną barierą podczas stosowania ryzykownych systemów stawkowania zakładów bukmacherskich, tj. konieczność posiadania odpowiednio dużego budżetu na grę. 

Zakłady z wysokim kursem a systemy stawkowania 

Wysokie kursy - płaska stawkaZakłady bukmacherskie o wysokich kursach można oczywiście stawkować także przy wykorzystaniu wybranego systemu bukmacherskiego. Ponownie, w zależności od tego, czy chcemy grać bezpieczniej, czy bardziej ryzykownie, możemy wybrać spośród kilku możliwości. Jeśli chodzi o w miarę bezpieczne systemy stawkowania, szczególnie mało doświadczeni gracze powinni zainteresować się płaską stawką lub stawkowaniem procentowym. Są to bardzo proste systemy i świetnie nadają się do nauki obstawiania. Dla nieco bardziej zaawansowanych typerów lepszym wyborem będzie stawkowanie modulowane, gdzie początkowa stawka jest na niskim poziomie. Kolejny bezpieczny system bukmacherski to system Kelly’ego, który został opracowany specjalnie pod kątem obstawiania valuebetów (nie tylko tych o wysokich kursach). Jednak jest to system, który wymaga sporego doświadczenia i dużej skuteczności typów, więc polecamy go tylko bardzo dobrym graczom. 

Oczywiście zakłady bukmacherskie o wysokich kursach można też stawkować w sposób znacznie bardziej agresywny, a jednocześnie potencjalnie – bardziej zyskowny. W tym przypadku należy sięgnąć po progresywne systemy stawkowania, a najlepszym (a raczej najbardziej skrajnym) wariantem jest system Greenwood. Został on wymyślony po to, żeby obstawiać właśnie zakłady bukmacherskie z wysokimi kursami (najlepiej około 7.00), przy czym muszą to być zakłady wielozdarzeniowe złożone z 4 czy 5 typów o niskich kursach. Jest to system typu stały profit, czyli po każdym przegranym zakładzie gracz zwiększa stawkę tak, by osiągnąć założony na początku zysk oraz odrobić straty. System ten jest uznawany za najbardziej ryzykowny i jego rozważenie można zalecić tylko doświadczonym graczom o bardzo dużym budżecie. 

Zakłady z wysokimi kursami a skuteczność gracza 

Systemy stawkowania pomagają w osiąganiu zysku z gry, jednak nawet najlepszy system bukmacherski wymaga, by co któryś zakład był wygrany. Przykładowo załóżmy, że obstawiamy zakłady bukmacherskie o kursach 7.00. Jeśli chcemy przynajmniej odzyskiwać stawki wkładane w grę, musimy wygrywać co 7 obstawiany zakład (choć oczywiście w polskich warunkach po uwzględnieniu 12% podatku od gry okazuje się, że taka skuteczność nie wystarczy, bo będziemy pod niewielką kreską). Żeby natomiast osiągać zysk, wygrane muszą padać częściej. Oczywiście w przypadku zakładów o niższych kursach skuteczność musi być znacznie większa, by gra się opłacała. Z drugiej jednak strony trafianie zakładów o wysokich kursach jest naprawdę dużo trudniejsze. 

Zakłady z wysokimi kursami a bonusy bukmacherskie 

Na koniec warto przypomnieć, że zakłady bukmacherskie można obstawiać nie tylko przy użyciu środków depozytowych, ponieważ bukmacherzy przygotowują dla graczy mnóstwo bonusów i promocji. Obstawianie po wysokich kursach można więc wykonywać, wykorzystując środki bonusowe, grając zakłady bez ryzyka (cashback, czyli zwrot środków w razie przegranej), stawiając bezpieczne zakłady itp. W ten sposób zyskujemy szansę na wysoką wygraną, ale ryzyko porażki nie jest takie straszne. Szczególnie jeśli dopiero uczymy się obstawiania i chcemy spróbować gry po wysokich kursach, lepiej jest nie ryzykować własnymi pieniędzmi. 

Betfan - bonusy