Warsaw Games Week – święto gier i ich fanów w największym formacie
Informacje o WGW:
Warsaw Games Week | Czym jest WGW? | To można było zobaczyć | Czego można się spodziewać? | Targi gier | Wystawcy | Cosplay | Lifetube Video Fest | Przydatne informacje | Bilety | Dojazd na WGW
Warsaw Games Week to targi gier zorganizowane pierwszy raz w 2015 roku. Inicjatywa została rozwinięta przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego, które zajmuje się nie tylko badaniami w dziedzinie gier wideo, ale również kontrolą jakości pracy w branży i edukacją w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Sukces pierwszej edycji przełożył się na zorganizowanie kolejnych targów.
Warsaw Games Week – od tego wszystko się zaczęło
Pierwsze targi gier zorganizowane w Warszawie okazały się totalnym sukcesem. Grono odwiedzających było pokaźne, a wystawcami same gwiazdy branży. Znalazło się także miejsce dla twórców niezależnych, którzy mogli pochwalić się nietypowymi pomysłami i na żywo sprawdzić reakcje fanów. Impreza została tak ciepło przyjęta wśród graczy, że wielokrotnie WGW określano jako “polski Gamescom”.
Co mogliśmy zobaczyć na Warsaw Games Week?
Ogłaszanie Warsaw Games Week targami gier wideo nie było przesadą. Hala EXPO, w jakiej odbywała się impreza, zapewniała światową jakość wydarzenia. Wystawcy mieli dużo miejsca na rozłożenie swojego sprzętu, a szerokie korytarze umożliwiały przemieszczanie się uczestników swobodnie i bez ścisku.
Wszystko podzielono na strefy, które ułatwiały rozeznanie się w lokalizacji przygotowanych atrakcji – każda z nich była bardzo charakterystyczna, dlatego rzadko kiedy zdarzały się pomyłki wśród uczestników. Oprócz typowych stoisk wystawowych z grami, na WGW przygotowano również zawody e-sportowe, konkursy cosplay, a także miejsca, gdzie można było przetestować zaawansowane technologicznie urządzenia.
Czym charakteryzowały się poszczególne edycje Warsaw Games Week?
Każda kolejna edycja Warsaw Games Week była lepsza od poprzedniej. Ponadto różniły się między sobą ilością wystawców, prezentowanymi tytułami, a w przypadku jednej edycji równolegle odbywał się konwent youtuberów, który dodatkowo podbijał frekwencję. Każdy uczestnik przynajmniej raz obszedł całą imprezę, a prezentowane technologie przyciągały wszystkich, bez wyjątku. Z pewnością było to ekscytujące wydarzenie dla wszystkich miłośników gier wideo – zarówno tych młodszych jak i tych nieco starszych.
Warsaw Games Week 2015 – pierwsza edycja targów o historycznym znaczeniu
Targi gier Warsaw Games Week 2015 były szczególną edycją. Społeczność graczy dopiero oswajała się z nowym wydarzeniem w kalendarzu i nie każdy miał odwagę wybrać się do stolicy. Statystyki okazały się jednak bardzo przychylne i zaplanowano kolejne targi gier. Wydarzenie Warsaw Games Week 2015 można podsumować jako udany debiut, a nie tylko ciekawostkę z gatunku gier komputerowych.
Warsaw Games Week 2016 – kolejne targi gier zakończone sukcesem
Targi Warsaw Games Week 2016 cieszyły się ogromną popularnością i nie dziwiło to nikogo, kto miał przyjemność brać udział w ich poprzedniej edycji. Tym razem postawiono na rywalizację, gdyż pule nagród były bardzo satysfakcjonujące – również w konkursie cosplay, co zwabiło fanów tej formy rozrywki. Wydarzenie Warsaw Games Week 2016 obfitowało też w większe ilości sprzętu VR, dzięki czemu przekonano się, czego można oczekiwać po twórcach gier w kolejnych latach.
T-Mobile Warsaw Games Week 2017 – rodzime targi gier wyrobiły markę
Poprzednie edycje T-Mobile Warsaw Games Week 2017 pozwoliły znaleźć równowagę pomiędzy oferowanymi rozrywkami. Organizatorzy skorzystali ze sprawdzonych rozwiązań – esport i bloki wystawowe, a także wzbogacili targi o prawdziwą strefę dziecięcą, dzięki której rodzice mogli bez przeszkód zabrać pociechy ze sobą. Nowością było połączenie dwóch wydarzeń: T-Mobile Warsaw Games Week 2017 i LifeTube Video Fest. Wydarzenie WGW 2017 było wspominane bardzo pozytywnie, zarówno przez media, jak i zachwyconych fanów.
Gdzie odbywały się targi gier Warsaw Games Week?
Targi gier Warsaw Games Week odbywały się w Warszawie, przy ulicy Prądzyńskiego. Znajduje się tam nowoczesny budynek EXPO XII, mieszczący dużą liczbę odwiedzających oraz zapewniający im doskonałe warunki. Ponadto dojazd na Warsaw Games Week jest wygodny z każdej części miasta, a nawet spoza niego. Od miejsca organizacji WGW jest blisko do dworca, lotniska i wylotu autostrady. Zadbano też o atrakcyjne zniżki na taxi, co jeszcze bardziej zwiększa mobilność uczestników.
Warsaw Games Week – impreza dla graczy stworzona z pasją
Podczas WGW niejednokrotnie dało się odczuć, że organizatorzy włożyli w wydarzenie dużo pracy i serca. Dobrze zabezpieczony budynek, dopilnowanie strefy dzieci i ich bezpieczeństwa (edukacja rodziców w zakresie oznaczeń PEGI), zgromadzenie najpopularniejszych wystawców, zorganizowanie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami i dopilnowanie punktów gastronomicznych. Wszystko idealnie zgrywało się w całość, dzięki czemu na Warsaw Games Week można było poczuć się jak w domu.
Gry dostępne na Warsaw Games Week – co ciekawego pojawiało się na wydarzeniu?
Gry wideo pojawiające się na Warsaw Games Week były bardzo zróżnicowane. Pojawiały się premierowe tytuły AAA, w które można było zagrać po raz pierwszy, mniejsze gry rodzimych producentów indie oraz gry eksperymentalne na urządzenia rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku tych ostatnich, udostępniony był sprzęt VR oraz urządzenie pozwalające poczuć zapachy z wirtualnej przestrzeni.
Gry wideo i ich popularność – targi gier jako sposób na poznawanie społeczności i rozwój e-sportu
Gry wideo stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Wspomina się nawet o tym, że przerosły Hollywood i przemysł czytelniczy. Impreza pokroju WGW to szansa na poznanie ze sobą społeczności oraz podzielenie się wrażeniami, które nie zawsze da się wyrazić online. W podobnym tempie jak same gry wideo rozwija się esport, który staje się coraz bardziej prestiżowy i dochodowy. Wygrane przekraczają już milionowe kwoty, co skutecznie przyciąga do zabawy.
Targi gier i esport – w co gra się najczęściej?
Targi gier są dobrą okazją do zorganizowania zawodów, ponieważ łatwiej wtedy o widownię i propagowanie samego e-sportu. Najbardziej popularne gry to te widowiskowe, w których gracz może popisać się swoimi umiejętnościami manualnymi i strategicznymi. Liczy się również współpraca drużynowa i dobra komunikacja. Esport czerpie pełnymi garściami ze sportów klasycznych, dlatego pojedynki bywają komentowane na żywo, co dodaje wrażeń podczas obserwowania zmagań. Oto kilka gier, dla których esport stał się już synonimem:
- StarCraft;
- Counter-Strike;
- Quake;
- League of Legends;
- Dota 2;
- Rainbow Six: Siege;
- Tekken 7.
Warto dodać, że w dwie ostatnie oraz w League of Legends grano na zawodach podczas WGW. Esport to nie tylko LoL, o czym warto pamiętać, kiedy ktoś opowiada o rozgrywkach. Być może łatwiej przekonamy ludzi niezwiązanych z grami do śledzenia rozgrywek e-sportowych.
Czy popularność e-sportu będzie stale rosnąć?
Esport bardzo szybko stał się popularny, a stawki w konkursach osiągają coraz większe kwoty. Sponsorzy sami się zgłaszają, ponieważ widzą w rozgrywkach ogromny potencjał. Już nie tylko organizowane wydarzenia i kluby e-sportowe, ale także pojedynczy zawodnicy mogą liczyć na pozyskanie własnego sponsora! Popularność e-sportu można zauważyć także w ofercie bukmacherów, którzy mają bardzo szeroką ofertę na tę kategorię. Zakłady bukmacherskie na mecze e-sportowe stały się już niemal normą we wszystkich firmach bukmacherskich. Aby obstawiać esport wystarczy więc założyć konto u jednego z legalnych bukmacherów. Nic dziwnego że bukmacherzy tak aktywnie udostępniają zakłady na esport, w końcu mecze najlepszych e-sportowych drużyn obserwuje cały świat, podobnie jak piłkę nożną. Rosnącą popularność e-sportu widać także na targach gier. Podczas kolejnych edycji Warsaw Games Week konkursy e-sportowe przyciągały coraz więcej graczy, a także ich obserwatorów. Podobnie jest z projektowaniem nowych gier multiplayer przez developerów. Teraz oczekuje się określonych funkcjonalności, które umożliwią sieciowe zmagania. Esport z pewnością wciąż będzie się rozwijał.