Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Szybkie zakłady u bukmachera

Współczesny świat zmienia się w zawrotnym tempie, a branża zakładów bukmacherskich nie stanowi wyjątku. Bukmacherzy internetowi co rusz intrygują nas kolejnymi nowinkami, z których część przebojem wchodzi do standardowej oferty, a inne szybko odchodzą w zapomnienie. Jedną z nowszych opcji na polskim rynku zakładów bukmacherskich stanowią szybkie zakłady. W tym artykule przyglądamy się, na czym polegają szybkie zakłady bukmacherskie i co konkretnie pozwalają obstawiać u legalnych bukmacherów w Polsce. Zastanawiamy się też, jakie są dobre i złe strony gry w takim trybie i czy w ogóle warto stawiać szybkie zakłady. 

Szybkie zakłady

Szybkie zakłady – co to jest? 

Szybkie zakłady to rodzaj zakładów na żywo, czyli takich zakładów bukmacherskich, które są stawiane w trakcie wybranego spotkania sportowego. Przykładem standardowej gry w trybie „live” jest postawiony w dowolnej minucie spotkania zakład na końcowy wynik meczu czy liczbę goli, przy czym na rozstrzygnięcie zakładu gracz musi poczekać do zakończenia spotkania. Już takie zwykłe zakłady bukmacherskie na żywo cechuje ogromna dynamika, która powoduje, że zazwyczaj wzbudzają one większe emocje niż zakłady przedmeczowe. Jednak to dopiero szybkie zakłady oznaczają maksymalne przyśpieszenie gry. 

Szybkie zakłady czy też szybkie rynki to zakłady bukmacherskie, które polegają na typowaniu kolejnych wydarzeń w rozgrywanym meczu, przy czym rozliczenie zakładu następuje od razu po zaistnieniu obstawianego wyniku (wygrana) lub przeciwnego wyniku (przegrana). Dla przykładu typer może postawić zakład, że w ciągu następnej minuty w meczu piłki nożnej padnie bramka, podyktowany zostanie rzut karny czy rzut rożny. Gracz obstawiający konkretne zdarzenie, które jego zdaniem zajdzie na boisku, nie musi czekać do końca spotkania, by jego zakład został rozstrzygnięty. Co więcej, wygrane środki trafiają na konto gracza u bukmachera od razu po rozstrzygnięciu zakładu. Szybkie rynki można wnosić błyskawicznie i w ogromnej liczbie w czasie jednego spotkania, dlatego gra przebiega niesamowicie dynamicznie i z jeszcze bardziej podkręconym ładunkiem emocjonalnym. 

Jak rozpoznać szybkie zakłady u bukmachera? 

Szybkie zakłady nie są zazwyczaj wyodrębniane jako osobna kategoria zakładów – należy ich szukać po prostu w ofercie zakładów na żywo. Bukmacherzy mogą stosować indywidualne oznaczenia, jednak przyjęło się, że szybkie zakłady wyróżniane są poprzez ikonkę błyskawicy. Najlepiej, jeśli już na liście meczów, na które przyjmowane są zakłady na żywo, widać, że dane spotkanie można obstawiać, typując szybkie rynki. Czasem jednak dopiero po wejściu w wybrany mecz można sprawdzić, czy wybór zawiera również szybkie zakłady. Niektórzy bukmacherzy stosują też przydatne odnośniki, czyli po wybraniu meczu można zobaczyć nie tylko wszystkie przygotowane dla niego zakłady, ale możliwe jest też dokonanie selekcji. Przykładowo dla meczu piłki nożnej można wybrać tylko zakłady na gole, zakłady na rzuty rożne czy właśnie szybkie zakłady. 

Szybkie zakłady w PZBuk

Szybkie zakłady – co można obstawiać? 

Zacznijmy od tego, że szybkie zakłady to opcja dość innowacyjna jak na polski rynek bukmacherski, dlatego tego typu ofertę znajdziemy jak na razie tylko u nielicznych operatorów (stan na lipiec 2021 r.). Ci legalni bukmacherzy w Polsce, którzy przygotowują już szybkie rynki, robią to w bardzo ograniczonym zakresie – najczęściej szybkie zakłady u bukmachera dostępne są dla piłki nożnej i tenisa i to tylko dla wybranych spotkań. Z drugiej strony w zagranicznych serwisach bukmacherskich oferta na szybkie rynki (tzw. action betting) jest często bardzo obszerna i można się spodziewać, że w krótkim czasie ten trend pojawi się także u nas. Jeśli tylko polscy gracze przekonają się do takiej formy gry, internetowi bukmacherzy na pewno zainwestują w przygotowanie szerokiej oferty tego typu.

Szybkie zakłady na piłkę nożną 

Aktualnie największy wybór spotkań, dla których udostępniane są szybkie zakłady, mają gracze obstawiający mecze piłki nożnej. Szybkie zakłady u bukmachera mogą dotyczyć tu następujących zdarzeń: 

  • co się wydarzy w następnej minucie – dostępne zdarzenia to: bramka, rzut rożny, rzut wolny, wybicie od bramki, aut; 
  • co się wydarzy w następnych 5 minutach – dostępne zdarzenia to: bramka, rzut rożny, rzut karny; 
  • co się wydarzy jako pierwsze w następnej minucie – dostępne zdarzenia to: bramka, rzut rożny, rzut wolny, wybicie od bramki, aut. 
  • co się wydarzy jako pierwsze w następnych 5 minutach – dostępne zdarzenia to: bramka, rzut rożny, rzut wolny, wybicie od bramki, aut. 

Szybkie zakłady w PZBuk na piłkę nożną

Najczęściej szybkie rynki obstawiać można tylko pozytywnie, tzn. do wyboru jest tylko opcja „tak”. Przykładowo gracz może wnieść szybki zakład, że w następnej minucie padnie bramka (selekcja „tak”), ale nie może obstawić, że gol nie zostanie w tym czasie strzelony. Jednak wybrane zakłady bukmacherskie dotyczących następnych 5 minut można też obstawiać, wybierając typ „nie”. 

Oczywiście w tej postaci oferta na szybkie zakłady nie jest zbyt imponująca, ale z dużym prawdopodobieństwem legalni bukmacherzy w Polsce będą dodawać kolejne opcje obstawiania piłki nożnej. 

Szybkie zakłady na tenisa 

Także dla wybranych meczów tenisowych gracze w Polsce mogą już obstawiać szybkie zakłady bukmacherskie. Oferta obejmuje zdarzenia takie jak np.: 

  • Który zawodnik zdobędzie 1. punkt w danym gemie;  
  • Który zawodnik zdobędzie 2. (itd.) punkt w danym gemie;  
  • Czy w gemie wystąpi równowaga (typ „tak” lub „nie”);  
  • Wybrany zawodnik wygra gem do 0 / do 15 / do 30 / do 40 punktów; 
  • Suma punktów w danym gemie wyniesie: poniżej 6 / dokładnie 6 / powyżej 6. 

Oczywiście i w przypadku rywalizacji tenisowej łatwo można wyobrazić sobie znacznie szerszy wachlarz szybkich rynków. Czy jednak bukmacherzy w Polsce zaczną oferować szybkie zakłady w bardziej zaawansowanej odsłonie, dla większej liczby meczów i sportów, pokaże czas. 

3-etapowe szybkie zakłady na bramki 

Choć szybkie zakłady to w naszym kraju jak na razie raczkujący temat, niektórzy bukmacherzy nie boją się testować kolejnych rozwiązań. U wybranych operatorów można obstawiać szybkie rynki jeszcze inaczej, gdyż zakład dzielony jest w tej opcji na etapy. Typować można w ten sposób jedynie to, czy w najbliższym czasie (w ciągu najbliższych 30 sekund / 1 minuty / 5 minut / 10 minut) w danym meczu padnie bramka. Wybrany przez gracza okres czasu dzielony jest przez bukmachera na 3 nierówne etapy, z których pierwszy etap jest najdłuższy, a ostatni – najkrótszy. Chociaż wygrana wypłacana jest, jeśli gol zostanie strzelony w każdym z tych etapów, największy zysk przynosi gol z ostatniego etapu zakładu. Szybkie zakłady tego rodzaju dostępne są wyłącznie w trakcie gry przez aplikację mobilną lub ewentualnie przez mobilną wersję strony internetowej bukmachera. 

Szybkie zakłady u bukmachera – zalety i wady 

Szybkie zakłady u bukmachera to na pewno bardzo specyficzny sposób gry. To, co bukmacherzy promują jako wyjątkowe atuty tego typu zakładów bukmacherskich, może okazać się ich wadą, dlatego przy obstawianiu szybkich rynków trzeba zachować sporą dozę czujności. Jakie więc są konkretne plusy i minusy tych nowatorskich zakładów na żywo? 

Szybkie zakłady – zalety 

Szybkie zakłady - zaletySzybkie zakłady to przyspieszone zakłady na żywo, a już zwykłe zakłady bukmacherskie live cechuje niezwykle dynamiczne tempo, które sprawia, że gra jest wyjątkowo emocjonująca. Szybkie zakłady można uznać za znak czasów i kolejny krok w stronę przenoszenia bukmacherki na inny poziom – tam, gdzie wszystko dzieje się tu i teraz, a gracz nie musi czekać ani na poznanie wyniku zakładu, ani na wypłatę wygranych. Taki dynamizm to odpowiedź na potrzeby coraz większej liczby graczy – tych, którzy mają niewiele czasu na grę, obstawiają mobilnie i „z doskoku”. Oczywiście ten sposób typowania jest przede wszystkim ciekawą opcją dla graczy rekreacyjnych, bo pozwala „wyśrubować” sportowe emocje i może dodatkowo uatrakcyjnić oglądanie meczu, w którym występuje ulubiona drużyna. 

Z kolei to, na ile opłacalne są szybkie zakłady, to już kwestia dyskusyjna (o czym szerzej w części dotyczącej wad tego rodzaju zakładów). Jeśli jednak śledzimy uważnie przebieg danego spotkania, mamy szansę na to, by trafnie przewidzieć, czy np. w najbliższej minucie sędzia podyktuje rzut karny. Świetna znajomość danej dyscypliny, występujących drużyn i zawodników oraz swoista intuicja mogą sprawić, że także stawiając szybkie zakłady, gracz może wyjść na plus, zwłaszcza, że kursy bukmacherskie na szybkie rynki bywają wysokie. Jeśli gra układa się po jego myśli, wygrane błyskawicznie zasilają konto, a typer może obstawiać kolejne zdarzenia. Nie zapominajmy jednak, że szybkie zakłady zależą w ogromnej mierze od szczęścia. 

Szybkie zakłady – wady 

I w tym miejscu należy przejść do ciemnej strony takiego sposobu grania. Wysokie kursy, prostota gry i szybkie rozliczenia to jedno, jednak w rzeczywistości szybkie zakłady u bukmachera rzadko kiedy pozwalają na zyskowną grę. Po pierwsze, choć od czasu do czasu możliwe jest trafne wytypowanie, co wydarzy się w danym meczu za moment, jest to raczej kwestia szczęścia niż przenikliwości gracza. O ile można z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć, czy w całym spotkaniu wygra wybrana drużyna albo czy padnie więcej czy mniej goli, o tyle prognozowanie, co wydarzy się w bardzo krótkim okresie czasu, jakim jest np. minuta, jest niezwykle ryzykowne. Ale to nie wyczerpuje zastrzeżeń, jakie pojawiają się w stosunku do „szybkiej” gry. Trzeba mieć świadomość, że profesjonalni gracze obstawiają zakłady w oparciu nie tylko o wiedzę sportową i analizę statystyk, ale co równie ważne, szukając value zakładu. Natomiast szybkie zakłady za sprawą swojego tempa zupełnie nie nadają się do analiz tego typu. Tak więc w dłuższej perspektywie czasowej gra na szybkie rynki musi niestety oznaczać straty. 

Trzeba więc powtórzyć, że szybkie zakłady u bukmachera to opcja przeznaczona dla graczy rekreacyjnych – takich, którzy grają sporadycznie i przede wszystkim dla dobrej zabawy. Jednak i oni muszą korzystać z tej opcji z dużą ostrożnością. Jak już podkreślaliśmy, zakłady bukmacherskie tego typu są w niesamowicie krótkim czasie rozliczane i gracz może je obstawiać jedne po drugich. Szybkie tempo i łatwość gry oraz silne emocje nią wywoływane (pozytywne lub negatywne) mogą przywodzić na myśl grę na automatach. Gra tego typu sprzyja uleganiu emocjom i zapominaniu o racjonalnym stawkowaniu czy założonym budżecie na grę. Jeśli gracz odnosi sukcesy, zaczyna wierzyć, że ma dziś passę, jeśli przegrywa – nabiera coraz silniejszego przekonania, że kolejny zakład po prostu „musi wejść”. Te mechanizmy potrafią wygrać z rozsądkiem i koniec końców gracz zostaje z niczym. 

Czy warto obstawiać szybkie zakłady u bukmachera? 

Czy w takim razie szybkie zakłady bukmacherskie są w ogóle warte zainteresowania? Cóż – i tak, i nie. Jeśli interesuje Cię wyłącznie gra na poważnie, obstawianie zakładów, które mają przynosić w ogólnym rozrachunku zysk, szybkie rynki na pewno nie spełnią Twoich oczekiwań. Już zwykłe zakłady na żywo stanowią bardzo wymagającą dziedzinę bukmacherki i żeby je z powodzeniem typować, konieczne jest ogromne doświadczenie i zaawansowane umiejętności bukmacherskie. Natomiast szybkie zakłady są na tyle ekstremalne, że trzeba je postrzegać raczej w kategoriach gry losowej niż jako tradycyjne zakłady bukmacherskie. 

Szybkie zakłady u bukmachera sprawdzają się natomiast jako interesująca forma rozrywki i mogą stanowić atrakcyjną odskocznię od codziennego typowania opartego o dogłębne analizy sportowe, monitoring kursów itd. Obstawianie szybkich rynków raz na jakiś czas i po niewygórowanych stawkach może być po prostu dobrą zabawą i takie podejście powinno być w ich przypadku praktykowane. 

Szybkie zakłady a szybki kupon 

Na koniec dodajmy jeszcze krótkie wyjaśnienie dotyczące innego pojęcia pojawiającego się w bukmacherce. Szybkie zakłady u bukmachera mogą być mylone z zupełnie inną opcją, jaką jest szybki kupon, dlatego warto wyraźnie rozgraniczyć te dwie sprawy.  

Szybki kupon w EtotoSzybkie zakłady to specyficzny rodzaj zakładów na żywo, podczas gdy szybki kupon to narzędzie, jakie znajdziemy u sporej liczby bukmacherów oferujących legalne zakłady online w Polsce. Okienko szybkiego kuponu zamieszczone jest zazwyczaj tuż pod polem e-kuponu w serwisie bukmachera i ma ono ułatwić graczowi wybór zdarzeń do obstawiania. Jest więc to rodzaj wyszukiwarki zakładów z opcją zawarcia kuponu. Najczęściej typer może wskazać, jaki zakres kursów go interesuje i z jakiego okresu mają pochodzić zakłady (dziś, jutro, pojutrze), jaka będzie stawka zakładu i jaka ma być przewidywana wygrana. Następnie system przedstawia kupon spełniający podane warunki i jeśli przypadnie on graczowi do gustu, może go zaakceptować. Może również go uprzednio zmodyfikować – dodając lub usuwając jakieś zdarzenie z kuponu czy zmieniając stawkę. Szybki kupon jest więc funkcjonalnością, która ma pomóc niezdecydowanym graczom stworzyć satysfakcjonujący ich kupon do zagrania i nie ma nic wspólnego z szybkimi rynkami.