Zakłady na żółte i czerwone kartki 

Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną dają graczom możliwość typowania wielu różnych zdarzeń, które mogą zajść w trakcie meczu. Jedną z ciekawszych opcji jest obstawianie zakładów dotyczących żółtych i czerwonych kartek, które zostaną pokazane w spotkaniu. Najlepsi bukmacherzy oferują urozmaicone zakłady bukmacherskie na kartki, a ich przemyślane typowanie może okazać się bardzo zyskowne. 

Zakład bukmacherskie na żółte i czerwone kartki

Za co można otrzymać kartkę w meczu piłki nożnej? 

Na początek przypomnijmy, że kartki pokazywane przez sędziów w trakcie meczu piłkarskiego są formą kary dla zawodników, którzy zachowują się nieodpowiednio, np. grają zbyt agresywnie. W przypadku żółtej kartki, jest to przede wszystkim ostrzeżenie dla danego gracza, który wykona faul taktyczny, gra zbyt agresywnie, prowokuje przeciwnika, przeszkadza w szybkim wznowieniu gry czy przejawia inne niesportowe zachowania (karane jest też m.in. zdjęcie koszulki po zdobytym golu). Jeśli dany zawodnik otrzyma więcej kartek niż to dopuszczalne w ramach ligi czy pucharu, to zostaje zawieszony, z reguły na 1 mecz. 

Natomiast czerwona kartka jest karą o większej wadze i otrzymać ją można np. za wyjątkowo brutalny faul, faul na wychodzącym na czystą pozycję przeciwniku, atak na nogi rywala, który nie posiada piłki, obraźliwe gesty itp. Czerwona kartka zostaje też pokazana jako konsekwencja otrzymania 2 żółtych kartek przez tego samego piłkarza. Otrzymanie kartki w tym kolorze oznacza wykluczenie zawodnika z udziału w danym spotkaniu i jest to także kara dla całej drużyny, która zostaje w ten sposób osłabiona. Ponadto jej otrzymanie skutkuje zawieszeniem występów piłkarza na 1 lub więcej meczów. 

Czy warto obstawiać zakłady bukmacherskie na kartki? 

Zakłady bukmacherskie dotyczące żółtych i czerwonych kartek w meczu piłki nożnej są dość specyficzne, ponieważ gracz musi przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń, które zależą od zachowania zawodników (a nie ich umiejętności). Ponadto duże znaczenie ma także ocena tego zachowania przez sędziego meczu. Jeśli chcemy odnosić sukcesy, typując tego rodzaju zakłady bukmacherskie, musimy oczywiście przeprowadzić odpowiednią analizę tych elementów, bazując przede wszystkim na statystykach zawodników, drużyn i całych lig oraz statystykach sędziowskich. 

Zakłady bukmacherskie na kartki liveJednak trzeba podkreślić, że obstawianie zakładów na kartki może okazać się naprawdę opłacalne, gdyż nie są to popularne rynki, w związku z czym bukmacherzy nie przykładają aż tak dużej wagi do ich szacowania. Znacznie łatwiej tu więc o znalezienie valuebetów, niż w przypadku zakładów na główne rynki zdarzeń. Zyskowne są też często zakłady bukmacherskie na żółte i/lub czerwone kartki z oferty live. 

Zakłady na kartki – zasady rozliczania 

Zanim omówimy, jakie zakłady bukmacherskie na kartki można znaleźć u bukmacherów, musimy zaznaczyć, że bukmacherzy różnią się w niektórych punktach, jeśli chodzi o rozliczanie tego typu zakładów. To, w jaki sposób dany bukmacher kwalifikuje określoną sytuację, zapisane jest w jego regulaminie. Dlatego zanim przystąpimy do obstawiania zakładów na kartki, koniecznie należy zapoznać się z zasadami przyjętymi przez wybranego operatora zakładów bukmacherskich. 

Podstawowa zasada, która obowiązuje raczej u wszystkich bukmacherów, jest taka, że ważne są tylko kartki pokazane w trakcie trwania meczu. Jeśli sędzia przyzna jakąś kartkę już po ostatnim gwizdku, to nie ma ona wpływu na wynik zakładu. Ponadto zazwyczaj bukmacherzy uwzględniają tylko kartoniki, które otrzymali piłkarze biorący udział w spotkaniu. W przypadku, gdy kartkę otrzyma trener, zawodnik rezerwowy albo ktoś ze sztabu drużyny, to nie jest ona brana pod uwagę przez bukmachera. 

Bardziej problematyczna jest kwestia tego, w jaki sposób bukmacherzy liczą kartki. W przypadku żółtych kartek wszystko jest jasne – 1 żółta kartka to 1 kartka, a bezpośrednie kartki czerwone liczone są zawsze jako 2 kartki żółte. Ale co w przypadku, gdy czerwona kartka jest wynikiem 2 kartek żółtych? Są 2 możliwości:  

1) 1 czerwona kartka to 2 kartki (po 1 kartce za każdą żółtą kartkę), 

2) 1 czerwona kartka to 3 kartki (1 kartka za pierwszą żółtą kartkę, 2 kartki za czerwoną kartkę). 

Zakłady bukmacherskie na czerwone kartkiKolejna rzecz tyczy się zakładów, w których obstawia się liczbę punktów za kartki uzyskane w danym spotkaniu. Otóż najczęściej żółta kartka liczona jest jako 10 punktów, czerwona jako 25 punktów, natomiast czerwona kartka przyznana w wyniku otrzymania 2 żółtych kartek oznacza 35 punktów. Jednak trzeba wspomnieć, że bukmacherzy w Polsce rzadko oferują zakłady bukmacherskie tego typu. 

Rodzaje zakładów na kartki 

Zakłady bukmacherskie na żółte i czerwone kartki mogą tak naprawdę dotyczyć bardzo różnych zdarzeń, ale szerszy wybór oferują tylko niektórzy bukmacherzy i głównie w przypadku ważniejszych meczów. Co konkretnie można typować? 

Łączna liczba kartek żółtych i czerwonych 

Najbardziej ogólny zakład dotyczący kartek, jaki można obstawiać u bukmacherów, dotyczy łącznej liczby kartek (żółtych i czerwonych) pokazanych w spotkaniu lub w jednej z jego połów obu drużynom (zakłady under/over). Podobny zakład dotyczy tego, ile kartek uzyska jeden z zespołów. Dość często można też typować zakład typu H2H (head to head), czyli obstawiać, która drużyna otrzyma łącznie więcej kartek, przy czym dostępne jest też wytypowanie remisu kartkowego (zakład 3-drogowy). 

Dodajmy jeszcze, że inne rynki zdarzeń dotyczące ogólnej liczby kartek to m.in. dokładny wynik, parzysta liczba kartek, nieparzysta liczba kartek, który zespół otrzyma kartkę jako pierwszy, który zespół otrzyma kartkę jako ostatni. 

Zakłady bukmacherskie na żółte kartki 

Podobna oferta udostępniana jest na to, ile razy w ciągu meczu sędzia pokaże żółty kartonik. Gracze mogą obstawiać, ile żółtych kartek otrzymają łącznie obie drużyny oraz ile uzyska każda z nich z osobna (zakłady under/over albo przedziały). Zakłady tego typu mogą dotyczyć tylko jednej z połów. Dostępne są też zakłady bukmacherskie H2H, gdzie trzeba wytypować, który zespół dostanie więcej żółtych kartek. Do tego dochodzą zakłady bukmacherskie na indywidualnych zawodników, a więc zakłady, czy dany piłkarz otrzyma w spotkaniu żółtą kartkę czy też nie. 

Zakłady bukmacherskie na czerwone kartki 

Zakłady bukmacherskie na czerwone kartki zawodnikaTu najczęściej pojawia się tylko 1 rynek, mianowicie zakład na to, czy czerwona kartka w ogóle zostanie pokazana w danym meczu. Zakład jest 2-drogowy, ponieważ gracz może wskazać jedynie typ „tak” lub „nie”. Oczywiście wyższe kursy zazwyczaj przypisywane są typowi potwierdzającemu wystąpienie w meczu czerwonej kartki, więc jeśli tylko okaże się on poprawny, może przynieść sporą wygraną. Najlepsi bukmacherzy oferują też zakłady bukmacherskie na to, czy dana drużyna otrzyma czerwoną kartkę, czy zostanie ona pokazana w wybranej połowie meczu, a także czy otrzyma ją konkretny zawodnik. 

Inne zakłady na kartki 

Bukmacherzy dla najciekawszych spotkań przygotowują czasem jeszcze więcej możliwości obstawiania żółtych i/lub czerwonych kartek. Przykładowo można zawierać zakłady bukmacherskie na to, jaki będzie czas pierwszej kartki pokazanej w meczu (np. że sędzia wyciągnie ją w pierwszych 30 minutach meczu). Niektórzy bukmacherzy przygotowują też zakłady na liczbę punktów otrzymanych za kartki przyznane w danym spotkaniu (o tym, jak przeliczać kartki na punkty pisaliśmy w akapicie „Zakłady na kartki – zasady rozliczania”). Warto wiedzieć, że są też bukmacherzy, którzy zakłady bukmacherskie na kartki udostępniają w ramach zakładów łączonych na dany mecz. 

Zakłady bukmacherskie na żywo na kartki 

Powyżej wymieniliśmy, jakie zakłady bukmacherskie na kartki są najczęściej dostępne w serwisach bukmacherskich w przypadku oferty przedmeczowej. Nie zapominajmy jednak, że zakłady tego typu pojawiają się też w ofercie live – najczęściej tylko w przypadku ważniejszych spotkań, choć nie wszyscy bukmacherzy przewidują taką możliwość. Jeśli bukmacher wśród zakładów na żywo na dany mecz udostępnia także zakłady bukmacherskie na żółte i/lub czerwone kartki, to z reguły chodzi o łączną liczbę kartek, jakie zostaną pokazane w spotkaniu (zakłady na przedziały czasowe) oraz o to, który zespół dostanie więcej kartek (zakłady H2H). Oczywiście dla najbardziej atrakcyjnych spotkań piłkarskich ta oferta może być znacznie szersza.  

I jak to w przypadku zakładów live bywa, mogą się tu pojawić zakłady bukmacherskie dotyczące tego, czy w ciągu najbliższych np. 10 minut nastąpi konkretne zdarzenie. Bukmacher może więc udostępnić zakłady na to, czy kartka zostanie pokazana w ciągu następnych np. 5, 10 czy 15 minut, a także czy w danym przedziale czasowym otrzymają ją gospodarze / goście lub konkretny zawodnik. 

Jak skutecznie typować zakłady na kartki? Wskazówki 

Zakłady bukmacherskie na kartki - statystykiNiezależnie od tego, czy typujemy zwycięzcę spotkania czy bardziej poboczne rynki zdarzeń, zawsze należy przeprowadzić porządną analizę sportową danego spotkania. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na kartki? 

Uwzględnij charakterystykę ligi 

Na początek warto spojrzeć, w ramach jakiej ligi odbywa się typowane spotkanie. W niektórych ligach kartki pokazywane są zdecydowanie częściej niż w innych ligach. Jako ligi o bardzo dużej liczbie kartek wymienić trzeba ligi z krajów Ameryki Południowej (np. Boliwii, Kolumbii, Urugwaju), a jeśli chodzi o Europę – z tzw. południa (np. z Portugalii, Hiszpanii czy Włoch).  

Na drugim biegunie są rozgrywki prowadzone na północy naszego kontynentu, czyli m.in. w Szwecji czy Wielkiej Brytanii – tam ostra gra jest normą, a sędziowie interweniują tylko w ostateczności. 

Sprawdź charakterystykę drużyny 

Oczywiście niebagatelne znaczenie ma też to, w jaki sposób zazwyczaj gra dany zespół. Są drużyny, które z założenia grają brutalnie, a to z kolei pociąga za sobą większe prawdopodobieństwo, że w meczu pojawi się sporo kartek. Jak się okazuje, duża częstotliwość nawet niegroźnych fauli wykonywanych przez tego samego zawodnika zwiększa ryzyko, że za którymś razem arbiter wyciągnie kartonik. 

Warto też dokładnie przyjrzeć się taktyce zespołów. Na pewno większe szanse na kartonik są wtedy, gdy bazuje ona na ostrej grze w defensywie i szybkich kontratakach. Jeśli możemy się spodziewać dynamicznej, kombinacyjnej gry prowadzonej przez szybkich skrzydłowych, a z drugiej strony jest słaba obrona, to kartki stają się bardzo realne. 

Zerknij na statystyki zawodników 

Inna sprawa, że niektórzy zawodnicy są szczególnie utalentowani pod kątem agresywnej gry i jeśli biorą udział w meczu, zdecydowanie warto rozważyć zakłady bukmacherskie na to, że zobaczymy żółte lub nawet czerwone kartki. Przykładowo w historii Reprezentacja Polski w piłce nożnej najwięcej kartek uzyskał Tomasz Hajto (24 żółte kartki w 62 meczach, średnia na mecz 0,39), który to zawodnik był jednocześnie rekordzistą pod względem liczby otrzymanych żółtych kartek w 1 sezonie Bundesligi (w sezonie 1998/99 otrzymał aż 16 żółtych kartek w 28 meczach, średnia 0,57). Jeśli więc tego rodzaju obrońca jest w składzie jednej z drużyn, obstawianie zakładów na kartki jest znacznie ułatwione. 

Uwzględnij rangę spotkania 

Zgodnie z logiką, jeśli stawka spotkania jest wysoka, drużyna z większą zaciętością walczyć o wygraną, a jej zawodnicy mogą być bardziej skłonni, by wykorzystywać faule i nieczyste zagrania. Warto zauważyć, że dla wielu klubów piłkarskich szczególnie istotne są derby, w których mierzą się 2 lokalne zespoły (jak np. Cracovia i Wisła Kraków). Tu żółte kartki mogą iść na rekord, a i o czerwoną kartkę nie jest trudno. Z kolei w meczach „o pietruszkę” prawdopodobieństwo zobaczenia kartonika jest nikłe, ponieważ piłkarze wolą nie ryzykować kontuzji z byle powodu. 

Przyjrzyj się sędziemu 

Zakłady bukmacherskie na kartki - sędziaOcena danej sytuacji przez jednego sędziego może być skrajnie różna od oceny innego arbitra. Można to do pewnego stopnia powiązać z charakterystyką ligi. Jak już wskazaliśmy, ligi takie jak liga hiszpańska czy portugalska obfitują w kartki i jak pokazują statystyki sportowe, to właśnie sędziowie z Półwyspu Iberyjskiego znajdują się zdecydowanie powyżej przeciętnej, jeśli chodzi o przyznawanie kartek piłkarzom. Z kolei z lig takich jak brytyjska czy niemiecka, gdzie standardem jest agresywna gra, wywodzi się wielu sędziów, którzy nie spieszą się z sięganiem do tzw. kieszonki.  

Oczywiście to tylko uogólnienia. Jeśli typujemy zakłady bukmacherskie na kartki na wybrany mecz, powinniśmy popatrzeć na statystyki sędziego głównego, który będzie prowadził to spotkanie. 

Spójrz szerzej 

Podstawą analizy danego spotkania są dane, które go bezpośrednio dotyczą: statystyki zespołu, zawodników i sędziego, stawka meczu czy charakterystyki ligowe. Jednak zawsze warto popatrzeć na daną sytuację z trochę szerszej perspektywy, gdyż może się okazać, że pewne kalkulacje mogą wpłynąć na strategię drużyny. Mowa tu zwłaszcza o tzw. wykartkowaniu się zawodnika, które jest celowym zabiegiem nakazanym przez trenera. Załóżmy, że obstawiamy mecz drużyny, która później gra spotkanie z jakimś słabym rywalem czy też mecz towarzyski, a jeszcze później czeka ją ważne spotkanie z trudnym przeciwnikiem. W takiej sytuacji coraz częściej zdarza się, że zagrożony zawieszeniem zawodnik ma za zadanie wykartkować się w pierwszym spotkaniu, by na to trzecie był już czysty (co jest teoretycznie niedozwolone).  

Zanim więc obstawimy zakłady bukmacherskie na kartki w pierwszym meczu, dobrze jest sprawdzić, jakie spotkania czekają drużynę w najbliższej przyszłości. 

Spróbuj obstawiać zakłady live 

Zakłady bukmacherskie na żywo to dobry wybór w przypadku obstawiania żółtych i czerwonych kartek. Kiedy oglądamy wybrane spotkanie, to możemy zaobserwować, jak wygląda taktyka obu drużyn i jak w praktyce obrońcy radzą sobie z przeciwnikiem. Czasem kartka „wisi w powietrzu” już od początku meczu, a czasem dopiero wraz z upływem czasu atmosfera robi się coraz bardziej napięta – między zawodnikami dochodzi do coraz większej liczby spięć, brutalnych przepychanek i nieprzepisowych zachowań, a wszystko to wskazuje na duże prawdopodobieństwo sięgnięcia przez sędziego co najmniej po żółtą kartkę. Ponadto, kiedy obstawiamy zakłady bukmacherskie na żywo, nie tylko możemy wyczuć nastroje panujące na boisku i to, na ile sami zawodnicy „proszą się” o kartkę, ale też możemy przyjrzeć się, na jakie zachowania pozwala arbiter i jaki jest jego poziom akceptacji nieczystych zagrań. 

Trzeba oczywiście pamiętać, że zawodnik, który ma duże szanse na otrzymanie kartki, może w pewnym momencie zostać zdjęty przez trenera. Jeśli więc mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie na kartki dopiero w drugiej połowie meczu, lepiej jest się wstrzymać do wznowienia gry po przerwie i zobaczyć, czy kandydat do kartonika wychodzi na boisko (choć oczywiście zmiana zawodnika może nastąpić też później). 

Zakłady bukmacherskie na kartki - transmisjeOczywiście zakłady bukmacherskie live na kartki najlepiej jest obstawiać, jeśli jednocześnie u tego samego bukmachera możemy na bieżąco oglądać dany mecz, korzystając z darmowej transmisji (na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej). Jeśli chcesz sprawdzić, który bukmacher ma najciekawszą ofertę streamingu sportowego, sprawdź nasze zestawienie transmisji u legalnych bukmacherów w Polsce.