Rewolucja na rynku bukmacherskim!

Firma Betfan umożliwia legalne obstawianie bez podatku! Więcej informacji tutaj

Wyścigi psów – czym są wyścigi psów? Czy w Polsce możliwe jest ich obstawianie?

Wyścigi psów to sport, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem w krajach anglosaskich, a na gonitwy stawiane są tam nawet miliardy dolarów w skali roku. W Polsce choć wyścigi psów są  pod pewnymi warunkami dozwolone, nie ma możliwości obstawiania wyników gonitw. Legalni bukmacherzy oferują jedynie zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi psów i na pewno jest to opcja, którą warto wziąć pod uwagę. W poniższym artykule opisujemy, na czym polegają  wyścigi psów, jak wygląda ich organizacja w Polsce i na świecie oraz czym charakteryzuje się typowanie wyników wirtualnych gonitw psów.

wyścigi psów

Na czym polegają wyścigi psów?

Na początek wyjaśnijmy, że w profesjonalnych wyścigach psów udział biorą najczęściej charty, a konkretnie jedna z najszybszych psich ras świata, czyli greyhound. Inne rasy też mogą się ścigać, jednak warunkiem jest, aby w danej gonitwie współzawodniczyły psy tej samej rasy. Wyścigi psów nie mają nic wspólnego z polowaniem na żywe zwierzęta. Pierwotnie charty faktycznie używane były przez szlachtę (szczególnie brytyjską) do polowań, jednak obecnie takie praktyki są zakazane niemal w całej Europie, w tym w Polsce. Niesamowita prędkość, jaką potrafią rozwinąć najlepsze z psów wyścigowych (ponad 70 km/h), znajduje obecnie inne zastosowanie. Dzięki niej wyścigi psów charakteryzuje niezwykle dynamiczna akcja, której towarzyszy ogromna adrenalina u kibicujących psom widzów. W klasycznej wersji wyścigu zwycięzcą jest ten pies, który jako pierwszy dobiegnie do mety, można jednak wyróżnić kilka rodzajów gonitw. Do wyścigów psów zaliczamy:

Wyścigi psów torowe

Psy ścigają ofiarę, którą jest tzw. sztuczny zając, a poruszają się po specjalnym torze. Tor przeznaczony do wyścigów psów musi spełniać odpowiednie normy. Najlepsze tory mają piaszczystą nawierzchnię o odpowiednim wyprofilowaniu, co pomaga chartom pokonywać zakręty. Długość toru zależna jest od wielkości psów, dla tych małych wynosi między 250 a 500 m, a dla dużych nawet 900 m. Liczba zawodników to maksymalnie 6 psów, które ruszają z boksów startowych i gonią przynętę. Dla łatwego odróżnienia uczestniczących w gonitwie psów, zakłada im się koszulki o odmiennych kolorach. Wygrywa oczywiście pies, który pierwszy przekroczy linię mety. Wyścigi psów po torze są przeznaczone tylko dla tych zwierząt, które posiadają licencję torową. Ten rodzaj wyścigów psów jest wersją klasyczną sportu, z którą w krajach takich jak Wielka Brytania czy Australia  wiąże się olbrzymi rynek zakładów bukmacherskich. Obecnie w wielu państwach zawody tego typu są nielegalne, jednak w Polsce sama ich organizacja nie jest zakazana.

Coursing

wyścigi psów - coursingWyścigi psów tego typu również polegają na ściganiu przez zawodników przynęty np. atrapy zająca, jednak tu psy gonią ją  w naturalnym, otwartym terenie, takim jak łąki i inne tereny zielone. Trzeba pamiętać, że nie każdy teren jest odpowiedni do urządzania zawodów tego rodzaju, gdyż wszelkie dziury czy kamienie stwarzają olbrzymie zagrożenie poważnej kontuzji. Natomiast elementy krajobrazu, które są z daleka widoczne (np. krzaki, drzewa czy strumienie) stanowią ciekawe urozmaicenie gonitwy. Psy nie startują z boksów, tylko na odpowiednią komendę „z ręki”, mając nałożone specjalne czepraki lub obroże.  Największą popularnością cieszą się te coursingowe wyścigi psów, które polegają na rywalizacji 2 psów. Podczas gonitwy sędziowie oceniają i punktują psy według kilku kryteriów, mianowicie szybkości, zaciętości, zręczności, inteligencji, a także kondycji, tak więc w przeciwieństwie do wyścigów torowych, nie tylko szybkość ma znaczenie. Mniejsze psy mają do przebiegnięcia od 400 do 700 m, a większe od 500 do 1000 m. Ścigające przynętę psy muszą posiadać licencję coursingową.

Canicross

Te wyścigi psów mają zupełnie inny charakter od poprzednich, gdyż psy biorą udział w biegach przełajowych nie same, ale razem z właścicielem. Pies i tzw. maszer połączeni są smyczą z amortyzatorem, a zwierzę biegnące z przodu ułatwia bieg człowiekowi. Nie ma tu również przynęty.

Wyścigi psów na świecie

Za ojczyznę wyścigów psów uważa się Stany Zjednoczone, gdzie w 1876 r. zorganizowano pierwsze tego typu zawody. To tu właśnie Owen Patrick Smith w 1912 r. skonstruował „sztucznego zająca” i rozpoczął popularyzację tego sportu. Wyścigi psów nadal są bardzo popularne w krajach anglosaskich, np. Wielkiej Brytanii, Australii, czy Stanach Zjednoczonych (choć w wielu stanach są one jednak nielegalne) oraz w Hiszpanii. W tych krajach zakłady bukmacherskie na wyścigi psów są nie tylko legalne, ale stanowią wręcz potężną gałąź branży bukmacherskiej. Przykładowo, w Australii w 2014 r. gonitwy psów były drugą najczęściej obstawianą dyscypliną sportową (łącznie wniesione stawki wyniosły 3 miliardy dolarów). Zakłady bukmacherskie na wyścigi psów są też obecne w zasadzie u wszystkich najważniejszych bukmacherów w Wielkiej Brytanii (a już na pewno u tych, których specjalnością są wyścigi konne). Jak natomiast wygląda sama branża wyścigów psów?

Legalne wyścigi psów z założenia organizowane są w sposób humanitarny i sposób traktowania psów wyścigowych regulowany jest przez odrębne przepisy. W Wielkiej Brytanii nadzór nad nimi sprawuje organizacja Greyhound Board of Great Britain, która posiada specjalny regulamin organizacji wyścigów psów. Brytyjskie licencjonowane tory służące do wyścigów psów muszą przestrzegać tych zasad, co wyklucza np. stosowanie dopingu (kontrola antydopingowa) czy udziału w wyścigach niegotowych na to zwierząt.  Psy, które biorą udział w wyścigach nie mogą być zbyt młode, dolna granica wieku to 12 miesięcy. Zanim nie osiągną tego wieku, powinny mieć zapewnioną dużą psy wyścigoweprzestrzeń, tak by mogły swobodnie biegać. Treningiem psów zajmują się wyspecjalizowani szkoleniowcy, a pies musi mieć zapewnioną zbilansowaną dietę i oczywiście dostęp do świeżej wody. W gonitwach psów zwierzę zaczyna startować w wieku 18-19 miesięcy. Po zakończeniu kariery psa wyścigowego, właściciel z reguły szuka mu nowego domu, w którym młody „emeryt” spędzi resztę swojego życia.

Niestety nie wszędzie i nie zawsze psy traktowane są w taki sposób. Nawet w Wielkiej Brytanii funkcjonują nielicencjonowane tory, gdzie przepisy Greyhound Board of Great Britain nie muszą być przestrzegane. Dużym problemem jest np. to, co się dzieje z psami, które są hodowane tylko na potrzeby wyścigów, kiedy doznają one poważnej kontuzji, rozchorują się lub zwyczajnie zestarzeją – i chodzi tu o przekroczenie wieku, w którym są u szczytu swych możliwości, czyli około 4 czy 5 lat. O przedmiotowym traktowaniu psów głośno było m.in. właśnie w Wielkiej Brytanii, dlatego aktywiści nawołują do zakazania wszelkich komercyjnych wyścigów psów, gdyż ich zdaniem organizacja zawodów, z którymi wiążą się duże pieniądze, sprzyja krzywdzeniu zwierząt.

Wyścigi psów w Polsce

Wyścigi psów organizowane są u nas przez Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to organizacja, która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) z siedzibą w Belgii. Jednostka ta jest nadrzędna dla najważniejszych organizacji kynologicznych większości państw świata (wyjątek stanowią jednak np. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania). Normy ustalone przez FCI zabraniają urządzania zakładów bukmacherskich na wyścigi psów, dlatego też na tę dyscyplinę zakładów nie oferuje żaden legalny bukmacher w Polsce. Związek Kynologiczny w Polsce zajmuje się natomiast m.in. organizacją wyścigów psów i wydawaniem licencji dla chartów (torowych i coursingowych), które są potrzebne, jeśli pies ma brać udział w gonitwach. Na stronie internetowej organizacji można znaleźć kalendarz imprez oraz wszelkie regulaminy i formularze. Zamieszczone są tam również informacje na temat Pucharu Polski, który stanowi jedną z opcji zakwalifikowania się psa do Mistrzostw Europy. Wśród imprez znajdują się zarówno wyścigi psów o charakterze regionalnym, (typu Grand Prix Polski Zachodniej czy Mistrzostwa Śląska), jak i ogólnopolskie (Grand Prix Polski czy Mistrzostwa Polski). Jednak liczba samych wyścigów psów nie jest duża, oscyluje w okolicy 10 imprez w ciągu roku. Większość z nich to wyścigi psów coursingowe, a sezon trwa tu od kwietnia do października. Jeśli chodzi o wyścigi psów w Polsce, tak jak niemal w całej Europie, organizowane są one obecnie w formie niekomercyjnej. Ma to więc być z założenia rozrywka dla miłośników psów i samych zwierząt, a brak cennych nagród zapobiega przypadkom przemęczania psów.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi psów w Polsce

Kwestie prawne decydują więc o tym, że w Polsce żaden legalny bukmacher nie oferuje zakładów sportowych na wyścigi psów. Jest jednak pewna alternatywa, czyli zakłady bukmacherskie  na wirtualne wyścigi psów. Czym w ogóle są wirtualne dyscypliny sportowe? Otóż są to generowane przez program komputerowy zdarzenia sportowe, które są prezentowane w formie animacji, z reguły o bardzo dobrej jakości wizualnej. Oczywiście wirtualne wersje dyscyplin sportowych zachowują zasady wyjściowego sportu. Można więc np. oglądać wirtualne mecze piłki nożnej, gdzie o zwycięstwo grają wymyślone drużyny i tak jak w zwykłym meczu futbolowym padają tu bramki, są żółte i czerwone kartki, karne, hattricki itd. Jednak przebieg meczu nie jest przez kogoś zaplanowany i wyreżyserowany, choć opiera się w dużej mierze o wygenerowane statystyki drużyn i zawodników. Dlatego też jak najbardziej można przewidywać, jaki będzie wynik wirtualnego spotkania sportowego i stawiać na niego zakłady bukmacherskie. Co jednak ważne, wirtualne mecze czy wyścigi odbywają się na okrągło – przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Dlatego od chwili, gdy bukmacher udostępnia statystyki dotyczące spotkania, które ma nastąpić, jest niewiele czasu na ich analizę i postawienie zakładu (2-3 minuty). Tak jak w realnych zawodach również tu zawsze jest jednak pewien element losowości wyniku. Jako dużą zaletę zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi psówwirtualnych sportów często podawany jest szybki czas rozgrywania spotkań, dzięki czemu ich oglądaniu towarzyszą intensywne emocje a gracze szybko znają wyniki zakładów. Dzięki temu bez problemu można oglądać i typować kilkadziesiąt czy nawet kilkaset rozgrywek. Z drugiej strony szybkie tempo stawianych zakładów stwarza duże zagrożenie uzależnieniem od hazardu, dlatego do zakładów bukmacherskich na wirtualne sporty należy podchodzić ze szczególną rozwagą.

Polscy fani wyścigów psów, chociaż nie mają możliwości legalnego obstawiania zakładów wzajemnych na ten sport, mogą wnosić zakłady bukmacherskie na ich wirtualny odpowiednik. Niektórzy licencjonowani bukmacherzy w Polsce mają bowiem w swojej ofercie zakładów sportowych możliwość wnoszenia zakładów na wirtualne wyścigi psów. Są to zawsze wyścigi torowe, gdzie startuje 6 chartów. Każdy pies ma swój numer startowy, a bukmacher określa osobny kurs na każdego zawodnika. Gracz ma za zadanie wytypować, który pies jako pierwszy przekroczy linię mety, choć dostępne są też inne, raczej podstawowe rynki zdarzeń. Często poza zakładem na zwycięzcę można też typować inne miejsca, np. 1. i 2. albo np. obstawić, że dany pies będzie pierwszy lub drugi itp. Sam wyścig trwa z reguły około 2 minuty. Zaraz po jego zakończeniu dochodzi do rozliczenia postawionego kuponu, a gracz może od razu przejść do analizy i obstawiania kolejnego wyścigu psów, który rozpoczyna się po bardzo krótkim czasie od poprzedniego (też około 2 minuty).

Jak zawierać zakłady na wirtualne wyścigi psów?

Samo wnoszenie zakładu bukmacherskiego na wirtualne wyścigi psów nie różni się niczym od obstawiania sportów tradycyjnych. Jeśli bukmacher udostępnia ofertę na sporty wirtualne w punktach naziemnych, wystarczy postawić kupon na wybrany typ u pracownika lokalu lub poprzez terminal samoobsługowy. Natomiast w przypadku zakładów bukmacherskich przez Internet, konieczne jest posiadanie aktywnego konta gracza. Legalni bukmacherzy mają obowiązek wymagać rejestracji indywidualnego konta gracza i weryfikacji (na podstawie przesłanego skanu dokumentu tożsamości) wieku użytkownika. Najczęściej można też założyć konto tymczasowe, korzystając z uproszczonej rejestracji, jednak w tym przypadku wszelkie wypłaty środków z konta na rachunek bankowy możliwe są dopiero po dokończeniu procesu rejestracji. Jeśli posiadamy konto u danego bukmachera, po zalogowaniu powinniśmy odszukać na stronie internetowej miejsce, w którym znajdują się sporty wirtualne (z reguły poświęcona jest im specjalna zakładka), a następnie odnaleźć zakłady na wyścigi psów. Kolejne techniczne kwestie dotyczące stawiania kuponu też są standardowe. Żeby grać, trzeba mieć na koncie jakieś środki finansowe lub bonusowe i wtedy można obstawiać zakłady bukmacherskie. Trzeba tylko wybrać dany zakład, podać jego stawkę, zatwierdzić i można czekać na wyniki. Jeśli wynik jest pozytywny, jak najbardziej realne środki trafiają na konto gracza (wyjątkiem mogą być zakłady postawione za środki bonusowe, ale to należy sprawdzić w warunkach danej promocji).

Wyścigi psów  – podsumowanie

Wyścigi psów to piękny i ekscytujący sport, o ile radość z niego czerpie nie tylko właściciel zwierzęcia czy gracze, którzy trafnie obstawili wynik gonitwy. Ściganie zwierzyny, nawet jeśli jest to tylko „sztuczny zając”, leży w naturze chartów i jeśli tylko zwierzęta nie są przetrenowane, w złym stanie zdrowia czy zwyczajnie nieprzygotowane, gonitwa sprawia im ogromną frajdę i daje możliwość zaspokojenia instynktownej potrzeby pogoni. Chociaż polscy gracze zapewne chętnie spróbowaliby obstawiania zakładów bukmacherskich na rzeczywiste wyścigi psów (a legalni bukmacherzy udostępnili je w swojej ofercie), przyjęte w Polsce rozwiązania w tym zakresie mają na uwadze przede wszystkim dobro zwierząt. Na szczęście typerzy mają ciekawą alternatywę, jaką są zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi psów. Niosą one ze sobą równie dużo emocji i możliwe tu są duże wygrane, dlatego na pewno są opcją wartą rozważenia.

Obstawianie wyścigów psów – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy możliwe jest obstawianie w Polsce w legalny sposób wyścigów psów?

Nie, zawieranie zakładów na wyścigi psów nie jest w Polsce dopuszczone.

Czym są zakłady na wirtualne wyścigi psów?

Niektórzy legalni bukmacherzy w swojej ofercie posiadają zakłady na tzw. „wirtualne wyścigi psów”. Jest to komputerowa symulacja prawdziwego wyścigu, a więc w rzeczywistości nie jest to prawdziwy wyścig psów.

Sprawdź listę legalnych bukmacherów w Polsce