Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp. – Enea Zastal BC Zielona Góra. Trwa finał Energa Basket Ligi

Enea Zastal BC Zielona Góra gra w 2. meczu finałów z Arged BM Slam Stalą Ostrów, 29 kwietnia 2021.
PAP/Tomasz Wojtasik

W Energa Basket Lidze trwa finałowa rywalizacja. Po dwóch pierwszych meczach w serii, która grana jest do czterech wygranych, mamy remis. Pierwszy mecz padł łupem zielonogórskiej drużyny, a drugi wygrali gracze z Ostrowa Wielkopolskiego. Kolejne starcie w sobotę. Bukmacherzy przygotowali już przedmeczowe kursy.

Finały w Ostrowie, Zastal faworytem bukmacherów

Cała finałowa seria oraz wcześniejsze półfinały obecnego sezonu odbywają się w ramach tzw. bańki, która zlokalizowana jest w Hali Arena w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysł ten od początku nie podobał się kilku klubom – w tym Zastalowi Zielona Góra, który wygrał rundę zasadniczą. Zlokalizowanie wszystkich meczów w jednym miejscu wymusiły kwestie pandemiczne, a chęć organizacji wyraził Ostrów Wielkopolski.

Zastal Enea BC Zielona Góra przez bukmacherów i ekspertów uważany był za faworyta do tytułu już u progu sezonu. Jednak w trakcie rozgrywek kursy bukmacherskie na medale Stali zaczęły spadać, co związane było m.in. z przyjściem do klubu trenera Igora Miličicia. Od tego czasu Żółto-niebiescy wyraźnie poszli w górę i awansowali choćby do finału FIBA Europe Cup, gdzie jednak przegrali z Ironi Ness Ziona. Warto jednak zaznaczyć, że przy okazji rozgrywanego w Izraelu finału kursy bukmacherów były wyrównane, a gospodarze mogli liczyć na spore wsparcie 5000 kibiców w hali w Tel Awiwie.

Zielonogórzanie także w tym sezonie grali w międzynarodowych rozgrywkach, a konkretnie w lidze VTB. Tam kilkukrotnie sprawiali niespodzianki i dobrze prezentowali się na tle innych zespołów nie będąc często faworytem w przedmeczowych kursach.

Czego można oczekiwać po trzecim meczu obu ekip w finale Energa Basket Ligi? Dotychczasowe starcia pokazały, że gra z pewnością będzie twarda. Faule techniczne i niesportowe są nieodłącznym elementem trwającej w Hali Arena rywalizacji. Mecze miały także nieoczywistych bohaterów. W środę rewelacyjnie zagrał Kris Richard z Enei Zastalu, z kolei w czwartek oznaki powrotu do formy pokazał James Florence ze „Stalówki”. Obie ekipy mocno stawiają też na pracę w defensywie.

Sprawdź ofertę bukmachera Fortuna

Póki co w finale Energa Basket Ligi nie było dogrywek. Patrząc na wyniki – 89:75 oraz 71:87 – nie było do niej nawet blisko. Bukmacher Fortuna w swojej ofercie poza typowaniem zwycięzcy meczu ma także zakład trzydrogowy, a to zawsze lekkie podbicie kursu na każdą z ekip.

Kto wygra 3. mecz finałowy Energa Basket Ligi (bez dogrywki)?
Stal Ostrów – 2.54, remis – 14.50, Zastal Zielona Góra – 1.54

Warto podkreślić, że Zastal Zielona Góra w mecze wchodzi raczej przeciętnie i próbuje rozkręcać się z czasem. Tę zależność można było zaobserwować także przy okazji rundy zasadniczej EBL. Arged BM Slam Stal w obu meczach finałowych wygrywała pierwsze połowy, a mimo to bukmacherzy nie stawiają tego zespołu w roli faworyta. Kursy są zatem kuszące.

Kto wygra 1. połowę w 3. meczu finałowym Energa Basket Ligi?
Stal Ostrów – 2.37, remis – 11.50, Zastal Zielona Góra – 1.62

Przy okazji bukmacher Fortuna proponuje podobny zakład na typowanie wyłącznie pierwszej kwarty. Otwarcia w obu meczach ponownie lepsze miała Stal Ostrów i ponownie bukmacherzy nie wierzą w powtórzenie tego w trzecim spotkaniu serii.

Kto wygra 1. kwartę w 3. meczu finałowym Energa Basket Ligi?
Stal Ostrów – 2.22, remis – 8.80, Zastal Zielona Góra – 1.74

Póki co mecze finałowe, choć dostarczają sporo emocji, nie są przesadnie ofensywne. Ostrowianie mocno bazują na rzutach trzypunktowych, które jednak nie zawsze są skuteczne. To pokazał przede wszystkim pierwszy mecz. Zastal natomiast ma problem w odpowiednim rozłożeniu punktów wśród kilku graczy. To sprawia, że ciekawa jest także oferta na sumę punktów w meczu. Bukmacher Fortuna przygotował kilka progów punktowych. Wśród nich liczbę 173.

Suma punktów w meczu (z dogrywką) wyniesie 173:
Mniej – 1.84, równo – 29.00, Więcej – 1.92

Trenerzy Igor Miličić i Żan Tabak z pewnością mają już pomysł na sobotni mecz. Po stronie Stali Ostrów kluczowe mogą okazać się rzuty dystansowe. Tu przede wszystkim oczy zwrócone są na Jakuba Garbacza. Ważna będzie także forma Jamesa Florence’a i Trey’a Kella. Cichymi bohaterami mogą być Mark Ogden oraz Chris Smith, którzy potrafią zostawić sporo zdrowia na parkiecie.

Zastal Zielona Góra liczy na swoją gwiazdę – Geoffrey Groselle pokazał, że może zadaniu sprostać. Ważni w rotacji są także Rolands Freimanis czy Janis Berzins. Jeśli ponowie formę z pierwszego starcia pokaże Kris Richard i dostanie wsparcie od Skylera Bowlina, to Zastal będzie maszyną nie do zatrzymania. Kto zatem wygra całą serię?

Kto wygra finały Energa Basket Ligi (do 4 wygranych)?
Zastal Zielona Góra – 1.35, Stal Ostrów – 2.70

Zespół z Zielonej Góry jest w tym przypadku zdecydowanym faworytem bukmacherów. Zastal ma nieco szerszą rotację a trzeba pamiętać o tym, że Stal na kilka dni przed finałami EBL wróciła z Izraela. Podróż była długa i męcząca, finały gra się na dużej intensywności i w ciasnym terminarzu. To może odbić się na kondycji zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego. Jednak „za” Stalą przemawia gra w Ostrowie. Nawet jeśli bez publiczności, to może być to pewien handicap.

Kursy na 3. mecz finałowy Energa Basket Ligi (z dogrywką):

BetFan: Stal Ostrów Wlkp. – 2.46, Zastal Zielona Góra – 1.49
Fortuna: Stal Ostrów Wlkp. – 2.43, Zastal Zielona Góra – 1.48
Etoto: Stal Ostrów Wlkp. – 2.50, Zastal Zielona Góra – 1.51
SuperBet: Stal Ostrów Wlkp. – 2.40, Zastal Zielona Góra – 1.50
NobleBet: Stal Ostrów Wlkp. – 2.60, Zastal Zielona Góra – 1.47
STS: Stal Ostrów Wlkp. – 2.50, Zastal Zielona Góra – 1.50
BetClic: Stal Ostrów Wlkp. – 2.49, Zastal Zielona Góra – 1.50
Totalbet: Stal Ostrów Wlkp. – 2.47, Zastal Zielona Góra – 1.52
forBET: Stal Ostrów Wlkp. – 2.49, Zastal Zielona Góra – 1.50
eWinner: Stal Ostrów Wlkp. – 2.49, Zastal Zielona Góra – 1.50
Totolotek: Stal Ostrów Wlkp. – 2.51, Zastal Zielona Góra – 1.49
BetX: Stal Ostrów Wlkp. – 2.45, Zastal Zielona Góra – 1.50

Finały EBL: Arged BM Slam Stal Ostrów – Enea Zastal BC Zielona Góra. Kiedy mecz? Gdzie oglądać?

Mecz nr 3 już w sobotę, 1 maja w Hali Arena w Ostrowie. Początek o godzinie 19:30. Transmisja w Polsat Sport Extra.

Przypominamy, że bezpłatne transmisje wielu wydarzeń sportowych (m.in. Ekstraklasa, La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1, Wimbledon, Roland Garros, US Open, Australian Open i wiele więcej) można też oglądać na stronach legalnych firm bukmacherskich. Transmisje są bardzo wysokiej jakości, a dostęp do nich jest bezpłatny i całkowicie legalny. Jest to ciekawa alternatywa dla płatnych kanałów telewizyjnych. Informacje o tym jakie wydarzenia transmitują poszczególni bukmacherzy znajdziesz tutaj: TRANSMISJE SPORTOWE NA STRONACH BUKMACHERÓW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *