Dziś jest: 20 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady na rzuty rożne 

Polskich graczy najbardziej interesują zakłady bukmacherskie na mecze piłki nożnej, dlatego bukmacherzy wyjątkowo dobrze dbają o to, by można je było obstawiać na wiele różnych sposobów. Poza zakładami na wynik meczu, gole czy kartki, typować można też rozmaite zakłady na rzuty rożne. Co dokładnie można obstawiać i jak robić to skutecznie? 

Zakłady na rzuty rożne

Na czym polegają zakłady na rzuty rożne? 

Fanom piłki nożnej raczej nie trzeba wyjaśniać, czym są rzuty rożne. Jednak na wszelki wypadek pokuśmy się o szybką definicję tego stałego fragmentu gry. Wykonywany w piłce nożnej rzut rożny zwany też kornerem polega na wznowieniu gry z narożnika boiska poprzez wykopanie piłki przez piłkarza. Sędzia spotkania przyznaje rzut rożny drużynie, jeśli piłka wyjdzie całym swoim obwodem poza linię końcową boiska, a wcześniej jako ostatni dotknął jej zawodnik drużyny przeciwnej (a przy tym nie zdobył on bramki). 

Obstawiając zakłady bukmacherskie na rzuty rożne, trzeba pamiętać, że dotyczą one tylko rzutów rożnych podyktowanych w regulaminowym czasie gry (90 min). Natomiast kornery, które miały miejsce w czasie doliczonym lub podczas ewentualnej dogrywki zazwyczaj nie są wliczane do wyniku spotkania. Ważne jest też to, że tzw. rzuty rożne powtórzone (które to arbiter nakazuje, jeśli podczas wykonywania korneru dojdzie np. do jakichś przepychanek) również nie są uwzględniane podczas rozliczania zakładu. 

Pomimo tego można powiedzieć, że ogólnie w każdym meczu piłkarskim wykonywanych jest sporo rzutów rożnych i to zazwyczaj przez obie drużyny. Bukmacherzy umożliwiają więc typowanie liczby kornerów w meczu, ale nie tylko. Poniżej wymieniamy, jakie są rodzaje zakładów na rzuty rożne u legalnych bukmacherów w Polsce. 

Zakłady na rzuty rożne – rodzaje 

Zakłady na to, która drużyna wykona więcej rzutów rożnych 

Podstawowy rodzaj zakładu na rzuty rożne to zakład na wynik, a więc zadaniem gracza jest wskazanie, czy to gospodarze czy goście wykonają więcej rzutów rożnych. Typer nie musi więc się zastanawiać nad tym, jaka będzie liczba rzutów rożnych w całym meczu bądź jego połowie albo ile kornerów uzyska wybrana drużyna.  

Zakład jest dość prosty, ale trzeba zauważyć, że są tu aż 3 możliwości, ponieważ można także wytypować remis w zakresie liczby rzutów rożnych. Kursy na wynik remisowy są zazwyczaj najwyższe, bo taka sytuacja zdarza się w meczach piłki nożnej nieczęsto. 

Zakłady under/over na rzuty rożne w meczu 

Zakłady na rzuty rożne - under/overZakłady bukmacherskie typu under/over (poniżej/powyżej) należą do wyjątkowo popularnych i w ten sposób można obstawiać zarówno liczbę goli w meczu, jak i np. liczbę rzutów rożnych. W przypadku tych ostatnich bukmacherzy ustalają często wiele linii np. poniżej/powyżej 4.5, 5.5, 6.5 itd. Nierzadko można obstawiać, że takich rzutów łącznie obie drużyny wykonają w spotkaniu nawet powyżej 14.5. Tego typu zakłady bukmacherskie są rzecz jasna łatwiejsze do wytypowania niż gdyby chodziło o określenie dokładnej liczby rzutów w meczu. Ponadto mają tę zaletę, że są 2-drogowe, co znacznie zwiększa szanse na obstawienie trafnego typu (50%). 

Poza trzeba zwrócić uwagę, że kursy bukmacherskie są dla overów tym wyższe, im większa jest liczba przypisana linii zakładu, a dla underów jest przeciwnie – im mniejsza wartość linii zakładu, tym bardziej atrakcyjny kurs. Wynika to oczywiście ze statystyk meczowych, a więc dość rzadko zdarza się, żeby w całym spotkaniu sędzia podyktował mniej niż powiedzmy 7 rzutów rożnych, ale też rzadkością jest więcej jak 14 takich rzutów w meczu. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, dlatego żeby prawidłowo określić to zdarzenie, trzeba przyjrzeć się statystykom sportowym w tym zakresie obu drużyn. 

Dodajmy, że zakłady bukmacherskie na ten rynek zdarzeń mogą dotyczyć zarówno całego meczu, jak i tylko jego wybranej połowy. 

Zakłady under/over na rzuty rożne drużyny 

Analogiczny zakład można z reguły obstawiać, typując wynik dotyczący liczby rzutów rożnych, jakie wykona tylko jedna z drużyn. Ten zakład jest nawet łatwiejszy od zakładu under/over na liczbę kornerów w całym meczu, ponieważ gracz musi trafić tylko wynik w tym zakresie uzyskany przez wybraną drużynę. Z drugiej jednak strony nie może ograniczyć się do analizy statystyk tegoż zespołu, ponieważ musi też uwzględnić m.in. dane statystyczne czy styl gry przeciwnika. Oczywiście linie ustawione są tu odpowiednio niżej – często zaczynają się od under/over 1.5. 

Tu także bukmacherzy przygotowują nie tylko zakłady bukmacherskie na całe spotkanie, ale też na pierwszą połowę i drugą połowę meczu. 

Zakłady na rzuty rożne z handicapem 

Zakłady na rzuty rożne - faworyt

Handicapy to popularny rynek zdarzeń dla zakładów na liczbę goli, ale niektórzy bukmacherzy oferują tego rodzaju zakłady bukmacherskie także w przypadku typowania liczby rzutów rożnych. Takie zakłady warto obstawiać wtedy, kiedy szacujemy, że jedna z drużyn zaliczy znacznie więcej rzutów rożnych niż przeciwnik. W takiej sytuacji można typować zakład z handicapem dodatnim (w którym wirtualne rzuty rożne są dodawane 1 z drużyn) lub ujemnym (gdzie są one odejmowane).  

Często handicap na rzuty rożne sprawdza się, gdy w meczu udział bierze mocny faworyt, bo jest dość prawdopodobne, że podyktowanych mu zostanie sporo kornerów. Warto podkreślić, że można tu spotkać bardzo atrakcyjne kursy bukmacherskie. 

Zakłady na rzuty rożne – przedziały 

Bukmacherzy często udostępniają także zakłady bukmacherskie na liczbę rzutów karnych, stosując przedziały liczbowe. Jeśli chodzi o łączną liczbę kornerów w meczu, często dostępne są przedziały: >9, 9-11, +12. W przypadku typowania liczby rzutów rożnych 1 drużyny może to być z kolei np.: 0-2, 3-4, 5-6 i +7. Poziom trudności jest tu większy niż kiedy obstawia się zakłady typu under/over, a co za tym idzie kursy bukmacherskie też są wyższe. 

Zakłady na rzuty rożne – parzyste/nieparzyste 

Kolejny rodzaj zakładu znany z oferty na gole w meczu piłki nożnej. Jednak tym razem chodzi o to, żeby wytypować, czy łączna liczba rzutów rożnych będzie parzysta czy nieparzysta. Trzeba przyznać, że takie zakłady bukmacherskie są bliższe loterii czy ruletce niż klasycznemu typowaniu sportu, ponieważ trudno wskazać na jakieś zależności czy czynniki, które sprzyjają wynikom parzystym bądź nieparzystym. Pomimo tego także te rynki zdarzeń cieszą się pewnym zainteresowaniem graczy, a szanse na trafienie też są tu wysokie (zakład jest 2-drogowy, więc szanse na trafienie to dla każdego typu po 50%). 

Zakłady na to, która drużyna wykona pierwszy/ostatni rzut rożny 

Bardzo często w ofertach bukmacherów pojawiają się też zakłady bukmacherskie na to, która z drużyn jako pierwsza będzie wykonywać rzut rożny. Choć nie jest to łatwe do przewidzenia, to ponownie można założyć, że silniejsza drużyna, tym bardziej jeśli jest gospodarzem meczu, będzie miała okazję jako pierwsza zaliczyć rzut rożny.  

Podobnie może być w przypadku zakładów na to, komu podyktowany zostanie ostatni rzut rożny, choć naprawdę wiele zależy od taktyki obu drużyn i innych czynników. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie również są zakładami 3-drogowymi, ponieważ można też obstawić typ „brak rożnych w meczu”. 

Inne rynki zdarzeń dotyczące rzutów rożnych 

Poza wymienionymi bukmacherzy udostępniają czasem jeszcze inne zakłady bukmacherskie na rzuty rożne. W przypadku ważniejszych meczów można znaleźć np. zakłady z podpórką na rzuty rożne (podwójna szansa), połowa z największą liczbą rzutów rożnych (zakład 3-drogowy uwzględniający możliwość takiej samej liczby kornerów w obu połowach), czas pierwszego rzutu karnego (pierwsza czy druga połowa) czy „rzuty rożne – wyścig do” (tu gracz musi wytypować, która drużyna jako pierwsza osiągnie określoną liczbę kornerów i zazwyczaj może wybierać spośród kilku wartości). Rzuty rożne pojawiają się też jako jeden z typów w zakładach dotyczących tego, jakie będzie np. pierwsze zdarzenie w meczu (inne opcje to aut, rzut wolny, bramka itp.), a w zakładach na żywo podobne zakłady bukmacherskie dotyczą tego, co wydarzy się jako następne.  

Zakłady na rzuty rożne - oferta Fortuny

Oczywiście zakłady na rzuty rożne wchodzą również często w skład gotowych zakładów łącznych. Z kolei jeśli bukmacher posiada opcję konstruktora zakładów (tzw. betbuilder), to gracz może samodzielnie dodawać zdarzenia związane z kornerami do konstruowanych przez siebie zakładów akumulowanych na dany mecz. 

W jaki sposób typować zakłady na rzuty rożne? 

Zakłady bukmacherskie na rzuty rożne mają swoją specyfikę i na pewno należy się osobno przygotować, zanim zaczniemy typować tego rodzaju zdarzenia. Co warto sprawdzić i na które kwestie należy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy. 

Analizuj statystyki drużyn dotyczące rzutów rożnych  

Jak zwykle wypada zacząć od przyjrzenia się danym statystycznym – w tym przypadku oczywiście tym, które dotyczą kornerów. Ważna jest po pierwsze średnia liczba rzutów rożnych. Najlepiej, jeśli można sprawdzić, jaka jest w meczach rozgrywanych przy udziale danej drużyny: średnia kornerów dla tych meczów (czyli łącznie wszystkich rzutów rożnych), ale też w rozbiciu na kornery wykonywane przez tę drużynę oraz przez przeciwnika. Warto też spojrzeć m.in. na to, ile dany zespół zdobył, a ile goli stracił bezpośrednio z rzutów rożnych czy też, ile było strzałów na bramkę z kornerów. Zalecane jest też, by zwracać uwagę na to, czy statystyki dotyczą spotkania ligowego czy też innych rozgrywek. 

Tego typu informacje statystyczne można sprawdzić przede wszystkim na specjalistycznych serwisach gromadzących rozmaite dane na temat wyników i statystyk sportowych, ale często też bezpośrednio na stronie bukmachera, choć tu są one z reguły bardziej okrojone (znajdują się one albo na stronie z ofertą na dany mecz, albo w osobnej zakładce ze statystykami). 

Ponadto trzeba też przeanalizować inne dane, które w pośredni sposób wpływają na to, czy sędzia będzie dyktował dużo, czy mało rzutów rożnych. Przykładowo należy sprawdzić, ile strzałów oddają obie drużyny, jak często wykonują dośrodkowania i z jakich stref robią to najczęściej, jak wyglądają kwestie związane z atakami czy pressingiem itp. 

Jednocześnie warto pokusić się o głębszą analizę i poświęcić też trochę czasu na przegląd umiejętności i statystyk poszczególnych piłkarzy. Znaczenie mają nie tylko zawodnicy grający na obronie, ale też na pomocy i ataku. 

Sprawdź statystyki rzutów rożnych w lidze 

Zakłady na rzuty rożne - statystykiMożna także sprawdzić dane typowanej ligi czy rozgrywek, ponieważ okazuje się, że w niektórych rozgrywkach dyktowanych jest więcej, a w innych mniej rzutów rożnych. Jednak trzeba pamiętać, że te dane w każdym sezonie mogą wyglądać inaczej, ale co ważniejsze, statystyki ligowe nie muszą mieć odzwierciedlenia w pojedynczym meczu. Dlatego nie należy traktować tego jako pewnik, czyli że skoro statystyki pokazują, że np. w Premier League jest stosunkowo dużo kornerów, to musi tak być też w najbliższym meczu tej ligi. Podstawowa prawda jest taka, że każdy mecz piłki nożnej jest inny, więc nie warto zbytnio uogólniać, kierując się tylko danymi dotyczącymi całych rozgrywek – na pewno ważniejsze są statystyki poszczególnych drużyn czy indywidualnych piłkarzy. 

Rozpracuj taktykę drużyn 

Poza suchymi liczbami dobrze jest też przyjrzeć się aspektom taktycznym – po pierwsze ustawieniu zawodników. Np. jeśli zauważymy, że boczni napastnicy czy pomocnicy nie grają w standardowy sposób, tylko ich ustawienie jest przeciwne do ich wiodącej nogi, to możemy spodziewać się mniejszej liczby rzutów rożnych w meczu. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobnie obrana została taktyka, by skrzydłowi zawijali się od linii końcowej, po czym grali na krótko środkiem boiska bądź też wykonywali dośrodkowania w światło bramki. Natomiast, kiedy zespół preferuje grę na tzw. krótki słupek, to będzie częściej mieć możliwość podejścia do rzutu rożnego niż gdyby zazwyczaj wybierał rozwiązanie, w którym grałaby na tzw. długi słupek. 

Kluczową informacją jest jednak to, czy analizowany zespół gra raczej w sposób defensywny czy ofensywny. Jeśli mamy do czynienia z drużyną skoncentrowaną na ataku, która stara się dużo strzelać i dośrodkowywać, to prawdopodobieństwo większej liczby rzutów mocno wzrasta. Szanse na kornery zwiększają się także wtedy, gdy drużyna gra całym boiskiem albo gdy w meczu dochodzi do wielu dośrodkowań, więc rywal w ramach obrony zmuszony jest do posyłania piłki poza pole gry. 

Nie idź na skróty 

Pamiętaj, że tzw. droga na skróty podczas obstawiania zakładów bukmacherskich na dłuższą metę nie może być zyskowna. Na pewno nie można więc zakładać, że to faworyt spotkania koniecznie będzie mieć możliwość wykonania większej liczby rzutów rożnych albo, jak już wspomnieliśmy, że jeśli w danej lidze przeciętnie dyktowanych jest więcej kornerów, to i w danym meczu można spokojnie obstawiać wysokie „overy”. Zawsze obstawiane typy powinny zostać wybrane po analizie co najmniej kilku najważniejszych czynników. Warto na marginesie zauważyć, że spodziewana duża liczba rzutów rożnych w spotkaniu nie musi też przekładać się na wysokobramkowy wynik, gdyż nie ma tu tak naprawdę bezwarunkowej zależności. 

Czy warto obstawiać zakłady na rzuty rożne? 

Zakłady bukmacherskie na rzuty rożne mają swoje plusy, ale i minusy. Czy w takim razie jest sens obstawiać tego typu rynki zdarzeń? Jako zaletę zakładów na kornery należy na pewno wymienić to, że samych rzutów rożnych jest w meczach piłkarskich całkiem dużo – zazwyczaj zdecydowanie więcej niż samych goli. Dlatego choćby w porównaniu z zakładami na bramki bukmacher może mieć większe problemy, by właściwie ustalić granice kornerów i przypisać im właściwe kursy. Jeśli uda nam się znaleźć bukmachera, który dość często popełnia w tym zakresie pomyłki, możemy osiągać z tego typu gry niezłe zyski. 

Zakłady na rzuty rożnePoza tym rzuty rożne można obstawiać na mnóstwo różnych sposobów, a wiele z nich to zakłady bukmacherskie 2-drogowe, co jest równoznaczne z tym, że szanse na trafienie typu wynoszą 50%. Tymczasem najbardziej podstawowe zakłady bukmacherskie na wynik w meczu piłki nożnej są 3-drogowe, co obniża prawdopodobieństwo trafienia typu do zaledwie 33%. 

Po stronie plusów zapisać należy także to, że w zasadzie wszyscy bukmacherzy online oferują tego rodzaju zakłady bukmacherskie, a w przypadku oferty zakładów na żywo dla rynków związanych z kornerami często dostępne są dość atrakcyjne kursy bukmacherskie. Dodatkowo, do rozliczenia zakładu może dojść już w pierwszej połowie meczu – np. jeśli gracz obstawi zakład na over 6.5 rzutów rożnych w meczu, a sędzia szybko podyktuje 7 kornerów, nie musi czekać na zakończenie meczu, by cieszyć się z wygranej. 

Nie zapominajmy jednak, że kwestie związane z rzutami rożnymi bywają tak naprawdę mało przewidywalne. Nawet, jeśli w spotkaniu udział biorą drużyny znane z ofensywnego stylu gry, nie musi to oznaczać, że zobaczymy dużą liczbę kornerów. Jako minus tego rynku zdarzeń trzeba też wymienić fakt, że bukmacherzy udostępniają zakłady na rzuty rożne stosunkowo późno, a jeśli chodzi o zakłady w trybie live to dla meczów o mniejszej wadze często w ogóle nie są dostępne.