Dziś jest: 14 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady na bramki 

Piłka nożna to narodowy sport Polaków i jednocześnie najchętniej obstawiana przez rodzimych typerów dyscyplina sportowa. W związku z tym legalni bukmacherzy online oferują graczom bardzo szeroki wybór zakładów na ten sport, skupiając się przede wszystkim na zdarzeniach związanych ze zdobywanymi przez drużyny bramkami. Jakie dokładnie rynki zdarzeń można typować, jeśli chodzi o gole w meczach piłkarskich? Jak analizować zbliżające się mecze i skutecznie obstawiać zakłady bukmacherskie na bramki? 

Zakłady na bramki u bukmachera

Zakłady na bramki w piłce nożnej – rodzaje 

Internetowi bukmacherzy nie tylko dla topowych wydarzeń z obszaru piłki nożnej przygotowują bardzo zróżnicowane i ciekawe zakłady bukmacherskie na bramki, jakie mogą paść w meczu. Warto od razu zaznaczyć, że podobne zakłady na gole można znaleźć także w ofertach na inne dyscypliny sportowe, np. na mecze piłki ręcznej, hokeja na lodzie, piłki wodnej, futsalu czy e-sportowej gry FIFA. Jednak oferta na te spotkania zazwyczaj jest znacznie skromniejsza niż ma to miejsce w przypadku meczów piłki nożnej, nierzadko ograniczając się tylko do głównych rynków zdarzeń. Przyjrzyjmy się więc, jakie zakłady bukmacherskie na bramki oferują legalni bukmacherzy w Polsce, omawiając je w kontekście meczów piłkarskich. 

Zakłady na liczbę bramek – zakłady under/over 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, aby typować u bukmacherów gole, jest obstawianie zakładów typu under/over (poniżej/powyżej). W tego rodzaju zakładzie gracz musi wskazać, czy w danym spotkaniu będzie więcej czy mniej bramek niż podany próg. Bukmacherzy podają zawsze kilka linii, najczęściej zaczynając od 0.5, następnie 1.5, 2.5, 3.5 itd. Jeśli więc typer uważa, że łącznie obie drużyny strzelą np. nie więcej niż 2 gole, powinien obstawić zakład „under 2.5”. A jeśli sądzi, że bramek powinno być sporo, np. minimum 4, to powinien wybrać zakład „over 3.5”.  

Bukmacherzy internetowi umożliwiają typowanie tego rodzaju zakładów w kilku wariantach, gdzie wynik bramkowy dotyczy: 

  • łącznej liczby bramek strzelonych przez obie drużyny w całym spotkaniu, 
  • łącznej liczby bramek strzelonych przez obie drużyny w wybranej połowie, 
  • liczby bramek strzelonych przez wybraną drużynę w całym spotkaniu, 
  • liczby bramek strzelonych przez wybraną drużynę w wybranej połowie. 

Zakłady bukmacherskie tego typu cieszą się dużą popularnością, ponieważ są to zakłady 2-drogowe, a to sprawia, że gracz ma w teorii 50% szans na obstawianie poprawnego typu. Można je znaleźć zarówno w ofercie przedmeczowej, jak i wśród propozycji do typowania na żywo. 

Trzeba wspomnieć, że niektórzy bukmacherzy oferują też zakłady bukmacherskie na azjatyckie ćwiartki, czyli np. linie under/over 0.75, 1.25, 1.75, 2.25 itd. W tego rodzaju zakładach na bramki każdy zakład składa się w rzeczywistości z 2 zakładów o zbliżonych wartościach. Dla przykładu: zakład „over 1.75” zawiera w sobie zakład na „over 1.5” i zakład na „over 2.0”. Taki zestaw zakładów jest w pełni wygrany, jeśli w meczu padną 3 bramki lub więcej, a przegrany – gdy będzie 1 lub 0 bramek. Natomiast jeśli strzelone zostaną dokładnie 2 gole, z połowy stawki gracz otrzymuje wygraną, a z połowy zwrot. Co oczywiste zakłady bukmacherskie na azjatyckie ćwiartki są jeszcze bezpieczniejsze niż zwykłe zakłady under/over. 

Zakłady na dokładny wynik 

Zakłady na bramki - dokładny wynikZ kolei zakłady bukmacherskie na dokładną liczbę goli, jaka padnie po obu stronach rywalizacji, należą do bardzo trudnych do wytypowania. Oczywiście w związku z tym bukmacherzy oferują w tym przypadku naprawdę atrakcyjne kursy, jednak ryzyko przegrania zakładu jest bardzo duże. W 1 zakładzie trzeba bowiem poprawnie wytypować, ile goli strzelą gospodarze, a ile goście.  

Łatwiejszym wariantem jest zakład, w którym należy wskazać, ile bramek zdobędzie tylko jedna z drużyn, choć nadal możliwości jest dużo, a prawdopodobieństwo obstawienia poprawnego zakładu jest raczej niewielkie. 

Zakłady na liczbę bramek – zakłady na przedziały 

Pomiędzy zakładami typu under/over a zakładami na dokładną liczbę goli znajdują się zakłady bukmacherskie na liczbę goli wykorzystujące przedziały. Są one trudniejsze do wytypowania od overów/underów, ale mniej ryzykowne od zakładów na dokładny wynik.  

W tego rodzaju zakładach bukmacherzy ustalają jakieś przedziały bramkowe, np. 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6, 2-3, 2-4, 2-5 itd. Jak widać zakresy wyznaczone dla poszczególnych typów nierzadko na siebie nachodzą, a gracz może wybrać, jak dużego ryzyka chce się podjąć. Przykładowo zakład na przedział „1-3 gole” w meczu jest szerszy niż zakres „1-2 gole”, dlatego oznacza on mniejsze ryzyko, ale jego kurs też będzie znacznie niższy. Jednak porównując kursy zakładów na przedziały goli to rzecz jasna są one wyższe niż te wystawiane na zakłady bukmacherskie under/over. 

Zakłady parzysta/ nieparzysta liczba goli 

Bukmacherzy przygotowują też czasem zakłady na to, czy łączna liczba bramek w meczu będzie parzysta czy nieparzysta, a więc czy będzie ona podzielna przez 2. Jeśli spotkanie kończy się bezbramkowym remisem, wynik uznawany jest za parzysty. Tego typu zakłady mogą też dotyczyć tylko wyniku wybranej połowy meczu.  

Oczywiście teoretyczne prawdopodobieństwo dla każdego typu wynosi tu 50%, więc kursy w obu przypadkach najczęściej wynoszą około 1.90. I choć na pierwszy rzut oka zakłady na parzystą/nieparzystą liczbę goli mogą przypominać grę na loterii, są pewne sprawdzone sposoby na to, by zwiększać szanse na postawienie trafnego zakładu. Dla przykładu, jeśli przewidujemy, że w meczu padnie wiele goli, powinniśmy obstawiać zakład na parzystą sumę bramek. 

Zakłady BTTS, czyli obie drużyny strzelą gola  

Dość często obstawiane przez graczy są też zakłady bukmacherskie na to, czy oba zespoły strzelą po co najmniej 1 bramce. Są to tzw. zakłady BTTS lub zakłady BTS (ang. both teams to score). Dostępne są tu typy „tak” i „nie”, więc ponownie mamy do czynienia z zakładem 2-drogowym o 50% szansach na trafienie zakładu. Oczywiście typ „nie” jest poprawny zarówno wtedy, gdy tylko 1 z drużyn nie strzeli ani 1 gola, jak i wtedy, gdy w meczu w ogóle nie padnie ani 1 bramka. Natomiast typ „tak” jest wygrany wtedy, gdy każda z drużyn będzie mieć na koncie choć 1 bramkę. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj bukmacherzy rozliczają zakłady bukmacherskie BTTS, biorąc pod uwagę tylko regulaminowy czas gry, a więc gole strzelone w dogrywce nie mają znaczenia dla wyniku spotkania. 

Dodajmy, że zakłady na to, czy obie drużyny zdobędą gola mogą dotyczyć całego meczu, jak i pierwszej albo drugiej połowy. Zakłady z reguły znajdziemy w ofercie przedmeczowej oraz na żywo, choć w tej drugiej najczęściej dostępne są zakłady bukmacherskie tylko na całe spotkanie. 

Zakłady na to, czy dana drużyna strzeli bramkę w meczu  

Zakłady na bramki drużynyPodobny rodzaj zakładu dotyczy tego, czy wybrana drużyna zdobędzie przynajmniej 1 gola w spotkaniu. Jest to ponownie zakład 2-drogowy, w którym gracz może obstawić selekcję „tak” albo „nie”. Szanse na trafienie wynoszą więc znów 50%, a kursy bukmacherskie mogą tu być dość atrakcyjne, zwłaszcza gdy w meczu mierzy się zdecydowany faworyt i dużo słabszy przeciwnik (wysokie kursy wystawiane są oczywiście na underdoga). 

Zakłady bukmacherskie tego typu mogą dotyczyć całego spotkania, a także jego wybranej połowy. Najczęściej dostępne są w ofercie pre-match, ale dla ważniejszych meczów bywają oferowane również jako opcja obstawiania live. 

Zakłady na czyste konto drużyny 

Z drugiej strony bukmacherzy przygotowują też zakłady bukmacherskie na to, czy wskazana drużyna zachowa „czyste konto”. Jeśli więc gracz jest przekonany, że drużyna np. gospodarza nie straci ani 1 gola, to może obstawić typ „tak” – a w przeciwnym przypadku typ „nie”. Takie zakłady dotyczyć mogą pełnych 90 minut meczu (regulaminowy czas spotkania) albo jednej z połów meczu. Najczęściej „czyste konto” gospodarza/gości obstawiać można w ofercie przedmeczowej bukmacherów. 

Zakłady z handicapem dotyczące liczby bramek 

Zadaniem handicapu jest wyrównanie szans zespołów występujących w danym spotkaniu, czyli powinien on zwiększać szanse na wygraną underdoga (lub na remis) i zmniejszać te szanse w przypadku faworyta. Można więc obstawiać zakłady z handicapem, gdzie słabszemu zespołowi dodaje się wirtualne bramki albo gdzie silniejszej drużynie odejmuje się bramki. Kiedy dochodzi do rozliczenia zakładu, rzeczywisty wynik meczu zostaje zmodyfikowany przez dodanie lub odjęcie goli (w zależności od tego, jaki konkretnie zakład obstawił gracz) i to ten wynik jest podstawą do rozliczenia kuponu. 

Najbardziej popularny jest handicap azjatycki, gdzie niemożliwy jest remis, ponieważ stosowane są tu wartości połówkowe i ćwiartkowe. Dzięki temu teoretyczne szanse na wygraną wynoszą 50%. Z kolei w handicapie europejskim dodawane lub odejmowane są całe gole, w związku z czym są to zakłady 3-drogowe i dają tylko 33% szans na trafienie typu. Oczywiście w przypadku handicapu europejskiego kursy są wyższe, ale statystycznie to handicap azjatycki częściej przynosi wygrane. 

Zakłady bukmacherskie z handicapem na liczbę bramek można typować w odniesieniu do wyniku całego spotkania, jak i jego połowy. Można je obstawiać przedmeczowo oraz na żywo, choć obszerność oferty zależy rzecz jasna od rangi wydarzenia. Typowanie zakładów z handicapem daje wiele korzyści, o których przeczytasz w tekście „Handicap w zakładach bukmacherskich” 

Zakłady na pierwszy lub ostatni gol w meczu 

Zakłady na bramki - pierwszy i ostatni golGracze mogą także obstawiać, która z drużyn strzeli pierwszego gola w spotkaniu – jest to zakład dość popularny, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie przedmeczowe. Inna możliwość to typowanie tego, czy to gospodarze, czy goście strzelą ostatniego gola meczu. W tym przypadku zakład ma większe zainteresowanie wśród osób obstawiających spotkanie w trybie na żywo, ponieważ obserwując na bieżąco sytuację na boisku, łatwiej jest przewidzieć tego typu zdarzenia. Jednak trzeba wiedzieć, że zarówno zakłady bukmacherskie na pierwszy, jak i ostatni gol meczu, to zakłady 3-drogowe. Poza typami: „gospodarze strzelą” i „goście strzelą” musi być jeszcze selekcja „brak gola”, która dotyczy możliwości bezbramkowego remisu. 

Inna opcja to typowanie przedziału czasu, w którym padnie pierwszy gol. Bukmacherzy często dzielą podstawowe 90 minut meczu na kwadranse, więc gracze mogą obstawiać, w którym z 6 kwadransów regulaminowego czasu gry padnie pierwsza bramka. Czasem stosowane są też 10-minutowe przedziały czasu. 

Zakłady na strzelców bramek 

Dużym zainteresowaniem cieszą się też zakłady bukmacherskie na to, czy dany zawodnik zdobędzie gola. Po pierwsze typować można zakłady na poszczególnych piłkarzy, obstawiając, że wybrany piłkarz strzeli gola – w ciągu całego meczu albo też we wskazanej połowie. Czasem można też obstawiać większe wyniki, czyli typować, że piłkarz strzeli 2 lub więcej goli” albo 3 lub więcej goli”. 

Dodatkowo zakłady mogą dotyczyć tego, że dany zawodnik będzie strzelcem pierwszego gola albo ostatniego gola, a w ofercie live – że zawodnik strzeli następnego gola. Inne opcje to m.in. zakłady na to, że piłkarz zdobędzie bramkę z rzutu rożnego czy że to zawodnik rezerwowy strzeli gola. 

Specjalne zakłady na bramki w ofercie live 

Zakłady bukmacherskie na żywo rządzą się swoimi prawami i podawaliśmy już powyżej przypadki, kiedy w ofercie live dostępne są zakłady, których z oczywistych względów nie znajdziemy w ofercie pre-match. Do najważniejszych zakładów tego rodzaju należą zakłady na to, kto strzeli następnego gola (gospodarze, goście, nikt) oraz który zawodnik będzie zdobywcą kolejnej bramki. Dostępne bywają też zakłady dotyczące tego, czy np. w następnych 5 minutach padnie bramka (dostępne do wyboru są też inne zdarzenia, np. aut, rzut rożny itp.) albo co wydarzy się jako pierwsze – np. bramka, wybicie od bramki, rzut karny itd. 

Można też wspomnieć o zakładzie na to, kto wygra pozostałą część spotkania (lub pierwszej połowy) – choć nie jest to bezpośredni zakład na bramki, to oczywiście tylko prawidłowe oszacowanie, ile bramek strzeli każda z drużyn w dalszej części meczu, pozwala obstawić tego typu zakład poprawnie. Oczywiście tego typu zakładów można wymienić znacznie więcej. 

Jak skutecznie typować zakłady na gole? Wskazówki 

Zakłady na bramki - analiza sportowaPowyższe zestawienie pokazuje, że przed graczami, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na bramki, jest naprawdę multum możliwości. Jeśli wyspecjalizujemy się w typowaniu tego, ile goli padnie w meczu piłki nożnej, możemy wybierać takiego rodzaju rynki zdarzeń, które będą najbardziej opłacalne i które w długoterminowej perspektywie będą przynosić stały zysk. Na co jednak należy zwracać największą uwagę, kiedy mamy zamiar typować bramki w spotkaniach piłkarskich? 

Analiza danych statystycznych 

Choć czasem o wyniku spotkania decyduje dyspozycja dnia drużyny czy kluczowego zawodnika, na pewno obstawianie liczby bramek należy poprzedzić sprawdzeniem statystyk dotyczących średniej liczby zdobywanych oraz traconych goli przez obie drużyny biorące udział w meczu. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, czy nie ma znaczącej różnicy pomiędzy bilansem bramek uzyskiwanych w meczach u siebie, a tych wyjazdowych. 

Ponadto koniecznie należy przyjrzeć się historii spotkań tych 2 zespołów (sekcja H2H). Zdarza się bowiem, że sposób gry jakiejś drużyny wyjątkowo nie leży zespołowi, który może być teoretycznie dużo silniejszy. W takiej sytuacji pomimo tego, że w tabeli ligowej drużyny znajdują się na 2 różnych krańcach, faworyt może mieć duży problem z wygraniem meczu (czyli zdobywaniem bramek, ale też utrzymaniem czystego konta). 

Jeśli natomiast typowane mają być zakłady bukmacherskie na gole strzelone przez poszczególnych zawodników, to oczywiście też należy sprawdzić ich indywidualne statystyki. 

Styl gry i taktyka zespołów 

Oczywiście im więcej informacji na temat obu drużyn i ich zawodników uzyskamy, tym większe szanse na to, że postawimy wygrane zakłady bukmacherskie. Trzeba więc zwrócić uwagę na styl gry każdej z drużyn i przyjmowaną w ostatnich meczach taktykę. Jeśli zespoły grają ofensywnie, w meczu możemy zobaczyć wiele bramek, z kolei drużyny stawiające na defensywny styl gry to duże prawdopodobieństwo niskich wyników bramkowych. Oczywiście nie zapominajmy, że trener zawsze może zmienić taktykę gry, dopasowując ją do konkretnego przeciwnika, analizę spotkania należy więc prowadzić w sposób kompleksowy. 

Aktualności dotyczące drużyn i zawodników 

Żeby analiza była kompletna, na pewno trzeba sprawdzać różnego rodzaju doniesienia dotyczące obu zespołów, piłkarzy, trenerów itd. Oczywiście wszelkie kontuzje czy spadki formy dotyczące najważniejszych strzelców, ale i zawodników stanowiących o silnej obronie zespołu mogą mieć bezpośrednie przełożenie na liczbę goli w danym meczu. Z tego samego powodu niezwykle ważne są ostatnie transfery i zmiany w kadrze szkoleniowej. Jeśli tylko mamy sprawdzone informacje, na temat np. zmian w ustawieniu zawodników, to też należy wziąć to pod lupę. Z kolei, jeśli słychać np. o przemęczeniu zawodników z powodu intensywnego sezonu i wąskiej kadry, konfliktowej sytuacji w drużynie czy problemach finansowych klubu, to też może być to podstawa do zmodyfikowania wybranych typów dotyczących liczby goli w meczu. 

Waga spotkania 

Zakłady na bramki - derbyNiezwykle ważne są też ranga i charakter spotkania. Jeśli mamy do czynienia z meczem towarzyskim czy mało znaczącym spotkaniem, zawodnicy mogą grać zachowawczo i ekonomicznie, nie chcąc wydatkować sił czy ryzykować kontuzji bez potrzeby. Warto też sprawdzić, czy niebawem faworyzowana drużyna nie gra jakiegoś znacznie ważniejszego meczu lub z dużo silniejszym rywalem – wtedy też pierwsze, mniej istotne spotkanie może zostać potraktowane po macoszemu, a goli nie zobaczymy raczej zbyt wiele. 

Podobnie jest, kiedy chodzi o mecze rozgrywane w ramach długich serii (np. na przełomie roku). Bardzo prawdopodobne jest, że faworyt będzie się oszczędzać – już po zdobyciu 1 gola może postawić na obronę, aby bez większych strat energii zgarnąć 3 punkty. Co ciekawe, także w najważniejszych spotkaniach, takich jak np. finał Mistrzostw Świata, często bramek jest jak na lekarstwo, gdyż tak ogromna waga meczu powoduje, że drużyny grają bardzo ostrożnie.  

Specjalną kategorią są dwumecze charakterystyczne dla np. Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Tu zespołom szczególnie zależy na tym, by w pierwszym z meczów nie przegrać (porażka w pierwszym meczu stawia drużynę w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza jeśli kolejny mecz jest wyjazdowy). Obrana taktyka może być bardzo różna, więc należy przyjrzeć się najbardziej prawdopodobnym scenariuszom. Np. jeśli gospodarze są underdogiem, faworyci mogą np. starać się uzyskać wysoki wynik już w pierwszym spotkaniu, by podczas rewanżu być w komfortowej sytuacji. Z drugiej strony mogą też postawić na obronę, by przede wszystkim nie stracić ani gola, a dopiero w meczu u siebie rozwinąć skrzydła. Jednak kiedy jest już po pierwszym meczu i znamy sytuację obu drużyn, znacznie łatwiej jest nam przewidzieć, jak zagra każdy z zespołów i ile bramek może paść w rewanżu. 

Jakie zakłady bukmacherskie na gole warto obstawiać? 

To, jak prawidłowo analizować typy dotyczące goli, które padną w spotkaniu piłkarskim, to jedno. Osobną sprawą jest jednak to, że dobry gracz powinien umieć wybierać takie zakłady bukmacherskie i stosować taki sposób gry, który przyniesie mu zyski w długoterminowej perspektywie. 

Zakłady na bramki under/overPo pierwsze należy wybierać takie mecze, które w ogóle warto typować. Przykładowo, kiedy mamy zamiar obstawiać zakłady under/over, można skupić się na poszukaniu meczu 2 grających na podobnym poziomie drużyn, które znane są z dużej liczby strzelanych goli. Następnie należy obstawić odpowiedni zakład typu over. Jeśli natomiast znajdziemy mecz, w którym są 2 wyrównani rywale o niskiej przeciętnej liczbie straconych goli na mecz, warto obstawić zakład typu under. Tzw. undery warto też typować wtedy, gdy w rywalizacji udział bierze silny faworyt, ale jego przeciwnikiem jest co prawda słabsza drużyna, ale dysponująca bardzo mocną defensywą. Oczywiście takich sprawdzonych taktyk jest znacznie więcej. 

Warto też szukać pasujących do określonego rodzaju zakładu lig piłkarskich. Dla przykładu, jeśli mamy zamiar obstawiać zakład na to, że obie drużyny strzelą gola (zakłady bukmacherskie BTTS), to odpowiedniego meczu można poszukać wśród spotkań takich lig piłkarskich, w których pada szczególnie dużo bramek. Może to być np. włoska liga Serie A, gdzie przeciętna liczba bramek strzelonych w meczu jest dużo wyższa niż średnia w innych ligach europejskich. 

Natomiast sam wybór rynków zdarzeń, które są najbardziej opłacalne, a przy tym nie niosą ze sobą dużego ryzyka porażki, to kolejny element tej układanki. Na pewno większe szanse na wygraną dają zakłady bukmacherskie 2-drogowe, czyli np. zakłady under/over, BTTS albo na to, czy wybrana drużyna lub zawodnik strzeli w meczu gola. Jednak im bardziej prawdopodobne wydaje się wybrane zdarzenie, tym jego obstawianie jest mniej zyskowne (bukmacherzy wystawiają w takiej sytuacji niskie kursy bukmacherskie). Czasem warto więc poszukać bardziej atrakcyjnych rynków zdarzeń. Przykładowo często dość opłacalne okazują się zakłady bukmacherskie z handicapem, które mogą przynosić lepsze zyski niż zwykłe zakłady na liczbę goli.