Dziś jest: 28 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie na MMA

MMA, a więc mieszane sztuki walki, to dyscyplina sportu ciesząca się sporą popularnością. Jeszcze na początku XXI wieku mówiąc o sportach walki na myśl w Polsce przychodził głównie boks. Jednak z czasem wszystko się zmieniło i obecnie MMA może pochwalić się równie dużym zainteresowaniem publiczności. Wraz z rosnącą rozpoznawalnością dyscypliny, zwiększyła się także oferta bukmacherów na zdarzenia związane z mieszanymi sztukami walki. Obstawianie MMA jest obecnie tak samo powszechne jak np. wspomnianego wyżej boksu.

Zakłady bukmacherskie na MMA

Typowanie MMA – charakterystyka dyscypliny

Zakłady bukmacherskie na MMA można w pewien sposób porównać do tych, które dotyczą boksu i innych sztuk walki. Koniec końców mowa bowiem o pojedynku dwóch zawodników, którzy rywalizują o końcowy sukces. Tak samo jak i w boksie możliwe są tu dyskwalifikacje, nokauty, TKO czy wygrane na punkty. Pojedynki podzielone są na rundy.

W zależności od konkretnej federacji nieco inne spojrzenie może być na zasady obowiązujące podczas walki. Jedno jednak jest dla MMA równoważne w każdej organizacji. Walka toczy się zarówno w stójce, jak i parterze. Podczas gal MMA często rywalizują ze sobą również zawodnicy w dyscyplinie K1 – tu reguły gry są nieco inne.

Pozostając jednak przy samym MMA. W zależności od stawki pojedynku, organizacji oraz doświadczenia i prestiżu zawodników – różny może być czas trwania walk. Podobnie jak w przywoływanym już kilkukrotnie boksie. Dla mieszanych sportów walki charakterystyczne jest jednak to, że zazwyczaj starcia toczą się na dystansie trzech do pięciu rund. Pojedynki w stójce i parterze, obalenia, kombinacje dźwigni i ciosów są bardzo wyniszczające dla zdrowia i kondycji, stąd próżno w tej dyscyplinie szukać dwunastorundowych bojów znanych z mistrzowskich walk bokserskich.

Poszczególne federacje, co także zostało już wspomniane, mogą stosować podczas swoich gal nieco inne zasady. Bardziej brutalne walki mogą odbywać się przy udziale np. ciosów łokciami. Niektóre federacje zabraniają takich praktyk, podobnie jak dźwigni na kręgosłup czy kopnięć w parterze.

Areną walk MMA najczęściej są tzw. klatki. Ich wielkość i kształt także jest indywidualną decyzją poszczególnych federacji. Największa na świecie organizacja MMA, a wiec amerykańskie UFC, sama dopuszcza dwa wymiary klatek podczas swoich gal. Niejednokrotnie zdarzały się również gale MMA organizowane w ringach. Takie początki miała choćby polska federacja KSW.

Kolejna rzecz, która w przypadku MMA jest spójna z innymi sztukami walki, to podział na kategorie wagowe. Swego czasu z takiego ścisłego podziału zrezygnowała m.in. japońska federacja Pride. Jednak obecnie w pełni profesjonalnym MMA wszystko to jest uregulowane konkretnymi przepisami.

Walki kończyć mogą się nokautami, poddaniem, dyskwalifikacją czy też decyzją sędziów. W przypadku tej ostatniej możliwe są decyzje jednogłośne, niejednogłośne, a także remisowe. Stąd typowanie MMA to nie tylko opcja dwudrogowa jeśli mowa o rozstrzygnięciu całego pojedynku. Nadmienić jednak trzeba, że remisy nie są częstą decyzją.

Typowanie – jakie zakłady bukmacherskie na MMA?

Zakłady bukmacherskie na MMA- typowanie zwycięzcyObstawianie MMA kojarzy się przede wszystkim z typowaniem zwycięzcy danego pojedynku. Typer może zatem wybrać z opcji 1X2. Czasem w ofertach pojawiają się jedynie możliwości 1 lub 2. To najpopularniejszy, choć jak zaraz się okaże nie jedyny typ zakładów na mieszane sporty walki.

W przypadku większości pojedynków można również zdecydować się na typowanie sposobu zakończenia pojedynku. W tym przypadku najbardziej powszechny jest podział na zakończenie walki przed czasem lub decyzję sędziów. Pod tym pierwszym zwrotem ukrywa się zazwyczaj koniec pojedynku przez KO, TKO lub dyskwalifikację.

Najpopularniejsze gale, a konkretnie pojedynki toczące się podczas tychże gal, mogą liczyć na jeszcze bogatszą ofertę. Stąd m.in. zakłady bukmacherskie na moment zakończenia starcia (np. 1 runda, 2 runda, 3 runda lub decyzja sędziów) czy określenie zwycięzcy i sposobu jego wygranej. W tym ostatnim przypadku typer wybiera zdarzenie np. „1 zawodnik wygra na punkty” lub „2 zawodnik wygra przez poddanie”. Oczywiście takie dokładne obstawianie jest bardziej ryzykowne – trudno bowiem mieć pewność, że nawet zdecydowany faworyt pojedynku rozstrzygnie go w tym konkretnym momencie. Z drugiej strony typer w tym przypadku może liczyć na wyższe kursy jakie przygotuje bukmacher.

Podsumowując, zwykle największe walki MMA oznaczają około 20-30 zdarzeń, które bukmacher pozwalać obstawiać. Kluczowe jest rozstrzygnięcie samego pojedynku, a dodatkowe opcje pozwalają na typowanie sposobu i czasu zakończenia pojedynku. Taka pełna oferta dostępna jest w przypadku pojedynków na najbardziej znanych galach takich federacji jak choćby KSW czy UFC. Bukmacherzy na mniej znane gale zazwyczaj przygotowują ofertę, która składa się niemal wyłącznie z opcji typowania zwycięzcy.

Obstawianie MMA – atuty i wady

Zakłady bukmacherskie na MMA mają swoje ograniczenia ilościowe. W końcu liczba potencjalnych rozstrzygnięć jest w przypadku każdej walki skończona, stąd wspomniane wyżej maksymalnie 20-30 opcji zawarcia zakładu na konkretny pojedynek jest maksimum jakiego możemy oczekiwać w ofercie poszczególnych bukmacherów. Sami bukmacherzy nie są w stanie przygotować tu propozycji aż tak bogatej jak np. w przypadku piłki nożnej, gdzie mnogość opcji zawarcia zakładu jest o wiele większa.

Zakłady bukmacherskie na MMA - 2 zawodnikówNie jest to jednak wada. Typowanie MMA jest przez to nieco prostsze i sprowadza się w dużej mierze do oceny szans poszczególnych zawodników w danym pojedynku. Oczywiście, ta dyscyplina sportu wiąże się również z niespodziankami i trzeba o tym pamiętać. Gale UFC nie raz kreowały nowe gwiazdy, które w sposób nieoczekiwany wyrastały ponad oczekiwania bukmacherów. Również rodzime KSW niejednokrotnie zaskakiwało rozstrzygnięciami, a trzeba od razu zaznaczyć, że to przykłady reprezentatywne dla całej dyscypliny. Dlatego też samo obstawianie faworytów nie daje gwarancji skutecznego typowania.

Warto zatem mieć pewne rozeznanie w samej dyscyplinie. Tym bardziej, że właśnie na zwycięstwach niżej notowanych zawodników można solidnie zarobić. Zakłady na MMA zazwyczaj cechuje dość wyraźny faworyt pojedynku. W znacznej większości kursy przed walkami skłaniają się w stronę jednego z zawodników. Nawet przy stosunkowo wyrównanych starciach bukmacher stara się przygotowywać zróżnicowane typy. Z tym, że to co widać w bukmacherskich kursach nie musi mieć przełożenia na rzeczywistość. I tu mocno przydaje się wiedza na temat zawodników MMA.

Brak większego rozeznania często gubi. Typer może dobrze orientować się w sytuacji obowiązującej np. w federacji KSW, ale nie zdaje sobie sprawy z możliwości wchodzącego dopiero do struktur organizacji zawodnika. Wówczas często w roli faworyta stawia bardziej znanego sobie fightera, którego w takiej roli widzą też bukmacherzy – nie zawsze słusznie.

Mówiąc o typowaniu zwycięstwa znanych i uważanych za najlepszych zawodników trzeba wskazać też pewien inny minus. Obstawianie faworytów nie jest specjalnie opłacalne. Pojedyncze kursy na zwycięstwo naprawdę wysoko notowanych zawodników, to zazwyczaj maksimum około 1.50. Często są to kursy niższe, gdy potentaci walczą z rywalami dużo słabszymi. Przy tym trzeba pamiętać, że takie zakłady bukmacherskie nie są o wiele mniej ryzykowne niż np. typowanie triumfu underdogów. W MMA jeden cios może przekreślić szanse nawet najlepszego zawodnika.

Bardziej opłacalne jest typowanie kombinacji – zwycięzcy i sposobu triumfu w walce. Taka forma jest stosunkowo najbardziej korzystna z punktu widzenia ryzyka do potencjalnej wygranej, bowiem bukmacherzy oferują tu wyższe kursy.

Atutem typowania walk MMA są także częste promocje u bukmacherów. Przed ważnymi pojedynkami (np. na galach KSW czy podczas największych walk w UFC) bukmacherzy proponują bonusy dla typerów decydujących się na obstawianie danych walk.

Kiedy i gdzie można typować walki MMA?

Zakłady bukmacherskie na największe walki MMA dostępne są często nawet na kilka tygodni przed wydarzeniem. Wówczas jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie to oferta mocno okrojona – pozwalająca przede wszystkim typować zwycięzcę danego pojedynku. Bukmacherzy wszelkie dodatkowe zdarzenia udostępniają zdecydowanie bliżej daty konkretnego pojedynku.

Zakłady bukmacherskie na MMA onlineGale największych federacji mieszanych sportów walki, a więc choćby wspominanych już UFC czy KSW, można obstawiać niemalże u każdego legalnego bukmachera w Polsce. Są jednak również takie gale, które konkretni bukmacherzy mają na wyłączność. Tak było choćby w przypadku niektórych wydarzeń organizowanych przez polską federację Fame MMA, znaną przede wszystkim ze starć celebrytów.

Zakłady na MMA zawierane ze sporym wyprzedzeniem są jednak obarczone pewną dozą niepewności. Zdarza się bowiem, że zawodnicy z powodu kontuzji wycofują się nawet na kilkanaście godzin przed walką. Nie jest to zdarzenie szczególnie powszechne, ale zdarza się w dyscyplinie i wówczas bukmacherzy dane zakłady muszą anulować.

W przypadku MMA zdecydowanie bardziej powszechne są zakłady przedmeczowe, choć bukmacherzy nie stronią od zakładów na żywo. O ile w przypadku tych pierwszych sprawa jest dość oczywista, o tyle te drugie wymagają od typera umiejętnego analizowania sytuacji „tu i teraz”. Typując live trzeba bowiem mieć o wiele większe rozeznanie w zasadach konkretnej federacji, przewidywać potencjalne zdarzenie. Czy sprowadzenie do parteru będzie już oznaczało koniec pojedynku dla któregoś z zawodników? Być może dopiero wtedy się on uaktywni by odrobić straty?

W przypadku gal MMA warto śledzić ofertę bukmacherów na bieżąco, bowiem również przedmeczowa oferta może tu zmieniać się dość szybko w zależności od doniesień z poszczególnych obozów zawodników.

Największe federacje MMA – jakie gale typować?

Prestiżowa gala MMA Na świecie istnieje wiele organizacji mieszanych sportów walki. Jednak w ofertach bukmacherów znajdziemy przede wszystkim te najbardziej znane i najbardziej prestiżowe. Poniżej lista 10 popularnych federacji MMA, na których walki zazwyczaj obstawiać można u legalnych bukmacherów w Polsce:

  • KSW – Konfrontacja Sztuk Walki. To nie tylko największa federacja MMA w Polsce, ale także topowa organizacja na rynku europejskim. KSW powstało w 2004 roku i wymiernie przyczyniło się do popularyzacji mieszanych sportów walki w Polsce. To właśnie w szeregach KSW sławę zyskali Mamed Chalidow, Michał Materla czy późniejszy mistrz UFC, Jan Błachowicz. Dowodzona przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego organizacja postawiła mocno na model sportowy, ale popularność zyskała m.in. przez zakontraktowanie Mariusza Pudzianowskiego, który wówczas nie był kojarzony ze sportami walki. Przez lata KSW zorganizowało wiele gal w kraju i za granicą, a na ogromny szacunek zasługuje nie tylko poziom sportowy gal ale także ich wizualna otoczka. Z racji popularności typy na KSW – i to w szerokiej ofercie – znajdziemy niemal u każdego bukmachera.
  • UFC – Ultimate Fighting Championship. UFC to amerykańska federacja, założona w 1993 roku. Jest to największa federacja MMA na świecie, która zrzesza najlepszych i najbardziej medialnych zawodników. Pasy mistrzowskie UFC zdobywali m.in. Joanna Jędrzejczyk czy Jan Błachowicz. To właśnie występami w UFC swoją pozycję zbudował największy gwiazdor światowego MMA, Conor McGregor. UFC jest u polskich bukmacherów równie popularne co KSW. Jednak gal organizowanych przez federację UFC jest znacznie więcej, część z nich odbywa się pod nieco innymi szyldami jak choćby UFC Fight Night. Dla wielu zawodników kontrakt z tą federacją jest największym wyróżnieniem, a tytuł mistrza UFC jest zdecydowanie najbardziej prestiżowym osiągnięciem w światowym MMA. W ofercie bukmacherów można więc oczekiwać szerokiej oferty na walki organizowane przez tę federację.
  • Fame MMA – Polska organizacja, która zasłynęła przede wszystkim organizacją walk celebrytów, gwiazd YouTube’a czy uczestników programów typu reality show. Włodarze federacji właśnie na tym zbudowali swoją popularność, choć skręcanie w kierunku sportowej strony rywalizacji również warto odnotować. Fame MMA od początku działalności budzi sporo kontrowersji ale medialne zamieszanie wokół federacji przysporzyło jest poza przeciwnikami równie dużą rzeszę fanów. Fame MMA część swoich gal udostępniało na wyłączność konkretnym bukmacherom, stąd trzeba wiedzieć gdzie można typować walki organizowane właśnie przez Fame MMA.
  • FEN – Fight Exclusive Night. Kolejna polska federacja, której bliżej sportowo do KSW niż Fame MMA. FEN pod względem sportowym doceniany jest w środowisku i także medialnie radzi sobie całkiem nieźle, co przekłada się również na obecność w ofertach bukmacherów. Sportowo to federacja będąca dla jednych ostatnim krokiem przed KSW, a dla innych po prostu dobrym miejscem do realizacji sportowych celów. Dla organizacji FEN walczyli m.in. Marcin Wrzosek, Tomasz Sarara, Krzysztof Kułak czy Oli Thompson. Gale FEN to często nie tylko pojedynki MMA ale również K1 czy kickboxing.
  • Babilon MMA – polska organizacja założona przez Tomasza Babilońskiego, który jest również promotorem bokserskim. Podczas gal Babilon MMA walczyli m.in. Szymon Kołecki czy Michał Kita. Babilon MMA wystartowało w 2017 roku. Z racji sporego doświadczenia w sportach walki Tomasz Babiloński zdołał dość szybko ugruntować pozycję federacji na polskim rynku. Popularność gal zaowocowała także tym, że dość powszechnie u czołowych bukmacherów znaleźć można ofertę na zakłady bukmacherskie związane z galami Babilon MMA.
  • Bellator – Kolejna z amerykańskich federacji MMA. Bellator jest nieco mniej popularny i prestiżowy niż UFC, ale także ma oddaną rzeszę swoich kibiców. Gale organizacji Bellator często pokazywały polskie telewizje, stąd również w naszym kraju nie brakuje jej fanów, a bukmacherzy często w swojej ofercie umieszczają walki z gal tejże federacji oferując bogatą listę zdarzeń do typowania. W odróżnieniu od UFC, walki podczas gal Bellator odbywają się w okrągłej klatce. Swego czasu dobry czas w organizacji miał m.in. Marcin Held, który występami w Bellatorze zbudował swoją pozycję. Bellator to federacja kojarzona głównie z latynoską częścią USA, ale popularność zyskała na całym świecie.
  • ACA – Absolute Championship Akhmat. Rosyjska federacja MMA powstała w skutek fuzji dwóch innych organizacji w 2018 roku. O pas federacji walczył m.in. Daniel Omielańczuk, a w jej szeregach startowało wielu innych Polaków. To sprawia, że ACA jest dobrze znaną w naszym kraju organizacją, która ma swoich zwolenników. Gale ACA gościły zresztą np. w Łodzi, Warszawie czy Olsztynie. Swego czasu ACA (jeszcze przed fuzją) była w czołówce federacji organizujących najwięcej eventów MMA w roku. Oferta na zakłady bukmacherskie gal ACA dostępna jest u czołowych polskich bukmacherów. Sama federacja ma ambicje by stać się jedną z wiodących choćby na rynku europejskim. Można zatem spodziewać się, że bukmacherzy nadal będą chętnie oferować zakłady na zmagania podczas ACA.
  • Cage Warriors – Federacja znana także jako Cage Warriors Fighting Championship, choć u bukmacherów występująca po prostu jako Cage Warriors. Brytyjska organizacja mieszanych sportów walki, która popularna jest przede wszystkim dzięki swojej współpracy z UFC (transmisje w wielu krajach odbywają się za pomocą UFC Fight Pass – dedykowanej platformy od amerykańskiej federacji). Cage Warriors w swojej historii miało kilka zakrętów i na chwilę organizacja zniknęła ze światowej sceny, ale ostatecznie udana „reanimacja” federacji pozwoliła jej rozwinąć skrzydła. Dziś Cage Warriors zyskuje renomę nie tylko w Europie, ale także w USA, a więc na największym rynku MMA.
  • EFC – Extreme Fighting Championship. Organizacja południowoafrykańska, która jest największą federacją MMA w Afryce. W jej szeregach startują zawodnicy z Afryki ale także Australii, Europy, USA czy Ameryki Południowej. EFC działa na rynku sportów walki od 2009 roku. Rosnąca popularność dyscypliny przyczyniła się do popularyzacji federacji. EFC sporo zyskała także na współpracy z platformą DAZN, która oferuje transmisje z gal organizatora w wielu państwach. EFC obecna jest w ofercie kilku polskich bukmacherów. Choć nie jest to tak znana federacja jak Bellator, ACA czy przede wszystkim UFC, to nadal jest to jedna z ciekawszych organizacji MMA na świecie.
  • Armia Fight Night – Polska federacja MMA z założenia skupiająca zawodników związanych z wojskiem. Federacja swój rozwój zawdzięcza m.in. współpracy z amatorską organizacją ALMMA oraz z federacją Fame MMA. Gale Armia Fight Night były już transmitowane m.in. w Telewizji Publicznej, stąd zainteresowanie federacją wzrosło. To wpłynęło także na większą ofertę bukmacherów związaną z galami Armia Fight Night. To właśnie gale takie jak te organizowane przez Armia Fight Night są szansą dla młodych zawodników, którzy stawiają pierwsze kroki na zawodowstwie w MMA.