Zakłady bukmacherskie na polską piłkę nożną

Obstawianie polskiej ligi piłki nożnej może być równie ciekawe i zyskowne, co typowanie wyników najlepszych lig świata. Sprawdzamy, na które rozgrywki piłkarskie w Polsce oferowane są zakłady bukmacherskie i jakie rynki zdarzeń są dostępne. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę, by obstawianie 1 ligi czy Ekstraklasy, ale i niższych lig było skuteczne. 

Zakłady bukmacherskie - liga polska

Obstawianie polskiej ligi 

Obstawianie ligi polskiej piłki nożnej to mało precyzyjne sformułowanie – w Polsce działa przecież kilka tysięcy klubów piłkarskich, które grają na różnych szczeblach rozgrywek. Dokładnie istnieje w naszym kraju w zależności od województwa od 7 do 10 poziomów ligowych, a poszczególne rozgrywki dość mocno różnią się od siebie poziomem sportowym. To z kolei ma wpływ na to, w jaki sposób najlepiej jest obstawiać na daną ligę zakłady bukmacherskie. Ekstraklasa to rzecz jasna najwyższa liga w kraju i jest ona stosunkowo często wybierana przez polskich graczy obstawiających zakłady bukmacherskie. 4 liga nie musi być jednak gorszym wyborem – o ile będziemy wiedzieć, w jaki sposób obstawianie 4 ligi przeprowadzić. 

Od razu też zasygnalizujmy, że nie na wszystkie rozgrywki w Polsce udostępniane są zakłady bukmacherskie. Ligi polskie, które znajdziemy w ofercie bukmacherów to: Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga, 3 liga i 4 liga. Obstawianie ligi polskiej, jeśli chodzi o niższe szczeble rozgrywek, było co prawda wcześniej możliwe. Jednak w 2019 r. Polski Związek Piłki Nożnej wystosował do firm bukmacherskich pismo, w którym domagał się wycofania zakładów na mecze w klasach niższych niż rozgrywki 4 ligi. Nie chcąc wchodzić w konflikt z PZPN i ryzykować utratą uprawnień do oferowania zakładów na mecze Ekstraklasy i kolejnych 4 lig piłkarskich, legalni bukmacherzy zastosowali się do tego żądania. Tym samym nie ma co przeszukiwać ofert bukmacherskich w celu znalezienia zakładów na tzw. okręgówkę. Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, liga polska kończy się na meczach 4-ligowych i nic nie zapowiada zmian w tym zakresie. 

Polska piłka nożna – system ligowy 

Żeby wszystko stało się jasne, pokrótce wyjaśnimy, jak wygląda w Polsce system ligowy, a dopiero w kolejnym kroku przedstawimy, jakie są dostępne zakłady bukmacherskie. Liga polska zarządzana jest przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), jednak nadzorem nad rozgrywkami od 3 ligi w dół zajmują się wojewódzkie związki piłki nożnej (WZPN). System ligowy obejmuje zarówno profesjonalne, jak i amatorskie rozgrywki piłkarskie. Ligi polskie piłki nożnej to: 

  • Ekstraklasa 

Ekstraklasa- stadionNajwyższa klasa rozgrywkowa, w której gra 18 drużyn (od sezonu 2021/2022). Jej zasady dość często się zmieniają – aktualnie (sezon 2022/2023) odbywają się 34 kolejki spotkań, gdzie „każdy gra z każdym” po 2 mecze (raz jako gospodarze, raz jako goście). Mecz wygrany to 3 punkty, zremisowany – 1 punkt, a przegrany – 0 punktów. Zwycięzca rozgrywek zostaje Mistrzem Polski i bierze udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a zdobywcy drugiej i trzeciej lokaty – do Ligi Konferencji Europy UEFA. Natomiast drużyny, które zajmą jedno z 3 ostatnich miejsc w tabeli, spadają do 1 ligi. 

  • 1 liga 

Druga w hierarchii liga piłkarska, w której także występuje 18 zespołów i tu również drużyny grają ze sobą po 2 mecze (mecz i rewanż). 3 najlepsze na koniec sezonu drużyny awansują do Ekstraklasy: są to zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca w tabeli oraz ten zespół z pozycji od 3 do 6, który wygra play-offy. Natomiast 3 drużyny z 3 ostatnich miejsc tabeli zaliczają spadek do 2 ligi. 

  • 2 liga 

Trzecia klasa rozgrywkowa piłki nożnej w naszym kraju, w której występuje 18 drużyn. Obowiązują tu zasady bardzo podobne do systemu 1 ligi, z tą różnicą, że spadek odnotowują 4 najsłabsze zespoły sezonu. Rozgrywki mają charakter ogólnokrajowy (jak w wyższych ligach). 

  • 3 liga 

3 liga nie jest rozgrywana na szczeblu centralnym – podzielona jest na 4 grupy, po 4 województwa w każdej. W jednej grupie gra po 18 zespołów (łącznie 72 kluby). Drużyna, która wygra swoją grupę, awansuje do 2 ligi, a 3 zespoły z końca tabeli spadają do 4 ligi. Trzeba zaznaczyć, że to na wpół amatorski szczebel rozgrywek, a część piłkarzy pracuje w innych zawodach. 

  • 4 liga 

W ramach tej ligi funkcjonują ligi wojewódzkie (np. liga opolska, pomorska), ale w niektórych województwach rozgrywki odbywają się w 2 grupach (np. dolnośląskie, śląskie). Te drużyny, które wygrają swoją grupę, awansują do 3 ligi, a najsłabsi spadają do odpowiednich grup wojewódzkich 5 ligi albo klas okręgowych. 

  • 5 liga 

5 liga ma już w pełni amatorski charakter. To tzw. okręgówka, w której rywalizują między sobą zespoły z pobliskich powiatów. Zwycięzcy grup przechodzą do 4. ligi, a najsłabsze zespoły do klasy A. Przypomnijmy, że na 5 ligę nie są w Polsce przyjmowane zakłady bukmacherskie – ligi polskie wymienione poniżej są w tej samej sytuacji (znajdują się one jeszcze niżej w polskim systemie ligowym).

  • Zakłady bukmacherskie na niższe ligi polskieKlasa A – siódma liga w Polsce, trzeci szczebel regionalny.
  • Klasa B – ósma liga w Polsce, czwarty szczebel regionalny.
  • Klasa C – dziewiąta liga w Polsce, najniższy szczebel rozgrywkowy.

Zakłady bukmacherskie – liga polska 

Przejdźmy do tego, jak wyglądają w przypadku polskiej piłki nożnej zakłady bukmacherskie. Ligi polskie można, tak jak i najlepsze ligi zagraniczne czy mecze pucharowe, obstawiać za pomocą bardzo różnych zakładów, choć oczywiście nie wszystkie rynki są równie obszerne dla wszystkich szczebli rozgrywek. Obstawianie Ekstraklasy daje znacznie więcej możliwości niż np. obstawianie 2 ligi i jak łatwo się domyślić, im niższa liga, tym zazwyczaj skromniejsza staje się oferta bukmacherów. Przyjrzyjmy się więc ofertom bukmacherów na poszczególne rozgrywki piłki nożnej w Polsce. 

Zakłady bukmacherskie – Ekstraklasa 

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez graczy zakłady bukmacherskie, liga polska o największej popularności to oczywiście Ekstraklasa. Oferta na mecze tej ligi znajduje się w zasadzie u wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce, a u najlepszych jest rzeczywiście bardzo rozbudowana. Obstawianie Ekstraklasy możliwe jest często już na kilka tygodni przed spotkaniem, a im bliżej do meczu, tym więcej rodzajów zakładów można znaleźć. Bukmacherzy często udostępniają po kilkadziesiąt wariantów zawarcia zakładu, a w przypadku najciekawszych spotkań bywa ich nawet około 200.  

Zakłady bukmacherskie - Ekstraklasa

Jakie więc są często oferowane przedmeczowe zakłady bukmacherskie? Ekstraklasa może być typowana poprzez zakłady 1X2, zakłady bez remisu, zakłady z podpórką (1X, 12, X2), zakłady na wynik do przerwy/koniec meczu, na sumę goli under/over, handicapy, BTTS (obie drużyny strzelą), na rzuty rożne, faule, kartki, celne strzały, na statystyki zawodników, zakłady łączone, specjalne itd. Niektórzy bukmacherzy posiadają też opcję konstruktora zakładów, dzięki której gracze mogą samodzielnie stworzyć sprofilowane zakłady bukmacherskie.  

Ekstraklasa ponadto może być typowana długoterminowo. W ramach tego rodzaju oferty obstawianie Ekstraklasy może dotyczyć m.in. tego, kto zostanie Mistrzem Polski, które drużyny znajdą się w TOP3 czy TOP9 (czyli górnej połowie tabeli) czy który zawodnik zostanie królem strzelców. Znaleźć też można zakłady H2H (która z 2 drużyn zajmie wyższą lokatę w tabeli), zakłady na to, czy dana drużyna utrzyma się w lidze oraz na to, który zespół zaliczy spadek. U legalnych bukmacherów obstawianie Ekstraklasy dostępne jest również poprzez zakłady bukmacherskie na żywo. 

Fortuna 1 liga - logoZakłady bukmacherskie 1 liga 

Obstawianie 1 ligi również może być realizowane na mnóstwo sposobów, gdyż wybrani bukmacherzy dbają o atrakcyjność oferty także na tę ligę. Spokojnie znajdziemy więc u nich ponad 100 rynków zdarzeń. Obok klasycznych trójdrogowych zakładów na wynik, typować można m.in. liczbę goli (under/over) w całym meczu albo w wybranej połowie, dokładny wynik, handicapy, strzelców bramek, zakłady na to, czy oba zespoły zdobędą minimum po 2 gole, w której minucie w wyznaczonym przedziale czasowym padnie pierwsza bramka itp. Tu także dostępne są zakłady łączone, zawierające 2 czy 3 zdarzenia. 

Dodatkowo w przypadku tych rozgrywek także przyjmowane są długoterminowe zakłady bukmacherskie. 1 liga może być typowana poprzez zakłady na takie zdarzenia, jak np. kto wygra ligę, kto zostanie królem strzelców, czy dana drużyna wejdzie do TOP3 na koniec sezonu. Obstawianie 1 ligi jak najbardziej możliwe jest też w trakcie danego meczu poprzez zakłady bukmacherskie live. 

Zakłady bukmacherskie 2 liga 

O ile w przypadku niższych lig polskiej piłki nożnej tylko niektóre firmy bukmacherskie przygotowują zakłady bukmacherskie, 2 liga (jak ligi wyższe) uwzględniana jest w zasadzie przez wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce. Co prawda nie wszędzie obstawianie 2 ligi jest tak bardzo urozmaicone jak w przypadku Ekstraklasy czy 1 ligi. Jednak wystarczy dobrze się rozejrzeć, gdyż u najlepszych bukmacherów w ofercie przedmeczowej znaleźć można zakłady na ponad 100 rynków zdarzeń. Są tu dostępne oczywiście zakłady na wynik meczu, zakłady z 2 liga - oferta eWinnerpodpórką, DNB (bez remisu), na dokładny wynik czy na sumę goli, czyli podstawowe zakłady bukmacherskie. 2 liga może być jednak obstawiana też mnóstwo innego rodzaju zakładów, w tym poprzez zakłady łączone.  

Niektórzy bukmacherzy dbają też o to, by udostępnić długoterminowe obstawianie 2 ligi. Dzięki temu gracze mogą typować przykładowo następujące zakłady bukmacherskie: 2 liga – kto zostanie mistrzem, TOP3 ligi na koniec sezonu czy która drużyna zaliczy awans do wyższej ligi. Możliwe jest też obstawianie 2 ligi za pomocą zakładów na żywo i najlepsi bukmacherzy udostępniają w tym przypadku około 50 różnych opcji zawarcia zakładu. 

Zakłady bukmacherskie 3 liga 

Czas sprawdzić, jakie są oferowane na niższe ligi zakłady bukmacherskie. 3 liga otwiera ten segment polskiej piłki nożnej, który nie ma charakteru centralnego, a rozgrywki te nie są transmitowane w telewizji. Pomimo tego obstawianie 3 ligi jest możliwe u większości legalnych bukmacherów. Nie każdy z nich oferuje jednak na wszystkie mecze zakłady bukmacherskie – 3 liga bywa przez niektórych traktowana wybiórczo, choć są i tacy, którzy oferują zakłady na wszystkie grupy regionalne. 

Z reguły oferta ogranicza się do kilku czy kilkunastu podstawowych zakładów, czyli zakładów na wynik spotkania, z podwójną szansą, bez remisu itp. Jednak są wyjątki, czyli bukmacherzy, którzy oferują znacznie więcej, np. zakłady under/over, handicapy, BTTS, zakłady na liczbę goli w meczu, zdobywcę pierwszej bramki czy wynik połowy. Poza tym obstawianie 3 ligi możliwe jest w trybie na żywo i co ciekawe w niektórych serwisach bukmacherskich znajdziemy nawet więcej rynków live niż w ofercie pre-match. 

Zakłady bukmacherskie 4 liga 

Bardzo podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kolejne zakłady bukmacherskie – 4 liga również jest pomijana w ofertach wielu firm bukmacherskich. Zazwyczaj ci bukmacherzy, którzy umożliwiają obstawianie 3 ligi, oferują także obstawianie 4 ligi, chociaż niektórzy operatorzy kończą swoją ofertę na 3 lidze. 

Jeśli chodzi o tego rodzaju zakłady bukmacherskie, 4 liga może być typowana najczęściej tylko przez zakłady na wynik meczu (1X2). Inne rynki zdarzeń dla tych rozgrywek, takie jak liczba goli, handicapy czy BTTS to duża rzadkość na polskim rynku. 

Obstawianie polskiej ligi – wskazówki 

Niezależnie od tego, czy interesuje nas obstawianie ligi polskiej, czy zagranicznej piłki nożnej, pewne zasady są wspólne. Oczywiście trzeba pogłębiać swoją wiedzę sportową i śledzić mecze obstawianej ligi – czy to z trybun stadionu, czy poprzez transmisje. Jeśli chodzi o te ostatnie, mecze Ekstraklasy, 1 i 2 ligi można często oglądać w ogólnopolskiej telewizji. Darmowy streaming dostępny jest też m.in. u niektórych internetowych bukmacherów. 

Zakłady bukmacherskie na ligi polskie - statystykiIdąc dalej, zakłady bukmacherskie powinny być poprzedzone analizą wielu czynników, takich jak składy zespołów (absencje, kontuzje), forma drużyny (pozycja w tabeli ligowej, wyniki ostatnich meczów), historia spotkań klubów, styl gry obu ekip, atmosfera panująca w obu zespołach, morale drużyn, prognozy pogody na dzień meczu itp. Ważna jest zarówno analiza twardych danych statystycznych (dotyczących np. wyników meczów granych u siebie, wyjazdowych, dane dotyczące skuteczności ofensywy, defensywy), jak i innych informacji dotyczących klubów i ich zawodników. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że obstawianie polskiej ligi ma swoją specyfikę – co więcej, wygląda nieco inaczej w przypadku każdej z lig. Jak już wyjaśnialiśmy, oferta bukmacherów jest z reguły bardziej rozbudowana, jeśli chodzi o wyższe poziomy rozgrywek. Co jednak ważniejsze, same ligi mają swoją specyfikę, która przekłada się na to, w jaki sposób należy analizować szanse na różne zdarzenia i w jaki sposób warto grać. 

Obstawianie Ekstraklasy 

To podstawowa kwestia, o jakiej należy pamiętać, obstawiając na najwyższą klasę rozgrywkową w Polsce zakłady bukmacherskie: Ekstraklasa jest pełna niespodzianek i nierzadko faworyci ponoszą porażki. Właśnie dlatego w przypadku tej ligi zakłady wielozdarzeniowe są bardzo ryzykowne i zdecydowanie lepszym wyborem są zakłady pojedyncze lub ewentualnie 2-zdarzeniowe (na marginesie dotyczy to obstawiania ligi polskiej w ogóle). Nieprzewidywalność Ekstraklasy ma jednak swoje zalety – bukmacherzy też często mają problemy z oszacowaniem, kto ma większe szanse na wygraną, dlatego kursy na zwycięstwo każdej z drużyn są stosunkowo wysokie. Dzięki temu obstawianie Ekstraklasy także zakładami prostymi może dać zadowalające wygrane. 

Pomocne są oczywiście statystyki zarówno obu drużyn, jak i całej ligi. Jak się okazuje, w meczach ekstraligowych często warto typować wygraną gospodarza (choć to zależy od konkretnego przypadku – są zespoły świetnie radzące sobie na wyjazdach), zakłady na rzuty rożne (których w Ekstraklasie jest zazwyczaj sporo), zakłady BTTS (w meczach tej ligi najczęściej to obie drużyny zdobywają choć po 1 bramce) czy na zakres bramek 1-2 lub 2-3. Ciekawą opcją są też handicapy bramkowe czy obstawianie Ekstraklasy poprzez zakłady z podpórką zamiast 1X2 (w związku z dużą nieprzewidywalnością wyników meczów). 

Obstawianie 1 ligi  

Zakłady bukmacherskie - 1 ligaDość podobne są kolejne zakłady bukmacherskie – 1 liga również bywa dość nieprzewidywalna. Trzeba też mocno podkreślić, zaangażowanie zespołów 1-ligowych często jest dużo większe niż drużyn z najwyższej ligi. Kluby grające w 1 lidze mają bowiem szansę, by przejść na szczyt polskiej drabinki ligowej i potrafią dawać z siebie wszystko, by ten cel osiągnąć. Tak więc emocji i niespodzianek tutaj nie brakuje, dlatego na pewno nie warto typować wygranej faworytów bez dokładnej analizy bieżącej sytuacji obu drużyn.  

I podobnie jak w przypadku Ekstraklasy, obstawianie 1 ligi jest częściej skuteczne, jeśli gracz typuje wygraną gospodarzy, bo tu również goście triumfują zdecydowanie rzadziej. Oczywiście w przypadku 1 ligi koniecznie trzeba analizować dane statystyczne drużyn i ich zawodników, co pozwoli trafniej szacować także inne zdarzenia, jak liczbę goli, rzutów rożnych itp. 

Obstawianie 2 ligi 

A jakie są wnioski, kiedy analizujemy ostatnią ligę centralną i przyjmowane na nią zakłady bukmacherskie? 2 liga to już większy poziom trudności, gdyż informacje na temat sytuacji kadrowej, formy drużyn i zawodników czy dane statystyczne nie są tu tak łatwo dostępne, jak te dotyczące Ekstraklasy i 1 ligi. Typerzy muszą ich szukać w lokalnych serwisach czy prasie, w mediach społecznościowych drużyn, na forach kibiców itp. 

2 liga zaskakuje kibiców i graczy nie rzadziej niż inne polskie ligi. Zdarza się np., że beniaminki świetnie sobie radzą i zajmują górne miejsca w tabeli obok spadkowiczów z 1 ligi, którzy zacięcie walczą o powrót do wyższej klasy rozgrywkowej. Co więcej, pojawiają się tu też rezerwy ekstraklasowych drużyn, w których grają juniorskie talenty również marzące o przejściu do 1 ligi. Do tego różnice punktowe w tabeli ligowej często są niewielkie, choć bywają i sezony z wyraźniejszymi faworytami, więc zawsze trzeba przyglądać się, jaka jest aktualna specyfika rozgrywek. 

Obstawianie 3 ligi 

Gracz, którego interesuje obstawianie 3 ligi, musi zdawać sobie sprawę, że tu poziom gry jest już dużo niższy, bo budżety klubów z tej ligi nie są duże, a piłkarze często pracują zawodowo poza boiskiem. Typerzy powinni nie tylko analizować formę zawodników i składy, ale też sytuację finansową klubu, która przekłada się na atmosferę w zespole i jego grę. Tak jak w przypadku 2 ligi, trzeba też włożyć więcej wysiłku w research bieżących informacji na temat poszczególnych drużyn i ich zawodników. Warto zwrócić uwagę, że w 3 lidze gra zazwyczaj jeszcze więcej klubów stanowiących rezerwy Ekstraklasy. Z kolei forma (poziom zmęczenia) najlepszych zawodników lub w ogóle to, czy wystąpią w najbliższym meczu zależy od tego, na ile wykorzystywani byli oni w ostatnich meczach Ekstraklasy. 

Ponieważ na jakość występu ma tu wpływ wiele dość przypadkowych kwestii, tu szczególnie zalecane jest stawianie mniejszych kwot na tego rodzaju zakłady bukmacherskie – 3 liga również obfituje w wiele zaskakujących wyników. Oczywiście warto tu rozważyć nie tylko zakłady na wynik (zwłaszcza z podpórką), ale też np. na liczbę goli under/over, ponieważ często pada tu sporo bramek. 

Obstawianie 4 ligi 

Zakłady bukmacherskie - 4 ligaMożna pokusić się o stwierdzenie, że wraz ze schodzeniem w dół drabinki ligowej, coraz trudniej o trafne przewidzenie wyników meczów. Jednak, o ile taka konkluzja w pełni dotyczy bukmacherów, niekoniecznie musi działać w przypadku kibiców klubów z 4 ligi, którzy mają dostęp do informacji z lokalnych źródeł i to może być prawdziwy as w rękawie” typera. Dzięki temu obstawianie 4 ligi może być skuteczne i zyskowne także poprzez klasyczne zakłady 1X2. Oczywiście warto jednak poszukać bukmachera, który oferuje nieco więcej opcji zawarcia zakładu, takich jak np. zakłady bukmacherskie na sumę bramek.