Dziś jest: 2 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie na brydża 

 Brydż to niesamowita gra karciana, która w wersji sportowej jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportów umysłowych na świecie. Co ciekawe, polscy brydżyści mają na arenie międzynarodowej wiele sukcesów, a gra staje się coraz bardziej popularna. Czy jednak legalni bukmacherzy udostępniają zakłady bukmacherskie na brydża? W przypadku których turniejów najczęściej oferowane jest w Polsce typowanie brydża? Jakie są prognozy co do tego, jak będą się rozwijać zakłady na brydża w naszym kraju? 

Zakłady bukmacherskie na brydża

Brydż – podstawowe zasady gry 

Brydż to wywodząca się z wista gra karciana, w której rywalizuje się w parach. W rozgrywce uczestniczą więc 4 osoby, a partnerzy siedzą naprzeciwko siebie. Do gry używa się klasycznej talii złożonej z 52 kart, a jej celem jest osiągnięcie większej liczby punktów niż przeciwna para graczy. Brydż rozpoczyna się od licytacji, podczas której uczestnicy deklarują wzięcie określonej minimalnej liczby lew (4 kart wyłożonych przez każdego z graczy) i wybierają kolor atutowy albo brak koloru. Ta deklaracja, która jest najwyższa, zostaje kontraktem, z której podczas drugiego etapu gry, czyli rozgrywki, musi się wywiązać zgłaszająca go para. Jeśli jej się to uda, otrzymuje punkty – w przeciwnym wypadku punkty trafiają do rywali.  

Są to najbardziej podstawowe zasady tej gry, jednak trzeba mieć świadomość, że brydż to bardzo rozbudowana gra logiczna. Istnieje wiele wariantów brydża, a w każdym z nich obowiązuje mnóstwo dodatkowych reguł, dlatego poznanie wszystkich tajników omawianej gry w karty wymaga lat praktyki. Już w tym momencie warto zaznaczyć, że aby móc poprawnie obstawiać zakłady bukmacherskie na brydża, również warto nie tylko poznać choć główne zasady brydża, ale też popróbować swoich sił w tej grze. 

Brydż sportowy 

Brydż w najpopularniejszym wydaniu to oczywiście gra towarzyska, w którą można grać nie tylko w domu, ale też m.in. w klubach karcianych czy domach kultury. Jednak odmiana, która będzie nas interesować, to sportowy brydż – zakłady bukmacherskie przyjmowane są oczywiście jedynie na taką wersję tej gry. Jak się okazuje, brydż sportowy to jedyna gra w karty, która zaliczona została do grona dyscyplin olimpijskich (a w przypadku tak doniosłych wydarzeń, jak Olimpiada, na pewno można liczyć na to, że któryś z bukmacherów umożliwi obstawianie brydża). 

Brydż sportowy to rywalizacja, która toczy się w tym samym czasie na wielu stołach i uczestniczy w niej wielu graczy. Wyniki poszczególnych par porównywane są z wynikami pozostałych par, które rozegrały takie samo rozdanie z identycznym układem kart. Dzięki temu rezultaty nie są wynikiem tego, jakie karty otrzymali gracze, czyli czynnika losowego, a tego, w jaki sposób karty zostały wykorzystane. Oznacza to, że wyniki zależą od umiejętności zawodników 

Drużynowe mistrzostwa Europy w brydżu sportowym 2014, widok z góry

Drużynowe mistrzostwa Europy w brydżu sportowym 2014, widok z góry
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: European Bridge League

W brydżu sportowym każde pojedyncze rozdanie jest rozliczane osobno, a liczba rozdań oraz sposoby podliczania wyników rozdań, jak i całych zawodów różnią się w zależności od organizacji i rangi wydarzenia. Dodajmy też, że podczas zawodów stosowane są specjalne akcesoria, takie jak pudełka rozdaniowe, kasety licytacyjne, a czasem też zasłony licytacyjne. 

Zawody mogą mieć formę meczów lub turniejów indywidualnych (gdzie partner zmieniany jest po każdej rundzie), turniejów par (gdzie partner jest stały) lub turniejów teamów (w których drużyny liczą od 4 do 6 zawodników i w kolejnych rundach tworzą oni 2 pary). 

Brydż – zakłady bukmacherskie 

Pora odpowiedzieć na najważniejsze z naszego punktu widzenia pytanie, a więc wyjaśnić, czy w Polsce w ogóle udostępniane są na omawianą dyscyplinę jakiekolwiek zakłady bukmacherskie. Brydż jest mimo wszystko raczej niszową rozrywką i obecnie mało kto potrafi grać w tę karciankę. Same zawody brydżowe także nie są transmitowane w telewizji, a ich przebieg i wyniki śledzi stosunkowo niewiele osób. Trudno więc się spodziewać, by rodzimi bukmacherzy oferowali zaawansowane zakłady na brydża w trybie przedmeczowym, a tym bardziej na żywo. Jednak uzasadnione wydają się oczekiwania, że typowanie brydża dostępne będzie przynajmniej dla najważniejszych turniejów czy meczów – przynajmniej, jeśli chodzi o podstawowe rynki zdarzeń (np. zakłady na zwycięzcę). 

Niestety, aktualnie (stan na luty 2023 r.), choć w serwisach bukmacherskich można znaleźć tak orientalne sporty, jak lacrosse, pesäpallo czy floorball, okazuje się, że ze świecą można szukać kategorii: brydż. Bukmacherzy, jak widać, wolą oferować zakłady bukmacherskie na bardziej widowiskowe dyscypliny sportowe, choć z drugiej strony szachy można już obstawiać na wielu stronach internetowych.  

Największe szanse na to, że znajdziemy gdzieś zakłady bukmacherskie na brydża, są wtedy, gdy zbliżają się naprawdę duże imprezy brydżowe. Obstawianie brydża udostępnione może zostać przede wszystkim przed wydarzeniami typu Mistrzostwa Świata w brydżu, Mistrzostwa Europy w brydżu lub też Olimpiada Sportów Umysłowych. 

Brydż u bukmacherów – prognozy 

Chociaż w tej chwili zakłady bukmacherskie na brydża są w ofercie firm bukmacherskich niezwykłą rzadkością, a u wielu bukmacherów typowanie brydża nie jest możliwe nawet podczas topowych imprez brydżowych, nie oznacza to, że za jakiś czas ta sytuacja się nie zmieni. Przede wszystkim można zauważyć, że od pewnego czasu dyscyplina zyskuje na popularności, co może się wiązać z ogromnymi sukcesami polskich brydżystów na międzynarodowych turniejach brydżowych. Szczególnym osiągnięciem było zdobycie aż 4 złotych medali podczas Mistrzostw Świata w brydżu w 2022 r. Poza tym po decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki brydż może być nauczany też w szkołach, a w niektórych realizowane są specjalne projekty dotyczące edukacji w tym zakresie. Z pomocą w popularyzacji tej dyscypliny przychodzi też Internet – bezpłatne transmisje z różnych zawodów brydżowych dostępne są na platformach streamingowych (np. Twitch) czy choćby na YouTube’ie.  

Drużynowe mistrzostwa Europy w brydżu sportowym 2014

Drużynowe mistrzostwa Europy w brydżu sportowym 2014
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: European Bridge League

W związku z tym można się spodziewać, że ten trend w krótkim czasie zauważą także bukmacherzy. Brydż, choć nie jest łatwy do zrozumienia dla nowicjuszy, dla osób znających jego zasady jest niezwykle wciągającym i emocjonującym sportem. Dlatego można prognozować, że im więcej osób w naszym kraju zaznajomi się z jego zasadami i doceni jego zalety, tym łatwiej będzie znaleźć u bukmacherów zakłady na brydża. Tym bardziej, że firmy bukmacherskie stale dodają do swoich ofert różnego typu nowości, tak, aby przyciągnąć jak najwięcej użytkowników. Z jednej strony chodzi tu o nowe funkcje i innowacje technologiczne, z drugiej jednak strony ważne są także coraz to ciekawsze i nieobecne u konkurencji zakłady bukmacherskie. Brydż jak najbardziej może być interesującą pozycją w ofercie bukmacherów internetowych i naziemnych – podobnie jak to jest w przypadku szachów. My trzymamy kciuki, by zakłady bukmacherskie na brydża jak najszybciej stały się obowiązkowym punktem oferty wszystkich najlepszych legalnych bukmacherów w Polsce. 

Wirtualny brydż – bukmacherzy 

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że na wielu platformach bukmacherskich dostępne są nie tylko zakłady na rywalizację sportową, ale też zakłady bukmacherskie na tzw. wirtualne gry karciane (gry w karty symulowane komputerowo). Najczęściej spotykane są zakłady na różne odmiany pokera, blackjacka, baccarat i wojnę. Czy możliwe jest typowanie brydża przynajmniej w takiej wirtualnej odsłonie? Jak się okazuje, w tym przypadku odpowiedź również jest na tę chwilę negatywna. Trudno też odpowiedzieć na pytanie, czy zakłady bukmacherskie na brydża wirtualnego pojawią się za niedługi czas w ofercie legalnych bukmacherów internetowych.  

Zakłady bukmacherskie na brydżaNa pewno warto zauważyć, że brydż jest w zasadzie nieobecny w kasynach – czy to stacjonarnych, czy online. Wynika to m.in. z tego, że sama gra nie daje przewagi gospodarzowi (kasynu) oraz toczy się w dość powolnym tempie. Trzeba jednak pamiętać, że legalni bukmacherzy w Polsce oferują wyłącznie zakłady bukmacherskie np. na wyniki gier karcianych, a nie uczestnictwo w nich w roli gracza (tego zabrania im polskie prawo). Nie jest więc wykluczone, że za jakiś czas udostępnione zostaną zakłady na wirtualny brydż u bukmacherów – o ile tylko okaże się, że jest zapotrzebowanie na tego typu rozrywkę.