Dziś jest: 3 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie – baseball 

Baseball to w Polsce sport niszowy, jednak świetnie nadaje się do typowania zakładów bukmacherskich. Na czym polega baseball, obstawianie jakiego rodzaju zdarzeń dostępne jest u internetowych bukmacherów oraz w jaki sposób analizować mecze, by obstawiać zyskowne zakłady bukmacherskie na baseball?

Zakłady na baseball 

Obstawianie baseballu – mnóstwo możliwości 

Baseball cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w USA, ale też m.in. w Japoni, Meksyku, Wenezueli czy Korei Południowej. Najważniejszą ligą baseballową w Stanach Zjednoczonych jest Major League Baseball (MLB), która składa się z 2 lig: National League (NL) i American League (AL). W MLB gra 30 drużyn, a każda z nich w sezonie rozgrywa aż 162 mecze, więc łączna liczba spotkań baseballowych tylko w tej lidze daje blisko 2,5 tys. meczów!  

Gracze, których interesuje obstawianie baseballu mają więc z czego wybierać, tym bardziej, że zakłady na baseball w ramach lig innych niż amerykańskie (w tym na rozgrywki polskie) też jest udostępniane przez niektórych bukmacherów w Polsce. Sam baseball jest jednak dla Polaków sportem raczej orientalnym, dlatego zanim zaczniemy obstawiać zakłady bukmacherskie na baseball, warto dobrze pooznać jego zasady. 

Baseball – podstawowe zasady 

Mecze MLB trwają 9 rund, które określane są jako inningi, a każdy inning składa się z 2 części, określanych jako top i bottom. Najpierw pierwsza drużyna jest atakującą, a druga broniącą, następnie role się odwracają. Rozegranie 9 rund zajmuje około 3,5 godziny, jednak jeśli wynik jest remisowy, dochodzi do dogrywki, co oznacza wydłużenie czasu trwania meczu do nawet 5 godzin. 

Baseball - miotaczJak dokładnie wygląda przebieg spotkania? Otóż miotacz (pitcher) rzuca piłkę, a przebywający w bazie domowej zawodnik atakujący, czyli pałkarz (batter), odbija ją kijem baseballowym jak najmocniej (następuje wybicie), rzuca pałkę i biegnie do bazy. Baza zostaje zdobyta, jeśli pałkarz dotknie jej zanim piłka doleci do jej obrońcy. Jeśli zawodnik zdobędzie wszystkie 4 bazy, drużyna uzyskuje punkt.

Jednak pałkarz może zostać wyautowany np. wtedy, gdy piłka znajdzie się w bazie szybciej niż pałkarz, a jej obrońca go „ustrzeli” albo kiedy odbita piłka zostanie złapana przez obrońcę zanim spadnie (air ball), albo też gdy pałkarz 3 razy spudłuje i łapacz (catcher) ją przechwyci, czyli następuje strike out. Pałkarz, który 3 razy zaliczy strike, wypada z inningu. Ważne jest jednak to, by piłka była we właściwy sposób rzucona przez miotacza – jeśli natomiast ten pomyli się 4-krotnie, baza zostaje przyznana drużynie atakujących (walk). Jeszcze inne pojęcie, które trzeba znać to foul, który ma miejsce, kiedy pałkarz uderzy w piłkę, jednak wyrzuci ją poza pole gry – takie wydarzenie również kwalifikowane jest jako strike. 

Jeśli chodzi o drużynę, która się broni, na boisku znajduje się miotacz, łapacz, 4 zawodnicy bazowi (po 1 na bazę), łącznik i 3 zapolowi, którzy wyłapują dalekie piłki. W obu drużynach mogą być dokonywane zmiany i nie ma w tym zakresie ograniczeń, poza tym, że na liście meczowej każda drużyna ma 25 zawodników. 

Baseball – zakłady bukmacherskie przedmeczowe 

Zasady każdego sportu mogą na początku wydawać się skomplikowane, jednak kiedy obejrzymy kilka meczów, wszystko zaczyna nabierać logiki – nie inaczej jest, jeśli chodzi o baseball. Obstawianie tej dyscypliny sportowej również nie jest wyjątkowo trudne. Wyjaśnijmy więc, jakie najważniejsze zakłady bukmacherskie na baseball udostępniają legalni bukmacherzy internetowi. 

Baseball – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę meczu 

Obstawianie baseballu może oczywiście dotyczyć tego, jaki będzie ogólny wynik meczu, a więc która z drużyn wygra spotkanie. Zakłady bukmacherskie na rozstrzygnięcie w tym sporcie mają charakter dwudrogowy (zakład 12) – można typować tylko zwycięstwo gospodarzy lub gości, gdyż remis jest niemożliwy. Zakłady na baseball dotyczące zwycięzcy meczu określane są jako zakłady moneyline (ML). 

Baseball – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę inningu 

Obok zakładów na wynik całego meczu, możliwe jest również typowanie, kto wygra wybrany inning. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że pojedynczy inning może zakończyć się także wynikiem remisowym, jest to więc zakład 3-drogowy. 

Baseball – zakłady bukmacherskie under/over 

Zakłady na baseball - under/overPopularne zakłady bukmacherskie na baseball mogą też mieć postać zakładów typu under/over (zakłady poniżej/powyżej). Bukmacherzy ustalają na określonym poziomie linię, która odnosi się do sumy punktów zdobytych przez obie drużyny w meczu. Linia może wynosić np. 11.5 punktu i wtedy gracze mogą obstawiać, czy zsumowana liczba punktów w tym spotkaniu osiągnie więcej niż wskazuje linia (12 i więcej punktów) czy mniej (11 i mniej punktów). 

Baseball – zakłady bukmacherskie z handicapem 

Bukmacherzy przygotowują zakłady z handicapem dla różnych sportów – w ten sposób można obstawiać również baseball. Obstawianie polega na tym, że jedna z drużyn (teoretycznie słabsza) otrzymuje dodatkowe punkty albo też drużynie uznawanej za faworyta punkty zostają odjęte (oczywiście tylko na potrzeby zakładu). Jeśli chodzi o tego typu zakłady na baseball, szanse obu zespołów zostają do pewnego stopnia wyrównane, a gracz może obstawiać wygraną faworyta po znacznie korzystniejszym kursie.  

Zakłady te nazywane są zakładami na runlines (RL), a stosowane wartości to najczęściej -1.5 i +1.5 rundy. Tym samym faworyt musi mieć realną przewagę 2 rund, by zakład na jego wygraną z handicapem –1.5 był trafiony. Natomiast kiedy typowanie dotyczy wygranej drużyny postrzeganej jako słabsza, przy zastosowaniu handicapu +1.5, zespół ten może przegrać nie więcej niż 1 rundą – w przeciwnym razie zakład będzie chybiony. 

Baseball – zakłady bukmacherskie specjalne 

Bukmacherzy oferują też specjalne zakłady. Baseball można więc przykładowo obstawiać, typując, który z miotaczy w danym meczu uzyska najwięcej strikeoutów, co może mieć też formę zakładu H2H (gdzie trzeba obstawić, który z 2 zawodników uzyska lepszy wynik). Zakłady na statystyki mogą dotyczyć też m.in. całkowitej liczby trafień, punktów czy RBI, ale też wyników w tym zakresie poszczególnych zawodników (znów są to z reguły zakłady H2H).  

Obok zakładów dotyczących zawodników, można też stawiać drużynowe zakłady bukmacherskie. Baseball można obstawiać np. poprzez zakłady na to, czy w 1. rundzie zdobyty będzie punkt, która z drużyn uzyska 3 runy (obiegi) w meczu czy jaka będzie łączna liczba punktów danej drużyny. 

Baseball – zakłady bukmacherskie długoterminowe 

Sezonowe zakłady bukmacherskie na baseball są często obstawiane przez fanów tego sportu. Gracze mogą typować, kto okaże się zwycięzcą np. World Series (mecze finałowe ligi MLB), American League i National League. Do tego dochodzą inne długoterminowe zakłady na baseball, przykładowo na to, ile zwycięstw odniesie w całym sezonie konkretna drużyna lub na wyniki najbardziej utytułowanych zawodników baseballowych. 

Obstawianie baseballu na żywo 

Zakłady na baseball - pora dniaPodstawowy problem, jaki mogą mieć polscy gracze, wynika z tego, że z naszej perspektywy mecze baseballowe najczęściej odbywają się późno w nocy. Oznacza to zarwane noce dla tych, którzy chcą na żywo obstawiać na te spotkania zakłady bukmacherskie. Baseball jednak, jeśli jesteśmy tzw. nocnymi markami, może być ciekawą dyscypliną do obstawiania w trybie live – zwłaszcza, że występują tu dość często przerwy w grze, co daje graczom sporo czasu na analizę statystyk i poprawne obstawienie wyników meczu.  

Oferta live u najlepszych bukmacherów obejmuje w zasadzie te same rynki zdarzeń, co oferują przedmeczowe zakłady. Baseball można typować, obstawiając zakłady moneyline, runlines, under/over itd. Oczywiście obszerność oferty może wyglądać różnie, w zależności od tego, jak dużą wagę do wydarzenia i w ogóle baseballu przykładają poszczególni bukmacherzy. 

Jeśli chcemy obstawiać zakłady na baseball live, musimy oczywiście zadbać o możliwość oglądania meczów na żywo. Ponieważ ten sport jest mało popularny w Polsce, to transmisje w telewizji raczej nie są realizowne, na szczęście jednak mecze można oglądać dzięki streamingowi platform sportowych (płatnych lub bezpłatnych). Jeszcze innym rozwiązaniem są darmowe transmisje meczów dostępne u niektórych legalnych bukmacherów w Polsce, jednak z reguły nie obejmują one spotkań baseballowych. 

Jak obstawiać zakłady na baseball? Wskazówki 

Kiedy już poznamy zasady, jakimi rządzi się dana dyscyplina sportowa oraz zorientujemy się w udostępnianych rynkach zdarzeń, możemy zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie. Baseball do pewnego stopnia typuje się tak samo jak inne sporty, ale obok cech wspólnych jest tu też sporo elementów specyficznych dla tej dyscypliny. Na co więc należy zwrócić uwagę, kiedy obstawiamy zakłady na baseball? 

Sprawdzaj statystyki sportowe 

Zakłady na baseball - policzalnośćTypując dowolny sport, możemy (i powinniśmy) analizować dostępne statystyki sportowe, jednak obstawianie baseballu daje graczom w tym zakresie niesamowite możliwości. Wynika to z faktu, że baseball to dyscyplina wyjątkowo policzalna, dzięki czemu łatwo jest przygotowywać bardzo obszerne i zaawansowane dane statystyczne dotyczące gry poszczególnych zawodników i całej drużyny.  

Oczywiście obstawiając zakłady bukmacherskie na baseball, należy korzystać tylko z najbardziej rzetelnych źródeł – do takich należy np. oficjalna strona MLB (o ile właśnie mecze tej ligi mamy zamiar typować). Specjalistyczne strony poświęcone baseballowi mogą zawierać dodatkowe analizy dotyczące np. formy indywidualnych zawodników i przydatne dla graczy obstawiających zakłady na baseball na żywo dane livescore. Jak łatwo się domyślić, serwisy te są zazwyczaj anglojęzyczne. 

Bądź na bieżąco z newsami baseballowymi 

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu warto przyjrzeć się zmianom, jakie nastąpiły w drużynach. Które kluby uległy wzmocnieniu, a które straciły ważnych zawodników? Z kolei przed konkretnymi meczami koniecznie trzeba sprawdzić, czy kontuzje lub inne przyczyny nie wykluczą w najbliższym czasie z gry czołowych miotaczy, pałkarzy itd. Jednak na jakość gry pojedynczych zawodników i całej drużyny wpływ mogą mieć także różne kwestie niezwiązane z formą fizyczną. Dlatego należy jednocześnie przeglądać wszelkie najświeższe informacje dotyczące przede wszystkim kluczowych baseballistów, relacji panujących w zespołach, ewentualnych problemach finansowych drużyn itp.  

Przyjrzyj się historii spotkań drużyn 

Ogólne statystyki to podstawa, jednak obstawianie basseballu warto poprzedzić także sprawdzeniem, jak wygląda historia rywalizacji tych drużyn, które mają zmierzyć się w danym meczu. Warto przyjrzeć się temu, która z nich w ostatnich kilku spotkaniach częściej triumfowała nad drugą, czy przewaga była duża czy niewielka, czy odnoszone zwycięstwa częściej miały miejsce na swoim terenie czy na wyjeździe itp. Oczywiście trzeba jednocześnie zwrócić uwagę, czy od tamtego czasu nie zaszły znaczące zmiany w składzie obu drużyn. 

Monitoruj prognozy pogody 

W sportach, które organizowane są na świeżym powietrzu, prognozy pogody powinny mieć ogromne znaczenie dla graczy, obstawiających na nie zakłady. Baseball również jest zależny od warunków atmosferycznych, takich jak opady, wiatr, temperatura i wilgotność powietrza. Trudne warunki pogodowe mogą przełożyć się na sumę zdobytych punktów czy w ogóle na to, która drużyna wygra. Przykładowo jeśli zawodnik musi biec czy rzucać piłkę pod silny wiatr, jego wynik będzie zapewne słabszy niż w bardziej sprzyjających warunkach. Dlatego szczególnie jeśli mamy zamiar obstawiać zakłady na baseball na punkty, powinniśmy się przyjrzeć temu, co prognozują synoptycy.     

Zwróć uwagę na fazę sezonu 

Zakłady na baseball - faza sezonuNa pewno mocno ryzykowne jest typowanie zakładów na baseball na samym początku sezonu, kiedy jeszcze nie jest do końca pewne, w jakiej formie są zawodnicy i jak grać będą zwłaszcza nowi członkowie drużyny. Na plus można jednak zaliczyć, że w tym okresie bukmacherzy też popełniają dość sporo błędów, które uważny gracz może wykorzystać, obstawiając po wysokim kursie zakłady na baseball. Z kolei obstawianie w okresie pre-season jest jeszcze mniej pewne, gdyż problemem jest już choćby sprawdzenie, kto znajdzie się w składzie drużyny. Co więcej, częste zmiany są w tego typu meczach na porządku dziennym, więc ich typowanie jest bliższe loterii niż klasycznemu obstawianiu zakładów. 

Z drugiej strony koniec sezonu też jest dość niepewnym czasem, gdyż zmęczenie intensywnym sezonem daje wtedy o sobie mocno znać. Szczególnie mniej doświadczeni zawodnicy mogą mieć problem z utrzymaniem świetnej formy przez cały sezon, a ogromna presja bywa dla nich nie do udźwignięcia, co skutkuje zdecydowanie gorszymi wynikami pod koniec rozgrywek. Trzeba mieć to na uwadze i nie sugerować się wyłącznie świetnymi statystykami zawodników z początkowego etapu rozgrywek. Podobnie wygląda kwestia play-offów, a dodatkowo w ich przypadku zespoły, które mają już zagwarantowane miejsce, mogą mieć na tym etapie dużo niższą motywację do gry niż wcześniej. 

Wybieraj najlepsze rynki i kursy 

Ostatnia rada ma charakter uniwersalny – zanim postawisz zakłady na baseball, zastanów się, które rynki zdarzeń w przypadku tej dyscypliny czy ligi najbardziej opłaca się obstawiać. Przykładowo w baseballu typowanie handicapów z oferty pre-match z reguły nie jest zbyt opłacalne ze względu na wysoką marżę bukmacherów, ale już podczas gry na żywo można trafić na tych rynkach bardzo atrakcyjne kursy.  

Innym przykładem jest obstawianie rynków zdarzeń dotyczących wybranych rund. Zazwyczaj najlepsi rzucający pojawiają się na boisku w wyjściowym składzie i grają pierwsze 6 czy 7 rund (potem ich skuteczność mocno spada, więc wchodzą zmiennicy). Dlatego pewniejsze zakłady na baseball możemy często znaleźć w rynkach dotyczących pierwszych 5 inningów, a nie całego meczu. 

Po drugie zawsze warto przejrzeć, jakie oferty kursowe na dane spotkanie wystawili różni bukmacherzy i wybrać zakłady bukmacherskie u tego operatora, który oferuje najbardziej korzystne współczynniki. 

Obstawianie baseballu przy pomocy progresji 

Jeśli chodzi o obstawianie baseballu, warto wyjaśnić jeszcze jedną sprawę, która często pojawia się w tym kontekście. Gracze obstawiający zakłady na baseball muszą bowiem wiedzieć, że w tej dyscyplinie sportowej serie zwycięstw czy serie porażek są zadziwiająco powszechnym zjawiskiem. W związku z tym niektórzy typerzy stosują systemy gry na progresję, czyli stawiają zakłady bukmacherskie na określony wynik (np. wygraną danej drużyny) aż do skutku. Jeśli zakłady okazują się nietrafione, w kolejnym meczu obstawiają ten sam wynik, odpowiednio zwiększając stawkę.  

Zakłady na baseball - progresjaSama progresja jest co do zasady bardzo ryzykownym systemem stawkowania zakładów, jednak baseball to szczególny przypadek. Przede wszystkim w ciągu sezonu każdy zespół MLB rozgrywa ponad 160 spotkań, z czego wiele to mecze na wyjazdach, a zmęczenie jest naprawdę ogromne. Dlatego nawet mocni faworyci zaliczają w sezonie z reguły kilkadziesiąt porażek. Z kolei outsiderzy triumfują stosunkowo często i potrafią wygrywać nawet po 10 meczów z rzędu! Pod uwagę należy też wziąć to, że jak pamiętamy, mecz baseballowy nie może zakończyć się remisem, więc każdy możliwy wynik (wygrana gospodarzy lub wygrana gości) ma aż 50% szans na sprawdzenie się. Wszystko to razem wzięte sprawia, że obstawianie baseballu przy zastosowaniu progresji jest dość popularne. 

Zakłady na baseball można stawiać przy wykorzystaniu progresji w różny sposób, np. na określoną liczbę (np. 20 czy 30) zwycięstw wybranej drużyny lub kilku drużyn, przełamanie serii albo na kontynuację serii. Trzeba jednak mieć odpowiedni wysoki budżet, bo w systemie progresywnym stawki rosną szybko. Poza tym, choć krążą opinie, że progresja w baseballu nie wymaga analizowania meczów czy w ogóle znajomości tej dyscypliny, takie podejście na dłuższą metę nie przynosi dobrych rezultatów. Żeby obstawianie baseballu systemem progresywnym mogło się sprawdzić i było obciążone jak najmniejszym ryzykiem, konieczna jest umiejętność wybrania odpowiedniej drużyny czy drużyn w oparciu o statystyki z obecnego i poprzednich sezonów. Zdecydowanie jest to więc sposób na typowanie zakładów dla doświadczonych graczy.