Dziś jest: 14 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Totalizator piłkarski 

Totalizator piłkarski u bukmachera to specyficzna gra, w której można obstawiać zakłady bukmacherskie na wyniki meczów piłki nożnej. Na czym polega totalizator piłkarski i czy jego obstawianie w ogóle ma sens? Czy tego rodzaju zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne oraz którzy bukmacherzy znani są z udostępniania ofert typu totalizator piłkarski?  

Totalizator piłkarski

Jak działa totalizator piłkarski u bukmacherów? 

Totalizator to jeden z dwóch sposobów, na jaki bukmacherzy mogą w Polsce oferować zakłady bukmacherskie. Generalnie obstawianie wyników sportowych polega na tym, że gracz wpłaca stawkę na to, że jakieś zdarzenie zajdzie (lub nie zajdzie). Jeśli chodzi o klasyczne zakłady bukmacherskie, to jeśli typer ma rację, bukmacher wypłaca mu wygraną, której wysokość wynika z wielkości wpłaconej stawki i wysokości kursu bukmacherskiego dla danej selekcji. Kurs wystawiany jest przez bukmachera i wyraża prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego zdarzenia. Typowanie według tych zasad nazywane jest przez polskie prawo bukmacherstwem. 

Natomiast jeśli chodzi o totalizator, to choć tu gracze również wpłacają stawki na określone zdarzenia, to to, ile wyniesie wygrana, zależy od łącznej kwoty stawek wpłaconych przez wszystkich uczestników danej gry. Oczywiście wygrana wypłacona zostaje tylko tym graczom, którzy postawili poprawne zakłady bukmacherskie na dane zdarzenie, a kwota wygranej kształtuje się w sposób proporcjonalny do wysokości stawki zakładu. Jednak obstawianie w tym modelu musi brać pod uwagę, że wygrana będzie większa lub mniejsza w zależności od tego, jak wielu innych graczy również trafiło prawidłowy wynik.

Totalizator piłkarski u bukmacherów działa więc według tych właśnie zasad, przy czym typowanie dotyczy wyłącznie meczów piłki nożnej. Bukmacherzy wymyślają też czasem inne specjalne podgry, jak choćby totalizator bramkowy, gdzie przedmiotem typowania jest liczba bramek strzelonych w wybranych meczach. 

Warto zwrócić uwagę, że o ile w zwykłym systemie gry gracze obstawiają zakłady bukmacherskie przeciwko bukmacherowi, o tyle totalizator to gra, gdzie typerzy grają przeciwko sobie. Im więcej osób obstawi wynik i chybi, tym większą wygraną otrzyma gracz, który postawił poprawne zakłady bukmacherskie. Oczywiście bukmacher także zarabia na oferowaniu tego typu gry, gdyż pobiera z puli stawek prowizję za urządzanie zakładów. Czasem może też dojść do kumulacji stawek (jeśli wszystkie obstawione zakłady będą niepoprawne), a wtedy totalizator piłkarski osiąga coraz większe pule wygranych.

Totalizator piłkarski – gdzie jest możliwe typowanie? 

Totalizator piłkarski u bukmacheraPodstawową i często jedyną metodą gry, jaką oferują w Polsce legalni bukmacherzy, są zakłady bukmacherskie z tzw. stałymi kursami (bukmacherstwo). Kiedy wchodzimy na dowolną stronę internetową czy do aplikacji bukmachera, to widzimy właśnie klasyczną ofertę kursową na rozmaite wydarzenia sportowe (i nie tylko). Podobnie wygląda asortyment firm bukmacherskich, kiedy odwiedzimy stacjonarny punkt przyjmowania zakładów. Z kolei totalizator piłkarski u bukmachera to dość rzadkie zjawisko i całkiem możliwe, że w momencie, kiedy czytasz ten artykuł, żaden bukmacher w naszym kraju nie organizuje tego rodzaju gry. Na marginesie warto jednak wspomnieć, że totalizator to dość popularny sposób na obstawianie, jeśli chodzi o wyścigi konne i takiego rodzaju zakłady oferuje zazwyczaj bukmacher Traf.

Dlatego jeśli jesteś zainteresowany tematem totalizatorów w Polsce, przeszukaj serwisy poszczególnych operatorów – być może któryś bukmacher postanowił urozmaicić swoją ofertę i dodał niedawno totalizator piłkarski. Tym bardziej, że swego czasu niektórzy bukmacherzy (np. Totolotek, Milenium) oferowali zakłady bukmacherskie na tej zasadzie i cieszyły się one sporą popularnością wśród polskich graczy. 

Totalizator piłkarski – przykładowe oferty 

Żeby lepiej zrozumieć, na czym polegają zakłady bukmacherskie oferowane jako totalizator piłkarski, posłużymy się przykładami tego rodzaju gry, którą udostępniali bukmacherzy posiadający odpowiednie zezwolenie MF. 

Bukmacher Totolotek 

Działający na polskim rynku zakładów bukmacherskich od bardzo dawna bukmacher Totolotek posiadał w swojej ofercie dobrze znane graczom totalizatory zakładów, które nadal pamięta wielu typerów o dłuższym stażu: 

  • TotoLiga – totalizator piłkarski, w ramach którego gracz miał za zadanie obstawić wyniki 13 meczów. Możliwe typy to: wygrana gospodarzy, remis, wygrana gości (zakłady bukmacherskie 1X2). Totalizator TotoLiga oferowany był dla 3 zestawów, a więc obstawianie mogło dotyczyć kategorii: liga angielska, liga polska albo ligi inne. Gracz musiał wybrać 1 z zestawów, mógł też sprawdzić, jaka jest aktualna kumulacja w danej puli. Wygrane uzyskiwali gracze, którym udało się prawidłowo wytypować co najmniej 10 zdarzeń. 
  • TotoGol – drugi totalizator piłkarski proponowany przez bukmachera Totolotek wymagał poprawnego typowania wyników już tylko 6 wybranych przez bukmachera meczów. TotoGol to przykład tego, jak może wyglądać totalizator bramkowy, czyli chodziło tu o podawanie dokładnego wyniku bramkowego każdego ze spotkań. Bukmacher przygotowywał 3 zestawy meczów. Żeby uzyskać wygraną wystarczyło poprawnie obstawić rezultat minimum 3 z 6 spotkań z wybranego zestawu. 

Totalizator sportowy - wygodne obstawianiePonadto bukmacher Totolotek dbał o różne udogodnienia dla graczy, którzy chcieli wykorzystać totalizator piłkarski. Np. TotoLiga zawierała nie tylko prognozy bukmachera co do wyniku meczu, ale też informacje co do tego, jak rozkładają się typy innych graczy – które wyniki są najczęściej, a które najrzadziej obstawiane. Natomiast zarówno TotoLiga, jak i TotoGol umożliwiały zawarcie gotowego kuponu m.in. „najczęściej typowanego” – z typami najczęściej obstawianymi przez innych graczy czy „kuponu gospodarzy” – zawierającego wyłącznie typy na zwycięstwa zespołów gospodarzy. 

Bukmacher Milenium 

Milenium również posiadał przez pewien czas zakłady bukmacherskie oferowane na zasadzie totalizatora. Chociaż bukmacher już nie istnieje (zakończył działalność w 2020 r.), trzeba przyznać, że jego propozycje także były bardzo interesujące: 

  • Ligowa 13 – totalizator piłkarski bardzo przypominający ofertę TotoLiga bukmachera Totolotek. Przygotowywany zestaw obejmował jednak 13 najbardziej atrakcyjnych meczów piłkarskich z całej oferty na piłkę nożną operatora zakładów. Typowanie dotyczyło rynku 1X2, a wygrana możliwa była przy 2 błędnych typach.  
  • Totalizator Bramkowy – totalizator piłkarski, w którym bukmacher Milenium wymagał obstawienia zakładów na 10 meczów i wskazania liczby goli zdobytych przez obie drużyny. Możliwe były 3 typy: A (0, 3, 6 bramek itd.), B (1, 4, 7 bramek itd.) i C (2, 5, 8 bramek itd.). Tu również bukmacher dopuszczał możliwość popełnienia 2 błędów. 

Nie trzeba chyba dodawać, że choć totalizator piłkarski u bukmachera Totolotek czy Milenium zezwalał na popełnienie małej liczby błędów, to w takim przypadku wygrana była stosunkowo niewielka. Natomiast ci gracze, których typowanie było bezbłędne, brali udział w podziale głównej puli wygranej. 

Totalizator piłkarski – zakłady bukmacherskie o stałych kursach. Porównanie 

Jak to zwykle bywa, istnieją zarówno argumenty mówiące o tym, że omawiany sposób gry jest godny zainteresowania, jak i takie, które przemawiają za tym, by odpuścić sobie totalizator piłkarski. Zakłady bukmacherskie ze stałymi kursami są przede wszystkim bardziej przewidywalne w tym sensie, że gracz w momencie obstawiania zakładu dokładnie wie, jaka jest wartość ewentualnej wygranej. EWK, czyli ewentualna wygrana kwota pojawia się z automatu na przygotowywanym przez gracza kuponie. Dla przypomnienia, w Polsce bukmacherzy stosują wzór: stawka x całkowity kurs zakładu x 0,88 (współczynnik, dzięki któremu uwzględniony zostaje obowiązujący podatek od gier 12%).  

Totalizator piłkarski - pula a wygranaZ kolei totalizator piłkarski czy w ogóle każdy totalizator bukmacherski to w chwili typowania jedna wielka niewiadoma. Gracz wie oczywiście, jaka jest w tej chwili kumulacja wpłaconych stawek, jednak nie ma pojęcia, ile z obstawionych zakładów okaże się poprawnych, a więc z jaką liczbą typerów będzie musiał się podzielić potencjalną wygraną. Ostateczny zysk jest nie do przewidzenia, co utrudnia planowanie gry w dłuższej perspektywie czasowej.

Z drugiej strony może być też tak, że ta sama stawka obstawiona na to samo zdarzenie przyniesie graczowi dużo większy zysk nie wtedy, gdy obstawimy zakład o stałym kursie, ale właśnie wtedy, gdy typowanie zrealizujemy poprzez totalizator piłkarski. Systemy tego rodzaju bazują bowiem na zastosowaniu kumulacji i jeśli przez dłuższy czas nikt poprawnie nie obstawi danego wydarzenia, pula wygranych środków może być naprawdę bardzo duża. Takie kumulacje są na porządku dziennym np. w przypadku totalizatorów typu TotoGol – przykładowo bukmacher Totolotek podawał już w opisie oferty, że zakłady bukmacherskie w ramach tego totalizatora charakteryzują wysokie kumulacje wygranych.  

Tu jednak powinna się zaświecić „czerwona lampka”. Skoro np. totalizator bramkowy skonstruowany w taki sposób, jak w Totolotku czy Milenium cechuje się licznymi kumulacjami, oznacza to, że często nikomu nie udaje się zgarnąć wygranej. Faktycznie, wystarczy uświadomić sobie, że dość sporym wyczynem jest poprawne obstawienie dokładnego wyniku jednego meczu, a co dopiero kilku takich spotkań. Jak to więc w końcu jest, czy warto obstawiać totalizator piłkarski u bukmachera, czy lepiej obstawiać wyłącznie dobrze nam znane zakłady bukmacherskie o ustalonych kursach bukmacherskich? 

Totalizator piłkarski u bukmacherów – czy warto obstawiać? 

Oczywiście każdy gracz ma prawo mieć swoje zdanie na temat różnych sposobów gry i postępować wedle własnego uznania. My jednak spróbujemy na koniec ustalić, czy jest jakikolwiek sens bawić się w obstawianie zakładów urządzanych jako totalizator piłkarski, czy może raczej tego rodzaju zakłady bukmacherskie nie są czymś, na co warto poświęcać czas i pieniądze. Rozważając wszystkie „za i przeciw”, na pewno należy zwrócić uwagę na to, jak wysoce opłacalny może być totalizator piłkarski – zakłady bukmacherskie obstawiane za jego pomocą mogą być bardzo zyskowne, nawet przy zaangażowaniu do gry niezbyt wysokiej stawki. Jednocześnie nie należy zapominać, że w przypadku ofert takich jak np. TotoGol szansa na poprawne typowanie jest niewielka. W związku z tym warto rozważyć strategię, zgodnie z którą będziemy od czasu do czasu wykorzystywać totalizator piłkarski u bukmacherów, jednak stawiając nieduże kwoty. Oczywiście pod warunkiem, że taki totalizator piłkarski znajdziemy w ofercie firmy bukmacherskiej, która posiada odpowiednie zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. 

Totalizator piłkarski - rozrywkaWarto też pamiętać, że totalizator piłkarski u bukmachera może być traktowany w kategoriach rozrywkowych. Po pierwsze tego rodzaju gra może być ciekawą odmianą dla typerów, którzy na co dzień obstawiają zwykłe zakłady bukmacherskie na piłkę nożną. Świetnie do tego celu nadaje się choćby totalizator bramkowy, którego obstawianie może być formą zabawy. Jeśli bowiem zastanowimy się nad tym, jak wyglądał totalizator piłkarski u bukmacherów Totolotek czy Milenium, to można stwierdzić, że tego rodzaju gra mogła przypominać nieco jakże popularną nie tylko w naszym kraju grę liczbową, a nie poważne typowanie piłki nożnej.  

Natomiast zakłady bukmacherskie o stałych kursach bezpieczniej będzie pozostawić jako filary naszej gry – obstawiane w oparciu o długofalową strategię typowania i przy odpowiednim zarządzaniu budżetem gracza, mogą przynosić regularny zysk, nie wiążąc się z dużym ryzykiem.