Dziś jest: 9 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Samowykluczenie gracza u bukmachera 

Wśród wielu opcji dostępnych u legalnych bukmacherów internetowych można natrafić na samowyklucznie czy samozawieszenie konta gracza. Typerzy mogą też dobrowolnie zamknąć swoje konto u bukmachera. Czym różnią się te opcje i kiedy warto z nich skorzystać? O czym trzeba pamiętać, decydując się na czasową blokadę konta online? 

Samowykluczenie gracza u bukmachera internetowego

Samozawieszenie, samowykluczenie, zamknięcie konta – różnice 

Na początek wyjaśnijmy, czym różnią się 3 opcje, które można spotkać u bukmacherów. Generalnie samowykluczenie i samozawieszenie polega na tym samym: jest to funkcjonalność pozwalająca zablokować możliwość korzystania z usług firmy bukmacherskiej przez określony czas. Jedyna różnica dotyczy tego, o jaki okres chodzi: 

  • Samozawieszenie – najczęściej oznacza blokadę konta na 24 godziny, ewentualnie na kilka dni, czyli na bardzo krótki czas.  
  • Samowykluczenie – opcja ta dotyczy zamrożenia konta u bukmachera na dłużej, przykładowo na 30 dni, 3 miesiące czy nawet na pół roku.  

Warto też zauważyć, że niektórzy bukmacherzy nie stosują tego rozróżnienia i w swoich regulaminach mówią np. tylko o samowykluczeniu (dlatego w dalszej części tekstu będziemy posługiwać się pojęciami samowykluczenie i samozawieszenie zamiennie). Niezależnie od stosowanej terminologii to gracz musi wskazać, na jaki czas chce zawiesić dostęp do konta. Zawsze musi też wybrać spośród kilku wariantów czasowych, decydując dokładnie przez jaki czas konto ma być niedostępne. Po upłynięciu tego okresu konto gracza automatycznie zostaje odblokowane i na nowo można z niego korzystać w pełnym wymiarze. 

Samowykluczenie gracza - blokada możliwości gryUwaga! Jeśli zdecydujesz się na samozawieszenie czy samowykluczenie, nie będziesz móc tej decyzji odwołać. Przykładowo, jeśli postanowisz zablokować konto na 1 miesiąc, nie będziesz mieć możliwości skrócić tego czasu i zażądać odblokowania konta po upływie 2 tygodni. Bukmacher nie może zdjąć blokady przed upływem czasu, który gracz określił podczas zgłaszania chęci samowykluczenia z gry. 

Zupełnie czym innym jest natomiast zamknięcie konta gracza. Ta opcja oznacza ostateczną i nieodwołalną likwidację konta gracza u danego bukmachera. Tym samym nie można po jakimś czasie zmienić zdania i reaktywować konta (choć zdarzają się wyjątki, czyli nieliczni bukmacherzy na prośbę gracza mogą przywrócić konto do życia). Co więcej, nie można go założyć na nowo (i tu już nie może być mowy o żadnych wyjątkach). Zgodnie z przepisami polskiego prawa legalni bukmacherzy umożliwiają graczom posiadanie tylko jednego konta, więc założenie drugiego konta przez tę samą osobę nie jest możliwe. 

Dodajmy też, że wszystkie wymienione opcje udostępniane są przez bukmacherów za darmo. 

Co w praktyce oznacza samowykluczenie? 

Trzeba jednak wyjaśnić, co konkretnie oznacza tymczasowe zawieszenie działania konta u bukmachera, a więc które funkcje stają się niedostępne. Odpowiedź jest prosta – wszystkie. Po pierwsze gracz nie może już obstawiać żadnych zakładów bukmacherskich, czy to przedmeczowych, czy na żywo, pojedynczych czy akumulowanych… Gra jest dla niego kompletnie niedostępna.  

Po drugie nie może nie tylko zasilać konta depozytami, ale także wypłacić znajdujących się na nim środków finansowych. Bardzo ważne jest więc – zwłaszcza jeśli samowykluczenie ma potrwać dłużej – aby przed zgłoszeniem takiego żądania, wypłacić swoje wygrane z konta u bukmachera.  

Samowykluczenie gracza - blokada na wszystkoKiedy konto jest czasowo zawieszone, nie można też co oczywiste korzystać z bonusów, promocji bukmacherskich czy dodatkowych opcji dostępnych tylko po zalogowaniu się na konto (np. niemożliwe staje się oglądanie darmowych transmisji meczów w serwisie bukmacherskim). Nic dziwnego, ponieważ gracz, który zleci nałożenie tymczasowej blokady na swoje konto online, w ogóle nie będzie mógł przez czas zawieszenia zalogować się na swoje konto – nawet jeśli tylko będzie chciał sprawdzić historię obstawionych zakładów czy stan salda u bukmachera. 

W jaki sposób dokonać samowykluczenia z gry? 

Jeśli masz zamiar zrobić sobie przerwę od obstawiania, najczęściej będziesz w stanie to zrobić bezpośrednio w panelu swojego konta lub poprzez wysłanie do bukmachera wiadomości e-mail z informacją na ten temat.  

W pierwszym scenariuszu procedura jest bardzo prosta. Najpierw należy zalogować się na swoje konto gracza i wejść w menu typu „Moje konto”. Następnie trzeba znaleźć odpowiednią sekcję, w której ukryta jest opcja dotycząca samozawieszenia oraz całkowitego zamknięcia konta. Czasem jest to zakładka typu „Samowykluczenie z gry”, a czasem sekcja dotycząca limitów, odpowiedzialnej gry itp. Po przejściu do właściwej zakładki wyświetlą się dostępne opcje i należy wybrać tę, która jest najbardziej odpowiednia. Przykładowo można zaznaczyć „samowykluczenie” i okres „3 miesięce”. Na koniec wystarczy potwierdzić swoją decyzję, co spowoduje, że konto zostanie czasowo zablokowane. 

Jeśli bukmacher nie udostępnia możliwości nałożenia blokady na konto w profilu gracza, należy przesłać informację o chęci samozawieszenia mailowo. W wiadomości należy podać informacje takie jak: nazwa użytkownika, imię i nazwisko oraz na jaki okres konto gracza ma zostać zablokowane. Wiadomość musi też zostać wysłana z adresu e-mail, na który założone jest osobiste konto użytkownika. 

Samowykluczenie – po co to komu?

Samowykluczenie gracza - uzależnienie od obstawiania zakładówNasuwa się jednak pytanie, po co w ogóle blokować własne konto u bukmachera. W końcu, jeśli nie chcesz obstawiać zakładów, możesz po prostu tego nie robić, prawda? Niestety, nie każdy gracz jest w stanie powstrzymać się od typowania zakładów i to właśnie z myślą o osobach, które przejawiają objawy uzależnienia od hazardu stworzone zostały rozwiązania typu samowykluczenie. Jeśli typer widzi, że obstawianie zakładów wpędza go w coraz większe kłopoty finansowe czy zauważa u siebie inne symptomy nałogowego grania, może sam sobie uniemożliwić korzystanie z usług bukmachera. 

Oczywiście nie tylko gracze kompulsywni mogą mieć potrzebę odcięcia się na jakiś czas od obstawiania zakładów bukmacherskich. Czasem każdy może poczuć, że chciałby odpocząć od gry, a taka przerwa może pomóc w zresetowaniu się oraz uzyskaniu nowych sił i nowego spojrzenia na typowanie. Samowykluczenie jest też pomocne, kiedy gracz ma zamiar zaoszczędzić pieniądze na jakiś konkretny cel. W ten sposób może się zabezpieczyć na wypadek sytuacji, w której nagle pojawi się jakaś niesamowita okazja na zyskowny zakład – dzięki temu nie będzie mógł ulec pokusie chwili i postawić zakładu (który przecież zawsze może być jednak przegrany). 

Trzeba też dodać, że opcja czasowego zawieszenia konta przez samego gracza nie jest zapewne na rękę samym operatorom zakładów bukmacherskich, którzy w ten sposób tracą na jakiś czas klienta. Jednak wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce muszą udostępniać tego rodzaju funkcje, gdyż tzw. ustawa hazardowa zobowiązuje ich do realizowania polityki odpowiedzialnej gry i udostępniania graczom narzędzi do samokontroli gry. 

Czy samowykluczenie pomaga nałogowym hazardzistom? 

Zupełnie odrębną sprawą jest natomiast to, czy samowykluczenie to rzeczywiście skuteczny sposób na powstrzymywanie się od obstawiania. Jeśli gracz ma problem z samokontrolą, zawsze znajdzie jakieś rozwiązanie, które pozwoli mu dalej grać. Skoro konto jest czasowo zablokowane u jednego bukmachera, to w chwili słabości może otworzyć konto w innym serwisie bukmacherskim czy zagrać w punkcie naziemnym.  

Samowykluczenie gracza i leczenie uzależnienia od hazarduDlatego, jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące sygnały związane z obstawianiem zakładów, poszukaj profesjonalnej pomocy – tu znajdziesz listę ośrodków leczenia uzależnień (państwowych i prywatnych) oraz listę dobrych specjalistów leczenia uzależnień behawioralnych. Samowykluczenie powinno być jedynie pierwszym krokiem na drodze do odzyskania kontroli nad swoim życiem.