Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Kiedy wygasają roszczenia związane z uczestnictwem w grze hazardowej?

Jeśli bierzemy udział w zakładach bukmacherskich, zarówno nas, graczy, jak i bukmachera obowiązuje określony regulamin gry. To samo dotyczy innych gier hazardowych. Dzięki temu obie strony (gracz i organizator gry) mają do dyspozycji pewną podstawę, dzięki której mogą w określonych sytuacjach domagać się od drugiej strony podjęcia konkretnych działań. Jednak roszczenia można wnosić tylko przez określony czas, po którym ulegają one przedawnieniu.

roszczenia w zakładach bukmacherskich

Przykładowo, w sytuacji, gdy gracz trafnie obstawia zakład bukmacherski, ma prawo do uzyskania ustalonej wygranej. Co w przypadku, gdy umówiona kwota nie zostaje mu wypłacona? Wtedy zaczynają mu przysługiwać roszczenia związane z uczestnictwem w grze hazardowej i ma on prawo domagać się od jej organizatora przekazania wygranych środków. Jak jednak precyzuje „Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”, roszczenia te mają swój „termin ważności”, a więc przedawniają się  po 6 miesiącach od daty wymagalności. Co to w praktyce oznacza? Wymagalność to sytuacja kiedy określony podmiot, w naszym przykładzie bukmacher, musi zaspokoić zobowiązania wobec drugiej strony umowy, czyli w tym przypadku zobowiązania wobec gracza. Tak więc jeśli minie dokładnie 6 miesięcy od momentu, gdy nastąpiła wygrana, a gracz nie dokona reklamacji co do braku wypłaty wygranej, traci prawo do roszczeń w tej sprawie. Jeśli natomiast taką reklamację złoży w ciągu 6 miesięcy od dnia wymagalności, bieg przedawnienia roszczeń zostaje zawieszony aż do dnia, kiedy gracz uzyska odpowiedź bukmachera w sprawie, której dotyczy roszczenie.

Oczywiście roszczenia mogą dotyczyć wielu innych kwestii, np. zbyt niskiej kwoty wypłaty, rozliczenia zakładu jako przegranego, w sytuacji, gdy według gracza powinien być rozliczony jako wygrany itp. Sam tryb zgłaszania roszczeń graczy określony zostaje przez Ministra Finansów w osobnym rozporządzeniu.