Dziś jest: 9 maja 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich 

Płynność finansowa nie jest co prawda najważniejszym punktem, o który powinien zadbać gracz obstawiający zakłady bukmacherskie, jednak sprawdza się tu stara prawda, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Jeśli nie zapewnisz sobie wysokiej płynności finansowej, zapewne wiele razy stracisz szansę na postawienie profitowych zakładów. Czym jest płynność finansowa w zakładach bukmacherskich i w jaki sposób zatroszczyć się o to, żeby była jak najwyższa, wyjaśniamy poniżej. 

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich – definicja

Płynność finansowa (w języku angielskim cash-flow) to pojęcie wywodzące się ze świata biznesu. Ogólnie oznacza ono zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania bieżących zobowiązań, a także do dokonywania zakupów potrzebnych towarów i usług. Płynność finansowa bezpośrednio wpływa na kondycję finansową firmy – zależy od niej m.in. to, czy pracownicy otrzymują wynagrodzenia w terminie, czy firma ma możliwość kupowania dóbr i usług itp.  

Jednak płynność finansową można odnieść również do finansów osobistych, czyli środków należących do osób prywatnych (konsumentów). Można powiedzieć, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z płynnością finansową gospodarstwa domowego i tu także chodzi o możliwość bieżącego wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych oraz posiadanie środków na tzw. wydatki na życie. Pamiętaj, że odpowiedzialna gra wymaga, by zakłady bukmacherskie obstawiać tylko wtedy, gdy pozwala na to nasza prywatna płynność finansowa. 

W kontekście zakładów bukmacherskich płynność finansowa będzie rozumiana nieco inaczej. Jeśli jest ona wysoka, oznacza to, że gracz ma odpowiednio dużo środków, które może wykorzystać do obstawiania zakładów i – co bardzo ważne – może z nich skorzystać natychmiastowo. Można więc ją rozumieć jako możliwość błyskawicznego zasilenia konta gracza online środkami pieniężnymi (np. dokonanie przelewu z portfela elektronicznego), ale też zdolność do szybkiego przepływu pieniędzy między kontami gracza u różnych bukmacherów. 

Uwaga! Płynność finansowa gracza to nie to samo co saldo konta gracza. To drugie to ogólna suma środków na koncie lub kontach należących do typera. Natomiast płynność finansowa dotyczy tego, ile środków należących do gracza jest faktycznie dostępnych do natychmiastowego obstawiania u dowolnego bukmachera. Poza tym saldo konta gracza dzieli się na saldo depozytowe (możliwe jest jego dowolne wykorzystanie) oraz saldo bonusowe (to, na jakie zakłady bukmacherskie można wykorzystać środki, zależy od regulaminu danej promocji bukmacherskiej). 

Płynność finansowa gracza – problemy 

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich - problemy

Żeby zrozumieć, jak duże znaczenie ma płynność finansowa podczas obstawiania zakładów bukmacherskich, wyobraź sobie pewną sytuację. Masz konto gracza u wielu różnych bukmacherów, dzięki czemu teoretycznie możesz zawsze obstawić zakład po najlepszym dostępnym na rynku kursie. Jednak Twój budżet na grę jest dość ograniczony, w związku z czym na części kont nie posiadasz żadnych środków finansowych. W sytuacji, gdy to właśnie u bukmachera, u którego nie posiadasz w tym momencie żadnych pieniędzy, znajdziesz wyjątkowo atrakcyjny kurs, może pojawić się problem.  

Oczywiście, jeśli np. na rachunku bankowym czy na e-portfelu posiadasz wolne środki, które mogą zostać wykorzystane na obstawianie zakładów, szybki przelew załatwia sprawę. Również w wypadku, gdy posiadane środki mają postać gotówkową, a w pobliżu jest wpłatomat, zasilenie konta gracza nie powinno potrwać długo. Ale jeśli cały Twój kapitał przeznaczony na grę ulokowany jest na kontach u innych bukmacherów, sprawa się komplikuje.  

Żeby przenieść środki pomiędzy 2 kontami bukmacherskimi, najpierw musisz dokonać wypłaty z konta u 1 bukmachera np. na konto bankowe. Może to zająć sporo czasu, ponieważ każde zlecenie wypłaty musi najpierw zaakceptować dział płatności firmy bukmacherskiej. Co prawda mniejsze kwoty są zazwyczaj akceptowane na bieżąco (co oznacza średnio od 10 do 30 minut), ale gdy kwota jest wysoka lub wystąpią jakieś niejasności, akceptacja przelewu może potrwać jeszcze dłużej. Dopiero po zatwierdzeniu zlecenia wypłaty przez pracownika bukmachera trafia ona np. na konto bankowe i dopiero wtedy może zostać przelana do innego bukmachera. Dodatkowe problemy mogą pojawić się w weekendy i inne dni wolne od pracy, ponieważ czas, jaki zajmują transfery pieniężne, zależny jest także od godzin i dni pracy danego banku. 

Przeniesienie pieniędzy z konta gracza u jednego bukmachera na konto u innego operatora zakładów bukmacherskich może więc być dość czasochłonne. Co gorsza, w czasie, kiedy gracz oczekuje na zasilenie konta u wybranego bukmachera, atrakcyjny kurs zdarzenia może zostać obniżony lub sprawa w ogóle stanie się nieaktualna. W takiej sytuacji gracz może mieć tak naprawdę pretensje tylko do siebie, ponieważ to on nie zadbał o odpowiednio wysoką płynność finansową. 

Uwaga! Problemy z płynnością finansową dotykają przede wszystkim graczy, którzy mają niewielką ilość środków na grę, ale przede wszystkim tych, którzy aktywnie korzystają z kont u wielu różnych bukmacherów. 

Jak dbać o płynność finansową gracza? 

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich - jak dbaćPowyższe wnioski nie są jednak argumentem za tym, by obstawiać zakłady bukmacherskie tylko u jednego bukmachera. Przeciwnie, żeby gra mogła być zyskowna, założenie i korzystanie z różnych platform bukmacherskich jest jak najbardziej wskazane (m.in. pozwala to na korzystanie z najbardziej korzystnych ofert kursowych oraz jest sposobem na minimalizację ryzyka nałożenia limitu na konto gracza u bukmachera). Natomiast to, co należy zrobić, to zadbać o jak najlepszą płynność finansową. W tym celu należy ustalić kilka spraw. 

Ile pieniędzy trzymać u bukmacherów? 

Po pierwsze powinieneś zastanowić się, który bukmacher jest dla Ciebie tym głównym, czyli u którego obstawiasz zakłady bukmacherskie najczęściej i/lub za największe stawki. Można to łatwo sprawdzić w swojej historii zakładów. Ten bukmacher (lub ewentualnie 2-3 bukmacherów), u którego obstawiasz najwięcej, powinien być traktowany jako priorytetowy, a więc na koncie gracza w jego serwisie powinno znajdować się najwięcej środków na grę. Na pozostałych kontach bukmacherskich możesz mieć mniejsze pule środków, a jeśli są one wykorzystywane bardzo rzadko, najlepiej będzie pozostawić je bez doładowania. 

Oczywiście warto uwzględnić też inne kwestie, które mogą mieć znaczenie, np. to, czy u niektórych bukmacherów na Twoje konto gracza nie zostały nałożone jakieś indywidualne limity bukmacherskie. Jeśli mocno ograniczają one możliwość gry, nie ma sensu trzymać u bukmachera większych kwot, a w niektórych przypadkach lepiej w ogóle zrezygnować z obstawiania w danym serwisie bukmacherskim. Inną ważną sprawą jest to, na ile skutecznym graczem jesteś. Jeśli Twoja skuteczność jest wysoka, nie musisz mieć aż tak dużo wolnych środków na grę, ponieważ konto u bukmachera zasilane jest co jakiś czas wygranymi z trafnych zakładów. 

Konto pośredniczące gracza 

Po drugie, jeśli dość często obstawiasz zakłady bukmacherskie u kilku bukmacherów, najlepiej będzie, jeśli największą kwotę środków będziesz trzymać nie na wybranym koncie bukmacherskim, a na koncie zewnętrznym. Może to być e-portfel, konto bankowe czy inny system płatności internetowych – ważne, żeby transfer pieniędzy z tego miejsca na konto gracza u bukmachera był błyskawiczny i możliwy do zrealizowania w trybie 24/7.  

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich a budżet graczaJeśli Twoja płynność finansowa ma być wysoka, musisz uważać, żeby takie pośredniczące konto było zawsze zasilone odpowiednią kwotą środków pieniężnych. Oczywiście najpierw ustal, jaki powinien być Twój miesięczny budżet na grę i pamiętaj, by pod żadnym pozorem go nie przekraczać. Inne zasady dotyczące bankrollu gracza omawiamy w artykule Budżet na zakłady bukmacherskie – jak ustalić jego wielkość?”.

Płynność finansowa – o czym warto pamiętać? 

Jak widać, zapewnienie wysokiej płynności finansowej nie jest tak naprawdę wielką sztuką. Podstawowe zasady są następujące: 

  • Zadbaj o jakiegoś rodzaju konto pośredniczące, z którego w ekspresowy i bezpieczny sposób będziesz móc dokonywać transferu środków finansowych na konto gracza u dowolnego bukmachera, u którego obstawiasz zakłady bukmacherskie. Na tym koncie trzymaj największą sumę pieniędzy i pilnuj, żeby kwota ta była wystarczająco duża. 
  • Pozostałą pulę pieniędzy rozdziel między bukmacherów, u których typujesz zakłady bukmacherskie najczęściej lub na najwyższe kwoty. 
  • Jeśli masz konto gracza u bukmachera, z którego korzystasz bardzo rzadko, najlepiej nie trzymaj tam żadnych środków finansowych (wyjątkiem są sytuacje, kiedy w zamian za posiadany depozyt bukmacher odblokowuje jakąś dodatkową usługę, np. darmowe transmisje meczów na żywo). 
  • Jeśli masz nałożony na konto gracza u danego bukmachera wysoki limit, czyli możesz uzyskiwać z obstawianych u niego zakładów tylko niewielkie wygrane, najlepiej nie trzymaj u niego pieniędzy. Zastanów się, czy w ogóle potrzebujesz tego konta gracza, a może, choćby dla większego porządku, lepiej będzie je zamknąć. 
  • Pamiętaj też, że bukmacherzy często dopuszczają możliwość dokonania wypłaty tylko przy użyciu takiej metody, przy pomocy której wcześniej konto gracza zostało zasilone. Tym bardziej zalecane jest więc, by wszelkich transakcji u różnych bukmacherów dokonywać za pośrednictwem jednego konta pośredniczącego. 
  • Dbanie o płynność finansową wymaga również trzymania ręki na pulsie i sprawdzania co jakiś czas, jaki jest stan kont u poszczególnych bukmacherów oraz jak wygląda stan konta pośredniczącego. Jeśli gdzieś kwoty są niewystarczające, warto rozważyć dokonanie jakichś przesunięć. 

Płynność finansowa w zakładach bukmacherskich - strategia graczaOczywiście o płynność finansową dość łatwo jest zadbać, kiedy gracz dysponuje porządnym budżetem na grę, jednak znacznie trudniej jest ją zapewnić, jeśli jest ona wyjściowo niewielka lub środki coraz mocniej topnieją wraz z kolejnymi przegranymi zakładami. Część środków może być też „zamrożona”, jeśli obstawiasz wiele zakładów długoterminowych lub dokonujesz wielokrotnego obrotu depozytu w ramach spełniania warunków promocji. Dlatego kwestie związane z płynnością finansową powinny być uwzględniane jako element większej strategii zarządzaniem kapitałem na obstawianie zakładów. Szczegółowe omówienie tego tematu znajdziesz w artykule pt. „Zarządzanie budżetem gracza w zakładach bukmacherskich”.