Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Pewniaki bukmacherskie 

Czy pewniaki bukmacherskie to sposób na gwarantowany zysk z zakładów stawianych u bukmachera? Jak rozpoznać pewniaki i gdzie ich szukać? Czy oferowane w Internecie darmowe pewniaki to dobry sposób na skuteczną grę, a może lepszym wyjściem są płatne pewniaki na dziś czy jutro? Czy w ogóle istnieje coś takiego, jak typy bukmacherskie, które są na 100% pewne, a jeśli nie, to co można zrobić, by obstawiane zakłady bukmacherskie były jak najbliższe pewniakom, które marzą się wszystkim typerom? Poniższe wskazówki pomogą uniknąć strat, jakie niesie bezrefleksyjne obstawianie tzw. pewniaków i ułatwią odnoszenie zysków także w dłuższej perspektywie czasowej. 

Pewniaki bukmacherskie

Pewniaki bukmacherskie – co to? 

Pewniaki bukmacherskie można rozumieć na dwa sposoby. Wielu niedoświadczonych graczy pojmuje pewniaki jako zakłady bukmacherskie, które na 100% muszą wejść. Przykładowo, jeśli Atletico Madryt ma grać z plasującym się na końcu tabeli hiszpańskiej Real Valladolid, a kursy ewidentnie wskazują, kto jest faworytem spotkania (np. 1.33 – 5.60 – 10.00), można pomyśleć, że obstawianie wygranej Atletico Madryt to pewna wygrana. Jest jedno „ale”: sport nigdy nie jest do końca przewidywalny i nawet najbardziej zaawansowane analizy nie mogą zapewnić, że prognozowany wynik się sprawdzi. Zawsze może zdarzyć się coś, czego nie można było przewidzieć, a co zupełnie zmieni losy spotkania (np. kontuzja najlepszego zawodnika, trudne warunki pogodowe, w których lepiej odnajdzie się outsider itd.). Tymczasem wielu typerów nawet nie zahacza o analizę sportową danego spotkania – wystarczy im rzut oka na niskie kursy i już wiedzą, że to pewniaki bukmacherskie, które przyniosą wygraną. Niestety tak to nie działa – każdy pewniak może zawieść i przynieść nam stratę. W tym tekście pozostajemy więc na stanowisku, że typy pewniaki, które bezwzględnie muszą się sprawdzić, nie istnieją. 

Jednak zakłady bukmacherskie pewniaki można też zdefiniować w bardziej realistyczny sposób. Jeśli przyjmiemy, że pewniaki bukmacherskie to zakłady, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem mogą się sprawdzić, to definicja ta będzie bliższa prawdzie i znacznie bezpieczniejsza. Sugeruje ona graczowi, że jeśli chodzi o obstawianie meczy, pewniaki – tak jak inne zakłady bukmacherskie – zawsze warto samodzielnie zweryfikować. Tak więc według tej wykładni, pewniaki bukmacherskie to takie zakłady, które teoretycznie mają duże szanse na to, by przynieść wygraną, ale i w ich przypadku istnieje pewien margines niepewności. 

Jak rozpoznać pewniaki bukmacherskie? 

Co do zasady typy bukmacherskie pewniaki mają niskie kursy. Jest to logiczne, bo skoro zakład jest tak bardzo pewny, ryzyko jego obstawienia bardzo niskie, to kursy bukmacherskie też powinny być niskie. Jak już jednak sygnalizowaliśmy, niski kurs niekoniecznie równa się wygrany zakład. Po pierwsze bukmacherzy często celowo zaniżają kursy na faworytów spotkania, co wynika z dużej liczby graczy, którzy obstawiają jego wygraną. Trzeba bowiem wiedzieć, że bukmacherzy zarabiają przede wszystkim na marży pobieranej od każdego zakładu, dlatego zależy im na równomiernym rozłożeniu zakładów, czy raczej ich stawek. Dlatego duży popyt na wybrany typ powoduje obniżanie kursu. Całkiem więc prawdopodobne, że kurs na dane zdarzenie, choć jest wybitnie niski, wcale nie odzwierciedla prawdopodobieństwa jego zajścia. 

Pewniaki bukmacherskie - analiza i wiedza sportowaJak więc znaleźć prawdziwe pewniaki bukmacherskie? Cóż, doświadczeni gracze znajdują je w oparciu o swoją wiedzę sportową, analizę statystyk i innych znaczących dla spotkania informacji, a nawet intuicję. Mniej zaawansowani typerzy powinni rzecz jasna brać z nich przykład, ale na początku nietrudno o błędne wnioski. Na szczęście gracze mogą też skorzystać z pomocy innych – płatne lub darmowe pewniaki bukmacherskie dostępne są w różnych miejscach w Internecie, dlatego teraz sprawdzimy, jak szukać naprawdę wartościowych typów. 

Pewniaki na dziś i pewniaki na jutro w Internecie 

Internet wręcz zalewają typy pewniaki” – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „pewniaki na dziś” czy „pewniaki na jutro” i wyświetlają się setki tysięcy wyników. Można też zawęzić poszukiwania do konkretnej dyscypliny sportowej i zapytać np., jakie są „pewniaki na dzisiaj – piłka nożna” i wybór też będzie ogromny. Pytanie jednak brzmi: które ze znalezionych stron internetowych przedstawiają profesjonalne typy bukmacherskie? Pewniaki w wielu miejscach może przecież opublikować każdy, kto ma na to ochotę, a niekoniecznie musi być w tym temacie kompetentny. Jeśli więc chcemy mieć jak największą pewność, że np. pewniaki na dziś się sprawdzą, możemy sięgnąć po płatne typy. W Internecie można znaleźć profesjonalne serwisy oferujące pewniaki na dziś itp., które publikują dokładne statystyki autorów poszczególnych typów. Dzięki temu możemy sprawdzić, na ile wiarygodny jest dany typer i czy warto korzystać z jego podpowiedzi. Z drugiej jednak strony nawet najlepszy gracz od czasu do czasu się myli, a pamiętajmy, że płacąc za pewniaki, ponosimy dodatkowy koszt, który obniża potencjalną wygraną (lub zwiększa straty w przypadku porażki). Trzeba też bardzo uważać, by nie skorzystać z usług serwisu bukmacherskiego, który prezentuje fałszywe dane o skuteczności typerów (które mają potwierdzać np. sfabrykowane kupony z niesamowicie wysokimi wygranymi). 

Druga opcja to darmowe pewniaki bukmacherskie. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście to, że nie generujemy dodatkowych kosztów gry – jeśli kupon okaże się przegrany, tracimy wyłącznie wniesioną stawkę. Jeszcze nie tak dawno takim miejscem było najczęściej forum bukmacherskie – pewniaki, analizy meczów i dyskusje na ich temat częściej znaleźć można jednak obecnie na specjalnych grupach bukmacherskich w mediach społecznościowych (zwłaszcza na Facebooku). Zaletą bezpłatnych stron z typami jest to, że internauci mogą nie tylko sprawdzić konkretne pewniaki na dzisiaj czy pewniaki na jutro, ale też porównać typy na dane wydarzenie sportowe i analizy poszczególnych typerów – bo jest ich zazwyczaj w jednym miejscu naprawdę wiele. Można też podyskutować z innymi uczestnikami grupy, a także dowiedzieć się, w jaki sposób oni analizują spotkania sportowe oraz skąd czerpią informacje. Tu również często dostępne są statystyki typerów, a ich rzetelność można sprawdzić samodzielnie – czytając ich analizy i obserwując wyniki na przestrzeni pewnego czasu. Korzystanie z wiedzy i pomocy społeczności graczy może więc być ogromnym wsparciem, nie zapominajmy jednak, że bez względu na to, podstawą typowania powinna być własna analiza i stopniowe nabywanie umiejętności bukmacherskich. 

Jak skutecznie obstawiać pewniaki bukmacherskie? 

Zakłady akumulowane i zakłady systemowe 

Pewniaki bukmacherskie - AKOZacznijmy od tego, że wielu graczy dorzuca pewniaki bukmacherskie do innego zakładu czy zakładów po to, by zwiększyć kurs kuponu. Celem często jest wyrównanie stawki podatku, który legalni bukmacherzy w Polsce pobierają od każdego zagranego zakładu. Ponieważ podatek ten wynosi 12% stawki, to wystarczy dorzucić zakład o kursie 1.14, by pokryć koszt opłacenia podatku od gier. Taki zabieg wydaje się bezpieczny, bo gracze uważają, że pewniaki bukmacherskie po prostu muszą się sprawdzić. Ale jeśli stawiamy typ, na analizę którego poświęciliśmy sporo czasu i sił, to żeby nie poszło to na marne, powinniśmy równie dobrze zweryfikować pewniaka. I na pewno nie jest dobrym pomysłem dodawanie do kuponu dużej liczby pewniaków – to, że któryś nie wejdzie, jest niemal gwarantowane. 

Ponadto trzeba podkreślić, że sama idea tworzenia kuponów akumulowanych (wielozdarzeniowych) jest bardzo niepewna. Zakłady AKO są bowiem dużo bardziej ryzykowne niż zakłady pojedyncze i oznaczają znaczne zmniejszenie szans na wygraną. Jeśli koniecznie chcemy osiągnąć większy profit, nie ryzykując jednak nadmiernie, lepiej będzie, jeśli postawimy kupon systemowy. Jest to rodzaj zakładu akumulowanego, w którym poszczególne zakłady tworzą bloki, dlatego nie wszystkie obstawione typy muszą być prawidłowe, by uzyskać wygraną (więcej o zasadzie działania poszczególnych rodzajów zakładów znajdziecie w tym tekście). Warto natomiast wspomnieć, że bukmacherzy umożliwiają wskazanie na kuponie systemowym, które zakłady to pewniaki bukmacherskie, czyli które typy muszą być poprawne. Zakład wybrany na pewniaka znajdzie się w każdym bloku i służy właśnie zwiększeniu kursu. 

Różne opcje zakładów 

W ofercie bukmacherów znajdują się bardzo różne zakłady bukmacherskie – pewniaki można i nawet powinno się wyszukiwać nie tylko wśród klasycznych zakładów na zwycięzcę spotkania (choć to podejście jest najbardziej popularne). Jednak, jeśli tylko mamy czas i zapał, możemy z sukcesem szukać pewniaków wśród mniej oklepanych rodzajów zakładów. Większe szanse na sprawdzenie się niż typ w ramach zakładu 1X2 (zakład na zwycięzcę, gdzie można wytypować wygraną gospodarzy, gości lub remis) ma np. zakład z podpórką. W tym zakładzie gracz typuje wygraną jednej ze stron, ale „podpiera się” remisem, czyli jego szanse na wygraną z automatu rosną z 33% do 66%. Poza tym zaawansowana analiza może wskazać nam, gdzie jeszcze z dużym prawdopodobieństwem kryją się typy bukmacherskie pewniaki. Znając styl gry danej drużyny czy inne ważne czynniki, możemy przewidzieć np. czy w meczu padnie dużo czy mało goli i typować ich liczbę przy użyciu zakładu under/over itp.  

Pewniaki bukmacherskie – jakie stawki? 

Pewniaki bukmacherskie - stawkiZasady dotyczące tego, jak stawkować pewniaki bukmacherskie, są takie same, jak te, które określają skuteczne stawkowanie zakładów bukmacherskich w ogóle. Przeznaczanie wszystkich środków na jeden czy dwa pewniaki jest ogromnym błędem, bo to wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem straty całego kapitału i to w krótkim czasie. Gracz, który chce odnosić zyski z gry w dłuższym okresie czasu, powinien mieć zdefiniowany i nieprzekraczalny budżet oraz bezpieczny sposób dobierania stawek pojedynczych zakładów. Odpowiednie zarządzanie bankrollem może ułatwić stosowanie wybranego systemu bukmacherskiego. 

Pewniaki bukmacherskie – jakie kursy? 

Podkreślmy jeszcze raz, że niskie kursy na zdarzenie nie muszą być równoznaczne z tym, że znaleźliśmy pewniaki. Bukmacher mógł sztucznie zaniżyć kurs, prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia mogło też zostać niewłaściwie oszacowane – w każdym razie kurs może być wskazówką, ale nie gwarantem wysokich szans na realizację typu. Pojawia się w tym kontekście jeszcze jedna kwestia, czyli pytanie o to, jakie kursy mogą mieć pewniaki bukmacherskie, by warto je było w ogóle obstawiać. Jeśli mówimy o kuponie pojedynczym, wygrana uzyskana przez postawienie pewniaka nie będzie wysoka, a pamiętajmy, że jej wartość obniży wspominany już 12-procentowy podatek od gier. Za jego sprawą zakłady bukmacherskie o kursie 1.13 i niższym przynoszą straty, dlatego ich obstawianie na kuponach SOLO u legalnych bukmacherów w Polsce mija się z celem. Co więcej, bukmacherzy określają w swoich regulaminach, że kwota wygranej nie może być niższa niż wysokość stawki zakładu, dlatego taki zakład nie zostanie nawet przyjęty przez system.  

Jeśli natomiast chodzi o to, ile wynosi minimalny kurs zakładów, jaki warto stawiać, to dolną granicą jest 1.40, ostatecznie 1.30 – dołożone do innego zdarzenia czy zdarzeń na kuponie akumulowanym czy systemowym. Oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, jednak ogólna zasada jest taka, że aby gra była na dłuższą metę opłacalna, łączny kurs kuponu nie powinien być niższy niż 2.00. 

Pewniaki bukmacherskie jako promocja 

Chociaż pewniaki bukmacherskie to przede wszystkim typy, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem się sprawdzą, mogą też być rozumiane jako rodzaj promocji, jaką udostępnia bukmacher. Pewniaki w tym kontekście oznaczają bonusy bukmacherskie, które mogą mieć różny charakter. Dla przykładu pewny zakład może polegać na tym, że jeśli gracz spełni warunki promocji (np. postawi w określonych dniach konkretną liczbę zakładów o zdefiniowanych parametrach) to w zamian otrzyma środki bonusowe w umówionej wysokości do wykorzystania na zakłady bukmacherskie. Taki bonus jest pewny czy inaczej mówiąc gwarantowany, ponieważ gracz otrzyma go bez względu na to, czy postawione zakłady będą trafione czy chybione. Pewniakiem nazywany też bywa zakład bez ryzyka (cashback). Promocja ta polega na tym, że jeśli typer postawi zakład spełniający jej warunki i okaże się on przegrany, bukmacher zwróci graczowi jego stawkę na konto bonusowe. Oczywiście jest to tylko kwestia nazewnictwa, a zabiegi tego typu mają na celu zainteresowanie akcją promocyjną większej liczby graczy, na których hasło „pewniaki bukmacherskie” działa, jak wiemy, niczym magnes.